Pension. Zit- en Slaapkamer COÖOSRRANSJES I. MANHEIM, rG. Philippo K Alle soorten UURWERKEN DE BLAUWE BLIKSEM R ij 31. Herhaaldelijk bereiken den Minister ven Landbouw berichten, dat winkeliers wel rijst beschikbaar hebben, doch alleen vrije rijst», waarvoor de maximumprijs niet zou gelden. In verband biermede zij er de aandacht °P gevestigd, dat er in het geheel geen vrije rijst is, die buiten de maximumprijs regeling valt. De maximumprijzen gelden voor alle rijst, die in het verkeer komt. De rijstpellers, de eenige houders van rijst ten onzent, leveren dan ook uitsluitend tegen de gestelde prijzen af. De wiukelier die meer dan den maximumprijs rekent, han delt onrechtmatig en stelt zich aan straf vervolging bloot. Het is de uitdrukkelijke wensch van den Minister dat onder geen beding maximum prijzen worden overschreden. Gevallen van prijsoverschrijding breuge men dan ook ten spoedigste te zijner kennis. De vrije Zaterdagmiddag. Bij Koninklijk Besluit van 17 Juli 1919, Staatsblad no 497, is vastgesteld een alge- meene maatregel van bestuur betreffende den vrije Zaterdagmiddag in fabrieken en werkplaataen. Deze algomeene maatregel strekt ter uitvoering van het bepaalde in bet ze en je lid van artikel 6 der Arbeids wet 1911, terwijl daarbij het K. B. van 2 December 1912, Staatsblad 361, tot vast stelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld bij het 2e lid van art. 6 van genoemde wet, is ingetrokken. In één K. B. zijn thans dus samengevat de uitzonderingen op den regel, dat getrouwde en daarmede gelijk gestelde vrouwen des Zaterdags na 1 uur 's namiddags in fabrle- keu en werkplaatsen geen arbeid mogen verrichten en de gevallen, waarin zulks ook door andere vrouwen en door jeugdige per sonen niet geschieden mag. Voor laatstbe doelde categorieën van personen wordt deze verbodsbepaling thans voor het eerst sedert het inwerking treden van de Ar beidswet 1911 gesteld. Uit de afkondiging van dit K. B. mag geenszins worden afgeleid, dat een spoedige inwerkingtreden der nieuwe Arbeidswet indien die ook door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen niet te verwachten is. Met de voorbereiding van het inwerking treden der nieuwe Arbeidswet is echter noodzakelijkerwijs een zekere tijd gemoeid. Men bedenke slechts, dat een groot aantal bepalingen dier wet niet in werking zal kunnen tredun, voordat een algemeene maat regel van bestuur, welke naderde uitwerking dier bepalingen of uitzonderingen erop in houdt, is tot stand gekomen, terwijl te voren over den inhoud van die maatregelen de in te stellen Hooge Raad van Arbeid zal worden gehoord. Ten einde nu, voor zooveel dat krachtens de geldende Arbeidswet 1911 kan, de ar beiders in fabrieken en werkplaatsen zoo spoedig mogelijk in het genot te doen treden van den vrijen Zaterdagmiddag, werd boven genoemd K. B. uitgevaardigd. Als datum van Inwerkingtreding is daarbij 1 Soptcmber 1919 bepaald. Een geheele gemeenteraad niet toegelaten. De gemeenteraad van Cappelle aan d'IJssol heeft besloten geen der nieuwgekozen raads leden toe te laten. De grond van dit besluit is, dat het cen traal stembureau bij de beoordeeling van de geldigheid der candidatonlijsten uit een onvoldoend aantal leden bestoud, weshalve tiaar's Raads meening, die lijsten op onwet tige wijze zijn onderzocht, vastgesteld en openbaar gemaakt. Wel strekt bet onderzoek der geloofsbrieven zich ntet tot de beoor deeling der geldigheid van de lijsten uit, maar de Raad meent dat de geldigheid thans wel moest beoordeeld worden, omdat het nog niet op wettige wijze onderzocht was. Voorts ov#rwoog de raad nog, dat op een der lijsten de huisnummering niet achter de namen der candidaten was ingevuld, wat tot schrapping der lijst had moeten leiden. Natuurlijk zullen de afgewezen raadsleden van dit besluit In hooger beroep gaan bij Gedeputeerden, want de gemeenteraad heeft met de geldigheid der candidatenlijsten volstrekt niets te maken, aangezien deze geheel buiten den Raad om door het centraal stembureau wordt behandeld, met welks samenstelling ook al weer de Raad hoege naamd niets te maken heeft, De ontvluchtingen uit het Kamp te Bergen. Ontrouwbare bewakingstroepen Uit het kamp te Bergen zijn dezer dagen wederom een aantal vreemdelingen ontvlucht. Naar wij vernemen zijn, naar aanleiding biervan aan den commandant van het bowa- kingskamp, aldaar, inlichtingen verzocht. De commandant deelde den divisie.com- mandant het volgende mede: •De betreffende schildwachten zijn gestraft. •Het bewakingsdetachement bestaat uit personeel dat niet geheel te vertrouwen is. Hoewal getracht Is betrouwbaar personeel te krijgen, door de onbetrouwbare elemen ten en personen met groote straflijsten terug te zenden, is dit niet mogen gelukken, daar 1 dan nog even onbetrouwbaren of minder betrouwbaren terugkomen. Nog onlangs is het aan eenige geïnter neerden gelukt om te ontvluchten, doordat korporaals zichlieten omkoopen en kleeding- stukken aan de vluchtelingen verstrekten, waardoor dezen ongehinderd de contröle kon den passeeren. •Er zijn thana sedert Juli 1917 reeds 158 vreemdelingen ontvlucht, waarvan 81 werden teruggezonden. Genoemde commandant roept de mede werking in om zooveel mogelijk betrouw baar bewakingspersoneel op Bergen te doen dirigeeren." (Tel.) Verzonnen interviews. Vaz Dias meldt uit Wieringen: Tegen de in den laatsten tijd voorkoxende persberichten omtrent interviews met den voormaligen kroonprins, ben ik gemachtigd te verklaren, dat do kroonprins sedert Februari van dit jaar, toen de vertegen woordiger van de pers van een neutraal land den kroonprins op een wandeling aan gesproken heeft, noch een interview gegeven heeft, noch een journalist door den kroon prins is ontvangen. De kroonprins heeft in dien tjjd alleen de hier op Wieringen woonachtigen ver tegenwoordiger der Hollandsche pers bij gelegenheid gesproken en kortgeleden den Atnerikaanscheu journalist Wiegand tot een vriendschappelijk bezoek ontvangen. Wan neer dit bezoek in de pers aanleiding tot uitingen geeft, zoo was dit niet de bedoeling. De aau dit bezoek gemaakte commentaren zijn dan ook onjuist, terwijl ook de Burge meester van Wieringen, de heer Peareboom, verklaart, geen onderhoud van dien aard met den heer Wiegand te hebben gehad. De verklaring onder welke omstandigheden de ex-kroonprins het land zou kunnen ver laten, is dan ook uit de lucht gegrepen. De positie'der onderofficieren. Vanwege de vereeniging vau onderoffi cieren »Ons Belang» wordt medegedeeld Den 25en Juli is een deputatie uit het hoofdbestuur van »Ons Belang» door den minister van oorlog in particuliere audiëntie ontvangen voor het bespreken van don noodtoestand waarin het korps onderoffi cieren verkeert. Naar voren werd gebracht dat de nood tot het hoogste is gestegen dat de geest onder de onderofficieren met den dag slechter wordt en dat maatregelen moeten worden genomen, om hierin te voorzien, waarvoor noodzakelijk de salarissen der ongehuwden met f700 en die der gehuwden met f900 moeten worden verhoogd. De minister deelde mede, dat voorstellen tot verbetering van de jaarwedden der jongere onderofficieren bij den Raad van State zijn ingediend, welke verbeteringen zullen ingaan 1 Juni 1919. waarop werd geant woord, dat deze kleine verhooging van f 100 tot f150 niet den minsten invloed ten goede zal hebben daarvoor is de nood te hoog gestegen. Een herziening van de salarissen van alle rijksambtenaren, ingaande 1 Januari 1920, is in voorbereiding. Voor de onderofficieren zullen, ook mot iagang van dien datum, gelijksoortige sala rissen worden toegekend, waartegen werd aangevoerd, dat dit do directe armoede niet zou wegnemen. De 56-jarige onderofficieren, dieaanzegging kregen, dat zij met ingang van 1 October a,s, zouden worden gepensionneerd, zullen in elk geval in het genot van hun salaris blijven tot 1 April 1920, terwijl de minister overweegt om tot dien datum geen onder officieren tc penslonneeren. Verschillende andere dringende kwesties werden daarna nog besproken. Noodlottige aanrijding. Uit Velp wordi gemeld: De sergeant der Infanterie D. van het garnizoen Arnhem kwam op zijn rijwiel de helling afrijden van uit het villa park La Retraite. Met zijn rechterhand bestuurde hij een damesrijwiel. De rails passeerend, slak hij den rijksweg over, juist voor de electrische tram, die van Arnhem kwam. Op hetzelfde oogenblik reed een auto de tram aldaar voorbij en greep den wielrijder, die ongeveer 10 meter ver werd weggeslingerd en daarbij zwaar gewond werd. De wielrijder werd met de auto naar de woning zijner ouders te Velp gebracht, waar een geneesheer constateerde, dat zijn belde armen gebroken waren. Hij werd. na voorloopig verbonden te zijn, met een inmiddels ontboden ziekenauto naar het Militair Ziekenhuis te Arnhem overgebracht. C. Batelt. j- In den nacht van Maandag op Dinsdag overleed te Amsterdam op 7 j-jarigen leeftijd de heer C. Batelt, de vroegere chef van de recherche der Amsterdamsche politie. De heer Batelt trad den 24sten Januari 1872 in dienst en werd in 1874 inspecteur. Hij werd in 18S8 tot hoofdinspecteur be vorderd en 1 Mei 1910 gepensionneerd. Zijn naam had een goeden klank in de politie wereld. P. T. T. personeel. Aan het personeel der P. T. T. is ter kennis gebracht, dat in verband met de ver leende voorschotten het bedrag, hetwelk be langhebbenden alsnog toekomt, ln twee gedeelten zal worden uitbetaald en wel de eerste helft tusschen den 15e en den laatsten van de maand September en de andere helft in de overeenkomstige periode van de maand December. Aan hen, die hun traktement per week of ln wekelijksche voorschotten ontvangen kan echter, indien zij zulks wenschen, te rekenen van af Augustus, wekelijks l/M van het hun nog toekomend bedrag worden uitgekeerd waarbij het restant zal zijn te verrekenen In December. Die hun traktement per maand ontvangen kunnen eveneens als zij dit wenschen op 1 Aug., 1 Sept., 1 Okt., 1 Nov. en 1 Deo. telkens 1/5 worden be taald. Rookende examinatoren. Iemand, die do examens voor het diploma m.u.l.o. bijwoonde, klaagt er aan het Hdbl. over, dat er examinatoren zijn, die onder het examineeren rooken. Hij acht dit vooral jegens vrouwelijke candidaten hoogst onge past en vraagt of de voorzitters der examen commissies het niet verbieden kunnen. We gelocvsn niet. zegt het blad dat een vorbod noodig zal zijn. De meerderheid der examinatoren zal vanzelf wol voldoende goede manieren hebben en voor anderen zal een opmerking van hun voorzitter wel volstaan. De Elta. De directie van de E. L. T. A. deslt mede, dat de opening van de tentoonstelling, in tegenspraak met geruchten, als zou zij later worden geopend, 1 Augustus des 's middags 3 uur officieel zal plaats vinden. Een jonge snelrekenaar. De heer C. Krabbendijkc, muziekonder wijzer te St.Annsland, schrijft aan 't N. v.d.D. Sinds enkele weken zit in miju klas een tienjarig ventje. Herhaalde malen was het mij opgevallen, dat hij de gedeeltelijke producten van b. v. 976S4 X 2697. zonder aarzelen ineens (van links naar rechts) opschreef. Bij 't hoofdrekenen vroeg ik hem68 X 96. Zonder zich te bedenken antwoordde hij (correct) 6528. Op mijn vraag: 7 X 648 had hij "t product reeds genoemd voor ik goed en wel uitgesproken was. Even vlug noemde hij 't juiste antwoord toen ik opgaf: 8 X 9742- &j '2 X 24689 bedacht hij zich a a 3 seconden hoogstens. Terwijl hij met den rug naar 't bord stond, schreef ik onder elkaar: 8674, 2697, 3847, 6894 en 2769. En den tijd, dien ik gebruikte om de rij der eenhedeu op te tellen, antwoordde hij: 24881, wat goed was. In 't bijzijn van het geheele personeel der 8-klassige schooi en van een woelige klas de kinderen juichten vol verbazing natuurlijk elk antwoord toe werd de proef gedurende eon half uur voortgezet. Steeds antwoordde hij bijna oumiddellijk na het stellen der vraag en al zijn uitkomsten waren steeds correct. Ook bij aftrekkingen eu deelingen, M.i. iets zeer buitengewoonst Om de portemonaie. Er is zoo schrijft men aan de «N.Ct.» op het oogenblik eon groote animo bij tal van gegoede Duitschers om in verband mot do belastingen uit het Duitsche staats verband te komen. Verscheidene Duitschers, die hier een pied a terre hadden, zullen zich laten naluraliseeren. Zij willen alleen Nederlanders worden, om van de Duitsche belastingen enz. af te komeu. Vereeniging voor Vrouwen- k iesrecht. De gereorganiseerde Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is haar nieuwen arbeid begonnen. Van de verschillende Commissies tot wier instelling op do Algomeene Ver gadering te Breda was besloten, is die voor het onderwijs reeds aan het werk. Zij is als volgt samengesteldMw. F. S. Balen- Klaar, Vice-Pres. der Ver. v. Vrouwenkies recht, voorzitster; Mej. I. Kooistra, oud directrice van de Rijkskweekschool voor Onderwijzeressen te Apeldoorn Mej. V. C. v. d. Meer van Kuffeler, oud-hoofd eener Openbare Lagere school te Deventer Mej. J. Lieftinck, directrice van de Rijkskweek school voor Onderwijzeressen te Apeldoorn; Mej. A. Kimmijser, Hoofd der Kweekschool voor Onderwijzeressen bij het Bewaarschool- ouderwijs en Inspectrice vau dat onderwijs te Rotterdam en Mw. Hoogkamer-Maijkels te Amersfoort. Deze Commissie zal hebben te onderzoeken welke wijzigingen naar vrouweninzicht lu de door Minister de Visser ingediende Wet op hel Lager Onderwijs wenschslijk zijneen rapport hierover zal door haar aau de gereorganiseerde Ver. voor Vrouwenkiesrecht worden uitgebracht. Ook de Commissie in zake uo Huwelijks wetgeving» is thans samengesteld. Hierin hebben zittiug Mw. Mr. B. Bakker Nort, Groningen, Presidente; Mw. Dr. Aletta H. Jacobs, Den Haag; Mw. Mr. Marie van Oppen, Den Haag; Mw. Mr. E. Thiel, Haarlem; Mw. S. van Rees-Broese van Groenou, Scheveningou. ADVERTENTIEN. Gevraagd esnv. gemeub. met volledig pension. Br. met prijsopgaaf onder No. 264 aan Firma G. J. REITS, Boekh. Groningen. Gevraagd voor bejaard Burgerheer, die slecht ter been is, kost, Inwoning en be- wassching in net burger gezin te Amersfoort. Br. fr. No. 131 WILLE'S Boekhandel, Watergraafsmeer. NIEUWHIEUW wser geregeld dagelijks versch verkrijgbaar, alsook anders soorten koekjes an gsbak Beleefd aanbevelend, KAMP 14. Ainorsfoort'i Kortegracht 26, b.h. Postkantoor ATELIER VOOR REPARATIÊN. AMERSFOORTSCH BIOSCOOP- en VARIÉTÉTHEATER Langestraat PRÜURAMHA VAN I TOT EN MET 7 AUGUSTUS 15)10 Deze week groot afwisselend programma. Amersfoortscbe Bioscoop-Courant. Behandel da dieren met zachtheid Deze film laat u lachen van het begin tot het einde e Sensatie kat Sensatie Als Hoofdfilm Sensationeel drama uit de Amerl- knansche Houthakkers-wereld, in 5 afdeeliugen, In de hoofdrol onze bekende en beroemde filmacteur WILLIAM S. HART. ROLYEUDEKLINM Jim Rawdon bijgenaamd Re Blauwe Bliksem" William S. Hart Hillgard. Robert Mc Kim Babette Dufresne, een halfbloed Indiaausche Moude George. Hillgard'8 moeder Gertrude Claire. Hillgard's broer Erik Robert Gordon. Jou Labarge, een Mexikaan Hart Hoxie. Jim Rawden, bijgenaamd >DE BLAUWE BLIKSEM» is •baas» van een houtbakkers- ploeg in een Noord Ameri kaanse!» oerwoud en hij beschikt over reuzen krachten. Vergezeld van eenige vrienden begeeft hij zich naar Timber Gove, de eenige stad in de wildernis, teneinde een bedrag van acht honderd vijftig dollar te innen bij den Gouvencur, enz. De film spreekt genoeg voor zichzelf SQp- Sensatie Ks" Sensatie Lachen Lachen DE ANDERE KOUS Vanaf MAANDAG als extra nummers Het laten springen van ijs in de Oostzee. Daarna nog het prachtdrama Ter dood veroordeold. Dus deze week voor ieder wat wils Prijzen der ylnntsenLoge 90 et. late rang 75 et,, 2do rang 45 et. 3de rang 30 ct. DE DIRECTIE

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3