AMERSFOORTSCIE COURANT; Donderdag 22 Januari 1920. No. 9285. 70e laargang BIJVOEGSEL x Electfisctie Heuklmakeiij Uitgave van de Drnkkerg „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. vaL Cleeft". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden /i.— franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenlngs- advertentlen per regel 15 cent, Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 een.. Bij advertentiön van buiten de stad worden de Incasseerkosten ln rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9) VALKESTRAAT 1 Telefoon 19. Bij dit nummer behoort e OVERZICHT. Binnenland. Staatsloterij Pokken te Arnhem Ontslag Burgemeester Arnhem Crediet aan Duitschland Nederland sluit zich aan bij den Volkerenbond. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelezen een verzoek, ingekomen 8 Nov. 1919 van M. Vleeschhouwer tot het op richten van een meubelfabriek te drijven door een electro-moior van 3 P. K. in het perceel alhier gelegen aan de Lavendelstraat No. 7, kadastraal bekend Sectie E, No. 5159. Overwegende, dat den 17 December j.l. ten Stadhuize gelegenheid is gegeven om bezwaren tegen de boven omschreven op richting der inrichting in te brengen en alzoo ingevolge het bepaalde bij art. 8 der Hinderwet vóór den 17 Januari e.k. over het verzoek zal moeten woiden beslist, overwegende evenwel, dat bet onderzoek, dat der beslissing dient vooraf te gaan, nog niet zoover is gevorderd, dat het vóór laatst genoemden datum zal zijn geëindigd. Gelet op het bepaalde bij het 2 e lid van art. 8 der genoemde wet BESLUITEN de beslissing op het vorenbedoeld verzoek te verdagen, Amersfoort, 16 Januari 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BEVOLKING. Opgave van vertrokken personen van 13 tot 19 December 1919. H. Peer, Laveudelstr. 10 naar Utrecht Mej. T. Aleman, K, Elleboogst. 10 naar Utrecht J. Tijs, v. Asch v. Wijckstr. 5 naar Assen J. Scbultink, H. v. Vianden- straat 36 n. Hoorn A. Kaljee, v. Campen- str. 5 naar Deventer A. Groenestein, O. Soesterw. 2 n. Soest H. de Vries, Beekenst.l, 14 n. Assen A. Pot, Hellestr. 105 n. Utrecht Mej. G. v. d. Heiden, Parallelweg 24 n. Stoutenburg J. Bremer, Langestr. 116 n. Hoogland Mej. M. de Wilde, Weverssingel 28 naar Amsterdam A. v. de Bunt, Gr. Spui 35 n. Abcoude Mej. A. Berkhout, Zuidzingel 44 naar Hillegom W. Buis, Langestr. 57 naar Alkmaar J. Stremmclaar, Leusdcrweg 3 naar Zwolle H. Dorpmans, Zandbergen n. Marreveld Mej. H. Onnes, Lavendelstr. 1 naar Indié Mej. M. Jacobs, Langestr. 91 n. Brussel Wed. H. v. Drie, Hooge- weg 32 n. Amerika Mej. H. v. Drie, Utr.weg 136 naar Amerika Mej. M. v. Sand wijk, Zuidsingel 32 naar Utrecht F. Visser, Schimmelp.kade 7 n. Enkhuizen A. de Vries, Schimmelp.str. 3 n. Oost- dongeradeel L. Huyneu, Hellestr. 35 n. Grave Mej. H. Hulshof, Zuidsingel 44 naar Emmen Mej. T. v. de Bovenkamp, v. Persijnstr. 9 naar Veenendaal H. v. Wijk, Schimmelp.str. 4 n. Almelo Mej. R. Bruinama, D. Fockemal. 79 n. Akkrum B. Boel, Wijersstr. n. Vlaardingen C. de Groot, Schimmelp.str. 3 n. Brunssum L. Does, Coninckslr. 87 n. Rotterdam Mej. M. Velaars, Muurh. 1170. Amster dam H. Wijnen, Krommestr. 64b naar Laren (N.H.) R. v. Berkloo, v. Bemmel- ■traat 32 n. Rotterdam Mej. E. Becker, Leusderweg 70 n. Borkrn Mej. C. v. d. Giessen, Utr.str. 43 n. Gorinchem J. v. Keulen, Aldegondestr. 30 1 Utrecht A. Hoefman, Hof 3 n. Amsu.dam Mej. G. Post, Lageweg 7 naar Stoutenburg Mej. M. Busekool, Treekerbergje n. Haarlem j. Hoek, Leusderweg 87 n. 's Bosch Mej. W. Noorman, Beekenst.l. 23 n. Utrecht -- Mej. L. v. Achterbergh, K. Wilh.str. 26 naar Delft G. Schoonhagen, St.-Jorisstr. 48 naar Kampen Mej. H. van Tienen, Zuidsingel 44 n. Alkmaar A. v. Druten, Langestr. 27 naar Enschedé F. Hilvers, Utr.str. 41 naar den Haag A. Spruit, v. Asch v. Wijckstr. 15 naar Enschedé Mevr. Spruit - Müller, v. Asch v. Wijckstr. 15 naar Duitschland F. de Bruyn, Arnh.- weg 94 n. den Haag Mej. G. v. Dijk, Snouckaertl. 6 n. Veenendaal D. Scheffe- laar, Aldegondestr. 57 n. Bergen op Zoom A. Wiertz, St.-Annastr. 6 n. Nijmegen Mej. W. Bokkers, Isseltscheweg 9 naar België Mej. R. Wilde—de Goedhuys, G. v. Stellingw.str. 20 n. Indiö W. Dost, St.-Jorisstr. 48 n. Rotterdam Mej. T. Spierenburg, J. Tolliusstr. 2 n. Bttssum Mej. A. Vierdag, Leusderw. 37 n. Gronau Mej. A. Alexander, D.-Fockemal. 81 n. den Haag Mej. J. v. d. Woude, K. Wilh.- straat 33 n, Rotterdam Wed. C. v. d, Dristakker, Heiligenb.w. 66 n. Barneveld Mej. G. de Bruyn, Arnh.v/eg 94 n. Soest. X A.H.v.JVIKliWKERK X 1. Uaubati* IJ. Tal 1 niaKufAAKf 1 L. Ueekstr. lI.Tel.317a, Amersfoort >.i IN AMEUBLEMENTEN EN M M KANTOORMEUBELEN ri rirwTT-wv. yryr "f -sr -r v "t A STADSNIEUWS. Financiën. In het aantal inschrijvingen op de premie- leening, hebben B.en W. aanleiding gevonden, gebruik te maken van de hen in het leeningsplan toegekende bevoegdheid en gean enkele inschrijving toegewezen. B. en W. hebben de eer u nu voor te stellen, het besluit van 11 November 1919^0.887 waarbij tot het aangaau der leening werd besloten, in te trekken. Met gebruik making van de bevoegdheid, ben verleend bij besluit vau 18 Juni 1919, No. 436 zijn zij er in mogen slagen op bevredigende wijze voorloopig in de geld behoeften te voorzien, en zal het waar schijnlijk niet noodig zijn vóór 1921 een definitieve leening aan te gaan. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis, dat in de gemeenten Maarn en Wilnis, gevallen van miltvuur zijn voorgekomen. Amersfoort, 20 Januari 1920. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat biiinen deze gemeente een geval van schurft bij een paard la geconstateerd. Amersfoort, 21 Januari 1920. De Burgemeester voornoemd, v: RANDWIJCK. Overplaatsing Hoofden van Scholen. In verband met de reorganisatie van het lager onderwijs ligt het in het voor nemen van B. en W. ingevolge art. 29' der wet tot regeling van het lager onderwij! de navolgende hoofden van scholen zonder voordracht over te plaatsen den heer H. J. VELDHOEN, thans hoofd van school F aan de Lange Beek straat naar een der uit splitsing van de uit de tegenwoordige school B aan den Leus derweg, voortkomende opleidingsscholen (C. scholen) n.l. die aan de Wijersstraat) 2. deu heer E. LINDENHOVIUS, thans hoofd van de school B aan den Leusder weg naar de nieuwe C school aan de Johan van Oldenbarneveltlaan 3. den heer G. A. L. SPELBERG, thans hoofd van school C (M.U.L.O. school) naar de tegenwoordige school B aan den Leusderweg, waarin de M.U.L.O. klassen van eerstgenoemde school zullen worden ondergebracht (D school); 4. den heer B. J. GROENEVELT, door heeren Gedeputeerde Staten d.d. 8 Decem ber j.l. met ingang van 16 Februari a.s. benoemd tot hoofd der 12 klassige school E de Coninckstraat, naar de uit splitsing deze school voortkomende 6 klassige A school No. 2 aan de Coninckstraat; 5. den heer A. VEEN, thans hoofd aan t 12 klassige school G aan de Punten burgerlaan naar de uit splitsing van deze school voortkomende 6 klassige A school No. 6; In overleg met den heer Schoolopziener, district Utrecht die zich met bovenstaande erplaatsingen volkomen kan vereenigen, zijn de navolgende voordrachten opgemaakt voor de benoeming van hoofden aan de A scholen no. 3, 4, 5 en 7, Voor de A school No. 3 aan het Plantsoen bij de Coninckstraat 1. F. Faber, onderwijzer te Amersfoort. 2. A. Besteman, Rotterdam. 3. K. Wssterbeek, Amersfoort. Voor dc A school No. 4 aan de Lange Beekstraat: A. Besteman, onderwijzer t« Rotterdam. 2. K. Westerbeek, Amersfoort. 3. J. W. Kiel, Amersfoort. Voor de A school No. 5 aan de Lange Beekstraat: K. Westerbeek, onderwijzer te Amersfoort, 2. J. W. Kiel, Amersfoort. 3. D. Brouwer, hoofd eener school te Nieuwe Niedorp. Voor de A school No. 7 aan de Puntenburgerlaan J. W. Kiel, onderwijzer te Amersfoort. D. Brouwer, hoofd eener school te Nieuwe Niedorp. 3. J, Groothoff, hoofd eener school te Ammerstol. Datums van overplaatsing en in functie- treding nader door B. en W. te bepalen. Voordracht van B. en W. voor de benoe ming van een onderwijzer aan de school H alhier 1. M. W. Zandbergen, onderwijzer te Bar- chem bij Lochem. 1. H. Grolle, onderwijzer te Nijkerk. 3. P. Th. Zijlstra, onderwijzer te Leeuwarden. Datum van in functietreding nader te bepalen. N ederlandsche Voetbalbond. Onze stadgenoot, de heer J. H. van Drooge is, in een door het bestuur van den N. V. B. te Den Haag gehouden Vergade ring, benoemd tot plaatsvervangend lid van de protest-commissie van den Nerierlandschen VoetbalDond (Vacature air. M. II ae Boer). Nederlandsch Gymnastlekverbond M i d d e 11 g e w e s t. In de algemeene vergadering van het Middengewest van het Nederlandsch Gym nastiek Verbond werd o.m. als lid van het Dagelijksch Bestuur herkozen de heer H. Biermans, alhier (Voorzitter.) Religieus Socialistisch Verbond Afd. Amersfoort. Naar wij vernemen is op diens verzoek do heer A. Baartman, als voorzitter der afd. Amersfoort van het Religieus Socialis tisch Verbond afgetreden. Deze functie zal nu worden waargenomeu door de waar nemende voorzitster Mejuffr. M. Bersma, Beekensteinschelaan 23 (Industrie en Huis houdschool), voorloopig tot de eerst volgende jaarvergadering in Mei, wanneer de nieuwe bestuursverkiezing zal plaats vinden. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft ontvangen I. Maandstatistiek van de In-, uit- en doorvoer over October 1919. II. Handelstractaten en tarieven van invoerrechten in Belgie, Canada, Corsica, Gibraltar, Malta, Nieuwzeeland, PersiC. III. Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek; IV. The Frans Pacific. V. Verslag van den Post-Cheque- en Girodienst 1918. Belangstellenden kunnen bovengenoemde verslagen enz. voor eenlge dagen ter lezing ontvaugen, aan te vragen bij den Secretaris van de Kamer van Koophandel te dezer, stede, den beer Herms. P. van Haselen. Vrachtauto's Daar buldert wêer zoo'n gevaarte over de straat. De muren dreunen op hun grond vesten, alles schudt en trilt. Wat wisten we vroeger van vrachtauto's In 1914 reden "t in ons land nog maar 35. Maar nu de vrachtprijzen van spoor en tram zoo buitensporig zijn verhoogd en het met kracht zich weer uitbreidend bedrijfsleven allerwege weer naar snelle vervoermiddelen zoekt schaffen groote zakenfirma's zich vracht auto's aan, die de laatste tijden als padde stoelen uit den grond verrijzen. Er rijden er hier te lande reeds meer dan 2000. Ook Amersfoort heeft thans zijn vracht auto's, waarvan wij dezer dagen reeds heb ben melding kunnen maken, en welke disn- sten blijkbaar wel in een noodzakelijke behoefte voorzien. Naar wij althans ver en heeft de vracht-autodienst van de firma Tolsma en Van der Wal (Valkenstraat) Amersfoort—Amsterdam (vice versa) sedert j.l. Maandag al weder een uitbreiding onder gaan. De eene vrachtauto, die reeds 3 X P*r week den dienst verricht, heeft thans een tweede naast zich gekregen die dagelijks heen en weer trekt, speciaal voor spoedzen- dingen, zoodat wij maar zeggen willen, dat onze ingezetenen zeker niet te klagen heb ben over het blijkbaar steeds toenemende drukke stadsleven, ook in onze gemeente. De unificeerlng van het Lager Onderwijs. De directeur van onderwijs der gemeente Amersfoort heeft eene bereidverklaring tot bijwoning eener vergadering ter bespreking van de kwestie der unificeering van het openbaar en bijzonder lager onderwijs ont vangen van 1. Het Bestuur der R. K. Jongensscholen aan Breestraat en Schimmelpenninckstraat. 2. Het Bestuur voor Chr. Nat, Onderwijs 3. Het Bestuur van de Gabrie-Meheu- school. 4. Het Bestuur der St. Gerardus-Majella- school. Van de Eerw. Zusters van O. L. Vrouwe kwam bericht in, dat zij wel bereid zijn, in overleg te treden, doch dal zij, als religieu zen. geene vergaderingen kunnen bijwonen. De Directeur van het Pensionaat St. Louis berichtte, dat, waar de leerlingen dezer in richting niet uit Amersfoort afkomstig zijn, en ook hunne verdere opleiding buiten de stad wordt voltooid, unificeering van het on derwijs, dezer inrichting met dat der overige inrichtingen van geen practisch belang door hem geacht werd. In verband rnet een en ander heeft de directeur de besturen uitgenoodigd tot eene vergadering ten stadhuize op gisteren, Woensdag 21 Januari. (Eemb.) Lezing in de Remonstrantsche Kerk. Onderwerp: Palestina. Dinsdagavond, 20 Januari, hield de heer Dr. Miedema alhier eene lezing met licht beelden over bovenstaand onderwerp. Dit is één van de drie lezingen, die de heer Miedema denkt te houden nl. over Palestina (voornamelijk Jeruzalem), Konstantinopel en Rome. Deze avonden zijn bedoeld als «volks- avonden*. Den arbeiders, die thans door verkorten arbeidstijd in de gelegenheid zijn, zich te ontwikkelen, moet die gelegenheid gegeven worden. (Zoo als echter ook op andere lezingen, b.v. die van de religieus Socialisten blijkt, komen de gewone arbeiders meestal niet; de belangstelling in die kringen Is vrijwel nihil). (Verslaggever). Palestina is een klein land, dat tusschen de groote rijken steeds een twistappel is geweest en dus bovenmate te lijden heeft gehad van invallende veroveraars, waardoor

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1