Dinsdag 7 October 1919. 69e Jaargang BIJVOEG SEL No. 9241. Uitqave van de DrukkerQ „De Amersfoortache Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". REDACTEUR F. W. H. OU DE NS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdaguvond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post /1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenlngs- advertentie» per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiön van bulten de stad worden de iucasseerkosten In rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9 VALKESTRAAT 1 Telefoon 19. Bij dit OVERZICHT. Buitenland. Opheffing spoorwegstaking in Engeland De ziekte van Wilson De voedselnood in Weenen. Binnenland. Verhooging spoorwegtarieven Bakkers staking opgeheven Tegen de duurte Militair Verbod Gedwongen Staatsleening 450 millioen gulden. KENNISGEVINGEN. HINDERWET. Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet. Brengen ter keunis van het publiek, dat een door J. T. Kroes ingediend ver zoek met bijlagen, om vergunning tot bet uit breiden van zijne bakkerij door het plaatsen van een electromotor var. i'/2 P.K. voor het inwerking brengen van een deegmachine in het perceel alhier gelegen aan de Kamp No. 49a bij het Kadaster bekend onder Sectio E, No. 1407 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 18 October aanstaande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten -Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 4 October 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire 3612, afdeeling Melk en Melkproductenvoorziening, dd. 30 Octo ber 1919, maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien Art. 6 der Distributiewet 1916, met intrekking zijner beschikking d.d. 25 April j.l. no. 21126, afdeeling Melk- en Melkproductenvoorziening, voor zoover be treft het verbod tot vervaardiging van melk producten heeft goedgevonden te bepalen; j. Het is met ingang van 15 October 1919 verboden om volle, geheel of gedeel telijk afgeroomde of op andere wijze ver werkte melk te verwerken tot kaas. 2. Het is met ingang van heden verbo den om volle, geheel of gedeeltelijk afge roomde of op andere wijze verwerkte melk te verwerken tot melkpoeder, taptemelk- poeder, gecondenseerde melk. gecondenseerde taptemelk en caseiue. 3. Het sub 1 en 2 gestelde verbod is 1 toepassing t verwerkt in die bedrijven, welker onder nemers zich overeenkomstig het bepaalde in de beschikkingen dd. 15 Augustus j.l. (Afdeeling Melk en Melkproductenvoor ziening no. 3277. Nederlandsche Staats courant no. 178) en 12 September j. 1. (Directie van don Landbouw, 5de afd. La. A. Nederlandsche Staatscourant no. 197,) schriftelijk hebben varbonden om tot x Mei 1920 zooveel melk ter voorziening in de binnenlandsche behoefte beschikbaar te stellen en af te leveren op de wijze en i door den Minister van ijvei den bepaald. 4. Het sub i en 2 gestelde verbod is niet van toepassing ten aanzien van melk, tot welker verwerking tot kaas, respectie velijk melkproducten, door of vanwege den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, toestemming is verleend. Amersfoort 1 October 1919. VOLK EKEN BOND, VOORUITGANG EN OPVOEDING. (Ia gezonden.) Dezer dagen heeft ontegenzeggelijk ieder onzer getrild van verontwaardiging bij het aandachtig lezen van de volledige corres pondentie lusschen onze Regeering en den Belgischen Minister Hijmans. Niet alleen, omdat het mogelijk is, dat zulke ellendige machinaties tegen een land worden gelast door de Regeering van een bevriende natie, maar omdat het als iets doodgewoons wordt beschouwd. N.B.de instructies tot deze infame campagne dateerden immers van 20 Mei Moesten deze orders dan niet terstond n;\ 4 Juni herroepen zijn, toen de Geallieerden een verdrag sloten, waarmede deze verra derlijke handelwijze in volstrekten strijd was? Ook dat verzuim vindt Minister Hijmans blijkbaar doodnatuurlijk. Dit alles wordt door een groot gedeelte van Belgis moreel ge steund. Ja, zelfs elders. Wordt althans weinig gelaakt. Velen onzer zal het gebeurde eene nieuwe en krasse openbaring zijn geweest van zeden en gewoonten op internationaal gebied, welke wij in elk geval in vredestijd ternauwernood mogelijk achtten althans niet tusschen werkelijk beschaafde, bevriende naties. Lezers, gelooft ge, dat zoo iets in ons land mogelijk zou zijn? Zeker, onze natie heeft grooie gebreken, heeft ge-OAV.-d op ergerlijke wijze in alle lagen, we kibbelen en doen aan haarkloverijen over allerlei kwesties, dat men er naar van wordt Accoord, Maar kunt ge bij ons een enkelen Minister van Buitenlandscbe Zaken noemen, die in staat zou zijn geweest, maatregelen van dien aard te nemen met annexaties als doel en nog wal tegen een volk dat kort geleden het zijne in moeilijke uren zoo edel moedig heeft gesteund? En mocht er ooit zulk een Minister geboren worden, zou dan niet het geweten van ons gansche volk luide spreken onze Regeering voorop en zijn ontslag eischen Ja, wij Nederlanders staan inderdaad, wat eerlijke, loyale begrippen op internationaal gebied betreft, bovenaan. Zonder grootspraak mogen wij het zeggen: wij zijn met enkele andere naties onzen tijd d&arin ver vooruit. En daarom kan voor ons in pacifistische richting eene zegenrijke taak weggelegd zijn. Moge Nederland zich groot hierin betoenen, zooals een kleine natie groot kan zijn, wan neer zij zich eene schoone roeping bewust wordt. De bodera is goed maar worde zorgvuldiger bewerkt, opdat éénmaal onweerstaanbaren gloed datgene van uitga, waartoe onze nationale aanleg ons duidelijk heeft voorbeschikt. Verlangen wij hier niet eenstemmig en oprecht naar duurzamen vrede en naar een eerlijken Volkerenbond? Willen wij daartoe krachtig en succesvol medewerken Dan moet ook ieder onzer wakker geschud en in de eerste plaats de komende generatie in die richting worden opgevoed. De vele verbeteringen waarnaar boven dien, naast het pacifisme, in onze samen leving door hoogstaande menschen van alle richtingen wordt gehunkerd, berusten even eenstemmig op den wensch naar een hooger ontplooiing van het individu en naar recht vaardiger verhoudingen van mensch tot menscL, van staat tot staat, liet doel is dus voor alle rechtschapen menschen hetzelfde. Slechts de middelen welke men raadzaam of geoorloofd acht, vertoonen groote verschillen. De meesten wenschen trapsgewijze ver beteringen een schoonmaak met een mini mum van scherven en ongerief voor de huis- genooten wat elke goede huismoeder immers als eeu vanzelfsprekende eisch be schouwt. O vrouwen, mog van onze mede- zeggingschap vooral datgene uitgaan, wat de komende maatschappelijke evolutie op vreedzame wijze zal doen voltrekken Waar een wil is, vindt men den weg. Anderen verlangen uitdrukkelijk, of in stilte, éérst een toestand van chaos en ver deling te scheppen en tellen deze periode 'an [namelooze ellende en uitmoorden licht. Is dat menschlievend? Is dat sociaal? Maar zelfs deze laatsten begrijpen, dat om ten slotte eene verbeterde en duurzamesamen- leving op te bouwen, er in de eerste plaats talrijke brave, werkzame, beschaafde burgers moeten worden aangekweekt, menschen met een altruïstischen geest bezield zonder welke de heerlijke toekomstidealen nooit in vervulling kunnen komen. Moet men ook daarvoor niet in de e.erste plaats de opvoeding van het kind in de ge- wenschte richting zien te koersen? Men zegge toch niet, dat het niet helpt, it er aan de menschelijke natuur zoo weinig te veranderen vak: zijn zelfs koppensnellers niet in korten tijd onder goede leiding in vreedzame burgers herschapen? Evengoed als Duitscbland door opvoeding zync jeugd in militairistischen geest met verbluffende zekerheid heeft weten te drillen, kan Neder land ome kinderen met groote kans op succes doelbewuster opleiden dan tot dus verre geschiedde, zoowel in ethisch maat schappelijke. als in pacifistische richting, Geen zedepreeken maar wat meer ge zonde begrippen op dit gebied tusschen ons gewone onderwijs doen bijbrengen, op een oi andere geschikte wijzeoccasioneel. Dit geschiedde reeds jaren lang met succes in bet buitenland, volgens uitmuntende grondlijnen door de Moral Education l.sugue ontworpen en welke eene ware synthese vormen van die gronddenkbeelden over maatschappelijke ethiek, welke vrijwel door alle hoogstaande monscheu kunnen worden onderschreven. Hierin zijn wij inderdaad ten achter. Die schade moet ingehaald. Overal ontwaakt de belangstelling in zake onderwijs en opvoe ding, Ook onze wetgeving moge daarvan den invloed ondervinden. In onze gereorganiseerde vredesbeweging Volkerenbond en Vrede», werd onlangs zonder stemming het bevorderen van de opvooding van het kind in bovengenoemde richting in de statuten vastgelegd, terwijl bet program van actie spreekt van het streven om dit principe iu onze wetgeving te doen opnemen. Moge dit bij velen weerklank vinden, voornamelijk bij de talrijke vrouwenvereni gingen welke op initiatief van den Ncd. Bond v. Vrouwenkiesrecht naar fusie') of federatie streven. Van alle zijden de handen ineengeslagen, teneinde onze kinderen beter te doen opvoeden dan de vorige generaties! Aan dien arbeid kunnen duizenden ouders en onderwijzers persoonlijk deelnemen. De vrede, de welvaart, de hoogere be schaving van eigen gelukkig huis en haard uitbreiden tot de vele misdeeelden door het opkvveeken tot beter, bruikbaarder menschen. Daar moet het heen. Maar óók en vooral opwekken een geest van blij moedige samenwerking in plaats van wan trouwen en strijdlust, welke iederen vooruit gang ia zoo hooge mate belemmert. Echt moederwerk ten bate van het grootere huisgezin. Wie helpt mee? Dra P. VAN HEERDT TOT EVERSBERG-QUARLUS VAN UFFORD. Pres. Csie v. Maatsch. Opvoeding uit den Ned. Bond van Vrouwenkiesrecht. Viester, Stationstr. 23 naar Deventer G. Wolstra, Appelmarkt 12 naar Winters wijk J. Kerkhof!, Gr. Koppel 8 naar Amsterdam E. Serré, Utrecht.weg 42 naar Soest Mej. W. van Dijk, Schim mel- p.str. 13 naar Amsterdam A. Fyt, Kamp 34 naar Amsterdam J. Hulskes, Rem- brandtstr. 6 naar Wierden Mej. H. van Schaik, Kerkstr. x naar Amsterdam A. Hogervorst, H. v. Viandenstr. 3 naar Groningen Mej. E. Hoogevest, Eemstr. 10 naar Soest F. Dormaar, Eemstr. 10 naar Indie Mej. M. Canu, Hoogl.weg 18 naar Sloten F. Assen, Beckenst.l. 4» naar Zandpoort W. Vrugt, Scheltusstr. 29 naar Rumpen R. Kraaikamp, St. Jorrisstr. 9 r.aar Nieuwenhagen A. Lagerweij, J. v. Oldenb.l. 20 naar Utrecht P. Noordmans, v. Persijnstr. 18 naar Putten Mej. J. Schellaars. Schimmelp.str. 37 naar Rotterdam A. Bogerijen, Walin- kerst. 46 naar Indie A. Ockeloen, Bis- schopsweg 119 naar Utrecht A. Bikkers. K. Gracht 23a naar Rotterdam M. Broekhuijsen, Pothstr. 10 naar Amsterdam T. v. Doornik, Hoogeweg 118 naar Nijkerk G. ter Brugge, Molenbuurt 32 naar Enschede L. Achterbergh, Arnh.sir. ia naar Indie H. Blom, Aldegondestr. 24 naar Lichtenvoorde Mej. G. v. d. Hoek, Langestr. 19 naar Kijsen J. de Jong, Langestr. 21 naar Menalduin Mej. C. Maas, Pr. Mariel. 16 naar den Haag Mej. H. Reuser, B. Wuijt.l. 198 naar Tiel J. van Keulen, Aldegondestr. 30 naar Alkmaar Mej. N. Tuks, Utrecht.weg 152 n. Bussum R. de Bruijn, v. Assen - raadstr. 13 n. Utrecht J. Borger, Soesterw. 175 n. Renkum P. Voskuilen, Scherbierstr. 12 n, Leiden A. Kemeling, Utrecht.weg keet naar Rotterdam Mej. M. van Voorst, Arnhemschew. 53 naar Apeldoorn H. Goudswaard, Emmalaan 4 naar Leusden Mej. H. v. d. Ham, Langestr. 18 n. Groningen J. Mouthaan, Met- horststraat 12 n. Rotterdam J. Hoorns, Muurhuizen 90 naar Harderwijk - Mej. T. Hendriks, Havik 11 naar den Haag Mej. M. Florijn, Utrechtscheweg 106 naar Harderwijk A. Carpentier, II. v. Vianden- straat S naar den Haag Mej. M. Vonk, H. v. Viandenstr. 8 naar dot. Haag Mej. A. Buning, Beekenst.l. 23 naar Rotterdam A. van Wijngaarden, St.-Andriesstr. 2 naar Loenen G. Ulsch, Utrecht.weg 91 naar Amsterdam Mej. D. Kalleubacb, Leusderweg 58 n. Amsterdam Mej. A. Elsinga, Arr.hemscheweg 48 11. Ecmnes H. Brinkerhof. P.-Pijperstr. 10 n. Ruurlo W. Kamphuis, Asch v. Wijkstr. 3 naar Soest II. VVassink, Arnhemschew. 147 naar Zeist Mej. W. Dijkhuizen, Hoogstr. 32 n. Amsterdam W. Nefkens, Leusder weg 136 naar Utrecht F. Stedehouder, G. Doustr. 13 n. Amsterdam P. Ooms, Westerstr. 7 naar Oldenzaal J. Roel, Hoogl.weg 28 naar Amsterdam Wed. R. Verhaar, Kroontjesmolen 13 n, Rotter dam J. v. d. Aker, Scherbierstr. 10 n, Gouda Mej. A. v. d. Werken, Soesterw. 267 naar Groot Aramers J. Algera, Iluygenal. 25 naar Utrecht Mej. L. Wieringa, Huygentl. 25 naar Utrecht Mej. M. de Gans, Hoogew. 1/3 n. Rotter dam Mej. B. De Schepper—Geytenbeek, Molenstr. 15 na>r BelgiC Mej. H. Klee, St.-Annastr. 10 naar Baarn W. van Brussel, Utrecht.str. 24 naar den Haag H. Kranen, v. Campsnstr. 91 n. Hilversum. BEVOLKING. Opgave van vertrokken personen van 9—29 Aug. 1919. Mej. P. Zanten, Stationsstr. 29 naar 's Gravendeel H. Franken. KI. Nacht.g.st. 15 naar Amsterdam Mej. H. van Dijk, v. Persijnstr. 11 naar Veenendaal A. Hierover weldra 11 STADSNIEUWS. R ij k s-S u 1 k e r k a a r t, Da Directeur van het Levensmiddelen bureau maakt bekend, dat blijkens de Staatscourant van heden de aanvangsdatum, waarop bon no. I der bovengenoemde suikerkaart geldig was verklaard, eene wijziging heeft onder- gaan. Bon no. 1 eerste tijdvak is geldig van 6 tot en met 12 Oc'ober a.s. Amersfoort, 4 October 19x9. Da Directeur van het Levensmiddelenbureau.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1