A1IEHSF00RTSCEE COURANT. Zaterdag 15 |g3t November 1919. No. 9258. 69e laargang EERSTE BLAD. PRIMA WIJNEN NIEUWE HANDSCHOENEN B. KRAAL N. V. Centrale Crediet- en Landbouwbank SAFE DEPOSIT KEI) At F. W. H. A M E K L'UK O U D E N S. FOORT. llitqave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post /1.15. Advertentiën 16 regela 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentlën per regel 15 cent. Reclames t5 regels 1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9) VALKESTRAAT 19. Telefoon 19. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. OVERZICHT. Buitenland. Stopzetting van het verkeer te Berlijn De Ministers en de verkiezingen in Frankrijk. Binnenland. Motie-Troelstra in de Kamer, socialisatie van de bedrijven Nieuwe Kamerleden Jaarwedde onderofficieren. Multatnii. u Twist 1 (Vereenvoudigde spelling). Het is bekend, dat in Mei 1S60 een schrijver hier te lande met een boek op trad, dat naar zijn eigen voorspelling <als een donderslag in het land vallen» zou. Hij heette Eduard Douwes Dekker, maar koos als schrijver de schuilnaam Multatuli. Het boek had tot titel Max Ha velaar of de Koffy veilingen der Nederlandsche Han- del-Msatschappij<. Door deze Max «Ha velaar* werd Douwes Dekker op eens een be roemdheid, die door 't grote publiek slechts werd gekend als Multatuli, zoals men eens Arouet slechts kende als Voltaire. Eduard Douwes Dekker dan werd op de 2e Maart 1820 te Amsterdam geboren uit het huwelik van Sietske Keltjes Klein met de gezagvoerder ter koopvaardij Engel Douwes Dekker. Op bijna 19-jarige leeftijd in Januarie 1839, trad h'j in Oostindiese staatsdienst, waarin hij na weinig jaren, in 11851, tot assistent-resident opklimt. In 1846 huwt bij met Everdine H. baronnesse van Wijnbergen de Tinec in zijne geschrif ten en brieven vanaf het najaar van 852 tot bet voorjaar van 1855 is hij met verlof in 't moederland, keert dan naar Indi* terug en wordt de 4e Januarie 1856 benoemd, isistem-resident van Lebak (in de resi dentie Bantam op West-Java), welk ambt hij op 22 Januarie aanvaardt. Doch reeds op 28 Februarie verzoekt hij wegens een principieel verschil met zijn superieuren de gouverneur-generaal Duymaer om zijn ontslag, hetgeen hem na een vuur- afgaande atnbtelike terechtwijzing op 4 April op eervolle wijze wordt verleend. Wat nu verder in Douwes Dekker's leven volgt, is de grote levenstragedie van een idealist, dia in zijn beste jaren door het ijwillig prijsgeven van een aanzienlik ambt manmoedig het bestaan van zichzelf en van zijn gezin opoffert aau de geweldige strijd voor onvervreemdbare mensenrechten. Of schoon hij zijn partikuliere aangelegenheid op te heffen in de sfeer van het algemeen menselike en daardoor hoog- en bijna bovenmenseliks volbrengt, valt hij aan een onontkoombare tragiek ten offer, in welke maalstroom zijn naaste betrekkingen meedogenloos worden meegesleurd. De zelf voldane burgerman moge op het «zoeken naar een middel van bestaan» van zulk een geest spottend nederzien, wie op historiese hoogte staat, wordt bij het gezicht van deze tragiese «gebondenheid des levens» door een afgrijzen aangegrepen, dat slechts wordt verzacht bij het aanschouwen van de daar* naast verlopende strijd voor de heiligste goederen der mensheid, waarvoor slechts uitzonderingsmensen als kampioen kunnen optreden. Na zijn ontslag uit de staatsdienst begint lor Dekker de tijd van rusteloos zwerven, dat tot bijna aan zijn levenseinde heeft geduurd. Begin '57 keert hij naar Nederlaod terug; en terwijl hij zonder uitzicht is op een "passende positie, leidt hij een avontuurlik bestaan in Frankrijk. Duitsland en België. Eerst in 't voorjaar van 1859 *omt zijn vrouw met de beide kinderen uit Indië; een tijdlang leeft het gezin Dekker in België, doch gaat in Augustus te Antwerpen ui elkaar om met zeldzame uitzonderingen van nu afaan gescheiden te blijven. Vrouw en kinderen vinden voorlopig een ooder°** bloedverwanten in Nederland, terwyl Dekker maanden lang te Brussel >n het cafétje «Prince Beige» verblijf houdt, va waar hij op 13 Oktober juichend aan line schreef: «Mijn boek is af, mijn boek is af!» Dit boek was na zijn uittreden uit de koloniale dienst zijn eerste grote daad, zowel in politiek als in literair opzicht. Het geeft in de vorm van een boeiende roman weer, wat hij in Lebak heeft beleefd want «Max Havelaar, dat ben ik», zoals hij Tine in een brief inlichtte. En hij eindigde met een overweldigend hartstochtelik beroep op de koning, om recht te doen aan Havelaar en aan de bevolking van Insullnde, «dat zich daar slingert om de evenaar, als een gordel van smaragd!» Dat was een andere taal en andere inhoud, dan waaraan ons dommelend volkje van omstreeks '60 gewoon was: taal van harts tocht en sarkasmen, inhoud van een men- selik lijden, dat gedompeld was tn het schreeuwend leed van millioenea, die onder ons gezag in het heerlikste land ter wereld gedoemd waren tot armoede en slavernij. «Insulinde», met die zoetvloeiende naam doopte de schrijver onze Indiese Archipel; «Multatuli», zo zou met een horatiaanse reminiscentie «die veel gedragen heb», naar eigen omschrijving voortaan de man beten, die de «Max Havelaar» bad ge schapen. vanaf f 1.35 per flesch J. VAN HAMKHSVKLD JU. VRAAGT PRIJSCOURANT Roerend is het in zijn brieven uit die tijd na te gaan, welke schitterende verwach tingen de arme schrijver koesterde van zijn boek, dat door bemiddeling van Jacob van Lennep in de voorzomer van het volgende jaar in twee delen bij J. de Ruyter te Amsterdam werd uitgegeven en dat reeds 11a weinige maanden, nog in hetzelfde jaar t86o, een tweede druk beleefde. Ieder wilde het gelezen hebbeD, «er ging een rilling door het land»; ja, de gemoederen werden er zo door opgewonden, dat het voor zekere bedachtzame zijde een punt van overweging schijnt te zijn geweest om het boek als gevaarlik te onderdrukken! Des te tragieser werkt de rreselike, steeds nader sluipende ontgocheling, wanneer Mul tatuli gedwongen wordt te erkennen, dat de logge staatsmachine door zijn cri de coeur, die toch zo geweldig zelfs Jan Saiies en Jan Hens trof, slechts even trilde en men inmiddels hem en zijn gezin kalm liet voorthongeren. Het zwerversbestaan gaat dan ook onver poosd voort. In de eerstvolgende jaren treft men Multatuli nu eens voor korte tijd te Brussel, dan weer te Amsterdam of in Den Haag aan; maar bijna nooit in vereeniging met zijn gezin. In 't jaar 1862 voert Multatuli het pijnlike proces om het eigendomsrecht van de «Havelaar» met van Lennep, dat hij wel niet geheel zonder een summum jus summa injuria verliest. Maar in het zelfde jaar komen ook zijn «Minnebrieven» «ja, van donder en bliksem» uit. In bet jaar daarop ziet het eerste deel van zijn «Ideeën» het licht. Voorts houdt hij lezingen, beter gezegd voordrachten, hetgeen hij later, omstreeks het jaar '80, herhaalt. Doch verder dan tot een beroemde, door velen vergode, door anderen verafschuwde schrijver brengt Multatuli het niet. En in de grootste armoede trekt Tine in 't voorjaar van '66 uit Brussel naar Amsterdam, waar ze in de letterlike betekenis van het woord een «onderdak» vindt, dat haar man weinige dagen te '-oren bad verlaten om in Duitsland ergens een onderkomen te zoeken, betgeen hem na een kort vertoef te Frankfort voor enkele maanden te Coblenz gelukt. Sedert die tijd is Multatuli, afgezien van een jaar verblijf in Nederland en van korte uitstapjes naar hier, naar België of naar Frankrijk, in Duitsland gebleven van be gin '67 tot begin '69 te Keulen, sedert Mei '70 nadat hij een jaar laag voor 't laatst met de zijnen in den Haag verenigd was geweest enige maanden in en bij Mainz, daarop vanaf November negen jaren te Wiesbaden, vervolgens nauweliks een jaar te Geisenheim en eindelik te Nieder-Ingel- heim (tussen Mainz en Bingen) tot zijn dood op de 19e Februarie 1887. En zijn gezin Nog in de zomer van '66 geeft Tine gehoor aan de uitnodiging van een vriendin en trekt met haar kinderen naar Milaanin 't begin van '69 komen ze weer in Nederland, doch keren in Mei '70 heimelik naar Italië terug. Op de 13e Sept. 1874 wordt de heldhaftige zwaarbeproefde vrouw, die ook in de bitterate ellende nau weliks aan de gtootheid van haar man en aan diens eindelike zege heeft getwijfeld, In Venetië uit haar dieptreurig bestaan voor altijd verlost. De dochter «Nonnie»eigen lik Everdine werd later te Napels de echtgenote van professor Basani, die een paar jaar geleden is gestorven; de zoon «Max» in werkeiikheid Eduard is leraar aan de hogere burgerschool te Gouda. Reeds in 't jaar 1862 had Multatuli de twintig jaren jongere Mimmi Hamminck Schepel leren kennen, die met voorname vreuwelikheid sedert de dagen te Coblenz voor de eenzame zwerver zorgde en op 1 April 1875 zijn tweede vrouw werd. Als hoedster van de intiemste herinneringen aan haar onvergetelike echtgenoot geniet zij in haar vriendelike woning in Den Haag een gezegende ouderdom. In het voorjaar van '68, tijdens zijn ver blijf te Keulen, hoopte de gebreklijdende man nog eens sedert de Havelaardagcn op een aanzienlik regeringsambt in Indië, waardoor hij en zijn gezin uit huu ellende zouden worden verlost. Doch tevergeefs. De regering zond ter beteugeling van de Indiese oppositie-pers Busken Huet naar Batavia en liet na vruchteloze onderhande lingen de vroegere assistent-resident Dekker, rijker aan schulden en teleurstellingen, uit Den Haag in de armoedige woning te Keulen terugkeren. Van nu afaan werd het Multatuli duidelik, dat er van een daad- werkelik ingrijpen in de Indiese politiek door hem geen sprake meer zou zijn. Slechts de veelgelezen auteur zou hij verder wezen. Maar ook in deze bescheidener positie heeft hij voor Indië niettevergeefs geleefd, hetgeen o.a. duidelijk werd in 't licht gesteld in het jaar 1910 bij de herdenking van het feit, dat een halve eeuw geleden de «Max Havelaar» was uitgekomen. (Slot volgt.) Langestraat 26-104 Telefoon 348 BEVOLKING. Amersfoort, Scherpenzeel, Soest, Utrecht, Tel. interc. 363. Tel, interc. 2. Tel. interc. 6. Tel. interc 460 I Telegram-adres „CREDO". 'Opgave van gevestigde personen j van 10 t/m 17 Oct. 1919. i C. Wijnands, Amsterdam naar Soesterw. 17 Mej. T. Vreekamp, Kampen naar Laagl.weg 7 Mej. D. Kallenbach, Am- 1 sterdam naar Leusderweg 58 G. Brink, Driebergen naar Utrecht.weg 190 J. Hazewinkel, Loosduinen naar Joh, v. Oldeb 1. J. Arler, Amsterdam naar Hellastr. 10 Mej. H. Kamphuis. Apeldoorn naar Ver- hoevenstr. 59 Mej. H. van Dijk, Soest naar KI. Nncht.st. 21 Mej. N. Kerk hoven, Enschede naar Soesterw. 149 W. Verhoeven, Soest naar Langegracht 21 W. v. Laer, Indië naar Emmalaan 6 P. de Gier, Rotterdam naar St. Louis B. Vogelzang, Amsterdam naar Zuidsingel 44 Mej. G. Berendsen, Enschede naar Zuidsingel 44 Mej. A. v. Geenen, Schayk naar St. Andriesstr. 15 Mej. C. Schut, Hoogland naar St. Andriesstr. 15 J. Leewerink, Borne naar B. Wuyt.laan 55 C. Buys, Utrecht naar Woest.weg 121 J, Bregman, Rijswijk naar St. Anfridusstr. 13 M. v. Asselt, Leusden naar Zandgat 3 J. Hagens, Utrecht naar Dievenweg 3 J. Sulpke Bos, Weesp naar H. v. Vianden- str. t G. de Boer, Amsterdam naar Utrecht.weg 255 J. Tetenburg, Soest naar Weverssingel 30 F. Slootman, Hilversum naar Miereveldstr. 12 Mej. J. v. Aken, Naarden naar H. v. Viandenttr. 1 Mej. A. Vierdag, Almelo naar Leusderweg 37 Mej. A. Anderson, Deventer naar Schim- melp.str. 35 Mej. P. Mulder, Utrecht n. Soesterw. 49 A. Geesbeek. Veenendaal naar Verhoevenstr. 12 Mej. H. Welters, Valburg naar Krankeledenstr. 16 Mej. A. Stroeve, Utrecht naar Hof 44 Wed. Stom. Schiedam naar Westerstr. 51 D Vonk, Harderwijk naar Havik 21 Lang- Busser, Deventer naar Miereveldstr. 39 Mej. W. Jochem, Barneveld naaJ Scheltusstr. 16 A. v. d. Pol, Zwolle naar Bisschopsw. 88 E. van Deuveren, Hoevelaken naar. Flierbeekstr. 8 Mej. A. de Houlin, België naar P. C.Hooftl. 5 R. Goede, Utrecht n. Hoogeweg 43 J. Timmerman,Rotterdam naar Aldegondestr. 42 A. Endel, Hil versum naar Langestr. 117 J. Hendriks, Amsterdam naar Kamp 44 B. v. d. Valk, Utrecht naar v. Bemmelstr. 77 Mej. P. van Eeden, Woudenberg n. H. v. Viandenstr. 22 J. Stuivenberg, Enschede naar Ver hoevenstr. 25 Mej. C. Dusschoten, Lin- schoten naar Krankeledenstr. 5 Mej. H. Jordens, Heemstede naar P. Buysiaan 7 Mej. K. Wilgenburg, Hoevelaken naar Langestr, 51 K. Sprangers, Soest naar Buurtweg 20 F. Pietersen, Utrecht naar Zand 9 T. v. Drie, Nijkerk naar Llen- dert.weg 18 H. Stheeman, Nijmegen naar P. Buysiaan 27 J. Greeffhorst, Stouten- burg naar Soesterweg 134 C. Mooy, Alkmaar naar Langestr. 57 C. Prins, Driebergen naar Leusderweg 56 E. Siebelink, Wouw naar Langestr. 2 E. Klompenhouwer. Nijkerk naar Molenstr. 17 C, Gitikel, Ede naar Hellestr. 24 F. Brand, Werkhoven naar Hof 15 J. Joustra, Avereerst naar Utr.weg 247 P. Herwaarden, Noord Amerika, naar Utrecht, weg 64 D. Scheffeiaar, Bergen op Zoom n. v. Assenr.str. 2 A. Renes, Wouden berg naar v. Bemmelstr. 47 O. Methorst Scherpenzeel naar Bisschopsweg 52 P. v. d. Wijk, Ned. Oost Indië naar J. v. Oldenb.l. 2 J. Meeuwsen, Utrecht naar Bloemend.str. 38 K. Janse, Utrecht naar Bloemend.str. 38 H. Eggink, den Haag naar K. Wilh.str. 22. HG. KEUNEKEij Langestraat 105 l* AMERSFOORT r |j SPECIAAL ADRES IN A Lederwaren, So aden- artikelen en h Reisbeaoodigdkedea m Beleefd aanbevelend. 8 tiiïjTZiriSiZiïiTZïiïXTirzTirixi4. STADSNIEUWS Broodkaar t-Suikerkaart.' De Directeur van het Levensmiddelen bureau maakt bekend, dat de broodkaart 117e tijdvak (voor wittebrood de paars gekleurde) geldig is van 21 tot en met 29 November 1919. In de week van 17 tot en met 22 No vember 1919 wordt op bon 7 (zeven) der suikerkaart 2>/a ons goedkoope suiker ver kocht. Amersfoort, 14/11 '19. Examen. Aan de Rijks-Univcrslteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten, onze stadgenooten, mej. Louise G. A. Bolleman en de heer D. P. Hamers. Ter Kennisname! De Directeur van het post- en telegraaf kantoor te Amersfoort brengt ter kennis, dat gedurende het tijdvak van 11 November tot 3 December a.s. door den Raad van Arbeid alhier groote hoeveelheden geadvi seerde brieven zullen worden verzonden bestemd voor ingezetenen te dezer stede. De kennisgevingen tot afhalen van be doelde brieven zullen belanghebbenden ach tereenvolgens bereiken. De gelegenheid tot afhalen wordt open gesteld op werkdagen van 8 uur v.m. tot 7 >/2 uur n'm- aan twee loketten. Belanghebbenden worden vriendelijk ver zocht, na ontvangst van de betrokken kennisgeving spoedigst den daarbij bedoelden brief aftehalen. Daar, waar het een algemeen volksbelang geldt wordt aan werkgevers beleefd verzocht, belanghebbenden zoonoodig in de gelegenheid te stellen aan hooger genoemd verzoek te voldoen. Hierdoor zal de goede gang van zaken in het algemeen en vlugge bediening aan de loketten in het bijzonder worden bevorderd. Onze Directeur der Gemeente-bedrijven laat een reclame-biljet in onze gemeente verspreiden, waarvan wij 't volgende over ly at is het goedkoopst! LICHT. Een gewone petroleumlamp heeft een sterkte van hoogstens 35 kaarsen en ge bruikt dan minstens per uur t'l2 cent aan olie van 20 cent per Liter. Een gewone gaslamp heeft een sterkte van 80 kaarsen en gebruikt per uur slechts voor 2 cent gas van 15 cent per M3. (laagste prijs klasse I) voor t'l2 cent gas van 18 cent per M3. (tusschenprijs) voor 3 cent gas van 22 cent per M3. (hoogste prijs klasse IV) Hangend gasgloeilicht geeft 100 kaarien en is nog 15% voordeeliger, dus kost bijv. slechts i3/4 cent per uur aan gas van 15 cent per M:l. Een liliputbrander van 40 kaarsen gebruikt ongeveer de helft, dus kost bijv. slechts t cent per uur aan gas van 15 cent per M3. Een eleclrische lamp (halfwatt of Arga) van 100 kaarsen sterkte gebruikt per uur: voor 2 cent stroom van 30 cent per K. W. U. (laagste prijs klasse I) voor 2»/2 cent stroom van 40 cent per K. W. U. (tusschenprijs) voor 3'/j cent stroom van 50 cent per K. U. W. (hoogste prijs klasse IV) Een dergelijke lamp van 50 kaarsen ge-

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1