AHEESFOORTSCHE COURANT. Donderdag 28 Augustus 1919. No. 9224. n 69e laargang ►UlectrisÉ liüilnilirij Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoort,sciie Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". REDACTEUR F. W. H. O UI) ENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/i.— BUREAUX: franco per post /1.15. Adv ertei-tien 16 regels 60 cent; elke regel meer to cent. Bijregel- KORTE GRACHT 9 abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag 'kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertcntiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 Bewijsnummers worden in en t rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentiën van buiten dc stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus q. Tftlefbo OVERZICHT. Buitenland. Een brutale poging tot afpersing De Cholera in China Mechelen door een orkaan getëisterd. Binnenland. Het conflict in de Typografie Konin klijk bezoek aan de E. L. T. A. KENNISGEVINGEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 22 Augustus 1919, aan J. van den Bedem en zijne rechtver krijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een hoef smederij, in een gebouw achter het perceel alhier gelegen aan de Kruiskamp No. 122, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie A, nos. 1569 en 1571. Amersfoort, 26 Augustus 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, N. VELS-HE1JN, L.-B. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Do loonnclie in de Typografie. Het standpunt van de patroons. Het alg. hoofdbestuur der federatief samen werkende patroonsbonden de Nederl. Bond van Boekdrukkerijen, de R.-K. Vereeniging van Nederl. Drukkerspatroons en de Bond van Chr. Drukkerspatroons in Nederland, acht thans den tijd gekomen de zaak ook van deze zijde te belichten, opdat het pu bliek zich een onpartijdig oordeel kan vor men, wanneer het inderdaad tot een botsing mocht komen. Bekend is het dat do bovengenoemde patroonsorganisaties sedert 1914 door een Collectief Contract verbonden zijn met de vier gezellenorganisaties, te weten den Alg. Nederl. Typ, Bond, den R.-K. Grafischen Bond, den Nederl. Chr. Graf. Boud en den Nederl. Graf. Bond, welke laatste de neutrale gezellen omvat. Van deze vier bonden is de A. N. T. B. de sterkste. Hij telt meer leden dan de drie andere organisaties te samen. De eerste tariefperiode cindigcud ultimo December 1916 had een rustig verloop. In het laatste kwartaal van 1916 werden de onderhandelingen over eene nieuwe over eenkomst geopend en na tal van bijeen komsten werd besloten het contract te her nieuwen met ingang van 1917 voor een tijdperk van drie jaren, eindigende den 3en Januari 1920. Reeds de eerste overeenkomst gaf den gezellen tal van voordeelen, welke in vele andere vakken tot heden nog niet werden verkregen. Als voordeelen voor de patroons kwamen hier slechts tegenover te staan de verplich ting van de gezellen om geen arbeid te verrichten aan werk, dat in strijd meteenig besluit der patroons-organisaties door eer. bepaalde firma zou worden uitgevoerd, en de stabiliteit van de loonen voor den duur van het contract. Hierdoor waren de patroons organisaties in staat op de loonen hun prijs- tarieven te grondvesten en leveringscon tracten aan to gaan voor den duur der overeenkomst. Nog verbonden de werk nemers zich, tijdens de overeenkomst geen werkstaking toe te passen, ten doel heb bende, veranderingen te b'engen in 't in de overeenkomst bepaalde, noch vereeni- gingen of personen, die hiertoe mochten overgaan, op eenige andere wijze dan door poging tot bemiddeling te steunen. Evenzeer verbonden zich da patroons te dien aanzien geen uitsluitingen te proclameeren. De eerste helft der contractperiode 1917 1920 verliep evonzeer op rustige wijze. Maar en meer leerden patroons en gezellen HECLAME. rvTvrvrwvrv-rrvvi t. A J.- AL. A. AL A H A.H.V.NIEÜWKKRK M L. Beekstr. 14,Tel,317a, Amersfoort. M IN AMEUBLEMENTEN, EN M M K ANTdOKMEUBK LKN M het vele goede, in de overeenkomst bepaald waardeeren en werd een geest van onder ling vertrouwen gekweekt. In Augustus van 1917 openbaarden zich do gevolgen van den oorlog in het duurder worden der levensmiddelen en kwamen in de verschillende districten verzoeken in om een duurtetoeslag. Het algemeen hoofdbestuur besloot tot instelling eencr duurtetoeslag-commissie, die zich reeds spoedig met een dringend advies tot de leden richtte, om aan de gehuwde gezellen telkens op de i5en van elke maand een toeslag uit te keeren van f5.- plus f 1.voor elk kind benedeu den 14-jarigen leeftijd, voor het eerst op 15 October. Tamelijk algemeen en in nog sterker tnate in de daarop volgende maanden werd aan dit dringend verzoek gevolg gegeven. Tot 15 Maart 1918 werd met dezen toeslag voortgegaan, totdat sterker ingrijpen nood zakelijk bleek, daar enkele groepen van patroons zich halsstarrig tegen dezen vrij- willigen toeslag bleven verzetten en de bijeenroeping van een buitengewone alge- meene vergadering op 17 April noodig was. Deze leidde tot het resultaat, dat besloten werd de loonen der volwassen gezellen halfwassen en leerlingen resp. met 4, 3 en 1 cent te verhoogen, Thans was deze loons- verhooging bindend voor alle leden. Onder den drang dor omstandigheden werd reeds spoedig dezo loonsverhooging onvoldoende en na daartoe aangezocht te zijn door de gezellenbeaturen weifelde hot algemeen hoofdbestuur niet lang, doch riep op 2 Oc tober 19iS nogmaals eene buitengewone vergadering liijcer., waarin tot een tweede loontoeslag van f 3.50 voor de ie klasse gezellen, f 2.— voor de gezellen der 20 klasse en f 1.voor de leerlingen werd besloten. Do rust in het bedrijf, welke reeds door een enkele «wildot staking verstoord was, werd hierdoor herkregen. Hetgeen van de zijde der gczellenleiders gevraagd was, was ten volle ingewilligd. Het algemeen hoofdbestuur gaf nogmaals aan den aandrang der werklieden toe, riep op 26 Maart 1919 ten derde male eene buitengewone algemeene vergadering bijeen, om een nieuwen toeslag van resp. f 3.50, f 2.— en f 1.te verdedigen, Het algemeen hoofdbestuur zelf was slechts met de uiterste moeite tot dit voorstel kunnen komen. Een zeer sterke oppositie van de zijde der patroons kondigde zich vóór de vergadering aan in den vorm van moties en bedreiging met afscheiding en het was een uitermate zware taak om nogmaals ter algemeene ver gadering voor het voorstel eon voldoende meerderheid (vereischt werd tweederden van het aantal uitgebrachte stemmen) te ver krijgen. Deze derde loonsverhooging werd dan ook slechts toegestaan onder uitdrukkelijk beding, dat, als zich geen zeer buitengewone omstandigheden zouden voordoen als voorbeeld werd genoemd b.v. een nieuwen oorlog de werklieden gedurende de nog slechts negen maanden loopende contract periode niet met nieuwe verlangens zouden komen. De totale duurtetoeslag werd dus thans voor volslagen gezellen gebracht op f9.28 per week, en het loon steeg voor de 9e (laagste) loonklasse van f 13.68 op f 22.96. voor de te klasse (Amsterdam) van f 18.24 op f 27.32. In dezelfde vergadering, waar van hierboven sprake was, werd tot eene nadere verkorting van den arbeidsdag met uur op 1 Augustus besloten, zoodat het loon, dat aanvankelijk in 57 uur werd ver diend, later in 54 uren en thans in 31 uur genoten werd. Tegenover, voorstellingen als die van den heer Ponstein in een interview in «De Tele graaf» raoet dus uitdrukkelijk worden opge merkt, dat tusschen het begiu van het loopende collectief contract en het ontstaan van het conflict bet uurloon niet minder dan vijfmaal werd verhoogd, n.l. drie malen door directe loonsverhooging en twee malen door vorkorling van den arbeidstijd, waardoor dus het verhoogde weekloon, in minder uren dan vroeger werd verdiend. Telkens weer werden aanbiedingen van sommige patroons, om in vérband "met de moeilijke levensom standigheden het weekloon te verhoogen, door enkele uren meer per week te arbeiden, door d; betrokken gezellen afgewezen. Ondanks al deze concessies wilde de rust in het bedrijf niet wederkeeren. Verschil lende woordvoerders der gezellen deden daarvan onophoudelijk blijken in het orgaan van den Algem, Ned. Typ.-Bond en de redactie bleef in gebreke deze ontevredenen te wijzen op de zoo tegemoetkomende hou ding, herhaaldelijk door dc patroons aange nomen en op de andere voordeelen. door het collectief contract geboden. Toen dan ook in het begin dezer maand de loonen dsr machinezetters aan een onzer dagbladen op verzoek der zetters eene ver hooging ondergingen van 5 cent pur uur, werd al spoedig aan een der andere bladen door de gezellen evenzoo deze eisch gesteld, en was dit aanleiding voor hel hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typ.-Bond, om zich ten vierden male om eene algemeene loonsver hooging tot het algemeen hoofdbestuur te wenden. Dit college achtte thans voor ondersteu ning van een dergelijk verzoek, in aanmer king riemende eenerzijds de in het voorjaar door de werkliedenleiders afgelegde stellige beloften en anderzijds de zeer bepaalde houding der laatste patroonsvergadering. geen gronden aanwezig en meende dan ook - na conferentie te dezer zake hut ver zoek te moeten afwijzen. STADSNIEUWS. BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Amersfoort, brengen ingevolge artikel 8, 2« lid der na te noemen verordening ter openbare kennis, dat zij hebben besloten vanaf 29 Augus tus tot en met 6 September 1919 ontheffing te verleenen van het bepaalde bij artikel 1 2C lid der Verordening op de Winkelsluiting. Amersfoort 27 Augustus 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, N. VELS-HEIJN, L.B. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester eti Wethouders der gemeen te Amersfoort, brengen ter algemeene kennis, dat zij hebben besloten vanaf 28 Augus tus tot 3 September 1919 lipt verkoopen van vuurwerk of andere ontplofbare stoffen in deze gemeente te verbieden. Amersfoort 27 Augustus 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, N. VELS-HEIJN, L.B. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Amersfoort, brengen ingevolge art. 8, 2e lid der na te noemen verordening ter openbare kennis, dat zij hebben besloten op 1 September 1919 ontheffiing te verleenen van c' verbodsbe palingen der verordening toi afschaffing van den nachtarbeid in de broodbakkerijen. Amersfoort 27 Augustus 1919. Militaire Mutatie. De Kapitein H. Bierman, afgetreden als directeur van de militaire gymnastiekschool te Utrecht is geplaatst bij het 16e Reg, Inf. te dezer stede. «a'/a jaar pastoor. De Eerwaarde Heer J. L. M. Hoorneman viert, naar wij vernemen, Maandag 8 Sep tember a.s. ziitt u'/j jarige herdenking als pastoor der parochie St.-Franciscus Xaverius. Óp de Voordracht. Boor B. en W. van Haarlem is op de voordracht geplaatst voor tijdelijk leeraar in de Oude Talen aan het Gymnasium al daar, de heer l). Damsté, litt.-docts. te dezer stede. Schoolvcrpleegster. Naar wij vernemen is door B. en W. tot schoolverpleegstcr benoemd, Mcj. C. G. van Essen, alhier. De scholen vrij. In verband met het feit, dat de verjaardag der Koningin ditmaal op Zondag valt, zal aan de kinderen van de Openbare Lagere Scholen te dezer stede, wier lessen dezer week weder begonnen waren, Maandag en Dinsdag a.s, 1 en 2 September vacantia worden gegeven. Re monstra ti tsche Gemeente. Onze stadgenoot, de heer Dr. R. Micdema, predikant bij de Remonstrantsche Gemeente alhier, komt voor op het viertal voor predi kant te Lochem. Lutherse he Gemeente. Onze vroegere stadgenoot. Dr. H, J. Toxo- pëus, thans predikant bij de Lutherschc ge meente te Zaandam, hoopt a.s. Zondag 31 dezer in de Luthersche kerk alhier op te treden en den dienst te leiden. Rondvlucht. Het E.L T.A.-Bestuur heeft Amersfoort opgenomen in de rondvlucht, die Zaterdag a.s. zal plaats vinden. Het Centraal Station wordt gevestigd op den toren. Het Gemeentebestuur heeft een groote medaille uitgeloofd. Nadere bijzonfierheden zullen zoo mogelijk vroegtijdig worden be kend gemaakt. Dc Eskadrons Wielrijders. Toen in de eerste dagen der mobilisatie bleek, dat 11a vorming der Ca valeric-Brigade nog veel personeel der Cavalerie overcom pleet eti ter beschikking was, zijn daaruit met spoed afdeelittgen wielrijders gevormd, de z.g. Escadrons Wielrijders. Gedurende dc tnohilisalicjaren hebben deze Escadrons Wielrijders aan dc hun ge stelde verwachtingen ten volle voldaan en behalve als een groote versterking der Ca valerie-Brigade veel diensten gepraesteerd bij dc beteugeling van den smokkelhandel, graancotitrole, dc mijnwerkersstaking en bij de overname en verzorging der Belgische en Fransche vluchtelingen. *T#r vereeuwiging van deze huzaren-wiel rijders, is door den heer Hoynck van Papen- drecht een schilderij vervaardigd, voorstel lende cone geveehts-episode. Dit schildarij is door de officieren aangeboden aan den Generaal-Majoor Inspecteur der Cavalerie, die dit heeft aanvaard en het een plaats ge geven heeft in een Cavaleristisch milieu, 't Museum der Rijschool te Amersfoort, alwaar het op Vrijdag 29 Augustus a.s. ten 2 uur n.m. zal onthuld worden. Openlucht-meeting. Naar wij vernemen zal de van wege de afd. Amersfoort der S. D. A. P. op morgen avond uitgeschreven openlucht-meeting, in het Plantsoen en waarvan wij reeds In een vorig nummer gewaagden, afgewisseld wor den door de medewerking van de Zang- vereeniging «De Stem des Volks», directeur de heer H. van Rheenen, terwijl zooals men weet het 2e Kamerlid de heer A. B. Klee- rekooper van Amsterdam als spreker zal optreden, een en ander ter herdenking van het 25-jarig bestaan der S. D. A. P. Waar wij voorts in ons vorig nummer een enkel woord wijdden aan de étalages van Jen heer de Vries, Utrecbtsche straat, zal men begrepen hebben dat bedoeld werd Utrecbtsche straat 21 en niet no. 42,zooala abusief vermeld is.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1