A1IEK5F00RTSCHE COURANT. Donderdag 11 Maart 1920. No- 9306. 70e laargang >5 ElectrisÉ meubel malerij Uitgave van de Drukkerij „De Ainersfoortxeiie Courant, voorheen Firuia A. H van Cleeff". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenlngs- advertentlën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentlèn van bulten de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAUX t KORTE GRACHT 18 (oud 9 VALKESTRAAT 19. Telefoon io. OVERZICHT. Buitenland. De moordenaars der Czaren-familie ter dood veroordeeld. 'De vervolging tegen prins Joachim. Binnenland. Steun N. V. V. Transportarbeidersstaking. Een Marine monument. Staatscom missie inzake Socialisatie. Kon parabel. Daar v is eens een leeuw, die gevangen 1 kooi opgesloten werd. Daar zat hij nu, de Koning des wouds, gevangen tusschen ijzeren traliën, die voortaan zijn boomen zouden zijnde beheerscber der onvermetelijke woestijn, die zich van nu af san zou moeten vergenoegen met de weinige vierkante meters, waaruit de oppervlakte van zijn kerker bestond. Geen wonder dat hij rusteloos in zijn kerker heen en weer liep en van tijd tot tijd beproefde of hij de ijzeren traliën niet kon verbuigen en verbreken. Doch—sterk als ze waren weerstonden ze ook zijn krachtigste pogingen, zoodst bij zich telkens en telkens weer te vergeefs inspande. Niettegenstaande dat, herhaalde hij toch dagelijks zijn aanvallen, daarbij een gebrul uitstootende, dat mensch en dier vervulde met ontzetting. En die pogingen zal hij blijven herbalen ja, zoolang tot het ontzagwekkende dier ten slotte doodmoe voor de traliën van zijn kool ter neer ligt. Als hij dan ook voor 'n oog en- blik zijn pogingen staakt is bet slechts door vermoeidheid en om nieuwe krachten te verzamelen voor een volgenden aanval, die even vruchteloos zal zijn als de vorige. Legt hij zich eindelijk te ruste dan ja, dan droomt hij weer van de werkelijkheid, waar aan hij zoo wreed ontrukt werd. Dan ziet hij weer voor zich de onmetelijke woestijn, waar zijn machtige kreten het luchtruim vervulden, of het maagdelijke woud, dat hem een schuilplaats bood ten beloering en bespringing van zijn prooi En als hij dan den volgenden morgen ontwaakt, voelt hij opnieuw de reuzenkracht, die zijn spieren en pezen spant en ofschoon hij het ook reeds duizenden malen tever geefs beproefde om zich een uitweg te banen en zijn kerker te ontvluchten, toch zal hij nog eens en nog eens weer een krachtige poging daartoe wagen. Dat kan bij eenvoudig niet laten, het gekerkerde dier, want bij gevoelt het, dat hij hier in die enge kooi niet thuis behoortdat hij, integendeel voor grooter en grootscher ruimte geschapen is. Die leeuw, waarde lezers is niemand anders dan de mensch. En de kooi, waarin hij is opgesloten is het eindige, het zienlijke, het voel- en tastbare, kortom de wereld waarin hij leeft en zich beweegt. «En is die kooi dan niet groot genoeg zal men vragen. Indien de mensch in werkelijkheid een leeuw was. dan voorzekerja 1 Maar de mensch is geen redeloos dier, doch een met rede begaafd wezen, en daardoor in ataat om te treden buiten de wereld van het eindige, het zienlijke, het voel- en tastbare, ln één woordbuiten de wereld der waar neming. Hij bezit bet vermogen om door te dringen tot den grond der dingen en tot het doel van hun bestaan. Hij bezit het vermogen om zich boven de werkelijkheid te verheffen en Ideeën te vormen. Nu zijn er wel velen, die hierbij da schouders ophalen en daarom zeggen «Laat ons verstandiger zijn dan die leeuw 1 Laat ons toch niet langer beproeven om ons ten koste onzer edelste krachten te wringen uit de kooi van het eindige, wat we toch niet vermogen. Doch laten we ons toch liever tot de kooi zelf bepalen en onder zoeken wat daarin en daaraan valt op te merken om haar beter bewoonbaar te maken. Dat geeft ons arbeid genoeg.* En voorzeker ligt daarin veel waar. Doch wie nadenkt heeft er toch geen vrede mede. Dat nadenken toch voert hem telken» weer bulten de grenzen zijner kooi en tot de oorzaak der dingen. Alles heeft immers een oorzaak Alles. Zoowel het aanhoudend pogen van den gevangen leeuw om ziju kerker te ontkomen als het rustelooze streven der menschheid door alle eeuwen heen om het eindige te grijpen, om grond en doel der dingen te verstaan. Waar ligt de oorzaak Bij den leeuw in het gevoel, dat hij niet thuis behoort achter de traliën van een hok. Bij den mensch door niets te dooven gevoel, dat hij voor grooter ruimte is aangelegd, dan die welke door den dood begrensd wordt. Daarom kan zij de menschheid - dan ook niet ophouden te zoeken naar het oneindige. Zij gevoelt, dat baar hart te groot ia voor het beperkte en onvolkomen», dat haar omringt, al was het ook tot heden tevergeefs, dat zij zocht. En al gaf zij ook menigmaal door uitputting den moed op, evenals de leeuw richt zij zich telkens op nieuw weer op. En gelijk deze smacht naar de vrijheid, zoo smacht ook zij naar de wetenschap van den oneindigen grond dar dingen. Wel zijn er, vooral in den tegenwoordigen tijd, velen, die over dat zoeken en streven der mensch heid met geringschatting spreken en er zelfs minachtend de schouders voor ophalen. Over onzen in vele andere opzichten zoo gezegenden tijd hangt niettemin een sluier van materialisme dat haar waarlijk niet tot sieraad strekt, maar veeleer een somber doods kleed vormt. Dat de aera, waarin wij leven, de mensch heid dan ten slotte beziele met nieuwe idealen, want een geslacht, dat In atrijd met den heiligen drang des gemoeds, vrijwillig den horizon van zijn geest beperkt, wordt er waarlijk niet edeler op. rVWWir"<ir-V"W"'«r'r"<rW<r'V"V"^ M A. H. NIEU WKEKK M I. Ruatjwlp IX Tal 1 niupaPAnpt M L. Beekstr. l-t.Tel.317a, Amersfoort M IN AMEUBLEMENTEN EN M M K ANTOOKMKUBE LEN M ^TTTTTTTTTTTTy^ BEVOLKING. Opgave van verhuizingen binnen de gemeente van 14 t/m zo Febr. 1920, Mej. G. Veonendaal, Regentessel. 37 n. Hoogl.weg i22 P. v. Herwaarden, Utr.- weg 56 naar L. Nic str. 1 Mej. G. Heunks, Kruisk. 41 naar Pr. Julianal. 3 Mej. W. v. d. Brink, Soesterw. 140 n. Soesterw. 279 J. v. Willigenburg, L. Vrouwenstr. 36 n. Langestr. 103 Mej. J. ten Hoedt, Alde- gondestr. 81 naar Langestr. 103 Mej. E. v. Steenderen, A. de Arnh.p.wal 54 naar Breestr. 60a Mej. F. de Bree, Woest, weg 164 naar Utr.weg 177 Mej. S. de Bree, Huygensl. 5 naar G. v. Steil,w.str. 98 A. Hoen, Leusderw. 198 n. Verhoevenstr. 17 F. v. Keulen, KI. Nachteg.st. 47 n. A. Davidshof 1 W. Kladde, Bissch.weg 68 n. v. Bemmelstr. 19 M. Hiemstra, Bissch.weg 68 n. v. Bemmelstr. 19 H. Heerma v. Voss. Huygensl. n. Da Castapl. 2 J. Emeis, Arnh weg 93 n. Fr. Halsstr. 6 - Mej. W. da Groot, B. Wuyt.l. 52 n. Heiligenb.w. 66 J. Drost, P. Borstr. 35 naar Utr.weg 23 Mej. B. v. Zetten, Woest.weg 16 naar Utr.weg 10 S. de Winter, H. v. Viandenstr. 25 n. Flierbeekstr. i' J. Lijnsveld, Appelweg 126 naar St. Jorisstr. 39 J. Veldhuizen, Woest.weg 116 naar Zogstr. 41 Mej. K. Moldenhauer, Puntenb.l. 28 naar Tuinstr. 6 J. Muijs, Bloemend,str. 4 naar P. Pijperstr. 9 Wed. A. Rehm geb. Soa, Kamp 39 n. L. Beekatr. 8 J. Zwart, Appelm. 18 n. Bissch.weg 64 K. Hulsebos, Westerstr. 2 n. Zuid- singel 18 J. Hazelaar, Pothstr. 29 naar Bissch.weg 39 Mej. H. v. de Wakker, A. de Arnh.p.wal 38 naar Biesch.weg 39 D. Boode, Arnh.weg 93 naar Fr. Halsetr. 12 P. v. Zadelhoff, Arnh.weg 54 n. Arnh. weg 93 Mej. B. Lensink, L. Nic.dw.str. 12 naar P. Pijperstr. 13 - A. Timmerman, Liend.weg 11 naar Hoogeweg 56 Mej. K. Timmerman, P. üuysl. 27 naar Regen tessel. J5 Mej. H. Weinert, Kortegr. 10 naar P, Buyel. 27 A. Veldhuizen. Woeet. weg 116 naar Rembr.str. 21 Mej. C. Stuyvenberg, Krommestr. 53 n. Gr. Spui 33 Mej. H. Krijnen, Soesterw. 91 n. Zuid singel 38 H. Gruizinga, Leusderweg 42 n. v. Bemmelstr. 99 F. de Wit, Heiligenb, weg 12 naar Gr. Nachteg.st. 12 F. v. d. Hoven, Kamp 62 naar Kamp 58 Mej. W. Brammeijer, Kamp 62 naar Kamp 58 J. Frank, v. Asch v. Wijkstr. 4 n. Utr.weg 95 Mej. J. Wegen, v. Asch v. Wijckstr. 4 naar Utr.weg 95 Mej E. v. Hartog, Utr.str. 20 naar Kamp 31 Mej. A. den Ouden, Langestr. 46 naar Coninckstr. 7 1 W. Krone, St. Bonif.str. 62 n. Puntenb.l. 28 D. Bleijenburg, Noordstr. 2 n. B. en Dalstr. 4 F. Jagtenberg, St. Andriesstr. 2 naar Scherbierstr. 13 J. Jagtenberg, St. An driesstr. 2 naar Woest.weg 22 W. Rijn, St. Jorisstr. 15 naar St. Jorisstr. 7 - W. Rijn, St. Jorisstr. 15 n. St. Jorisstr. 16 J. v. Doorn, Kreupelstr. 6 naar P. Borstr. 3 T. Verhoeven, E. Meijsterweg 22 naar Woest.weg 116 W. Wap, Schimmelp.str. 14 naar Bergstr. 23 Mej. C. Volner, P. Buys). 14 naar P. Bothl. 1 Mej. A. Groot, Pr. Mariel. 11 n. Westerstr. 75 G. KoDiog, Utr.str. 40b n. Aldegondeetr. 49 L. Hamroelburg, Soesterw. 169» naar Nieuwstr.9 M. Miltenburg,St. Anfridusstr. 9 naar Langestr. 127 J. v. Heemst, St. Anfridusstr. 9 naar Langestr. 127 J. v. Munster, Aldegondestr. 49 n L. Nic.dw.str. 20 H. Vetkamp, Moimikenp. 214 naar Monnikenp. 208 G. Vetkamp, Monnikenp. 214 naar Monnikenp. 57 Mej. J. Groena- velt, G. v. Steil.w.str. 32 naar Utr.weg 84 J. Otterdijk, Gr. Nachteg.st. 12 naar Heiligenb.w. 14. STADSNIEUWS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op arlt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. A. VAN BEKKUM ingediend verzoek met bijlagen, om ver gunning tot hal oprichten van een emederij in het perceel alhier gelegen Achter de Arnhemsche poortwal No. 44 bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 5129 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 2jen Maart aanstaande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadbuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld ln art. 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor bet Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 11 Maart 1920. Burgemeester en Wethouder» voornoemd. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BEKENDMAKING HINDERWET. brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 9 Maart 1920, aan W. RUITENBERG en zijne rechtver krijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een timmer fabriek, te drijven door vier electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 11 P.K. in het perceel alhier gelegen aan de Groote Koppel No. 9, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie A No 426. Amersfoort, 11 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Trottoirs Langestraat. Naar wij vernemen, heeft zich in verband met het plan-Langestraat een commissie gevormd, bestaande uit de heeren L. Houbaer, C. Jorna (Srma Gebrs. Hamers) en W. van Rossum, welke commissie de noodige stappen zal doen den aanleg van trottoirs ln de Langestraat zooveel mogelijk te bespoedigen. Dat de Langestraat-bewoners de uitvoering van dit plan voor hen van groot belang achten, moge hieruit blijken, dst van die zijde reeds bedragen van f 100 en f 50 zijn toegezegd, om de gemeente tegemoet te komen in de groote kosten, dia deze Lange- straat-verbetering met zich zal brengen, en ongetwijfeld zullen nog meerdere sympathie- bewijzen In klinkenden vorm kunnen worden tegemoet gezien. Immers wanneer belanghebbenden op 'n dergelijke daad werkelijke wijze blijk geven, dat bet bun met deze zaak vollen ernst is, waar het hier gaat om huu economische belangen, dan zal zeker ona gemeentebestuur niet Dalaten, in deze ook spoedig het zijne te doeu. De eerste schapen zijn thans over de brug. Wie volgen? «Mercadet* In verband met de opheffing der ataking bij het gezelschap Dr. Royaard», zie elders ln dit blad, zal thans ook het plaD van ons Tooneelverbond, om hier ter stede op Woensdag 31 Maart een opvoering te geven van «Mercadet* doorgang kunnen vinden. In bedoeld stuk zullen dien avond dan o.m. optreden de dames Mina Buderman- van Dijk, Anna Sablairolles en de heeren Dr. Royaards. Co Balfoort, O. Tourniaire, Louis Staalbron etc. Een paedagogisch experiment. Morgen-, Vrijdagavond zal d». J. Visser, directeur van het rijksopvoedingsgesticht, alhier voor Pro Juventute spreken ln De Industrieele Club te Amsterdam overEen paedagogisch experiment in het rijksop voedingsgesticht te Amersfoort. Belangstellenden zijn welkom. R. K. Openbare Leeszaal. In de, onder leiding van den heer B. H. Kuiper, alhier gehouden jaar-vergadering der R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, bleek dat het aantal bezoeken In 1919 be droeg 12464 tegen 12354 in bet daaraan voorafgaande jaar, terwijl uitgeleend werden 16443 boekwerken, en bet aantal leden steeg tot 347. Het financieel verslag geeft in inkomsten en uitgaven aan een bedrag van f 6103, met een batig saldo van f 23. Aan contributies werden ontvangen f 1204 aan Rijks en gemeente subsidie reap, i 1135 en f 1250. Aan tijdschriften werden uitgegeven f 587, aan boeken f488, aan dag- en weekbladen f243 en aan salarissen f1533. Deu heeren J. J. Thlen en Th. van Wessum werden dankbaar gedechargeerd voor het door bun gehouden beheer. Voorts werd nog op voorstel van het bestuur de vereeniglng omgezet in een stichting, als bedoeld in ons Burgerlijk Wet boek. De samenstelling van het bestuur onderging geenerlei wijziging. Circua Hagenbeek. Naar wij vernemen krijgt onze gemeente eenige dagen bezoek van het Circus Hagen beek. Het zal 16, 17, 18 en 19 dezer zijne tenten opslaan aan de Barchman Wuytiers- laan alhier. Schietvereeniging «Prins Hendrik*. Gisteravond had In tegenwoordigheid van afgevaardigden van verse vereenigingen en genoodigde particuliere personen, alsmede

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1