Bel dan op No. 42. Commissie met 123 «temmen verworpen. De heer Hofland achtte deze «temming niet geldig, omdat de beeren niet wisten, waar over zij te stemmen hadden. En dat bleek ook juist te zijn. Immers toen de Voorzitter nogmaals «temming hield was de uitslag; verworpen met 96 stemmen. De heer Baron van Hardenbroek is der halve wèl toegelaten. Of dit ook door Ged. Staten zal bevestigd worden zien wij met belangstelling tegemoet, o.i. is oeu toelating wel degelijk in «trijd met genoemd art 23 i. We springen thans over naar punt 13, het advies van B. en 'V. op het adres van de Vereeniging Schildorskwartier inzake de woningen aau den Woestijgerweg. De heer Overeem is het volmaakt met de bedoelde bewonors eens, dat het surplus der huur voor de gevraagde ruimte ad fo.40 voor de bewouers te hoog is. De heer Jorissen vond daarom dat er wel over te praten viel. «Top», zegt de heer Hofland, «dan deeleu we het verschil. Doch de Raad wilde er niet aan. Het advies van B. VV. werd aaugenomen. Ten opzichte van de brandschellen zegt het College van B. en W. overweging toe. Dan heoben we nog het verbreeden van de Bergstraat. De Raad veraeuigde zich ook hier met B. en W., nl. om de straat te brengen op een breedte van 12 M. in totaal ot 7 M. den rijweg en aan beide zijden een trottoir ieder van z'/s Meter. De heeren Hofland, Stadig, Van Kalken en de Kempenaer, vonden 9 M. voldoende, doch de meerderheid zei «het zal niet gaan». De Leveusmiddeleu-Commissie, zooals B. en W. zich die vooratellen (men zie ons nummer van j.l, Zaterdag) komt er. De heer Jorissen vraagt ten slotte nog f4500 voor de onlangs aangekochte barak, die thans moet worden geïnstalleerd, welk bedrag hem verstrekt zal worden. Bij de Rondvraag herinnert de heer Hof land aan de werkzaamheden van het Kon. Nat. Steuncomité die binnenkort zullen op houden, terwijl er momenteel ruim 300 werkloozen zijn, waaronder 100 gederaobili- seerden. Hij stelt het volgende 3-tal vragen te. In hoeverre onze bemoeiing, inzake werkverschaffing en steun aan gedemobili- seerden resultaat heelt gehad en welke som hiermede is gemoeid geweest. 2e. Cf bet college van meening is, dat nadere hulp overbodig is. 3e. Of er naar aanleiding van de circu laire over de opheffing van het Kon. Nat. Steuncomité nog nadere uitzichten zijn ge opend. Deze zaak komt ia een volgende vergadering terug, terwijl nog eukele punten, die de heeren Kroes en Overeem in het midden brachten, alsdan eveneens nader zullen worden belicht. De beer Ruitenberg sprak ten slotte nog even over het Ingezonden stuk over do Viesschvoorzieniug in het Amersf. Dagblad, maar de heer Jorissen vond het stuk echter zóo interessant, dat hij het niet eens heelt uitgelezen. Ungelijk had de Wethouder niet. Immers de zaak beeft reeds lang de aandacht van het College van B. en W. Toen waren de besprekingen afgeloopen, dus zonder avondvergadering. Kranig I STADSNIEUWS. WINKELSLUITING. o Burgemeester en Weihouders van Amers foort maken bekend, dat, ingevolge artikel 9, juncto ariikel 1 sub b der verordening op de Winkelsluiting, het sluitingsuur der winkels op 14 Augustus 3.8. zal zijn ioJ uur 's avonds en dat tevens op dien datum tot genoemd uur ontheffing wordt verleend van do verbodsbepalingen der Verordening houdende verbod van het gebruik van gas uit de gemeentelijke gas fabriek en van electriciteit van het Gemeen telijk kabelnet op bepaalde plaatsen en bepaalde tijdstippen. Amersfoort, 26 Juli 1919. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Examens. Van de 5e groep der gehouden Eind examens R.H.B.S. 5 jarigen cursus slaagden gisteren alhier D. J. Adriaanse en J. Strop, beiden van de R. H. B. S. Amersfoort. De woningen der Belgen. Nu men gereed is met het afbreken der Belgen-woningen op de drie »dorpen« nabij onze gemeente, zijn. de laatste wagons vertrokken en hebben ook de laatste Bel gische militairen die hier nog waren, den aftocht geblazen. Voor het vervoer der houten huizen waren 33 scheepsladingen en 54 wagons noodig. Het inladen geschiedde onder toezicht van Nederlandsche Rijks ambtenaren, terwijl de enkele woningen, die zich nog op Elisabeths-dorp bevinden door onze regeering zijn aangekocht. Onze nieuwe Raadsleden. In de Dinsdag j.l. gehouden Raadsver gadering werdeu de geloofsbrieven van alle leden goedgekeurd, uitgezonderd die van de heeren J. Mebius (S. D. A. P.) en Baron van Hardenbroek van Ammerstol. De Raad berloot de heer Mebius niet toetelaten, om dat hij onderwijzer is (aan het Rijksop voedingsgesticht), een functie bedoeld in art 23 i. der gemeentewet. Omtrent den heer baron van Hardenbroek die Secretaris der Huurcommissie is, besloot de Raad na gehouden discussiën genoemde heer wèl als raadslid toe te lateu met 9—6 stemmen. De meerderheid der Commissie achtte bedoelde functie (ambtenaar, aange steld door B. 4 W.) van toepassing op art. 1 j f der gemeentswet. Aanbesteeding. Namens het bestuur der R. K. Jongens scholen te dezer stede werd Zaterdag door den heer Herm. Kroes, architect alhier aanbesteed het vergrooteD der school aan de Schimmelpcnninckkade. Ingeschreven werd als volgt H. v. Keulen en W. Bunnik f31752. L. J. Hemels f 31780. A. C. Beijer f 34996. Gebr. Fijnenberg f35000. C. J. ICuntz f35382. G. van Nes f35822. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Salaris-actie Ons Belang. In de Donderdagavond gehouden verga dering van de afdeeling Amersfoort van de Vereeniging van Onder-officieren, in zake de Salaris-actie werd na da noodige discus siGn, waarbij aan het adres van het Hoofd bestuur verweten werd dat het te weinig actie naar buiten had gevoerd, en tevens verslag werd uitgebracht van de gehouden besprekingen door het Hoofdbestuur ter audiOntie bij den Minister van Oorlog, on derstaande motie op voorstel van het af- deelingsbestuur met algemeene stemmen aangenomen. »De Afdeeling Amersfoort van de on- derofficiersvereeniging »Ons Belang": gehoord, het verslag van de audiëntie, door het hoofdbestuur in opdracht van de algemeene vergadering tusschen 19 en 25 Juli 1919 aan den Minister van Oorlog aangevraagd van oordeel, dat uit dal verslag blijkt, dat de minister niet beseft, hoe hoog de nood in het Korps onderofficieren gestegen is; overwegende, dat de inkomsten, on danks de eenigszins ruimere duurtetoeslag ten eenenmale onvoldoende zullen blijven voor een noodzakelijk levensonderhoud; eischt, dat het hoofdbestuur door het onmiddellijk organiseeren van openbare protestvergaderir.gen, demonstraties, en verder alle zoodanige middelen, als nuttig en noodig worden geacht, een krachtige actie zal aanvangen, om aan den onhoud- baren finantieelen toestand, waaronder het geheele korps onderofficieren gebukt gaat, een einde te maken; besluit deze motie ter kennis te brengen van den Minister van oorlog en ter pu bliceering aan te bieden aan de redacties van de plaatselijke bladen en het alg. Militair weekblad; gaat over tot de orde van den dag«. Faillissement. Failliet verklaard: H. J. Ording, Res. ie Luiten, alhier. Fiets en Auto. Toen hedenmorgen een begrafenisstoet passeerde op de Langestraat bij de Varkens- markt, stonden een auto en eon padvinder met zijn fiets zoolang stil, totdat de lijkstoet voorbij was. De bestuurder van de auto bleek echter wat haastig gebakerd, althans nog vóór de stoet geheel gepasseerd was, werd de auto reeds in beweging gebracht en zette achteruit met het gevolg, dat hij tegen de fiets van de padvinder aankwam, welke daardoor zoodanig beschadigd werd, dat zij onbruikbaar was geworden. Ten politiebureele werd proces-verbaal opgemaakt. Uit hot politie-rapport. Een inwoner uit Nijkerk is bekeurd wegens het berijden van oen rijwiel zouder licht. Een bewoner van Achterveld idem. Een bewoner van de Koedijk is be keurd wegens het berijden van een rijwiel zonder bel. Een Ingezetene van Deventer is be keurd wegens het berijden vati een twee wielig motorrijtuig, dat niet van een hoorn was voorzien. Door onze politie is aangehouden een zekeren H. wonende te Utrecht, verdacht van rijwieldiefstal. Bij ouderxoek bleek, dat het rijwiel, dat bij bij zich had, door hem ontvreemd was te de Bildt, ten nadeele van Dr. Meichior aldaar. Na zulks bekend te hebben zijn hij en hel rijwiel ter beschikking van de Bildtsche politie gesteld. Twee ingezetenen zijn bekeurd wegens het voldoen aan een natuurlijke behoefte buiten de daarvoor aangewezen plaats. Een bewoner van de Bemmelitraat is bekeurd wegens het berijden vau de voet brug tegenover de Van Asch van Wijck- straat. Als verdacht van rijwieldiefstal is aan gehouden v. d, V., wonende alhier; na een Ingesteld onderzoek heeft hij bekend het feit gepleegd te hebben. In verband met de verordening op den verkoop van peulvruchten is een vrouw uit de Walikersteeg bekeurd, die peulvruch ten verkocht bij het getal, Inplaats van bij het gewicht. Zwemmen. Wij herinneren aan den 2 kilometer wedstrijd van A. Z. en P. C„ die a.s. Zaterdag alhier zal plaats hebben en ten 1 uur van uit de Zweminrichting zal worden voorbereid. Om half 2 gaan de dames- en heerenzwemmers in actie. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 60 graden Fahrenheit. Hebt U een Taxi «f Auto noodig? Vuurwapen wet en Vuurwapenreglement 1919. De Commissaris van Politie te Amersfoort vestigt aller aandacht op de, met ingang van 6 Augustus 1919 in werking tredende Vuurwapenwet en het Vuurwapenreglemout 1919. De bestaande Wapenwet komt hier door niet te vervallen,*) zoodat het verlee- nen van eene machtiging tot het bij zich hebben van een wapen op den openbaren weg of op eenige voor het pubiiek toe gankelijke plaats, blijft bebooren tot de be voegdheid van den Heer Commissaris der Koningin in de Provincie. Bij onderscheidene voorschriften dezer wet is de gemeente-administratie iu dit geval de commissaris van politie betrokken. De nieuwe wettelijke voorschriften be oogen de verspreiding van vuurwapenen en van munitie onder de bevolking binnon on bedenkelijke perkingen te houden. Zij houden bolangrijke beperkingen in op het stuk van invoer, uitvoer, doorvoer en vervoer van vuurwapenen en van munitie. Do bevoegdheid om een vuurwapen voor handen te hebben, komt voortaan enkel toe aan bepaalde lichamen en personen. Iu het algemeen wordt die bevoegdheid gebonden aan een schriftelijke algemeene of bijzondere machtiging van het hoofd van plaatselijke politie (Commissaris van politie) en mag alleen aan de tot het voorhanden hebben van eon vuurwapen bevoegde personen zoo danig wapen worden afgeleverd. Personeu die vuurwapenen of munitie voorhanden hebben, zonder daartoe bevoegd te zijn, kunnen zonder meer tot de inlevering daar van worden verplicht. De nieuwe wettelijke voorschriften raken allen, die bij den wapenhandel betrokken zijn of vuurwapenen of munitie onder zich hebben of wcnschen te hebben. Zij leggen in het bijzonder den wapen handelaren rechtstreeks on middellijk ver schillende verplichtingen op. Bij hunne uit voering zijn o.a. de Commissarissen der Koningin in de provincie en alle hoofden van plaatselijke politie betrokken. Onder vuurwapenen worden mede ver slaan bommen, handgranaten en dergelijke voor ontploffing of voor het verspreiden van verstikkende of vergiftige gassen bestemde wapenen, zoomede vlammenwerpers. Onder vuurwapenen worden begrepen onderdeelen van vuurwapeuen, onder munitie, onderdeelen van munitie. De machtiging voor de bevoegdheid om een vuurwapen voorhanden te hebben, wordt schriftelijk aangevraagd bij den commissaris van politie. Alle bij het vuurwapenreglement voorge schreven formulieren, (zooals aanvragen om een consent, consentenaanvragen om een geleidehlljet voor het vervoer van eenig vuurwapen, geleldebiljetten, aanvragen om machtiging tot het voorhanden hebben vau •en vuurwapen, machtigingen enz.) zijn, op nader te bepalen datum, tegen betaling, te bekomen, voor ingezetenen der gemeente Amersfoort, op het Commissariaat van Po litie aldaar. Dezer dagen zullen op verschillende plaat sen in deze gemeente openbare kennisge vingen worden aangeplakt, vermeldende eenige belangrijke bepalingen van vuurwa penwet en reglement, men wordt verzocht hiervan goede nota te nemen. Amersfoort, 31 Juli 1919. De Commissaris van Politie, A. NIJHOFF. Van een nlonwe Wapenwet ia dus geen sprake. Red, UIT DEN OMTREK. Baarn. H. M. de Koningin-moeder 11e» Maandag morgen aan het monument van Christoffel Pulimann nabij het paleis Soestdijk een fraaie krans van groen en levende bloemen hechten. Deze dappere grenadier van de lijfcompagnie in het regiment infanterie vsn den Prins van Hessen Darmstadt, verkoos liever het leven te verliezen dan zijn wapenen over te geven in den nacht van 17 Juli 1787. Buiiutn. Maandag liep alhier het gerucht, dat twee als heer geklcede mannen een kind in de boscbjes nabij den Watertoren aan den Hilversumschen weg hadden gelokt, mis handeld en daarna vermoord, 't Was het verhaal van een 7-jarigen knaap, als oog getuige, die hiermee de politie in kennis stelde. Deze trok er dadelijk met een politie hond op uit, om een onderzoek ter plaatse in te stellen, doch ontdekte niets. De knaap, nog eens door den Inspecteur van politie op bet bureau ontboden, bekende na een streng verhoor, het geheele verhaal ver- zonneu te hebben. Wageningen. Maandag is alhier officieel geopend de cursus voor spelleiders voor gymnastiek leraren en leeraressen, uitgaande van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Het woord werd achtereen volgens gevoerd door den voorzitter van de afdeeling Wageningen van gcmelden Bond, den heer A. L. van Bousekom, den heer A. Vermeer, waarnemend burgemeester, den heer jhr. L. D. C. de Lannoy, lid van het hoofdbestuur, eu den heer E. J. Stege- tnan, technisch leider. De cursus, die 14 dagen duurt, wordt gevolgd door 30 datnes en heeren. Buitenlandiche Kroniek. Het telegram der Engelsche regeering. De woordelijke tekst van het Engelsche telegram aan het Vaticaan luidt: Wij hebben nog geen gelegenheid gehad onzen bondgenooten over de nota van Zijne Heiligheid hun meening te vragen cn zijn niet in staat, ons over de beantwoording van de voorstellen van Z.H. betreffende de voorwaarden voor oen duurzamen vrede, te uiten. Naar onze meening is er geen waar schijnlijkheid voorhanden, nader tot dit doel te komen en, zoolang niet de Contralen en hun bondgenooten zich in officicelen vorm over de oorlogsdoeleinden hebben geuit en verder daarover, door welke middelen in de toekomst de wereld voor herhaling der gruwelen, waaronder zij thans lijdt, bewaard kan worden. Zelfs betreöende België en op dit punt hebben de Centrale mogend heden hun ongelijk erkend is nooit een besliste verklaring over hun plannen bekend geworden oni de volledige onafhankelijkheid te herstellen en de schade weer goed te maken, die zij het berokkend hebben. Uwe Eminentie moeten ongetwijfeld de verklarin gen voor den geest staan, welke door de geallieerden bij de beantwoording van de nota van president Wilsou zijn afgelegd. Noch door Oostenrijk, noch door Duitsch- land is ooit een dergelijke verklaring afge legd. Een poging om de oorlogvoerenden tot elkaar te brengen schijnt zoolang ver- geefsch, als zij niet over die punten in het reine zijn, waarin hun meeningen uiteen- loopen.< De vlucht voor de Bolsjowiki. Een correspondent van de limes* schrijft uit Fiumen in SibcriG over de vlucht voor de Bolsjewisten. Do afstand van Jekaterinenliurg totFlumeu twee honderd mijl werd in vijf dagen afgelegd. Zoo ver het oog reikte was do lijn bezet met treinen, beladen met troepen en vluchtelingen die door de bevolking van brood, melk en vruchten voorzien werden. De geheele bevolking ten westen van Jeka- terinenburg had zich bij de stedelijke be volking gevoegd en allen waren vastbesloten alles te trotseeren ten einde niet onder den rooden terreur te vallen. De uittocht overtreft die van «915 toen de Polen, Lltlaurs en Wit-Russen voor de Duitschers vluchtten. De vluchtelingen sloegen des nachts kampen op en alom uren in den omtrek brandden de kampvuren. Kort na den correspondent kwam het leger van generaal Pepelloeff in Fiumen. Tegen den middag was ook deze stad volkomen verlaten eu tegen middernacht trokken de Rooden er iu. Ten Oosten van de stad begon het gevecht met de achter hoeden van het leger van Pepelloeff, dat vijf dagen duurde en dit leger, de gelegen heid bood ongehinderd af te trekken en sterke stellingen in te nemen. BINNENLAND. Thee. Do hoogere prijzen op de laatste thee- veiling besteed hebben hier en daar de vrees gewekt, dat er weder een schaarschte en duurte van thee te onzent zou ontstaan. Reeds spreken beangste huismoeders van een tweede theenood, en haaston zij zich een voorraad voor de toekomst op te doen. Deze vrees is evenwel te eenenmale mis plaatst Er is geen sprake van een tweeden theenood. Integendeel, de theevoorraad hier te lande is grooter dan ooit, cn voldoende voor meer dan een jaar. Daarbij ondervindt de aanvoer geen enkele belemmering, terwijl bovendien het uitvoerverbod niet opgeheven zal worden, zoolang do kans bestaat, dat deze opheffing tot prijsvorhooging hier te lande zou kunnen leiden.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2