Dinsdag 12 Augustus 1919. No. 9217. 69e Jaargang BIJVOEG SEL Ditgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff' REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden1. franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- eu onteigenlngs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels f 1.25 Bewijsnummers worlenMn rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentifin van bulten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 1 Bij dit nummer behoort een OVERZICHT. Buitenland. De voorgeschiedenis van den troonsaf stand Da ex-Keizer Alle dagbladen in Hongarije verboden. Binnenland. Terugzending van deserteurs De Rus sische boeven Vlaggen op nationale feest dagen te Zaandam. KENNISGEVINGEN. Huis aartszending van Dienstplichtigen. De Burgemeester van Amersfoort, brengt hierbij het volgende ter algemeene kennis. 1. Aan de bij de landmacht dienende dienstplichtige manschappen, korporaals en bekleeders van hoogeren rang, die behooren tot de militie, de landweer of den landstorm, wordt 11a 1 September 19x9 als regel geen vergunning verleend tot voortgezet of her nieuwd verblijf bij den troep naden datum, waarop zij aanspraak hebben verkregen op onbepaald (klein) verlof. 2. Dienstplichtigen, die op 1 September 1919 reeds aanspraak hebben op onbepaald (klein) verlof, doch niettemin dan nog bij deu troep aanwezig zijn, worden op dezen datum huiswaarts gezonden. Uitzondering op den /liervoren vermelden regel. a. Voortgezet of hernieuwd verblijf bij den troep na den datum, waarop aanspraak is verkregen op onbepaald (klein) verlof, kan door de daartoe bevoegde militaire autoriteit wordeu toegestaan aan dienstplich tigen, te wier aanzien de belangen van den dienst het verleenen van zoodanige toestem ming noodzakelijk maken. b. Toestemming tot voortgezet verblijf bij den troep, als onder a bedoeld, kan door de daartoe bevoegde militaire autoriteit wor den verleend aan dienstplichtigen die ziek zijn en wier toestand het raadzaam doet zijn, hen voorioopig nog niet huiswaarts te zenden. Amersfoort, 11 Augustus 1919. Indeeling bij den Motordiens t. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dienstplichtigen van de lichting 1920, die er prijs op stellen te dienen bij den Motordienst, hun verlangen daartoe vóór 15 September a.s. schriftelijk moeten mede- deelen aan deu Commandant van de Motor- afdeeling te Delft. Het schrijven behoeft niet gezegeld te zijn. Zij behooren daarbij op te geven: geslachis eu voornamen; datum van geboorte; gemeente, waar zij voor da militie zijn ingeschreven; en indien ze reeds hebben geloot, ook het lotingsnummer. Het is wenschelijk, bij het schrijven ver klaringen over to leggen, waaruit bun be kwaamheid als motorrijder of in het chauf feursvak blijkt. Zij, die voor den Motordienst worden bestemd, ontvangen daarvan bericht. Zij wor den te zijner tijd ingelijfd bij de Genie, doch onmiddellijk* na deze inlijving overgeplaatst en gezonden naar de Motorafdeeling te Delft. Amersfoort, tt Augustus 1919. De Burgemeester voornoemd, N. VEI.S-HEIJN, l.b. Raid van Arbeid. II. Wat vooral de werkgever moet weten. Welke personen gelden als werkgevers volgens deze wel. Werkgever is een ieder, in wieus dienst arbeid wordt verricht door een arbeider. Wordt de arbeid verricht Sn dienst van twee of meer personen, dan is itder vau hen aan sprakelijk voor de nakoming der verplich tingen en is ieder hunner bevoegd tot het uitoefenen der rechten, bij of krachtens deze wet den werkgever toegekend. Heeft de werkgever een wettelijken ver tegenwoordiger, dan is deze mede aanspra kelijk voor het nakomen der verplichtingen. De leden van het Bestuur van eene weder- keerige verzeksring- of waarborgmaatschap pij of van een rechtspersoonlijkheid bezit tende instelling, gelden ook als werkgevers. De werkgever is bevoegd een persoon in zijn dienst aan te wijzen voor de nakoming der aan hem opgelegde verplichtingen. Deze aanwijzing moet echter door den aangewe zene mede onderteekend worden, op een daarvoor vaatgesteld model. Door deze aan wijzing geldt deze aangewezene als werk gever. Welke zijn de voornaamste verplichtingen van den werkgever T ie. De werkgever betaalt de premie, d.w.z. is aansprakelijk voor het betalen der premie. De werkgever mag de door hem krachtens deze wet betaalde of verschuldigde premie noch geheel noch gedeeltelijk op eenigerlei wijze op den arbeider verhalen, voor zoover dit hem niet is toegestaan bij of krachtens deze wet. Overtreding wordt hier gestraft met een geldboete van ten hoogste f 100. De werkgever is geen premie verschul digd over een kalenderweek, waarover geen loon verschuldigd is, evenmin als het door hem betaalde loon voor den arbeider bij verdienste is. 2. De werkgever is verplicht aan den arbeider, die buiten de werkplaats en niet ouder toezicht stukwerk verricht en aan wien toegestaan werd de premie zelf te be talen, bij de uitbetaling van het loon eeu bepaald percentage boven dit loon uit te betalen. De stukwerker moet dan het bewijs overleggen, dat hij gerechtigd is de premie zelf te betalen. De werkgever betaalt ook de premie voor de helpers bij huisarbeid. 3e. De werkgever is verplicht rentezegels te plakken op de hem door den arbeider toevertrouwde of bij de betaling over te leggen rentekaart. Deze zegels moeten door hem onmiddellijk gedagteekend worden (dag, maand en jaar, geschreveu of gedrukt). Heeft een werkgever minstens 25 arbei ders in dienst, dan kan hem vergund wor den de zegels niet te dagteekenen. Dit geldt echter niet voor rentekaarten van stuk werkers buiten de werkplaats, noch ten aan zien van zegels ter voldoening van meer dan 2 premiën. Evenwel blijft de werkgever verplicht de zegels der eerste zes betaalde premiën, na het in dienst treden van een arbeider te dagteekenen. Ook moet steeds bij het teruggeven der rentekaart het laatste zegel gedagteekend worden. Het niet op plakken vau zegels is strafbaar met f3.— boete voor elke kalenderweek. 4e. De werkgever is verplicht aan be paalde personen inzage te verleenen van de boeken, bescheiden eu andere stukken, voor zoover deze betrekking hebben op den ar beid en het loon van den arbeider. je. De werkgever is verplicht aan be paalde personen de verlangde inlichtingen te geven omtrent zaken en feiten, betreffen de de naleving der wet, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk. 6e. De werkgever (hoofd of bestuurder eener onderneming of inrichting) is verplicht den staat hem door den Raad van Arbeid toegezonden, betreffende de personen in dienst der onderneming of inrichting bin nen 14 dagen onderteekend en volledig in gevuld terug te zenden. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat er naast de verplichte verzekering nog een vrije verzekering beslaat, welke door leder zonder onderscheid van leeftijd kan gesloten wor den. Ingeval van invaliditeit en na het be reiken van den 70-jarigen leeftijd wordt een rente (vrije rente) uitgekeerd. Zeer belangrijk ie het de aandacht te veetigen op de verschillende wijzigingen en aanvullingen van de Invaliditeitswet, welke weldra in de Tweede Kamer zullen be handeld worden: ie. zal de 'werkgever alleen de premie moeten betalen en za! dus door hem van het loon van den arbeider niets mogen af gehouden worden, 2e. zal naast de invaliditeit*-, ouderdoms- en weezenrente nog een weduwenrente in de wet worden opgenomen. 3e. zal het recht op ouderdomsrente reeds ingaan op 65-jarigeu inplaats van op 70-jarigen leeftijd. Wanneer gaal de verplichte verzekering in De verplichte verzekering gaat in op den dag, waarop de eerste rentekaart aanvangt geldig te zijn. Voor allen, die op 3 December 1919 ar beider zullen zijn. is dus de rentekaart reeds op dien datum geldig. Wat is een rentekaart Voor iederen verzekeringsplichtige wordt een rentekaart opgemaakt, volgens bepaald model en vermeldend den termijn gedurende welke zij geldig is. Deze rentekaart vangt aan geldig te zijn op den dag, waarop zij ia opgemaakt. Deze dag wordt op de kaart vermeld. Deze rentekaart wordt aan iederen arbeider uitgereikt. Zij dient voor het op plakken van rentezegels, svelke gelden als betaalmiddel voor de premiën. De premiën kunnen betaald worden in geld of in zegel». Voorioopig echter zal de betaling geschieden door middel van zegels, welke in verschil lende waarden verkrijgbaar zullen worden gesteld, aan de kantoren der Raden van Arbeid, der Posterijen enz. Iodere betaling van een premie wordt dus bewezen door het plakken van een rentezegel op een rentekaart. Dit plakken der zegels geschiedt door den werkgever en wel bij iedere loonbetaling. De arbeider moet daartoe de rentekaart aan den werk gever overleggen. Nadat het zegel op de kaart geplakt is moet het door den werk gever gedagteekend worden. Indien de ar beider zijn rentekaart niet overlegt, dan behoeft de werkgever hem geen loon uit te betalen. Wordt in bepaalde gevallen, in geld betaald aan den Raad van Arbeid, dan draagt deze zorg voor het plakken der zegels. De rentekaart is dus van het hoogste gewicht en moet zorgvuldig bewaard worden. want zij dient als bewijs der betaalde pre miën eu is het stuk, waaruit later bet be drag der invaliditeitsrente berekend zal worden. Welke plichten heeft de arbeider met betrekking tot de rentekaart? De arbeider is verplicht zijn rentekaart zelf te bewaren. Hij mag haar echter ook in bewaring geven aan den werkgever, maar tegen bewijs. De arbeider is verplicht of, zoo de kaart in bewaring aan dei; wer' gever is gegeven, is deze verplicht, ha te vertoonen aan deu Raad van Arbeid t allen tijde, dat dit gevorderd zal worden. Bij de eerste rentekaart wordt een ren boekje uitgereikt, waarin aangeleekend wordt het aantal premiën van een buiten gebruik gestelde rentekaart. r elke Voor loonklasse I 20 cent, voor loonklas- se II 24 cent voor loonklasse III 32 eet voor loonklasse IV 40 cent en voor loo klasse V 48 cent. (Deze premiën zullen waarschijnlijk met l/t gedeelte worden ver hoogd). De premie is verschuldigd over een ka lenderweek van Zondag—Zondag. Doch de volle premie moet ook betaald worden, in dien de arbeider slechts een paar dagen van de week in dienst is. Voor een schoon maakster b.v. die slechts 1 of 2 dagen komt per week. moet derhalve de volle week- premie betaald worden. Door wien geschiedt het betalen der premien Dit gesehiedt door den werkgever; doch hij mag van het loon van den arbeider dat deel vau het loon afhouden, dat volgenede wet ten laste van den a-beider komt. (Het spreekt van zelf, dat dit recht bij de te ver wachten wetswijzigi ig zal komen te ver vallen.) Wal is hel voorwerp der verzekering Het voorwerp der verzekering beataat uit een Invaliditeitsrente en Ouderdomsrente voor den verzekerde zelf en een Weezen rente voor zijn nagelaten kinderen. Wanneer kan men een invaliditeitsrente verkrijgen Al* de invaliditeit werkelijk beataat en de wachttijd vervuld is. Wanneer noemt de wet iemand invalide t Invalide is hij, die, tengevolge van ziekte of gebreken niet in staat ia '/averdienen van hetgeen lichamelijk en geestelijk ge zonde personen van dezelfde soort en van soortgelijke opleiding op de plaats waar zij gewoonlijk werkten met arbeid verdienen. Wat is wachttijd? Wachttijd is een bepaalde tijd, waarover premie is betaald. Deze wachttijd bedracht 130 premieweken. Er moet dns over 130 kalenderweken premie betaald zijn, wil men aanspraak doen gelden op invaliditeiterente. De wet onderscheidt blijvende en tijdelijke invaliditeit. Wie is blijvend Invalide Hij, bij wien geen vooruitzicht bestaat op zoodanige arbeidskracht, dat hij ophoudt invalide te zijn. Wie is tijdelijk Invalide Hij wiens invaliditeit onafgebroken een half jaar heeft geduurd (deze termijn staat in verband mei de ziektewet) en niet blijvend invalide is. Zoo iemand heeft recht op een tijdelijke rente. Wie heeft geen recht op rente? De arbeider die zich zelf invalide maakt of laat maken, of wanneer de invaliditeit het gevolg is van een misdrijf. De invaliditeitsrente gaat in op den dag, dat de aanvrage daartoe is ingediend. Het bedrag der invaliditeitsrente is afhanke lijk vau de betaalde premiën en van den duur der verzekering (dus niet van den leeftijd). De verzekerde, die den leeftijd van 70 jaren heeft bereikt, heeft recht op Oudcr- dc nsrente. Deze rente bedraagt 3 gulden per week en voor echtgenooten, die beiden recht hebben op deze reute, tezamen 5 gulden per week. Behalve de invaliditeitsrente en de ouder domsrente bestaat er nog een weezenrente bij overlijden van den verzekerden vader of de verzekerde moeder, komen alle kinderen beneden 13 jaren in het genot van een weezenrente, welke onverminderd wordt uitgekeerd, totdat het jongste kind den leef tijd van 13 jaar heeft bereikt. BEVOLKING. Opgave van vertrokken personen van 2t Juli-2 Aug. 1919. Mej. A. Legierse. St. v. d, Hagenlaan 1 11. Rotterdam J. Knijn, W^verssingel 29 n. Harderwijk Xlej. A. v. 't Klooster, P. Borstr. 70 n. den Haag Mej. E. Fröger, v. Bemmelstr. 53 n. Amsterdam K. Masson, J. Tolliusstraat 12 n. Apeldoorn D. Rotteveel, liissch.weg 72 n. Apel doorn - Mej. A. Weigraven, P. Pijpersstr. 9 n. Indië H. v. d. Heuvel, Woest.weg 120' n. Leusden W. Bleijenberg, Soes- terweg 1695 n. Hattem A. Bleijenberg, Soesterw. 169'' n. Hatteni Mej W. van Dongen, Hciligenb.weg 31 n. Dordrecht Mej. T. Meint-r», Bergstr. 22 n. Indië F. Engel, G. Doustr. 4 n. Amsterdam A. Vos, Bissch.weg 72 n. Hengelo J. Ament, Utr. weg 138 n. den Haag S. v. Oeveren, L. Nic straat 4a n. Amsterdam G. Vcnnlnk, Leusderweg 172 n. Assen H. v. Diest, A. de Kamp 44 n. Haarlem W. v. Buuren, Tuinstr. 2 n. Amsterdam Mej. A. Hendriks, Westsingel 31 n. Am. sterdam Mej. BoelsmaCommandeur, J, Tolliusstr. 21 n. Amsterdam F. Peters, St. Ansfridusstr. 13 n. Amsterdam J. v. Gastal, Soesterw. 47 n. Amsterdam A. Nol. Heiligenb.weg t5 n. Middelburg W- Yfs, Soesterweg 167 ti. Hilversum Mej. E. Floor, G. v. Stellingw.str. 100 n. Heerlen Wed. Veenstra, P. Bothl. 9 n. België W. Achterkamp, Leusderw. 36 n. Hilversum - Mej. C. Arnout, Verhoe- venstr. 41 n. Oosterbeek - L. Konings, Meth.str. 28 11. Arnhem W. Wiegman, Hof 21a n. Alkmaar - Wed. Rookmakere,

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1