Bel dan op No. 42. Afsteken Vuurwerk. Wij wenachen op deze plaats nog eens uitdrukkelijk da aandacht te vestigen op de in dit nummer voorkomende mededee- llng van het Gemeentebestuur, betreffende hat verbod inzake het afsteken van vuur werk an vestigen ar de aandacht op, dat mat da meests gestrengheid door da politie zal worden opgetreden, indien bedoeld ver bod zou worden overtreden. De wettelijke vrije Zaterdagmiddag. Man verzoekt ons van politie zijde er de aandacht op te vestigen, dat met ingang van September 1919 de bestaande arbeids wet in zooverre gewijzigd wordt, dat jeugdige personen, (dat zijn jongens en meisjes beneden 17 jaar) en vrouwen des Zaterdags na uur des namiddags in fa brieken en -werkplaatsen geen arbeid meer mogen verrichten. De Inbraak bij Dr, Groneman. Aan ons vorig bericht betreffende de in braak bij Dr. Groneman, Dinsdag j.I ge pleegd, kunnen wij nog toevoegen, dat door de beide inbrekers alle kasten ontsloten en opengebroken waren, en er een onbeschrij felijke wanorde in de kamers heerschte, ter wijl zich tevens op den bekleeden schoor steenmantel een brandende kaars bevond zonder eenige bescherming, zoodat derhalve het vermoeden gewettigd is, dat men boven dien met een tijd-brandstichting zou hebben te doen gehad, indien men niet tijdig door de familie v. H. met de inbraak op de hoogte was gesteld. Het blijkt voorts si meer en meer, dat de politie een goede vangst heeft gedaan, en daarom willen wij den rechercheur Door nekamp een wuord van hulde op deze plaats niet onthouden, die beide individuen, de Utrechtenaren v. I. en B. nog tijdig bij een locaaltreintje aan het station alhier wist in te rekenen. Op verschillende voorwerpen als linnengoed, zilverwerk, kleeding enz., die zij in rieten mandjes bij zich droegen, kon nu tevens worden beslag gelegd, terwijl tevens hedenmorgen eveneens een hunner ook bekend heeft de dader te zijn van de 5 groote inbraken, den laattteu tijd in Utrecht gepleegd. Ontvreemding. De korporaal-kok v. L. hier in garnizoen, heeft zich eenige levensmiddelen uit de me nage toegeGlgend en zal daarvoor voorden krijgsraad terecht staan. Als verzachtende omstandigheid, meldt de berichtgevi het A. D. dat het gezin van den kok in een noodtoestand verkeert. Onze Winkelweek. Zoo staan wij dan aan den vooravond van een feestweek, waarnaar geheel Amers foort eu zijne omgeving met verlangen uitzietinderdaad een feest, waarbij men op velerlei wijze zal kunnen genieten. En do aanleiding er toe? In de aller eerste plaats omdat onze zakenmenschen thans zullen kunnen toonen, wat zij als Amersfoortsche winkeliers kunnen praes- teeren en daarnaast om te doen uitkomen, dat ook Amersfoort als winkelstad in de eerste rij behoort van alle andere winkel steden van ons vaderland. Onze étalage wedstrijd zal daarvan ongetwijfeld op on dubbelzinnige wijze een getuigenis afleggen. Maar in de tweede plaats ook. omdat de misère en gedrukte omstandigheden, waarin wij ten tijde van den oorlog hebben geleefd, moeten worden afgebakend; dat onze geest thans zich niet meer zal vasthouden aan het verleden, doch zich richt naar de toe komst en daarom doen wij goed de gedachte aan de benarde omstandigheden den rug toe te keeren zoo zal deze étalage-wed strijd met daaraan verbonden winkelweek hopen we, de eerste stap zijn voor velen tot meerdere levensvreugde, maar ook tot appreciatie van het streven van onze zaken menschen. Al is er veel droevigs, in-droevigs in deze maatschappij, toch kan het leven ons veel schoonB te genieten geven. En het streven om te zien, te willen zien, moet ons zijn. Daarom hulde aan het initiatief van de beide hier ter stede gevestigde middenstands- vereenigingen Handel en Nijvorheid» en de «Hanze» dat tot het organiseeren van deze festiviteiten dc plannen heeft gelegd. Zeer juist achten wij het, dat in overleg door de betrokken vereenigingen deze Winkel-wedstrijd op touw is gezet, wat het welslagen en de waarde er van zeer zeker ten goede zal komen. Daarom burgerij van Amersfoort, viert moe dit feest, laat de blijheid in uw hart wellen, opdat bet feest, het initiatief ten goede komt aan onzen winkelstand in het bijzonder en Amersfoort's ingezetenen in het algemeen. Wij uiten den hartgrondigen wensch, dat de winkelweek met schillerend succes zal worden bekroond en het werk van hen, die er hunne krachten aan gegeven hebben, in den ruimsten zin van het woord zal zijn beloond. In de gisteren gehouden vergadering die in hoofdzaak van een huishoudelijk karakter getuigde, werden aan de laatste voorberei dingen de band gelegd, want dat er heel wst gebeuren moet, alvorens een dergelijke organisatie in goede banen is geleid, be- Uit den aard der zaak kunnen wij daarom niet veel meer hiervan mededeelcn, alleen willen we nog even aanstippen, dat het Comité der Winkelweek met zijn voor- arbeid zoo goed als gereed is. De Jury is thans volledig, met dien verstande, dat te elfder ure een der Juryleden zich moest terugtrekken wegens drukke en on voorziene werkzaamheden, zoodat inplaats van vijf, thans slechts 4 als zoodanig zullen fungeeren. Overigens werden nog beschikbaar gesteld een verguld zilveren medaille door den Gamizoens-Commandant Sandt van Nooten, een groote zilveren medaille door de firma Verhaar en Bronk, een zilt eren medaille door de Sociëteit »de Vereeniging» en een bronzen medaille door den heer Willem Groenhuizen. In totaal zullen derhalve ongeveer 25 prijzen kunnen worden uitgereikt. Door de Verecniging het Nederlandsch Fabrikaat te den Haag, zal voor de beste Etalage-tentoonstelling, welke uitkomt met eigen fabrikaat een verguld zilveren medaille worden ter beschikking gesteld. En last not least, is er een bedrag van f 50 beschikbaar gesteld door de 4 heeren Wethouders eu den gemeente-Secretaris tot het aankoopen van medailles. En thans, veel succes, heeren Oranje-vereeniging. De feestelijkheden op 1 en 2 September a.s. zijn thans als volgt definitief vastgesteld: Maandag September, voormiddags 8 uur Militaire reveille door de stafmuziek, hoornbla zers en tamboers van het 5e Reg. Infanterie, kapelmeester de heer G. Bikkers. 10 uur, kinderaubade op het Julianaplein, onder leiding van den heer G. G. v. Lunteren. 's Namiddags 2 uurAlgorisc/ie en Reclame oplodtt. Bij ontbinding der optocht zal door de zangvereeniging »Soli Deo Gloria* onder leiding van den heer O. Rooke, eenige lie deren worden gezongen. 's Avonds 8 uur: Groot concert door de stafmuziek van het 5e Reg. Inf., kapelmees ter de heer G. Bikkers, en afgewisseld door eenige zangnummers Dinsdag a Septembervoormiddags 8 uur Militaire reveille door het muziekkorps van het ie Reg. Huzaren, kapelmeester de heer W. H. Scholten. 10 uur: Bloemencorso. 's Namiddags hal/ twee'. Ringrijderij ge volgd door Voetbalwedstrijd en Gymnastiek- feest. Tijdens deze feesten zal Prof. Cocadarus optreden. Alles opgeluisterd door de muziek van het ie Reg. Huzaren, kapeimeeester de heer W. H. Scholten. Tot slot schitterend vuurwerk, alles breeder in de feestprogramma's omschreven. Dank zjj de ijverige bemoeiingen van de commissies en de steun die zij van verschil lende zijden mocht ondervinden, belovende verschillende feestelijkheden in 't bijzonder de optochten schitterend te zullen slagen. Nogmaals wordt een beroep gedaan op autoriteiten en alle werkgevers om hun ondergeschikten op die dagen zooveel mo gelijk verlof te verleenen opdat zij allen zul len kunnen genieten van de verschillende feestelijkheden. Doorloopende toegangskaarten tot het feestterrein zullen vanaf morgen, bij enkele winkeliers alhier verkrijgbaar zijn. De ver krijgbaarstelling zal op duidelijke wijze in bun etalages worden kenbaar gemaakt, verder zullen deze en andere toegangskaar ten op den dag der feestelijkheden aan den ingang van het feestterrein verkrijgbaar zijn. R. K. Werklied e n-Ve re en i g i n g. Wij lezen in de Eembode; Maandagavond kwam de R. K. Werk- liedenver. in buitengewone vergadering bij een ter bespreking der Oranjefeesten. Voor af moest de voorzitter eenige verkeerde meeningen, die in omloop zijn, recht zetten. Wat op de vorige vergadering door den voorzitter omtrent de Oranjever. is gezegd, was niet zijne meening maar die van het bestuur. Ook beeft hij toen niet gezegd, dat de Oranje-Vereeuiging in de be ruchte Novemberdagen niet heeft mede gewerkt aan de demonstratie. Hij stelt er prijs op, nadrukkelijk te verklaren, dat deze vereeniging een werkzaam aandeel heeft gehad bij hetgeen toen tegen de revolutie werd gedaan. Alsnu stelde het bestuur voor terug te komen op het besluit in de vorige verga dering genomen en deel te nemen aan de Oranjefeesten, zulks toch past aan een Room sche vereen. Besloten werd met een praal wagen uit te komen. Een 14-tal leien zal zich hiermede beiasten. De rechtsche Raadsfractie heeft vergaderd, ter bespreking van het standpunt, in te nemen tegenover de uitnoodiging van de Sociaal-Democratische fractie, aan de leden van den nieuwen Raad gericht, om het urgentieprogram te bespreken. Zij bleek van oordeel, dat een bespreking van dat program, waarin overige-is ver schillende punten voorkwamen, iio ook op de programma's der Roomsch Katholieke Anti- Revolutionaire partijen voorkomen waarvan diverse désiderata reeds tot uit voering zijn gekomen, geen nuttig effect kan sorteeren. Wat dc a.s. wethoudersbenoeming be treft, is de Rechtsche fractie van oordeel, dat in de lijn der evenredige vertegen woordiging, aan do sociaal-democratische fractie een zetel toekomt. Van vorenstaande opvattingen heeft de Rechtsche fractie de Sociaal-Democratische schriftelijk in kennis gesteld, met verzoek haar candidaat te willen noemen, Vierdaagsche afstandsmarschen te Amersfoort. Heden, de tweede dag, in het algemeen de dag waarop de moeste uitvallers komen, werd gekenmerkt door een hevigen wind, die hoewel de regen tegenhield, toch de marsch zeer verzwaarde. Direct werd er een flink tempo ingezet, zoowel door de groepen militairen als door de burgers van de 55 K.M. Dit jaar deden ook verschillende cadetten van de Kon. Milit. Academie mede, zooals de heeren Mathon en Schunemelketen. De groepen Jhr. v. d. Goes (cavalerie) en Boudewijnse (mariniers) hielden er een fraai tempo in en kwamen zonder uitvallers reeds tussehen 3 en 4 uur aan. Bijzondere vermelding verdient de poging van ritmeester van Stockum van het ie Regt. Huzaren, wiens echtgenoote een dochter van den bekenden sportman Meteier- kamp - eveneens een 50 K.M. tocht reeds 2 dagen in goede conditie, volbracht. Dit is een eenig, nog nimmer voorgeko men feit in de annalen van den Bond voor Lichamel. Opvoeding. Verder verdient vermelding de tamelijke zwaarlijvige ie luitenant den Hoet, die evenals verleden jaar met stoere wilskracht en regelmatigcn gang het parcours volbracht. Verder verdienen vermelding een greep uit de velen luitenant ter zee van As- beck, reserve luitenant Olsman (veld-art. A'dam), verder de commandant van de marine-divisie luitenant Boudewijnse, die in prachtstijl en met veel beleid zijn mannetjes tot het succes bracht. De getrainde burgers van de 55 K.M. vonden het dan ook een eer met het marine- detachement binnen te kunnen komen. De burgers, van dc 55 K.M.G. W. van Woerkens (ze jaar) Wit). Sutherland den Haag (4e jaar) Van der Vliet, (Nijmegen) Scheefhals en van Rijswijk, 's Hertogen- hoscli verdienen bijzonder vermelding. Trouwens alle militairen leverden het be wijs van groote wilskracht en uitmuntenden geest. Het gerucht gaat het Bestuur van den Bond voor Lichamel. Opvoeding laat zich aan dc Pers weinig gelegen liggen dat a.s. Vrijdag Z. K. Hoogheid Prins Hendrik ds eindaankomst zal bijwonen. De derde dag heden ging naar Oud-Leusden, naar Woudenberg, verder Maarsbergen over Doorn naar Drie bergen en Zeist en via den Kalkweg naar het Kamp. Aankomst tussehen 3 en 4 uur. Den laat sten dag -- Vrijdag is de route naar Oud-Leusden, verder over Zeist naar Baarn, verder naar Soest langs het vliegkamp te Soeslerberg tot den Kalkweg langs den Macadamweg naar kamp Vlas akkers. Vermelding verdient nog het kranige vol houden van den eenigon afgevaardigde van het 5e Regt. Infanterie uit Amersfoort, en voorlsdat de 24-uur Wandelrecord-houder Van Oeveren thans ook weer, voor de 3e maal van de partij is. Ook deden dit jaar vele padvinders mede. De voeding, die wat het middagmaal be treft wat beter kon zijn, was vooral wat de óchtendmaaltijd betreft beter dan vroeger. Thans werd 's morgens een krachtig soepje verstrekt. De hospitaaldienst, hoewel bereidwillig, beschikte niet, of in veel te geringe mate over massage-middelen Het voornemen bestaat bij de vooraan staande deelnemers om na afloop een bezoek »Regata< te Amsterdam te brengen. Zaterdag zullen wij het eind-resultaat mede- deelen van deze krachtpraestatie. De eischun tier onderofficieren. Een adres aan den Minister. Het hoofdbestuur der onderofficiersver- eeniging «Ons Belang» heeft aan den mi nister van Oorlog verzocht s. aan alle onderofficieren over 1919 extra-uitkeeririg toe te kennen van f 600, eventueel verminderd met toegezegde saia- risverhooging; ■e. Vanaf 1 Januari 1920 de jaarwedde te herzien en te bepalen als volgt; Sergeant: van f 1600 ƒ2100 met 3 twee- jaarlijkschc verhoogingen van f 100 en 1 eenjaarlijkscbe verhooging van f 200. Sergeant, voldaan hebbende aan het exa- en voor den rang van sergeant-majoor: f 2icof2500 met 4 iweejaarlijkschc verhoogingen van f 100. Sergeant-majoor f2600—f3000 met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Adjudant-onderofficier van f3100 f3500 met 4twee-jaarlijkscbe verhoogingen vanf xoo Voorts is verzocht om, indien dc nieuwe j-iarwedderegeling mocht ingaan vanaf i Juli 1919. toch een dadelijke uitkeering van f600 te doen plaats hebben, daar dit een dringende noodzakelijkheid wordt geacht om in den achterstand en in de behoeften voor den a.s. winter te voorzien. Ten slotte wordt verzocht om do bevor dering tot sergeant-majoor en adjudant-on derofficier te doen plaat» hebben respectie velijk na 9 en 18 jaar dienst als ondorofficier. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden 7 uur 58 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsche zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemster uitgereikt aan Jeanne A. G. v. d. Held en Ella R. A. Kloos. Uit hot politie-rapport. In den nacht van 20 op 27 dezer is al hier aangehouden op den Heiligenbergerweg de zwervende minderjarige K., die door onze recherche naar zijn woonplaats is terug gebracht, alwaar bleek, dat hij zich had schuldig gemaakt aan verduistering van sajet. Aan een zwerver is nachtverblijf ver leend. Een ingezetene van Bunschoten' is be keurd ter zake overtreding der verordening straatpolitie. Een winkelierster uit de Krommestraat is bekeurd wegens overtreding verordening Winkelsluiting en het verkoopen van vuur werk. Hebt U een Taxi of Anto noodig? UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Inbrekers zijn vannacht aan het werk geweest in het kantoor der Coöperatie In- koopvereeniging van landbouwers in de Stationsstraat. De buitendeur was met een valschen sleutel afgesloten, zoodat de daders met behulp daarvan zijn binnengekomen en door een raam het gebouw zijn binnenge komen en door een raam het gebouw weer hebben verlaten aan de achterzijde, In de brandkast is een gat geboord, zoodoende hebben zij de kast opengebroken. Een be drag van ruim fiooo wordt vermist. Op zijn verzoek werd eervol ontslag ver leend aan den heer 1". van der Vliet als leeraar in dc oude talen aan het gymnasium ie Apeldoorn. De raad van Apeldoorn benoemde tot gemeentegeneesheer voor de ziekenhuisprac- tijk den heer J. J. A. Robbard, arts, aldaar. Baarn. Alhier is plotseling overleden in don ou derdom van 60 jaren, de heer Gerrit R. D. Doesburg, gep. Majoor-magazijnmeester der artillerie. Bussum. In den Raad dezer gemeente werd breed voerige discussie gehouden over het voor stel van B. en W. tot invoering van de Zondagsrust; een voorstel ploegenstelsel bij de gemeentelijke lichtbcdrijven. Een paar loden waren zeer voor de invoering van de Zondagsrusteen voorstel daartoe werd met 9 tegen 3 stemmen verworpen. Daarna werd met ro tegen 2 steramen aangenomen een motie van den heer Fabius, luidende: De raad. den wensch uitsprekende, dat, zoodra de tijden meer normaal zullen zijn o.rn. ten opzichte van de beschikbare hoeveelheden kolen, de werkzaamheden aan dc gasfabriek zoodanig zullen worden gere geld, dat ook aan de stokers en machinisteu zooveel mogelijk rust kan worden verleend, gaat over de orde van den dag; waarna het voorstel van B. en W. zonder hoofde lijke stemming wordt aangenomen, Tegen 1 Sept. a.s. is eervol ontslag ver leend aan dr. J. F. Kroner als leeraar in de Scheikunde en tegen 1 October aan dr. A. Pannekoek, als leeraar in de Wis- en natuurkunde en Cosmografie belden thans werkzaam als zoodanig aan de Gooiscke II. B. S met 5 jar. cursus alhier. Leusden. Mot ingang van 3 September is herbe noemd als burgermeester der gemeente Leusden en Stoutenberg mr. J. K. H. de Beaufort. Buitenlandsche Kroniek. Het jubileum der S. D. A. P. De Berlijnsche correspondent van het Hdbl. seint I11 de Voiwilrts* herdenkt Jon. Loopuit het 25-jarig bestaan van de Nederlandscho S. D. A. P„ waarbij hij o.a. zegt, «dat deze partij zeer veel steun van de Duitachc soci alisten gekregen heeft en dat als het ware Wilhelm Lii-.hknecht, Hebei, Singer en Auer aan haar wieg gestaan hebben. Ondanks dc tegenwerking der anarchisten staat de Nederlandsche S. D. A. P. nog gelijk een rots on is haar Invloed op de georganiseerds arbeiders nog steeds dezelfde. Ztj Is «laarbij ook internationaal in den bosten zin van Het conflict Zooals bekend, drukkerspatroon* van den A. N. i gerezen moellijk'h het oordeel van e« Deze commissie t ring gehouden te de lid, tevens*v stemmen werd b Zanten, te Amstt nosming aanvaar Koninklijk bf Gisterenmiddag Koningin en de station te Amstei pa8sagierstrein p haakt, Ter ontvw gcmcestor Tulloge Snijders ca luit

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2