KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 427/6, afd. Rijks bureau voor de Distributie vao Graan en Meel, dd. 13 Januari 1920; maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel Gelet op zijne beschikking van 6 October 1919, No. 47710/6/A5, aangevuld bij zijne beschikking van 15 October 1919, No, 48123/6/As heelt goedgevonden: art. 1 van voormelde beschikking van 6 October j.l. te wijzigen in dien zin, dat voor de woorden b. bruin- of tarwebrood, mits op de ongesneden bovenkorst »Vc zal zijn te lezen »b. bruin- of tarwebrood, mits op de bovenkorst, welke gesneden mag zijn, ge merkt, V». Amersfoort, 16 Januari 1920. STADSNIEUWS. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeente Hoenkoop gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 15 Januari 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 16 Januari 1920, aan C. NICHTING en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk verdunning is verleend tot het uitbreiden van een wasscherij, door het bijplaatsen van een stoomketel van 3,8 atmosfeer en een stoommachine van 8 P.K. dienende voor het aandrijven van een waschmachine, een centrifuge, oen pomp en een mangel, in het perceel alhier gelegen aan de. Joan van Dieststraat No. i, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie B, No. 2994. Amersfoort, 19 Januari 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Bond Politie-personeel afd. Amersfoort. Het bestuur der afdceling Amersfoort van den Bond van politiepersoneel in Neder land is saamgcsteld als volgt J. STR1JLAND, Voorzitter. W. STOUTHAMER, 2e Voorzitter. H. JONKER, Secretaris, Aldegonde- straat No. 51. J. DERMOIS, 2e Secretaris. P. A. C. HOLSTER, Penningmeester. J. v. D. BUNT, 2e Penningmeester. Amersfoorts' Mannenkoor. Als waardig slot van het i2'/j-jarig her denkingsfeest van «Amersfoorts' Mannen koor« waren Zaterdagavond Ue leden met hunne dames in het zaaltje van den heer Otte aan den Heiligenbergerweg uitge- noodigd tot een gezellig avondje, tot een echt huiselijk «onder onsje». Natuurlijk, dat hoort er zoo bij, vooral als je directeur met nog een 9-tal van je staf, waaronder voorzitter, secretaris en muziekcommissaris, tegelijk met je verseni- ging tot de jubilarissen behooren, en 12'/s jaar lang lief en leed met beide gedeeld en gedragen hebtl Dat komt heusch niet zoo dikwijls voor, en zeker niet in een zangvereeniging, dit verdient appreciatie I Moeten we het er dus nog bij vertellen, dat er gefuifd, gespeecht en gedanst werd naar hartelust? Dat spreekt toch als eer. koe! Wèl, natuurlijk, dat de jubileerendc heer Hazendonk, de ziel van het koor, een gouden insigne, en de dito 9 andere heeren het verguld zilveren insigne werd toegedacht, met den innigen wensch, zij nog lange jaren de steunpilaren mogen zijn van Amersfoorts' Mannenkoor. Lang zullen ze leven Zoo zij het! Dat, watje niet hebt. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende annonce van het Nederlandsch Tooneelverbond afd. Amersfoort, N. V. «Het Hofstad-Tooneel, directie de heer Cor v. d. LugtMelsert, herinneren wij er aan, dat dit gezelschap morgenavond half 8 in «Amicitia» zal optreden met het reeds elders met zooveel succes opgevoerde stuk van Mevr. Betsy Ranuccl Beekman: «Dat, wat je niet hebt», onschuldig spel van 'n schul dige verhouding, in 3 bedrijven. Wij kunnen hieraan tevens toevoegen, dat, in verband met de nog steeds voort durende staking in de Tooneelwereld, de heer._y. d. LugtMelsert nog dezer dagen heeft medegedeeld, dat de voorstelling hier zeker zal doorgaan met de bijna geheel oorspronkelijke bezetting, zoodat wij in overweging geven voor plaatsbespreking morgenmiddag onverwijld zorgtedragen, om 's avonds niet de risico te loopen ge noegen te moetar nemen met eventueel nog beschikbaar zijnde plaatsen, die men bij bespreking zeker niet zou hebben begeerd. Tooneelwedstrijd. In aansluiting met een reeds onlangs in ons blad voorkomend bericht, omtrent het uitschrijven van een tooneelwedstrijd te dezer stede door onze arbeiders-tooneelvereeniging «Kunst na Arbeid», kunnen wij daaraan nog toevoegen, dat de definitieve data waarop deze tooneelwedstrijd gehouden zal worden, zijn bepaald op 13, 20 en 17 Maart a.s. Het aantal Inschrijvingen blijkt zeer be vredigend te zijn. Alleen Arbelderstooneel- vereenlgingen zijn tot den wedstrijd tosge laten. De lijst van inschrijving is thans gesloten. Uitvoering «De kleine Stem en A. J. C. Zaterdagavond gaven bovengenoemde verecnigingen een welgeslaagde uitvoering in Amicitia, De zaal wau flink bezet en de vele aanwezigen hebben een genotvolien avond gehad. Omstreeks half acht opende de he«r G. A. van Mechelen als voorzitter van de Jeugdcommissie, gevormd uit de S. D.A. P. en de moderne arbeidersbeweging, mede namens «de Kleine Stem» den avond en doelde mede dat ook medewerking ver leende Mej. Nieuwenburg, pianiste uit Utrecht. Hierna trad de heer Van Rheenen met zijn beide kinderkoren A. en B. op, waarna de koren ook afzonderlijk zongen. De kinderzang viel èn wat zuiverheid èn wat uitspraak betreft, zeer te roemen, terwijl de vertolking van den zang er ondubbel zinnig van getuigde, dat de heer Van Rheenen op den goeden weg is met zijn beide klassen om er beste zangers van te maken. Terecht mocht de heer Van Mechelen dan ook opmerken, dat de heer Van Rheenet: er In geslaagd is onze verwachtingen te overtreffen. Een woord van dank en waar deering voor den moeizamen arbeid aan »d« Kleine Stem» is volkomen opzijn plaats. Tot dekking van een eventueel tekort werd er een tombola gehouden die ruitu f22 opbracht. Voorts werd door de tooneelgroep der A. J. C. opgevoerd het klDderblijspel in twee bedrijven Om een dood baarsje Ook hier sprak dc opvoering van ijver en toewijding. De kinderen hebben flink hun best gedaan en zijn er in geslaagd een goeden indruk achter te laten. De heer C. Seves, die de regie verzorgd heeft, mag dan ook met een zekere zelf voldoening op lijn moeilijke taak terugzien. Uit handen van den heer Van Mechelen ontving hij als blijk van waardeering een gedenkboek der S. D. A. P. Het was voor de jeugd een welgeslaagde avond, die nog veel voor de toekomst doet verwachten. Kamerlid W. Wijk. Naar wij vernemon zal het Twc .:1e Kamer lid W. Wijk zich tot volledig herstel van gezondheid voor eenigen tijd naar Zuid- Duitschland begeven. Waarschuwing. De commissaris van politie te Amersfoort geeft belanghebbenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen, alvorens relaties aan te knoopen met Rika Vaneveld, dienstbode Krommestraat 51 te dezer stede. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort heeft van de Vereeniging Bureau voor Handelsinlichtlngen, Directeur den heer O. Kamerling Onnes te Amster dam, een schrijven ontvangen betreffende de Ned. Indische Jaarbeurs te Bandoeng, hetwelk ter kennisneming ter Secretarie van de Kamer Muurhulzen 11/15 ter inzage ligt. In dat schrijven wordt het doel van de Ned. Ind. Jaarbeurs omschreven als te zijn «de bevordering van de Ned. I.idiscbe nijverheid in den meest uitgebreiden zin». Vele met namen genoemde artikelen uit het buitenland geimporteerd, kunnen niet worden toegelaten. Wel mogen buiten- landsche machinerliu worden gefixposeerd. Personen-auto's, vrachtauto's en motor rijwielen mogen alleen worden tentoonge steld als zij uitmunten door constructieve verbetering, waardoor besparing van be drijfskosten, dan wel zeet lage aanschaffings- kosten wordt verkregen. Toegestaan is het tentoonstellen van motorploegen, omdat deze ter moderniseering of tot het Invoeren van nieuwe bsdrijven dienen. Valsche telegrafische postwissels. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat in verband met veejvuldig voorkomende gevallen van fraude, de uitbetaling van telegrafische post wissels voortaan niet anders zal geschieden dan nadat de Identiteit van den aanbieder aan den postambtenaar voldoende is bewezen door vertoon vat) een postidentiteitskaart, eene abonnementskaart op de .spoorwegen, een legitimatiekaart van den A. N. W. B. een pas of een ander deugdelijk bewijsstuk, waarop de naam van den houder, zijne fotografische afbeelding en zijne handteekc- ning voorkomen. Ook kan worden uitbetaald als de houder ten kantore van uitbetaling bekend is, of zijne identiteit voldoende doet vaststellen door twee ten kantore bekende personen, als getuigen. Een prijswinner. Op de internationale tentoonstelling van pluimvee en konijnen te 's-Gravenhage, waar 2862 inzendingen waren, behaalde onze stadgenoot, de heer J. v. d. Linde met 3 inzendingen kippen: ie prijs voor do fraaiste Holl. witkuif hanen; 2e prijs voor Holl. zware witkuif haan met hennen en eereprijs en 2e prijs voor de fraaiste blauwe Anda- lusie hanen. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 19 Januari 1920. Aangevoerd 9 wagens, bevattende 1900 K.G. kaas. Prijzen f 50.—tot f 57.— per 50 K.G. Gestempelde f f 50 Handel stug. Uit het politie-rapport. Bekeurd ter zake openbare dronken schap J. W. V. en R. L. de R., beiden wonende St.-Agathastraat P. v. d, H., w,nende Achter de Kamp, A. C. wonende tfc Delft, J. B. zwerver, en P. B. wonende te Naarden (2 maal). Ter zake het zich op last van de politie niet verwijderen bij een volksoploop J. de W„ Berg en Dalstraat. Ter zake overtreding Arbeidswet een bewoner van de Langegracht. Overgenomen van de politie te Apel doorn de minderjarige M. A. B., wonende te Hilversum. Hij wordt derwaarts over gebracht. 3ekeurd de bestuurder van het 4- wielig motorrijtuig E 552, wegens buiten noodzaak het voorbijrijden van een in be weging zijnde lijkstoet. Door de Rijksveldwacht te Apeldoorn Is aangebracht A. YV., verdacht van diefstal met braak te Harderwijk gepleegd. Hij is derwaarts getransporteerd. Aan 't bureau gebracht een ongemuil- korfde hond, welke nabetaling dor maximum boete en de getaxeerde waarde aan den eigenaar is teruggegeven. Ter zake het rijden op een rijwiel zonder bel W. v. H., wonende Soest, Door de politie uit Hilversum wordt aan het bureau gebracht de minderjarige A.» v. D„ behoorende in het opvoedings gesticht te Avereest. Hij wordt naar Zwolle overgebracht. Ter zake het rijden met een niet ver licht rijwiel W. d. B„ wonende Kruiskamp, Een bewoonster aan den Heiligenber gerweg doet aangifte van diefstal met braak van gerookte vleeschwaren in den nacht van 16 op 17 dezer. Twee der verdachten zijn reeds aangehouden. Zaak verder in onderzoek. Een bewoner van de Van Oldebarne- veltlaan doet aangifte van vermissing van een flanellen blouse van de drooglijn naast lijne woning. Wordt onderzocht. Nachtverblijf verleend aan H. J. v. W., wonende te Amsterdam en M. v. d. D., den Haag. Door de recherche is aangehouden B. E. L.'h., Duitsche, die hier vertoefde met een paspoort, waarvan het visum was verloopen. Zij is naar Duitachland uitgeleverd, Ter zake overtreding ijkwet is bekeurd C. R. Leusderweg. Overgenomen van de Utrechtsche politie de miuderjarige M. S., wier aan houding was verzocht door den Commissaris van politie tb Enschede. Zij is derwaarts getransporteerd. Door de recherche is in de woning van V. B, wonende Verhoevenstraat in beslag genomen een rijwiel, hetgeen 11 November 1919 werd ontvreemd en thans door den oorspronkelijken eigenaar is herkend. Buitenlandsche Kroniek. Deachanel President der Fransche republiek. Het Congres te Versailles heeft Paul Descbanel, die alleen candidaat was gesteld voor het presidentschap, met 724 van de 889 uitgebraohte stemmen tot president van de Republiek gekozen. De nieuwe president der Fransche repu bliek werd 13 Februari 1856 te Brussel ge boren, waar zijn vader, de schrijver Emile Descbanel, als banneling leefde ten gevolge van de staatsgreep van 2 December 1851. Acht jaar later naar Parijs teruggekeerd, werd de vader in 1876 tot Kamerlid gekozen, in t88i tot hoogleeraar in de letterkunde aan het Collége de France en tot senator voor het leven benoemdhij stierf in 1904. Paul Deschtnel werd bij,zijn geboorte door S»p; hii "TfiK KStfïn.™.fA^iï wTe. "chi. ««d I" gtiuM i» l»t k*W«« h., binnenlaodsche zaken, de Marcère, volgende iaar in dat van den ministcr-presi- doJt Jules Simon. In .885 wnrd Dwlunel. na korten tijd in verschillende plaatsen on derprefect te zijn geweest tot kamerlid ge kozen voor Eure.et-I.oir. Sede.'tdatjaars hij telkenmale herkozen. Hij sloot zich in de Kamer hij de gematigde republikeinen aan, doch ging meer en meer naar de cleri- caal-natlonalisten over. In de'Kamer legde Deschanel zich dade lijk toe'op quaesties van buitenlaudsche en koloniale politiekook wijdde bij zich aan de bestudcering der sociale quaesties. Dege lijke artikelen in tijdschriften en dagbladen, welsprekende redevoeringen op de Kamer tribune, deden de aandacht op hem vestigen ea in Januari 1896 werd hij ondervoorzitter der Kamer. Anderhalf jaar later verkozen zijn col lega's hem tot voorzitter met 287 stemmen tegen 277 op Henri Brisson. Vier jaar lang bekleede hij den voorzit terszetelin 1902 moest hij hem verlaten verslagen doorLéon Bourgeois, den huidigen senaatsvoorzitter. Inmiddels was hij, op 18 Mei 1899, gekozen tot lid der Académie Fran$aise. In 1905 koos de Kamer hem tot voorzit ter der commissie voor de buitenlandsche zaken; in 1906 werd hij rapporteur der be grooting van buitenlandsche zaken, welke opdracht hem telkens verleend werd tot in 1911. Toen verving Descbanel den inmiddels overleden Henri Brisson als voorzitter der Kamer, welke functie hij zonder onderbre king tot nu toe vervulde. In 1901 huwde Descbanel met mejuffrouw Brice, «en dochter van het Kamerlid Brice en een kleindochter van Caraille Doucet, secretaris voor het leven van de Académie franqaise. Hij heeft drie kinderen een doch ter, geboren in 1902 en twee zoons, geboren in 1904 en in 1909.' Vaak hield hij zich bezig met de denk beelden eener Internationale arbitrage en de afschaffing van het gebruik van geweld onder de volken. «Maar», zeide hij, «men kan pas over ontwapening praten als dit denkbeeld gezegevierd heeft bij het Duitsche volk,» In een in 1903 in de Kamer gehouden rede vindt men die denkbeelden terug. Hij sprak toen reeds over het recht der volken om over zichzelf te beschikken. Deschanel improviseert nietzijn rede voeringen zijn altijd zeer uitgewerkt en be studeerd. Zijn grootste vijanden zijn tijdens zijn politieke loopbaan de socialisten geweest. Staking n Rome. Een gedeeltelijke staking is uitgebroken bij den post-, telegraaf- eu telefoondienst. Over de staking in den post-, telegraaf- ea telefoondienst wordt aan do «Times» geseind dat deze in geheel Italië algemeen is. De telegraafkantoren zijn door troepen afgezet, De stakers eischen loonsverhooging, groo- ler toelage wegens de duurte, h&oger be taling voor overwerk. De regeering scheen tot toegeven geneigd, maar de staking brak uit tegen het advies der arbeidersleiders. Men vreesde dat den i6en Januari eeu spoorwegstaking zou uitbreken. Immers ook de spoorweg-beambten heb ben loonsverhooging gevraagd en met staking gedreigd, indien die eischen niet zouden worden ingewilligd. Dep spoorwegbeambten was voorloopig een ioousverhooging toegezegd die de staat f48.000.000 zou kosten, welk« toezegging de postbeambten tot de bewering verleidde dat indien de staat f 48.000.000 kan uitgeven voor de spoorwegambtenaren, zij ook wel f 17.000.000 kan betalen ten behoeve der postbeambten. De eischen der spoorweg beambten omvatten ook den acht-urigen arbeidsdag, den wekelijkschen rustdag en vertegenwoordiging in de administratie. UIT DEN OMTREK. Baa Te Baarn trachtte een onbekend gebleven persoon, zich noemend T., ten postkantore oplichting te plegen, door twee telegrafische postwissels a f 300, poste restante en door hem afgezonden te innen. Toen hij zich niet voldoende kon legimiteeren, volgde geen uitbetaling. Hem werd verzocht later terug te komen. 8 Evenwel de man kwam niet. Dit wekte argwaan en bij onderzoek te Amsterdam bleek, dat de bedoelde bedragen m®' g.eSt°,rt waren' Ve"noedelijk heeft men rW met een poging tot bedrog I,verb,ndlBg met een telegrafie- ambtenaar. Een ernstig onderzoek is inge- als gevolg waarvan, naar het Hbld.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2