Bel dan op No. 42. siste De heer Oosterveen vraagt of het inet het voorstel van de Comm. v. Bijstand niet te wagen zou zijn, n.l. de prijs voor de ie klasse op 16 cent te bepalen. De wethouder van de Bedrijven, de heer N. Vels-Heijn zou ook wel gaarne anders willen, doch dit gaat nu eenmaal niet, zei bij en hij verdedigde het voorstel B. enW. met groote harduekkigheid, zoo zelfs, dat hij het met zijn overbuurman Hofland nog even aan den stok kreeg, ook over hetgeen de Directeur hem gezegd had over den uniformprijs, en wat dezelfde Directeur aan den heer Hofland had betoogd: t.w. als hij geen directeur was van een gemeentelijke gasfabriek, doch van een particulier bedrijf! Hoe het ook zij, de fractie kwam met het voorstel: voor de ie kl. 16 cent, voor de ze kl. 18 cent, 3e klasse 19 cent en voor de 4e klasse zz cent, en hel werd verwor- wier, Voskuilen, Overeero, LeluweOc Kraan, waar mede dus in guiisugeu zin beslist was voor het voorstel B. en VV. Dat zal wel weer heel wat gemopper gi ven, ma.r Mjmen moet toch betalen. Er is ééu truost: Hel vet is gueukooper geworden I De preniieleening van 3 millioenljes is, gelijk men weet van de baan. De Raad heeft op voorstel van B. en W. zijn des betreffend besluit ingetrokken. Last 1101 least, de heer Mclcbior mag zijn bouwplan niet uitvoeren, alhoewel de Raadscommissie met unaniem was. De meerderheid en minderheid, Mr. Van Traa eener- en Mr Stadig anderzijds, hadden een «vurig» debat er over. Bijzonder interessant I Doch het ging de fractie boven haar pet - aldus haar woordvoerder - eu de andere beeren raadsleden, ongetwijfeld boven hun hoed de vergadering begon te verloopen, de pers had slaap, en de heer Kroes stak 'n sigaar op. Een kleine Rondvraag, de heer Rekke sprak over iuvoering 8 uren-dag, de heer Kuiteuberg over den toestand aan 't Smallepad, en toen was het 11 uur. STADSNIEUWS. Hulsnummering Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat eigenaars of bewoners, wier perceeleri nog niet, overeenkomstig de door den Raad op 27 Januari 1914 vastgestelde verordening, van nieuwe huisnummers zijn voorzien, op het bureau Bevolking, (kamer no. 3) kunnen lnformeeren naar het voor die perceelen aangewezen nieuwe nummer. Amersfoort, 26 Januari 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amerefoort, Gelet op de aanschrijving van den tgen Januari tqzo (Provinciaal Blad No. 6) van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, brengt het volgende ter kennis van be langhebbenden in deze Gemeente. Blijkens de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en H.ndel van 29 December 1919, Nr. 28142, 2e Afdeeling, is de in het voorjaar van 1920 te houden gewone rijkskeuring van tot dekking be- •temde hengsten, voor zooveel de provincie Utrecht betreft, vastgesteld op 18 Februari e. k. te Utrecht. De regelingscommissie zal tot het aan nemen van inschrijvingen voor bedoelde keuring, zitting houden op Zaterdag 31 Januari a.s. van des voormiddags 11 tot des namiddags 12 uur, achter de »Land- bouwbank» te Utrecht. De aanvragen voor inschrijvingsbiljetten moeten schriftelijk gericht worden aan den Secretaris der Commissie, den heer M. L. H. Thissen (Adres: Landbouwbank Utrecht): daarbij moeten worden opgegeven a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder; 6 tiaam, ouderdom, ras, kleur en bij zondere kenteekenen van den hengst, be nevens - indien deze in eén stamboek is Ingeschreven stamboek en sumboek- C. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als van moederszijde en naam »ti woonplaats van den fokker. De keuring zal plaats hebben d-'j morgens te 94 ure naast den Schouwhurg te Utrecht. Amersfoort, 27 Januari 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Gemeenteraad. In de Di si la va vond gehouden Raads zitting weruen herbenoemd tot B-sluursleden van het Burger-Weeshuis de periodiek af tredende dames Mevr. Morren en Mevr. v. d Noords, alsmede de heeren H. W. van Esveld en A. H. Tromp van Holst. Voorts werden nno-m tor Hoofden >an scholen de heeren F. Fabi-r aan School A 110.3 (Coninckstraai A B-st- man van R.u terdam aan School A no. 4 (Lange Beek straat); K. Westerbeek aan School A no. 5 (Lange Beekstraat): J. W. Kiel aan School A no. 7 (Puntenburgerlaan). Werd tot Onder wijzer benoemd met 9 7 stemmen aan School H (Leusderweg) de heer M. W. Zandbergen thans te Barchem bij I.ochem, en tot Onder wijzeres in de nuttige handwerken aan School G Mevr. A. P. J. RadersmaSchrevelius. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs de heer Mr. A. van Traa (aftredend). Verder werd het afwijzend advies van B. en W. op het schrijven van het Hoofdbe stuur van het Ncderlandsch Zangersverbond om een prijs beschikbaar te stellen voor een in 1920 te houden Zang wedstrijd, verworpen met 9 8 stemmen, zoodat door de Ge meente een prijs (medaille) zal worden be schikbaar gesteld. Het voorstel B. en W. tot vaststelling nieuwe tarieven voor gas en electriciteit werd aangenomen met 10 7 stemmen. Met ingang van den dag, waarop de meteropneming over de maand Januari 1920 is geschied, zal de prijs nu bedragen voor de ie klasse (in hoofd/aak muntgasverbrui- k«-r«; 18 cent per M3.. voor de ze en 3e klasse 19 cent en voor 4e klasse (betere gesitueerden) ïi cent per M3. Voorat werd een voorstel Hofland, om te ber kenen voor de ie klasse 16 cent, ze klasse 18 cent, 3e kia«s<- 19 cent en 4e klasse 22 cent, na breedvoerige discussies verworpen met 9 8 stemmen. Hebt li een Taxi of Auto noodig? Kamer van Koophandel. Morgen, Vrijdagavond 8 uur vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier ten Raadhuize. Militaire mutatiün. Bij Kon. Besluit zijn benoemd met ingang van 7 Febr. bij het res personeel der land macht tot res. te luit. bij hun tegenwoordig corps de res. 2e luit. J. Balder en H. G. B. de Kruyff van Doossen van de Luchtvaartafd. Met ingang van 19 Febr. de res, 2e luit. H. C. Smit van 't 5 R. I. Begrafenis G. K. G. van Aaken. Op Oud Eik en Duinen te 's-Graveuhage werd gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer G. K. G. van Aaken, oud-kapelmeester van het muziek korps van het 5e regiment infanterie te dezer stede, leeraar aan de Muziekschool en directeur van de orkestvereeniging alhier. Vele musicio. a. de hoeren André Spoor, Koeberg, Verhullen, uit den Haag de beeren M. W. P. Petri en W. Petri, respectievelijk directeur en leeraar aan de Muziekschool te Amersfoort, zoomede andere musici ver bonden san burger- of militaire muziek korpsen gaven door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling blijk. Aan de groeve schelste de voorzitter van de afd. Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst de heer I. M. J. Hoog in van waardeering getuigende •bewoordingen de groote verdiensten den thans ontslapene als leeraar en als leider van orkest-vereenigingen. Een der familieleden dankte voor de be toonde deelneming. Ontucht. Door de recherche is aangehouden als verdacht van het plegeu van ontuchtige handelingen met een meisje van 9 jaar zekere L. de M., oud 17 jaar, wonende Groote Haag. Hij is hedenmorgen na be kentenis gevankelijk naar Utrecht overge bracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Het kind zou onder aanbieding van geld op den weg buiten de stad zijn gelokt. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Tilburg geeft belanghebbenden in overweging bij bem inlichtingen in te winnen, alvorens handelsrelaties aan te knoopen met A. P. J. Meijers - van Houtum, wonende te Tilburg aan de Helkestraat no 42. Rechtzaken. De arr.-recbibank te Utrecht veroordeelde H. B 28 jaar, straatveger gem.-reiniging, J v. V., 25 jaar. los werkman, beiden te Amersfoort, beklaagd van diefstal van den- neboomen, ten nadeele der erven W. H. de B., ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. Uit het politie-rapport. - Aan het bureau is gebracht een onge- muilkorfde hond. toebehoorende aan J, v. N. wonende Valkestraat, aan wien de bond, na betaling der maximum-boete en de ge taxeerde waarde is teruggegeven. Bekeurd ter zake overtreding ijkwet L. en V. beiden wonende Langestraat. - Nachtverblijf verleend aan C. v. d. B., - Ter zake rijden zonder licht is bekeurd A. L., wonende Weverssingel, alhier en "V. te Soest, Bij een winkelier in de Langestraat vaUche gulden in betaling gegeven. I)...ir de politie, posthuis Hoogeweg l ....neeb.-U' e' J. R. enj. V. resp wonende Arnbi-mscbe poort wal en St. Jorisstraat, als verdacht van diefstal van 5 gonjezakkep. Na bekentenis zijn zij weder in vrijheid gesteld. Bekeurd ter zake werpen van vuil op den openbaren weg, Zuidsingel, H. v. d. H. Achter de Kamp. Ter zake berijden rijwiel met bran dende lantaa-n en «ekleurde zijglazen N. W. wonende Muurhulzen. UIT DEN OMTREK. Amerongeo. Dinsdagmorgen kwamen ter gelegenheid van den verjaardag van den ex-keizer ver scheidene manden bloemen per tram en per auto aan. 's Avonds was er een diner, waarbij ook tegenwoordig waren graaf Bentinck van Zuylestein en de burgemeester van Amerongen. Apeldoorn. De leider der sociaal-democratische Raads fractie, de heer G. Gerritsen, verzocht 011- lan-; den Raad een commissie te benoemen om onderzoek te doen naar de juistheid der beschuldiging, ingebracht door den heer E. Bruins, volgens welke het socialistische Raadslid Geijzetidorffer, hem zou aange boden hebben, zijn pand voor f70,000 aan de gemeente te verkoopen, mits Ir. f700 provise zou ontvangen. Er werd toen de nadiuk opgelegd, dat in die commissie geen socialisten zitting moesten hebben, opdat zij geen rechter zouden worden in eigen zaak. De Raad weigerde echter zulk een commissie te benoemen, daar hij van oordeel is, dat de S. D. A. P. haar linge sale zelf moet reinigen. De socialistische Raadsfractie heeft de zaak nu onderzocht, en de afdeeling der S. D. A. P. aanvaardde haar conclusie.dat zij de handelwijze van haar medelid J. Geij- zendorffer zeer ondoordacht vindt, door zonder opdracht een pand in optie te nemen, met de bedoeling dit den gemeenteraad te koop aan te biedendat Raadsleden zelf den schijn moeten vermijden zich door trans acties met de gemeente te willen bevoor- deelen; dat evenwel bij de fractie, op grond van haar onderzoek in deze kwestie, geen enkele reden aanwezig is om aan de eer en goede trouw van haar medelid J. Geijzen- dorffer te twijfelen, reden waarom zij deze kwestie beschouwt als voor haar afgedaan, De gemeenteraad alhier stelde onlangs eene verordening op de verplichte winkel sluiting vast, waarin ook Zondagsluiting wordt voorgeschreven. Alleen banketbakkers en sigarenwinkeliers mogen desgewenscht hunne zaken tot Zondagmiddag twee uur I geopend hebben. Thans is deze verordening in werking getreden. Het bleek echter, dat tal van winkeliers de bepaling eenvoudig negeerden en bun zaken kalmpjes openhielden, sommigen tot acht uur 's avonds. Er is in verband daarmede reeds tegen één hunner proces verbaal opgemaakt, maar de bekeurde win kelier deed tegelijker tijd de toezegging, dat hij de zaak op denzelfden voet zou voortzetten en ook in het vervolg zich niet aan de verplichling, om op Zondag te sluiten zal onderwerpen. De winkeliers, die oppositie voeren tegen de Zondagsluiting, zijn voornemens, zich georganiseerd daartegen te verzetten, door Zondag a.s. uit protest allen hun zaken open te houden. Getracht zal worden, eene ver volging uit te lokken, om in hoogste in stantie te doen uitmaken, of het voorschrift geoorloofd is en tevens bij de Kr.,on op vernietiging der verordening aan te dringen, opgrond van artikel 153 der gemeentewet, n.l. wegens in strijd zijn met het algemeen belang. Dezer dagen ontvingen de werklieden, nog een 30-tal, van de rubberfabriek »'t Gooit alhier een schrijven van de directie, waarin deze hun tot haar leedwezen moest berichten, dat zij zich genoodzaakt zag hun dienstbe trekking aan de fabriek met inachtneming van den opzeggingstermijn van 8 dagen op te zeggen. Mocht het zijn, dat in dat tijdsverloop de omstandigheden zich ten gunste wijzigen en zij in dien tijd nog niet van.een anderen werkkring zijn voorzien, dan zal het de directie een genoegen doen. hun betrekking te continueeren. Verduistering van f 30.000 Een kantoorbediende van een der Utrecht- «che groote Bankinstellingen, welke ambte naar procuratie dezer Bank bezat, heeft zich met 30 duizend gulden uit de voeten gemaakt. Door een valscbe opgave aan den kassier der instel ing, wist hij deze som. die naar het heette, bestemd was voor een tirrna te Voorschoten, in handen te krijgen. Men gaf hem dit bedrag zonder eenig bezwaar af De bediende is met dit geld naar den Haag getrokken, in gezelschap van de echt- genoote van den concierge van de Bank voor welke vrouw hij reeds sedert aenigen' tijd genegenheid had opgevat. In den Haag nam het tweetal intrek in een hotel nabfl tet Hollandsche Spoor-station. Intusschen had men op de Bank alhier toch argwaan gekregen; de bediende in quaestie had eenigen tijd geleden wegens speculatie, zijn ontslag aangezegd gekregen en moest deswege uitzien naar een andere betrekking. Dit combineerde men nu met De inspecteur der recherche, de heer Brand, vertrok met een auto, in gezelschap van twee rechercheurs. Dinsdag naar den Haag en arresteerde in het hotel de kan toorbediende en de echtgenoot® vin den concierge der Bank. De aangehouden Bank- ambtenaar, die te Utrecht woonde, getrouwd is en vader van eenige kinderen, was nog in het volledig bezit van de geheele geld som van 30 mille. De betrokken Bankin stelling had er trouwens toch geen verhes door kunnen lijden, want al haar ambte naren ziju te dezer zake verzekerd. De bediende moet verklaard hebben, dat hij voornemens was geweest het geld weder in het bezit van de Bank te Utrecht te stellen, voor welk doel hij zich reeds per telefoon in verbinding had gesteld met de firma te Voorschoten, teneinde aan die firma alles te vertellen en zoodoende een regeling te kunnen treffen, waardoor het mogelijk kon worden de geheele transmissie van f 30.000 aannemelijk te maken. De aangehoudenen zijn door de recherche per trein naar Utrecht teruggebracht. BINNENLAND. Beter en goedkooper brood. Volgens de >R. K. Bakker« is de moge lijkheid groot, dat, indien de Nederlandsche regeering een flinke hoeveelheid Noord- Amerikaansch meel contracteert, uiterlijk met Paschcn hier brood gebakken kan worden van de kwaliteit als vóór den oorlog. Tevens is uit officieele stukken gebleken, dat een verlaging van den broodprijs met 10 pCt. binnen eenige weken mogelijk is. De pokken te Arnhem. Het aantal pokkengevallen steeg reeds tot 2i, er zijn bovendien 40 personen in observatie. De gemeente beeft zich de be schikking verzekerd over bet oude hotel Noble aan den Vclperbuitensingel, thans leegstaand, om het tot tweede observatie huis te bestemmen. De haard van de ziekte zetelt in Klarendal; enkele lijders wonen in de oude stad, doch op hen is de besmetting in daar overgebracht. Brand te Zutfen. Te Zutfen is tengevolge van (en brand in een belendend huis de Wijnhuistoren eergisterennacht in vlammen opgegaan. Alleen hot steenen gedeelte staat nog. Ook het klokkenspel van Hemony in den toren is vernield. De klokken zijn op de Markt neergeploft, enkele zijn gesmolten. Het wijnhuis, hoewel duchtig gehavend, bleef behouden. Van het museum, dat zich daarin bevindt, zijn de voornaamste zaken in veilig heid gebracht. Door dezen brand is een fraai monument van Renaissance stijl der 17e eeuw vernield. Melk als overbrengster van hondsdolheid. Men schrijft uit Zwolle aan het »N. v. d. D.« Te 's-Heerenbroek doet zich het volgende geval voor. Bij een landbouwer is een hond gestorven; men vermoedde dat het dier lijdende was aan dolheid. Het kadaver werd opgezonden naar het Rijks-Veeartsenij- kundig Toezicht te Utrecht en daar is gebleken, dat het dier werkelijk aan de gevreesde ziekte heeft geleden. Nu meent men echter te weten, dat de hond in aanraking is geweest met koeien van den landbouwer en wordt geheel de veestapel verdacht van besmet te zijn met hondsdolheid. Ook ta Utrecht schijnt men deze zaak ernstig op te vatten en werd de wenk gegeven vooral voorzichtig te zijn met het gebruik van de melk van de ver dachte dieren. De melk van deze koeten wordt geleverd «an de roomboterfabriek daar ter plaatse eu toen de directeur dezer inrichting kennis kreeg van het voorgevallene, was deze er "■'et meer gerust op deze melk gewoon weg et de andere te laten verwerken. Hij wendde zich daarom tot een zuivel- specialiteit, die hem, naar het blad verneemt, heef: aangeraden ten spoedigste bij den' njksveearts aan te dringen om een onder zoek in te stellen of de dieren werkelijk aan dolheid lijden en in afwachting daarvan de verdachte melk lang en ter dege te pasteuriseeren. Inbraak in het Museum-Boymans. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een zeer brutale inbraak plaats gehad tn het Museum-Boymans te Rotterdam, s Morgens bemerkte de concierge, dat aan de zijde van het Van Hogendorpplein een uit was stukgeslagen, waardoor de dieven, vant zeer waarschijnlijk zijn het er meer ,eé.n Sjeest, zich toegang hebben v.nwer rU'tC" Van een drietal venster. waren vernield. Bij een onmid dellijk ingesteld onderzoek bleek, dat de Inbrekers zich dadelijk naar de kamer hebben begeven, waar zich de meeste kostbaarheden bevonden. Vo<» zoover men ka» „ag,a„. Pf" sooden diadeem, gooden arm- baodeo. balikelllngm, «eo g0„den

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2