gestegen van joon tot 100000 gulden en hooger, wat zullen zij zich due bekommeren om de nooden van de arbelderaklaaae I Maar julat daarom mogen en zullen wij niet rusten en zóólang strijden lot de tegen stelling tusschsn kapitaal en arbeid zal zijn verdwenen. Het zich aansluiten bij de vakorganisaties gsat met reuzenschreden vooruit. Het N. V, V. is de 230000 reeds te boven, we gaan dus de goede richting uit. En nog grooicr taak is voor ons weggelegddaarom wekt spr. de Amerafoortacbo arbeiders op hun tijd goed to besteden tot verheffing van hen zeil en hunne gezinnen iu den strijd om het bestaan. (Applaus). Thans tot de onthulling van het vaandel komende, hoopt spr., dat zij zal zijn en blijven de banier des vredes, niet die dus van vernietiging of doodslag, zooals bij het militarisme. Zij is de banier, die door de moderne gemeentearbeiders moet worden hoog gehouden als het symbool van den strijd der arbeidersklasse, zorgt dat zij on besmet blijft en een tuevlucht wordt voor uw vrouwen en kinderen, die er bescher ming zullen vinden In den strijd om een mensebwaardig bestaan. (Applaus). Het keurige vaandel, th.ui* onthuld, wordt onder enthouslastlscb applaus door den voorzitter aanvuard. Het roode doek vermeldt In gouden letters: »Ned. Bond van Werk lieden in Openbare diensten cn Bedrijven» afd. Amerslooit, Opgericht to October 1906, in het midden het Amersfoortsche Wapen. Hel verdere gedeelte van den avond was nu gewjjd aan het geven van enkele voor drachten en de opvoering van «Kinsldo Rinaldim», waarbij bet publiek zich blijkbaar naar hartelust vermaakte. Ook do tombola voor dames gaf aanleiding tot oen soms onbedaarlijk lachen, waarmede wij maar zeggen willen, dat het voor de aldeeling Amerafoort van den Bond van Gemeente werklieden ecu welgeslaagde avond is geweest. Installatie Tan den Kaari «au Arbeid. Groep Amersfoort. Zaterdagmiddag hield de Raad van Arbeid in bet gctiouw aan den Utrechtscbcn weg te dezer stede, In tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genoodigdeu, zijn eerste vergadering, welke onder leiding atond van den Voorzitter, den heer Ad. ter Cock. Zij werd bijgewoond door de huvren Burgemeester en Secretaris van onze ge meente en den Secretaris van Ntjkerk de Burgemeester en Secretaris van Hilver sum waren verhinderd. Voorts merkten wij op de bcsiuurderen van diverse Werk gevers- en Werknemers-organlsatitin, du piv. Voorzitter van den Raad van Arbeid, A. J. A. van Overatraten Gootjes, de ver tegenwoordiger* van de Kamera van Koop handel te Amersluort 011 Hilversum, de afu. Amersfoort van de Maaisch. van Geuees- kunde, het departement Utrecht van de Maatscb. van Pbarmacie, de Gezondheids commissie, departement van Nijverheid, be- stuurderen van de Middensi.-Vereetilging »de Hanze» en Handel e6 Nijverheid, enz. Ruim 3 uur nam de Voorzitter hol woord tot het uitspreken zijner rede, die wij, zoo niet volledig, dan toch voor een groot ge deelte bieronder laten volgen. Geachte aanwezigen! De driekleur, die beden uit ons gebouw wasit, zou voor ons bet teoken kunnen zijn, dat wij ons verheugden zoo velen in ons gebouw aanwezig te zien, die door hun tegenwoordigheid iconen belang te stellen in het werk van den Raad van Arbeid, maar zij heeft toch ook de beteekenia, dat er feest is vandaag. En dat feest is voor ons, al wordt het zeer bescheiden gevierd, dat de Raad van Arbeid van bet Gebied Amersfoort zal worden geïnstalleerd. Daarmede wordt dus den Volke verkon digd, dat con officieel lichaam wordt ge vestigd, dat zal trachten voor het heil van ongeveer 50.000 werknemer» in dit gebied nuttig werk te verrichten. Het spijt mij. dat de tegenwoordige in richting van ons gebouw niet toelaat meer uitnoodigingen te verzonden. Met het oog op de beperkte ruimte heb ik mij moeten bepalen om uit elke provincie, waarover mijn ambtsgebied zich uitstrekt, maar van een gemeente den Burgemeester en den Secretaris uit te noodlgen. Zoo moest ik ook doen met uit écn plaats dor provinciën Utrecht, Noord-Holland en Gelderland de Voorzitters en Secretarissen der werklieden organisaties te verzoeken tegenwoordig te zijn. Zoover zij georganiseerd zijn cn mij bekend, hield Ik mij hieraan ook ten op zichte der Werkgeversorganisaties. Ik stel bet zeer op prijk, dat U Mijnheer de Burgemeester van Amersfoort met den heer Secretaris hier aanwezig zijt. In Uwe gemeente toch Is de Raad van Arbeid van mijn Gebied gevestigd en van U heb' ik reed» veel medewerking ondervonden. Ik vertrouw, dat dit zoo rul blijven, ook dan, wanneer zich zeer gewichtige vraagstukken voor beide partijen voordoen. Het doet mij leed, aldus spr., dat de heer Burgemeester van Hilversum met den Secretaris verhinderd zijn, In ons midden te vertoeven, evenals de heer Burgemuester van Nljkerk. Ik vertrouw echter ook op hun voortdurende medewerking en steun. Ds Heeren Voorzitters, Secretarissen der Werklieden- en Werkgevers-organisaties uit Amersfoort, Hilversum en Nljkerk heet ik welkom op dit uur. Ook wij kennen elkaar reeds cu ook wij hebben met elkaar samen gewerkt teneinde iets in het belang der uitvoering der Invaliditeitswet te kunnen doen. Ik twijfel er niet aan, dat, indien ik een beroep op Uwe medewerking doe, mij deze zal worden verleend. En ten slotte, Vertegenwoordigers der Pers, ik zeg U dank voor Uwe tegenwoor digheid en vertrouw, dat ook U het Uwe zult willen doen cm ons werk bekend en populair te maken. Maar ook U, mijne Ambtenaren, zie Ik hier met groote voldoening. Het is mij een genoegen, dat U. nu het eens geen «dienst» is, in dit gebouw zijt samengekomen om van Uwe belangstelling te doen blijken bij dit voor ons allen zoo gewichtig moment. Moge ook bij U de belangstelling voor het sociale werk in zijn geheel steeds verhoogd worden I Vóórdat ik verder ga wil ik den man gedenken, die met kracht gewerkt beeft en zijn leven heeft gegeven aan de Sociale Wetgeving. Het is Minister Talma, wien wij een woord van eerbiedige hulde en van diep gevoelden dank moeten brengen voor hetgeen hij gewrocht heeft voor de Arbeiders verzekering. Zijn liefde voor en zijn werken aan den tak van Staatsverzorging zij ons bij ons werk ten voorbeeld. Minister Aalberse heeft kunnen volvoeren, wat Minister Talma niet w»s gegeven. Minister Aalberae geeft ons een voorbeeld hoe gewerkt moet worden. Wat door Z. E. reeds in korten tijd is lot stand gebracht, dwingt ieders bewondering af. Zijn vóórgaan zal ons doen volgen in het volvoeren van onzen plicht. In het kort bespreekt spr, alsnu in den breede het doel en de inrichting van den Raad van Arbeid, die samengesteld is uit een Voorzitter, 4 werkgeversleden en 4 arbeiders- loden cn voor ieder dezer een plaatsvervanger. Het Bestuur van den Raad van Arbeid bestaat uit den Voorzitter, een lid-werkgever, een lid-arbeider en twee plaatsvervangende leden. Het dagelijkach Bestuur van den Raad bestaat uit den Voorzitter en twee ieden. Aan den Verzekeringsraad is opgedragen het toezicht op de Raden van Arbeid, voor zooveel betreft de uitvoering van Wetten en algemeens maatregelen van Bestuur be treffende arbeidersverzekering. Er zijn twee Verzekeringsraden sen te 's-Gravenbage en éen te Arnhem, de Raad van Arbeid te Amersfoort ressorteert onder den Verzeke- tingsraad te 's-Gravenhage. De Raad van Arbeid heeft thans de uit voering van de Invaliditeitswet. In het algemeen valt leder zoowel man als vrouw die 13 jaar Is en niet ouder dan 70 jaar en in /<?o/;dicnst arbeid verricht, cn minder dan f 2000 inkomen heeft, onder de verplichte verzekering. De premie zal geheel ten laste van den werkgever worden gebracht. De mlllloenen aan de uitvoering der wet te besteden en wat daarmede verband houdt, ia geen weggeworpen geld. Waarvoor kan men het beter besteden, zou ik willen vragen, als voor dergelijke doeleinden? Wat komt er van een buis tfiecht als de fundamenten niet goed zijn? Wat komt er van een gehcele natie terecht als het overgroote deel van het volk niet goed verzorgd is? Het huis zal instorten, indien de fundamenten niet goed zijn, van de natie komt niets terecht, Indien dat meercndcel geen goede verzorging geniet. Wat er voor het vervolg van ons gevraagd zal worden is bij benadering nog niet te zeggen. Doch dat de Raden van Arbeid zuilen zijn werklnstituten met een verhef fend programma staat als een paal boven water. De Vrouw, die allcrwegc haar intrede in den Gemeenteraad gedaan heeft, zal ons bij onzen arbeid van groot nut kunnen zijn cn zeer zeker ook deel uit gaan maken van den Raad van Arbeid. U ziet bet in dit gebouw, do vrouwelijke krachten, die mij bij mijn werk behulpzaam zijn, zijn talrijk. Maar gij allen, die op maatschappelijk ge bied wat hebt willen verrichten, hebt ge U niet dikwijls verbaasd, dat de Vrouw nog zoolang verstoken is gebleven van het so ciale werk? Voarschillende mannen was het misschien niet altijd even prettig, dat de Vrouw meer stem in het kapittel kreeg, doch die ongemotiveerde onmondigheid is niet tegen te houden; langzaam maarzeker verovoren zij zich de plaats, die haar toe komt. Moge ook voor ons werk de Vrouw haar machtigen ateun niet onthouden! Laat ook in onzen Raad, waar werk gevers en werknemers te /.urnen zitting hebben, een goede geest hcerschen, die er op gebasoerd is, om het goede ïiHeen to he reiken. Thans deelt spr. in het kort iets mede over bet werk in verband met de aan melding. Hel aantal verzekerden Is geschat op ruim 44 000. Op Vrijdag 24 October waren binnenge- *l Naar wjj vernemen zijn de heeren W. v, Schaik (Werkgever-lid Amersfoort) en Brouwer (Werknemer-lid Hilversum) in hui*b. verg. in bot O. B. benoetud. REDACTIE, komen 40340 aanmeldingsformulieren, waar van 36621 het eerste stadium, 33173 het tweede stadium, 21686 het derde stadium na bewerking hebben doorloopeti. Die het laatste stadium hebben doorloopeu liggen dus klaar om voor de verzending gereed gemaakt te worden. Eiken dag komt er thans een zett groot aantal bij, dat het laatste stadium door loopt. Naast de medewerking, die de Gemeen tebesturen en de Werklieden-organisaties mij verleenden, komt een woord van dank toe aan de ambtenaren, die mij bij het vervullet) van utijn taak assisteeren, in 't bijzonder aan de heeren Kamphuis en Be rends, die respectievelijk als Chef en Sous- Chef der afdeeling Uitvoering Verzekerings wetten mij van het begin af, d.l. van af 1 Juni j.l„ hebben bijgestaan. Gedurende de maand Juni heb ik met hen beiden de zaken voorbereid, om vanaf 1 Juli met geleidelijk meer ambtenaren bet werk voort te zetten. Tot nu toe ht.eft alles eeti goed verloop gehad en zijn wij over den gaug van zaken tevreden. Dal dit succes bereikt" is, is voor een groot deel ook aan hun beider werken te danken. Ik vertrouw, Dames en Heeren, dat Uw praestatie zoo mag blijven. Laat Uw arbeid den felsten kritiek kunnen doorstaan. Wilt U steeds herinneren, wat ik U bij Uw komst op mijn kantoor heb gezegd: Wij zij er voor het publiek, het publiek is er niet voor ons. Op dit gewichtig oogenblik breng ik een welgemeend woord van dank aan Z.E. den Minister van Arbeid voor de voordracht tot mijne benoeming aan H. M. de Koningin. Mijne Heeren Leden. Plaatsvervangende Leden en Plaatsvervangend Voorzitter; ik doe een beroep op Uwe voortdurende me dewerking. Mijnerzijds geef ik U de plech tige verzekering, dat ik, zoolang ik Voor zitter van Uwen Raad ben, mij geheel zal geven om te trachten mijn plicht te ver vullen in het waarachtig belang van de taak, die ik op mij genomen heb. Alvorens de Heeren Leden en Plaats vervangende Leden van den Raad van Ar beid de belofte, in art. 82 der Radenwet gevorderd, zullen afleggen, schorst spr. deze eerste vergadering en verzoekt hij den aanwezigen een cogenolik in het gebouw nog te willen vertoeven, teneinde de voor- loopige kantoorlokalen in oogenschouw te Hiervan werd door velen gebruik gemaakt. De rede werd allereerst beantwoord door den heer Brouwer, R.K. Werknemer lid (Hilversum) die meent dat de Raden van Arbeid vrede zullen scheppen waar deze nog niet is, en -egt den Voorzitter do grootst mogelijke medewerking toe bij diens grootschen arbeid. De heer A, J. A. Dootjes gelooft dat er van confessioneele zijde nog wel tegenwer king zal komen, doch die thans tegenstan ders zijn, zullen eenmaal hoopt spr., onze voor standers worden, De heer Kcmphuis schildert den Voor- zijter als een humaan en eerlijk Chef. Na mens het personeel overhandigde hij hem een Voorzittershamer en een decoratief inktstel. Na bezichtiging van het gebouw ging men over in huishoudelijke vergadering, waar de leden beSedigd werden. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 27 October 1919. Aangevoerd 25 wagens, bevattende 5850 K.G. kaas. Prijzen f70.— tot f76.— per 50 K.G. Handel vlug. Uit het politie-rapport. Twee agenten bemerkten, op surveillance zijnde, in de Joban van Oldenbarneveldlaan onraad in een der in aanbouw zijnde per- ceelen. Toen zij zich nader overtuigèn wil den, nam iemand ijlings de vlucht. Door de duisternis wist hij te ontkomen, alhoewel een waarschuwingsschot in de lucht gelost werd. Uit de Openbare Leeszaal is een over jas ontvreemd, Proces-verbaal is opgemaakt tegen W. v. D., in het militair hospitaal wegens diefstal van goederen, zijn kameraad toe- behoorendc. Ter zake overtreding Arbeidswet is een bewoner van de Valkeslraat bekeurd. Iemand werd bekeurd ter zake van vuil werpen op den openbaren weg. Aan 3 personen werd nachtverblijf verleend. Nog werd iemand bekeurd ter zake overtreding der verordening op de winkel sluiting. Vijf peraonen werden ter zake open bare dronkenschap in arrest gesteld. Een zekere L. de M. werd aange houden en overgebracht naar Zaandam, alwaar door den Commissaris van Politie diens opsporing was verzocht tot het onder gaan van 3 maanden gevangenisstraf. Buitenlaridsche Kroniek. Dc mijnwerkersstaking in Amerika voorkomen? Het scheen onvermijdelijk, dat de kon- ferentie betreffende -de kolenstaking zou worden afgebroken, maar sekretaris Wilaon Is er in geslaagd de vergadering te doen verdagen. Volgens de «New-York Times, heeft sekretaris Wilson verklaard, dat de voornaamste moeilijkheid daarin bestond mijnwerkers en de mijneigenaren zoover te krijgen, dat zij goedgezind willen onder handelen over eene nieuwe loonovereen- komst. De «New-York Times» zsgt, dat men te Washington, nu de onderhandelingen niet zijn afgebroken, reden ziet om te hopen, dat de staking zal kunnen worden vermeden. President Wilson heeft een verklaring uit gevaardigd, door het kabinet goedgekeurd, waarin wordt verklaard, dat dc staking van de kolenmijnwerkers ongerechtvaardigd en onwettig is en waarin de bestuurders van de mijnwerkersvereenigingen worden aan gemaand de afkondiging van de staking te herroepen. De president zegt, dat de wet zal worden toegepast en dat middelen zullen worden gevonden om de natie te beschermen. Het kabinet besloot, dat een nieuwe industrieele konferentie zal worden bijeengeroepen, teneinde de pogingen voort te zetten om den industrieeleu vrede te ver zekeren. Lenoir geCxecuteerd. De «Westminster Gazette» verneemt uit Parija dat Lenoir Vrijdagochtend te 6.55 uur in de gevangenis te Vincennes is dood geschoten. Hij ontving nog bezoek van zijn moeder en raadsman. Toen men hem te 5.15 uur kwam mededeelen dat het vonnis vol trokken zou worden betuigde hij in onsamen hangende woorden zijn onschuld. Daarna werd hij bediend door den gevangenis kapelaan. Te 6.18 uur werd hij door drie bewakers naar de automobiel gedragen, die hem naar Vincennes zou brengen. Leuoir, in het zwart gekleed was zesr bleek. De stoet, uit zes automobielen be staande, kwam te 6.34 te Vincennia aan. Het vuurpeleton wachtte al verscheidene uren. Lenoir werd, in een stoel zittende, naar de plaats der executie gedragen. Hij was geblinddoekt. Majoor Abert las daarop het vounia van den krijgsraad voor. De bevelvoerende officier liet zijn zwaard zakken, de mannen gaven vuur. Lenoir was niet meer. BINNENLAND. De Posttarieven. De verhooging vanaf 1 November. De «St. Cl.» bevat de bekendmaking van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie betreffende de inwerkingtreding der gewijzigde Post wet van 14 Juli jl. en dc desbetreffende Kon. besluiten van 30 Augustus en 18 September j.l. BINNENLAND. Brieven. Tot en met 20 gram 7'/a cent; boven 20 gram t/m 100 gram 10 cent; boven 100 gram t/m 200 gram 15 cent; boven 200 gram t/m 1000 gram 20 cent; boven 1000 gram t/m 2000 gram 25 cent. Locaal verkeertot en met 20 gram 5 cent. Briefkaarten. 5 cent. Het maximum gewicht is zoowel voor brieven als voor gedrukte stukken, nieuwsbladen, braille stukken en gemengde zendingen vastgesteld op 2 K.G. De minima afmetingen voor kaartformu- lieren zijn gelijk gesteld aan de minima afmetingen van briefkaarten (to cM. in lengte en 7 cM. in breedte). De maxima blijven bepaald op 18 cM. in lengte en 13 cM. in breedte. Gedrukte stukken. Tot en met 500 gram 1 '/2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 500 grain tot en met 1000 gram 20 cent; boven 1000 gram tot en met 2000 gram 25 cent. Met gedruktê stukken zijn gelijk- gesteld Ge.mtografeerde stukken handschtiften met drukproeven in denzelfden omslag; vi sitekaartje», alle werktuigelijk vermenigvul digde stukken (die door de schrijfmachine verkregen en gecalqueerde stukken uitge zonderd), mits ten minste twintig volkomen gelijkluidende exemplaren, gelijktijdig ten kantore der posterijen worden aangeboden. Nieuwsbladen. I cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram (verpakking inbegrepen). Frankeering bij abonnement tot en met .55 gram '/2 cent boven 55 gram tot en met 150 gram 1 cent boven 150 gram '/a cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Van de verzending tegen nicuwsbladtarief zijn uitgesloten advertentiebladen en alle daarmee gelijkgestelde gedrukte stukken. Monsters. 2V2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Met monsters zijn gelijk gesteld a afzon derlijk te verzenden sleutels en voorwerpen van natuurlijke historie, waarvan de verzen ding niet geschiedt met handelsoogmerken. Postwissels en postbkwijzen. Voor postwissels t/m f 12.50 is 5 cent verschuldigd.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2