P. Bothl. 9 n. den Haag Mej. A. Schoon- derwoerd, Leuiderweg 99 n. Bloemendaal Mej. E. Dijkhorst, H. v. Viandenetr. 13 n. Amsterdam H. Heuser, Utr. weg 62 n. Utrecht - A. Vingerhoets, Langestraat tub n. Haarlem Mej. M. Siero, Krom- tnestr. 66b n. Utrecht Mej. S. Vervloet, Stat.str. 1 o. Haarlem H. v. d. Meer, Gr. Haag 78b n. Purmerend M. Olthof, B. Wuyt.l. 55 n. Harderwijk Mej. W. v. Oven, Teut 30 n. NaaldwijkJ. Nieman, Emmalaan 18 n. Huizen Mej. W. To- maaaen, K. Beekstr. r n. Putten K. Dekker. Langeatr. at n. Soestdijk S. Buae, Weateratr. 93 n. den Haag W.v. Dijkhuizen, Hoogeweg 43b n. Hilversum A. Kottier, Berkenw. 33 n. Borne G. Heere, v. Bemmelstr. 68 n. Heerlen Mej. H. v. Mildert, I.angegr. 13 n.Jutphaaa J. Stoekenbroek, Bloemend.str. 38 naar Rotterdam NV. Renes, Arnh. weg 55 n. Utrecht W. Meynema, Schimmelp.straat 46 n. Hoorn Wed. H. Wesaeling, P. Buyal. 18 n. den Haag A. Schotten, KI. Haag 13 n. Almelo Mej. Dijkman Meijer. Vlasakkerweg 8 n. Utrecht - H. Broekbuizen, Heiligenb.weg 34 n. Utrecht J. Huissteden de Wit Zandgat 3 naar Buaaum J. Smeets, Pr. Julianal. 10 naar Indië Mej A. v. Koot, Breestr. 62 tiaar Woerden - W. Vehhuizen, Woest.weg 30 n. Woudenberg Mej H. Thierena, Pr. Mariel. 16 n. Delft Mej. C. v. Lessen, F. v. Blankenh.atr. 31 n. Groningen Mej. R. Boom, Schimmelp.straat 23 naar Dordrecht Mej. E Brummer, Zuidsiogel 40 n. Hilversum - Mej. A. Vierdag, Leus- derweg 37 naar Almelo W. Brouwer, Arnh.str. 16 n. Apeldoorn - A. Engelen burg. Aldegondestr. 63 naar Soest J. Roesink, Aruh. weg 80 n. Hengelo (O.) Mej. P. v. Zanten, Hoogeweg óo n. lndie. STADSNIEUWS. Broodkaarten. De Directeur van het Levensmiddelen- bureau maakt bekend dat ala Wittebrood, kaart dienst doet voor het toöe tijdvak- loopende van 14 tot en met 22 Augustus a.s. de groen gekleurde kaart. Amersfoort, it Augustus 1919. De wnd. burgemeester van Amerafoort, brengt ter kennis dat in de gemeenten Wijk bij Duurstede, Leusden en Stouten- burg, de Bildt, Bunschoten, Houten, Loenen en Hoogland, gevallen van mond- cn klauw zeer. zijn voorgekomen. Amersfoort, 8 Augustus 1919. Uitbreidingsplan der Gemeente Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort, maken bekend, dat bet ontwerp-plan van uitbreiding der Gemeente Amersfoort, vast gesteld in de raadsvergadering van 29 Juli 1919, van 18 Augustus 1919 tot en met 15 September 1919, voor een ieder is ter visie gelegd aan hel Bureau vau Openbare Wer- Ken, Achter Davidsbof 2. Amersfoort, 9 Aug. 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, N. VELS-HEYN, L.-B. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Examen. Bij het 9 dezer te Zwollegehouden examen ter verkrijging van de Hoofdacts is o.m. ook geslaagd onze atadgenoet D. H. A.A. van Erp. Met ingang van 11 dezer zijn te Kampen gedetacheerd, om deel uit te maken van de Commissie voor het toelatings examen rot den hoofdcursus, de kapiteins F. H. Heuve- link, J. H. Lamour en B. Ootmar,allen van de Ve Infanteriebrigade te dezer atedc. Onze vroegere stadgenoot, Dr. H. J. Toxopëus, thans Evang. Luth. predikant te Zaandam, komt voor op het drietal te den Haag. De e t a 1 a g e-w e d s t r ij d. Het sympathieke denkbeeld binnenkort (29 en 30 Augustus) hier een etalage-wed strijd door de winkeliers te doen op touw zetten, blijft zeker niet bij woorden alleen, doch ongetwijfeld zal men de koe inderdaad eens bij de horens vatten. Waarom ook niet? Er ia geen enkel bezwaar om dat plan eens op grootscbe wijze tot uitvoer te brengen. Grootere plaatsen zijn Amersfoort reeds voorgegaan, ec iu kleinere plaatsen geschiedt hetzelfde met overweldigend succes. Amers foort mag ook thans niet ten achter blijven. Daarom doet het ons genoegen reeds nu melding ervan te kunnen maken, dat er op dit terrein reeds leven in de brouwerij komt. Naar men ons toch mededetlt, heeft, om dit plan te verwezenlijken de Middenstands crodietbank alhier reeds f 100 voor dit doel ter aanmoediging, beschikbaar gesteld*, ter wijl ook een particuliere gift geschonken werd door een der Commissarissen van deze bank, den heer Sanders. Vervolgens geeft de heer Martens, direc teur van de Middenstands Credietbank, een gouden Medaille. Verschillende teekenen wijzen er bovendien op, dat er aan een welslagen niet meer behoeft te worden ge twijfeld, trouwens zij moet slagen. Maar dan ook alle hens op 't dek om te helpen Wie volgt dus Ons tweedaagsch feest. Gisterenavond is in een daartoe belegde vergadering van wege het bestuur der Oranje-vereeniging en de commissie uit onze burgerij, definitief besloten tot het houden van een twee-daagsch feeat op 1 en 2 September a.e. Dank zij de opbrengst van de aan de huizen aangeboden lijsten, kan er dus naast den z.g. «Koninginnedag» nog een zen feestdag worden aangekoppeld. De verschillende commissiSn tot het wel slagen der feesten zijn benoemd, terwijl ook het programma voor beide dagen werd vast gesteld, dat luidt als volgt: (wijzigingen door onvoorziene omstandigheden voorbe houden) September 's morgensMilitaire reveille Inf.), daarna koraalzang, vervolgens kinder- aubade en parade, 's MiddagsAllegorische optocht, 's AvondsConcert en Jiang op het feestterrein aan de Koninginnelaan. j September, 'smorgens: Zoo mogelijk Militaire reveille (huzRron) en Bloemencorso. 's Middags Vliegdenioiistratle op het feest terrein, gymnastirkuitvoering en Ringlijderj. 's AvondsConcert en Vuurwerk. Wij doen thans mede namens beide besturen een beroep op de welwillendheid en mede werking 'can de werk/evers te dezer s/ede, om het werkvolk zoo ('enigszins mogelijk vrij le verltenenzonder dat zulks voor beide zijden te veel beswaren behoe/t op te leveren. De Soc. Dem. Wethouderszetel. De soc. democratische Raadsfractie alhier vergaderde ter bespreking van dc wethou- derskwetsie en besloot aan het gemeente bestuur te verzoeken een vergadering van den nieuwen Raad te mogen houden in de Raadszaal, waar haar program met de overige fracties zal worden besproken. Daarna zal de fractie in een vergadering van de partijafdeeling verslag doen van de onderhandelingen, waarna definitief zal worden besloten al dan niet een wethouders zetel tc aanvaarden. Wi ttebrood. De Minister van Landbouw beeft met '3 Augustus voor de gemeenten 's Gra- venhage, Rotterdam, Leiden, Hellevoelsluis, Haarlem, Hoorn, Hilversum, Uithoorn, Utrecht, Amersfoort, Rhenen, Vlissingen, Sitiard, Arnhem, Tiel, Coevorden, Leeu warden en Winschoten, den maximum kleinhandelprijs vau wittebrood,verkrijgbaar op bons, vastgesteld op 40 cent per K.G., voor waterbrood en 42 cent per K.G. voor melkbrood. (N. v. d. D.) Kam er van Koophandel. Vrijdagavond werd in de gehouden Ver. gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier mededeeling gedaan van een schrijven van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, dat aan het verzoek, een wijziging in de dienstregeling voor deze gemeente aantebrengen, niet kan worden voldaan. Verder doet de Secretaris mededeeling van den inhoud van een schrij ven van den Minister van Waterstaat, waarin de toezegging wordt gedaan, dat Z.Exc. trachten zal zooveel mogelijk tege- moettekomen in zake de klachten over de aansluiting bij het Rijks- en gemeentelijk telefoonnet. Tevens is door de K. v. K. te Kampen, ondersteuning verzocht van het verzoek aan den Minister van Waterstaat om de z.g. «natte plaatsen» wederom in het spoorweg vervoer optenemeri. De gevraagde onder steuning wordt verleend, Mede werd tot ondersteuning besloten van het ingekomen verzoek om de paardenmarkten, die zooals bekend thans vier maal in een jaar hier gehouden worden, in het vervolg maande lijks tc doen plaats hebben, zoo mogelijk op den ?en Woensdag van iedere maand. Concours hip pi que. Bij het te Nijmegen gehouden concours hlppique werden o.a. de volgende prijzen behaald Concours schoonste rijpaard, gefokt in Nederland te ptijs ritmeester C. H. I.a- bouchère met Wervelwind, 3e prijs luit. M. Brevet met Irroi. Springconcours voor jachtpaarden :i« prijs luit. A. Colenbrander met Spes5e prijs luit. A. D. C. van Zijp met Barbara. Klein springconcours voor jachtpaarden 5e prijs luit. G. P. de Kruyff met Monique. Zwommen. Ter gelegenheid van 25-jarig bestaan van de Zwolsche Zwemclub werd o.m. een pro- paganda-wedstrijd gehouden door de stads gracht, afstand 1600 M,, waarbij o.a. de volgende prijzen werden behaald ze prijs A. Coomans de Ruiter (A, Z. en P! C.) in 29 min. aa/a sec.5e prijs A. v. d. Tweel (Neptunus) in 31 min. ;i/s sec. :7e prijs H. Rouwendal (Nopt.) in 33 min. sec.8e prijs A. Klasser (A. Z. en P. C.) in 34 min. 16 sec. Van de datnea verwierf mej. To Strieker dan tweeden prijs in 36 min. 2/, sac. Onze zwemclub «Neptunus» zal 21 Aug. wederom een zwemfeest organiseeren. Het programma voor dat doel bevat: t. 25 M. Schoolslag voor aspiranten, van Neptunus, die nog nooit een prijs behaalden. 2. 50 M. schoolslag voor aspiranten. Vrije deelname. 3. 50 M. vrije slag voor leden, die nog nooit een prijs behaalden. 4. too M. wisselslag, school-, Engelsche-, rug- en Spaansche slag) met «flying start» voor leden. 5. 120 M. wisselslag (volgens proef N. O. C.) Vrije deelname boven 30 jaar. 6. too M. vrije slag. Vrije deelname. 7. 50 M. gekleed zwemmen met uit- kleeden in het water. Vrije deelname. Tot slotWaterpolo. Berooving. Zekere R. v. L. wonende te Enkhuizen is alhier op den Woestijgerweg in den nacht van 10 op tt dezer beroofd van een bedrag ad f90. Drie der verdachten werden bereids aan gehouden en hebben reeds bekend het feit te hebben gepleegd. Inbraak. Door den aannemer Jansen van den woningbouw aan den Woestijgerweg is aangifte gedaan, dat in den nacht van 11 op 12 Augustus j.l. door middel van het verbreken eener ruit is ingebroken in de Directiekeet en aldaar ontvreemd is een theeservies en eenige huishoudelijke artikelen. De zaak wordt onderzocht. Uit het politie-rapport. Wegens het berijden van een rijwiel zonder liedt zijn bekeurd een bewoner uit Harderwijk, Soest, Nijkerker'veen, van den Laaglandschenweg alhier en twee inge zetenen van Amsterdam. Zekere W. V. is verbaliseerd wegens Openbare dronkenschap. Een bestuurder van een motorrijwiel is bekeurd wegens het berijden van 't Laantje en een bewoner van Zeist wegens overtreding van de motor- en rijwielwet. Door de Recherche alhier is aange houden zekere T., wonende te Amsterdam, die hier eenige dagen verdacht rondzwierf. Bij onderzoek bleek, dat het jongmensch wegens huiselijke onaangenaamheden de ouderlijke woning was ontloopen. Zijn vader is uit Amsterdam gekomen om zoonlief terug te halen. Aan 3 personen werd uachtverblijf verleend. Kaasmarkt Amersfoort, it Augustus 1919- Aangevoerd 41 wagens, bevattende 9300 K.G. kaas. Prijzen f66.- tot f73.— per 50 K.G. Handel matig. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden 7 uur 67 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsche Zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemmer uitgereikt aan Piet Ootmar. Buitenlandsche Kroniek. De voorgeschiedenis van den troonsafstand. In een uitvoerig schrijven aan de Berlijn- sche bladen der linksche partijen geeft prins Max van Baden een overzicht van de ge beurtenissen, die onmiddellijk aan den troons afstand van Wilhelm II voorafgingen. Zijn relaas is natuurlijk bedoeld als verdediging van zijn uiterst belangrijk besluit, den troons afstand op eigen verantwoording af te kon digen, nog voordat hij daaromtrent uit Spa mededeeling gekregen had. Hij noemt thans de redenen, die hem daartoe aanleiding gegeven hebben. In de eerste plaats verwijt hij generaal v. Schulenburg, dat deze den keizer deed terugkomen op zijn voornemen om hem (den rijkskanselier) onmiddellijk op de hoogte te brengen van 's keizers wensch afstand te doen als keizer, doch niet ais koning van Pruisen. Prins Max is overigens van oordeel dat de verwezenlijking van een dergelijk be sluit onmogelijk zou zijn geweest, omdat de grondwet zich daartegen verzette. Verder bespreekt de ex-kanselier uitvoe rig al hetgeen te Berlijn in de laatste och tenduren van 9 November 1918 voorviel, dat hij niet alleen in een persoonlijk gesprek met den keizer, maar ook door latere tele fonische waarschuwingen naar Spa mede deelde, dat afstand doen de eenige moge lijkheid was om de dynastie nog te redden en dat het niet meer een quaestie van uren doch vat) minuten was. De meest ernstige slag was, dat de Naura- burgsehe jagers, die den vorigen avond in Berlijn waren aangekomen en die als de hechtste steun der regeering beschouwd werden, het allercetst den keizer in den steek lieten. Toen was de zaak niet meer te redden. Wilde prins Max nog de meerderheidssocia listen beschermen en daardoor voorkomen, dat Duitschland in handen van het Sparta- cisme kwam, dan bleef hem slechts één mogelijkheid over, nl. om zelf den troons afstand op eigen verantwoording af te kon digen. Dat deze allerlaatste poging mislukte, kwam, doordat zij te laat was. De verantwoordelijkheid daarvoor dragen, volgens prins Max, ten eerste zij, die op grond van militaire noodzakelijkheid den keizer dwongen op 29 October naar het groote hoofdkwartier te vertrekken en die hem daardoor de politieke inlichtingen be treffende de quaestie van den 1 -oonsafstaod onthielden. Ten tweede zij, die deze reis achter den rug van prins Max voorbereidden en daardoor het veto van den Rijksdag on mogelijk maakten. Ten derde zij, die den keizer tot op 9 November iu onwetendheid hielden betreffende de ware stemming der troepen en die op 9 November zich toch tug gedwongen zagen te bekennen, dat liet leger niet in staat was den keizer te beschermen. De Ex-keizer. De «Sunday Times» zegt, dat ondanks de verklaring van Bonar Law in het Lager huis, dat de geallieerden hun besluit ten aanzien van den ex keizer niet gewijzigd hebben, en een sterke reden is om aan te nemen, dat de berechting niet zal verwezen lijkt worden. Hoe meer de zaak overwogen wordt, des te grooter schijnt de moeilijkheid te zijn om een rechtbank samen te steilen, welker gezag en onpartijdigheid niet ge wraakt zou worden. Het is geen geheim, zegt het blad, dat wij schier alleen staan in ons aandringen op berechting en dat de Ame- rikaansche vertegenwoordigers ter conferen tie het voorstel onpolitiek on futiel achtten. Waarschijnlijk zullen de geallieerden den schijn redden door officieel aan Nederland de uitlevering van den keizer te vragen. Nederland zal even officieel weigeren en daarmee zal de zaak uit zijn. Alle dagbladen verboden. Minister-president .Stefan Friedrich heeft, op voorstel vati vertegenwoordigers der pers, een verordening openbaar gemaakt, waarbij het verschijnen van alle persvoort- brengseien, dus vat) alle dagbladen, week bladen, tijdschriften en brochures, tot nader order wordt verboden. Deze maatregel is wegens papiergebrek noodzakelijk geworden. Voor den duur tier tegenwoordige toe standen zal het officieeie blad. de «Buda- peste Kozloenly". tweemaal daags, 's och tends en 's avonds, verschijnen om in het niet officieeie gedeelte het publiek van de belangrijke gebeurtenissen iti kennis te steilen. UIT DEN OMTREK. Baarn. Alhier is op 83-jarigen leeftijd overleden de heer S. de Zoete, oud-lid van den Ge meenteraad en oud-boschbaas op het Doniein te Soestdijk. Tot lid der Gezondheidscommissie voor Baarn c.a. is benoemd de heer J. van Tuin te Soestdijk. Bussum. De R. K. Vereeniging van Manufacturiers alhier heeft zich met op één na algemeene stemmen uitgesproken voor sluiting der winkels 's nam. van 12 J -- 2 uur. Maandag 18 Aug. zal een vergadering worden gehouden van alle winkeliers, waarbij alle raadsleden, die in Sept. zitting nemen, zullen worden uitgenoodigd, ten einde dan een definitief besluit te nemen omtrent de algeheele middagsluiling der winkels. Driebergen. Tegen 28 Aug. wordt hier een onder linge landbouwtentoonstelling georganiseerd door de leden der afdecling Driebergen— Rijscnburg van de U.L.O, Hilversum. Zaterdagavond laat werd de Hilversum- sche brandweer gealarmeerd voor een brand bij den landbouwer van 't Oever aan den Beresteinschenweg. Het bleek, dat een groote hooiberg in brand stond, die geheel een prooi der vlam men word. Denzelfden nacht meldde zich op het politiebureau een zwerver A. P. ge naamd, die mededeelde, den hooiberg in brand te hebben gestoken om onder dak te komen. Soesterberg. De feestelijkheden, georganiseerd op 6 Augustus j.l. door den Werkliedenhond bij de Luchtvaartafdeeling, ten bate van het Sanatoriumfonds van «Ons Belang», hebben na aftrek der onkosten, opgebracht een som van f 4500. Naar schatting hebben 50.000 menschen de feestelijkheden bezocht. De trekking der tombola en de gecostu- meerde wielerwedstrijd zullen op een nog nader te bepalen dag der volgende week plaats hebben. W e e 1 p. In de Vrijdag gehouden zitting van het Centraal Stembureau der gemeente Weesp, werd gekozen verklaard tot lid van den Raad, de heer G. H. A. Snel, (Ec. Bond) notaris alhier. Zaterdagmorgen is met den sneltrein No. 164 richting Amsterdam, nabij den Kevers- dijk bij Weesp een reiziger, die geboeid was, uit een coupé gesprongen. Hij is op zijn hoofd terecht gekomen. Hij moest ver voerd worden van Warnsveld naar de ge vangenis te Amsterdam. Door den chef-veldwachter Krap en den agent van politie van Schooy alhier, is dienzelfden nacht in het riet nabij de Kever- dijk opgespoord, de arrestant, die Zaterdag middag uit den sneltrein, richting Amster dam, uit het coupéraampje wist te springen.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2