AMERSFOORTSCHE COÜRAIÏ. Dinsdag 16 pffif Maart 1920. No. 9308. 70e Jaargang Uitgave van de Drukkery „Do Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per post 1.15. Adverteutiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abounement reductie, waarvan tarief op aauvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenlngs- advertentifin per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentien van bulten de' stad worden de Incasseerkosten In rekening gehracbt. BUREAUX: KORTE GRACHT 18 (oud 0 VALKESTRAAT 19. Telefoon 19. OVERZICHT. Buitenland. De Contra-Revolutie te Berlijn Kapp's moeilijke positie Hoe Berlijn er uitziet. Binnenland. De Zomertijd treedt in 5 April a.s. Bewaking van den Ex-Keizer te Amerongen Zedenscbandaal te den Haag. KENNISGEVING. o De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, met ingang van 1 April 1920, de ge legenheid tot het indienen van bezwaar schriften over de beslissingen, welke zijn genomen ten aanzien van de tegemoet komingen, vastgesteld bij de steunregeling vau 9 Juli 1919, Afdeeling Dienstplicht no. 1 L, nopens militairen wier verblijf onder de wapenen is geëindigd in het tijdvak 1 Augus tus 31 December 1919, is gesloten. Indien zoodanige bezwaarschriften toch nog na 31 Maart «920 mochten worden ingediend bij de «Bezwaren Commissie Steunverleening «Militairen»zal deze Commissie die bezwaar schriften buiten behandeling laten. Amersfoort 9 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. MILITIE. o Vrijstelling van den dienst wegens eigen vrij willigen dienst, broederdienst of aanwezigheid van in betzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien van vrijstelling van den dienst bij de militie om een der hierboven vermelde redenen het volgende geldt: Eigen vrijwillige dienst. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst moet worden over gelegd een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek. Voor hen, die nog dienen of wier ver bintenis nog loopende is, worden deze stukken door de zorg van de daarbij betrokken autori teiten bij den Militieraad ingediend, zonder eenige bemoeienis van de zijde van belang hebbenden. Voor zooveel betreft ingeschrevenen voor de militie, die gediend hebben, maar niet meer in dienst zijn, moet het opgeven van de reden van vrijstelling, indien dit niet reeds bij de inschrijving hesft plaats gehad, door of vanwege hen geschieden ter secre tarie dezer gemeente, tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Maandag, 22 Maart a.s., des voormiddags tusschen 9 sn 12 uur. Aldaar wordt gezorgd voor het opvragen en het indienen van de vereischte stukken. Medebrengen van zakboekje of paspoort is zeer g^wenscht. Broederdienst. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van een even getal broeders of halfbroeders de helft en van een oneven getal de grootere helft wordt vrijgesteld, en voorts, dat een broeder, die ter inlijving bestemd is, met betrekking tot vrijstelling wegens broeder dienst wordt gelijkgesteld met een broeder, die dient. De wet bepaalt n.l., dat vrijstel ling wegens broederdienst wordt verleend aan den ingeschrevene, wiens wettige broeder of halfbroeder hetzij bestemd is ter inlijving of wel dient of gediend heeft bij de militie, hetzij ais vrijwilliger dient of gediend heeft bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepenwat het eerste geval het bestemd zijn ter inlijving bij de militie betreft, tenzij het voor de in lijving bepaalde tijdstip reeds verstreken en hij niet ter inlijving opgekomen is. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp aanhangig omtrent vrijstelling wegens broederdienst op gTond van land- stormdienst. Zoodra te dezer zake vrijstel ling kan worden gevraagd, zal nadere be kendmaking geschieden. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens broederdienst moet worden overgelegd i°. een bewijs van bestemming ter in lijving, een bewijs van dienst of een uit treksel uit het stamboek van eiken wettigen broeder of halfbroeder, die ter inlijving be stemd is, dient of gediend heeft, zoomede ten aanzien van eiken wettigen broeder of halfbroeder, voor wien een plaatsvervanger is gesteld, een bewijs van dienst of een uit treksel uit het stamboek van den plaats vervanger 20. een getuigschrift betreffende de wet tige broeders of halfbroeders van den in geschrevene. De stukken, onder t°. bedoeld, worden, voor zoover de reden van vrijstelling reeds bij de inschrijving is of binnen den hierna te noemen tijd ter secretarie dezer gemeente alsnog wordt opgegeven, zonder verdere bemoeienis van de zijde van den ingeschre vene opgevraagd en ingediend. Tot het het opmaken van het getuigschrift, onder 2°. bedoeld, moet door of vanwege den ingeschrevene aanvraag worden gedaan ter secretarie dezer gemeente, tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Maandag 22 Maart a.s., des voörmiddags tusschen 9 en 12 uur. Daarbij moet door of vanwege den inge schrevene worden gezorgd voor de tegen woordigheid van twee getuigen, die meer derjarige mannelijke personen moeten zijn, van wfe kan jvyo.den aangenomen, dat zij met het gezin waartoe de ingeschrevene behoort, voldoende bekend zijn. Medebrengen van zakboekjee of paspoorten is zeer gewenscht. Het getuigschrift wordt in den regel op gemaakt door den Burgemeester der ge meente, waar de belanghebbende voor de militie is ingeschreven, doch kan ook door een anderen Burgemeester worden opgemaakt. Zijn er twee of meer broeders of half broeders in hetzelfde jaar geboren en moet aan een of meer van hen vrijstelling wegens broederdienst worden verleend, dan wordt in de zitting van den Militieraad door loting uitgemaakt, aan wien of aan wie hunner de vrijstelling zal worden toegekend. Onder zekere voorwaarden kunnen zij echter, met afwijking hiervan, bij onderlinge overeen komst aanwijzen wie hunner om bedoelde reden zal of zullen worden vrijgesteld. Min derjarigen moeten voor zulk een overeen komst de toestemming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en het verleenen van de toestemming kan geschie den hetzij schriftelijk teu overstaan van den Burgemeester of van een door dezen daartoe aangewezen gemeenteambtenaar, bij voor keur op den biervoren bedoelden dag, hetzij mondeling in de zitting van den Militieraad. Aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Deze aanwezigheid kan ook op zichzelf reden tot vrijstelling geven, zonder dat er reden tot vrijstelling wegens broederdienst bestaat. De wet bepaalt namelijk onder zekere voorwaarden Indien twee oi meer broeders, die geen recht op vrijstelling wegens broe derdienst kunnen doen gelden, in hetzelfde jaar zijn geboren, wordt de helft van hun getal of. zoo dit oneven is, de grootere helft vrijgesteld. Om voor vrijstelling om de hierbedoelde reden in aanmerking te komen, moet door of vanwege den ingeschrevene tusschen to en 18 Juli ter secretarie dezer gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van een daartoe vereischt getuigschrift. Wie van de broeders of halfbroeders zal of zullen worden vrijgesteld, wordt uitge maakt dcor een loting of bij overeenkomst, op dezelfde wijze als biervoren omschreven is onder «Broederdienst*. doch voor dit geval moet het opmaken van een schriftelijke over eenkomst en het geven van een schriftelijke toestemming geschieden in de maand Juli, bij voorkeur tegelijk met het opmaken van het voor vrijstelling vereischt getuigschrift. Om vrijgesteld te worden wegens eigen vrijwilligen dienst of wegens broederdienst, moet de reden van vrijstelling bestaan op 21 Maart van het jaar, waarin omtrent hem voor wien vrijstelling wordt gevraagd, door den Militieraad uitspraak moet worden gedaan. Om vrijgesteld te worden wegens aan wezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, moet de reden van vrijstelling bestaan op het oogenblik, waarop de Militieraad uitspraak doet. Amersfoort, 11 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Overzicht tan den lierlgnschen toestand. De regeering Ebert-Bauer heeft naar Dresden ds wijk genomen en daar haar tenten opgeslagen. Zij bezweert de geallieerde Mogendheden niet in conflict te treden met het tegen-revolutionaire gouvernement. Wat de Geallieerden zulleu doen, vermogen we niet te voorspellen, maar met zekerheid kan de. zij het dan ook negatieve overtuiging worden uitgesproken, dat elke betrekicing tot de regeering van Dr. Kapp is uitgesloten. De nieuwe gezaghebbers te Berlijn zullen door de geallieerde Mogendheden nimmer kunnen worden erkend. Merkwaardig is het in elk geval, dat niets vernomen wordt van een poging der z.g. nieuwe regeering, om zich met de mogendheden in verbinding te stellen. Alles hangt af van de ontwikkeling der machtsverhoudingen in Duitschland in de eerst volgends dagen. Hoe ernstig de toestand ook kan worden, bloedig is tot nu toe de tegen- revolutie niet geweest. Maar zij kan het worden. Er bsstaat thans een regeering en een tegenregeering. Eerstbedoelde in het roods Saksen gevestigd, zal daar kunneu rekenen op militairen steun, en dan is de mogelijkheid op zeer bloedige botsingen niet uilgesloten, zelfs indien in Berlijn zelf geen krachtig verzet tegen de usurpators ontstaat. Maar ook dit lijkt onwaarschijnlijk. Berlijn is immers een radicale hurcht Van zeer groot politiek belang, zelfs indien de tegenrevolutie binnen enkele dagen mocht blijken te mislukken is de vereenlging van alle socialistische partijen. Dit is een eerste degelijke poging tot het organiseeren van verzet, en hiermede gaat nauw samen de proclamatie der algemeene staking. De hoop is uitgesproken dat hierdoor elk geweldailig verzet overbodig zal zijn. Wij wenschen niets liever, doch twijfelen er zeer aan. De regeering te Berlijn die door een algemeene staking in een uiterst moeilijk parket zou geraken de hoofdstad zou kunnen worden geïsoleerd zal voor geen middel terug deinzen om de pogingen harer tegenstanders te verijdelen. Een bedenkelijk symptoon is, dat de tegen- revolutie in verschillende ver van elkaar gelegen steden tegelijk is uitgebroken te Berlijn in het centrum, te MUtichen in het Zuiden, en te Kiel en Hamburg in het Noorden. Men heeft dus te doen met een zeer wijd-vertakt complot, en het behoeft geen nader betoog van hoe groot gewicht het voor de Kapp-regeering is, indien zij, over zeehavens beschikkende, geen schip meer zien binnenloopen. Uit de tot op dit oogenblik binnengekomen berichten blijkt niet hoe de machtsver houdingen zijn, maar wij verhelen ons niet dat de positie der republikeinschc regeering niet gunstig schijnt te zijn. De te Parijs heerschende bezorgdheid is o.i. dan ook volkomen gerechtvaardigd. De vraag, die een ieder zich zal hebben gesteld, is: Gaat Foch nu naar Berlijn?.., meteen leger, wel te verstaan. Dat de openbare meening te Parijs en Londen zich hiertegen niet zou verzetten, staat vast. Maar wij be twijfelen of de Opperste Raad deze een voudigste consequentie wel onmiddellijk zal aanvaarden. De zaken hebben reeds een ernstige wending genomen. In verschillende plaatsen is het tot bloedige botsingeu gekomen. Te Berlijn, Kiel, Wetter en Essen zijn talrijke dooden gevallen. Zooals wij reeds hebben voorzien, staat het volk in zijn breede lagen vijandig tegenover het regime Kapp, en komt nu in beweging. De arbeiders sluiten zich aaneen, en worden het eens omtrent een gezamenlijke actie. In West-Duitschland breidt de stakings beweging zich uit. Het spoorwegverkeer in het industriegebied staat grootendeels stil. Te Essen en Düsseldorf pogen de extremisten de leiding in handen te uemen, daar heeft de stakingsbeweging een uitge sproken communistisch karakter. In het bezette gebied heerscht kalmte. Te Keulen en Aken wordt gestaakt. Vele Hollanders, die in de grensstreken arbeiden, komen terug. In zijn tot de vertegenwoordigers der pers gerichte verklaring, zeide de minister van Binnenlandsche Zaken Koch o.a., dat het gerucht, als zou de rijksregeering met de regeering-Kapp onderhandelingen hubben aangeknoopt" teneinde tot een compromis te komen, geheel ongegrond is. liij zou dit voor een ernstige fout houden, er. de rijksregeering weigert, op de een of andere wijze met reactionnairen, zooals Kapp c.8., samen te gaan. Zoodoende zou de rijks regeering het vertrouwen, dat zij in demo cratische kringen in Duitschland geniet, verliezen en de huidige verwarring slechts verlengen, wanneer zij zich met hem op eenige wijze inliet. De pogingen van gene raal MSrckcr moeten geacht worden van zuiyer particulieren aard te zijn. STADSNIEUWS. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat aan de firma H. Koning en Zonen ontheffing is verleend van het bepaalde in art. 2 der verordening tot afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen, met dien verstande, dat door één werkman (ovenist-dcegmaker) des morg.-ns om drie uur met het werk kan worden begonnen. Amersfoort, 15 Maart 1920. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, maken belanghebbenden opmerkzaam op het bepaalde in artikel 27 der Draukwet, luidende «van verbouwing of herbouw van een «locaiiteit, waarvoor oene vergunning is «verleend, wordt uiterlijk ééne maand voor «het einde van het vergunningsjaar, waarin «de verbouwing of herbouw is aaugevan- «gen, onder overlegging van het plan, «kennis gegeven aan burgemees'er en wet- «houders, oi, voor zooveel betreit een loge- «ment, waarin de verkoop alleen geschiedt «aan logeergasten of de locaiiteit van eene «sociëteit, aan Gedeputeerde Stateu*. Voorts vestigen zij de aandacht van belanghebbenden er op, dat, wanneer niet aan gemeld voorschrift wordt voldaan de vergunning moet worden ingetrokken. Amersfoort, io Maart 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de FIRMA IIUYGEN EN WESSEL ingediend verzoek met bijlagen, om ver gunning tot het uitbreiden van een fabriek voor inrichtingen van centrale verwarming en liften, o.a. door het- bijplaatsen van eenige electromotoren en machinerieën in het perceel alhier gelegen aan de Eematraat No. 43» bij het Kadaster bekend onder Sectie D, No. 2990 en 2989 (ged.) op de Secretarie der gemeente ter visie ligt. en dat op Maandag, den 29en Maart aanstaande, des voormiddags te half elf ure gelcgenheió ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1