Wij weigerden Bel dan op No. 42. Ook de physiocrsten en A. Smith, de bekende Engelsche economist, schatten het ruilmiddel niet gering, maar stelden het toch boven andere goederen. Door dit alles werd de heer Hofland ver sterkt in z'n meening, dat fourneeren van geld wel degelijk is: leveren van goederen, zooals art, 24 gemeentewet zulks bedoelt. En ook de Voorzitter blijkt de meening van deu heer Hofland te deelen, dat geld roerend goed« is; waar er dus sprake is van leverantie van roerend goed, meende de Voorzitter den Raad in overweging te moeten geven het voorstel van de minder heid te aanvaarden, m.a.w. mr. Van Traa te schorsen. We zullen ons hier verder in het juri disch debat niet verdiepen' hoe interessant het inderdaad ook was, alleen willen we er nog aan toevoegen, dat Mr. van Traa zich allesbehalve lekker of behagelijk gevoelde. Hij bleek zenuwachtig en ongenaakbaar. «Interrumpeer me niet» riep hij opeens met verheffing van stem tot den heer Hofland, «ik heb het u ook niet gedaan,» wat Raads heer Kroes beantwoordde met den uitroep van «nieuwe manieren». En even later had Mr. van Traa het nog over het peil van den Raad. dat reeds beneden A. P. is, en 'at zal steeds erger worden, aldus de heer Van Traa. als men op deze wijze met allerlei zifterijtjes doorgaat. Was het wonder dat de heer Hofland den heer Van Traa te lijf wilde, over diens peil van den Raad? Gelukkig wist de voorzitter dit incident verder te stuiten en liet hij niet na over deze loslippigheid van meneer Van Traa zijn misnoegen uittesprekenblijkbaar voor Mr. van Traa de vingerwijzing om amende honorable te doen. Nu. een prettigen indruk van Mr. van Traa gaf het niet. Het voorstel van de meerderheid der Commissie ad hoe den heer Van Traa niet te schorsen, werd in stemming gebracht en verworpen met 97 stemmen Tegen de heeren Hofland, Jorissen, Kraan, Leinweber, Noordewier, Overeem, Polder, Rekke en Ruitenberg. En de heer Van Traa keek alsof hij zegde wilde: «moet ik er nu direct al uit.» Doch toen de uitslag der stemming tot hem was doorgedrongen, vertrok hij. Onmiddellijk gingen we toen een 4e wethouder kiezen. Het ging van een leien dakjeals één man koos men den heer Ruitenberg. Er was zelfs niet één blanco stem bij. Wie zou er voor dergelijke ondubbel zinnige bewijzen van vertrouwen niet zwichten De heer Ruitenberg accepteerde dus. nam plaats op de nog altijd op hem wachtende wethoudersstoel, liep den volgenden morgen vroeg reeds naar den drukker en bestelde nieuwe visitekaartjes. Voorloopig slechts 50 stuks! Wie er nog iets had in het belang van de gemeente, vroeg even later de Voorzitter Toen hield de heer Rekké zijn maiden speech. waaruit bleek, dat hij 'a avonds meermalen in den donker wandelde op den Soesterweg. Liever zag bij, dat dé Wet houder van Bedrijven ook daar zijn licht eens liet schijnen. «Heel graag» zei de Wethouder Veis- Heyn, er wordt al aan gewerkt. Half tien 1 Hamer valt. Ter navolging, as-t-u-belieft de opname van TI EK GKOOTE ANNONCES (aankondigingen van werken op aexueel gebied) omdat onze abonnés aan den inhoud aanstoot zouden kunnen nemen, -sfc Wie vergoedt de financieele schade door inzending van een paar m, ANDERE ADVERTENTIÉN Administratie „Amersfoortsehe Courant'' STADSNIEUWS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 3 September 1919, aan de N V. Nederlandsche Confectiefabriek v/h A. Cohen ft Co. en zijne rechtver krijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot hel uitbreiden van hare fabriek, door bet plaatsen van een stoomketel, ten behoeve van een 4-tal persen in het perceel alhier gelegen aan de Nijverheidsstraat No. ft, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D, no. 3516. Amersfoort, 9 September 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jz., (l.-s.) De Burgemeester van Amersfoort, brergt ter kennis, dat in deze gemeente gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 9 September 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Van de candidatcn, die aan het in Au gustus j.l- gehouden voorbereidend examen te Den Haag voor Surnumerair der Directe belastingen, invoerrechten eti accijnzen heb ben deelgenomen, is o.m ook gesiaagd onze stadgenoot, de heer H. A. Cadée. Jubileum. Dinsdag 16 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. F. H. Ermers, thans onderwijzer aau de Openbare Lagere School B aan den Leusderweg, al hier in functie trad san de toenmalige Openbare Jongensschool in de Heerenstraat. Nsar wij vernemen zullen de magazijnen Heeren- en Kinderkleeding van den beer L. Houbaer 15 dezer 25 jaren hebben bestaan. Wij wenschen den heer Houbaer en zijne familie met dit feit van harte geluk! Naar aanleiding van het verzoek van onze Kamer van Koophandel aan de Spoorweg- Maatschappij om althans op dea marktdag een paar treinen te doen stoppen aan de „Kleine Koppel" voor het in- en uitlaten van reizigers, werd van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen de mededeeling ontvangen, dat. ter tegemoetkoming aan den wensch in bedoeld verzoekschrift kenbaar gemaakt, met ingang van morgen. Vrijdag t2 September de treinen 804, aankomende te Amersfoort 8 uur v.m. en no, 805, ver trekkende van Amersfoort 10,05 v-m- "lleen des Vrijdags voor dat doel aau de Kleine Koppel zullen stoppen. Een mededeeling, die zeker zeer op prijs zal worden gesteld. Medailles Etalage-wedstrijd. In de etalagekast van de firma Hamers, ameublementen, alhier, zijn de medailles ge ëxposeerd, die ter beschikking zijn gesteld van hen, die voor een bekroning in aan merking zijn gekomen, en voor zoover na tuurlijk deze niet reeds aan de belangheb benden werden uitgereikt. De tentoonstelling van al deze prijzen, waaronder ook de vaas en de gouden pen ning, vormt een aardige verzameling en geeft iets aantrekkelijks voor den passeerenden voorbijganger. Velen verdringen zich dan ook voor de etalage om even een kijkje te nemen, 't Is wel interessant. Nou weer wat anders! Het blijkt, dat onze confrater van >de Eembodet nog altijd maar met ons blad in zijn redactioneele maag zit en daardoor last heeft van wat te veel gal, destumperd. Nu wéér heeft onze Administratie het bij hem gedaan. Luister vtat hij schrijft in zijn no. van j.l. Dinsdag: Belooning gevraagd! «De Amersfocrtsche Courant plaatste in i -'t oogloopend de volgende mededeeling: >Wij weigerden de opname van vier «groote annonces (aankondigingen van j werken op sexueel gebied) omdat onze «abonnè's aan den inhoud aanstoot zonden «kunnen nemen. Wie vergoedt de financi- «eele schade door inzsrding van een paar I andere ad verten tiën I «De brave administratie vindt in de «moreel» satisfactie eener normale plichts- «vervulling, blijkbaar geen voldoende be- «looning. «Ze schijnt niet »e voelen, dat het min I «oirbaar is, en daarom gelukkig nog geen ge- «bruik, voor geldelijk nadeel voortvloeiende «uit normaal plichtsbesef, vergoeding aan «derden te vragen. I «Maar tocb, hat men 't verzoek niet in I «den wind slaan. Zonder pécuniaire be- «looning braaf zijn en braaf blijven is voor «sommige menschenkinderen wel eens te Hij kin ons maar niet met rust laten, bè? Inmiddelszijn we dankbaar voor zijn advies: ons verzoek niet in den wind te slaan want we werden al ten deele schadeloos Passagiersvluchten op Birkhoven. Het feit. dat thans vele Nederlanders op de E. L. T. A. gelegenheid kregen, scheep te gaan naar hoogere sferen, is evengoed een phase, als de heldhaftige pogingen van een Wilbun Wright of Cle ment von Masdijk. We zijn thans alleen zooveel verder aldus het A.D. Men behoeft slechts naar Amsterdam te reizen, orn tekunnen vliegen. Maar immer naderen wij, «chakel volgt na schakel in den langen ketting van den vooruitgang en binnen enkele weken zal de wolkenjager niet meer naar Amster dam behoeven te gaan, want ook te Birkhoven zal men passagiersvluchten houden. Als aviateur zal optreden Herr Haupt- mann Voigt, die met een Albatros-toestel vluchten zal ondernemen voor de firma Dijksman Co. Amersfoortsehe bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden 7 uur 63 graden Fahrenheit. Uit hot polltie-rapport. Een minderjarige uit Veenendaal is hier in beschonken toestand aangetroffen in 'n café, waar hij vrij wat rumoer verwekte. Hij is ter ontnuchtering in arrest gesteld en na nachtverblijf te hebben genoten naar de ouderlijke woning teruggebracht. Aan één persoon nachtverblijf verleend. Door de politie uit Amslerdam is aan gebracht een zekere v. d. B. die door de Rijksveldwacht van hier is doorgebracht naar Nijmegen, alwaar hij verdacht werd zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. Een bewoonster van de Hendrik de Viandenstraat is bekeurd wegens het rijden met haar rijwiel onderlangs Amicitia. Hebt U een Taxi of Auto noodig? Buitenlandsche Kroniek. Politiestaking. Boston. De politiebond heeft vrijwel met al- gemeene stemmen besloten in staking te gaan, indien aan den eiscb tot ontslag van den commissaris, die 19 man beeft ontslagen, omdat zij zich bij den bond hadden aange sloten, niet wordt toegegeven. De politie heeft Maandagavond het werk gestaakt. Nederland en België. In een artikel «Belgiö en Nederland» zegt de «Manchester Guardian* o.a.Een deel der pers heeft de slechte gewoonte om ruzietjes tusschen vreemde landen te be schouwen als een gulden gelegenheid voor een prijskamp en niet om gezond verstand en goed humeur te betoonen, zoowel Belgiö als Nederland hebben reeds lang toegevend heid verdiend ais twee der lastigst gelegen Europeesche staten. Beiden hebben de zorg ondervonden van bufferstaten. Het succes der Belgische pogingen om een geheel Belgische haven vat: den eersten rang op zijn zandgrond te doen verrijzen, geeft het land geen aanspraak op souvereine rechten over üe wateren var den mond der Wes- ter-Schelde. die zijn Antwerpsche pakhuizen scheidt van de open zee. De quaestie van Liraburg is geheel af gescheiden daarvan en veel gemakkelijker rechtvaardig op .te lossen, want Limburg is bewoond en de inwoners zijn de eenige goede autoriteiten ten aanzien van hun eigen nationaliteit. Als zij voelen dat Neder land niet hun land is en dit duidelijk zeg gen, heeft Belgiö «enige aanspraak op dit gebied, maar het feit, dat het bezit van Limburg gewenscht wordt door de Belgen op militaire gronden is in het geheel niet als een aanspraak te beschouwenhet is slechts een begeerte. Andere geheel hiervan afgescheiden punten I zijn die van de behoorlijkheid van sommige Belgische methoden van propaganda en 1 van de Nederlandsche methoden om daar tegen in te gaan. Dit zijn slechts de door nen, die altijd om moeilijke quaesties heen groeién als zij onopgelost blijven. Het zijn op zichzelf geen essentieels quaasties. De essenticele quaestie is bier of Nederlzndsch en Belgisch staatsmanschap tot een of andere overeenkomst kan komen over de wateren der Westerschelde, welke het Belgische gevoel van vernedering ksn opheffen, zon der vernedering te veroorzaken voor Neder land. UIT DEN OMTREK. Hilversum. Maandagmiddag is de Politievakschool te Hilversum geopend. Een zestigtal genoodig- den, onder wie het dageüjksch bestuur van Hilversum, was in de school aanwezig, toeu daar omstreeks half drie de Minister van Justitie arriveerde om de school te openen. Zijne Excellentie was vergezeld door inr. W. L. A. Gollard, admininistrateur, chef der lie afdeeling, departement van Justitie en werd ontvangen door den voorzitter van de com missie van vakonderwijs, ingesteld door den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, den heer J. J. A. de Koning, commissaris van politie te Hilversum. De heer de Koning deed zijn ontvangstrede. De school begint met 20 leerlingen, bijna allen maken gebruik van een studiebeurs. Een veel grooter aantal had zich aangemeld, doch een scherpe selectie werd noodig geacht, terwijl de beschikbare ruimte geen grooter getal toeliet. Als leeraren treden op: Dr. J. J. Polak, voor wetenschappelijk speuren; dr. J. Ph.J, du Marchie Servaas voor verbandleer eu eerste hulp bij ongelukken, mr. W. li. Jacobs voor staatsinrichting; H. Vunderink voor schi'men, gymnastiek en boksen; G. Goor- huis voor speciale wetgeving; J. J. A. de Koning voor strafrecht en strafvordering-, F. Bebnken voor brandweren; J. Korthof voor FranschJ. Nieuwwold voor Neder- iandsch, rekenkunde, geschiedenis en aard rijkskunde; J, S. Wolf voor processen-verbaal en rapporten, terwijl de praktische dienst geschiedt onder leiding van den heer J. Koorn. Voor het lesjaar 1919-20 treedt de heer J. J. A. d« Koning op als directeur der school Utrecht. Dinsdagmorgen is op zonderlinge wijze een inbreker gesnapt, Iemand, wonende aan den Abstederdijk te dezer stede, vond in een der kamers van zijn huis een man in diepen slaap. Het bleek een inbreker te zijn, die reeds verscheidene voorwerpen bijeen had gebracht om mede te riemen, doch die in alcoholischen toestand verkeerende voor zijn vertrek een slaapje was gaan doen. De man werd oogenblikkeiijk in hechtenis ge- Misdaad? Korporaal De Vos, van bet instructie- bataljon, gelegerd in de Harskamp, die Zondag 31 Augustus van een familiebezoek uit Deventer per rijwiel naar de legerplaats terugkeerde, is daar niet aangekomen. Bij Hoog-Ruurlo in de heide heeft men zijn fiets gevonden. Alle nasporingen naar het verblijf van De Vos waren tot heden te vergeefs, hoewel het bataljon de heide bij Hoog-Ruurlo heeft afgezocht. Do mare- chaussée, die het onderzoek leidt, vermoedt misdaad. BINNENLAND. Verhooging jaarwedden jonge officieren en onderofficieren. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging en wijziging van het VlIIste hoofdstuk Staatsbegrooting «9«9- Dit ontwerp betreft verschillende posten o.a. tot verhooging der jaarwedden van jongere officieren in verband met de buiten gewone stijging der kosten voor nood zakelijk levensonderhoud. Het ligt n.l. in de bedoeling om met ingang van 1 Juni 1919 de jaarwedde voor den tweeden luite nant als volgt te verheugen Bij aanstelling van f 1300 tot f 1600, na twee jaar van f 1500 tot f 1800 en voor den isten van f1700 tot f 2ooo, na 4 jaar dienst van f 2300 tot f »8oo. Voor dezen maatregel is over 7 maanden f 100.400 noodig. Voorts worden geiden aangevraagd lol verhooging der salarissen van sommige onderofficieren o.a. voor den sergeant bij aanstelling en ten tijde, dat hij in het huwelijk treedt. De totale uitgaaf hiervan wordt geraamd op f 1.151.000. Het ligt in de bedoeling om het totaal bedrag aan salarisverhooging in mindering te brengen van den üuurtetoeslag, met dien verstande echter, dat de belanghebbenden minstens genieten van duuriebijslagge huwden en kostwinners f 200, ongehuwde:-, f 150, ongehuwden, indien zij voor Rijks rekening zijn gehuisvest, f 50. Verder zullen eenige auto's, welke tijdens de mobilisatie gebruikt werden, ook wan neer de landmacht op vredesvoet zal zijn teruggekeerd in dienst gehouden worden o.a. voor de hoogere legerautoriteiten, voor het vervoer van zieken en vrachtauto's. Verder wordt f 143.334 aangevraagd voor de vermeerdering van het aantal brigade- marechaussee door het uitzetten van bereden brigades te Nieuwer Amstel, Bussum, 01de- broek, Leusden en Emmen en van onbereden brigades te Baam, Beilingwolde, Papen- drecht, Beverwijk, Nijkerk, Harderwijk en Epe. Verder wordt voorgesteld een subsidie van f300 aan den Ncd. Zwembond, een subsidie van f 3000 aan 't Ned. Gymnasdek- verboud.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2