Dinsdag 28 October 1919. No. 9250. 69e Jaargang Uitaave van de Drukkerij „I)e Amersfoorts'che Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". REDACTEUR: F. W. H. OUD ENS. A M ERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement, per 3 maanden j 1. franco per post /1.15. A.dvortöntiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnenu-ut reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, otficieele- en onteigening» advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 0) VALKESTRAAT 1 Telefoon 19. OVERZICHT. Buitenland. Lenoir geëxecuteerd De mijnwerkers staking in Amerika. Binnenland, e posttarieven ingaande 1 Novem- - Staking van electriciens te Am sterdam. KENNISGEVINGEN. INLEVERING VAN MILITAIRE GOEDEREN DOOR dienstplichtigen en mobilisatievrijwilligers. De burgemeester van Amersfoort, brengt het navolgende ter algemeeue kennis t. Op last van den Minister van Oorlog moeten de hieronder aangeduide personen de hun medegegeven militaire Rijksgoederen inleveren, met uitzondering van één stel ondergoed en één paar schoenen. a. De landstormplichtigen, die bij de land macht onder de wapenen zijn gejvaest, hieronder begrepen de onder b eu c oe- doelde personen. b. Zij, die hebben behoord tot de militie te land en dit jaar wegens geëindigden diensttijd uit den dienst zijn ontslagen, zonder naar de landweer over te gaan. c. Zij, die hebben behoord tot de landweer en dit jaar wegens geëindigden diensttijd uit den dienst zijn ontslagen. d. De mobilisatievrijwilligers. De inlevering behoeft niet te geschieden door her-, die zich hebben verbonden, om in geval van uitgebroken onlusten dienst te doeu bij den vrijwilligen landstorm. Zij, die in dit geval verkeeren, behooren hiervan schriftelijk mededeeling te doen aan den Commandant van het Landweerdistrict. 2. De inlevering heeft plaats ten overstaan van de militaire overheid, te Amersfoort in de schermzaal der Infanterie-Kazerne op Maandag 3 November 1919 voor degenen wier geslachtsnamen beginnen mei de letter A tot en met G; op Dinsdag 4 November 1919 voor de genen wier geslachtsnamen beginnen met de letter H t/m Q op Woensdag 5 November 1919 voor degenen wier geslachtsnamen beginnen met de letter R t/m Z. 3. De in punt 1 bedoelde personen moeten, behoudens verhindering als bedoeld in punt 6, op de aangegeven tijdstippen persoonlijk hun militaire goederen iuleveren en hun zakboekje benevens het bewijs van inlevering der wapenen, indien dit werd uitgereikt, medebrengen. 4. De inlevering geschiedt in burger- kleeding. 5. Zij, die hun wapenen nog niet mochten hebben ingeleverd, moeten zulks alsnog doen, tegelijk met de inlevering der overige goederen. 6. Zij, die door ziekte of wegens andere redenen verhinderd zijn persoonlijk de goederen in te leveren, kunnen deze onder hun verantwoordelijkheid doen inleveren door een andereu persoon van 20 jaar of ouder. De reden van verhindering moet worden bevestigd door een over te leggen schriftelijke verklaring, afgegeven door den Burgemeester of, als het ziekte geldt, door een geneesheer. 7. Zij, die op de in punt 2 genoemde dagen hun militaire goederen niet inleveren of doen inleveren, dan wel hun goederen in zoodanigen onvoldoenden staat inleveren, dat ernstige nalatigheid aanwezig moet worden geacht, stellen zich bloot aan op roeping onder de wapenen of aan straf vervolging wegens verduistering. Amersfoort, 25 October 1919. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, met ingang v November a.s., de gelegenheid is gesloten tot het indienen van bezwaarschriften inzake de beslissingen, welke genomen zijn krachtens de steun regeling van den Minister van Oorlog, dd. 21 Maart 1919, Afdéeling Dienstplicht no. 184 L. ten aanzien van Militairen, wier verblijf in werkelijken dienst is geëindigd in het tijdvak van 1 April—31 Juli 1919. Mochten na 31 October a.s. nog zoo danige bezwaarschriften inkomen bij de Beroepscommissie, dan zullen die bezwaar schriften buiteu verdere behandeling worden gelaten. Amersfoort, 24 October 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Aanvullingsagenda voor de Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 28 October 1919, des avonda 7 uur. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van bet Raadsbesluit van 30 September 1.1. inzake het verleenen van een verhoogd voorschot aan de bouwver- eeniging «St.-Bonifacius» te Amersfoort en tot vaststelling van een gewijzigd besluit. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuur van het perceel Kamp No. 92 aan A. Bakkenes. in stukken van f 1000 en f 500 tot den koers van 116 pCt. ten Hoofdkantore en bijkantoren van de Bank-Associatie te Am sterdam en bare kantoren te Amersfoort, Arnhem, Deventer, Harderwijk, Utrecht enz. enz, (totaal 23) alwaar prospectussen en Iuschrijvingsbiljetten verkrijgbaar zijn. Maatschappij Tot Nut van 't Alge meen Departement Amersfoort. Wij ontvingen het werkprogramma voor den aanstaanden winter van het Departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Voorzitter Dr. R. Miedema, Secr, de heer P, van den Hooff Az. Het biedt velerlei. Vrijdag 21 Nov. en Donderdag 18 Dec. a.s. zal Jkvr. Dr. C. H. de Jonge uit Utrecht 'n paar lezingen roet lichtbeelden houden over de Vlaamsche Schilderkunst; 29 Januari en t8 Febr. d.a.v. zal de heer A. F. J. Portielje te Amsterdam spreken over «Dierenleven in Artisc terwijl in Maart 1920 de heer L. Landry een voordracht avond geven zal over de Werken van Multatuli. Voorts zal het Departement trachten een reeks van bioscoopvoorstellingen te organi- seeren ten dienste van de Volksontwikkeling fypiüljlülüjjipn Militai De ie Luit.-adjudant S. O. Roosjen van het 22e Reg. Inf. wordt met ingang van 1 November a.s. overgeplaatst bij het 5e Reg. Inf. te dezer stede. Ons Electrisch licht. Zaterdagavond werden wij weer eens voor de zooveelste maal in den laatsten tijd in duisternis gehuldwe zaten juist in de «Keizerskroon» bij de vaandelonthulling van onze gemeentewerklieden, doch de misère duurde hier niet lang, daar men weldra zijn toevlucht nam tot de reserve-gaslampjes Trouwens de geheele storing was ditmaal gelukkig van korten duur; we zeggen gelukkig, want pp Zaterdagavond beteekent zoo'n intermezzo voor onze winkeliers 'n groote schade en voor hunne cliënten een bijna onoverkomenlijke teleurstelling. Zou bet nu voor de laatste maal zijn? Paarden op hol. Gisterenmiddag omstreeks half 3 sloegen nabij het Hoofdbureau van politie, 2 paarden, die gespannen waren voor een militairen wagen op bol en renden de Utrechtschestr. in. Dicht bij de Langestraat werd een oud vrouwtje door den achteraan hangenden wagen omvergereden met een ernstige hoofdwonde werd zij opgenomen en binnen gebracht in de apotheek van den heer Ver- molen. Hier werd zij, nadat de eerste hulp verleend was, op last van dr. Schreuder vervoerd naar het St. Elisabeth's zieken huis. Hedenmorgen was, naar wij vernemen, haar toestand redelijk. De paarden holden inmiddels maar steeds door tot aan de Kamp, alwaar zij terecht kwamen in de ruiten van bakker Knul vers. De bestuurders waren tijdig van den wagen gesprongen, zoodat zich geluk'ig geen verdere ongelukken voordeden. Uitgifte van f5 millioen a a n d e e 1 e n. Door de Bank-Associatie Wertheim en Gompertz 1834 en Credietvereeniging 1853 gevestigd te Amsterdam (Kantoor te Amers foort voorheen Heyligers en Verhoef) zal Dinsdag 4 November a.s. de inschrijving worden opengesteld op f 5000000 aandeelen, en van de school, waarbij tilms van opvoed kundige waarde zullen worden vertoond met deskundigen uitleg en ten slotte, stelt men zich voor hier ter stede een Ont- wikkelingsraad te stichten, waarin personen van verschillende richting en partijen, om te trachten het probleem der geestelijke ont wikkeling van de burgerij tot bevredigende oplossing te brengen. Als ideaal stelt men zich daarbij voor oogen een eigen gebouw. Feestvergadering. Vaandelon thuiling. De afd. Amersfoort van den Ned. Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, bad Zaterdagavond j. 1. in de «Keizerskroon» een feestavond georganiseerd ter gelegenheid van de onthulling van het "nieuwen Vaandel dezer afdeeling, waarin als spreker (feestredenaar) optrad de heer N. van Hinte van Rotterdam, de pas benoemde secretaris van den Internationalen Bond van gemeente-personeel. De «Keizerskroon» was voor deze ge- tegenheid druk bezocht, want hehalve de I vaandelonthulling werden dezen avond ook eenige voordrachten, een tooneelstukje, I tombola voor dames en een wedstrijd 1 heeren ten tooneele gevoerd, terwijl bal het slotnummer uitmaakte van het fecst- I programma. I Burgemeester Graaf van Randwijck en i Mevrouw, alsmede de directeuren van Be- drijven, den Reinigingsdienst en enkele I raadsleden, behoorden tot de aanwezigen, terwijl ook best uurder sbond, Bond van Amb tenaren en de politiebond zich haddeu doeu vertegenwoordigen. I De voorzitter der afdeeling, de heer Schoof deed in zijn openingswoord uitkomen, dut het organiseereu van een avond als dezen, nog vele moeilijkheden met zich brengt, niet alleen ten opzichte van de financieele kwestie, maar ook de chronische kwaal, waaraan onze stad zoo gevoelig* lijdt, de zalennood, had hier zijn invloed doen gelden. Dan deelde hij mede, dat enkele leden van de tooneelvcrecniging «Kunst na Arbeid» hur. medewerking zullen verleeneti, zij het dan ook dat er geen Kunst zal gegeven worden; in onze kringen wordt reeds ge noeg aan kunst gedaan, in d< van een te kort loon, waarmede 01 dagelijks te kampen hebben. Daarom brengt spr. hulde aan de vrouwen van het gemeente- personeel, die de kunst verstaan met een klein loon, datgene te doen, wat zij doen. Hierna verleende hij het woord aan den spr., die gaarne de uitnoodiging voor dezen feestavond heeft aangenomen, al moet spr. toegeven, dat wij in geen tijd leven, waarin wij aan feestvieren mogen denken, maar aan een avond als dezen wilde spr. zich toch niet onttrekken, omdat hij medeleeft met het gemeente-personeel, dat nog steeds zijn zwaren strijd te voeren heeft. Toch steekt Amersfoort nog niet zoo bijzonder ongun stig af, de verhouding van dit personeel tegenover het gemeentebestuur is zeker vrij goed te noemen; de tegenwoordigheid van uweu burgemeester moge hiervan getuigen, zegt spr., al wil dit niet zeggen, dat ver schil van meening hier zou buitengesloten zijn. Met de loonen is het zeker nog niet wat het in dezen tijd wezen moetspr. geeft echter onmiddellijk toe, dat wanneer we den tijd van nu met dien van 13 jaar ge leden eens gaan vergelijken, we dan reeds heel wat verbetering kunnen constateeren terwijl het levenspeil van onze gezinnen niet weinig is verbeterd. Belangrijke verbeterin gen, zoowel in rechtspositie als wat loonen betreft zijn sinds dien ingevoerdtoch houden de loonen met de duurte nog geen gelijken tred, maar iti 190b waren het loonen, die de armoede teekenden op de gezichten van de arbeiders. Gemeentebestuur en personeel staan tbans meer begrijpelijk jegens elkander. Een woord van dank wil spr. het Amers- foortsche gemeentebestuur dan ook niet onthouden, alhoewel bet spr. spijt, dat het gemeentebestuur nog geen tijd gevonden heeft blijkbaar, voor de werklieden de 45 urige werkweek in te voerenwaar vele steden hierin reeds voorgingeu, staat Amers foort daar nog steeds bij ten achter. Waarom is vervolgt spr. de K urendag wel reeds ingevoerd bij particulieren en niet bij de gemeente, terwijl het gemeentebestuur toch altijd beweert het voorbeeld te willen geven jegens de particuliere bedrijven, Spr. bad daarom verwacht, dut hel punt invoering 8-urendag op de Raadaagenda van heden zou zijn voorgekomen, doch hij is hierin danig teleurgesteld. Spr. vertrouwt, dat Amersfoort nu spoedig er mede voor den dag zal komen, waar het elders reeds lang burgerrecht verkregen heeft. De arbeiders kunnen niet helpen, dat de tijdsomstandigheden allesbehalve rooskleurig zijn en dat onze regeering geen maatregelen treffen wil tegen de duurte, getuige de geschiedenis met de rijst en de suiker en de dure aardappelen, die wij ons dezen winter weêr zullen hebben aau te schaffen, kleeding en schoeisel ook niet te vergeten. Spr. staat dan eeuige oogenblikken stil bij de gevoerde politiek van onze regeering en ver gat Minister van|IJsselsteijn daarbijniet .Onze geheele regeeriug toont, zegt spr., nog steeds een klasseregeering te zijn, die haar taak niet opvat, zooals zij dis heeft op te vatten. Door de afdeeling Amersfoort is een adres aan den Raad gezonden om uitkeering van een bedrag in eens, omdat we dat in dezen tijd voor onze gezinnen noodig hebben. Hoog zijn spr. verwachtingen niet, maar laat men niet zeggen of denkeu«ze vragen maar raak!» want dat zou spr. de autoriteiten willen aanraden, eerst eens in de linnen kast van de arbeidersgezinnen te gaan kijken, ze zullen dan tot onverwachte resultaten komen. Spr. weet wel, de gemeente heeft maar geen boompjes, waarvan zij het geld kan aisclipddeu eu dat derhalve de belastin gen van de burgerij in de hoogte zullen moeten gaan, maar veel wil spr. hiervan toch niet hooren, omdat het de taak is van het gemeentebestuur naar audere middelen te zoeken en bij bet Kijk te gaan aan kloppen. I Hoe hooger loon, hoe meer de duurte I toeneemt, aldus spr., zoo blijven we rond- draaien, doch de fout in deze zn j de grooifabrikanten en niet bij de arbeiders. De inkomens dezer fabrikanten zijn

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1