Bel dan op No. 42. Examen». In groep III werd het eind-diploma R. H. B. S. 5-jarigen cureu» behaald door: A. P. G. Baartman, J. Kooiman Jr. en W. F. K. Kooiman, allen leerlingen van de R. H. B. S. te dezer stede. Afgewezen werden uit Amersfoort: 2. Nieuwe Raadsleden. Naar wij vernemen, heeft de heer Baron van Hardenbroek tot Ammerstol, zijn ver kiezing tot lid van den Gemeenteraad alhier, aanvaardt. V r ij x. D e m. Bond. In verband met het vertrek van den heer A. van Nijnatten naar zijn nieuwe stand plaats Breda is tot Voorzitter van de Afd. Amersfoort van den Vrljz. Dem. Bond ge kozen Kapitein J. Kooiman. Het noodlottige schot. Naar wij vernemen, is de Adj.-Onderoff. G. Steenbeek, die, zooals mee weet, dezer dagen op noodlottige wijze door een schot uit zijn revolver, ernstig in den buik ge troffen werd, aan de bekomen verwondingen, Dinsdag j.L in bet Elisabeth-Ziekenhuis overleden. De begrafenis op a.s. Vrijdag zal met militaire eer geschieden. Parade. Ter gelegenheid van H. M. de Koningin'» Verjaardag zal te dezer stede weder parade worden gehouden, welke echter zal plaats hebben op Maandag 1 September, aangezien 31 Augustus ditmaal op Zondag valt. Blosthsndag. De opbrengst van den verkoop van bloempjes voor de R. K. Tuberculose bestrijding «Herwonnen Levenskracht» heeft dezer dagen f 30 meer opgebracht dan ver leden jaar, t. w. een bedrag van f885.78. Gewijzigde dienstregeling. In verband met het invoeren van den vrijen Zaterdagmiddag bij de firma Hout- zaager en Heineman, Stoomvaart- en Motor- bootdlenst alhier, wordt met ingang van 25 Juli 1919 de bootvaartdienst tusschen Amersfoort-Baarn-Amsterdam dusdanig ge wijzigd dat van deze 3 plaatsen in den vervolge iederen Maandag, Woensdag en Vrijdag ten 5 uur n. m. wordt afgevaren. Salaris-actie Rijkspersoneel. De afd. Amersfoort van den Ceutr. Ned. Ambtenaren bond zal a.s, Zaterdagavond een Openbare Vergadering houden in de Keizerskroon over de Salaris-actie ten be hoeve vac het Rijkspersoneel. Huldiging Multatuli. In aansluiting van een circulaire van de Vereeniging »HetMultatuli-Museum« te Am sterdam, gedateerd 19 Mei 1919, betreffende het plan tot huldiging van Multatuli's nage dachtenis op 2 Maart 1920, had het bestuur dier vereeniging de belangstellenden in deze zaak te dezer stede opgeroepen, teneinde ook, evenals in andere plaatsen van ons land, te Amersfoort eca plaatselijk Comité te stichten, aan welken oproep een twintig tal personen gehoor had verleenden, dat Dins dagavond in het hotel >Reichmann« te samen kwam, om onder leiding van den heer J. G. Götze van Amsterdam hierover nadere besprekingen te voeren. De heer Götze zette, na zijn welkomst woord, in deu breeds uiteen in boeverre men met het hierboven aangeduide plan reeds gevorderd was, en deed dit aan de hand van de bedoelde bestuurs-circuiaire. De plannen vastgesteld in een vergadering gehouden te Amsterdam op 2 Maart j.l„ komen in het kort hierop neer: ie het oprichten van een gedenkteeken 2e de totstandkoming van een uitgave in Nederlandsch-Indië van in het Maieisch en in het Javaansch vertaalde werken van Mul tatuli 3e, die van een uitgave in Nederland van •enige der voornaamste werken met toe lichting en bloemlezing. Velschillende commissieën zijn reeds be noemd om deze plannen te doeu slagen, Zoo hebben zich naast het bestuur ge vormd voor elk 'n sub commissie van voor bereiding, en verder een financieele com missie. In de commissie onder sub 1 bedoeld hebben zitting de heeren Dr. H. P. Berlage, Dr. B. Mendes da Costa, Prof. R. N. Roland Holst, Corn. Veth en Mr. H. P. L. Wiessing; in die onder sub 2 de heeren A. J. Has- soldt, C. A. Ikkink en S. Surya Ningrat en in die onder sub 3 Mevr. Dr. J. v. d. Bsrgh van Eyzinga-Elias en de heeren B. Damme, Dr H. C. Muller en Dr. J. Prinsen Lzn. De financieele commissie bestaat uit de heeren Prof. Brugmans, Amsterdam, M. J. Brusse, Rotterdam, J. Funke, Amsterdam, A. H. Gerhard, Haarlem, C. M. Ghijzen, Middelburg, A. J. Hassoldt, Amsterdam, F. M. Wibaut, Amsterdam, Mr. Jacq de Witt Hamer, den Haag. Behalve deze commissies hebben zich inmiddels nog enkele andere commissies gevormd.o.a.deMultatuli-penning-commissie, 'n foto commissie en tevens eenige plaatselijke comité'», die reeds bestaan te Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Haarlen; spr. geeft daarbij den wensch to kennen dat ook te Amersfoort een dusdanig comité dient tot stand te komen, want willen de plannen slagen en zij moeten slagen dan is er enorm veel geld noodig, duizenden guldens gaan er mede gepaard, en hiertos mede te werken is de taak van allen, die zich rekenen te behooren tot de vereerders van Multatuli. RECLAME. Als nieuw S3, Lr, Mantel, Gordijnen, Tapijten, Dekens enz. terug, wanneer U het stuurt naar de Stoomververy v. d. Fo. K. W. JAEGER, Langestraat 74. Telefoon 198, Aflevering binnen 8 dagen. Doch niet alleen voor medewerking aan de plannen der huldiging, roept spr. de hulp van de plaatselijke comité'a, in, maar ook, in het algemeen voor het meer bekend maken van Multatuli en zijn werken, b.v. door het organisceren van Multatuli-lezingen, -voordrachten, hetzij 's middags of 'a avonds; het geven van een voorstelling van de »Aletd« Vorstenschool* of anderszins. Verder zal ook tot hun taak kunnen ge rekend worden het huisbezoek, of het werken met lijsten om in nader overleg met de financieele-commissie te trachten zooveel mogelijk personen te bewegen tot het offeren van gelden enz. Het arbeidsveld is groot Zoo zal, zegt spr. bij de plaatselijke comité's zich ook vervoegen de commissie van de Multatuli-penning, wier streven het is, naast het bevorderen van populariteit van Multa tuli, ook de kas te spekken met een batig saldo ontstaan door den verkoop van een Multatuli-penning in zilver en brons; ook deze verkoop behoort aan de taak van de plaatselijke comité's; hetzelfde wordt beoogd door de foto-commissie om foto's van Mul tatuli in verschillende poses, zooveel moge lijk door verkoop aan den man te brengen. Dit zijn alle plannen, die reeds in een stadium van voorbereiding zijnmochten de plaatselijke Comité's, die volkomen vrij zijn in het ontwerpen van andere, wellicht nieuwe plannen, meerdere wegen weten te openen, die kunnen leiden tot het bereiken van het beoogde doel, dan zal spr. dit gaarne ver nemen en geeft daarom hij thans het woord aan de aanwezigen. De heer Visser vraagt nu of het geen overweging verdient, om Multatuli-sluit- zegels in te voeren deze zou men dan in groote getale kunnen laten maken en tegen den kostenden prijs b.v. ter beschikking stellen en als sluitzegel op brieven gebruiken. De heer Kortland oppert het idéé van Multatuli-dagkalendersde heer Van Meche- ien meent, dat het plan-Amsterdam om de voornaamste fragmenten uit Multatuli's werken in brochurevorm te doen verspreiden, ernstigen steun verdient, daardoor zal ook de populariteit en het kennen van Multatuli onder de breede Jagen des volks in kracht toenemen. De heer Boekhorst vestigt de aandacht van het bestuur er op, dat de vertaling in hot Maieisch en in het Javaansch wel eens aanleiding zou kunnen geven tot het op de een of andere wijze ingrijpen of beletten van de zijde der Regeering. Spr. bedoelt, om in ieder geval zorg te dragen, dat wat vertaald wordt geen >soepje< zal zijn uit de werken van Multatuli, maar dat allereerst de kern in het oog gehouden wordt. Het moet ons niet zoo zeer te doen zijn, om het metaal of brons van den grooten Multatuli maar in de eerste plaats dienen we te zorgen, dat Multatuli ook leeft in de harten de» volks in het bijzonder zeker in dat vatt den Nadat de sprekers door den heer Götze beantwoord zijn, die de hier genoemde gezichtspunten In zijn bestuur zal bespreken, waarbij zeker rekening zal worden gehouden met het gesprokene door den heer Boekhorst, ivorden nog eenigen tijd de discussies voort gezet en met enkele andere plannen aange vuld, i. c. het geven van Multatuli-voorstel- lingen, voordrachten enz. waarmede in één woord, de taak der plaatselijke comité's in algemeene lijnen is aangegeven. Ten slotte wordt overgegaan tot de defi nitieve vaststelling van het Amersfoortsch Comité, dat alsnu door den voorzitter geïn stalleerd wordt en besloot men tot de be noeming van een voorloopig bestuur. Als zoodanig werden aangewezen Mevrouvv J. M. W. D. Visser, en de heeren A. W. Boekhorst, J. D. Holmcr, P. Kortland, A. Over, F. W. H. Ouden» en H. J. Wolter, waarvan de heer Wolter tijdelijk het voor zitterschap zal waarnemen, terwijl de heer Kortland als secretaris zal optreden. Allen namen de benoeming aan. Inbraken. In den nacht van 21 op 23 deser is op den Hoogcweg alhier op 3 plaatsen inge broken, n.l. bij de firma Kleber, leerlooierij, in de smederij van Van Bergen en bij den landbouwer Timmerman. In het kantoor van de firma Kleber is niets ontvreemd; blijkbaar heeft een der verdachten zich ernstig verwond, aangezien verschillende voorwerpen hier met bloed besmeurd waren. Bij Vau Bergen wordt f 20 aan geld vermist en een heerenrijwiel, ter wijl bij Timmerman een damesrijwiel werd ontvreemd. Men is op de drie plaatsen op gelijke wijze te werk gegaan, terwijl men zich toegang heeft weten te verechaffen door middel van het uitsnijden van glasruiten. De recherche op onderzoek zijnde, vernam weldra, dat ook dienzelfden nacht te Hoeve laken bij zekeren Roessen door middel van braak 2 rijwielen zijn ontvreemd, en dat een paar hendsrd meter verder, ir. de richting Apeldoorn aan den weg achter eea boom het bij Timmerman ontvreemde damesrijwiel is teruggevonden, zoodat vermoed wordt, dat de inbrekers-dieven zich hebben begeven in de richting Barneveld-Apeldoorn. In die richting wordt dan ook het onderzoek voortgezet. Uit hot poiitio-rapport. In arrest ia gesteld wegens openbare dronkenschap een opperman, de welbe kende G. J. Een bewoner van den Arnhemschen- weg is bekeurd wegens het berijden van 'n rijwiel zonder licht. Door de politie is aan het bureau gebracht een zwervende minderjarige, die wegens onaangenaamheden met zijn ouders, de ouderlijke woning bad verlaten. Hij ie derwaarts teruggebracht. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgeu 7 uur 57 graden Fahrenheit. ilebt U oen Taxi of Auto noodig? UIT DEN OMTREK. Hilversum. B. en W. stellen den gemeenteraad voor hen te machtigen om ie. aan de Regeering eene concessie aan te vragen om Hilversum met Bussum,Baarn, Loosdrecht en Laren door een electrlsch tramnet te verbinden 2e. aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland en Utrecht de vereischte vergunning te vragen voor het doen aanbrengen van tramsporen in de daarvoor in aanmerking komende wegen. M u i d e n. Daar de heer H. v, Galea Last bedankt heeft voor zijn benoeming tot gemeente raadslid, zal volgens de rangorde de heer W. v. Sypveld benoemd worden. W e e s p. De heer B. Germcraad, leeraar aan de Handelsavondschool is bij Ged. Staten in beroep gegaan tegen het raadsbesluit waarbij bij op grond van art. 23 der Gemeentewet niet tot lid van den Raad werd toegelaten. Buitenlandsche Kroniek. Steeds duurder! Doze twee woorden hebben betrekking op bet leven in la belle France. De duurte des levens is gestegen, stijgt en zal stijgen En de prijslijst van voedingsmiddelen is alweer verouderd. De prijzen klimmen, en de franc zakt terug op >ooriogspeil«. Natuurlijk klaagt iedereen. En even na tuurlijk behooren tot de klagers in de eerste plaats zij, die er dagelijks toe medewerkeu om de verdere stijging te bevorderen. Dit eigenaardig verschijnsel is ook in Holland niet onbekend. Het groote publiek beschouwt de situatie met evenveel verbazing als verontwaardiging. Het verdiept zich niet in de oorzaken van het geheimzinnige probleem, maar vraagt slechts met verwondering, hoe 't mogelijk is, dat het leveu duurder wordt, terwijl de oorlog uit is en terwijl in de eerste periode na den wapenstilstand een algemeene baisse intrad. Toch zijn de oorzaken even eenvoudig als de oplossing van het probleem moeilijk is. Drie onderdeelen, die in den prijs van leder artikel een belangrijke rol spelen, ver keerd! in een tijdperk van constante stijging. Ten eerste; de arbeidsloonen. Kort geleden verklaarde 'n arbeiderscor poratie in een motie, dat zij zich niet meer tevreden stelde met loonsverhoogingen te vragen, zijnde het eerste gevolg een stijging der levensduurte, zijnde dus het volgende gevolg een nieuwe looneisch. De bewuste corporatie onthulde deze zcer-oude waarheid alsof 't een niéuwe, bijzonder-schrandere vondst was. E11 zij voegde er aan toe, dat ze nu politieke eischen zou gaan stellen. Wij laten daar, of deze politieke eischen inderdaad een spoedige oplossing van het critieke probleem zouden kunnen bevorderen. Tot dusver is 't nog niet gebeurd. Maar zeer zeker is het, dat we in een periode van algemeene loonsverhooging verkeeren, die nog lang niet haar hoogte punt bereikt heeft. Wellicht gebeurt dat na de algemeene invoering van den achturen- dag, die, in 't algemeen gesproken, een stijging van den factor «arbeidsloon* met twintig percent ten gevolge moet hebben. Intusschen zetten de renpaarden «Coüt-de- la-vie« en >Sa!aire< hun race voort, en passeeren elkaar beurtelings, terwijl wij ons angstig afvragen wanneer ze eindelijk «dead- heat* zullen aankomen. Dan is erde winstmarge. Tijdens den oorlog beeft die, volgens het internationale procédé der abnormaliteit, dat wij allen van nabij kennen, een ongekeude breedte bereikt. Geen enkele koopman denkt er aan, die te vermindoren. Eu het welig- tierende «mercantilisme* zorgt voor een constante vermeerdering Dit laatste is óók sen zeer internationaal verschijnsel. Het wordt bevorderd door de argeloosheid of onnoozelbeld van den con sument en door z'n afkeer van «soesah*, die 'm ervan weerhoudt om vervolginger in te stellen. Maar de strijd woedt niet alleen tusschen verschillende individuen. Er ie erger, In ieder mensch wonen twee karakters, die helaas bij de meesten onzer in volkomen tweespalt leven. Dat zijn de producent en de consumentEn nadat de producent overdag zijn tijd besteed heeft met exorbi tante winsten of salarissen te eischen, zit de consument zich 's avonds bij moeder de vrouw te beklagen over bet dure leven. Alleen eenheid en aamenwerking kunnen tot de oplossing van het groote probleem leiden. BINNENLAND. De rijstschaarschte. Van onderscheiden zijden bereikten den Minister van Landbouw enz. berichten, dat het publiek bij winkeliers geen rijst kan bekomen, niettegenstaande de Vereeniging van Rtjatpeliera geregeld rijst aan grossiers en winkeliers aflevert. In een circulaire aan de Burgemeesters heeit nu de Minister medegedeeld, dat hij het op prijs zou stellen indien zij in hunne gemeenten zouden willen deen nagaan, of winkeliers rijst hebben bekomen en deze geregeld afleveren tegen den gestelden maximumprijs. Mocht bij den burgemeesters geen af doende zekerheid bestaan, dat de verstrekte hoeveelheden rijst tegen de gestelde maxi mumprijzen worden afgeleverd, zoo draagt de Minister hen op. onverwijld, ingevolge het eerate lid van art. 9 der Distributiewet 1916, bij grossiers en winkeliers ten hunnent schriftelijk opgave te vorderen van de hoe veelheden rijst, die zij onder bunne berusting hebben of bij anderen voor bunne rekening hebben opgealagen, en Ingevolge het tweede lid van bedoeld artikel tot gelijktijdige in bezitneming van de aangetroffen voorraden over te gaan. De op deze wijze in het bezit genomen rijst kan, na schatting overeenkomstig de wettelijke bepalingen, door de burgemees ters tegen de gestelde maximumprijzen ter beschikking van de bevolking worden gesteld. (St. Ct.) Beschadiging van geweren. Door den minister van Binnenlandscbe zaken is het volgende bericht: Bij een door de militaire autoriteiten in gesteld onderzoek is gebleken, dat in som mige gemeenten het onderhoud van aan burgerwachten verstrekte wapenen te wen- schcn overlaat en voorts, dat door burger wachten met margapatronen is geschoten uit geweren, die daartoe niet bestemd waren. Als gevolg hiervan zijn de aldus gebruikte geweren ernstig beschadigd. Nadrukkelijk zij er dan ook op gewezen, dat het verboden is met margapatronen te schieten uil andere geweren dan die welke als margageweer bijzonder daartoe zijn verstrekt. Overigens zij er aan herinnerd, dat volgens de regeling nopens hulpverleening aan burgerwachten, de burgerwachten zelf ver antwoordelijk zijn voor het onderhoud. Het gevolg hiervan is, dat zij de kosten, welke uit verwaarloozing voortvloeien, zelf hebben te dragen. Wenscht een burgerwacht die kosten niet te voldoen dan zal inlevering van de wapenen moeten volgen. Beëedigingvan gemeenteraadsleden. Op de vragen van hetKamerlid Beumer, betreffende beëediging van leden van den gemeenteraad bij de aanvaarding van hunne betrekking in September, voor bet geval van ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den Burgemeester, luidt het antwoord van den minister van Binnenlandsche Zaken «Wanneer de nieuw gekozen gemeente raad op den eersten Dinsdag van September zijn eerste vergadering houdt, treedt voor het geval van ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den burgemeester, ingevolge de Gemeentewet, het oudste lid in jaien van den raad, dat aanwezig is, eventueel een door den Commissaris der Koningin aangewezen lid, als voorzitter op. Aldus optredend ais voorzitter en hst raadslidmaatschap aanvaardende, legt hij bij die aanvaarding, In eigen handen, de voor geschreven eeden (verklaring en beloften) af, en beëedigt hij vervolgens de overige raadsleden. Eedsaflegging door den voorzitter in eigen handen is voor de raadsvergadering geen instituut, dat uitgesloten is te achten door artikel 39 der Gemeentewet. Zij vindt eveneens plaats, wanneer de burgemeester, voorzitter van den raad, tot raadslid benoemd, deze laatste functie aauvaardt. Op grond van deze beschouwing acht ondergeteekende een wettelijke voorziening als bedoeld in de eerste vraag niet noodig." Een protesteerende gemeente. Men schrijft uit Purmersnd aan de Tijd: De gemeenteraad heeft besloten aan de Koningin een adres te zenden, inhoudende het verzoek, de goedkeuring aan het ont- werp-De Visser inzake onderwijzerssalarissen, na eventuecle aanneming door de Eerste Kamer to onthouden op grond van de vol gende motieven ie. Omdat volgens dat wetsontwerp aan

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2