AMEESFOORTSGEH COÜEAIT. Maandag 22 December 1919. No. 9274. 69e laargang tl EldrisÉ llfiiilcliMlciij tl Uitgave van de Drukkerij „l)e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1,— franco per post fï.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiecle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9) VALKESTRAAT 19. Telefoon (9. OVERZICHT. Buitenland. Bijlegging Mijnwerkersstaking in België Nederland-België De Orkaan Binnenland. Een nieuwe suiker-regeling Militie in lijving lichting 1920 De vliegtocht naar Indië. Van verloren schatten. Daar was eens een vader, die zijn zoon het hem toekomend deel van het erfgoed gaf. Inplaats van het echter naar behooren te gebruiken, misbruikte en verdeed de zoon het. Het duurde dan ook niet lang, of hij kwam even arm en berooid in het ouderlijk huis terug, [als bij het rijk en welvarend verlaten had. Daar was ook eens een zeker heer, die voor langen tijd op reis ging. Vooraf regelde hij echter zijn zaken en droeg hij het be stuur zijner goederen aan zijn bedienden over. O.a. gaf hij aan een hunner een be langrijke som geld in handen om haar nuttig te gebruiken, of om er een gepast voordeel mede te behalen. Inplaats van dit te doen, begroef de bediende het hem toevertrouwde geld in den grond. En toen zijn heer eindelijk terugkeerde en hem rekenschap vroeg, kon hij niets anders antwoorden, dan dat hij met iet hem gegevene niets, letterlijk niets gedaan had. Was het wonder, dat de heer toornig werd en gebood dat de ontrouwe bediende het hem toevertrouwde talent zou ontnomen worden, terwijl hij daarbij de strenge woorden liethooren: Wie niet heeft, dien zal ook ontnomen worden, wat hij heeft, Wie uwer, waarde lezeressen en lezers, kent niet de twee bovenstaande beelden, ontleend aan het onderwijs van don grooten Meester? En wie zou durven beweren, dat men de wedergade er van niet in het werkelijk leven terugvindt, ja, voor het grijpen heeft? Denken we slechts aan zoovelen, die in hun jeugd dit of dat talent ontwikkelden deze of gene kunst beoefenden, met vrucht het penseel hanteerden of in de snaren grepen en tot beroemdheid schenen geschapen om toch oplateren leeftijd èn kunst èn talent te vergeten en hun fortuin met voeten te trappen! Denkeu we slechts aan zoo menigeen, die in zijn kinder- en jongelingsjaren uitmuntte door een goed oordeel, een vlug verstand en een trouw geheugen en die toch in lateren tijd aan oordeel, verstand noch geheugen iets te doen gaf. Denken we ook aan hen, die het leven begonnen met een voortrefftlijken, zedelijken aanleg. Hun hart stond open en was ont vankelijk voor alle goede indrukken. Alleen in eerlijkheid en goede trouw vonden zij hun behagen. En toch in vervolg van tijd bleken zij Inplaats van steeds hooger te klimmen, naar lager gedaald te zijn! Gewis, elk onzer herinnert zich dergelijke voorbeelden. E11 dat niet alleen, maar wie zichzelf oprecht beoordeelt, zal moeten toe stemmen dat ook hij niet altijd was, wat hij had kunnen zijn, indien hij zijn krachten en gaven, zijn schatten en talenten maar niet verloren en begraven, doch zorgvuldig bewaard en op tijd gebruikt had. Wie onzer, die zich wel niet eens betrapt heeft op een gezegde als dit: O, ja, dit of dat kende ik vroeger wel, doch nu Wie onzer, die zich zelf soms niet heeft moeten bekennen, dat hij daden verrichtte, waarvoor hij zich vroeger geschaamd zou hebben Sommigen die thans oneerlijk zijn, waren vroeger oprecht, Anderen, die thans hoog moedig en aanmatigend zijn, zouden zich er eertijds wel voor gewacht hebben, op zulk eert verheven standpunt plaats te nemen. Nog anderen zijn in den loop des tijds geldzuchtig geworden. Vroeger hadden zij hun bezittingen, maar nu hebben de be zittingen hen. Zoo zien we, dat er "ok bij ons helaas veel begraven talenten, veel misbruikte gaven gevonden worden, en dat ook wij, wanneer wij tot ons zelf inkeeren en terugzien op den afgelegden levensweg, te weenen hebben over veel verloren schatten. Dat een ieder onzer ach zelf dan beproeve! En waar zijn geweten hem in deze zoo gewichtige levenstaak het «schuldig» doet hooren, dat hij daar trachte, het begravene weer op te delven, het verlorene weer te herwinnen I Waut eerst, wanneer de kracht van het zedelijk goede alles in ons aan 't werk zet en de geestdrift daarvoor alles in ons op 't Hoogste spant, eerst dan krijgt ons be staan waarde en weten wij, waarvoor wij gondestraat 64 naar Soesterweg 208 S. de Boer, Kamp 8b naar P. Bothlaan 15 - Mej. J. Hazeleger, L. Vr.kerkhof 2 naar B. Wuytierslaan 60 M. Brink, St. Annastr, 5 naar Kamp 60 H. Helmerhorst, Krom- mestraat 33 naar Vijver 3 D. v. Kommer, Leusder weg 73 naar v. Bemmelstraat 103 J. Vleesch du Bois, Kamp 32 naar Breestr. 63 G. van de Klashorst, Krommestraat 49 naar L. Vrouwestr. 20 Mej. A. de Groot, Westerstraat 75 naar Krommestraat 49 W. v. Dijkhuizen, Hoogstraat 32 n. Heili- genb. 20 H. de Groot, Kleine Spui 62 1 M PLANTENBOTER J VOEDZAAM HEERL'JK VOORDEELIB lllllllllllllllllllllllllllllllllllllulü BEVOLKING. Opgave van verhuizingen binnen in de gemeente van 8 t/m 15 Nov. B. Hollander, Soesterweg 112 naar P. Borstraat 68 J. Seyffardt, Utr.weg 26 naar Stationsstr. 7a A. Butselaar, Teut 31 naar Walikerstraat 25 Mej. Mulder, Aldegondestraat 60 naar v. Bemmelsir. 53 P. Wellerd, Teut 24 naar Stat.plein 2 W. Dijkhuizen, Woestijgerweg 47 naar Kerkstraat 7 H. Doornekamp, Soesterw. 327 naar A. Davidshof 1 A, v, d. Visch, Walikerstraat 25 naar A. Davidshof 1 B. de Wit, van Walikerstr. 11 naar Teut 31 Mej. A. Veenendaal, Groote Haag 18 naar Koestraat 32 Mej. Nijhoff, Beekenst. laan 20 naar Asch van Wijckstraat 3 Mej, C. de Boer, Schimmelp.straat 33 naar Utr.weg 134 Mej. wed. P. Reese, Bee- kenst.laan 20 naar Asch van Wijckstr. 3 - Mej. wed. v. Ree, Kerkstraat 10 naar A. Davidshof i R. v. d. Velden, Coninckstraat 32 naar Coninckstraat 67 P. Blom, Utr. weg 1 naar Korte Bergstr. 9 D. Bakker, Utr.weg 62 naar Bisschopsweg 72 W. Reinboud, Nieuwstraat 14 naar Hof 20a Mej. A. v. Ruitenbeek, Lienderscheweg 12 naar Hof 20a S. van Kalveen, Breestr, 12 naar Nieuwe weg 1 Mej, T. Peek, Langegracht 40 naar Nieuweweg 1 W. de Winter, van St. Agathastraat 26 naar Oliesteeg 12 D. Middelman, Bissch.weg 1:7 naar Lange Beekstraat 2 M, Eek, Bissch.weg 68 naar Lange Beekstraat 2 W. Peters, Utr.straat 11 naar Spieringst. 10 H. Strijbos, Soesterw 175 naar Soester weg 307 P. van Dijk, Kamp 51 naar Flierbeekstr. 13 W. v. Zoeren, Dievenw. 9 naar Leusder weg 134 S. Jutte, Ver- hoevenstraat t6 naar Verhoevenstr. 23 Mej. S. Willing, Schimmelp.str. 49 naar K. Wilh.str, 30 A, Elzinga, Schimmelp.str. 64 naar Arnh.weg 30 P. Prins, Utr.weg 127 naar Regentessel. 2 - J. Schreuder, Breestraat 42 naar Bissch.weg 47 J. Kuiters, Leusderw. 111 naar Leusderw. 91 v. d. Veer, Appelmarkt 12 naar Nieuw straat 20 J. Smit, Leusderweg 91 naar Kamp 27 J. v. Oers, Heiligenb.weg 56 naar St. Annastraat 10 A. Molgers, Monnikenpad 70 naar Hellestraat 35 H. v. Bronswijk, G. v. Stellingwerfstraaat 4 naar Muurh. 65 Mej. F. Kamerling. Arnh.weg 56 naar Bergstraat 25 G. Burggraaf, Gasthuislaan 29 naar van Bemmelstr. 47s B. Bijen, Hoogeweg 66 naar Zandgat 1 G. Witteveen, Woestijgerweg 1202 naar F. Halsstraat 4S H. v. Berkt, Burgerbuurt iSa naar Utr.straat 8b H. Beijer, St. Bonif.str. 72 naar Isseltscheweg 1T. van Drie, Lienderscheweg 18 n. Appelweg 117 J. van Veluw, Vijver 3 naar St. Anna straat 5 B. Veluw, Vijver 3 naar St. Annastraat 5 G. Runneboom, Alde- naar Heiligenb. 20 A. de Man, Leus derweg 55 naar Puntenburgerlaan 20a G. Riestenberg, Utrechtschestraat 41 naar Arnh.weg 48 A. Alverink, Ver- hoevenstraat 3 naar Breestr. 70 H. Sas, Kamp 32 naar Kamp 17 H. Schwitzner, Appelmarkt 12 naar Havik 12 M. Maas, Appelmarkt 12 naar Havik 12 A. Everts, Appelmarkt 12 naar Havik 12 H. van Yken, KI. Koppel 1 naar Schimmelp.kade 18 E, van Meer veld, L. Vrouwenstr. 38 n. Eemstr. 23 J. Lambregts, Leusderw. 98 naar Teut 34 J. Meeuwsen, Kleine Nachteg.steeg 29 naar Langegracht 12 B. Wijnands, B. Wuytierslaan 48 naar W. v. Mechelenstraat 25. r.y -r -y v ~r ~r::r?r «y -r ~r tv -y.v -A..*, A H A. H. v. NIEUWKERK H L. lleekstr. li,Tel,317a, Amersfoort MIN AMK 11LEM KNT EN EN H M KANTOORMEUBELEN M -y■vyr vvv fvvv r -<M STADSNIEUWS. Uitreiking Suikerkaarten. Levensmiddelenbureau Groenmarkt. No. 11200 op Maandag 29 Dec. z'k-' k uur- No. 1201—2400 op Dinsdag 30 Dec. 8'/s—i'l2 uur. No. 2401—3600 op Woensdag 31 Dec. 8 V22'/ï uur- No. 3601—4800 op Vrijdag 2 Jan. 8 2 V2 uur< No. 48013600 op Zaterdag 3 Jan. 8'/212 uur. No. 5601 en hooger op Maandag 5 Jan. 8'/ï—a'/ï uur- Amersfoort, 22/12 1919. Kamer van Koophandel. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ouder voorzitterschap van den heer Kleber werd de verkiezing aan de orde gesteld van een voorzitter en een pi. verv. voorzitter voor het jaar 1920. Als voorzitter werd de beer J. G. Kleber her kozen, terwijl als onder-voorzittor da heer Meursing werd herbenoemd; beiden lieten zich de herbenoeming welgevallen. Verder werd een adres aan de Regeering van de K. v. K. te 's Bosch ondersteund, om uitbreiding van het telefoonnet. Overigens werden geen bijzonderheden behandeld en sloot de voorzitter deze bij eenkomst. Religieus Soc. Verbond. Mevrouw Henr. Roland Holst, die zooals wij reeds in een onzor vorige nummers mededeelden, op den zen Kerstdag (Vrijdag) voor het Roiigieus Socialistisch Verbond in de Remonstrantscbe Kerk hoopt op te treden, zal het onderwerp behandelen: «De Russische Revolutie en de Godsdienst.» Vrijzinnig Hervormden. Naar wij vernemen, zal op den Oudejaars avond voor de afdeeling Amersfoort van Vrijzinnig Hervormden in hét «Logegebouw» in de Van Persijnstraat, als voorga-ger op treden, de heer Vink, proponent te Edam. »Die Voortrekkers». (Groot Hollandsch-Zuid-Afrikaansch aanschouwelijk drama, gearrangeerd door Harold Shaw) «Die Voortrekkers» is do naam van een groote geschiedkundige rolprent (film), waar door de geboorte van een nieuw Hollandsch volk, onder onnoemelijk veel leed en strijd, wordt voorgesteld. Deze rolprent is opgenomen in Zuid-Afrika met de medewerking van vele honderden personen, blanken zoowel als kaffers, en bovendien van de beste Zuid-Afrikaansche artisten, geschiedkundigen en andere des kundigen. Zelden is het aan de Kunst gelukt, een zoo getrouw geschiedkundig beeld, en tevens zoo boelend en spannend, voort te brengen. Geen wonder dan ook. dat deze groote en grootsche film niet alleen in Zuid-Afrika en in Engeland, maar ook reeds in ver schillends steden van Nederland, met het grootste succes en onder warme geestdriit van het publiek is vertoond. Het doet ons daarom ge voegen, dat het ook de heer Kilsdonk, directeur van de Bioscoop «de Arend» te dezer stede gelukt ia «die Voortrekkers» in zijn bioscoop te kunnen opvoeren. De eerste vertooning zal hier plaatshebben, zooals de desbetreffende annonce in dit nummer ons mededeelt, op a.s. Donderdag avond (ie Kerstdag). Vervolgens (Vrijdag) 2e Kerstdag, Zater dag, Zondag Maandag en Dinsdag, Wij aarzelen niet, onze stadgenooten met nadruk aan te raden, de vertooning van deze zeer belangrijke film te gaan zien. In «Het Vaderland» lezen wij over de opvoering van deze zeldzaam mooie film het volgende: De film «Die Voortrekkers» is een gebeurtenis op bioscopisch gebied. Wij kiezen deze simpele woorden, omdat ze in dit verband het meeste zeggen. Wij zien op het doek het ontzaggelijk drama, dat tot ontknooping heeft gehad het behoud van het Boerevolk. De film is de bloedige oorkonde van het ontstaan van het volk vol heldenmoed. De apotheose was aangrijpend. Toen de overwinning was bevochten en het Boerevolk op de knieën zonk, zette opeens het orgel, donderend en door het koper van de grenadiers ondersteund, het Victorie-lied der Boeren in. De zaal vloog overeind en zij gunde aan bet instrumentaal voor den jubelzang de zege niet, matr overdonderde alles niet het zingen van: «Kent gij dat volk vol heldenmoed», en het werd een orkaan van geestdrift toen op het dook nog verscheen de leuze: «Leve de Boeren!» Een mooie, verheffende avond. De zaal was meer dan uitverkocht. En de Maasbode schrijft: Wat een prachtig stuk heldenhistorie, wat een heerlijk werk van patriotisme brengt ons nu deze week film «Die Voortrekkers» Hollandsch glorie ln Zuid- Afrika Er wordt dikwijls veel kwaad gezegd van de bioscopen, maar de film «Die Voortrekkers» die deze week ln deu grooten Schouwburg is te zien, moet den grootsten tegenstander verzoenon. Hulp aan Oostenrijk Hongarije. Het Comité voor hulp aan noodlijdend Oostenrijk en I longarije, bericht dat Mevrouw van Riemsdijk verhinderd is verder het Secretariaat op zich te nemen; in haar

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1