Bel dan op No. 42. doeken, servetringen, zilveren sigarettenko ker, gouden en zilveren horloges, sigaren en sigaretten. Verder stalen zij te Utrecht nog een rijwiel. Het O. M. wees er op, dat beide sinjeurs reeds eenige malen hebben terechtgestaan en bovendien binnenkort moeten voorkoseen als medeplichtigen in een paar andere in braakzaken. Hij eischte daarom tegen I., anderhalf jaar en tegen B. een jaar en 9 maanden gevangenisstraf. Maandag a.s. uitspraak. Uit het politie-rapport. Aan drie personen werd nachtverblijf verleend. Een ingezetene van Nijkerk is ver- baliseerd wegens het in verkeerde richting berijden van de Kortegracht. Door den Caféhouder K. aan de Stationsstraat is aangifte gedaan van ver duistering van 'n rijwiel en door timmer lieden van den gemeentelijken woningbouw van diefstal van timmergereedschappen, die bereids verkocht waren. Rijwiel en gereed schappen zijn reeds door de recherche in beslag genomen. De verdachte is voort vluchtig. Hebt D een Taxi of Anto noodig? Buitenlandsche Kroniek. Bezoek van de Koningin. Uit Batavia wordt gemeld, dat het aan tal adhaesiebetuigingen aan het adres in zake een bezoek van de Koningin aan Indifi reeds het millioen heeft overschreden. De ziekte van Wilson. Wilson heeft geen rust. De onrustigheid is toe te schrijven aan een aandoening der urinewegen. De algeraeene toestand is ech ter goed. De voedselvoorziening van Oostenrijk. Voor de voedingscommissie van de Natio nale Vergadering verklaarde staatssecretaris I.uwenfeid o.a. het volgende: Terwijl de voedseltoestand in' den loop van het voorjaar, dank zij de leveringen van de Entente dragelijk was, staan wij thans voor het gevaar van een onmiddellijke ineenstorting van het geheele voedings systeem. Weenen leeft van den eenen dag iu den anderen. Het meel-rantsoen is voor deze weck op de helft teruggebracht. Nog treuriger is het gesteld met de aard appelvoorziening. De invoer van zo.ooo wagons aardappelen is noodzakelijk, doch deze schijnt met het oog op de transport- toestanden uitgesloten. Wanneer de landen zich in dezelfde mate afsluiten als thans het geval is, zal 't niet langer mogelijk zijn nog een voedings- politiek te voeren. Door besluiten als die door de Opper-Oostenrijkschc Landsver gadering zijn genomen wordt het land met een Chineeschen muur omgeven. Ik ver klaar, dat ik niet meer tot de nieuwe regeering zal toetreden, wanneer de landen zich niet bereid verklaren deze afsluitings- maatregelen te doen vervallen. Ik kan niet de verantwoordelijkheid op mij nemen om aan 't hoofd van 't departe ment van voedselvoorziening te staan, wan neer de zaken zoo blijven voortduren. Wat thans geschiedt, is de anarchie in den ergsteD vorm. UIT DEN OMTREK. Barneveld, Als een bewijs hoezeer de >BarneveIdsche kip» thans gezocht is, kan dienen, dat voor een toom van 12 kippen en 1 haan van dat ras, hoewel de beestjes nog nauwelijks 3 maanden oud zijn, f 130 is gehoden. Toch weigerde de eigenaar zijn kippetjes hier voor af te staan. Heeft het Zondagnacht in deze gemeente zóó sterk gevroren, dat nog al veel schade aan late tuinvruchten werd toegebracht, Dinsdag j.l. werden onze bewoners verrast door een donderbui, die in hevigheid alle in den afgeloopen zomer hier voorgekomen buien verre overtrof. Bussum. Bij Kon. Besl. is met 1 Nov. benoemd tot burgemeester dezer gemeente, H. de Bordes, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Vlaar- dingen-Ambacht. Bussum. Alhier zijn de lessen aan den tweejarigen tuinbouwwintercursus aangevangen met een 25-tal leerlingen. De heer P. Bijhouwer van Amsterdam, les gevende in de theoretische vakken, is hoofd van den cursus, waaraan verder als leeraren verbonden zijn de heeren J. Gorsie van Bussum, J. Kalis van Laren en P, van Stralen van Amersfoort, respectievelijk voor de lessen in boomkweekerij, bloemisterij en fruit- en vruchtboomteelt. Naarden. Het landgoed Oud-Crsiloo, aan of gedeel telijk binnen de grenzen der gemeenten Bussum, Huizen, Blaricum en Naarden, met den hoofdoprijweg aan den straatweg naar Laren, is sinds menschenheugenis bekend als een geliefkoosde vrije wandelplaats bij de inwoners en bezoekers van het Gooi. Het maakt daarvan met het niet minder bekende Spaanderswoud een der groote aantrekkelijkheden uit. Doch sedert den dood van zijn vroegeren bewoner, wijlen den bekenden kunstver zamelaar, den heer P, Langcrhuizen, heeft het eenige belangrijke bewerkingen met den bijl en de spade ondergaan. In het meer dan 100 H.A. groote bosch met zijn talrijke rechtlijnige en kronkelende voetpaden, is de laatste maanden veel hout gehakt en gerooid, in verband met den aanleg van breede rijwegen. Mede is bereids aan de straatwegzijde een breede strook omgewerkt, welke zal moeten dienen om den te sraallen straatweg 20 a 24 M. breed te maken. Sedert 'n paar jaren reeds is nl. te Bussum eeu hoofdambtenaar van den Waterstaat gevestigd, die met zijn hulppersoneel plannen en teekeningen ontwerpt voor de verbree ding van den rijksweg van Diemen tot Laren, Crailoo zal door zijn nieuw aan te leggen breede wegen in groote villa-wijken worden verdeeld en tevens voor het motorverkeer worden opengesteld. Het is jammer, dat o.m. het uitbreken van den oorlog in 1914 het grootsche plan verijdeld heeft, om door samenwerking van kapitaal-krachtige grondbezitters en de be langhebbende maatschappijen en gemeenten een groot deel van Crailoo en mede van het bosch van Bredius in zijn oorspronke- lijken toestand te behouden. Van dit plan was o.m. de pas afgetreden burgemeester van Bussum, mr. H. Th, 's Jacob een der voorstanders. Zal in de naaste toekomst de lust en de ondernemingsgeest tot bouwen van villa's in het Gooi zienderwijze toenemen, eenzelfde lot ais Crailoo ondergaat, zal dat ook ten deel vallen aan het meer in de richting der zee en Oud-Naarden gelegen landgoed »de Limiten», hetwelk sedert den verkoop dezen zomer nog in handen is van een viertal grond-speculanten en makelaars. Utrecht. In een sloot aan den Groenckanschendijk bij Utrecht is het lijkje gevonden van eeii pasgeboren kind. Het verkeerde in verre- gaanden staat van ontbinding en was ge wikkeld in een nummer van het tUtrechtscfi Nieuwsblad» van 21 Juli en een blauw-witten doek, terwijl het in een blauwen zak, ver moedelijk vervaardigd van een. onderrok, was geborgen. De politie zoekt de moeder. BINNENLAND. Een tweede verhooging der posttarieven. Naar men weet, zullen de nieuwe post tarieven met 1 November a.s. in werking treden. Het bureau Vaz Dias verneemt, dat er nu reeds aan gewerkt wordt, om een nieuw ontwerp samen te stellen voor een tweede verhooging der posttarieven, omdat verwacht wordt, dat door de eerste verhooging de kosten van het bedrijf niet zullen worden gedekt. Het tekort op den dienst der Pos terijen bedraagt circa 14 millioen. Verhoogde pakketposttarieven. Het Orgaan van den Ned. P. en T. Bond deelt mede, dat het in het voornemen der regecring ligt de pakketposttarieven te ver- hoogen. Aardappelen naar Duitschland. »Aga's« Beriijnsche correspondent meldt, dat de aardappelen voorziening in Duitsch land veel te wenschen overlaatvooral gaat het in de groote centra nijpen. De Duitsche regeering hoopt weldra tot over eenstemming te zijn gekomen met de Ne- derlandsche, in zake levering van belang rijke hoeveelheden aardappelen. De gewezen Keizer. Naar men uit het buitenland verneemt zal August Wilhelm, de vierde zoon van den gewezen Duitschen Keizer, op 22 dezer een bezoek van enkele dagen aan zijn ouders te Amerongen brengen. Op dien dag ver jaart de gewezen Keizerin. De Handley Page. De groote Handley Page, welke op de Elta tentoongesteld is geweest, is dezer dagen met behulp van een tank uit de hal gesleept. Het toestel is in de modder van het Elta-terreiu gezakt en later in een vlieg- loods opgeborgen. De gelegenheid werd nu afgewacht om naar Engeland te vliegen. Holland-In diG vlucht. Het »N. v. d. D. v. N.-I.» stelt voor, den Regeeringsprijs van f 10.000 ten behoeve van de eerste Holiand-IndiC-vlucht te bren gen op f50.000 en doet een beroep op de Indische en Hollandsche pers om ten be hoeve van dit groot Nedcrlandsch belang de benoodigde f40.000 bijeen te brengen. Het blad is zelf geneigd f 1000,— bij te dragen. (Aneta's Haagsch bijkantoor verneemt, dat men in Nederlandsche vliegerskriugen de uitgeloofde premie veel te laag acht en den gestelden tijdsduur van 14 dagen tc kort acht met het oog op de groote be zwaren, die bij een eerste vlucht Nederl.- IndiS zijn te overwinnen. Het uitgeloofde bedrag zou men op f too.ooo wenschen te zien bepaald). UIT DE TWEEDE KAMER. Dinsdag 14 October 1919. De heer Van Groenendael vraagt verlof om een verklaring af te leggen. De Voorzitter: Ik stel voor, hem daartoe nu dadeiijk gelegenheid te geven. Aldus wordt besloten. De heer Van Groenendael betreurt, dat hem op 30 September geen gelegen heid is gegeven om een verklaring af te leggen. De Voorzitter: U hebt het mij niet gevraagd. (Gelach). De heer Van Groenendael verzoekt, dat de Kamer hem rustig zal aanhooren en de zaak objectief beoordeelen. Reeds vroeger hoeft hij tegen bepaalde beschuldigingen geprotesteerd. Hij herhaalt thans dit protest. Ik heb, zegt spreker, nooit gehandeld in strijd met den eed op de grondwet. Ook mijn opinie omtrent de volks-stemming in het algemeen is daarmee niet in strijd. Reeds vroeger heb ik gevraagd een enquête in te stellen. Dit is niet gebeurd. Kort daarop ben ik naar Frankrijk gegaan voor een rustkuur. Ik bleef slechts EEN DAG IN BRUSSEL. Nederlandsche couranten heb ik tijdens de rustkuur niet gelezen. Eerst later hoorde ik door bemiddeling van mijn broer tc Amsterdam dat er een felle campagne tegen mij werd gevoerd. Ik heb in Brussel niets verkeerds gedaan. Ik heb geen propaganda ergens voor gemaakt. Ik heb geen contact gehad met de regeering of met de pers. De heer Nolens heeft tot dusver gezegd dat hij uur en plaats zou kunnen noemen, waar ik propaganda heb gemaakt voor een volks stemming in Limburg, maar tot dusver heeft de heer Nolens dat niet gedaan. Spreker critiseert de houding van den heer Nolens en deelt mede dat hij zijn advocaat heeft opgedragen den heer Nolens in rechte te vervolgen. Dan zal kunnen blijken wie ge lijk heelt. Ik ben in het algemeen voorstan der van de volksstemming, zegt spr., maar dit kan niemand mij kwalijk nemen. De club heeft mij uitgestooten, maar dit zal geen invloed op mijn houding hebben. Ik krijg er alleen meer vrijheid van beweging door. (Gelach). Nogmaals ontkent spr., dat hij propaganda voor een plebisciet in Limburg zóu hebben gemaakt. Dergelijke propaganda beeft spr. in Brussel nooit gemaakt. Uit democratisch beginsel was hij steeds VOOR DE VOLKSSTEMMING. (Rumoer). Dit is een middel van zelfregeering van het volk, en ik heb mij er over ver heugd, dat president Wilson De Voorzitter: U gaat te ver. Dat zijn algemeene beschouwingen. De heer Van Groenendael gaat echter voort, de volksstemming in het algemeen te verdedigen, maar de Voorzitter roept hem opnieuw tot de orde. De heer Van Groenendael: Het is bekend, dat in de 16e eeuw.(Groote vroo- iijkheid.) De Voorzitter: De 16e eeuw kunnen we laten rusten. (Luid gelach.) De heer Van Groenendael: Een plebisciet in Limburg zou democratisch zijn, zou het volk in de gelegenheid hebben ge steld, zijn oordeel te zeggen, en zou be vrediging hebben geschonken aan vele Lim burgers die een plebisciet wenschen. Spr. heeft vele Limburgers van allerlei rang, ook ambtenaren, zich voor een plebisciet hooren uitspreken. Ik heb voor een derge lijke plebisciet nooit propaganda gemaakt, al ben ik er voor. Het spijt spreker, dat hij de Kamer met deze persoonlijke dingen moet lastig maken, maar hij moet zich tegen de verdachtmakingen verweren. Hij heeft GEEN ENKEL FINANCIEEL BELANG IN BELGIË. Al zijn relaties zijn Nederlandse-fa, Spreker is steeds Limburger gebleven, gehecht aan zijn geboortegrond, waarheen hij vaak terug keert. (R u m o e r). Hij wil meewerken Limburg te behouden in zijn eigen, onge repte karakter, schoonheid en bekoorlijkheid. Indertijd in de ure des gevaars van 1914, is hij ook tot Limburg teruggekeerd. Vr oolij khei dToen liep Limburg gevaar bij een Duitsche overwinning, toen heeft hij zijn ambtenaars-functie prijsgegeven en is naar Limburg gegaan, dat hij steeds als zijn dierbare provincie beschouwt. De heer Schaper zegt, dat de situatie op het oogenblik voor het iand cn voor de Kamer onhoudbaar is. (I n s t e m m i n g.) De Katholieke fractie is thans verplicht, tot spreker te zeggen waarom» zij den heer Van Groenendael heeft uitgesloten, waarom zij vroeger de zaak niet aanstonds heeft onderzocht. I-Iicrop vraagt de Katholieke heer Kooien het woord. De aanklacht tegen den heer Van Grnenendael was niet, dat hij voor stander is van het plebisciet in algemceneu zin, maar die aanklacht is een andere: de heer Van Groenendael heeft in de club-ver gadering erkend, dat hij 01' 20 JUNI J.L. TE BRUSSEL op «en plaats, die naar het gevoelen der Kamerclub daarvoor in de allerlaatste plaats in aanmerking kwam, gesproken heeft over de mogelijkheid van een plebisciet in Lim burg en over de noodzakelijkheid om zulk een plebisciet te houden. Dit kon in een Nederlandsch Kamerlid niet worden geduld. Daarom is de heer Van Groenendael uit gestooten. De heer Van Groenendael blijlt ontkennen propaganda te hebben gevoerd. Hij heeit over de zaak inderdaad gesproken, maar geen propaganda gemaakt. (Geroep: Waar was dat? Op welke plaats?) De heer Van Groenendael: Dat moet de heer Kooien maar zeggen(Rumoer.) Op eeu andere vraag van den heer Schaper zegt de heer Kooien, dat er nooit bij de fractie een concreet verzoek is ingekomen om een enquête in te stellen. De heer De Savornin Lobman stelt twee vragen ten eersteOp welke plaats heeft mr. Van Groenendael over de zaak gesproken? en ten tweede: Wie is het gesprek begonnen De heer Van Groenendael: Op die eerste vraag acht ik mij niet geroepen te antwoorden. (Protesten). Geroep: Open kaart spelenDe heer Van GroenendaelOp de tweede vraag antwoord ikik ben het gesprek niet begonnen. De heer Lobman; De eenige man in de Kamer, de er belang bij heeft, alles te zeggen, is de heer Van Groenendael. (In stemming). Heeft hij met Belgische autori teiten over de zaak gesproken, en waar? De heer Van Groenendael: Neen, niet met Belgen! De plaats kan ik niet meedeelen. (Rumoer, protesten). Hierna vraagt de heer Dresselhuys EEN COMITÉ-GENERAAL, om de zaak verder te behandelen. (Protes ten; geroep: Daar heeft het volk niets aan De heer Rutgers zegt, dat de aange legenheid nu niet verder behandeld kan worden, maar de heer K o 11 h e k merkt op, dat de regeering hier klaarheid zou kunnen geven. Wil de regeering dus verdere inlichtingen geven? De heer W ij u k o o p meent, dat het bier hoofdzakelijk betreft een twist in de Katho lieke fractie. (Ontkenningen). De heer Van Groenendael had volkomen het recht, zich voorstander [te verklaren van een plebisciet Limburg. Als de Katholieke fractie beschul digt, dan moet die fractie ook alle inlich tingen geven De heer Kieerekooper meent, dat Van Groenendael moet spreken. De Kamer weet blijkbaar niet goed, wat ze doen moet. Intusschen zit de heer Van Groenendael alleen en verlaten in zijn bankje. Een nieuw geluid doet de heer Van Doorn eindelijk hooren. Hij zegt, dat DE /.AAK /EER WORDT OPGEBLAZEN. Waarom eigenlijk? Welk landsbelang is er betrokken bij de verdere behandeling? De heer Van Groenendael zit daar in zijn bankje. Welnu, laat de man zitten. (Gelach). Hij weet, hoe de 90 andere leden over de zaak denken. Als de man werkelijk wat verkeerd heeft gedaan, dan veroc.rdeeien wij het allen. De heer D uy s: Dat weten wij juist niet. De heer Lohinan: Het gaat hier om de vraag, of do heer Van Groenendael zich schuldig heeft gemaakt aan een misdrijf, waar tuchthuisstraf op staat. Als dat zoo is, kunnen we met zoo iemand niet verder vergaderen. Daarom is het van belang, dat wij alles weten. Thans zitten we in een zekere impasse, want de heer Van Groe nendael weigert alles te zeggen. De heer Van Groenendael weigert de volle waarheid te zeggen. Wij kunnen hem dan rechtens niet veroordeelen, maar wij zullen, kunnen en moeten verlangen, dat de heer Van Groenendael onze vergaderingen niet meer bijwoont, zoolang hij onder verdenking van een misdrijf staat. Daarentegen meent de heer D u y s weer, dat hij, die beschuldigt, ook alles moet zoggen. Welnu, tot dusver heeft niemand, die beschuldigde, ook het bewijs geleverd. Dit moot gebeuren. Thans heeft het den schijn ALSOF ER ANDERE DINGEN ACUTER ZITTEN, alsof men den heer Van Groenendael on mogelijk wil maken, nadat hij met een anderen Katholiek (mr. Van de Lande) ruzie heeft gehad over bruinkool. Het staat nog absoluut niet vast, dat de heer Van Groenendael iets verkeerds heeft gedaan. Neen, zegt de heer Marchant, zulk een draai mag aan de zaak niet gegeven worden. Het gaat hier alleen om propa ganda maken voor het plebisciethet ter sprake brengen van de zaak alleen kan reeds verkeerd zijn, vooral wanneer het geschiedt door een Kamerlid. Wat de heer Van Groenendael in Brussel heeft gedaan, is óf landverraad óf een grenzenlcoze domheid. (Gelach). Het is niet sprekers bedoeling, dèn heer Van Groenendael aan de openbare verachting prijs te geven. Ais die heer een hooggeacht Nederlander kan zijn, zal spreker er zich over verheugen. (Vroolijkhoid). Er is reeds gebleken, dat het bewuste gesprek niet was een gesprek onder een kopje koffie met een dame of mijnheer,

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2