iMSFOORTSCHE COURANT. Zaterdag 20 December 1919. No. 9273. 69e Jaargang EERSTE BLAD «ar Beric li t. Lunchroom Princesse GIRO- EN CHEQUEVERKEER MET ALLE PLAATSEN VAN ONS LAND G. KEUNEKEI REDACTEUR: F. W. H. OUDE AMERSFOOR Ditgave van de Drukkery „De Amersfoorteche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en onteigenlngs- advertentien per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels /1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 0) VALKESTRAAT 1 Telefoon 19, dit nummer bestaat uit twee bladen OVERZICHT. Buitenland. De naderende Vrede (ratificatie 1 Januaria a.s.) Dankbaar Oostenrijk Orkaan op den Oceaan. Binnenland. goedkeuring aan het Amsterdamsche Raads besluit betr. f 100.000 voor de Weensche kinderen Met groot verlof. In verband met de beide Kerstdagen zal ons blad de volgende week slechts twee maal verschijnen, en wel op Maaudag32 en Woensdag 24 December a.s. AANGIFTE ter INSCHRIJVING VOOR DE MILITIE. o Do Burgemesster van Amersfoort, brengt ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de In het jaar 1901 ge boren mannelijke personen, dat bij de Mili- tiewet (Staatsblad 1912, no. zi) het volgende is bepaald Wie moeten worden ingeschreven. Artikel 12. 1. Behoudens het bepaalde in art. 13 wordt voor de militie ingeschre ven: 1°. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die op 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij hel 18e levensjaar heeil volbracht, binnen het Rijk, in het Duit- sehe Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft, of wiens vader, moe der of voogd op genoemd tijdstip in een dier Rijken woonplaat® heeft; 2°. ieder meerderjarig mannelijk Nederlan der, die op genoemd tijdstip in een der genoemde Rijken woonplaats heeft; 3°. ieder mannelijk niet-Nederlander, die op genoemd tijdstip ingezetene van het Rijk is. 2. Voor ingezetene in den zin dezer wet wordt gehouden: A. de minderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats heeft: 1°. indien zijn vader, moeder of voogd bin nen het Rijk woonplaats heeft en gedu rende de voorafgaande achttien maanden in liet Rijk of in de koloniën of bezittin gen des Rijks in andere werelddeelen woonplaats gehad heeft; 2'. indien hij iclf gedurende de voorafgaan de achltien maanden in het Rijk of in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen woonplaats gehad heeft, tenzij hij in den zin dezer wel een vader of moeder heeft en deze elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft; B. de meerderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats heeft en gedu rende do voorafgaande achttien maanden in het Rijk of in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen, woonplaats gehad heeft. 3. Voor de toepassing van het bepaalde in het vorig lid wordt gehouden: voor minderjarig hij, die minderjarig is in den, zin der Ncderlandsche wet; voor meerderjarig hij, die meerderjarig is in den zin der Nederlandsche wet. Wie niet inschrijvingsplichtlg zijn. Artikel 13. Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1°. de ingezetene niet-Nederlander, die blijkt le behooren tol een Slaat, waar de Ne derlanders niet aan den verplichten krijgsdienst .zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het be ginsel van wederkeerigheid is aange nomen; 2'. hij, die blijkt in de koloniën of bezittin- I gen des Rijks in andere werelddeelen 1 woonplaats te hebben, mits die niet zij ter zake van krijgsdienst. Iu welke gemeente de inschrijving moet j geschieden. Artikel 14. 1. De inschrijving geschiedt: 1*. van hem, bedoeld in art. 12, eerste lid, onder 1'.: a. zoo zijn vader, moeder of voogd bin nen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd; b. zoo hij binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente zijner woon plaats, tenzij hij in den zin dezer wet een vader, moeder of voogd heeft en deze in oone andere gemeente binnen het Rijk woonplaats heeft; c. zoo zijn vader, moeder of voogd in het Duilsche Rijk en hij niet binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeen te Amsterdam; d. zoo z(jn vader, moeder of voogd in het Koninkrijk België en hij niet bin nen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente Rotterdam; e. zoo hij in het Duilsche Rijk en zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk of in het Koninkrijk België woonplaals heeft, in de gemeente Am sterdam; f. zoo hij in hel Koninkrijk België en zijn vader, moeder of voogd niet bin nen liet Rijk of in het Duilsche Rijk woonplaats heeft, in de gemeente Rotterdam; van hem, bedoeld in art. 12, eerste lid, onder 2'.: a. zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente zijner woon plaats; Utrechtschestr. 49. J. VAN HAMERSVELD Jr. b. zoo hij woonplaats heeft in het Duil sche Rijk, in de gemeente Amster dam; c. zoo hij woonplaats heeft in het Ko ninkrijk België, in de gemeente Rot terdam; 3°. A. van hem, bedoeld in art. 12, eerste lid, onder 3°., indien hij minderjarig is: a. zoo zijn vader, moeder of voogd bin nen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd; b. zoo h(j in den zin dezer wet geen vader, moeder of voogd heeft of zoo zijn voogd niet binnen het Rijk woon plaats heeft, in de gemeente, waar hij zelf woonplaats heeft; B. van hem, bedoeld in art. 12, eerste lid, onder 3'., indien hij meerderjarig is: in de gemeente, waar hij woonplaats heeft. 2. De in het vorig lid als plaats van in schrijving aangewezen gemeente is die, waar de woonplaats gevestigd is of we 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de in te schrijven persoon het 18de levensjaar volbracht. Ten aanzien van hem, wiens inschrijving te Amsterdam of te Rot terdam moet geschieden wegens woonplaals onderscheidenlijk in het Duilsche Rijk of in het Koninkrijk België, wordt de gemeente, waar de inschrijving moet. plaats hebben, bepaald naar het Rijk, waar de woonplaats gevestigd is of was op 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de in te schrijven persoon het 18de levensjaar vol bracht. Aangifte ter inschrijving. Artikel 15. 1. Hij, die volgens art. 12 moet worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe arn le geven bij den burge meester der gemeente, wuar de inschrijving moet geschieden. 2. Indien hij ongesteld of afwezig is, rust de verplichting tot het doen van de aan gifte: BAnkvoreeniging H. L. A. DULLAERT &Co. Amersfotrt, Soest. U:recht, Steenbergen, Noordbroek indien het een minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd, mits de va der, moeder of voogd binnen het Rijk, in het Duilsche Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heelt of indien de voogdij is opgedragen aan eene rechts persoonlijkheid bezittende verceniging, aan eene stichting of aan eene instelling van weldadigheid op de bestuurders; indien het een meerderjarige betreft, die onder curaleele staat, op zijn curator. 3. De minderjarige, die in den zin dezer wet geen vader, moeder of voogd heeft, of vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk, in het Duitschc Rijk of in hel Koninkrijk België woonplaats heeft. is. be houdens het bepaalde in het volgend lid, steeds zelf tot het doen van de aangifte ver plicht, 4. Hij, die is opgenomen in een der in art. 10 vermelde gestichten en inrichtingen of behoort lot de in het tweede lid van ge noemd artikel bedoelde personen dan wel in dienst is bij de zeemacht, b(j het leger hier te lande of bij de koloniale troepen, 5. De aangifte geschiedt in de maand Januari van het jaar, volgïnde op dat, waar in de in tc schrijven persoon hel 18de le ijaar volbracht. Voor hem of haar, die tot liet doen van de aangifte verplicht is, kan de aan gifte geschieden door een ander, daartoe schriftelijk gemachtigd, behoeft niet ter inschrijving te worden aan gegeven. Opgave ter Inachrijvlng. Artikel IC- 1. De bestuurders van krank zinnigen-, idioten-, doofstommen'- en blin- dcngestichten, van gevangenissen, van rijks werkinrichtingen, van rijksopvoedingsge stichten en van tuchtscholen zenden jaar lijks vóór 10 Januari eene opgave, ingericht in den door Ons te bepalen vorm, van de daarin opgenomen mannelijke personen, die alsdan voor de militie moeten worden inge schreven, aan Onzen commissaris in de pro vincie, binnen welke de inschrijving moet plaats hebben. 2. Ten aanzien van de mannelijke per sonen, die ingevolge art. 39 van het Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de Re geering zijn- gesteld en niet in een Rijks opvoedingsgesticht zijn opgenomen, ge schiedt gelijke opgave vanwege Onzen Mi nister van Justitie. 3. De inschrijving van de in hel eerste en het tweede lid bedoelde personen, zoo mede van die, welke in dienst zijn bij de zeemacht, bij hel leger hier le lande of bij de koloniale troepen, geschiedt overeen komstig door Ons le geven voorschriften. Inachrijvlng na dan gawonen tijd. Artikel 17. i. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt opnieuw ingeschre ven: 1". ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het i8e levensjaar vol bracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijne woonplaals binnen het Rijk, in liet Duilsche Rijk of in hel Koninkrijk België gevestigd heeft en wiens vader, moeder of voogd niet reeds in een dier Rijken woonplaats had; ieder minderjarig mannelijk Nederlan der, die niet in een der genoemde Rijken woonplaals heeft, doch wiens vader, moe der of voogd 11a 1 Januari van het jaar, volgende op dal, waarin de minderjarige het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van diens 2islc levensjaar zijno of hare woonplaals binnen een dier Rij ken gevestigd heeft; 3'. ieder mannelijk minderjarige, die na i Januari van het jaar, volgende op dal, waarin hij het 18do levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste le vensjaar Nederlander of opnieuw Neder lander is geworden, zoo hij of zijn vader, moeder oi voogd binnen liet Rijk, in liet Duilsche Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft; 4*. ieder meerderjarig mannelijk Nederlan der. die na 1 Januari van het iaar, volgen de op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van liet 21sle levensjaar zijne woonplaats binnen liet Kijk, in hol Duilsche lujh ol 111 hel Koninkrijk België gevestigd hoeft; 5\ ieder mannelijk meerderjarige, die na i Januari van hel jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste le vensjaar Nederlander of opnieuw Neder lander is geworden, zoo hij binnen hel Rijk, in het Duilsche Rijk of in het Ko ninkrijk België woonplaats heeft; 0'. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na 1 Januari van hel jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21sle le vensjaar ingezetene of opnieuw ingeze tene is geworden in den zin van art. 12, tweede lid; 7". hij, die vóór het intreden van hel 21ste levensjaar ophoudt te verhoeren in een der gevallen, bedoeld in' art. 13, indien hij overigens, hetzij volgens art. 12, hetzij volgens het hiervoren onder 1°.—li' paalde ingeschreven zou moeien worden. 2. Met betrekking tot het bepaald' der i0.—0°. gelden art. 12, laalale lid, en art. 13. M Langestraat 105 ij AMERSFOORT SPECIAAL ADRES IN of zijn vader, moeder of voogd is geraakt in een der in het eerste lid van dit artikel omschreven gevallen. Strafbepalingen. Artikel 102. 1. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden, wordt ge straft de in art. 15, eerste of tweede lid, bedoelde persoon of diegene der in laatstge noemd lid bedoelde bestuurders, die niet voldoet aan eene hem bij dat artikel of bij art. 17, vierde lid, opgelegde verplichting. 2. Met gevangenisstraf van. ten hoogste twee maanden of geldboete yan ten hoogste zeshonderd gulden wordt gestraft hij, die opzettelijk oen dor in hel eerste lid bedoelde feiten pleegt. Opmerking omtrent vrijstelling, Hij do in art. 15 vermelde aan gifte ter inschrijving bestaat gelegenheid om op te geven de reden va n vrij8te Iling, d ie de in te schrijven persoon vermoede lijk zal kunnen doen gelden. Beteeke.iig van de uitdrukkingen vader, moeder, voogd en curator, in hel bovenstaande sprake is ear. vader, moeder 0/ voogdheelt zulks betrek king op minderjarigen en strekt de uitdruk- king ,,vaderr voor het gevaldat de vader de ouderlijke macht of de voogdij uitoejent; de uitdrukking moedervoor het geval, dut de moeder de ouderlijke macht 0/ de voogdij uitoefent: en de uitdrukking voogd" voor het geval, dat over den minderjarig0 voogdij wordt uitgeoefend door een ander dun den vader of de moeder. De uitdruk king „eurotop'' heeft betrekking op meer derjarigen en strekt voor het geval, dat dezen uil der curaleele staan. IV«in 111 nvt ouvvmiuunuu apruiee w vu« woonplaals, wordt ten aanzien van hen, die geen vrijwillige woonplaats hebben, dat zijn o.a. de minderjarigen daaronder verstaan de plaats, waar zij werkelijk wo nen, en, zoo deze ontbreekt, de plaats van verblijf. Overlegging van stukken. Door ol voor hen, die elders ge boren zijn, behoort bij het doen van de aangifte ter inschrijving te worden overgelegd een uit treksel uit hetgeboorte-rcgister, welk uittreksel op aanvrage kos teloos wordt verstrekt. Tijd van aangifte. Voor het doen van de aangifte ter In achrijvlng, die moet plaata hebben tuaschen 1 en 31 Januari a.s., zal meer bepaald ge legenheid worden gegeven ter Gemeente secretarie Afdeeling Militaire Zaken, en wel voor degenen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A t/m F op Woens- dag 7 Januari, voor degenen, wier geslachts namen beginnen met de letters G t/m L op Donderdag 8 Januari en voor de overigen op Vrijdag 9 Januari 1920, telkena des morgens van 912 en dea middags van 13 uur. Men wordt dringend verzocht, zich zoo mogelijk od een der aangegeven uren voor het doen der aangifte ter Gemeenteeecre- tarie te vervoegen. Amerafoort, 12 December 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Lederwaren, Honden artikelen en Rsisbenoodigdhedon m cj Beleefd aanbevelend, g iïxzizi-irzzzrzzzzir-i.r-izz'ziiz'z.zirl': STADSNIEUWS. Broodkaarte 3. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving opnieuw moet geschieden, geldt art. 14, eerste lid, met dien verstande, dat de plaats van in schrijving wordt bepaald naar de gemeente or het Rijk, waar de woonplaals gevestigd is of was op den dag, waarop de in le schrijven persoon of zijn vader, moeder of voogd is geraakt iu een der in het eerste lid van dit artikel omschreven gevallen. 4. Ten aanzien van de uangiflc of op gave ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw gelden dc urtt. 15 en 10, met dien verstande, dut de aangifte geschiedt binnen dertig cn de opgave binnen tien dagen na den dag, waarop de in te schrijven persoon Tijd vak Kleur der Wittebr.kaart Geldigheidsduur. 1 2 ic Rood 27 Dec.'19— 4jan,'20 122c Groen 5 Jan. '20— i3jan. Paars 14 Jan. 22Jan, 124c Zwart 23 Jan. 31 Jan. Suiker kaarten. Geldig in de week v 28 Dec. 1919 t/m 5 Jan. 1920 12 Jan. 19 Jan. 26 Jan. Amersfoort 19/12 1919. 11 Jan. .8 Jan. 25 Jan. 1 Febr.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1