AMEESFQORTSCEE COURANT. Donderdag 29 J90t Januari 1920. No- 9288. 70e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. A M E R SFO ORT. Verschijnt Diasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post /1.15. Ad verten tien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent, Reclames 1—5 regels /1.25 Bewijsnummers worden Id rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten ln rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9) VALKESTRAAT 19. Telefoon 19. OVERZICHT. Binnenland. Beter en goedkooper brood Inbraak Museum Boymans te Rotterdam - De pokken te Arnhem Melk als overbreng ster der hondsdolheid. SLOBKOUS-MEISJE. Meisje met je gele slobkous. Meisje inet je fijn gezicht, Met je korte, gladde rokjes, Waar je slobkous onder ligt. Weet je niet dat de O.W.ers, En de slijpers van de straat, Ook een gele slobkous dragen, Omdat het zoo piekfijn slaat? Meisje met je gele slobkous, Daarom is het nog geen tooi, Want er zijn nog andere menschen. En die vinden schoentjes mooi. Schoenjes. zacht, in teere kleuren, Rose, rood en bruin en grise, Of het diepe, glanzig zwartje, Wat nog altijd keurig is. En dat het zoo heerlijk warm is Och, dat is 'n smoesje maar, Het idee is dat het chique staat. En dat is precies niet waar. Meisje met je fijne snoetje, Is de mode mooi misschien, Och, laat óns voortaan je bloote Schoene-voetje liever zien! (Dichter, kies een ander versje, Neem een beter ding ter band, Want je vers verwekt protesten Bij den slobkous-fabrikant. Redactie Alg. Wcekll. tiie Middenstandsbond BEVOLKING Opgave van verhuizingen binnen in de gemeente van 13 t/m 24 Dec. 19 1 9. J. Starrenburg, Schimmelp.straat 43 naar Tuinstr. 10Wed. D. Veenemlaal, Muurh. 17 naar J. Tolliusstraat 6 —II. Jongkrijg, Arnh.weg .<5 naar JSoesterweg 255 D. Tuileken, Soesterweg 145 n. Arnh.weg 88 Mej. G. Korstanje, Konioginnel. 1 naar L. Nic.dw.straat 11 W. Mets, Teut 22 naar Achter de Kamp 28 Mej. J. Mol, Fred. v. Blankenheimstr. n. Leusderweg 77 B. Lammers, Bloemend.straat 48 naar Weverssingel 20 Mej. C. Morre, Bloe mend.straat 48 naar Weverssingel 20 Wed. J. StUUfOp, Weverssingel 2c naar Nieuwstr. 32 J. Stuurop, Weverssingel 20 n. Nieuwstr. 32 R. Onvlee, Schim melp.straat 49 naar Parallelweg 32 K Maassen. Dorrest.steeg 9 naar Valkestr. 23 M. Maassen, Dorresteinschesteeg 3 naar Valkestraat 23 Mej. A. Boonstra, Bloe mend.straat 38 naar Langestraat 102 C. Gaasenbeek, Soesterweg 214 n. Soesterweg 211 Mej. J. Grau, H. v. Viandenstr. 34 naar Hoogeweg 43s Mej. W. Hoffman, v. Asch v. Wijckstr. 21' naar Scheltusstr. 10 J. Segeren, Havik 10 naar Muurh. 147 L. v. Geldrop, Havik 10 n. Muurh. 147 J. te Winkel, Soesterweg 298 n. Soester weg 224 W. Amiabel, I.. Nic.straat 10 naar Schcrbierstraat 13 G. v. d. Bunt, Groote Spui 35 naar Kamp 73 A. Winter, Langestraat gó naar Utr.straat 3b C. v. Nieuwenhuizen, Bisschopsweg 104 n. Alde- gondestraat 42 G. Palland, Teut 53 naar Aldegondestraat 42 Mej. C. Holsteyn, Bergstraat 21 naar Soesterweg 1691'- J. Dammes, Schimmelpstr. 35 n. P. Bothl. 23 Mej. Popta P. Borstraat naar H. v. Viandenstr. 19 T. v. Schaik, Zuidsingel 4 tiaar Bernulfusstraat 30 E. Bouwman, Nieuwstraat ij naar Schal vischstraat 1 O. Ideler, Beestenmarkt 12 naar Utr.weg 42 C. de Haas, Stationstraat 19a n. Schet- tusstraat 24 H, de Jager, Breestraat 42 naar Kamp 20 J. Marechal, H. v. Vian- denstraat 20 naar P. Buyslaan 20 J. v. d. Bos, Puntenb.laan 28 naar St. Bonif.str. 12 Mej. H. Ortmeier, H. v. Viandenstr. 19 naar Berkenweg 26 Mej. M. Groene- stijn, Berkenweg 25 naar Coninckstraat 11 Mej. G. Vonk, Bergstraat 15 n. Konio- ginnelaan 1 Mej. H. Palland, K. Wilh.- straat 9 naar P, Bothlaan 44 - W. Schim mel, Woest.weg 1091 naar Liend.vVeg 7 C. Knipmeijer, Monnikenpad 33 naar Zand- gat 3 H. ter Beost, v. Bcmmelstaat 52 naar Hoogstraat 4 H. Jacobs, Utr.straat 3b naar H. v. Viandenstraat 32 A. van Hirtum, Zogstraat 10 naar A. 't O. Weesh. 10 Mej. J. Uding, A. de Heilige Geest 11 naar Regentesselaan 7 Mej. G. Veld huis, Utr.weg 15 naar Arnh.str. 21 A. Pot, Utr.weg t54 naar J. v. Oldenb.laan 26 L. Los, L. Nic straat 10 n. L. Nic.straat 18 J, Deenhart, Coninckstraat 133 naar Coninckstraat 109 Mej. G. Draaijer, Utr. straat 37 naar Soesterweg 94 A. v. d. Bedem, Kruiskamp to" naar Muurhuizen 23- C. Dijkhuizeu, Walikersteeg 40 naar Kerkstraat 7 Mej. R. de Wijze, Kamp 24 naar Soesterweg 214 G. Janssen, L. Vrouwestraat 38 naar Valkestraat 25 H. Daatselaar, Teut 34 naar Coninckstraat 115 J. v. Luyn, Leusderweg 95 naar Mooier- straat 15 C. Riedel, Krommestraat 3 n. Soesterweg Mej. J. v. d. Kuijp, P. Bothl. 28 naar v. Bemmelstraat 81 M. Wolters, Soesterweg 161 naar Aldegondestraat 5 R. Kling, Soesterweg 161 naar Aldegonde straat 5 E. Kling, Soesterweg 161 naar Aldegondestraar 5 Mej. W. v. Buuren, Tuinstraat 2 naar v. Persijnstraat 9 E. Koning, Emmalaan 10 naar Emmalaan 8 Mej. J. v. d. Veer, Emmalaan to naar Emmalaan 8 J. Gerritsen, Kamp 34a n. Leusderweg 53 Mej. H. Uding, Johan v. Oldenb.laan 12 naar Johan v. Oldenb.laan 2 N. Veger, Viasakkervveg 16 naar Vlas- akkerweg jj. A.H.v.NlEUWKERK>j a L. Beekstr. 14,Tel.317a, Amersfoort h ElectrisÉ lleÉI malerijs M IX AMEUBLEMENTEN EN M M x KANTOORMEUBELEN M RAADSOVERZ1CHT. Vergadering van Dinsdag 27 Januari 1920. De eerste vergadering der Edelachtbare heeren in dit jaar is er heusch niet een geweest, die wij gaarne ten voorbeeld zouden stellen voor de overige, die we in 1920 nog voor den boeg hebben. Van 7 11 uur waren we weèr aan touw. Dat is na je 8-urigen arbeidsdag er nog een hal ven dag gratis bij. De sluizen van welsprekendheid hebben weer flink opengestaan. Het Stenografisch Verslag zal er wel van getuigen. We misten Wethouder Jorissen en Raads heer Nieuwendijk. Laatstgenoemde echter kwam later toch nog even kijken, en kwam juist binnen, toen de heeren geheimpjes te bespreken hadden en wij dus even konden gaan luchten. Gelukkig niet zoo lang dit keer, want dan had het minstens midder nacht geworden. Kan een van de heeren het nog niet eens wagen voortestellen op het besluit van de avondvergaderingen terug te komen Van 10 uut huis toe te gaan, zal toch voor den eersten tijd wel niets komen. Alvorens de secretaris het woord ver kreeg, eerst de speech van den voorzitter, zooals bij de eerste vergadering in een nieuw aangevangen jaar gebruikelijk is. Wij ont- leenen er aan de herinnering van den dis tributie-tijd. We vergeten hem van ons leven niet meerl Een aangenamer moment was de goede afloop van het geding over de waterleiding, waarvan zooala de voorzitter het uitdrukt, Voorts de grondverkoopen. De voorzitter memoreert, dat in totaal gedurende de eerste 5 jaren ruim 41 II. A. voor f 490.000 werden verkocht en in 1920 22 H.A. voor f 465.000. En hiervan behoorden 10 H.A. tot een terrein, dat het is thans 7 jaar geleden, dat deze voorspelling werd gedaan eerst in aanmerking voor bebouwing zou komen, na... 375 jaren! Hoeveel villa's zagen we inmiddels reeds verrijzen? Als slot de mededeeling over de ver meerdering van Amersfoort's bevolking in 1919 met ruim 1000 inwoners, niettegen staande het bezwaarlijke woningvraagstuk I Toch meent de voorzitter en wij met hem dat hierin een aanwijzing mag gezien worden van den gezonden toestand, waarin onze gemeente verkeert. De lijst van ingekomen stukken wordt zachtjes aan een boekdeel. Toch is er niet veel bijzonders over te vernielden, Naar B. en W. gingen ter fine van advies o.a. een verzoek van de Esperantisten om eens per week, liefst gratis, een schoollokaal ter beschikking te mogen hebben voor het houden van cursussen in Esperanto, en de motie van de S. D.-fractie, in verband met volgno. 70 der Gemeentebegrooting dienst 1920. Bij behandeling van punt 2 der Agenda, benoeming van bestuursleden van het Burger- Weeshuis meenden de vertegenwoordigers der S. D. A. P. bij monde van den heer Hofland, dat het nu toch maar eens uit moest zijn met 'n voordracht te komen, zooals thans weer het geval is. Ook in dat college most eindelijk eens wat frisscher bloed komen. Als we niet van de voor dracht kunnen afwijken, laat de Raad dan als protest toch 2 »rooien« kiezen, en hij noemde de namen Weijland en Hofland. Dan hebben ze 't land genoeg! Maar de voorzitter herinnert aan art. 24 van het Weeshuis-reglement; daaraa.: dient men zich toch wel te houden. Eerst moet art. 6 gewijzigd worden. Doch de soci's luisterden niet, Resultaat: hun eigen stemmen ongeldig en de periodiek aftredenden van het Burger weeshuis werden herkozen. Maar zou het niet voor de laatste maal zijn? Daarna gingeu we hoofden van scholen overplaatsen en benoemen en deden nog enkele andere benoemingen, die wij hier verder wel kunnen laten zwemmen, om alsnu overtegaan tot punt 7 betreffende de vaststelling eener verordening over het gem. voorbereidend onderwijs te dezer stede, waartoe werd besloten, nadat Mr. Stadig had betoogd een nieuw artikel in te voegen, om aan de onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, ontslag te kunnen verleenen. De oude geschiedenis. Laten we hopen, dat Amersfoort nimmer een dergelijk onrecht jegens de gehuwde of nog te huwen onder wijzeres zal gaan plegen. De Wetnouder van Onderwijs wenschte er liefst op dit oogenblik niet verder op integaan, en gaf in overweging er eerst maar e«ns onderling over te praten en aldus ge schiedde. Het afwijzend advies op het verzoek van de plaatselijke afdeelingen van den Bond van Ned. Onderwijzers, enz. enz. kon Raads heer Noordewier niet bevredigen, f 1300 aan vangssalaris is toch waarachtig niet te hoog, riep hij uit. Kijk eens naar de Amsterdamsche putjes scheppers, o, heerlijk slagwoord van de >bourzwasie< en die kunnen zelfs nog staken bovendien, doch kan 'n onderwijzer slaken? Het eenigste wapen, waartoe zij hun toevlucht kunnen zoeken, wordt thans door B. en W. nog niet eens aanvaard. Hij hoopt dan ook dat de Raad het advies zal ver werpen. Doch de Wethouder van Onderwijs, Mr. Dr. Verhoef beriep er zich op, dat de onder wijzers inmiddels weer heel wat meer salaris vragen en leest het desbetreffende bericht in de N. R. Ct. Wat zou het dus uithalen als wij nu 'n oud-adres van den Bond zou den gaan ondersteunen? De onderwijzers kunnen met meer succes, ongetwijfeld bij de Tweede Kamer nog wel eens aankloppen. Het afwijzend advies werd gehandhaafd. Het afwijzend advies van B. en W. op het schrijven van het Hoofdbestuur van het Ned, [Zangersverbond, een prijs beschikbaar te stellen voor een in 1920 te houden wed strijd, waarbij tevens het desbetreffend schrijven aan de orde komt van Amersfoorts' Mannenkoor, werd door den Raad ver worpen met 9—8 stemmen. B. en W. achten het geen direct ge meente-belang, doch de edelachtbare heeren Leinweber, Ruitenberg en Rekké wèl. De heer A. C. R. O. vond toelichting hiervan blijkbaar overbodig. Zijn partijge noot Ruitenberg had in 't Handelsblad ge lezen, dat de 8-urendag het drankmisbruik deed toenemen en om dat nu tegen te gaan zou het beter zijn, dat wij, door het ver leenen van een prijs, de arbeiders aanmoe digden tot den volkszang. Gezel Rekké vond Amersfoorts' Mannenkoor» nog zoo kwaad niet. en je kan nooit weten. »de Stem des Volks» komt misschien dan ook wel eens bij B. en W.aankloppenJin ieder geval, 't is beusch een gemeentebelang zei hij en dusgeef een prijs I al is het maar een medaille; we hebben er toch centen voor beschikbaar gesteld, al is er dan ook misschien niets in kas! De volgende voorstellen, om een crediet te verleenen voor deelneming aan den Cur sus der Montessori-vereeniglng en f 5000 aftestaan ten behoeve van de waterleiding gingen er door als koek tot en met no. 30. Punt 31 rechtsgeding tegen J, L. van Nieuwenhuizen moet nog even wachten. De heer Hofland gelooft wel, dat formeel het recht is aan de zijde van B; en W. doch vermoedelijk is de heer N. de dupe gewor den van een derde, wiens naam hij thans nog niet zal noemen. Laten we maar een commissie van onderzoek instellen. Doch de voorzitter kou het best zonder commissie af, omdat hij zelf voor opschorting wel te vinden is. Het zaakje werd dus aange houden. Het kardinale punt van de gansche agenda was wel het voorstel van B. en W. tot vaststelling van nieuwe tarieven voor gas en electriciteit. Er zijn heel wat woorden aan verspild door den opposant Hofland, doch B. en W. hebben ten slotte toch gezegevierd, dat beteekeut, dat de geringste verhooging per maand zal bedragen 75 cent, de grootste f t.20 per maand voor hen, die het 't minste kunnen missen, de categorie n.l. van de ie klasse, harde banken de menschen van de 4e klasse zijn tegeuwoordig bij de gasfabriek zij, die op de kussens zitten. Het gastarief is met de meteropneming over de tnaand Januari 1920 thans zóó gewijzigd, dat de ie klasse (in hoofdzaak de muntgasverbruikers) niet meer 15 cent betaalt voor de eerste hoeveelheid M3 en daarboven 18 cent, doch in den vervolge 18 cent voor iederen M3; de tweede en derde kl. 19 ct. en de beter gesitueerden 21 cent. Hofland sputterde er tegen, niet alleen, dat zijn menschen nu 3 cent meer 2ullen hebben te betalen,doch het isookzijn heilige overtuiging, dat de productie niet zal stijgen, wat toch de geheele opzet is van het voor stel. Deze menschen zullen thans nog meer trachten te bezuinigen en hun toevlucht nemen tot allerlei hulpmiddelen de oorlog heeft hen die immers wel geleerd en de hoogere inkomens zullen, ten gerieve van één cent, die zij nu minder per M3 hebben te betalen heusch niet zooveel meer gas gaan verbruiken. Ook de heer Van Traa (4e klasse) zou bet wel aangenamer vinden als de te klasse ontlast kon worden en zoo noodig de uoogste een centje meer, maai in ieder geval moet het gasbedrijf zich zelf gaan bedruipen, en bijleggen bij den kostprijs, die nog 21 cent is, gaat toch ook niet langer meer. Daarom zal hij toch maar stemmen voor het voorstel B. eu W.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1