Wanneer we ons de vroolijke gezichten, en de schitterende oogen, maar niet minder ook de enthousiastische uitroepen eens her inneren van de jongens en meisjes, die hier natuurlijk geen plaatsje onbezet hadden ge laten, we zouden bijna zeggen geen muis kon er meer bij. althans niet. wanneer ze 'n zitplaatsje had begeerd dan mogen we hier zonder eenige overdrijving wel con- stateeren, dat deze avond, in alle opzichten, dus zoowel uit propagandistisch als paeda- gogisch oogpunt volkomen is geslaagd. Wat heeft ze genoten, de jeugd I En we spreken bier zeker uit naam van hen allen niet een uitgezonderd dat ze de in- nigen wensch koesteren, dat de uitgesproken mogelijkheid van den voorzitter, den heer G. A. van Mechelen, moge verwezenlijkt worden om dergelijke voorstellingen dezen winter nog meermalen te doen plaats hebben. Men heeft nu A gezegd, laat bet nu ook B worden Afwachten dus, jongens en meisjes! In de ze Voorstelling, die we Donderdagavond bijwoonden, merkten wij ook op onzen Burgemeester en den Wethouder N. Vels- Heyn, die door hunne tegenwoordigheid blijk gaven van hunne belangstelling, terwijl mede aanwezig was de heer P. Voogd, uit Laren, Secretaris van de Jeugd-Centrale, die na het welkomstwoord van den heer Van Mechelen, die sprak namens de afdeeling, zich richtte tot de ouderen om hen te wijzen op het belangrijk en nuttig werk, dat de arbeiders Jeugd Centrale beoogt. De over gangstijd van 13tö jaar, zegt spr., ook wel »de lente van het leven« genoemd is een hoogst belangrijk tijdperk. Het kan zijn een tijdperk van genot, maar ook een tijd waarin de jeugd moet kennismaken met veel wal slecht en verdorven is. Vooral is dit laatste van toepassing op het verwaarloosde kind, dat thuis materieel aan alles te kort had of dat te spoedig aan zich zelf moest worden overgelaten. Dat de moderne Arbeidersbeweging dan ook de baud uit de mouw gestoken heeft en een Jeugd-Centrale deed tot stand komen, kan zeker niet genoeg -ewaardeerd worden. Wij willen niet dat onze kinderen langs de straat slenteren of uit verveling overgaan tot het lezen van allerlei roman lectuur welke misdadig werkt op het karakter van het kind, doch we willen he" ovoeden in de richting van ons denken en vl en van ons idealisme, opdat zij mede-strijdai-zullen worden voor een betere maatschappij. Spr. wekt de Amersfoorische ouderen dan ook krachtig op, aan dat werk hun steun te verleenen en ook in Amersfoort een sterke jeugd-groep te organiseeren. (Applaus) Hierna werd overgegaan tot de uitvoering van het voor dezen avond zoo bij uitstek geschikte program. Het voornaamste nummer, en dat dan ook trouwens het eerst vertoond werd, was >Het Jeugd-Pinksterfeest», hel bekende 3- daagsche feest dat te Amsterdam met zulk een overweldigend succes voor de arbeiders beweging in 't algemeen, werd bekroond. Wanneer men zoo iets ziet, dan eerst beseft men, wat organisatie vermag. Wij juichen het dan ook van barte toe, dat op deze wijze onze jeugd met den bioscoop mocht kennismaken, want dat zijn voor stellingen, waarvan inderdaad uitgaan op voeding en groote zedelijke kracht. De jeugd heeft wèl een geuotvollen avond gehad, maar ook de ouderen die er Moge het werk van de Jeugdgroeporga nisatie te Amersfoort in haar verderen zoo nuttigen arbeid krachtig worden gesteund; er kan dan dezen winter veel en goed werk worden verricht. De beeren van Mecbelen en de Vries, deze laatste woonachtig Utrechtschistraat 2i) zullen gaarne van verdere voorlichting dienen. Uit het politie-rapport. Een bewoner van de Van Bemmel- straat is bekeurd wegens het rijden met een rijwiel zonder licht, eveneens een bewoner van Hoogland, een bewoner van de Kruis- kamp, van de Langestraat, Utrechtsche weg en van den Hof. Door het personeel van het politie posthuis Hoogeweg zijn 9 woonwagens buiten de gemeente gebracht in de richting Hoevelaken. Zekere C. R. is in arrest gesteld en en verbaliseerd wegens openbare dronken schap. Er ia een schoorsteenbrand geweest in het perceel 64 der Bonifauusstraat. De brand was spoedig gebluschc zonder ge bruikmaking van de miuimax van de politie. Twee bewoners van Hoevelaken zijn bekeurd wegens hel berijden van een rij wiel over het bruggetje tegenover de Van Asch van Wijckstraat. Een bewoner der Groote Haag is bekeurd wegens overtreding der trekhon- denwet. Van de politie te Amsterdam is over genomen een voogdij-kind dat alhier thuis- behoort. Zij is overgebracht naar het St. Elisabeth Ziekenhuis. Zekere de W. wonende Zuidsingel is verbaliseerd wegens overtreding drankwet. Zekere I'. wonende Aidegondestraat alhier, is bekeurd wegens het ioopen over het gras in het Plantsoen. -- Een bewoner van de Langestraat we gens het ongemuilkorfd laten loopen van zijn hond. Van de politie te Utrecht overgeno men een verpleegde van het gesticht te Avereerst. Hij is derwaarts getransporteerd. Aan 2 personen nachtverblijf verleend. Door de politie is aangehouden een minderjarige, ontvlucht uit het gesticht Harre veld bij Lichtenvoorde. PI ij is daarheen teruggeleid. Buitenlandsche Kroniek. De herkiezing van Wilson. De democratische leiders, die te Atlanta City vergaderen, moeten er tegen zijn, dat Wilson voor de derde maal president zal worden. Da spoorwegstaking in Engeland uitgebroken. De conferentie tusschen Lloyd George en de spoorwegmannen werd Vrijdagmiddag te 12 uur hervat. Tevoren hadden de spoor wegmannen in hun bureau den toestand be sproken. Thomas zeide op weg naar het huis van den premier, dat hij zijn best deed tot een schikking te komen. Londen, 26 Sept. Bti het veriaten van het huis van den premier verklaarde Thomas, dat de spoorwegstaking te midder nacht zou beginnen. De onderhandelingen tusschen het bestuur van den bond van spoorwegbeambten en de regeering werden afgebroken. De algemeene spoorwegstaking is Vrijdag nacht te 12 uur uitgebroken. Bijna een millioen stakers. Het aantal stakers bedraagt naar globale schatting 964500. Uit Amerikaansche en P'ransche arbeiderskringen is reeds steun toegezegd. Het standpunt der Regeering. In het eerste reueeringscommuniqué in zake de staking, wordt gezegd, dat de re- geering van meening is, dat deze groote spoorwegstaking het ernstigste is, dat op het oog et blik het land kon hebben getrof fen. Het land begint juist zich van de uit putting van den oorlog te herstellen, de industrieën hadden den arbeid weer opge vat, en het land was op weg zijn plaats in den algemeenen wereldhandel te hernemen. Elke stilstand van onzen handel moet op het oogenblik noodlottig werken, en het is niet mogelijk, de belangrijkheid van de staking, zooais deze zich thans voordoet, te overschatten. De autoriteiten wijzen er op, dat in hun oogen zeer overhaast tot de staking is besloten. Er is volstrekt geen leden, waarom zij juist nu moest worden afgekondigd. Er wordt gestaakt omdat de spoorwegwerklieden meenen te moeten vreezen, dat hun loonen beneden den hui- digen standaard zullen worden verlaagd; zij hebben echter de absolute zekerheid, dat de tegenwoordige loonen minstens tot 31 December 2ullen worden gehandhaafd, ter wijl zij op deze hoogte zullen blijven, totdat de kosten van levensonderhoud aanmerkelijk gewijzigd zullen zijn. De militaire verloven itujetrokken. In verband met de spoorwegstaking heeft het ministerie van Oorlog alle verloven van officieren en soldaten ingetrokken. De bond van machinisten en stokers solidair. De bond van spoorwegmachinisten en stokers heeft besloten, zich met den lande- lijken bond van spoorwegarbeiders solidair te verklaren. Het bestuur van den bond heeft een mededeeling aan Thomas, den voorzitter van den spoorwegarbeidersbond doen toekomen, waarin wordt verklaard, dat de boud bereid is aan de staking deel te nemen, indien zulks noodig mocht zijn. Krachtige Rcgeeringsmaatregelen Reuter verneemt van den levensmiddelen- controleur, dat alle maatregelen zijn getroffen om de voedselvoorziening voor de bevolking onverminderd te laten voortgaan, door het instellen van vervoermiddelen. Men hoopt dat de levensmiddelenaanvoer niets zal te wenscben overlaten. Het oordeel der regeering is dat, indien noodig, de gewapende macht der gemeen schap. zoowel als die der regeering zelf, zal worden gebruikt om den toestand het hoofd te bieden. Eveueens wordt verklaard, dat er regelen zijn getroffen voor de distributie van levens middelen eu voor de opvordering van auto's voor dat doel. Naar verluidt worden de spoorlijnen door de troepen bewaakt, doch er zijn geen maat regelen genomen om de treinen door genie troepen te laten rijden. Na eeu langdurige zitting van den natio- nalen bond van spoorwegpersoneel heeft Thomas een verklaring openbaar gemaakt, waarin hij zegt: Dit is de droevigste dag in mijn loven. Met diep leedwezen heb ik de mislukking in het bereiken van overeen stemming aangekondigd. Er is door bet uitvoerend comité geen poging gespaard om een brug te vinden, welke de crisis zou vermijden, welker gevolgen onmogelijk zijn tc voorzien. Thomas gaf daarna verslag van de be sprekingen met verscheiden leden der re- geerinj, en zeide: Lloyd George achtte het onmogelijk toe te «temmen in de invoering van standaardloonen op alle groote lijnen op denzelfden grondslag als reeds bij de machinisten is overeengekomen. Er was dientengevolge geen ander alternatief dan staking. Thomas hoopte, dat de leden van den bond zullen begrijpen, dat wanorde noch oproer hun zaak helpen. Het toebrengen van schade aan eigendommen kan niet worden geduld. >De vlam is dus in de pan geslagen. Deze quaestie moet voor goed uitgevochten worden. Laat de regeering in 's hemelsnaam ditmaal niet toegeven,» deze meening, die men herhaaldelijk hoorde verkondigen is inderdaad de algemeene meening van het publiek, dat, ofschoon het niet in alle on derdeden kan oordeelen over de reden der staking, ontstemd is, dat het bestuur der spoorwegmannen thans de staking procla meerde. nu er nog drie maanden beschik baar zijn voor verdere onderhandelingen. Het oordeel der Pers. Alle ochtendbladen veroordeelen hel over haast optreden en de onvaderlandslievende houding van de leiders der spooorwegar- beiders. De Morning Post» schrijft: Het publiek zal het bericht van de algemeene staking met een zeker gevoel van verlichting ontvangen, omdat alles beter is dan de voortdurende onzekerheid. Het publiek zal liever volharden dan zwichten voor de on beschaamde afpersingspoging, waarachter stellig mannen staan wier bedrijf revolutie is. De regeering heeft onmiddellijk rantsoe neering ingevoerd voor vleesch, spek, boter, suiker en margarine. De demobilisatie is geheel gestaakt. De verlofgangers zijn teruggeroepen. Aan alle speciale politie-agenten in bet gebied van Londen is instructie gegeven zich gereed te houden. De toeloop van reizigers voor de treinen, die nog reden, was geweldig. Talrijke per sonen zijn «gestrand». De regeering roept vrijwilligers op. Volgens de meening van den minister voor arbeid is de staking niet tegen de werkgevers, maar tegen den staat gericht. UIT DEN OMTREK. B a a r n. Mej. J. M. F. van IJsendijk, particuliere alhier, heeft de gemeente als achenking aangeboden het Maarschalkerbosch met de tich daarin bevindende woning, gelegen aan den Eemnesserweg en Molenweg. Barneveld. Aan Mej. de wed. F. v. d. Hengel, te Achterveld, wier man tengevolge van een aanrijding van den Konink). auto is over leden, is door H, M. de Koningin een wekelijksch pensioen toegekend van f15. Op de uitgestrekte Veluwsche heidevel den, hebben de bijen, dank zij het zeldzaam mooie najaarsweder, heel wat honig ver zameld. Vooral de met veel volk bezette korven zijn flink in gewicht toegenomen, zoodat het zoogenaamde drijven der immen, dat in Augustus wegens het slechte gewin op de boekweit, niet kon plaats hebben, nu allerwege een aanvang heeft genomen. B u b s u m. Iuplaats van dr. J. M. Clinge Doorenbos, die bedankt heeft, is tot voorzitter der Gezondheidscommissie benoemd dr. C. J. Koning, lid dezer commissie, wonende te Bussum. Op dc Meent bij Bussum is Zaterdag avond een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De ongeveer 20-jarige militair Theo Theising, woonachtig in de Graaf Florislaan te Bussum, die op de Meent aan het jagen was, schijnt, bij het kruipen door een boschje, met zijn geweer te zijn blijven haken. Daarbij moet het schot zijn afgegaan met het gevolg dat de ongelukkige een doodelijke wonde in het hoofd ontving, 's Avonds 8 uur werd het lijk gevonden. Dr. Reinders constateerde den dood per bran card werd de doode naar het militaire hos pitaal te Naarden vervoerd. N ij k e r k. Morgen 1 Octobet zal Jef Denijn het naar de Mechelensche methode gewijzigd klokkenspel te Nijkerk inwijden met een concert des avonds tusschen zes en zeven uur. De vredes-feestelijkhedet), die men als in andere plaatsen ook daar wenschte te vieren heett men op verzoek van den burgemeester jhr, van Reenen, zoolang uitgeseld en ver bonden aan het in gebruik nemen van het gerestaureerde carillon, In het programmaboekje van het feest vindt men een korte beschrijving van het carillon. Soesterberg. De Afdeeling Soesterberg der Oader- officiers-Vereenlging »Ons Belang» heeft in haar ledenvergadering op s6 September een motie aangenomen, waarin teleurstelling wordt uilgesproken over de geringe salaris- verhooging over 1919 en hel hoofdbestuur met klem wordt verzocht te blijven vast houden aan de eischen door de vereeniging gesteld (f600 tegemoetkoming voor 1919). Verder wordt de hoop uitgesproken en het vertrouwen, dat de toegezegde salaris- verhooging, ingaande 1 Januari I9'°> a'" doende zal zijn. Wijk bij Duurstede. Ten gevolge van de hevige windvlagen der laatste dagen is er veel schade aan het fruit toegebracht. Maasa'a appelen en peren zijn afgewaaid, waardoor de eigenaara een grooten schadepost hebben. Zeist. Op 44-jarigen leeftijd overleed Vrijdag avond mej. D. A. Dobbe, directrice van het rijksopvoedingsgesticht voor meisjes alhier. BINNENLAND. De melkvoorzlening. Een maximumprij» van 20 cents. Naar het Haagsch Corr. Bureau van be voegde zijde verneemt, ligt het in de be doeling van de Regeering om van den 500 October a.s. af de winterregeling voor de melk voorziening in het binnenland in wer king te doen treden. Uit deze regeling blijkt, dat de maximum prijs voor losse volle melk voor den a.s. winter evenals dit den vorigen winter het geval was is vastgesteld op so cent per liter, bij den verbruiker ean buit bezorgd. Dit stemt overeen met een prijs aan den veehouder te betalen van 16 cent af boer- berij of 17'/2 cent geleverd franco aan de melkinrichting of slijterij ter keuze van den veehouder-leverancier. In meerdere groote gemeenten zal aan melkinrichtingen een bijslag worden aitge keerd op voorwaarden door het Zuivelkan- toor vast te stellen, terwijl aan melkslijter# in Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage eveneens eer bijslag zal worden gegeven. Voor de controle op de levering door melkslijters worden door het Zuivelkantoor Bijkantoren opgericht in vorengenoemde drie gemeenten. Het spreekt van zelf, dat, om In aanmer king te komen voor den bijslag, het Zuivel kantoor als eersten eisch stelt het niet over schrijden van voorgenoemde inkoopsprijzen. Het Post- en Telegraaf, personeel. Naar men verneemt is in een te 's-Gra venhage doer ongeveer 800 personen bij gewoonde vergadering van den Nederl. Centralen Bond van Post- en Telegraaf personeel besloten om, indien de interpel- latie-Helsdingen heden Dinsdag in de Tweede Kamer onbevredigend afloopt, morgen Woensdag een demonstratiestaking te pro- clameeren, welke 3 uren zal duren, welke tijd zal worden benut om te beraadslagen of tot scherper optreden van wege de orga nisatie zal worden overgegaan. Mededeeling werd gedaan dat officieuze besprekingen gaande zijn met S. D. A. P. en N. V. V. over steun bij eventueele staking. Besloten werd, dat de postmannen heden bij het Kamergebouw zullen demonstreeren, Vrijdagnacht bad te Amsterdam een huis houdelijke vergadering plaats van den mo dernen bond van P. T. T.-personeel en den neutralen bond. Besloten werd o.a. af te wachten wat de motie-Helsdingen uitwerkt. Mocht de uitslag onvoldoende zijn, dan zal nogmaals een vergadering gehouden wor den, waarin een andere houding bepaald zal worden. Genetial Sn ij der s. H. M. de Koningin heeft verleend de huisorde van de gouden leeuw van Nassau aan generaal C. J Snijders, oud-opperbevel hebber van zee- en landmacht. Monument Saai. Voor het op te richten monument ter nagedachtenis aan Willem Saai, in leven directeur van de gemengde zangvereeniging •Jacob Kwast» te Wognum. zijn negen ontwerpen ingekomen. Het comité heeft daaruit gekozen het ontwerp ingezonden onder het motto >zang«. De vervaardiger er van is de beer P. Puijpe, beeldhouwer te Apeldoorn. Kunst en Wetenschap. Kathleen Parlow. Het was een gelukkige keuze van het Concertbureau Augustin te Amsterdam, zijn repertoire in dit winterseizoen te openen met een vioolavond, zooals wij dezen giste ren in »Amicitia« mochten bijwonen en waar de beroemde Kathleen Parlow van hare meesterlijke viool-spel deed blijken. Heerlijk is het, te luisteren naar zulk spel; hat boeit voortdurend, het sleept mee, bet doet ons 't aardtche vergeten. Hoe zuiver de toon, hoe gemakkelijk wordt eike moeielijkheid overwonnen, zóó gemakkelijk, dat hei spel den indruk vestigt van een voud. Vol gevoel en toch vol zelfbeheer- «ching, vol blijheid en durf en toch ernstig en welverzorgd ia het. Hoe guitig klonk •Tambourin» en hoe innig werd Schubert vertolkt. Het laatste stuk >Tango< bewees de volmaaktheid der techniache vaardigheid van deze buitengewone artiste. Het is moeie- lijk te zeggen, wat het mooiste was van de

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2