meesters zich moeten wenden, indien hun gemeeite voor toewijzing van een voorraad militaire schoenen in aanmerking wil komen. De Minister van Landbouw roept daartoe de burgemeesters bij circulaire op, waarvan in de >Staatscourani< mededeehng wordt Een regeling, waarmede men accoord kan gaan. Voor de dekens is een andere methode gevolgd. Wij hebben voor ons liggen de volgende officieel klinkende circulaire. Amersfoort, 18 Oct. 1919. Centraal Dekenkantoor, Amersfoort. Verstrekking van dekens geliquid. leger- voorraden. No. 364 (II) A XXVI Onderwerp: Verkrijgbaarstelling van dekens ten behoeve van armbesturen, ziekenhuizen, weeshuizen, liefdadigheids instellingen, enz. Opgemeld kantoor heeft van het Departe ment van Oorlog overgenomen alle ge durende de mobilisatie aangeschafte en nu overcompleete wollen dekens (kat. ketting). Deze dekens zijn gedesinfecteerd en gewasscben, en voor het meerendeel voor één persoonsbedden Waar voorheen de bij het D. v. O. aangevraagde dekens bestonden uit allerlei soorten, kleuren, enz., zijn wij nu gesor teerd op kleur, «rootte en dikte, en ge- oplitst In onbeschadigde en herstelde dekens. Hierdoor kunnen inrichtingen als b.v. ziekenhuizen, weeshuizen e. d. een uniforme deken ontvangen, terwijl het voor het uitreiken aan arme gezinnen ook aangenamer is. De dekens zijn gesorteerd als volgt: soort A mooie onbaschadigdedeken f 5. soort B zelfde deken, meer gebruikt f 4. soort C als soort A met herstellingf 3.50 soort D als soort B met herstellingf 3. De dekens zijn in hoofdzaak grijs, doch zijn er o.a. ook kleine hoeveelheden witte en roode dekens in voorraad, alsmede een aantal voor twee persoonsbedden, welke, wanneer aangevraagd, zooveel mogelijk verdeeld zullen worden. Aan inrichtingen zullen, zoo niet anders gewenscbt, steeds onbeschadigde dekens kunnen gezonden worden, doch moeten dekens, aangevraagd ter uitreiking aan behoeftigen, bestaan uit circa 60 pCt. onbeschadigde en 40 pCt. herstelde dekens. Indien de vraag den voorraad overtreft, zal deze naar verhouding der aanvraag worden verdeeld. De dekens worden ver- sonden in linnen balen, welke spoedig terug verwacht worden; vracht komt voor rekening van geadresseerde, terwijl toe zending geschiedt onder rembours. Ook kan postwissel worden vooruit gezonden. Men wordt verzocht de aanvraag uiterlijk 31 October a.s. in te zenden. Verzending geschiedt in volgorde, naar ontvangst der kaarten. Centraal Deken-Kantoor C. J. BLOEME, Leusden. De heer Bloeme is volgens onze inlich tingen een oud-sergeant, die thans met een personeel van 16 man het centraal deken kantoor bestuurt in een stal achter het hotel Oud-Leusden,bij Amersfoort, de z.g. «deken- sta!«, wel bekend bij de bevolking van Amersfoort en omgeving. Maar dit deken kantoor schijnt zijn speciale dekenaffaire te zijn. Dagelijks gaan er heele wagons dekens uit Amersfoort naar verschillende plaatsen in ons land. Volgens zijn mede- deelingen heeft de heer Bloeme van zijn voorraad van een 70.000 stuks reeds de helft verkocht, zoodat hij een flinke ver dienste maakt. Deze gang van zaken heeft in breede kringen alleszins begrijpelijke verbazing gewekt, en men vraagt zich af waarom ook hier niet van overheidswege gedistribueerd wordt, zoodat niet één pers» on ten koste van de belastingbetalers wordt bevoorrecht. Wij vestigen de aaudacht op deze ge schiedenis, mede omdat onder de bewoners van Amersfoort het gerucht de ronde doet, dat een zeltde metbode zal gevolgd worden met den voorraad militaire werkpakken. Met belangstelling zien wij een toelichting van de regeering terzake tegemoet. Onderstaand request werd door onzen stadgenoot, den heer S. W. Melchior ver zonden Aan den Raad der Gemeente Amersfoort geeft met /erschuldigden eerbied te kennen, S. W. Melchior, Boekdrukker te Amers foort, dat een door hem tot Burgemeester en Wethouders gericht verzoek, om toestem ming tot uitvoering van een door hem over gelegd bouwplan, tot uitbreiding van zijne aan de Hellebrugstraat, hoek Breestraat ge legen fabriek, is afgewezen op grond van het .bepaalde bij art. 14 ie lid van de in deze gemeente geldende Bouwverordening, dat hij bg Uwen Raad in beroep komt tegen deze beslissing volgens het recht hem verleend bij art. 99 der genoemde veror- dei.ing, daar bij de gronden, waarop deze afwijzende beschikking is gebaseerd meent te moeten bestrijden, waar bedoeld artikel 14, ie lid spreekt vao een vrij te houden ruimte achter den achtergevel van tweeder den der hoogte van dien gevel, dat B. en W. bij deze beslissing uitgaan van bet standpunt, dat zijne fabriek Is ge legen aan de Breestraat; dat echter met meer recht kan worden uitgegaan van de stelling dat zijne fabriek is gelegen aan de Hellebrugstraat, waar toch de gevel met een lengte van Z4 M., voorzien van ingang, is gelegen, terwijl aan de Breestraat slechts een gevel van 8 M. zonder ingang ligt; dat, als deze stelling wordt aanvaard, er ruim voldoende terrein achter den achter gevel beschikbaar blijft; dat in deze zeker niet van toepassing is art. 14, lid 2, daar geen enkel redelijk argu ment is aan te voeren, waarom in dit geval de beschikbare tuin niet ter beantwoording aan het vereischte voor beide perceelen zou kunnen dienen; dat, indien echter de meening van B. en W. juist wordt geacht, hier van toepassing is urt. 14, lid 3, dat bepaalt, dat in de plaats van de geeischte open ruimte kan treden een ander niet tot het perceel behoorende ruimte, waarvan de niet-bebouwing ten genoege van B. en W. is verzekerd; dat iti casu aanwezig zijn de Singelgracht en de Westsingel(-straat) waarvan de niet- bebouwing naar adressants oordeel onge twijfeld vast staat; dat toepassing van het in dit lid bepaalde volgens zijne meening niet meer dan recht is; dat buitendien lid 4 van art 14, BenW. bevoegdheid geeft ontheffing te rerleenen van het vereischte volgens art. 14 lid 1 dat een dergelijke ontheffing in andere gemeenten, die de belangen der industrie wenscben te bevorderen bijna steeds wordt verleend (o.a. in de gemeente Gouda); dat hij tot bedoelde uitbreiding wordt genoopt door de aanstaande invoering van de 45-urige arbeidsweek (1 Juli 1920) in zijn bedrijf, waardoor voor hetzelfde quantum werk binnen een jaar tijds in plaats van 57 uur 45 uur beschikbaar is, waarom twee groots snolpersen werden aangekocht, welke eerstdaags reeds zullen arriveeren; dat buitendien frissche en ruimer fabrieks- localen worden verkregen, en door deze uitbreiding het bedrijf voor geruimen tijd gelegenheid tot ontwikkeling wordt geboden dat door bedoelde uitbreiding een zeerprac- tisch geheel wordt verkregen, terwijl, wan neer hij zijne uitbreiding langs do Breestraat moet zoeken, de indeeling zijner fabriek zeer onpractisch wordt en buitendien zijn woonhuis, dat nog een aardig voorbeeld biedt van 18e eeuwsche architecture moet worden geamoveerd redenen, waarom adressant Uwen Raad met aandrang verzoekt, de beschikking van B. en W. niet goed te keuren en alsnog de gevraagde vergunning toe te staan. Van Uwen Raad de o'tA dr., (w.g.) MKLfcHIOR. Amersfoort, 21 November t-jig. Het 50 jarig-feest der Chr. Jonge- mannen-vereeniging. De Chr. Jongemannen-vereeniging geniet het voorrecht haar gouden jubileum, dat is dus haar 50 jarig bestaan, te mogen her denken we zeggen het voorrecht, want zeer zeker is het weinig voreenigingen gegeven een dergelijk belangrijk tijdperk te doorworstelen. Er worden dagelijks als 't ware vereenigingen geboren, doch dage lijks ook verdwijnen er. hetzij door een te weinig belaugstelling van de zijde der leden zelve, hetzij uit gebrek aan financieele bij dragen of anderszins, doch een feit is, dat waar het 50 jaren handhaven van een ver- eentging mogelijk is gebleken, de kracht van zulk een vereeniging schuilt in ean goeden basis, in een stevig fundament, waarop zulk een vereeniging is opgebouwd. Dit nu kan en mag getuigd worden van de Christelijke Jongemannen-vereeniging te Amersfoort en daarom ook heeft zij alle reden tot feestvieren. Van deze gelegenheid maakt zij dan ook een dankbaar gebruik het daartoe met zorg samengestelde programma zegt ons, dat de C. J. V. zat feestvieren van 22 tot en met 29 November a.s. in den geest van Christelijke samenkomsten. Aan wat lieflijk is en wèl luidt, aldus het des betreffend feestariikeltje, zal een ruime plaats worden geboden eD toch zal altijd de ernstige toon worden beluisterd, die past in dezen zorgvollen tijd en die onze gedachten richt op de groote krachtsinspanning, die van onze jonge menschen in de toekomst zal worden verwacht bij het medearbeiden aan den wederopbouw onzer samenleving, welke bloedt uit duizend wonden. De feest week werd ingezet Zaterdagavond j.l. door een réunie van oud-leden op de bovenzaal van «Eben-Haezer» waar de heer G. C. Hoogewerff, thans directeur der H. B. S. te Hilversum een toespraak hield en waar de avond verder onder vroolijk en gepast samenzijn werd voortgezet. Zondagavond was er een vergadering van de jongemannen en jongelingsvereeniging, waarin o m. het eere-lid der vereeniging de heer K. Teeling het woord voerde, terwijl gisterenavond in de Remontstrantsche Kerk een gezellige samenkomst plaats vond, welke onder leiding stond van den voortreffelijken Voorzitter, den heer J. B. Grootendorst, en waarin verschillende heeren het woord voerden. Konden wij in de beide eerstgenoemde bijeenkomsten niet tegenwoordig zijn, gisteren was het ons een genoegen een der 8 feest avonden te kunnen bijwonen, waarin de heer en Mevrouw van Doorneveld hun zeer verdienstelijke medewerking verleenden voor zang en piano en het wijdings-woord werd uitgesproken door den Eere-voorzitter der vereeniging Ds. W. J. Meiners, terwijl de heer N. Veis Heijn mede iu zijn qualiteit van waarnemend burgemeester dezer ge meente een korte toespraak hield, nu de voorzitter van het Eere Comité, de heer Burgemeester Graaf van Randwijck ver hinderd was deze taak te volbrengen. In de omgeving van de bestuurstafel merkten wij verder op de heeren Ds. Panne bakker alhier, Voorzitter der Prov. Organi satie voor Utrecht in het Ned. Jongel.- Verbond, alsmede Ds. P. Veen, die als afgevaardigde van het Hoofdbestuur dezen avond onverwacht verschenen was, voorts de heeren Wesselink en Kleber. Opgesteld stonden de banieren van den Chr. Nationalen Bouwvakarbeidersbond, afd. z\mersfoort van het Ned. Werkliedenverbond «Patrimonium» Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden gevestigd te Amers foort, enz. Na het zingen van psalm 150:1 en 2, en het uitspreken van het gebed, wees de heer Grootendorst er in zijn openingswoord op, dat burgemeester Graaf van Randwijck door een spoedeiscbende vergadering in den Haag, verhinderd was aanwezig te zijn, dat verschillende afgevaardigden vertegen woordigd waren, o.a. ook van de «Gelderscbe Vallei, van den bond voor Lich. Opv., van den Chr. Bestuurdersbond, van den Kerke- raad der Ned. Herv. Gem. enz. Het verheugt spr. dat hij ook Ds. Meiners die het Eere- Voorzitterschap heeft willen aanvaarden in deze officieele samenkomst het welkom kan toeroepen en hem het Diploma mag over» handigen, zooals dat voor het Eere-Voor- zitterschap in het Ned. Jongelingsverbond gebruikelijk is. Nadat Mevrouw R. van Doorneveld Uitzinger op zeer verdienstelijke wijze had doen hooren a. «I.iebster Herr Jesu, wo bleibst du so lange?» en b. «Jesus, unser Trost und Leben» van J. S. Bach, nam de heer N. Veis Heijn het woord, die onge twijfeld de tolk is van den beer Graaf van Randwijck, wanneer hij zegt dat ook de burgemeester het werk van de jongemannen- vereeniging, vooral in een tijd, waarin deze jonge mannen zich opbouwen in den strijd van het leven, hoogelijk waar deert, en dan ook namens hem zijn welge meende gelukwenschen met dit jubileum meent te mogen overbrengen. Spr. is groote dankbaarheid aan God ver schuldigd hier te midden van deze jonge mannen te mogen zijn en te kunnen getuigen van de groote kracht en nuttigen arbeid die er van deze vereeniging uitgaat. Moge uw vereeniging, aldus besluit deze spr. dan ook zijn het licht op den kandelaar, dat zal mogen schijnen voor hen. die zich aan dit christelijk work wijden, opdat uwe vereeniging moge zijn en blijven een sieraad voor onze gemeente. Met afwisselende medewerking van den heer en mevrouw v. Doorneveld, traden nog op, na het wijdingswoord van Ds. Meiners, de heeren Veen en Pannebakker, die allen woorden van dank, bemoediging en opwek king spraken jegens de feestvierende Jonge- mannenvereeniging, om te blijven strijden den goeden strijd, houdende geloof en een goed geweten. De Secretaris, de heer A. R. van Houdt, bood den Voorzitter, den heer J. B. Groo tendorst, namens de leden der Jongemannen- vereeniging, een goud horloge met inscriptie en een oorkonde aan, als waardeering voor het vele en goede werk door hem als hun Voorzitter bewezen. De heer Grootendorst dankte in hartelijke bewoordingen. Uit het politïe-rapport. Bekeurd ter zake openbare dronkenschap W. B. wonende te Apeldoorn. Een bewoner van de Hellestraat doel aangifte dat zijn zoon heeft gevonden een portefeuille met een belangrijk bedrag aan geld. Een bewoner van Scherpenzeel doet aangifte, dat van het stuur van zijn rijwiel is ontvreemd een zwart lederen damestaschje, waarin 'n zwartlederen damesportemonnaie, inhoudende eenig geld en 'n witte heeren zakdoek. Het rijwiel was geplaatst in een gang van 't Café van den heer S. in de tJ trechtschestraat. Door de recherche is aangehouden zekere J. B., gesignaleerd in het Algemeen Politieblad en naar Utrecht overgebracht. Door de politie zijn aangehouden 2 minderjarige verpleegden van de stichting «Groot Emaus» te Ermelo, waarheer, ze hedenmorgen zijn getransporteerd. Een bewoner van de Van Mechelen- straat doet aangifte van vermissing van waschgoed. Een bewoonster der Zogstraat doet aangifte ter zake mishandeling. Beide zaken worden onderzocht. Buitenlandsche Kroniek. Nederland en Belgis. «Het Handelsblad van Antwerpen» brengt den uitslag der verkiezingen in verband met de Hollandsch-Belgische quaestie. In een artikel, getiteld «Onze verhouding tot Nederland», schrijft de hoofd'opsteller «Wat ook onze gedachten zijn over den uitslag der verkiezingen, éér. ding is be wezen de volslagen onmacht van hen die kwaad vuur wilden stoken tusschen Belgis en Nederland. Het is de plicht der regeering, om niet op eigen houtje politiek te voeren, maar de Kamer eerst te raadplegen. De plicht van den minister van buitenlandsche zaken is, de verlangens der Belgische natie getrouw te vertolken. De plicht aller Belgen is, onze afgevaardigden te Parijs te steunen in gegronde en rechtvaardige grieven, die wij voor te brengen hebben en die men in Holland niet ongeneigd is aan te hooren. Men heeft met boos opzet een diepe kloof -gegraven tusschen Belgis en Neder land en in Nederland heeft men te dikwijls uit het oog verloren, dat de kwaadvuur- stokers in België een onbeduidende minder heid uitmaken. Wij gaan nu de kloof dempen, als zakenmenschen en niet als blaffende honden kunnen wij spreken en onderhandelen. Van onzen kant moeten wij niet meer vragen dan noodig is, van Nederlandschen kant moet men weten te geven en niet steeds willen nemen. In Engeland bestaat een versje over het karakter der Hollanders in handelszaken. Sir Rutherford Harris, Parlementslid, Liverpool, zei het eens op een lunch te Antwerpen: >Iu matters of commerce the fault of the Dutch is, giving too little and astang too much.» Wij hopen, dat ze deze reputatie zullen afleggen in de onderhandelingen, die, naar oi.ze innige hoop, voortaan door een geest van toegeving en vriendelijkheid zullen geleid en bezield worden. UIT DEN OMTREK. B u s tm. Zondagmiddag brak in de keuken aan de woning van H. J. B. in de Verbindings laan alhier brand uit, doordat de vlam van het gasstel in een pot met vet sloeg. Het vuur werd door de buren gebluscht. B. bekwam hevige brandwonden aan hoofd en handen. Harderwijk. In de commissie zullen, tot het instellen van een nader onderzoek omtrent het ge beurde bij het bewakingsdetachement van het Iaterneeringskamp te Harderwijk, zitting nemen: als voorzitter', de heer J. J. C. van Dijk, directeur der Topagrafische Inrichting; als leden: de heeren: J. W. Kruyt en J. H. F. van Zadelhoff, leden der Tweede Kamer; mr. L. A. Nijpels, adv. en proc. te 's-Gra- venhageen- de eerste luit. der Infanterie B. Brinkman. Sossterberg. Ernstig Vliegongeluk. Gistermiddag ongeveer half vijf is te Soes- terberg een vliegongeval met doodelijken afloop gebeurd. De luitenant-vliegers Land en Van Dijk waren met het Rumplervlieg- tuig R 4J2 opgestegen toen op 400 nieter plotseling de motor in brand vloog. Men zag een groote vlam waarop het vliegtuig met den kop omlaag naar beneden viel. Het ongeluk had plaats bij de Paltz. Toen men op de plaats des onheils kwam lag het toestel ondersteboven, terwijl de iuzittenden er onder lagen. De lijken zijn geheel ver koold. Men is bezig het vliegtuig, dat on geveer een meter in den grond is gedrongen uit te graven teneiude zoodoende de lijken er onder uit te balen. De luitenant C. Land was gehuwd, de luitenant M. C. van Dijk niet. De verslagenheid in het Vliegkamp is algemeen. Lt. C. Land was een der bekwaamste vliegers van ons leger en instructeur aar de Luchtvaartafdeeling. Een van de oudere aviateurs, die met hart en ziel de luchtvaart aanhing en slechts vrienden had. Vroeger waarnemer van groote verdiensten, die zich later op de luchtvaart ging toeleggen en ook als aviateur een van de eersten werd. Land behaalde 2ijn brevst den ïgen Fe bruari 1916. Hij liep rond niet plannen om den tocht naar IndiS te maken. Lt. M. C. van Dijk was een der jongere vliegers, een bescheiden jonge kerel, eerst sinds 13 Juli van het vorig jaar gebreveteerd. DE DOODENLIJST. Wij publlceareu hieronder de vliegonge vallen met doodelijken afloop, die sinds de eerste jaren van de aviatiek in Nederland hebben plaats gehad. 27 Augustus 1910 Maasdijk met een Sommer. 2 Juli 1914 Lt. Spandaw meteen Brouckère. 1 November 1918 Lt. Oosten en I-t. van Doorn met een Caudron. Sergeant de Greef en serg. Schoppen- hauer met een Farman, 23 April 1919 Baatsman, M. Blankere met een Spijker. 25 April 1919 serg.-constabel H. R. M. Kneifer met een Spijker. 14 Mei 1919 Lt. J. G. C. Dujnker en Lt. A. C. Perk met een Rumpler. I Aug. 1919 sergeant Krocger met een Friedrichshafen. II September 1919 Lt. Heckman met een Friedrichshaven. 24 Nov. 1919 Lt. C. Land en Lt. van Dijk met een Rumpler.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2