rG.Philippo 1 Mie soorten UURWERKEN TEGEN GRIJS HAAR BJERG EI VIND' en zijn VROUW Harde en l»»»e TURIEN FIRMA L. VAN ACHTERBERGH L. G. PONNE Amersfoort tor ADVERTEERT IN DIT BLAD de onderwijzers geen premie vrij-pensioen mag verzekerd worden. 2e. Omdat de gemeentebesturen het recht missen om in bijzondere gevallen boven de jaarwedden toelagen van gemeentewege toe te kennen. De gewezen Keizer. Men meldt uit Berlijn De laatste kabinets chef van den vroegeren keizer, de heer von Berg, die eenigen tijd in Amerongen ver toefd heeft deelt in de Zondagsuitgave van het «Volksblad» mede «De vroegere keizer is een gebroken man. Hij draagt zijn lot op waardige en stille wijze. Hij lijdt meer onder Duitschland'slot, dan onder zijn eigen. Hij it alsiemand met duldelijken wil en hij heeft geen woord van klagen laten hooren. De Ex-Kroonprins. De ex-Kroonprins heeft, naar de Daily Tel.» verneemt, een onderhoud toegestaan aan den Amerlkaanschen Correspondent Wiegand, tot wien hij o.a. zelde: >Het is dwaasheid te denken, dat ik uit Holland zou vluchten, daar ik vrij ben hei land te verlaten, wanneer ik dat wensch». Burgemeester Peereboom van Wieringen, zegt Wiegand, bevestigde deze verklaring, zeggende: »A1 wat Frederik Wilhelm te doen heeft, is mij mede te deelen, dat hij van plan is het land te verlaten, en hij kan gaan.« Dit werd ook bevestigd door een hoog staand officieel persoon in den Haag, die verklaarde, dat zoowel de ex-Keizer als zijn Zet n vrij zijn Nederland te verlaten, wanneer zij zulks wenschen. Zij zijn geen gevange nen, noch houden wij hen vast voor de Geallieerden. Maar zoolaug zij in Holland bleven, moeten zij vertoeven in de plaats, welke hun is aangewezen, De Kroonprins schijnt goed gezond te zijn en houdt zich bezig met het beoefenen van muziek, teekenen en lezen, en schrijft zijn Memoires», die voor publicatie be stemd zijn. De Prins verzocht Wiegand een deel, betrekking hebbende op Koning Eduard, te lezen, voor wien de schrijver groote be wondering koestert en bij vertelde dat andere hoofdstukken zouden zijn gewijd aan zijn indrukken als jongen over Koningin Victoria, Prins Bismarck, Lord Roseberg en andere persoonlijkheden, welke hij iu kleinen kring heeft ontmoet. Wiegand verklaart, dat de Kroonprins, ondanks Amerika's aandeel in den Oorlog, waardoor Duitschland den «doodsteek» kreeg, vertrouweu heeft in den rechtvaardigen geest, welke in de Vereeuigd# Staten heerscht, en terwijl hij en zijn vader niet kouden verwachten dat zij door een rechtbank, samengesteld uit hun aanklagers, rechtvaar dig zouden worden beoordeeld, zijn ze be reid gevonnlsd te worden door do Ver, Staten, waar do tegenwoordigheid van een aanzienlijk aantal peraonen van Duitschen bloede de juridische atmosfeer niet zou ver troebelen. Dc indruk van Wiegand is, dat de ex-Keizer noch ziju zoon vreezen voor een rechtvaardig proces. De jonge Wilhelm zei verder nog: »Ik ben teleurgesteld in President Wilson, maar ik geloof, dat hij het goed meent. Hij weet niet hoe het hier toegaat. Geen predikant meer. Dr. J. C. A. Fetter, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Zutphen. heeft met fogang van i November a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Hij zal, naar wij vernemen, in de Nederl. letteren gaan studeeren. Van de verdwenen diamanten. Een dag of tien geleden werd zooals men zich zal herinneren -— door deu chef van het Maasstation te Rotterdam aangifte gedaan van den diefstal van een drietal kistjes uit een loods van dat station, welke kistjes ean waarde van twee tou aan dia manten zouden Inhouden. Nasporingen van de politie hebben thans aan het licht gebracht, dat men hier met een poging tot oplichting op groote schaal te doen had, waarbij een aantal personen betrokken waren. Zooals toen reeds verondersteld werd be vatten de kistjes inderdaad geen kostbare diamanten, maar steensn van zeer geringe waarde. De steenen waren het eigendom van een Arasterdamsch koopman, die tijdens den oorlog groote zaken op Duitschland deed in Kaapsche robijnen. In Duitschland werden deze steenen nl. gebezigd, vermengd met diamantboord, voor het alijpen van de zielen vau da kanonnen. Toen de oorlog eindigde, hield tevena deze handel op en de koopman bleef met een partij nu vrijwal waardelooze steenen zittan. Hoe nu van deze ateenen af te komen, liefst mat een zoet winatje Van alles werd geprobeerd, doch tevergeefs. Ten slotte kwam mei. op het denkbeeld ze te verzeke ren en ze dan spoorloos ts laten verdwijnen. Zoo werd dan de kapitein van den stoom- bootdienst Amsterdam—Utrecht bewogen de steenen, in kistjes gepakt, mee te nemen en onderweg in het water te gooien. Getracht werd daarop de kistjes te ver zekeren voor een bedrag van ruim twee ton. De verzekeringsmaatschappij weigerde dit aanvankelijk, maar liet haar bezwaar varen, toen men een notarieele acte kon toonen, waarbij de kistje» met inhoud voor deze «om waren verkocht. Men bad nl. een kleine comedle opgevoerd bij den raeds genoemden notarla B. te Amsterdam. Den eigenaar had ten overstaan van dezen notaris de steenen aan een zijner vrienden voor dit bedrag'overgedaan. De notaris had van den verkoop te goeder trouw een acte opge maakt. En met deze akte gewapeud gelukte het de «diamanten» verzekerd te krijgen. Tot zoover was de zaak gelukt. Maar de Utrechtsche kapitein kreeg onderweg ge wetensbezwaren en liet de kistjea niet verdwijnen. Dus moeat er ieta andera op gevonden worden. Do steenen gingen onder behoorlijke ge leide terug naar Amsterdam en werden bij den notaria gebracht met opdracht ze naar Rotterdam te vervoeren. Nu was het een directeur van een detectieve-bureau, die beloofde ze onderweg te zullen laten stelen en die daarvoor zich in verbinding stelde met een drietal beruchte inbrekers. Notaria B. achter had de klatjea laten bewaken door een drietal bedienden, en zoo mislukte ook deze diefstal. In Rotterdam gekomen werden de kistjes naar hotel Coomaus gebracht eu daar bleven zo ean viertal weken in een magazijntje opgeborgen. Men zon nu op een gelegenheid om ie van hier weer naar Amsterdam te verzenden en met dat doel werden ze dan ook nadat een ouderlading meester aan het Maas station omgekocht was daar ter verzen ding aangegeven, geadresseerd aan notaris B. Kwamen de kistjes nu niet bij dezen aan, dan zou het zaakje gelukt zijn. En waren de oplichters in het bezit gekomen van de twee ton. Er kwam echter ook nu een kink in den kabel. Eén der ingewijden, dia tevergeefs getracht had van den robijnen-eigenaar geld los te krijgen en diezichzelven bij Coomana als bewaker der steenen bad tangemeid. teneinde te voorkomen dat hem een deel van de buit ontging, bemarkte het verdwij nen der kistjes, spoedde zich naar het Maas station, informeerde daar, enwas aldus oorzaak dat de vermissing ontdekt werd nog vóór het vertrek. De politie nam nu de zaak in handen en ontdekte den vrachtrijder, die de kistjea van het statiou vervoerd had naar een hofje in de Zwarte Paardenstraat. Vandaar zijn ze ook weer afgehaald en spoorloos verdweuen. Aangehouden zijn nu de betrokken spoor wegbeambte, die daags te voren in gezel schap van een der beruchte inbrekers waa gezien, de drie inbrekers, verder de Am- aterdauische kooplieden en de directeurvan het detectieve-bureau. De oplichting is mislukt eu de heeren zullen nu wel wat anders ontvangen dan de vurigbegeerde twee ton. De steenen zijn vermoedelijk in do Maas geworpen. Kind vermist. Maandagavond zaten ecnige vrouwen in het Sarphatipark te Amsterdam op een bank te praten. Van een harer liep een jongetje op het gras te spelen, waarom de bosch wachter haar waarschuwde, dat het kind vau het gras moest worden afgehouden. Toen de vrouw opstond om naar huis te gaan, was de jongen verdwenen. Zij ver zocht den boschwachter haar te helpen om het kind terug te vinden, maar ook deze slaagde daar niet in. Een politiehond, die ter opsporing was aangevraagd, liep telkens naar het water, zoodat men vreest, dat het kind verdronken is. Het lijk is echter nog niet gevonden. Ontvoering van een kind. In het begin van 1918 werd het in Enschede woonachtige echtpaar R. uit de ouderlijke macht ontzet. De voogdijraad vertrouwde de twee kin deren van dit echtpaar toe aan de zorg van de Vereeniging «Liefdewerk» aldaar, die de kinderen kreeg opgenomen in het gezin van een landbouwer te Silvorde. Inmiddels bleek het noodzakelijk dat één der kinderen in een gesticht werd opgenomen. Het 5- jarig jongetje bleef in genoemd landbouwers, gezin. Dezer dagen gebeurde het evenwel, dat de ouders zich per automobiel naar Silvorde begaven. Ze lieten de auto in het dorp wachten en begaven zich toen naar het huis van den landbouwer, om hun kind eens t« zien. Toen ze weer weg gingen, werd er natuurlijk geen bezwaar tegen gemaakt, dat de kleine hen een eindje op den landweg vergezelde. Vau die gelegenheid maakten de ouders gebruik om zich met het kind uit de voelen te maken. In het dorp gekomen, namen zij vlug in de auto plaats en ging het full speed naar Enschede. Daar werd het echtpaar reeds thatiB door de politie aangehoudeu en in verzekerd 2 bewaring gesteld, terwijl het zich straks voor deze ontvoering voor dan rechter zal hebben te verantwoorden. ADVERTENTIEN. /^Vndargeteekende betuigt hiermede haren hartelijken dank aan Overste, Dokter en Verplegers van het Militair Hoapitaal te Amersfoort voor de zorgvolle behandeling en verpleging aan haar verloofde bewezen, j Tevena ook vrienden en kennissen voor de hartelijke deelneming bij hei overlijden van mijn dierbaren verloofde ondervonden. I M. A. PEIJNENBURG. behoort bij iedere uitrusting; vlug; spaarzaam; glans houdend in regen. A m orsfoor t^l Kortegrarht 26, b.h Postkantoor ATELIER VOOR REPARATIËN. soepen in tabletten op, die slechts korten tijd in water gekookt, eeneetlustopwokknnd, smakelijk gerecht op leveren. Er is verscheiden heid genoeg 1 Uw win kelier heeft Vermi» cellisocp, Julienne» soep. Rijstsoep, To matensoep, Konin ginnesoep, Huis» houtisosp en Rüst- soep met Kerry, terwijl ook combina ties van eenigo dezer soorten veel gebruikt worden. gebruikt men E d 0 r a8 Haarkleurgel Perfect,. Gega randeerd onschadelijk. Verkrijgbaar a fo.85 en f 1.25 per flacon. To Amersfoort bij J. Boshuizen, Krommestraat 41. Jac. Bozaau, LMgeitrui II. AMERSFOORTSCII - Bioscoop- en VARIÉTÉTHEATER Langestraat PROGRAMMA VAN 25 TOT EN MET 81 JULI 1010 Deze week zal als hoofdfilm vertoond worden C«r' Drama c Drama j r'isr" Drama sr.*" Drama Levensschets In 7 afdeelingen, naar bet gelijknamige tooneelspel van den beroemden Zwecdtchen schrijver JOHANN SIGUR JONSSON ROLVEKDEELING: Bjerg Elvind Victor Sjöatröm. Halla Edith Erastoff. Ames Johan Ekman. Björn Bergstein8son, Burgemeester Nils Arebn. Leerzaam Leerzaam Het stuk speelt zich af op IJsland, in het midden van de 18e eeuw, toen nog vele vogelvrij verklaarden gedwongen waren in de bergen te leven, De levens geschiedenis van de twee hoofdpersonen Halla en K a r i, berust op historische gebeurtenissen. Leerzaam Leerzaam Iedereen moet deze film zien. Prijzen der plaatsenLoge 00 ct. 1ste rang 75 et., 2de mug 45 et. 8du rang 80 ct. DE DIRECTIE F. H. LOMANS - 48 Hof Telefoon 386 - AMERSFOORT Electro-Technisch Bureau Licht- en Krachtinstallatie Moderne Bliksembeveiliging WORDT VERWACHTeen groote partij le kwaliteit (DISTRIBUTIE-VRIJ) Bestellingen worden nu reeds aangenomen bij BestelkantoorArnhemschestraat la Tel. 155 Magazijnen en kantoor: Koesteeg 3-5 Levert tot billijkste noteering Electroiiioloreii Licht enKrachl Installaties alleen uit eerste klasse materialen gemonteerd - KKACUT - DRIJFWERK EN

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3