KENNISGEVINGEN. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 9 September 1919, aan P. Lobel en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een Inrichting tot het sorteeren, verwerken en bewaren van lom pen in het te bouwen perceel alhier ge legen aan den Leusderweg, kadastraal be kend Gemeente Amersfoort. Sectie C no. 776. Amersfoort, 13 September 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jz. 1.8. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis, dat in de gemeente Baarn gevallen van mond- en klauw/eer zijn voorgekomen. Amersfoort, 13 September 1919. dat in de gemeente Leusden gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 15 September 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. In de Amersfoortsche Zweminrichting werd het diploma als geoefend iwemster uitgereikt aan Wilhelmina W. Koning. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt «5 September 1919. Aangevoerd 19 wsgeDS, bevattende 5950 K.G. kaas. Prijzen f67.— tot f76.00 per 50 K.G. Gestempelde f f 30 K.G. Handel vlug. LIJST VAN Onbestelbare Brieten en Briefkaarten I van welke de afzenders onbekend zijn. Postkantoor Amersfoort. Terugontvangen in de ie helft der maand September 1919. STADSNIEUWS. Bij het op 13 dezer te Utrecht gehouden politie-examen slaagde van de 43 candi- daten, waarvan er 22 werden afgewezen, o.m, ook onze stadgenoot J. Kaptein voor het gewone diploma. Bij Kon. Beal. van 11 dezer is de ie Luit. G. A. van Hulstijn van het 10 Reg. Veld-Art. benoemd lot kapitein bij het te Reg. Vest.-Art. Met ingang van 9 September 1919 tot en met 31 Augustus 1920 is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te dezer stede de heer J. J. Briickwilder te den Haag. Amersfoort en de mode. Amersfoort móet vooruit, zal vooruit en gaat vooruit! Onze middenstand voelt het en wil het. Natuurlijk pianissimo aan, maar gebeuren zal het. Daarom allen de handen aan den ploeg. Geen Kat-uit-den-boom kijkers, doch ^aanpakken Dat is in den laatsten tijd het wachtwoord van onze met ondernemingsgeest bezielde winkeliers. Dit blijkt weer duidelijk uit de aankondiging, die de firma's A.Hanselaar en W. van Rossum thans in dit nummer heb ben doen opnemen, en waar naar wij onze lezers dan ook met nadruk verwijzen. Mode-Show Thee-Concert en 4 Manne quin 's. Kan het grootscher? 1 Inderdaad wordt er bij de opening van het a.s. Herfst- en Winterseizoen op dat gebied aangepakt. De groote zaal van Amicitia zal a.s. Masndag herschapen zijn in eeD moderne tentoonstelling, een expositie van costumes, mantels, pelterijen en hoeden. En in navolging van Amsterdam zullen ook hier eenige mannequins den toon aan geven, en zullen zij laten zien, hoe Amers foort ook in de mode.wereld een vooraan staande plaats dient in te nemen en ook zal gaan innemen. Daarom willen wij niet nalaten, onze Dames-abonné's, en dan blijven de heeren der schepping vanzelf niet achterwege, op te wekken, zich tijdig van toegansbe- wijzen te voorzien, welke tot a.s. Zaterdag aan bedoelde adressen verkrijgbaar zijn. Voor zulk een exquise gelegenheid is de zaal spoedig gevuld, en derhalve hebben we er verder niets aan toe te voegen Ja, toch, maar dan alleen dit: er zal dien dat; op de/.o expositie niet worden ver kocht. er zul geen gelegen held tot keepen *yn, uitsluitend dus tentoonstellingl Wij twijfelen dan ook niet, of de po gingen van Maison «Hartel» en Maison »L'Hirondelle« zullen met groot succes worden bekroond. Gaat dat zien, er is wat schoons te zien D e E x-K roonprimei. Naar wij vernemen heeft de ex-Kroon prinses Cecilie, die zooals men weet na Wie- ringen, sedert Vrijdag te Amerongeu ver toefde, zich gisteren per auto naar onze ge meente begeven. De Secretaris-generaal in algemeenen dienst Mr. J. B. Kan, begaf zich gisteren eveneens hierheen, teneinde de ex-Duitsche Kroon prinses verder naar Oldenzaal te begeleiden met den trein van 8.51 v.m. Aanbesteding. Het bouwen van 42 éénsgezins-woningen (groep II) alhier is niet gegund aan de laagste inschrijvers, Gebr. Boekei 't Veld, doch aan op één na den laagsten, den heer E. Keppel alhier voor f 229,400. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden uur 63 graden Fahrenheit. Brieven Binnenland. j F. M. Brand, Amersfoort Garnizoens- arts, Rotterdam - Gemeentehuis, Hoogland I Insp. Ink. Belasting, Harderwijk Dirk j Jagt. Emmen H J. Mulder, Lonneker Zegers Veeckens, Amsterdam Ver. Spoor- wegn ij., Haag. Brieven Buitenland. C. Burger, Chicago Dora Schietgas, Crefeld. Briefkaarten Binnenland. Dr Bos, Amsterdam M. v. d. Goor- bergh. Amsterdam K. v. Hoevelaken, Velp M. v. Hulst, Nijmegen W. v. Ierse). Oeffeit A. Kranen, Haag L. Munde), A'dam H Peil, Amersfoort De Vries, A'dam J. de Vries, A'dam. Briefkaarten Buitenland. Appember, Aachen Franssen, Geldern Jansen. Kranenburg Güsgeer,Crefeld v. d. Feld, Aachen Worring, Aachen. Jeugdige misdadigers. In aansluiting met ons vorig bericht(i t Sept. jl.) uit het politie-rapport omtrent een minder jarige uit Veeneudaa), die ln een café alhier in beschonken toestand werd aangetroffen en na ontnuchtering op het politiebureau naar het ouderlijk huis werd teruggebracht, kunnen wij thans nog mededeelen, dat dit jong- mensch daarna wederom alhier werd aan gehouden. Thans is tevens geblekeu, dat hij in vereeniglng met een zekeren S. zich te Veenendaal en Ede heeft schuldig ge maakt aan inbraak met diefstal. Hij heeft na zijn aanhouding door de recherche bekend aan deze misdrijven schuldig te zijn, terwijl S. inmiddels door de recherche van Veenen daal werd aangehouden. Het onderzoek wordt door de marechaussee en door rijks» en gemeente-polilie te Ede voortgezet. Uit hot politlo-rapport. Een bewoner van de Prinses Marie- laan en van het Lieve Vrouwenkerkhof, een bewoonster van den Utrechtscben weg, alsmede een bewoner en bewoonster uit Soest zijn allen bekeurd wegens het rijden zonder licht. Een bewoner van den Heiligenberger- weg is bekeurd wegens het loupen over verboden grond. Aan twee personen werd nachtverblijf verleenn. Twee bewoners van de Coninckstraat zijn bekeurd ter zake strooperij van aard appelen door hen op het land gerooid zonder daartoe vergunning te hebben. Een bewoner van Barneveld is be keurd wegens overtreding van het motor en rijwielreglement, alsmede een bewoner van de Langestraat voor hetzelfde feit. Een slagersknecht van den heer v. Gelderen in de Langestraat kwam tenge volge vat) verkeerd uitwijken op den Zuid singel en Kleine Haag onder een groenten- kar, waardoor het rijwiel ernstig beschadigd werd. Een wagen met hooi van den heer Nieuwcnhuis van den Laaglandschen weg is op den Zuidsingel omgevallen, waardoor het verkeer tijdelijk werd gestremd. Zandbergen. Wij ontvingen van de Maatschappij tot Opvoeding van Weezen en andere minder jarigen in het huisgezin «Zandbergen» het jaarverslag over 1918, het toe, sedert de heer Jhr. W. A. Ortt als directeur optreedt. De Secretaris, de heer J. Winkel Jz., wijst er in het verslag o.m. op, dat in 1914 de verpleeg kosten bedroegen per dag en per kind 60 cent, terwijl dit in 1918 steeg tot 95 cent, en voegt er aan toe: Nu wij bij de opname van weezen steeds een zeker risico op ons namen, in dien zin, dat ook de uitgaven van 60 ets. per dag niet steeds ten volle gedekt waren door bij dragen van gemeenten, diaconieën of parti culieren, valt gemakkelijk in te zien, hoe deze verhouding werd, nu die uitgaven zoo onrustbarend stegen. Wij moesten dan ook wel aan hen, die ons hunne pupillen hadden toevertrouwd, een duurtebijslag vragen op de verpleeggeldtm. Het Departement van Binnenlandsche Za ken kwam aan ons billijk verlangen tegemoet ten opzichte van de z.g.n. Staatsweezen. Ook de meeste diaconieën en gemeenten willig den ons verzoek in, 't zij geheel of voor een deel. Voor 't vervolg hebben wij de voor waarden tot opname eenigszins in overeen stemming gebracht met de duurdere tijden. Met den bouw van twee woningen op is nieuwe terrein «Zandwijk» hebben we, niettegenstaande de hooge kosten, een aan- I vang gemaakt. I* e steeds toenemende aan vragen om tijdelijke opname maakte dit noodzakelijk, wilden we niet ons Tehuis al te veel met deze tijdelijke verpleegden vullen en zoodoende de duurzame verzorging in het gedrang brengen. Wij hopen dat de woningen in Juli 1919 zullen gereed zijn, Tot vermeerdering der aanvragen voor tijde lijke verpleging heeft zeker ook de z.g.n., griep veel bijgedragen. Vooral vele weduw naars vroegen onze hulp. Het trof ons daarbij hoe niet weinige diaconieën en burgerlijke armbesturen onzer groote gemeenten o.l. dë gevaren onderschatten, waaraan kinderen blootstaan, die plotseling hun moeder vi loren hebben. Staat van verzorging: Uit de verzorging gingen 41 verpleegdi waarvan 10 naar de familie terug, 2 als kind aangenomen, 2 ter beschikking van de Re geering gesteld, 2 overleden, 2 eigendunkelijk zich verwijderd (volwassen jongens), 7 tijdelijk verpleegden naar de ouders terug, 16 meerder- jarig. In de verzorging kwamen 47 verpleegden (waaronder 11 tijdelijk) waarvan 15 N.H., 22 R.-C., 7 Doopsgezind en 3 Gereformeerd, Einde 1918 waren in de verzorging: 186 verpleegden Ned, Herv. 180 Roomsch-Kath. 13 Doopsgezind 1 Israëliet 2 Remonstrant. 11 Gereformeerd. 1 Waalsche Gemeente Totaal 396 verpleegden. Wanneer wij de uitgaven vergelijken die vaa het vorige jaar, aldus de penning meester, de heer J. van Schevichaven, treft ons allereerst de stijging van onderhoud der gebouwen, waarmede dit jaar ruim f 3000.— meer dan in 1917 uit onze middelen ont trokken moesten worden. Maar ook onze weezen, de kinderen verpleegd in het «Tree- ker Bergje», ons «Tehuis» vorderden meer dan het jaar te voren. En ook de overige uitgaven hielden gelijken tred met de tijds omstandigheden op bijna geen enkel hoofd van rekening waren wij in staat zoodanig te bezuinigen, dat deze onder die van 1917 Tegenover deze minder gunstige omstan digheden waren gelukkig een paar licht punten. Ons Effectenbezit dat, zooals in het vorig verslag vermeld van uit de nalatenschap van wijlen Mevr. de Wed. Mr. W. Nullensteyn, een waarde vertegenwoordigende ver beneden die der beurswaarde werd, evenals de andere fondsen, op het niveau gebracht van de waarde berekend naar de aangifte voor de Vermogensbelasting op 1 Mei 1918 Daardoor moesten wij het vorige jaar een bedrag van f 8879,32s afschrijven. Het gevolg van deze waardebepaling liet zich nu in gunstiger zin uiteen bedrag van t 1671,0972 konden wij als koerswinst boeken. Wij ontvingen een erfenis groo f7931.185 en een legaat van f2000.—. De contribution stegen van f5493.— tot f 5645.50, een zeer verblijdend verschijnsel. j Een en ander gaf tot resultaat dat wij op onze nieuwe bezitting «Zandwijk» konden afschrijven f2420.—, waardoor deze met f 10.000.op de Balans voorkomt, terwijl wij in staat waren het magazijn te brengen op f6000.en het restant ail f93.035 aan de Fondsvorming ten goade deden komen. Verder bedroegen de Ontvangsten en uit gaven f,44029.82 met een saldo op 31 Dec. '18 van f724.99. In Mei 1919 werd tot Adj. Directeur der Inrichting benoemd de heer Joh. M. Erkelens, Het Verslag eindigt roet een woord van hulde door den Voorzitter, den heer J. D. van Calcar aan den wakkeren Directeur van «Zandbergen» voor diens vasten hand en krachtigen geest, zijn taaie energie en groote bekwaamheid. Mogen vele nieuwe giften en legaten hem in staat stellen tot menigvuldigen nieuwen arbeid I «Ons Belang». Donderdagavond had in do groote zaal van Amicitia een zeer druk bezochte Open bare vergadering plaats, belegd door de Onderofficiersvereening «Ons Belang» waarin als sprekers optraden de beide hoofdbestuurs leden de heeren Vaatstra en Schutijzer en welke onder leiding stond van den heer Noordewier, Toen wij precies half acht de zaal binnentraden, waren nog slechts enkele tien tallen van stoelen onbezet, doch het duurde niet lang of de stroom van belangstellenden was zoo groot, dat zelfs het geheele podium van Amicitia eveneens in beslag moest wor den genomen. Onnnodig te zeggen, dal het overgroote deel uit onderofficieren bestond. Verder waren enkele officieren aanwezig, waaronder ook kapitein Kooiman eenige dames en heeren in burgerkleeding. De Voorzitter wees er in zijn openings woord op, dat er in de laatste tijden in deze Organisatie een beroering valt waar te ne men, waarmede wel rekening gehouden moet worden, en herinnert er san, dat de spreuk: «een handvol macht is meer dan een zak vol recht» hiur wel haar toepassing vindt. Hij brengt voorts dank san den Generaal- commandant van de 4e Divisie v. d. Hegge Zijnen, voor zijn invloed, die hij ten gunste van de Onderofficiers, bij den Min. v. Oorlog heeft aangewend, zij 't dan ook dat de salarieering dezer categorie zooats deze gis teren werd bekend gemaakt, absoluut al6 onvoldoende moet beschouwd worden en daarom met kracht voor een betere salari eering moet worden voortgewerkt, De eerste spr., de heer Vaatstra heeft getracht, door verschillende greepon te doen uit het leven van den onderofficier, daar mede de onhoudbare toestand vati deze categorie van menachen bij het publiek en autoriteiten ingang te doen vinden. Een hartvochtige regeering noopt ons, aldus spr., onze armoede op de openbare markt tentooniesiellen; de gevolgen echter daarvan vallen niet op ons, doch op hen, die meer dan wij, op de handhaving van het gezag zijn aangewezen. Wij mogen wel niet meer in uniform demonstrceren. doch de desbetreffende Dienstorder vervult thans de demonstratieve plaats meer dan voldoende. Elke beperking van onze actie is voor ons een Reclame en mochten er officieels per sonen hier aanwezig zijn, dan kunnen zij een en ander ter bevoegde plaatse over brengen. Veel steun verwachten wij echter var. die zijde niet, omdat de meeste chefs het streven der onderofficieren niet begrijpen. Velen onderofficiersgezinnen verkeeren 11) een zoodanigen toestand, dat zij vol in schulden zitten bij kruidenier of bakker, terwijl hun linnenkast geheel is uitgeput. En nu kan men ons, wanneer wij daar over in niet malsche termen, onze onte vredenhcid te kennen geven, wel klein maken, doch bang maken kan men ons niet meer, dien lijd is reeds lang voorbij. De onderofficieren zullen dan ook blijven voortgaan huu actie feller dan ooit te.voeren zoolang er nog bij de regeering gelden voor jachtvereenigingen beschikbaar zijn, tot het plaatsen van een gebouw voor de jachthonden, zoo lang is er zeker nog wel aanleiding ook eischen te stellen voor een meer menschwaardig bestaan, ook voor de onderofficieren en nu moge men aan het departement het laatste woord gesproken hebben, er bestaat in onze taal ook nog het woord allerlaatste. En dit moet de Minister dus nog spreken In zijn slotwoord wijst spr. er op, dat vooral moet worden zorggedragen, dat ieder onzer in dienst zijn plicht doet, ja meer zelfs dan zijn plicht, terwijl hij vertrouwen heeft te stellen in het Hoofdbestuurmet deze beide factoren eerst zal het mogelijk zijn als overwinnaar uit den strijd te komen. De tweede spreker l^ehandelt meer in het bijzonder de salarissen der Onderofficieren, daaronder zegt spr. heeft de ontevredenheid thans het toppunt bereikt. Weelde kennen wij niet, en vragen wij ook niet, doch billijk is het alleszins een verhooging te vragen van f 600 tot f 900. Bij de verschillende onderhouden die wij reeds met de regeering over onze salarisactie gehad hebben, kon nog maar geen voldoende toezegging worden gedaan; wat we vrel konden gedaan krijgen, zegt spr. was een degradatie. De Minister moet echter niet vergeten dat we spreken uit naam van een Organisatie die 6000 man sterk is. Moet men die soms allemaal degradeereti Dan gaat nij zijn gang maar. (Applaus). Wat ons betreft, we zullen doorvechten tot het bittere einde; we zijn niet belust op relletjes, doch vragen niet anders dan vol doende voedsel voor ons gezin en een menschwaardig bestaan voor ons allen en mocht men meenen, dat rnen ons kan afschepen, zooals een kind, dat men zijn kinderhand vult, dan zal men tot bittere ervaringen komen Noch spoken van hel Departement, noch die van eeu St. Martiuus zullen den gloedgolf kunnen keeren. (Ap plaus.) Een vervolgens voorgelezen motie, waar van ons den inhoud niet is geworden, werd bij acclamatie aangenomen. Aan het debat wordt allereerst deelge nomen door Kapitein Kooyman. Spr. begint met te zeggen, dat de groote belangstelling, die hij koestert voor het corps Onderofficieren, hem noopt dezen avond een woord te spreken en vraagt dan of de wijze van eischen. zooals dit door de Onder officieren geschiedt en de grootte dor sala rissen, die gevraagd worden, wel den juisten weg is, die tot het geraken van een beteren toestand leiden moet. Het spijt debater, dat de eerste spr. niet meer heeft onthouden van het onderhoud, dat met den Generaal plaats had. Hij heeft het geheel uit zijn verband gerukt en daardoor een verkeerde voorstelling doen ontstaan. Debater vindt dit een bedenkelijke wijze van actie voeren. Dan acht hij het gesprokene te dien op zichte door den heer Noordewier vrij wat Debater zegt hier niet te spreken den Generaal-Commandaut der 4e divisie, doch geheel uit eigen beweging. Dat er geen onverdeelde instemming be staat ten opzichte van de eitchen door «Ons Belang» gesteld, daarvoor leest spr. een citaat voor uit do Vrijz, Democraat, als te zijn een bron van onverdachte zijde. De Commandant der 4e Devisie heeft ge toond op te komen voor de rechtvaardige belangen van zijn Onderofficieren, en niet alleen heeft hij aan de geheele devisie uit alle garnizoenen een onderhoud verleend, maar ook zijn invloed aangewend bij de Regeering waardoor de salarissen met f 300 zijn ver hoogd en met f250 j officieren.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2