Zaterdag 13 ||Ht September 1919. I J No. 9231. 69e Jaargang I3'9' L1111 chroom Princessc H. L- A. DULLAERT Co GIRO- EN CHEQUEVERKEER MET ALLE PLAATSEN VAN ONS LAND REDACTEUR F. W. H. OU DENS. AMERSFOORT. Uitgave van de Drukkerij „De Amergfoortsche Courant, voorheen Firina A. H. van Cleefl". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per post /T.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en ontelgenlngs- advertentlën per regel 15 ceat. Reclames 1—5 regels f 1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postb BUREAUX KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 1 OVERZICHT. Buitenland. Tot een Volksstemming besloten tusschen Poolsche en Tsjecho-Slowakische gedele geerden. Binnenland. Militaire Bezoldigingen Wethouder Wibaut naar Amerika Rotterdam krijgt geen 6e Wethouder Stervlucht Ex- Kroonprinses. KENNISGEVINGEN, HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt, 6 en 7 der Hinderwet. Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. Servaas ingediend ver zoek met bijlagen, om vergunning tot het op richten van een draadvlechtwerkfabriek te drijven door een electromotor van 3 P.K. in het perceel alhier gelegen aan de Punten burgerlaan bij het Kadaster bekend onder Sectie D, No. 2285, 2286 en 2714 dat een door A. H. van Nieuwkerk in gediend verzoek met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van een meubel fabriek te drijven door «en electromotor van 4 P.K, en een van 3 P-K. in een be staand gebouw achter het perceel alhier, gelegen aan de Aldegondestraat No. 105 bij bet Kadaster bekend onder Sectie B, No. 3208 dat oen door J. Vonkemau en P. Vrcde- ling ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een fabriek voor machinale houtbewerking te drijven door een electromotor van 5 P.K., een van 4 P.K., twee van j P.K., een van 1 P.K. en een van i'/a P.K. hl de perceelen alhier gelegen aan de Hellestraat Nos. 20 en 22 bij het Kadaster bekend onder Sectie E, Nos. 4240 en 4241 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 25en Sept. aaustaande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichtingen in te brengen. Tot het beroep, bedoeld ln art. 15. te lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor bet Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. dat bij hun besluit van 9 September 1919, aan B. J. Grobbink en zijne rechtverkrij genden voorwaardelijk vergunning is ver leend tot het oprichten van een koek-, bis cuit-, en suikerwerkenfabriek, te drijver door eeu slectro-motor vati 3 P.K. in hei perceel alhier gelegen aan de Krommestraat No. 12 kadastraal bekend Gemeente Amers foort, Sectie E no. 5046. aan de Weduwe W. Iepenburg en hare rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergun ning is verleend tot het uitbreiden vaneen wagenmakerij, door het plaatsen van electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 2J P.K. in het perceel alhier gelegen aan de Kamp No. 80, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E no. aan A. H. van Nieuwkerk, en zijn recht verkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van eens in richting (meubelmakerij) door het plaatsen van een electromotor van 4 P.K., voor het drijven van een te stellen van dikte bank in het perceel alhier gelegen aan de Lange Beekstraat No. 14, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie B no. 3323. aan Jobau Schut (Firma Klaas Baving) en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van een automobielen-herstelplaats, door het plaatsen van 2 electromotoren met een ge zamenlijk vermogen van t'/j P-K- in het perceel alhier gelegen aan de Barchman Wuytierslaan No. 156, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie C no. 2215 en 2217 <g«d.) aan de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Mineraahvaterfabrieken «Trio» en hare rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergun ning is verleend tot het oprichten van een fabriek voor vervaardiging van gazeuse dranken, te drijven door een electromotor van 1 P.K. in bet perceel alhier gelegen aan de Breestraat No. io, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E no. 4068. Amersfoort, 11 September 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jz. 1.8. des Zaterdags of des Zondags verschijnen, mits de jeugdige persoon of de vrouw op ten minste éen werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur des namiddags; en door de echtgenoote van het hoofd of den bestuurder der onderneming. Het distriktshoofd herinnert aan de ver plichting tot het nauwkeurig invullen eener nieuwe arbeidslijst bij wijzigingen in de werktijdregeling en tot het zenden aan hem van een afschrift dier arbeidslijst. Lijsten en afschriften zijn op ieder postkantoor ver krijgbaar. RECLAME. DE VRIJE ZATERDAGMIDDAG voor vrouwen en jeugdige personen. De hoofdinspekteur van den arbeid, di striktshoofd in het vijfde distrikt, dc heer Sicco R. Smit, heeft de volgende «Waar schuwing» betreffende den vrijen Zaterdag, middag in fabrieken en werkplaatsen voor vrouwen en jeugdige personen verspreid Het distriktshoofd der arbeidsinspektie vestigt de aandacht van werkgevers en werknemers er op, dat vanaf 1 September 1919, ingevolge koninklijk besluit van 17 Juli 1919, staatsblad no. 497. jeugdige per sonen en vrouwen des Zaterdags na t uur des namiddags; in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid mogen verrichten, behoudens voor wat betreftarbeid, verricht door een vrouw, bestaande ,iu het reinigen van werk tuigen, toestellen of gereedschappen of van werklokalen en aanhoorigbeden, indien zij in een onderneming nimmer andere dan die werkzaamheden verricht; door een vrouw in een winkel tevens fabriek of werkplaats voor zoover die arbeid bestaat in het tu koop aanbieden, verkoopen, verpakken of voor verzending of aflevering gereed maken van winkelwaren; door een mannelijk jeug dig persoon in een door wind- ot waterkracht gedreven molenin een melkinrichting, een boter- of kaasfabriek of een fabriek van gekondenseerde melkin een garnalenpelle- rij - in een inrichting tot het bewerken van visch; lil een groentenwasscherij, een vruch- tenpakkerij of een fabriek van verduurzaam de groenten of vruchten, van vruchtensappen of van jams; in een bioemenbinderij, mits de jeugdige persoon of de vrouw op ten minste één werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur des namiddagsdoor een jeugdig persoon of door een ongehuwde vrouw in slagerswinkel of een poelierswcrk- plaats, mits de jeugdige persoon of de vrouw op ten minste één werkdag per week geen arbeid verricht na t uur des namiddags; door een jeugdig persoon of door een on gehuwde vrouw in een brood- beschuit- koek of banketbakkerij of in een komsumptie- ijsfabriek, mits de jeugdige persoou of de vrouw op ten minste één werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur des namid dags; door eeu vrouw in een strijkinrichting. niet tevens zijnde een wasscherij, mits zij op ten minste één werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur des namiddags; in een laagveenderij, bestaande in bet te dro gen zetten van turf of in het verdeslen van gespreide veentpecie in turvendoor een mannelijk jeugdig persoon in een beet wortelsuikerfabriek door een jeugdig per soon of door een ongehuwde vrouw in eeu steenbakkerij met open droogvelden, be staande in het op ziju kant zetten en van de droogvelden naar de stapels dragen van ongebakken steen; door een mannelijk jeugdig persoon in een glasblazerij bij smelt-, koel- en strekovens, mits hij per week niet langer arbeid verricht dan 48 urendoor een mannelijk jeugdig persoon in een schoen makerij aan of voor het verstellen van schoen werk, mits bij ten minste op éen werkdag per week geen arbeid verricht na 1 des namiddags; door een mannelijk jeugdig persoon in een rijwielherstelplaats aa voor bet herstellen van rijwielen, mits hij op ten minste éen werkdag per week geen arbeid verricht 11a 1 uur des namiddags; door een jeugdig persoon of door eon gehuwde vrouw, bestaande in het voor zending gereed maken en bet verzenden van dagbladen of nieuwsbladen, die geregeld lltreclitschestr. 49. J, VAN HAJIERSVEL1) Jr. Amersfoort, Soest, Utrecht, Steenbergen, Noordbroek Coxnm.andita.ire Bankvereeniging DE ACTIE DER TYPOGRAFEN. Ontevredenheid over de Arbitrage. Het personeel van «Elsevier» te Am sterdam stelde volgens de «Tribune» aan het afd. bestuur van den A.N.T.B. het vol gende ultimatum «Het personeel van drukkerij «Elsevier», kennis genomen hebbende van de uit spraak der Arbitrage-commissie keurt ten sterkste af de houding door de vertrouwensmannen van den A.N.T.B. in die commissie aangenomen, waaruit blijkt, dat zij den noodtoestand niet be seffen en veel minder doorvoelen; spreekt als haar oordeel uit, dat door deze houding de kracht der organisatie ten ernstigste wordt geschaad meent hiermede het afdeelingsbestuur te moeten opdragen die nappen te doen waardoor een verder op de lange baan schuiven wordt onmogelijk gemaakt, om ernstige gevolgen te voorkomen eischt, dat vóór Woensdag 17 Septem ber a.8. een vergadering wordt gehouden, waar 't bestuur mededeeling zal doen van eventueele stappen als bovenbedoeld verklaart, indien deze stappen niet leiden tot een direct resultaat, dat er dan geen andere weg meer open staat dan het neer leggen van den arbeid, waartoe het per soneel zal overgaau den dag onmiddellijk volgende op de vergadering (tenzij op de vergadering een andere datum van ge meenschappelijk optreden wordt vastge steld) daar wij niet meer wenschen te wachteu op de uitspraak der nieuwe com missie op 29 September.» De redactie van de «Tribune» voegt hier in toe: «Wij hebben juist een schrijven ontvangen van het personeel der «Volhar ding», dat een algemeene staking wenscht. Dit is natuurlijk veel beter dan partieel optreden. Daarom stellen wij voor bet voor stel der «Volharding» op de vergadering van a.s. Zaterdag krachtig te De heer F. van der Wal, voorzitter van den A.N.T.B., schrijft aan het Hdbl. In sommige dagblader komen de laatste dagen verontrustende berichten voorinhou dende dat de Typografen naar aanleiding van de uitspraak der scheidscommissie weer tot werkneerlegging zullen overgaan. Deze berichten vinden hun onzuivere bron in het hoofdkwartier der Wijnkopianen, 't welk een wegens contractbreuk geroyeerden en eertijds zeer weinig ernstig genomen typo graaf de taak heeft toegedeeld om da lite raire waarde van «De Tribune» met kant noch wal rakende mededeelingen over den Typografenbond en zijn acties te verhoogen. De iuvloed van genoemd blad is evenwel in de kringeu der boekbewerker» zoo goed als nul en de redactie ervan kan dus met een gerust hart haar onverantwoordelijkheid in dezen ten toon spreiden. Iets anders wordt de zaak echter wanneer onjuists, alarmeersnde berichten in de groote pers worden overgenomen of, van dien kant gelanceerd, opgenomen. In dit geval mag niet worden verzuimd de zaak recht te zetten. Erkend dient te worden, dat de uitspraak der scheidscommissie niet al te goed ontvangen is, wat evenwel meer aan den vorm dan aan het wezen ligt. Het feit, dat de con tractbreuk-kwestie door een formeele fout der patroons-organisaties alleen ging tusschen deze organisaties en den Typografenbond, maakte een uitspraak, waarbij dadelijk een bedrag als loonsverhooging wenschelijk werd geoordeeld en aangegeven, bezwaarlijk, omdat de patroons-leden der arbitrage-com missie begrijpelijkerwijze de z.g. niet-con- tractbreukige gezellen-organisaties uiet ge heel passeeren wilden. Het benoemen eener nieuwe (crisis) com missie, waarin bedoelde organisaties ook zitting mogen nemen, is dan ook slechts een vormkwestie, daar deze commissie niets anders te doen heeft dan op grond van de cijfers en feiten te bepalen hoe hoog vanaf 29 September a.s, het loon zal zijn. Wan neer patroons en gezellenorganisaties de «uitspraak» aanvaarden, staat dus vast dat met 5 October aan het loon een bedrag zal worden toegevoegd, dat naar billijkheid het absolute en betrekkelijke loontekort der Typografen zal goed maken. Wijl de zaak zoo staat, achte toch niemand de typografen in meerderheid dom genoeg om deze alleszins bevredigende oplossing, waarbij de kans blijft om met het nieuwe contract hun toestand weer aanmerkelijk te verbeteren, af te wijzen. Het hooldbestuur van den Typografenbond rekent dan ook op een overgroota meerderheid vóór aan vaarding van de uitspraak der scheidscom- missie. Mochten de patroons deze verwerpen, dan zal het den strijd met vastberadenheid, leiden, maar het wenscht dezan onder da thans opgeroepen omstandigheden, liever te vermijden, wanneer de directe aanleiding tot ontstemming wordt weggenomen, door redelijke aau vulling van het loontekort. En het overgroote aantal bondsleden zal dit ge voelen deelen, daaraan twijfelt de leiding geen oogenblik. STADSNIEUWS. Hat lijk ie overgebracht naar de Open bare Begraafplaats aan den Soesterweg. Hoe de verongelukte te water is geraakt, is niet bekend; aan misdrijf valt echter niet te denkener zijn gaan teekenon gevondeu die daarop wijzen. Ui Br nd. Hedenmorgen 5 uur brak op het Groote Spui alhier, in het op den hoek van de «Bocht van Guinea» gelegen perceel, waar in gevestigd het Café van den heer J. van Doorn, een uitslaande brand uit, terwijl, zoowel de bewoners als die van het boven huis, dat bewoond werd door den Wacht meester der Cavclcrie Bastiauuse met vrouw nog in diepe rust lagen. Toen de brandweer, die vrij spoedig ter plaatse was, haar werk aanving, viel aan behoud van het perceel al niet meer te denken, zoodat dan ook slechts een ruïne is overgebleven. Gelukkig wisten de bewoners zich allen tijdig in veiligheid te brengen, zonder echter iets van meubelen of anderszins te hebben kunnen redden. Verzekering dekt de schade, uitgezonderd het bezit van den mede-be woner Thoen. Oorzaak tot dusverre onbe kend. Aanbesteding. Door B. en W. is de bouw van 42 wo ningen gegund aan den heer B. Keppel, aan nemer alhier, voor de som van f 229.400. zijnde de op één na laagste inschrijver .De heer Wakker (Den Haag) had geraamd op f227.000 Bij de gisteren gehouden aanbesteding 42 ééngezins gcrncentewoningen waren laagste inschrijvers üebr. Boekelt, Veld bij Schaden voor f216.000. Hoogste A. Veldhuizen Zeist voor f252.252. tsche bad- en nin c h t i Bij Kon. Besluit zijn benoemd bij het reserve-personeel der landmacht tot reserve' tweede-luitenant bij hun tegenwoordig korpi bij het wapen der Infanterie de reserve tweede-luitenant J. Klkhuijzen en P. Huys- soon van het je regiment, W. J, H.Jansen van het 16e regiment en H. Huisman ook van het 5e regiment. Eervol ontslag. Aan onzen stadgenoot, deu heer J. de Wilde, is op verzoek met Ingang van 15 September op de meest eervolle wijze ont slag verleend als tweede Secretaris, belast met de administratieve leiding der Brand- stoffenvoorziening door de Commissie «Amersfoort». Jubileum P. F. H. Ermers. I11 aansluiting aan ons bericht omtrent het jubileum van den heer Ermers, onder wijzer aan school B, kunnen wij nog mee deden, dat er voor ouders van schoolgaande kinderen, voor oud-leerlingen en verdere belangstellenden gelegenheid zal bestaan den Jubilaris te complimenteereu op Dinsdag a.s. in de gymnastiekzaal van bovengenoemde school- Lijk opgehaald. In deu namiddag van den 1 ten dezer werd drijvende gevonden in de Luntersche Beek achter de wasscherij van den heer Meeuwsen, het lijk van een Gep. Indisch militair, wonende te Amersfoort. De temperatuur v 7 uur 66 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsohe Zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemmer uitgereikt aan Johan Koning, Jan Huisman •n P. v. d. Goor. De Donderdagavond plaats gehad heb bende ontmoeting tusschen onze beide ste delijke zwemclubs A. Z. en P. C. II-Nep- tunus voor de competitie ie klasse, eindigde - In het welverdiend voordeel van eerstge noemde met 3—0, Toch gaf ook «Neptunusc geen kwaad spel te zien. Zondagsrust. Morgen zal alhier de geneeskundige prac- tijk worden uitgeoefend door de geneeiheeren Kamerling, Morren en Schreuder. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer T. C. V. ter Maat, Hof 2, Tel. 165. Welke apotheek tevens die Is waar ge durende de komende week 's avonds na 8 uur eu '1 nachts de recepten worden klaar gemaakt. Tlenritten-boekjes. Met ingang van t October 1919 komen te vervallen de tienrittenboekjes j Amersfoort UtrechtI Baarn Zeist

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1