Zaterdag 1 November 1919. No. 9252. 69e jaargang TWEEDE BLAD PRIMA WIJNEN M Vleeschhouwer, G. KEUNEKE N. V. Centrale Crediet- en Landbouwbank n coitn SAFE DEPOSIT Uitgave van de Drukkerg „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firina A. H. van Cleefl". REDACTB.UK Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Znterdagavond. Abonnement per t maanden 1.— Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per j maanden 1.— franco per post /1.15. Advorteutiën 16 regels óo cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- F. W. H. O U D E N S. abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Reclames t—5 regels /1.25 Bewijsnummers worden in AMERSFOORT. rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht, BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9) VALKESTRAAT 1 Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een OVERZICHT. Buitenland. De toestand in Petrograd President Wil son's toestand De stakingen in Amerika. Pogroms Ernstige onlusten in Egypte. Binnenland. Het lijk van den vermoorden korporaal Vos gevonden - De Koningin niet naar Indift De electriciteitsstaking. KENNISGEVINGEN. INLIJVING MILITIELICHTING 1920. Jitstel van eerste oefening enz. De Burgemeester van Amersfoort brengt hierbij het volgende ter alge- meene kennis. Inlijving van dienstplichtigen der Mililiclichting 1920. De inlijving der lichting 1920 geschiedt 1920 in de gewone tijdvakken, vastge steld in art. 72 der Militiewet. Volgens art. 72 der Militiewet heeft de inlijving plaats: jE 1. voor de zeemilitie in twee gedeelten: het eerste gedeelte- in het tijdvak van iG 20 Maart, het tweede gedeelte in dat van 6— 10 Augustus j. 2. voor de infanterie in twee gedeelten: 'tahet eerste gedeelte in het tijdvak van 16 b 20 Januari, het tweede gedeelte in dat van P 1—5 October; 3. voor de, vestingartillerie in twee ge- deel tenhet eerste gedeelte in het tijdvak van 15 I^laart, het tweede gedeelte in dat van 16—20 October; 4, voor, de pantserfortartillerie en de tor- j pedisten in het tijdvak van 1 5 Maart; L 5. voor de pontonoiers in twee gedeelten het eerste gedeelte in het tijdvak van 16 20 Januari, het tweede gedeelte in dat van ]»6—zo Juni; 6. voor de genietroepen, met uitzondering van hen, die bestemd zijn voor opleiding tot milicien-telegrafist of -telephonist: in iet tijdvak van 16—20 Januari of, zoo in lijving in twee gedeelten noodig wordt ge- tcht, het eorsto gedeelte in het tijdvak van 6—20 Januari, het tweede gedeelte in dat i 16—20 Juli; van hen, die bestemd zijn voor opleiding milicien-telegrafist of -telephonistin het ijdvak van 1 .5 October 8. voor de bereden korpsen: in het tijd- ik van 1 -5 October of, zoo inlijving in wee gedeelten noodig wordt geacht, het erste gedeelte in het tijdvak van 16—20 faart, het tweede gedeelte in dat van 15 )ctober. Zij, die het in art. 70, eerste lid, der _ilitiewet bedoelde bewijs van voorgeoefend- eid hebben verworven, worden, voor zoo- eel zij worden toegewezen aan de Infanterie, e Vestingartillerie of de Genietroepen en iet bestemd zijn voor opleiding tot milicien- elegrafist of -telephonist, twee maanden iter ingelijfd dan in de tijdvakken, ver leid onder 2, 3 en 6. De lotelingen der lichting 1920, die zijn legewezen aan de Genie (Motordienst) rorden ingelijfd in twee gedeeltenhet erste gedeelte in het tijdvak van 16—20 anuari 1920; het tweede gedeelte ia het jdvak van 16—20 Juli 1920. vanaf f 1.35 per flescb J. VAN HAMEKSVKLD JR. VRAAGT PRIJSCOURANT B. Einde van uitstel van eerste-oefening f van verlenging van eerste-oejening voor ienstplichligen van vroegere lichtingen. Ten aanzien van dienstplichtigen van roegere lichtingen dan de lichting 1920, ie uitstel of verlenging van uitstel van erste-oefening verkregen tot het tijdvak, r itaarin moeten worden ingelijfd de dienst plichtigen der lichting 1920, die zijn toege- r wezen aan de hieronder vermelde onder- deden der landmacht en eventueel de daarbij vermelde besteraming hebben, moet dit uit- MEUBELMAKERS, HALFWASSEN, JONGMAATJES, STOFFEERDERS, gevraagd tegen hoog loon, door stel of deze verlenging van uitstel geacht worden te zijn verleend tot de achter die onderdeelen genoemde datums. ONDERDEELEN DER LANDMACHT EN BESTEMMING. Datum, tot welken het uit stel van eerste- oefening of de verlenging van het uiistel geacht wordt te zijn verleend. Iste Bataljons der regimcu- ten infanterie (de regi menten Grenadiers en Jagers onder de regimen ten infanterie begrepen) Ilde Bataljons der regimen ten infanterie (de regi menten Grenadiers en Jagers onder de regimen ten infanterie begrepen) De regimenten infanterie (de regimenten Grenadiers en Jagers onder de regimen ten infanterie begrepen) bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte lilde Bataljons der regimen ten infanterie (de regi menten Grenadiers en Jagers hieronder begrepen) De regimenten infanterie (de regimenten Grenadiers en Jagers hieronder be grepen): bestemd voor het tweede in te lijven ge deelte De regimenten infanterie (de regimenten Grenadiers en Jagers hieronder be grepen): bestemd voor he! laatst in te lijven '^elte De compagnieën Wielrijders De regimenten vesting-artil lerie bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte De regimenten vesting-artil lerie: bestemd voor het tweede in te lijven ge deelte De regimenten vesting-artil lerie: bestemd voor het laatst in te lijven gedeelte Het korps Pantserfort Ar tillerie Het korps Torpedisten Het korps Pontonniersbe stemd voor het eerst in te lijven gedeelte Het korps Pontonniers: be stemd voor het tweede in te lijven gedeelte Het korps Pontonniers: be stemd voor het laatst in te lijven gedeelte Het regiment Genietroe pen Pioniers, enz. Het regiment Genietroepen: bestemd voor opleiding tot milicein telegrafist of telephonist De Genie, Motordienstbe stemd voor het eerst in te lijven gedeelte De Genie, Motordienst: be atemd voor het tweede In te lijven gedeelte De Genie, Motordienst: be stemd voor het laatst in te lijven gedeelte 1 October. 19 Januari. 19 Januari. 16 Juni 16 Juni. 19 Januari. 1 October. 19 Januari. 19 Juli. 19 Juli. De regimenten huzaren bestemd voor paardenop- passer of paardenverzor- ger 16 Maart. De regimenten huzaren: niet bestemd voor paar- denoppasser of paarden- verzorger1 October. De regimenten veld-artillerie 1 October. Het korps Rijdende-artillerie 1 October. Aan de onder B bedoelde dienstplichti gen zal een nieuwe verlofpas worden toe gezonden, waarbij hun tot den voor hen bepaalden datum, aangegeven in kolom 2, verlof wordt verleend. Amersfoort, 30 October 1919. De Burgemeester, v. RANDW1JCK. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 37 der Drenkwet, brengen ter openbare kennis: ie dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van THEODORA MARIA VAN SOEST, weduwe van jacobus johannes HeiJMEN, om verlof voor den verkoop van alcoholhou denden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de beneden voorloealiteit van het perceel Lange- straat No 30, alhier 2e dat binnen twee weken na deze bekend making een ieder tegen het verleetien het verlof schriftelijke bezwaren bij bun College kan inbrengen. Amersfoort, 31 October. 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, Langestraat 105 AMEKSFOOBT SPECIAAL ADRES IN J Lederwaren, Honden- artikelen en Heisbenoodigdheden j Beleefd aanbevelend. j HINDERWET. Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet. Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de Directie van de Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, te Amsterdam ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor electrische beweegkracht door middel van een 10 P.K. electro-motor, op een draaischijf van 20 Meter middellijn, op het Stationsemplacement op het perceel alhier bij het Kadaster bekend onder Sectie D. No. 3027, thans bekend als No. 3513 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 13 November aanstaande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner ledeu, bezwaren 'egen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, ie lid der Hinuerwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, dit over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 30 oct°ber 1919. Burgemeester eti Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEHNSRA. Amersfoort, Scherpenzeel, Soest, Utrecht, Tel. inlerc. 36». Tel. Interc. 2. Tel. interc. 6. Tel. liiterc 460 Talsgra na-a dros „CB.EEO". Buitenlandsche Kroniek. De toestand in Petrograd. Over den toestand in Petrograd geeft de j «Morgen Post. een aanschouwelijk relaas van den Russischen luitenant Knorring, die met een vliegtuig uit Petrograd wist te ontsnappen. Zelfs de matrozen, die de heer schappij in de stad uitoefenen, slagen er niet in zich een stuk brood of een haring te verschaffen. De overige bevolking, ook wanneer zij over ruime geldmiddelen be schikt, is aan den vreeselijksten honger prijs gegeven. De bevolking lijdt ontzettend ge brek aan stookmateriaal. Al wat maar brandbaar is, is opgebruikt. Zelfs de houten huizen van de arbeiders en het houten straatplaveisel is in de kachels verstookt. De arbeiders, die hierdoor van hun woningen beroofd zijn, worden in dc leeg staande paleizen van Petrograd ondergebracht, Een eigenlijk zakenleven is er in het geheel niet, afgezien van eenigen sluikhandel. Het eenige verkeersmiddel zijn de electrische trams; de paarden van de huurrijtuigen heeft men geslacht. President Wilson's toestand. De President gaat steeds vooruit en houdt zich in nauwer contact met de zaken. Het thans door 's Presidenten doktoren uitge geven bulletin luidt als volgt: »De verbe tering in den toestand van den President duurt voort. Hij eet en slaapt goed, de spijsvertering is eveneens in orde. Hij be vindt zich zoo wel, dat het niet langer noodig wordt geoordeeld eiken dag een Bulletin uit te geven. Ernstige onlusten in Egypte. Te Alexai üriè hebben den 24en en in den vroegen morgen van den 25en October ernstige onlusten plaats gehad. De politie werd door een kleine militaire macht bij gestaan. 20 politie-agenten en vele muiters werden gewond, enkelen gedood. De rust is thans teruggekeerd. Men verwacht tegen Zaterdagnacht een spoorwegstaking, weike 12 uur zal duren. Waarschijnlijk zal deze de volgende maand herhaald worden. De stakingen in Amerika. De «New-York Times, zegt, dat men gelooft, dat de troepen onmiddellijk zullen worden ge zonden naar alle plaatsen, waar het noodzake lijk zal blijken de niet-georgauiseerde mijnwer kers te beschermen. Senator Thomas uit Colorado, democraat, heeft een wetsvoorstel bij den Senaat ingediend volgens welk dc president gemachtigd wordt tot het gebruiken van troepen om op te treden tegen de mijn werkers of spoorwegarbeiders in geval van stakingen. 1-Iet wetsvoorstel is zonder debat verwezen naar de kommissie voor militaire aangelegenbeden. Tweehonderd havenarbeiders, die aan het werk wilden gaan, werden aangevallen door 1000 stakers. Er werden ongeveer 100 schoten afgevuurd en verscheidene personen werden gewond. Pogroms. Omtrent de gebeurtenissen in Polen en de Oekrajne deelt men mede: >Uit de documenten blijkt, dat ongeveer veertig duizend menschen bij deze pogroms zijn gedood en honderdduizend verminkt. Het aantal gemee.iten, waar pogrome plaats vonden, bedraagt meer dan honderd. De materieele schade wordt op ruim honderd millioen roebel geschat.» »Enkele voorbeelden: in het stadje Trost- janetz in Polodie is geen Joodsche man in leven gebleven. Men heeft allen meer dan 500 vermoord. In Feltschin had eerst een pogrom plaats. Daarna werd het geheele dorp, alleen uit houten huizen be staande, in brand gestoken. In Elisabeth- grad gouvernement Cherson heeft men 80 000 Joden uitgeplunderd. In Tscher- kassy gouvernement Kief zijn 1500 Joden gedood.» UIT DEN OMTREK Apeldoorn. De zaak-Hekman zal in November voor de rechtbank te Zutphen dieneu. H. is de pseudo-Britsche officier, die in perceel Zevenhuizenscheweg 6 alhier een valsche Engelsche bankbiljetten-fabriek exploiteerde en die biljetten later uitgaf, alsof het echte is gesloten en de zaak naar de openbare terechtzitting verwzzen. B a a r n. De voorwaarden der schenking van het Maarschalkerbosch aan de gemeente zijn o.m. dat gemeld perceel overeenkomstig de tegenwoordige bestemming steeds als wandelplaats zal moeten dienen en te allen tijden voor het publiek moeten toegankelijk blijvendat op het onroerend goed nim mer gebouwen zullen mogen worden ge. steld; dat het terrein nimmer gebruikt zal mogen worden tot uitoefening van sporten evenmin tot het houden van openbare bij eenkomsten. Doorn. Als plaats, waar het groote poortgebouw door de spraakmakende gemeente reeds «Brandenburger Tor. gedoopt, ter afsluiting van Het Huis te Doorn zal verrijzen, is, naar wij vernemen, thans aangewezen een punt aan den Langbroeker weg bij de laan van Schoonoord, tenover de villa >Elisabeth>, De poort zal circa 10 Meter van den weg af komen, om de bochten voor auto's enz, wat ruimer te maken. Deze zelfde ingang werd en wordt tot dusver geregeld ook door den ex-keizer gebruikt bij het afleggen van bezoeken van uit Amerongen aan Het Huis te Doorn, waarheen hij zich pleegt te begeven langs den stillen «Buurtweg», die een weinig gebruikten verbindingsweg vormt langs «Schoonoord» en «Broekhuizen, met het Kasteel Amerongen. De bewaking van het terrein is thans niet meer aan dorpsbewoners toevertrouwd, doch uitsluitend aan Duitsch personeel, dat geregeld in gezelschap van een reusachtig goed gedresseerden politiehond surveilleert. Nog bijkans dagelijks komen te Zeist goederen uit Berlijn voor den ex-keizer aan. In verband met een ingekomen brand- stoffenaan vraag voor den ex-Keizer wordt het aantal schoorsteenen in Het Huis Doorn thans van visr op tien gebracht. Ha wijk. Het bewakingsdetachement van het vreem delingenverkeer te Harderwijk is thans in verband met de voorgekomen ongeregeld heden versterkt met troepen uit Amsterdam en 's-Gravenhage. Hilversum. Alhier is op 79-jarigen ouderdom over leden de Oud-luit. Generaal C. P. van Pofnmercn Oud-c.mmandant van het 8° Reg. Inf. van de s° Divisie en Oud-Inspecteur

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1