fldekl Rover RIJWIELEN MOTORRIJWIELEN Fa.L.A.A.VANHAMERSYELD tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 15 Maart 1920. Kamers van Arbeid. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op de artikelen 15 en 18 van hel Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden zijn vastgesteld de lijsten aanwijzende de patroons en werklieden, die tot het kiezen van leden van Kamers van Arbeid bevoegd zijn, dat de vastgestelde lijsten voor een ieder ter inzage liggen ter Gemeente Secretarie, bureau Militaire /.aken, op werkdagen vati «les v.m. negen tot des n.m. drie uur en dat afschriften der vastgestelde lijsten tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn, dat binnen 14 dagen na heden bij Gede puteerde Staten dezer Provincie bezwaren tegen de lijsten kunnen worden ingebracht, dat die bezwaren moeten zijn ontleend aan het feit, dat de namen van den ver zoeker of van een ander in strijd met de bepalingen der Wet op de Kamers van Arbeid of van het kiesreglement voor de Kamers daarop voorkomende, niet voor komen, of niet behoorlijk voorkomen. Amersfoort, 15 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Zomert ij d. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat in 1920 de vervroeging mst een uur van den wette- lijken lijd zal aanvangen Maandag 5 April a.s. en eindigen 27 September 1920. Niet aangenomen. De Ned. Herv. predikant, Ds. B. Batelaan alhier, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Eemnes-Buiten bedankt. M u 11 a t u 1 i-h u I d I g j n g. Wij herinneren er aan, dat ter gelegen heid van de herdenking van Multatuli's honderdsten verjaardag voor bet Departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, a.s. Donderdag 18 Maart in >Amicitiat als spreker zal optreden de heer L. Landry tot het houden van 'n Multatuli-voordracht. Circus Hagenbeek. In tegenstelling met de aankondiging ver nemen wij. dat heden. Dinsdagavond de openingsvoorstelling niet plaa/s heeft, wel morgen. Hel cireus speelt ook Zaterdag en Zondag Muziekavond. Vrijdag a.s. wordt in Amicitia een muziek avond gegeven, waarin Henri Geraedts, piano en Willem Meyer viool, het programma zullen uitvoeren Leden Toonkunst en de leerlingen der muziekschool betalen den bal ven entrèeprijs. Soc. Dem. Vrouwenclub. Het bestuur van deze club is in de j.l. gehouden jaarvergadering als volgt samen gesteld s Mej. Schmid Moll voorzitster, Stuart— Saunders, secretaresse (Oliesteag I) Wijnen K laasscn pen ningmeesteresse, O vereemvan Ingen, Ising Stam, v. Luijn—Flips en Mej. Brouwer. Mej. L. Schmid—Moll zal a.s. Woensdag, 17 Maart, in de .Keizerskroon' als spreekster optreden ter behandeling van baar onder werp Wat moet de gemeente doen voor moeder en kind uit de arbeidersklasse?' 50,000 Weensche kinderen. Onze gezant te Weenen heeft een schrijven ontvangen van den burgemeester van Weenen waarbij deze in warme bewoor dingen de erkentelijkheid der stad en hare bewoners vertolkt, voor de hulp welke oolf door Nederland aan de noodlijdenden aldaar wordt verstrekt. Recbtstrceksche aanleiding tot deze uiting gaf de afreis naar het buitenland van een transport waardoor het vijftigste duizendtal kinderen, die tot herstel van gezondheid naar den vreemde vertrokken, werd voltooid. Paardenmarkt Amersfoort. 15 Maart 1920. Aanvoer473 stuks, waaronder c.a. 80 hitten en 50 veulens. Luxe paarden f600 f900. Werkpaarden f 400 f 600. 2-jarige f350 f600. Veulens f150 f250. Hitten f 100 f 350. Slacbtpaarden f200 f350. Weinig handel. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 15 Maart 1920. Aangevoerd 3 wagens, bevattende 650 K.G. kaas. Prijzen f 61.—tot f 66.— per 50 K.G. Gestempelde f f50 Handel vlug. De Arbeiders-tooneelwedstrijden. Zaterdagavond nam in >Amicitla« de eerste serie van de door de arbeiders too- neelvereeniging .Kunst na Arbeidt tedezer stede uitgeschreven tooneel-wedstrijden een aanvang voor 'n slechts half gevulde zaal. Een 12-tal vereenigingen, alle aangesloten bij den Bond van Arbeiders-tooneel vereeni gingen, zal in deze 3-daagsche periode, 13 20 en 27 Maart, aan den wedstrijd deel nemen, waarvan Zaterdag j.l. het eerst uit kwamen .Kunst na Arbeid', Schiedam, regisseur de heer W. Focke, met »De barmhartige Samaritaan' van InteOnsman; 2e .Kunst na Strijd', Amsterdam, regisseur de hser J. Sternheim, met .Voor het Steun comité' door H. Overst en 3e .Kunst na Arbeid', Wageningen, regis.eur de heer W. Wegh, opvoerende .De Heilige Dienst», eveneens van Inte Onsman. No. 4 .Dirk Troelstra', Dordrecht, regisseur de heer J. Daane, had bericht van verhindering ge- haren arbeid bestemde plaats had ingenomen, sprak de voorzitter van de regelingscom missie, de heer P. Voskuilen, een openings woord, waarbij bij allereerst aan de deel nemende vereenigingen, de jury en den voorzitter van den Bond van Arbeiders- tooneelvereenigingen, den heer Albors, het welkom toeriep, om vervolgens zijn leed wezen uit te spreken over de te bescheiden eer, die dezen eersten arbeiders-tooneelwed- strijd in ons land door de arbeidersklasse wordt bewezen. Spr. had een, zoo dan niet uitverkocht huis, dan toch 'n flink gevulde zaal op dezen eersten avond mogen ver wachten, te meer, waar .Kunst na Arbeid- waarvan spr. regisseur is, bij baar optreden in deze gemeente de groote stroom van bezoekers anders niet in één zaal plaatsen kan. Thans daartegenover deze aanblik Spr. kan niet zeggen, dat hij zoo bijzonder ge troffen is door de groote waardeering, die de regelings-comiaissie thans ondervindt, niettegenstaande bare voorbereidende werk zaamheden toch niet gering te schatten zijn. Hij gelooft echter, dat hier het «Onbekend maakt Onbemind' wel de grootste factor is en men in Amersfoort niet veel voelt voor de praestatiën van andere tooneel- zustervereenigingen, die elders gevestigd zijn. Toch is juist, zegt spr. de bedoeling, om dergelijke wedstrijden te doen zijn een zuiver propagandamiddel, om ook op deze wijze, de moderne arbeidersbeweging in hare opvoedihg tot draagster van het socialistisch ideaal en waaronder zeker het dienen van dc kunst uiet de' minste plaats behoort intenemen te brengen tot één hechte organisatie, de onderlinge waar deering meer «n meer aantewakkeren en te verhoogen ter versterking van het socia lisme en daardoor het bereiken van een betere toekomst en een meer menschwaardig bestaan (Applaus). Spr. brengt vervolgens een woord van dank aan de plaatselijke vereenigingen, die voor dezen wedstrijd de noodige medailles beschikbaar stelden, alsmede aan ben, die voor persoonlijke prijzen zorg droegen, aan de afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Typografenbond, die het uitreiken van de Diploma's mogelijk maakte en niet het minst de jury, die zoo welwillend en be langeloos in deze dagen baar medewerking verleent. Het spreekt van zelf, dat niet iedere deelnemende vereeuiglng met een prijs zal huiswaarts keeren, doch spr. vertrouwt, dat de niet-bekroonden dan daarin een aan sporing zullen mogen vinden met hernieuwde moed en dubbelen ijver de kunst te zullen gaan dienen. Hierna voert de heer Albers, als voorzitter van den Bond nog even het woord; hij hoopt, dat bij hen, die deze tooneelwed- atrijden hebben bijgewoond, na afloop den indruk moge zijn gevestigd, dat hier niet zoo zeer het dilettantisme aan bat woord zal zijn geweest, maar dat vooral de kunst gediend en beoefend werd, dan twijfelt spr. er oiet aan of ook Amersfoort zal in den vervolge van grooter belangstelling getuigen. Onzerzijds wenschen wij een woord van hulde te brengen aan de tooneelvereeniging .Kunst na Arbeidt te dezer stede voor het initiatief dat zij tot dezen wedstrijd nam. Het getuigt zeker van durf en moed, e*in dusdanigen wedstrijd op touw te zetten, waarmede zij ongetwijfeld der arbeiders klasse een grooten dienst bewijst, te meer waar zij de eerste arbeiders-tooneelvereeni- ging is. die tracht het dilettantisme in ons land onder de arbeiders te doen opvoeren tot een hooger milieu ten dienste van de kunst. Moge Amersfoort's publiek dit pogen door een drukker opkomst op de twge volgende avonden weten te waardeeren! Overigens willen wij over de praestatiCn van de deelnemende vereenigingen op deze plaats de jury in haar oordeel niet vooruit loopen; wij kunnen dan ook de uitspraak met vol vertrouwen aan haar overlaten. A.s. Zaterdag is het woord aan de ver eenigingen .Multatuli' Delft, >Uoion< Rot terdam, .Vooruitgang' Haarlem en .Kunst na Arbeid' Amersfoort. Van de verdienstelijke medewerking door het strijkje, op dezen eersten wedslrijdavond aan den dag gelegd, willen wij niet nalaten hier met 'n waardeerend woord te getuigen. le klas Reparatie-inrichting Electrische draai-inrichting Boormachine enz. Utr. straat 25 - Amersfoort Diefstallen. Naar aanleiding van een diefstal van 6 vaten aan de Chemische fabriek >de Valk' aan de St. Agatbastra. t alhier is de recherche op het spoor gekomen van meerdere dief stallen aan die fabriek gepleegd, o.m. be staande uit een 300-tal zakken en ruim 200 K.G. was. Als verdacht dezen diefstal te hebben gepleegd zijn aangehouden W. v. S. Eemstraat en W. v. K. Arnherasche Weg. Ter zake heliug in deze zaak E. H. Hellestraat alhier. Deze verdachten zullen door de recherche gevankelijk naar Utrecht worden overgebracht en ter beschikking van den heer Officier van Justitie aldaar worden gesteld. Uit het politie-rapport. Nachtverblijf verleend aanJ. F. zwerver; L. Z. gedomicilieerd te Haarlem mermeer A. de G. en A. V. beiden wonende te Rotterdam; J, F. Coninckstraat. Ter zake openbare dronkenschap H. N. schippersknecht wonende aan boord van het schip .Disponibel* en S. v. d. K. Monnikenpad alhier. Ter zake het in draf rijden door de Kamperbinnenpoort met paard en wagen H. F. te Soest. Overtocht naar Apeldoorn verleend aan H. L. J. F. welke uit militairen dienst en uit gevangenisstraf was ontslagen. Tet zake openbare dronkenschap nog bekeurd G. H. Groote H^g, P. R. van O. wonende Lievevrouwekerkhof en P. J. S. wonende Flierbeekstraat. Ter zake het rijden op een niet ver licht rijwiel v. R. en echtgenoote en A. v. B. wonende Aldegondestraat. Ter zake het berijden van een rijwiel over het bruggetje aan de van Asch van Wijckstraat J. B. te Hoogland. Buitenlandsche Kroniek. De Contra-revolutie in Duitschland. Bij hst .Handelsblad' is van zijn Ber- lijnschen correspondent Zaterdagochtend een telegram ontvangen dat de contra-rsvolutio- naire troepen Berlijn bezet hebben en dat de regeering gevlucht is. Volgens een tweede telegram van het zelfde blad is de Regeering door den konservatief Dr. Kapp en door Generaal Von Lüttwitz in handen genomen. In een proclamatie van de nieuwe regeering wor den de Nationale Vergadering zoowel als de Pruisische Landdag ontbonden verklaard, omdat beide niet mter een parlement vor men in overeenstemming met den wil van de beele bevolking. Maatregelen tegen de stakers. De Rijkskanselier publiceert ie. De raddraaiers, die zich schuldig maken aan handelingen, strafbaar gesteld in de verordening omtrent de bescherming der belangrijke bedrijven en in de verordening inzake de verzekering van den vreedzamen arbeid, worden, evenals posters, met den dood gestraft. 2e. Deze verordening treedt op 16 Maart fn werking. In een door den heer Kapp en den gene- v. Lüttwitz oaderteekende proclamatie, die Zaterdagmorgen vroeg is verschenen, wordt gezegd: De tegenwoordige Rijksregeering heeft opgehouden te bestaan. Het geheele staats gezag is overgegaan in handen van den general-director Kapp, als rijkskanselier en Pruisisch minister-president. Tot Reichs- wehrminister (minister van oorlog) wordt tegelijkertijd generaal der infanterie Von Lüttwitz benoemd. Een jaar ongeveer na de laatste ernstige poging van de communisten en onafhan kelijke socialisten om de democratische- socialistische Duitscbe regeering door ge weld ten val te brengen pogingen, die culmineerden in de verwoede straatgevech ten in Lichtenberg, een voorstad van Berlijn hebben de contra-revolutionairen van recht» het waagstuk ondernomen. Voor de eerste maal, en volgens de particuliere be richten, onmiddellijk met succes De hoofd stad is door de troepen der contra-revolu- bem. ,*«Hng h'fK'Zg in handen ge- Kïï.? -J"™**" dus Volkomen «.lu*. ^Xniêtïj! de revolutie de Isa» uitgejaagd!:o«m niet door de heeren van links, maa rechts. Niet velen hebben mt vermoed zejs niet in regeeringskrmgen. die toch geacht mochten worden bet allerbest op de hoogte te ziin van wat zich afspeelde in het open baar en vooral in het geheim, niettegen staande de ontwikkeling van de reactionaire elementen in de band moest werken. Het onweer, te Beriijn losgebarsten, kan uitnemende gevolgen hebben voor de zui vering van de internationale atmosfeer en dus ook voor het herstel en den wederop bouw eener regelmatige economische orde van zaken, waarnaar de geheele wereld stad, ruim eeu j.ar snakt, doch ronder groote verbetering te bespeuren. Daarvoor is slechts ééne voorwaarde te vervullen, dat het onweer ferm uitwoedt, dat alle electriciteit in de verschillende donderkop pen opgehoopt, zich ontlast en een ferme regenbui daarna de aarde schoon wasebt. Het is ons vrijwel onverschillig, waar de bliksem inslaat, wanneer alleen maar de benauwende drukkende dampkring met alle daaraan verbonden onzekerheden verdwijnt. Men moet weten, de geheele wereld moet weten, wat men voortaan aan Duitschland zal hebben. Dank zij het optreden der contra-revolution- nairen in Berlijn, kan thans het Duitsche volk toonen door daden en niet door holle phrases, wat het wil en wat het vermag en zoo ook of het buitenland het nieuwe Duitsch land kan vertrouwen, dan wel niet. De volkenbond is 10 Maart II. volledig geworden op de Ver. Staten en Zwitserland na. De Duitsche reactie zal dit ontbrekende doen aanvullen en mocht zij macht verkrijgen onmiddellijk tegenover zich zien de geheele macht van den Volkenbond met Art. 10 van het Verdrag in volledige toepassing. Wordt zij daartegen door de Duitschers zelve verslagen dan zal de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond eene zaak van slechts korten tijd van afwachten hlijken te zijn en eerst daarna kunnen wij beginnen met het werkelijk vredesherstel in een ge zuiverde atmosfeer. In de ochtenduren van Zaterdag j.l. rukten de troepen van Düberitz in Berlijn binnen. In een zitting van het kabinet des nachts gehouden werd besloten, ten einde den burgeroorlog te vermijden, om de regeerings- getrouwe troepen van de straten terug te trekken. De regimenten, die het binnendeel van de stad bezet hielden, werden door de binnenrukkende troepen, afgelost. In de stad wapperen de zwart-wit roode vlaggen. Te vijf uur 's morgens verliet rijks-presi dent Ebert zijn paleis. In het ultimatum van de legenpartij aan de regeering wordt gezegd dat tengevolge van de ondraaglijke toestanden een uit des kundigen bestaand ministerie moet worden gevormd. Daar de oude regeering zich niet in staat acht, zonder schending van de grondwet, een onmiddellijke reorganisatie ter hand te nemen, legt zij haar ambt neder. Uit Dresden wordt gemeld: De oude Duitsche regeering heeft haar zetel van Berlijn naar Dresden verplaatst. Een boodschap der oude regeering. Aan de regeeringen van alle landen is door de verdreven Duitsche regeering het volgende telegram gericht: Eene poging tot omwenteling van ge- wetenlooza avonturiers heeft de regeering aanleiding gegeven om ter vermijding van bloedvergieten Berlijn te verlatert. De wettige regeering heeft haar zetel in Dresden en is „®..een'8e- die een chaos verhinderen kan. Wij verzoeken, de zakelijke betrekkingen met ons in stand te houden en alle betrek kingen met de omverwerpers van den Staat in Berlijn af te wijzen. (get.) Rijkspresident EBERT. Rijksregeering: Dr. MüLLER GIESBERTS. NOSKE. KOCH. GESSLER, De democratische-socialistische regeering 2?^s'»»-No»ko schijnt van d!„ o, sten schrik bekomen te zijn. Na de over haal* vlucht uit Berlijn hebben de ministers ®'kaar .teruggevonden in Dresden. En uit de hoofdstad der republiek Saksen maken ze w!»iri, 'g' dat 2ij no8 "eeds de grond- Kann Jïn r*ge*"ng V°rmen e" dal da heeren worden au™ beschouwd ™eten worden als machtsusurpatoren, achter wie geen ernstige politicus staat. maar ,oo zullen „„men te, onde,scheiding

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2