PLANTA JURGENS' Zfeffri/gterj Botermelange. KEUISIISJE gewag. PLANTENBOTER Hoesten -i verkoudheid. iiiiiiiniiiiiinye bruikt per uur iets meer dan de helft aan stroom. Ga* en Eler.trielteit geren dus mor het zelfde geld réél meer licht dan petroleum KOKEN. Op petroleum kost het koken van 10 Liter water 10 cent (op spiritus 12 cent). Op een fornuis, dat goed brandt, kost ditzelfde minstens: aan kolen (f 3.20 per mud 8 cent. sloffen (f3.25 per 100 K.G.) 9 cokes (f2.05 Per mud 9 Op een zindelijk en gemakkelijk gas- comfoor hoogstens: 6 cent aan gas van 15 cent per M3. 7 18 M». 9 22 M3. 10 Liter water is voor een gezin van 5 personen wekelijks minstens noodig voor koffie en thee. Het dagelijks klaar maken van een maal warm eten (vleesch, aardappelen en groenten) voor 5 personen kost door elkaar minstens per week: aan kolen 80 cent sloffen 90 cokes 90 petroleum 100 Op een gewoon gascomfoor kost dit hoogstens per week: 60 cent aan gas van 15 cent per M3. 18 M3. M3. Op een zuinig gasfornuis met spaar branders en bij toepassing van een hooikist kan nog wel 25 °/0 aan gas worden bespaard. Het gas staat steeds direct ter beschikking, geeft geen rook, roet of reuk. Het koken kost minder tijd en ook tijd is geld. Electrisch koken is vele malen duurder dan op gas. Kookt du* op ga*! Handel en Nij verheid. De Middenstandsvereeniging Handel en Nijverheid» alhier houdt a.s. Dinsdag in het gebouw van den Middenstand-Crediet- bank eene algemeene vergadering. Verkiezingen Ger. Kerk. Bij de Woendagavond gehouden verkie zingen voor ouderlingen en diakenen der Geref. Kerk alhier, werden gekozen tot ouderling de hb. R. v. d. Burg, E. van Ruller en G. Schimmel, en tot diaken de hh. H. J. Bast, J. Wildeman en A. Windig. Pas op je dubbeltjes! Aan de blikfabriek der N.V. firma Staal te dezer stede (de oude Schoenfabriek >de Eenhoorn») bevindt zich blikafval ter grootte van onze Hollandsche dubbeltjes. Van dit afval zijn voorraden in handen gekomen van de straatjeugd en andere jeugdige personen. Het is nu gebleken, dat er onder hen zijn, die zich niet ontzien bij winkeliers alhier en ook op andere plaatsen dit blikafval voor »echte dubbeltjes» uit te geven. Vooral op eenigszins donkere plaatsen, zooals de stalletjes op de Zaterdagavond- markt, wil men dergelijke practijken wel met succes uitoefenen. Onze sladgenooten zijn daarom gewaar schuwd. Genoemde firma gehoord, staat verbaasd over de gevolgen, die door dit afval uit haar fabriek, zijn ontstaan. t Zij zal echter zooveel mogelijk maatregelen nemen, dat het blikafval niet meer in ver keerde handen komt. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te dezer stede verzoekt ons opname van het volgendj: De Commissaris van Politie te Tilburg geeft belanghebbenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handelsrelaties aan te knoopen met: te. H. C. W, Riems, wonende Piusstraat 152, Tilburg. 2. A. J. J. van Ierse!, wonende Trouw- laan no. 102, Tilburg. 3. H. J. van Esch, wonende Oranjestraat no. 40, Tilburg. 4. C. Venmans, wonende Hesperenstraat no. 18, Tilburg. Het Relativisme in de Natuur wetenschappen. Daartoe uitgenoodlgd door den Bond van Technici hield onze stadgenoot de heer A. C. Koppejan, Ingenieur, in hotel «Monopole» een voordracht over »het relativisme in de natuurwetenschappen» welke zich in een bevredigende belangstelling mocht ver heugen en waaronder wij, behalve enkele dames en bet bestuur van het Departement van Nijverheid o.m. opmerkten den burge meester onzer gemeente en de Wethouders en Directeuren van Openbare Werken en Bedrijven. Nadat de leider dezer bijeenkomst met een kort woord geopend had, trad de heer Koppejan naar voren, die een moeilijke taak had zijn auditorium een uiteenzetting te geven van het door hem gekozen, zeker niet alledaagsche onderwerp, waarvan dan ook de verschillende onderdeelen met behulp van een aanwezig schoolbord door den spreker werden voorgesteld, teneinde het gesprokene in duidelijkheid aan te vullen. Wij vertrouwen, dat spr. er in geslaagd is zijn auditorium te bevredigende enkele vragen die tijdens de pauze den spreker werden voorgelegd, bewijzen wel, dat spr. met aandacht is gevolgd. Waar het gesprokene, door enkele vol zinnen of 'n kort resumc hier weer te ge ven, absuluut niet tot zijn recht zou komen, in verband met het, zooals spr. zelf erkende, moeilijke onderwerp meenen wij dus met bovenstaande te mogen volstaan. Zondagsrust. Morgen zal alhier de geneeskundige prac- tijk worden uitgeoefend door de geneesheeren Morren, Schreuder en Batenburg. Morgen is hier alleen geopend de apotheek D. H. G. Ittmann, Langestraat 9, Tel. 164. Welke apotheek tevens die is waar ge- j verwacht spr. goede resultaten voor de toekomst. Ook de groote waarde van de huidjes mag niet geringschat wordenmen denkt daarbij, niet waar, aan de kostbare bonten, die ook op economisch terrein, den handel, niet onbelangrijk zijn. En wat de maatschappelijke heieekenis der fokkerij betreft, is het noodzakelijk, dat nu de 8-uren dag vrij wel overal is inge voerd, men zijn tijd gaat besteden aan liefhebberijen als deze, waarmede de konijnen fokkerij zeker ten zeerste zal gebaat zijn. Met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen dezer mooie en complete tentoonstelling hebben medegewerkt, o.a. zij die medailles en kunstvoorwerpen beschik baar stelden, alsmede het bestuur dezer vereeniging, in 't bijzonder den Voorzitter, den heer H. C. Kluvers, tot wien spr. gaarne een extra woord van waardeering wijdt, opent spr. deze konijnentcntoonstelling en verzoekt den aanwezigen tot bezichtiging der inzendingen over te gaan. Waar ditmaal ruim 280 inzendingen zijn tentoongesteld (volgens het programma 291 nummers) meenen wij onze stadgenooten te mogen opwekken deze inderdaad mooi samengestelde expositie, beden en morgen wel te gaan bezoeken. Het is er wel interessant I Uitslag Pr ij zen. Zilveren Medaille aangeboden door den heer Burgemeester voor het mooiste konijn in de groote rassen. Gewonnen door H. C. Kluvers met no. 47. Z i 1 v e r en M edai I ie aangeboden door den heer B. Kramer voor het mooiste konijn Gewonnen door H. C. Kluvers met no. 86, Bronzen Medaille aangeboden door de Vereeniging voor het mooiste Belgische Haaskonijn. Gewonnen door A. van Zurk met no. 94. Bronzen M e dai 11e aangeboden door de drukkerij »Floralia« voor het mooiste Thuringer Woudkonijn. Gewonnen door J. Arlar met no. 123. Bronzen Medaille aangeboden door den heer W. Sleeking voor het mooiste Alaska-konijn. Niet toegekend. Bronzen Medaille aangeboden door den heer H. W. v. d. Brink voor het mooiste Havana-konijn. Na loting gewonnen door M. G. Blieken- daal met no. 110. Bronzen Medaille aangeboden door den heer R. Veenendaal voor het mooiste Havana-konijn, ram oud of jong, te winnen door een lid der Vereeniging. Gewonnen door H. C. Kluver met no. 103. Bronzen Medaille aangeboden door de drukkerij >Floralia« voor het mooiste Hollandsche konijn. Gewonnen door H. C. Kluvers met 128. Bronzen Medaille aangeboden door de drukkerij »Floralia« voor de mooiste Russische Brandneus. Niet toegekend. Bronzen Medaillle aangeboden door den heer J. Paschedag voor het mooiste Black and Tan konijn, ram oud. Gewonnen doorG.Bliekendaal met no. 183. Bronzen Medaille aangeboden door de drukkerij «Floralia» voor het mooiste Waar de prijzen voor do eertte levensbehoeften nog steeds enorm hoog zijn. en voornamelijk de prjjs van roomboter voor dagelijksch gebruik bijna niet te betalen is, vestigen wij uwe bij zondere aandacht op onze HOOGF1JNE BOTERMELANGES, waarvan de smaak en de kwaliteit die van roomboter evenaart Wij stellen U in de gelegenheid, op Uwe dage- lijksche uitgaven voor de huishouding aanmer kelijk te hesparen, en noodigen U uit, gebruik te maken van nevenstaanden reclame-coupon. P. DE GRIJYTER ZOON. WINKELS DOOR GEHEEL NEDERLAND. 10 KORTING. GRATIS X POND MAÏZENA TER KEURING I 2 Tegen inwisseling van dezen coupon ontvangt U in onze winkels vanaf a.s. Maandag tot-en met a.s. Zaterdag bij E 2 aankoop van 1 pond botermelange, •5 plantenboter of margarine GRATIS TER KEURING 2 een half pondspak Teffrui/feri Maïzena. I 2 P DE GRUYTER ZOON. 1MODERNSTE WINKELBEDRIJF IN S 2 GRUTTERSWAREN - BOTER J KOFFIE - THEE - CACAO. 15-11- 19 No. 481 durende de komende week 'savonds na 8 uur en 's nachts de recepten worden klaar gemaakt. Voetbal. Tenzij de sneeuw spelbreker blijft en men te Velp de gewoonte van sneeuwruimen niet overneemt, zal H. V. C. t morgen een moeilijken strijd tegen V. V. O. wachten. Quick 1 en H. V. C. 2 genieten een rust dag voor de competitie N. V. B. Door den Stichtschen Voetbalbond wer den de navolgende wedstrijden voor onze plaatselijke clubs vastgesteld: iste klasse H. V. C. 3-Victoria 3 te A'foort Quick 2-Kampong 3 2de klasse U.V.V. 5—Ajax Utrecht 3de klasse Hercules 6—Quick 3 Konijnententoonstelling. Hedenmorgen 10 uur werd door den Kapitein Kooiman, als eerevoorzitter der Vereeniging, in een der zalen van „Ami- citia» de tweedaagsche Provinciale Konij nententoonstelling geopend, uitgeschreven door de Amersfoortsshe Konijnenfokkers- vereeniging. Onder de niet groote belangstelling merkten wij o.m. ook op onze burgemeester, Mr. Graaf van Randwijck. Kapitein Kooiman dankt dezen magistraat voor diens blijk van belangstelling iu de Konijnenfokkerij betoond. Daarna wijst spr. er op, dat er al meer en meer ambitie getoond wordt voor de fokkerij van klein vee. schapen, geiten, konijnen enz. Er zijn 2 factoren, die in de konijnenfokkerij een groote waarde hebben, en dan bekijkt spr. dit allereerst uit een economisch en uit 'n maatschappelijk oog punt. Economisch, wat betreft het vleesch en het huidje van de konijnen. Het konijnen- en schapenvleesch neemt in ons laDd nog steeds niet zulk 'n voor name plaats op onzen tafel in. ats dat zulks het geval is in Engeland, Frankrijk en Belgis. Spr. gelooft, dat het niet-smakelijk bereiden door de gemiddelde huisvrouw hier te lande, daaraan veel schuld draagt. Toch is tijdens den oorlog het verbruik niet onbelangrijk toegenomen en de teekenen wijzen er op, dat het gebruik van konijnen- vleesch en daarmede dus van zelf ook de fokkerij van konijnen ook hier een betere toekomst tegemoet gaat. De voedingswaarde van het konijnenvleesch staat dan ook inderdaad zeer hoog. Het fokken vraagt een zeer beperkte ruimte, en wanneer men daaraan medewerkt, zooala men thans te Amersfoort doet, dan in de middel rassen. Gewonnen door J. Arlar met no. 123. Zilveren Medaille aangeboden door den heer C. Bokking voor hst mooiste konijn in de kleine rassen. Gewonnen door L. J. Vonk met no. 172. Zilveren Medaille aangeboden door den heer W, Sleeking voor de mooiste Vlaamsche Reus. jon^. Gewonnen door H. C. Kluvers met no. 47. Zilveren Medaille aangeboden door den heer J. Paschedag voor de mooiste Vlaamsche Reus. haaskleur ram oud, te winnen door een lid der Vereeniging. Niet toegekend. Zilveren Medaille aangeboden door de Vereeniging voor het mooiste Zilverkonijn, jong. Gewonnen door L. J. Vonk met 172. Zilveren Medaille aangebeden door den heer G. B. Grootendorst voor het mooiste Tan-Konijn. Gewonnen door H. C. Kluvers met no. 187. Zilveren Medaille aangeboden dooi den heer R. Veenondaal voor het mooiste Black and Tan konijn, voedster jong, te winnen door de leden der Vereeniging. Gewonnen door H. Verstay met no. 198. Zilveren Medaille aangeboden door bet Hoofdbestuur der V.P.N. voor het mooiste konijn in de Nut rassen. Na loting gewonnen door L. J. Vonk met 268. Verguld Bronzen Medaille aange boden door den heer H. C. Kluvers voor het mooiste Zilverkonijn, oud. Gewonnen door H. W. v. d. Brink met 110. 140. Bronzen Medaille aangeboden door den heer A. de Vries voor de mooiste Viaarnsche Reus, oud. Gewonnen door G. v. d. Brug met no. 33. Bronzen Medaille aangeboden door den heer G. Bliekendaal voor de mooiste Lotharinger. Niet toegekend. Bronzen Medaille aangeboden door den heer B. Kramer voor de mooiste Blauwe Weener. Na loting gewonnen door P. Arlar met no. 62. Bronzen Medaille aangeboden door den heer R. Veenendaal voor de mooiste Blauwe Weener, rara jong, te winnen door een lid der Vereeniging. Na loting gewonnen door J. Krijnen met no. 71. Bronzen Medaille aangeboden door de drukkerij Flor aliavoor de mooiste Witte Weener. Pool-konijn, oud. Niet toegekend. Bronzen Medaille aangeboden door den heer H. Ramselaar voor het mooiste Pool-konijn, jong. Niet toegekend. Bloemstuk aangeboden door den heer J. Kortbeek voor het op één na de mooiste konijn in de Nut-rassen. Gewonnen door R. Veenendaal met no. 269. Scheerspiegel aangeboden door den heer Wijnen voor het mooiste Kruisings product. Niet toegekend. Klokje aangeboden door den heer D. Mulder voor het mooiste nest in de groote rassen zonder voedster. Gewonnen door R. Veenendaal met no. 241. Kunstvoorwerp aangeboden door den heer G. Mays voor het mooiste nest in de middelrassen zonder voedster. Niet toegekend. I n k t s t e 1 aangeboden door voor het mooiste nest in de kleine rassen zonder voedster. Gewonnen door H. Elschot met 254. Doos cigaretten voor het mooiste nest in de groote rassen met voedster. Gewonnen door A. v. d. I.ee met no. 236. Kunstvoorwerp aangeboden door den heer Esveld voor het mooiste nest in de middelrassen met voedster. Gewonnen door H. R. Mulder met no. 238. Doos sigaretten voor het mooiste nest in de kleine rassen met voedster. Gewonnen door J Versta met no. 240. fl. 5.uitgeloofd door N.N. voor de mooiste Vlaamsche Reus. alle kleuren, te winnen door een lid der Vereeniging. Gewonnen door H. C. Kluvers met no. 47. Bronzen Medaille aangeboden door de drukkerij »Floralia« voor de mooiste Papillon. Gewonnen door J. Paschedag met no. 92. Ingezonden Stukken. Huldiging van MultatulL Amersfoort, Nov. 1919. Wij mogen als bij U bekend veronder stellen, dat de Vereeniging »het Multatuli- Museum» het plan heeft opgevat in 1920 den toosten geboortedag van Multatuli te herdenken. Het daartoe samengestelde Comité heeft grootsche plannen en, waar niemand zal ontkennen dsn buitengewoon grooten invloed dien Multatuli's literaire werken hato, gehad op de ideeen vau zijn tijd en v0n»1 daarna, ligt hat voor de hand dat ook - Amersfoort pogingen worden aaneewJï om aan die huldiging deel te nemen Mogen Multatuli's ideeËn niet alle volkomen nieuw zijn geweest, de vorm waarin hii kleedde en de taal die hij daartoe gebruikte waren dat wel; daarnaast vallen in he6 hoogelijk te waardeeren de kracht en de moed waarmede hij waarheden verkondigd wier erkenning onder een berg van con ventie was bedolven. In het geheel j Multatuli een persoonlijkheid geweest d een grooten indruk maakte op zijne 'jj-i' genooten en van wie een forsche en frissen» glans nog op ons afstraalt; zijn woord heeft velen wakker gemaakt en aangezet tot eigen zelfstandig oordeel. Zal het Amersfoortsche Comité daadwer kelijk kunnen medewerken aan do huldiging dan is daarvoor noodig veel arbeid en voorai veel geld, want indien ooit, dan moet het hier zijn: goed of niet. Medewerking tot bereiking van betdoe: dat het Multatull-Museum zich voorstelt' is de taak van iedereen, die zich rekent te behooren tot diegenen welke de ver diensten van Multatuli in velerlei opzicht «rkennen. Daarom verzoeken wij U toe te treden tot ons Comité, dat zich ten taak gesteld heeft velen op te wekken tot deel neming aan de huldiging van Multatuli's nagedachtenis. Op Maandag ij dezer zal in den foyer van Amicitia (ingang terraszijde) 'savonds om S uur eene vergadering gehouden worden, waar de plannen nader besproken en vast gesteld zullen worden en een definitief be stuur zal worden benoemd. Wij noodigen U met den meesten aandrang uit op die Vergadering tegenwoordig te zijn. Het voorloopig Bestuur: H. J. WOLTER, Voorzitter. JOH. D. HOLMER. F. W. H OUDENS. A. OVER. Mevrouw VISSER. fRHItiKlitiUK'm. Godsdienstoefening. Zondag 16 November 1919. Ned. Herv. Gem. St. Joriskerk. Voorm. 's Avonds 6 uur, Remonstrantsche kerk. Voorm. 10J uur, Ds. Tj. Kielstra, Em. pred. Zeist. Doopsgez. kerk. Voorm. to'/a uur, geen dienst. Ev^ng. Luthersche kerk. Voorm. io'/2 uur, Ds. de Jongh. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Teeriuk. s' Avonds 5J/2 uur, Ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsinge!). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5*/a uur, Ds. Teerink. In alle diensten collecte voor de geestelijke verzorging der verstrooide gereformeerden in Ned. Indiö. ADVERTENTIEN. In klein gezin zonder kinderen flink keu kenmeisje, goed kunnende koken. v.g.g.v. Zich aan te melden ook per brief Mevrouw STERN, BUSSUM, Amersfoortsche Straat weg 24a. Primula's Producten voor Soep en Bouillon bezitten geen apparten smaak, die op den duur gaat tegenstaan. Ze zijn volkomen gelijk aan de zelf getrokken soepen en bouillons en vinden daarom verbruikers onder dat publiek, dat voorheen nimmer dergelijke producten kocht. en Neem bij beglnnendun hoes! en verkoudheid voor U zelf en Uwe kinderen ANGA-BONBONS Deze helpen spoedig en gij voorkomt dan, dat de hoest en koude rich op de boret vastaetten. Doos 50 en 90 ct. Gebruik echter bij Tcrouderden hoest, bronchitis, ouderdoms- hoeat, borst- en luchtpijpaan- doeningsn, slanpstorendfu hocatprikkel, alsmede voor Uwe kinderen bij kinkhoest, slijmhoest en vastzittenden hoest, ANGA-SIR00P. Deze siroop zuivert do longen van slijmeu, welke zich in de diepere luchtwegen hebben vastgezet, werkt zeer versach tend, hoealstillend, elijmop- los8eud en bespoedigt de ge nezing. Flacon f 1.50 Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST. Bij Apotb. en ProgMen.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2