Dinsdag 30 flllf September 1919. No. 9238. 69e laargang I 1 UitpiYe van de Dnikkorjj „De Amersfoortsch* 'Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff REDACTEUR F. W. H. OU DE NS. A MERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagurond. Abounoment per j maanden/ t.— franco per post /T.15. Advortentitin 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Rij regel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en ontelgenings advertentiSn per regel 15 cent. Reclame» 1—5 regels /1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentlBn van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. P BUREAUX KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. 9, Telefoon 19. OVERZICHT. Buitenland. De herkiezing van Wilson. De uitge broken spoorwegstakingen in Engeland. Binnenland. De melkvoorziening. De actie van hei Post- en Telegraaf-personeel. KENNISGEVINGEN. Ondersteuning gedemobiliseerden. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 23 September 1919 is ingesteld eene commissie, waarbij belang hebbenden schriftelijk bezwaren kunnen aanhangig maken over de toepassing van de steunregeling van 9 Juli 1919 afd, Dienst plicht no. 1 L, betreffende militairen, wier verblijf onder de wapenen eindigt in het tijdvak 1 Augustusigtg31 December 1919; deze commissie draagt den naam van »Be- zwaren-commissie steun verleening militairen.» Toezending van bezwaarschriften voor die commissie moet geschieden onder bet vol gende adres »Aan het Departement van Oorlog Bezwaren-Commissie steun verleening Militaren, Hertogstraat No. 13 's Gravenhage.» Amersfoort, 26 September 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDVVIJCK. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vast te stellen prijj^f* Tot en met 3 Octobet is op de geldig verklaarde bon no. 8t der Gemeen telijke Aigemeene bonkaart, 7 ons suiker verkrijgbaar. Amersfoort, 27 September 1919. De Directeur van het Levensmiddelen- bureau, maakt bekend, dat de uitreiking der RIJKS-SUIKER- KAARTEN zal plaats hebben UITSLUI TEND aan het bureau Groenmarkt, en wel op de navolgende dagen en uren Legitimalienumtners 1 tot en met 1200 Woensdag 1 October a.s. 's morgens half 9 tot half 3 Legitimatienummers 1201 tot en met 2400 Donderdag 2 October a.s. 's morgens half 9 tot half 3 Legitiraatier.ummers 2401 tot en met 3600 Vrijdag 3 October a.s. 's morgens half 9 tot half 3 Legitimatienummers 3601 tot en met 4200 Zaterdag 4 October a.s. 's morgens half STADSNIEUWS. an Amersfoort dat in de gemeente mond- en klauw- WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat, ingevolge artikel 9, juncto artikel t sub e der verordening op de Winkelsluiting, het sluitingsuur der winkels op 14 October a.s. zal zijn toj uur 's avonds en dat tevens op dien datum tot genoemd uur ontheffing wordt verleend van de verbodsbepalingen der Verordening houdende bet verbod van het gebruik van gas uit de gemeentelijke gas fabriek en van electriciteit door middel van bet Gemeentelijk kabelnet op bepaalde plaatsen en bepaalde tijdstippen. Amersfoort. 26 September 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDW1JCK. De Secretaris, K. KAAN Jz. I.s. De Burgemeester brengt ter kennis Hoogland gevallen zeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 27 September 1919. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis, dat in de gemeente Baarn gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort 29 September 1919. SUIKER. De Directeur van het Levensmiddelen bureau maakt bekend dat in den loop der volgende week en op hieronder nadar vast te stellen dagen zullen worden uitgereikt BjjbgHuikorkanrten. Vanaf 4 October a. s. is op boa no. 1 dezer kaart zfc ons suiker verkrijgbaar tegen 30 cent per pond. Elke bon is eene week geldig zoodat men per persoon wekelijks een '/s pond goedkoope suiker kan bekomen. De winkelier is verplicht suiker tegen ontvangst der bon in bijbetaling van 15 cent te verkoopen. Indien meer suiker wordt verlangd kan deze worden bijgekocht tegen eene door Legitiniatienummers 4201 tot en met 5400 Maandag 6 October a.s. 's morgens half 9 tot half 3 Legitimatienummers 5401 en honger Dinsdag 7 October a.s. 's morgens half gtotbalf3. Een ieder kome op den aangegeven dag; zij die zulks verzuimen kunnen eerst NA de uitreiking geholpen worden. Militaire Mutatien. De te Luitenant C, F. J. Boers van het 5e Reg. Inf. is benoemd tol Regiments adjudant bij dat regiment. De Reserve-Wachtmeester Jhr. C. A. C. H. Elias van het ie Reg. Veldartillerie is benoemd tot Kornet bij dat regiment. De Inf.-Kapitein C. C. de Gelder alhier, zal deel uitmaken van bet hoofdbestuur der Vereeniging van Officieren van de Neder- landsche Landmacht, dat voortaan uit 9 leden zal bestaan. Jubileum. Onze stadgenoot, de heer J. v, d. Plank, hoopt a.s. Donderdag 2 October, den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad van de firma H. Gerritsen, alhier. ontstentenis van den Directeur, M.. Harmens. voor genoemd kantoor te teekenen. Onze Heilige Hermandad. Naar aanleiding van hetgeen wij in ons vorig nummer onder bovenstaand opschriftje schreven, deelt de heer J. Strijland, afdeelings- voorzitter van den Politiebond, ons mede, dat abusief verzuimd werd onze Redactie met de gesignaleerde vergadering In kennis te stellen. Wij nemen van de verklaring des heeren Strijland gaarne akte en zullen verder tnear afwachten wederkeerig hopen »ij dan onze belangstelling te blijven toonen In hei werk van de afdeeiing Amersfoort van den Ned. Politiebond. Winterprovisie. Men schrijft ons «Het bestu.ir der commissie uit de samen werkende arbeiders-beweging en had gisteren middag een conferentie met Burgemeester en Wethouders, waarin zij bij dit college aandrongen, op het vormen van een reeerve van aardappelen, stapel- en ingemaakte groenten, om hierdoor te ontkomen aan het gevaar, dat deze winter bij etremming van het verkeer door vorst of kolengebrek, de prijzen zullen worden opgedreven. Tevens vestigden zij de aandacht van H. en W. op de ministerieelo aanbieding van katoen, en wezen in verband hiermede op de nood zakelijkheid voor de gemeente, om te trachten, onder- en bovenkleeding, tegen (ageren prijs uls de thans geldende, be schikbaar te stellen. De meeste dezer voor stellen vonden een gunstig onthaal, terwijl enkele biervan reeds bij B. en W. in onderzoek waren. De commissie uit da samenwerkende arbeiders-bewegingen hopen, dat deze vooretellen praktisch uitvoerbaar blijken, opda» hierdoor iu den komenden winter de prijsstijging der eerste levens behoeften worde voorkomen I Es nie ubelz i»k. Fiets-rij den zoodi Van bevoegde zijde deelt r licht. 1 one mede dat bet aantal bekeuringen voor bet fiets- rijden zonder licht of van het niet voorzien zijn van een bel in den laatstee tijd veelvuldig is toegenomen en nog eteeds dagelijks wordt uitgebreid. Wij meenett daarom goed te doen nogmaals onze waarschuwende atom tegen deze overtreding te doen hooren, aangezien het in de bedooling ligt, tegen de overtreders strengere maatrcg-len te nemen dan tot dusverre geschiedde, en berinneren er belanghebbenden aan dat één half uur 11a zonsondergang de (ietslantaarns moeten worden aangestoken. Ongeluk. Een zekere schilder V., wonende Helle straat alhier, is in de llessenstra.it bij zijn wsrkzaamheden van oen trap gevallen, waar door zijn linkerarm werd gekneusd et hij boven het linkeroog bloedend werd verwond. De Off. van Gezondheid Knlpscheer ver leende de eerste hulp, Hij werd per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Bank-associatls. Naar wij vernemen zal het bankbedrijf, tot dusverre uitgeoefend onder de firma Heyligers en Verhoef alhier, met ingang van morgen, 1 October, worden overge dragen aan de Bunk-AHNocintieWertheim en Gompertz 1834 en Credietvereeniging '853 te Amsterdam. Van dien datum af is te dezer stede als Directeur dier Bank-associatle, (Zuidsingel 43), benoemd de heer Mr. H. Hafmens, terwijl als Adviseurs van het kantoor Amersfoort zullen optredende heeren Th. W. J. Heyligers en Mr. Dr. H. Th, A. Verhoef, die tevens machtiging hebben bij Toen ruim een week geleden én in ons blad én in de overige plaatselijke pers de heer M. Vleeschhouwer in een op de te pagina in hot oog vallende advertentie aan kondigde, dat door hem op Zaterdag 27 dezer In hot pand Hof 46 te dezer slede eon inrichting ter compleets mcubiloerlng zou geopend worden, konden wij niet ver moeden, dat de onfrisschc, althans niet smakelijk uitziende dames-hoedenwinkel, die j kunnen voldoen, daar daar voorheen gevestigd was, gemetamor- jongeren stellig nist aarzelen phoseerd zou worden in een moderne I u meubelzaak, zooals wij die j.l. Zaterdag bij de opening konden aanschouwen. Wie met ons Zatermlddag, klokslag 4 uur, toen de groene gordijnen van de groote winkelruiten werden weggeschoven 011 dus het oogenblik van de opening daar was, de aanwezige bloemstukken getuigden er trouwens van van het interieur van deze meubelinrichting kennis nam, zal moeten erkennen, dat hier in een betrekkelijk kort tijdsbestek door den heer Vleeschhouwer iets tot stand gebracht is, dat een sieraud is voor de omgeving. De winkel en suits-gewijze ingericht ziet er keurig en smaakvol uit, het eenvoudige doch patsende schilderwerk, de wijze van étaieering, de frlsschheid van dn dessins der bsklcede verkoopartikelen, de heldere verlichting bij avond, dit alles goeft aan het geheel het cachet van een inrich ting »up to dale.« Want ook op het gebied van meubileering, en in dit vak zeker niet het minst, stelt de tegenwoordigs tijd zijn groote eischsn, wil de eigenaar althans zijn zaak economisch en naar wensch kunnen exploiteeren, En wij geloovon stellig, dat dit den heer Vleeschhouwer maar al tc goed gelukken zal, te meer waar hier iemand, aan het hoofd staat zooals bij, wiens verloden erop wijst, dat hij niet alleen een ervaren en bekwaam vakman is, maar die zelf ook de handen aan den ploeg alnat en daardoor in staat, alle concurrentie het hoofd te bieden, wat vooral voor eon artikel ala hier bedoeld, zeker van groote beteekenis is. De naam van den exploitant ataat ons bovendien borg, dat hij door een accurate bediening en het leveren van prima quali- teit werk tegen zeer billijke prijzen bet zijn clientèle zal weten te verwerven. Buffettenstoelen, fauteuils, csnspé's, etc. in verschillende genre voorradig, maken het len cilentnn gemakkelijk, hunne ki-uze tc doen, terwijl men op het gebied van stoffeering bij den heor Vleeschhouwer een uitnemend en soiled adres zul gevonden hebben. Behalve hut bekleed werk worden door hem ook rompen geleverd en kan men de/.e naar verkiezing hier doen stntfreren, waarvoor een afzonderlijke werkplaats is gereserveerd. De indruk, die wij ven deze zaak hebben medegenomen, is, dat bier niets Is ontzien, om het den koopera zoo geriefelijk mogelijk te maken. Wij wenschen den ondornsmenden heer Vleeschhouwer et) zijn ecbtgenooto dsn ook gaarne hst door hen baoogds succes. »De Adelaar». Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer zal het geheel verbouwde en naar de eischeti des lijils ingerichte Heeren- en Klnderkleeding- en mode magazijn >De Adelaar» dut tijdelijk, wegens verbouwing op den Hof gevestigd was, morgan, Woensdagmiddag 3 nur aan zijn oud adres, l.angsstraat 40 wordtn heropend. Wij komen op doze opening nog nader terug. Amersf. Bond v. l.icb. Opvoeding. Vorige week werden voor de tweede maal de vaardlgheidiproevan afgenomen, uitgeechreven door den A. li. v. L, O. 't Aantal candidate!) waa ditmaal kleiner dan de eerste keer. 't Schijnt, dat veel liefhebbers ilch niet opgeven, omdat zij de zwemkunst nlst voldoends moeetcr zijn. Misschien een reden voor hen, om zich ook daarop wat meer toe t* leggen. Varleerden in Juli de leeftijden meest luischnn 13 en z8 jaar, merkwaardig ie zeker, dat thans de grootste helft der can didate!) den 40 jarigen leeftijd roede meer of minder ver uchter den rug had. Een woord van huldo aan hun adres ia hier zeker op zijn plaats. Waar iemand op dien leeftijd niet opzist tegen de moeite en inspanning aan het utleg gen der proeven verbonden, waar cr onder hen zelfs zijn, die geregeld oefenen, om aan de eischett toch vele noodige vaardigheid eigen te maken. Met wat moor wilskracht zou het ook niet voor komen, dat velen van hen, die in Juli voor een of meer eischeti onvoldoende haalden, zich roods de tweede maal niet meer lieten zien. Van hen slaagde dan ook alleen do heer J. C. A. M. van Dijk. Vun de overigen kwamen voor de medaille in annmerking de heeren: J. W. Base en H. J.v.d. Vlugt. De laatste voldeed tevens san één der nint verplichte «lachen (schermen), zoodat hom hat lint met rosette zal worden toegekend. Gemeentel ij ke Arbeidsbours. Do Directie vun dc Uem. Arbeidsbours deelt mede, (1st vanaf 1 October de Ge meentelijke Arbeidsbeurs geopend zal zijn des morgens van uur en des middags van 2 3 uur; 'sZaterdags vun B'/j- tz'/j uur; 's Maandags en 's Vrijdags bovendien 's avonds van ö'/a7'/a uur- Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 29 September 1919. Aangevoerd 30 wagons, bevattende 6300 K.G. kaas. Prijzen f66.— tot f73.50 per 50 K.G. Handel matig, Arbeiders Jeugd-Csntrale, De kinderen ven bet proletariaat hebben zich Donderdagavond j.l. uitnemend In den Bioscoop in de Langestraat geamuseerd, loon de groep Amersfoort van <!e Arbeider* Jeugd-Centrale, daar dien avond, ter propa ganda van het jeugdwerk van de moderne arbeiders-beweging, een paar voorstellingen gaf, ds eerste van 6—8 uur, en de tweede van half 9 tot hnlf 11 en welke inrichting voor dit doel belangeloos door de Directie van de Amersfoortacbe Bioscoop was afga- gestaan.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1