Houtdraaier TURF KAMEi», Arts, AFWEZIG. een mooi Heerenrijwiel voor HaarflbranöeDlQdDstrie BINNENLAND. Terugzending van deserteurs. Naar het >Vad.« verneemt, zullen de Duitsche deserteurs, die teil getale van zes- a zevenduizend gedurende den oorlog in ons land zijn gekomen, binnenkort, nu er een algemeene amnestie afgekondigd is, genoopt worden ons land te verlaten. Vlaggen op nationala leesten te Zaandam. Door de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente van Oost-Zaandam is onlangs een adrea bij den Raad ingediend, houdende het verzoek op de nationale feestdagen de vaderlandsche driekleur te mogen plaatsen op den toren der Oostzijder kerk. Op dit adres hebben Burg. en Weth. praeadvies uitgebracht, waarbij zij aan den Raad voorstellen daarop afwijzend te be schikken en zulks op de volgende gronden Tot een principieeie bespreking van de vraag of het ook voor de gemeente Zaandam gewenscht is op zoogenaamde nationale feestdagen» de vaderlandsche driekleur» van hare geraeentegebouwen te laten wap peren, geeft het adrea ons, zeggen B. en W., niet de minste aanleiding en zij meenen zich daarvan dan ook te moeteu onthouden. Het adres vraagt immers niet, vervolgen B. en W., of de gemeente haar vlag op hare gebouwen wil plaatsen, doch beperkt zich tot een ander verzoek, hetwelk feitelijk hierop neerkomtmogen wij (kerkvoogden) als teeken van de particuliere vreugdevolle stemming, waarin wij bij zekere gelegen heden verkceren, de vlag, die ons in parti culier eigendom toebehoort, laten wapperen van uw officieel gemeentegebouw. Hiertegen nu meenen B. en W., afgezien van elke principieeie overweging, hoe men ook over de Waarde van z.g. «nationale feestdagen» en de «vaderlandsche driekleur» denkt, bezwaar te moeten maken. Het was tot heden een goede gewoonte om, wanneer men uiting aan zijn vreugde wenschte te geven, zelf te vlaggen op eigen huis of erf, en niet te komen verzoeke» aan een of meer zijner buren of die zoo vriendelijk zouden willen zijn toe te laten, dat een andermans vlag op hun huis of erf werd geplaatst. Wij denken er niet aan, zeggen B. en W., de kerkvoogdij ook maar eenigszins te be lemmeren wanneer zij meent, bij welke gelegenheid ook, te moeten vlaggen op baar eigen gebouw, doch wij meenen, dat wan neer op de gebouwen moet worden gevlagd dit ten eerstegeheel ter beoordeeling moet blijven van het gemeentebestuur zelf of den Raad en ten tweededat als daarop wordt gevlagd, dit dan dient te geschieden door middel van de aan de gemeente toebe- hoorende vlag. Tot goed begrip van deze quaestie 2ij medegedeeld, dat de kerk het eigendom is van de kerkelijke en de toren, die niet op maar naast de kerk staat, doch daarmede één geheel uitmakende, behoort aan de burgerlijke gemeente. Het standbeeld van Frans Naerebout onthuld. Het Iidbl. schrijftVlieringen vierde heden (Zaterdag) feest ter gelegenheid van de onthulling vau het standbeeld van Frans Naerebout. 't Begon met een reveille, daarna roeiwedstrijden en 's middags trokken een groot aantal vereenigingen in optocht naar den Boulevard Banchen. In de sociëteit Unitaa vereenlgden zich in den namiddag een aantal antoriteiten en verdere genoodigden. Zij werden welkom geheeten door den vice-voorzitter van het uitvoerend comité, den luitenant ter zee eerste klasse P. J. den Jager uit Den Helder, die in het kort de bedoeling van deze huldiging schetste. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar buiten, waar rond het te onthullen stand beeld de vereenigingen waren opgesteld, alsmede een gemengd koor onder leiding van den heer J. F. üp den Zieke. Het woord werd hier gevoerd door den voorzitter van het comité, den heer J Stam pers us, arrondissements schoolopziener te Hilversum, die eveneens Naerebout's ver dienste schetse en hem een verheven voor beeld noemde van eenvoud, plichtsbetrach ting, vaderlandsliefde en trouw aan het eens gegeven woord. Eert in Naerebout, die in al zijn eenvoud door wat hij deed de mensch- heid heeft bewezen, dat men ook in vredestijd een beid kan zijn, de zeelieden, de visscbers, de loodsen, de menschen, vaders, die allen strijden met de golven en daarbij ook 'telden toonen te zijn, eervolle opvolgers var Frans Naerebout, aldus besloot de heer Stamperius. Vice-admiraal Bauduin onthulde daarop namens H. XI. de Koningin het standbeeld, dat den stoeren zeeman weergeeft, den zuid wester op het hoofd, het gelaat naar de golven gericht. Het voetstuk van het, door den Haagschen beeldhouwer A. G. van Lom, vervaardigde monument, bevat aan de voor zijde een afbeelding van de »Woestduin«, kampende tegen de woeste golven en daar boven de jaartallen 1748 1818 en de woorden »Frans Naerebout, Heldhaftig Redder van Schipbreukelingen, Kundig Zeeman, Onverschrokken I.oods«. Aan de achterzijde prijken de woorden Woestduin, Zulderberg, oor land, Hulde van het Na- ges)acht«. Op zijde staat de datum van onthulling. Na de onthulling bracht de heer Stamperius dank aan allen, die aan de oprichting van het standbeeld hebben medegewerkt, inzon derheid aan H. M. de Koningin-Moeder, waarna bij het beeld aan de gemeente Vlis- •ingen overdroeg. Door den burgemeester van Vlissingen, den heer Jhr. rar. A. A. van Doorn van Koudekerke, werd bet standbeeld namens de gemeente daarop aanvaard. Russische Boeven. Het zal voor den commissaris van politie te Deventer de heer P. A. van Tricht, een groote voldoening zijn, de door hem in de zaak Zotolw betoonde activiteit bekroond te zien door de gedeeltelijke bekentenis van den verdachte. Gedeeltelijk althans voor zoover het betreft 't geheele complot mis drijven. waarin do Rus betrokken is; vol ledig echter wat aangaat de feiten waaraan bij zich te Deventer heeft schuldig gemaakt. Gisteren middag is Zotolw met bekennen begonnen. Er was geen ontkomen meer aan, de bewijzen waren overtuigend. »Sie wissen mir die Gescbicbte so zu erzühlen, als waren Sie selbst dabei gewesen», (Gij weet mij do zaak zoo te vertellen alsof gij er zelf zijt bij geweest) betuigde de ver dachte den commissaris. Zotolw's verbaal. Den juisten datum herinnerde hij zich niet meer, doch in den loop van Juli had hij met Krawzow het kamp bij Oldenbroek verlaten. Beiden hadden genoeg van Hol land, en vooral va» het prikkeldraad. Ze verlangden naar hun haardsteden. Te voet gaan? Dat bracht te veel bezwaren mee en daarvoor was de reis te lang. Doch Krawzow wist raad; onderweg zouden ze ergens wel een paar fietsen vindenMaar als ze ons nu aanhouden was Zotolw's angstige vraag geweest. »Hier heb je een revolver met patronen», stelde Krawzow gerust. Die heb ik in Rot terdam gekocht. Zelf heb ik er ook een. Bij een aanval verdedigen wij ons». Eerst trokken wij te voet naar Elspeet, waar ik op den weg staan bleef», aldus Zotolw. >en Krawzow het padvinderskamp binnenging om even later met twee fietsen en twee rugzakken terug te komen. Ver volgens verdween hij weer, om nog een derde fiets te gaan halen». Zotolw keek verbaasd en had z'n vriend gevraagd, wat hij met die derde fiets wilde aanvaugen. >0, dat is voor het gemak. Je kunt nooit weten, hoe die nog eens te pas komt. We gooien hem ergens in een sloot o.' achter de struikent, besliste Krawzow. Deze fiets zou. volgens de beweringen van Zotolw, nog In de nabijheid van het padvinderskamp moeten liggen. •Toen reden we naar Deventer- Twee mannen hielden ous aan. Eén greep Kraw zow beet en trok een revolver. Toen greep ik mijn w?pen en loste twee schoten. Daarna rende ik weg. Krawzow heb ik niet meer gezien -- dien ben ik in Deventer kwijtgeraakt». Het laatste is natuurlijk een leugen. Meer heeft men Zotolw niet kunnen ontlokken. Hij voelt dat de politie aangaande de feiten na den aanslag, omtrent Krawzow's ver dwijning en betreffende den moord op den jachtopziener W. Vlieger te Doornspijk in bet onzekere tast, en wensebtj haar, niet op weg te helpen. Boekenzwendel. De heer J. B. J. Kerling (van Stockum's Antiquariaat) schrijft in het »Nbl. v. d. Boek handel» »Om eens een aardig idee te geven hoe er nu nog gezwendeld wordt met boeken, ver oorloof ik mij hierbij een advertentie aan de kaak te stellen, welke ruim 8 dagen geleden voorkwam in de »Nieuwe Rott. Courant*. Ik zond een kort bericht hierover »an de re dactie van genoemd blad, msar men wei gerde zulks op te nemen, omdat het betrof een advertentie in haar dagblad, waarover niet gepolemiseerd mocht worden. Onder het opschrift: Oorlogs Curiosa (sic) wordt to koop aangeboden aan>Tbe Right man in the right place<(!) het bekende album uit gegeven door de firma Krupp, ter gelegen heid van haar ioo-jarig bestsan in 1912. Dit album is waard in eene veiling circa f ao tot f30, of wellicht iets meer, sis er con currentie is. maar men verkoopt het ook dikwijls niet. De prijs die men vraagt is; f 25.000. zegge vjjf en twintig duizend gul den I Het is ongeloofclijk, mear het staat er duidelijk. Zooals de ingewijden wel weten, en vooral in Rotterdam, zijn er verscheidene O. W.-menschen duchtig «ingezeept* met boeken (vooral oude; en prenten, maar zoo'n sterke poging daartoe ie mij nog niet ter ooren gekomen, teden waarom ik bet wel merkwaardig vond om dit in ons vakblad vast te leggen. CORRESPONDENTIE. J. v. D. Jr., Gerr. van Stellingw.etraat, alhier Ingezonden stukken, waarvan de oor sprong aan andere bladen is ontleend, worden niet door ons opgenomen. REDACTIE. Ingezonden Stukken. Builen verantwoordelijkheid der Hedactie. Kopg van ingezonden stukken, al dan niel geplaatst, wordt niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Mag ik eenige ruimte In uw blad ver zoeken naar aanleiding van het gesprokene over mijn adressen, behandeld in de Raads vergadering van 14 Juli 1.1.? De heer Ruitenberg zegt o.m. nopens de verhooging van zandsteenprijs a.d. O. L. Vrouwetoren •Alvorens mijn stem te geven voor die verhooging, heb ik nagegaan, walde prijs was, eu heb ik inzage van de prijzen gehad van een anderen steenhandelaar, waaruit het mij bleek, dat de prijs niet overdreven was. gezien de werkzaamheden die aan den toren te verrichten zijn* Mijnheer R! Herinnert U zich nog ons onderhoud in tegenwoordigheid van den beer A. v. Nijnatten, op dien morgen even voor de Raadszitting U verklaarde reke ningen terzake te hebben gezien van den steenhouwer R. v. Dijk, waarbij ik beleefd opmerkte, dat aan rekeningen niet altijd absolute waarde is te hechten, waarna ik U een offerte toonde met firmanaam onder teekend, welke door U voor waarheid werd erkend. Verder zegt U >Nu is het achteraf gemakkelijk te zeggen, ze kunnen het daarvoor wel doen, maar ik heb de pijlen zelf gezien van nabij, en dan lijkt mij een opgave, zooals de heer Overeem zegt van f 80, en f 80 voor verwerking, laag.* Zeer zeker die prijs is laag, doch mijne bedoeling was om aan te toonen dat de prijs a f 220 per M3. voldoende was voor dat werk. en de 50 °/0 verhooging, waarvoor f 3000 is genoteerd, weggegooid geld is. U hadt op de volgende wijze tot een juister conclusie gekomen b.v.: Het dagboek van den betrokkene raad plegen voor datum van aanvang en be ëindiging werkzaamheden aan de twee laatcte pijlere van de steenhouwers, de loonstaten nazien, bij den steenhandelaar de rekening opvragen gedateerd omstreeks op den dag van aanvang van den arbeid aan voornoemde 2 pijlers, quitantle van be doelde steen doen overleggen, benevens vrachtbrief. Vervolgens het bestek raadple gen voor hoeveel de oude steen wordt ge restitueerd, hoeveel oude en nieuwe steen er is verbruikt. Aldus had U tot den laat- sten cent kunnen berekenen de werkelijke kosten van de z pijlers. Wat U zegt, mijn heer R. is een greep in de ruimte, om er maar af te zijn gemakshalve. Verder zegt U •Men moet bedenken dat een pijler van een toren ander werk is, dan het maken van zandsteen op den grond. Wilt U uwe mede-Raadsleden doen ge- looven dat de ruwe blokken zandsteen 3 ;'i 4000 K.G. zwaar, opgebescbeu worden naar de plaats waar de pijler moet komen, al daar opgesteld, om daarna te worden afge werkt als pijler? Heeft dat de steenhande- laar U gezegd? De bewerking der zandsteen geschiedt als volgt: de blokken worden op den grond ge kloofd op maat en geheel gereed gemaakt, daarna opgeheschen en in het werk opge steld, als dan alle stukken opgesteld zijn is dit een afgewerkte pijler. Omtrent mijne adressen nopens borgstel ling door ouderaannemer geen borg voor aannemers, zegt de heer Kroes: »Ik begrijp niet waarom de heer Kreupeling het verzoek doet, aan B. eu »W„ dat te verbieden. Daar kan hij geen enkel voordeel aan hebben, omdat enfin. »wij zitten hier in openbare zitting en lk •geloof dat het beter is niet over deze »zaak verder uit te wijden. Mijnheer Kroes! Dat U niet wilt begrij pen wat voor «en belang ik hierbij heb is mogelijk, maar noemt u het eerlijke mede dinging wanneer een onderaannemer reeds vóór de aanbesteding bekend is, dat hij door zijn borgtocht het steenhouwwerk zal leveren? Is dat uwe opvatting van recht, de infame woorden «omdat enfin enz.* is dat uw orde als lid van den Raad en Comm. van Fabri cage? Toen ik uwe woorden las dacht ik direct aan een jongen die van iemand een pak op zijn broek krijgt, daarna ging schimpen, omdat enfin enz. hij hard weg loopt, omdat hij door zijn schimpen bang was voor een tweede pak slaag. Was na dat gezegde bang voor een aanval mijner zijds? Spreek ronduit, doch insinueer niet s. v. p. Veel eerlijker was de beer Ruitenberg, waar hij zegt: Het *borg-zijn is een vriendendienst* Kunnen de aannemers onderling dan niet dien vriendendienst eikaar bewijzen? Zeker, voor U geen bezwaar die borgtocht vau onderaannemer voor aannemer, uit een zaakkundig object zoo logisch mogelijk, maar ik vraag hier in 't openbaar, mag dit nog langer bestendigd blijven? Geheel ge zond en zuiver ls 't niet, nietwaar? De borgtocht wordt juist dan gegeven, wanneer de onderaannemer de leverantie wordt toe gezegd door den borgtocht-nemer (aannemer). U, geachte Redactie mijnen dank. ADVERTENT1EN. Blijkens acte 2 Augustus 1919 voor ondergeteekenden notaris te Amersfoort verleden is door de heeren ROELOF VAN DIJK Senior en MARTINUS VAN DIJK, •teenhouwers wonende te Awersfoort, aan gegaan een vennootschap onder llrma onder den naam „FIKMA B. VAN DIJX", gevestigd te Amersfoort, ten doel hebbend het voor gemeenschappelijke rekening uit oefenen van het steenhouwersbedrijf met alles wat daaraan verwant is, door voort zetting vau dat bedrijf, zooals het tot den aanvang dezer vennootechap door den heer ROELOF VAN DIJK Sr. alleen is uit geoefend. Zij is aangegaan voor den tijd van 3 jaren, reeda aangnvaagen 1 Januari 1919 en alzoo eindigende 31 December 1921, met die» verstande dat zoo zes maanden voor het eindigen van het ioopend tijdvak door een of beide vennooten geen schrifte lijke opzegging ia geschied, de vennootschap geacht wordt telkens met een jaar te zijn verlengd. Elk der vennooten ls bevoegd voor en ten name der vennootschap te handelen en op te treden en met den naam der firma te teekenen, echter alleen voor zoover han delingen en overeenkomsten betreft, welke tot de vennootechap betrekkelijk zijn. De medewerking en teekening van beide ven nooten wordt vereischt voor het doen van speculatieve inkoopen, het geven van borg tocht of aval, bet aangaan van leeningeu, het koopen, vervreemden, bezwaren, huren en verhuren van onroerende goederen, het aanstellen van personeel, het verrichten van handelingen en hét aangaan van overeen komsten ten onderwerp hebbende zaken van meerdere waarde of sommen van hooger bedrag dan f 5000. Namens de vennooten, JOHs. KNOPPERS, Notaris. Amersfoort, Augustus 1919. wordt GEVRAAGD aan de Electriscbe Meubelfabriek van W. MENTINK, Utrecht Gruttersdijk 18212 ibis. In tot 31 AUGUSTUS De praktijk wordt waargenomen door de Geneesheeren BATENBURG. EGGINK. VAN ENST (na 17 Augustus). GRONEMAN (tot 18 Augustus). JORISSEN. MORREN. SCJ REU DER. TE KOOP met NIEUWE BANDEN. Adres: Kamp 88, Amersfoort. prima kwaliteit, per wagon en per schip. N. V. Veenderij ErvenMr.I.A. VAN ROVEN te BERGENTHEIM (Or.) a VAN RUN'S OÉbesteMOSTERD

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3