AMERSFOORTSCHE COURANT. Dinsdag 25 November 1919. DL. A NT A No. 9262. 69e laargang St. Nicolaas-Cadeaux Vei YERHAAFF. JURGENS' plantenboter Uitgave van de Drukkerg „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". REDACTEUR F. W. H. OU DE NS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post /1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenlngs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels /1.25 Bewijsnummers worden ln rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent, Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud q) VALKESTRAAT 1 Telefoon 19. Wij noodlgen U beleefd uit tot een bezoek aan onze ST. N1C0LAAS ÉTALAGE Een ruime sorteering fijne PARFUMERIEËN, TOILET ARTIKELEN als mede NECTAR-ESSENCE voor BORSTPLAAT Beleefd ARNHEMSCl-IESTRAAT 5 aanbevelend, ?T U U, T Jj 1111 JU il 1 1 TELEFOON 203 A OVERZICHT. Buitenland. Nederland en België. Binnenland. De zaak van Groenendaal Het nieuwe grafische contract voor de patroons onaannemelijk Ernstig vlieg ongeluk, 2 vliegers gedood. Voorstellen. (SlotJ. Onder deze omstandigheden worden op de markt alle producten van het land vol ledig tegen die der industrie uitgeruild, daar de koopkracht van ieder afzonderlijk en allen te zamen nauwkeurig gelijk is aan de waarde van het product van hunnen weder- zijdschen arbeid. Hoe snel ook de producti viteit toeneme, steeds zal er volledige uit- ruiling plaats vinden, daar ieders inkomen in de geheele waarde van zijn arbeids product bestaat. In onze samenleving, die alle mogelijk heden voor een groote algemeene welvaart bevat, is niet anders ooodig om deze to verwerkelijken dan het opheffen van de monopolie-verhouding waaronder de massa hare diensten verkoopen moet. En dit kan alleen geschieden door het wegnemen van den grondslag waarop dit monopolie rust: de uitsluiting der massa van het gebruik van den grond. Het klassemonopolie, »das Kapitalverhaitnis* van Marx, heeft tot grond slag het grondmonopolie, zooals ook Marx zeer goed heeft ingezien. Niemand die in eigen bedrijf voor zich en zijn gezin concurreerend werken kan, gaat in den dienst van een ander, tenzij dat deze hem minstens zooveel »loon" geeft als hij in eigen bedrijf verwerven kon. Doet hij dat, dan verkoopt hij zijn diensten niet meer onder een monopolieverhouding, dan is hij economisch vrij. Dan wordt er niet aan hem verdiend, doch dan vindt hij en zijn heer huiden bij die samenwerking baat. Doch dan zullen daarmede al onze nooden van thans zijn opgelost. Er zal overvloed voor allen zijn. Waar overvloed is zullen ook woningen voor een ieder zijn en welke woningenDe prijzen van den grond zullen het bouwen niet meer bemoeilijken, want daar hij zijn monopolie-karakter verloren heeft en in overvloed voorhanden is, zal zijn markt waarde uiterst gering zijn. Middel van tribuutheffing kan hij nu niet meer wezen. Strijd om loonsverhoogingen, die toch niet baten, daar zij niet met vermeerdering van productie gepaard gingen, zullen tot het verleden behooren, stakingen nog slechts historische waarde bezitten. De arbeids vreugde zal de arbeidsonlust vervangen hebben en van strijd om een zes- of achturigen arbeidsdag en verboden tot arbeid zal 't moeilijk zijn den kinderen in de scholen den zin duidelijk te maken. Bescherming van vrouwen en kinderen tegen overmatigen arbeid zal er niet meer zijn. Slechts als een teeken van de bar- baarschheid dezer tijden zal men dan van hun arbeid weleer in fabrieken en in mijnen spreken. Nog een enkel woord over de verkrijging van den noodigen grond en over de kosten. Is er grond voor de uitvoering dezer voorstellen aanwezig? Wij noemden reeds de Staatsdomeinen. Wat daarop en daar mede te doen zou zijn moet nader worden onderzocht, zoo ook van den provincialen en gemeentelijken grond. Doch hoeveel zou er in 't geheel noodig zijn, zal men vragenNemen wij aan dat er 200.000 boerenarbeiders geleidelijk aan eigen hoeven moesten worden geholpen of op andere hiervoren aangegeven wijze tot economische zelfstandigheid worden gebracht en dat als gemiddelde voor tuinbouw, land bouw- en veeteelt-bedrijven 5 H.A. per gezin noodig zou zijn, dan ware daartoe vereischt t.000.000 H.A. land. Ons kleine land biedt ruimschoots gelegenheid alle dezen te helpen. Ook de door ons voorgestelde grondbe lasting met recht van naasting door Rijk, provincie en gemeente, zal in de goede richting werken. Ten eerste zsl de eigenaar van gronden die over de door eigen aan gifte bepaalde waarde belasting betalen moet, daarin een aansporing vinden ze in cultuur te brengen als ze braak lagen of, als ze reeds in cultuur waren, trachten ze meer te doen opbrengen. Dit Is reeds dadelijk een gunstig gevolg. Daartoe zal hij echter arbeiders behoeven. De vraag naar deze neemt dus toe, d.w.z. bun loon stijgt. En ten andere zal hij ten eind" de belasting zoo laag mogelijk te houden, zijn land zoo laag mogelijk waardeeren. tengevolge waar van het tegen billijken prijs indien het noodig is, kan worden overgenomen. Hoopt hij daarentegen op een boogen afkoopsom en slaat hij daartoe zijn gronden hoog aan, dan rijst de verschuldigde belasting even redig en zal men zijn grond niet dan in het uiterste geval naasten, de schatkist daar entegen van zijn begeerigheid voordeel hebben. De koopprijs van den grond zal dus meer en meer dalen, de schulden, die het Rijk ter verkrijging zal moeten aangaan, daar mede geleidelijk in verhouding afnemen en als gevolg daarvan zullen de hoeven op steeds gunstiger voorwaarden kunnen wor den verkregen. Ongetwijfeld zullen verder de credieten die voor de verschaffing van bedrijfskapitaal noodig zullen zijn, aanzienlijk boerderij of tuinderij of een woning met tuin verlangt of ons wil steunen tot de ver schaffing daarvan, zijn adhaesiebetuiging zenden aan het secretariaat der Grondpartij, Valeriusstraat 96, Amsterdam. STADSNIEUWS. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis dat, ingevolge art. 1 sub I C en D der Verordening op de Winkelsluiting, het sluitingsuur der winkels op werkdagen van 22 November tot en met 6 December, van 17 tot en-lflct 24 December en op 31 Dec. e.k. zal z&i toj uur 's avonds en dat tevens op dien duts' ontheffing wordt verleend van de verbodsbepalingen der verordening, hou dende het verbod van het gebruik van gas uit de Gemeentelijke Gasfabriek en van electriclteit door middel van het Gemeentelijk kabelnet op bepaalde plaatsen en bepaalde tijdstippen. Amersfoort. 22 November 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. dat in de Openbare protestvergadering op morgenavond in de «Keizerskroon» alhier door de heeren J. de Krijger en F. Hcssels zal worden behandeld. Allen, die belangstellen in het beant woorden van deze vraag, wekken wij dus op deze vergadering te gaan bijwonen. Brutale diefstal. In den avond van 21 dezer heeft onder de gemeente Leusden een brutale diefstal plaats gehad. Twee personen zijn aldaar bij een boer in diens varkenshok binnengedrongen. Een hunner heeft een varken met een bijl be wusteloos geslagen en daarna met een mes gestoken. Vervolgens hebben zij het varken in een zak gedaan en op den bagagedrager van hun fiets medegenomen. Naar aanleiding hiervan kwam Zaterdag morgen de rijksveldwachter van Leusden te Amersfoort, om met de recherche alhier 'n onderzoek in te stellen. Het mocht hen gelukken bij 'n bewoner in de St. zVnna- straat het verder afgeslachte varken iii twee helften terug te vinden. Het varken werd in beslag genomen en ter zake dezer dief stal aangehouden zekere J. van V. en E. M. van B.. resp. wonende St. Annastraai en Verhoevenstraat. Zij hebben bekend den diefstal te hebben gepleegd en zijn gevan kelijk naar Utrecht overgebracht en door de Justitie aangehouden. Het varken is aan den eigenaar terug gegeven. Tuchtschool Harderwijk. Door den Rijksbouwmeester voor Justitie- gebouwen is de electrische aanleg van de Tuchtschool te Harderwijk opgedragen aan het elcctrotecbnisch bureau en machine fabriek L. G. Ponne, alhier. Stouten burg. Wel is het kasteel >Stoutenburg« met ongeveer 37 H.A. prachtige bosschen door Ritmeester van Stockum te deze stede uit de hand aangekocht, doch daarmede is het gevaar voor het heerlijke geboomte helaas nog niet bezworen. Immers de hierop staande boomen, die in de publieke veiling ongeveer f50000 hebben opgebracht, zijn reeds aan de koopers gegund, die biervan nu alleen tegen abnormaal hooge winst afstand wen- schen te doen. Bij een bezoek aan dit eenmaal zoo ver rukkelijk mooie park bleek des houthakkers schennende hand hier reeds haar sporen te hebben achtergelaten, zoodat dat natuur monument wellicht binnenkort voor goed bedorven zal zijn. Heel wat fortuinlijker is op dit gebied de kooper der boerderijen mr. Verburgt uit den Haag geweest, die zoo goed als alle op die gronden staande boomen voor een bedrag van ruim f 100000 nog heeft kunnen naasten. Belangrijk nieuws voor den Handel. Met toestemming en in overleg met het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, zal door de Uitgeverszaak H. H, Fongers te Uithuizen worden uitgegeven een Num- merlijst voor den Telefoondienst van alle steden in Nederland, zooals reeds in de Gids van de Gemeente-telefoon te Amstordam voorkomt. De door genoemde firma uit te geven gids bevat dus in volgorde van de nummert, alle bij den Telefoondienst aan geslotenen, en zal in afzondei lijke stedelijke uitgaven verschijnen. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 24 November 1919. Aangevoerd 13 wagens, bevattende 2850 K.G. kaas. Prijzen f69.—totf74.— per 50 K.G. Gestempelde f f 50 Handel flauw. De liquidatie der legervoorraden. We lezen in het «Handelsblad»: Wat is de reden, dat de liquidatie van den voorraad legerdekens op andere wijze plaats vindt dan die van de militaire schoenen Te 's-Gravenhage bestaat een Rijkskan toor voor Huiden en Leder, met een liqui- dateur aau het hoofd, tot wien de burge- ÜUIIIIilllllllllllllllllll! 1II1IIIIII|I|I1IIIIII|I|1IIIIIIIIII1III[|I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI1 VOEDZAAM HEERLUK VOORDEELIG IIHHIHIHIl illlllllllllllllllllllillllllllllllHlllf^ wezen, indien de voorstellen op eenigszins groote schaal tot uitvoering zouden komen. Doch in de zekerheid dat de aangegeven weg tot een algemeenen nooit gekenden welvaart leiden zal, ligt de waarborg dat deze uitgaven niet verloren zullen zijn. In tegendeel, wij houden er ons van overtuigd dat zij spoedig zullen zijn gedelgd. Bovengenoemde voorstellen zullen de eerste schreden zijn naar een nieuwe, ge lukkige Maatschappij, waarin overvloed, vrijheid en geluk voor ellen en ieder zal bestaan. Om slechts een voorbeeld uit dui zenden te noemen van de dwaze verhoudin gen, voortkomende uit het huidig grond- monopolie: Wanneer alle 1000.000 gezinnen, welke Nederland telt, een huis met een tuin werd gegeven van 10 Are, zou daarvoor slechts zijn 3%, zegge drie procent van Neer- land's territorium. De millioenen, nu ge bruikt om enkele gezinnen in de groote steden een woning in iets goedkooper huur te geven, zijn voldoende om veel meer ge zinnen een geheel levensbeataan te ver schaffen op het landl Laat iedere burger en burgeres, die voor zich zelf een gezins- Burgemeester en Wethouders hebben tot commies ter secretarie alhier bevorderd de heer A. Over, thans Adj. commies. Proficiat Stephan Partos. Volgens een in dit nummer voorkomende advertentie zal a.s. Donderdag in «Amicitia» de phenomenale 16-jarige violist Stephan Partos, thans voor de tweede maal, een concert-avond geven. Ongetwijfeld zullen velen, die dezen virtuoos reeds hebben bijgewoond, en zij, die hiervoor nog niet in de gelegenheid waren,hierin aanleiding vinden, naar Amicitia optetrekken, en den begaafden violist te hooren. Het Kamerlid Wijk. Naar het >A!g. Mil. Weekblad» mede deelt, gaat de heer Wijk, voorzitter der onderofficieren-vereeniging »Ons Belang» voor herstel van zijn geschokte gezondheid eenigen tijd naar Oosterbeek. Protest-vergadering. Maken de schoenmakers en schoenwinke liers een woekerwinst? Dat is het onderwerp,

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1