U itbroidln gsplan der Gemeente Amersfoort. Burgemeester en Wethouders der ge meente Amersfoort, maken bekend, dat het plan vau uitbreiding dor Gemeente Amersfoort, vastgesteld in de raadsvergade ring van 30 September 1919, voor een ieder ter visie is gelegd aan het Bureau van Openbare Werken, Achter Davidshof 1, Amersfoort, 2 October 1919. Burgemeester on Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEHNSTRA. Lager onderwijs. De plaaiselijko commissie van Toezicht op het I.agor Onderwijs te dezer stede houdt morgenmiddag ten Kaadhutie een vergade- ring. Examens. Bij het op 3 dezer te Utrocht gohouden examen Vrije- en Orde-Oefeningen slaagden nog onze stadgenooten, do dames H. A. B. Fontein, A. Hes en H. W. Hilverink. Op 6 dezer de dames J. A. M. Jansen en A. Mooy van hier. Hoofdinspecteur van Polltic. Onxe stadgenoot, de heer M. A. E. Sceuwen, thans Inspecteur van politie, ia mot ingang van 1 October 1919 bevorderd tot Hoofd inspecteur. Proficiat I Een feestdag. Morgen, Wuenadug 3 October hoopt de Zondagsschool vut den heer W. Kleber, dit Is wel do mees" goede benaming, haar veertigjarig bestaan te herdenken. Om 2 uur worden de leerlingen verwacht in >de Arend», waar de heer Dallinga uit Arnhem bij lichtbeelden hoopt te vertollen. Dit samenzijn belooft prettig en leerzaam te worden, want du Rcgclingscommissic heeft al het mogelijke geduan om dit kin derfeest zoo goed mogelijk voor te bereiden, 's Avonds half acht volgt in Amicitia ccnc bijeenkomst voor ouders en belang stellenden. Na hei openingswoord van den voorzitter dezer feestelijke bijeenkomst zal een dames koor zingen onder leiding van Mevrouw de Jong Schouwenburg cn zal Ds. W. J. Meint-rs een toepasselijke rede houden. Ds, A. M. Donner, die voor deze bijeen komst ook als spreker hoopte op te treden, heefi bericht van verhindering gezonden. De Kegelings-coinmissla hoopt echter voor 'n plaatsvervanger gelukkig te kunnen slagen. Mogo de verwachtingen van dit feestuur niet beschaamd worden, zondat de hoor Kleber en zijn stuf van medewerksters en medewerkers mot duukbaarheid terug kun nen zien op de herdenking van den veer- tigjarigen arbeid, die niet groote toewijding Zondag aan Zondag is verricht. Begin van brand. Telefonisch werd aan de polltic kennis gegeven, dat bij den caféhouder v. d. Heuvel, In de I.angcstraat, 'n begin van brand was ontstaan. l)eze werd gebluscbt door de po litie met de minimax-snelblusscher. De oor zaak was, dat een medebewoner van be doeld peiccel, dlo op den zolder een kamer had gehuurd, bij het uithalen van den kachel Diet do noodige voorzichtigheid heeft be tracht, tengevolge waarvan eenig vuur in aanraking kwam met een hoeveelheid spaanders In een hoek van dien zolder ge borgen. Door den brandmeester Reinboud werden verdere maatregelen genomen. Onze Ontsmettingsdienst. Gisterenmiddag had door den heer Burge meester onzer gemeente, de opening plaats van de gemeentelijke ontsmcttings-inrichting, een voor onze gomeente nog nieuwe in stelling. die gelegen is in de onmiddellijke omgeving van de etablissementen van den Reinigingsdienst, nabij de Verffabriek aan dsn Kleinen Koppel te dezer stede en welke opening werd bijgewoond door tal van autoriteiten en belangstellenden. Behalve door den burgemeester werd ook nog bet woord gevoerd door den directeur van den Ontsmettingsdienst, den heer H. Beenhakker, terwijl de vertegenwoordiger van de machine-fabriek «Reineveld» te Delft, die den ontsmettingsoven leverde, de technische inrichting daarvan nader uiteen zette. Deze nieuwe inrichting is morgen, (Woens dag) eri a.a. Zaterdag voor het publiek te bezichtigen op beide dagen van 2 4 uur. Wegens plaatsgebrek komen wij op deze opening in ons volgend no. nog evon terug. Een smokkelend Kamerlid? Elf mud anthraciet. 9Het Volk» schrijft: Onze partijgenoot J. Mcbius, lid van de brandstoffen-kommissie te Amersfoort, schrijft ons: Door onze kommissie werd in bet gebouw van de onderofScieren-vereeniglng >Ons Belang» elf mud anthraciet in beslag ge nomen, die op fraudeleuze wijze verkregen was. De heer W, Wijk, lid van de Tweede Kamer, voor hot Verbond tot Demokrati- seericg van de Weermacht, is zooiets ais chef van deze inrichting. Bij de inbeslag name was de heer Wijk in het gebouw aanwezig, doch beweerde niets van deze smokkelarij te weten. De concierge (of diens vrouw) behandelde de huishoudelijke zaken. De juffrouw verklaarde dan ook eerst, ze voor haar privé gebruik gekocht te hesbondoch viel later in zooverre door den mand, dat ze toegaf, aan onzen con troleur en portier de brandstoffen waren voor de kantoren van »Ons Belang" bestemd. Ook was de gesmokkelde anthraciet door Ons Belang» betaald en berustte de kwi tantie in haar archief. Ons lijkt het toe dat de heer Wijk er wel degelijk >alles van wist», De onderofficieren en het vereenigingsleven. Ter kennis van de Landmacht is gebracht het ondorstaandc schrijven, dat door den Minister van Oorlog is gezonden dd. 26 Sept. jl. aau het hoofdbestuur van de Ver- eenlglng van onderofficieren >Ous Belang» te dezer stede, Blijkens verslagen en inlichtingen, welke mij beruiken komt het in den laatsten tijd voor, dat in do openbare vergaderingen, welke de afdeellngen uwer vereeniging houden, militaire leden zich uiten op een wijze, welke uit een oogpunt van goede militaire vormen niet betamelijk is te achten. Waar het u bekend 2al zijn, dat ik tegen het vereenigingsleven der onderofficieren niet alleen geen bezwaren heb, maar hierin o.m. een nuttig middel zie om belangen van het leger, voor zoover deze verband houden met de onderofficiersvraagstukken te loeren kennen en beter tot hun recht te doen komen, zult u begrijpen, dat ik het zou betreuren, indien de wijze van optreden der leden afbreuk zou doen aan de moge lijkheid om in goede verstandhouding uwe voreenigitig te raadplegen en, indien ge- wenscht, met haar te overleggen. Daar ik mede op grond van het laat stelijk met eenige uwer leden gevoerde onderhandelingen, overtuigd ben, dat uw hoofdbestuur evenmin dergelijke gedragingen toelaatbaar aebt en ze zal afkeuren, wend ik mij in vertrouwen tot u met het verzoek uwe leden er van te doordringen dat zij nimmer uit het oog mogen verliezen, wat zij aan hun positie als gezagsdragers in het leger verschuldigd zijn.» Spoorwegpersoneel. Naar ons wordt medegedeeld is Zaterdag avond j.l. te Utrecht, onder leidinjj van het Hoofdbestuur van den Prot. Chr. Boud eene buitengewone vergadering gehouden, van Fabriekraadsleden uit de Centrale werk plaatsen der Ned. Spoorwegen te Utrecht, Tilburg, Zwolle, Haarlem en Amersfoort. Doel dezer bijeenkomst was om in overleg met de beide andere samenwerkende orga nisaties der R,K. organisatie St. Raphael en den Neutr. Bond van Spoorwegpersoneel voor het aanwijzen van vertegenwoordigers van den Centr. Fabrieksraad eene vaste regeling te treffen, zoodat conform het advies dor resp. Hoofdbestureu door de vertegen woordigers werd besloten om de voorzitters der plaatselijke fabrieksraden als leden van den Centraien Fabrieksraad aanstonds te kiezen. Voorts werd besloten om spoedig weer opnieuw in Utrecht een vergadering te houden, maar dan met de nieuw gekozen Centrale Fabriekraadsleden, in welke ver gadering dan eenige, voor het werkplaats- personeel belangrijke zaken, aan de orde zuilen worden gesteld, en tevens de toepas sing der nieuwe loonregeling, waarvan de Besturen reeds een onderhoud met de Directie en Raad van Toezicht hebben gehad, zal worden besproken. Konijnenfokkers-Vereeniging. Teneinde de konijnenteelt te dezer stede te bevorderen, heeft het bestuur vati boven genoemde Vereeniging gemeend goed te doen, door op 15 011 16 November e.k, een Provinciale Konijnen-Tentoonstelling te hou den in de groote zRal van »Amicitia«. A a n r ij d i 11 g, Zondagmiddag omstreeks twee uur, had op de Daam Fockemalaan eene aanrijding plaats tusschen een motorfiets met zijspan, komende richting Birkhoven en een auto-tje uit Amersfoort, Het motorrijwiel kwam ia de verdrukking en vloog tegen een boom omhoog. Wonder boven wonder bekwamen de berijders, een heer en twee dames, geen letsel. De motor bekwam eenige schade en was daardoor onbruikbaar, terwijl de auto er met een gedeukt spatbord afkwam. Van een en ander werd door de militaire politie procesverbaal opgemaakt. A.D. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 6 October >919. Aangevoerd 28 wagons, bevattende 6400 K.G. kaas. Prijzen f68,— totf 76.— per 50 K.G. Handel vlug. Vrouwenkiesrecht. Gisterenavond (Vrijdag) had ter herden king van de 25-jarige beweging voor het vrouwenkiesrecht in «Amicitia» een feest avond plaats, belegd door de afd. Amersfoort van den Bond en van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, die druk, en in hoofdzaak door dames bezocht was. Zaal en podium droegen voor dezen avond een eenigszins feestelijk karakter, terwijl een ruime sor teering plaatwerken in de zaal was aange bracht, betrekking hebbende op de Vrouwen beweging en waaraan in de pauze een welverdiende aandacht geschonken werd, Blijkbaar was op de pers niet gerekend, althans plaats was niet beschikbaar, aan vankelijk hebben wij ons dan ook met een staanplaats achter in de zaal moeten tevreden stellen, om ons eerst, na hel gesprokene met een «stukje» tafel in onze netelige positie tegemoet te komen. Nadat zich een verdienstelijk strijkje door eenige jongelui had doen hooren, trad Mej. A. C. H. Roodhuijzen naar voren, die in 't openingswoord een terugblik wierp op het tijdperk, toen het vrouwenkiesrecht nog in een stadium verkeerde van verachting en bespotting, en de vrouw niet zonder eenige schaamte dit woord durfde uit te spreken, omdat men eeavoudig niet begreep wat de medezeggingschap ook van de vrouw in de maatschappij te beteekenm had, Gelukkig hebben krachtige, zelfbewuste vrouwen met hooge idealen de kracht op onze beweging gezet, om eindelijk dan toch de moeitevollen strijd met schitterend resultaat bekroond te zien, want thans na 25 jaren is het kiesrecht er ook voor de vrouw, al achten wij dan ook den strijd nog niet geëindigd, voordat onze rechten in de grondwet gewaarborgd zijn. Spr. brengt een eeresaluut aan Mevrouw Alette Jacobs, die sinds 1903 het middelpunt van de vereeniging is geweest. Nu we het vrouwenkiesrecht hebben ver overd, aldus eindigde spr., berust op ons, vrouwen, ook de verantwoordelijkheid het stembiljet goed te gebruiken, want ook op de karaktervorming der man dient de poli tieke vrijmaking der vrouw een heilzamen invloed te oefenen (applaus). Thans was het woord aan den heer A. R. Veenstra, die ten zeerste verheugd was over het verloop van den vrouwenkiesrecht strijd ook voor de mannen is er dezen avond reden hun feest te vieren. Wanneer ik terugdonk, aldus spr. aan den tijd, nu 20 jaar geleden, toen ik mede liep onder de vaan van «Op voor het kies rechtdan tnag ik van blijdschap getuigen, dat, waar nog niet lang geleden aan den man het actieve kiesrecht werd verleend, ook de vrouw thans reeds de resultaten kan boeken van baar strijd. Die strijd mag hard geweest zijn, maar voor de vrouw was de tijd slechts kort, vergeleken met den langen strijd, die de man te voeren heeft gehad om het kiesrecht te bemachtigen. De laatste 25 jaren zijn voor de vrouw geweest jaren van enorme ontwikkeling en groote vooruitgang, en dan denkt spr. aller eerst aan de mannen van 1848, die toen reeds daarvoor ijverden. Over het heden is spreker minder goed te spreken. Zeker de oorlog heeft het kies recht verhaast, maar spr. betreurt bet, hoe er in de Tweede Kamer nog gemarchan deerd moest worden voor het kiesrecht, alsof men wilde zoggen «Voor wat, hoort wat». En wat de toekomst betreft, zegt spr., mogen wij, mannen, innerlijk verheugd zijn over de resultaten, die ook voor de vrouw bereikt zijn, want, hoe zouden wij moeten gereken uit de chaos, die thans de maatschappij doet zien, wanneer ook de vrouw haar schouders niet zou kunnen zetten onder bet werk, dat noodig is, om de maatschappij weder in normale banen te leiden. t Haar scherpte van blik zal onze maat schappij, nude vrouw ook van baar politiek wapen gebruik kan en zal maken, ten zege zijn. (Applaus). Na deze causerie werd overgegaan tot de verdere uitvoering van het programma, waarbij Mej. van Galen, Mevr. Hoven en Freule Ortt zich zoowel vóór als na de pauze zeer verdienstelijk maakten. Uit het politie-rapport. Aan een man, vrouw en 4 kinderen is nachtverblijf verleend. Nog werd aan 6 personen nachtverblijf verleend. Een bewoonster van de Muurhuizeu is verbaliseerd wegens het berijden van haar rijwiel zonder licht, eveneens een bewoner van den Soesterweg en Kerkstraat, alsmede een ingezetene van Hoogland, terwijl een bewoner van de Teut bekeurd werd wegens het berijden van een niet verlicht voertuig. Een bewoner van de Gaslaan is in arrest gezet en verbaliseerd wegens open bare dronkenschap. De politie heeft een vechtpartij op het Blommershofje doen eindigen en assistentie verleend in de verlofslocaliteit van zekeren H. aan de Langegracht, waar eenige personen aan het vechten waren. Een ingezetene van Eemnos-Binnen is verbaliseerd wegens het voorbijrijden van een in beweging zijnde lijkstoet, Een ingezetene van Daarn is bekeurd wegens het wateren buiten de urinoir. Een ingezetene van Soest werd even eens bekeurd voor het berijden van een niet verlicht rijwiel, een bewoner van de Birkt idem, alsmede een bewoonster van den Bisschopsweg. Een bewoner vandeSchimmelpenninck- straat is bekeurd wegens het berijden van zijn rijwiel over het bruggetje vóór de Van Asch van Wijckstraat. Buitenlandiche Kroniek. Opheffing Spoorwegstaking in Engeland. De algemeene spoorwegstaking is opge heven. Veertien arbeidersleiders, die sinds Woensdag jl. hun bemiddeling hadden aan geboden in het konffict tusschen de spoor wegarbeiders en de regeering, hadden wederom pogingen gedaan om een basis te vinden voor een overeenkomst. Zij hadden een langdurig onderhoud met het Uitvoerend Komitee van de spoorwegarbeiders, waarna zij twee uren koi.fcreerdon met minister Bonar Law. Tijdens de konferentie met het Uitvoerend Komitee van de spoorwegar beiders, was men overeengekomen, dat men een bespreking zou houden met L'oyd George. Hot onderhoud met den minister president was om vier uur des middags geëindigd, daarop werd door de regeering bekend gemaakt, dat de staking was opge heven. Dit verblijdende nieuws werd met luid gejuich begroet door de groote menigte, welke zich voor het verblijf van den minister had opgesteld.» Zoolang men niet weet op grond van welke overeenkomst de organisatie van het spoorwegpersoneel tot hervatting van den arbeid heeft besloten, kan geen meening worden gevormd over den afloop van dezen grooten strijd. I11 den nacht van Vrijdag 27 September begonnen, heeft de algemeene spoorwegstaking 8 dagen geduurd. Zij was bet uitgebreidste en belangrijkste konflikt waarvan de geschiedenis van den modernen klassenstrijd in Engeland melding maakt. De ziekte van Wilson. Het avond-bulletin van dr. Grayson, den geneesheer van president Wilson, luidt: «Wilson is zeer ziek. Het bulletin van 3 October's avonds meldt, dat de toestand van president Wilson zoo goed als stationnair is. Een kleine verbete ring is te bespeuren, Dr. Grayson weigert nadere bizonder- heden te geven. Naar verluidt heeft de president echter eenig voedsel kunnen gebruiken en over dag een weitiig kunnen slapen. In den toestand van president Wilson is een lichte verbetering gekomen. Geen enkel teeken wijst er op, dat het hart zwak is, maar de zenuw-uitputting duurt voort. De ziekte van den president is voor den koniug der Belgen aanleiding geweest om het pro gramma van zijn bezoek te wijzigen. De voedielnood in Weenen. Staatskanselier Runner heeft aan een de putatie uit den gemeenteraad te Weenen, die zich tegen den verkoop van kunstschatten verzette, meegedeeld, dat die verkoop on vermijdelijk is. Er zijn voor dringend noo dige betalingen van levensmiddelen in het buitenland pl.m, 15 millioen Nederlandsche guldens noodig, die uit den verkoop der kunstschatten gevonden kunnen worden' Er is geen tijd meer om een anderen weg te volgen, daar binnen 14 dagen het geld er moet zijn, wanneer men de voedselvoor ziening niet in gevaar wil brengen. Wij staan voor de keus óf het verkoopeu van luxe-voorwerpen, óf dat van productiemid delen en we moeten daarom besluiten tot het verkoopen van kunstschatten. UIT DEN OMTREK. Bus sum. Er is ingebroken in de vilia van den heer C. A. J. v. D, aan de Graaf Wichman- laan. Alleen eeuige lijfgoederen worden vermist. De politie heeft een onderzoek in gesteld. Te Bussum hebben eenige slagers de prijzen van rund- en varkensvleesch met 10—20 ct. per K.G. verlaagd, een enkele siager zelfs hat varkensvleesch met 50 ct., het rundvleesch met 40 ct. per K.G. Hilversum. Om de groenten, geteeld op de gemeen telijke vloeivclden aan het eind van den Liebergerweg, aan den consument ie bren gen, worden ze van gemeentewege in som mige wijkan rondgevent. Evenzoo gebeurt dit in den laatsten tijd dikwijls met de visch die door de gemeente aangekocht werd. W e e s p. Te Weesperkarspel is ingebroken in de villa van den heer J. H., zaadhandelaar alhier. De dieven hebben zich toegang we ten te verschaffen door verschuiving van een grendel. Nadat zij de telefoonleiding hadden af gesneden, doorzochten ze het huis en de fabriek, waar de brandkast geopend werd. Deze bleek gelukkig leeg te zijn. Zij ver trokken met medeneming van enkele gouden en zilveren voorwerpen en den spaarpot der kinderen. De daders zijn onbekend. Zeist. Morgen Woensdag 8 dezer, des morgens 11 uur zal hier in het gebouw «Irene» de 31ste algemeene vergadering der Ned. Mid dernachtzending Vsreeniging gehouden worden. De bedoeling is in deze vergadering middelen te bespreken, die kunnen leiden om, zoo mogelijk, meer nog dan te voren, een krachtige en georganiseerde actie te voeren tegen de toenemende zedeloosheid bij jeugdige personen. Een fotograaf van etn geïllustreerd tijd-

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2