Typiste Jongste Bediende HUISHOUDING A.M. KONING Wyberf Heden Opening: van ons modern ingericht Magazijn Ch.Gieseii,Utr.sti*.4l-43 derde 10.000 tal den Minister zal bereiken. In dit verband herinnert men er aan, dat de werkgevers, die dit adres hebben ge. teekend, daarin op den voorgrond erkennen, dat het plicht ia voor oude en invalide arbeiders te zorgen en dat die zorg wettelijk moet worden geregeld. De mil it aire maatregelen aan de grens. Men meldt aan de »N. R. Ct.<, dat de drie lichtingen van de tweede divisie waar van de oproeping is voorbereid, de lichtingen 1917, 1918 en 1914 zijn. De reis van oud-generaal Snijders naar Indlë. De gepensionneerde Q. J. Snijders oud opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, zal zich thans binnenkort naar Indië begeven om ais afgevaardigde der Nederlandsche Vereeniging »Ons Leger« deze te vertegen woordigen op de algemeene vergadering der vereeniging «India Weerbaar», welke 20 Mei 1920 te Bandoeng zal worden gehouden. De kapitein van den Generaien Staf E. H. van den Akker zal den Generaal ver gezellen. De genoemde heeren vertrekken 7 April a.s. naar Londen, om vandaar op 10 April de reis voort te zetten naar Singapore per stoomschip «Delta» van de P. a. O. S. Cy. Zij zullen vermoedelijk 415 maanden afwezig blijven. Het Havenconflict. De voorstellen tot uitbreiding der staking. De scheepvaartvereeniging maakt bekend, dat er op het oogenblik in de Rotterdam- ache haven door 1000 man gewerkt wordt en er voorlooplg geen werkwilligen meer Worden aangenomen. Door den Centralen Bond van Transport arbeiders is thans aan de Ned. Federatie van Transportarbeiders het volgende schrij ven gezonden: »Uw voorstellen van 26 dezer tot uit breiding der staking zijn ons in goede orde geworden. Wij zijn bereid deze in het begin der volgende week in engen kring te bespre ken en daarna met u te verhandelen. In middels merken wij op, dat niet uitsluitend over het onder 2 genoemde door de vak- centralen dient te worden beraadslaagd, doch ook de dingen, die u onder 1 aangeeft, met haar moeten worden besproken. Wij hebben overleg gepleegd met het bestuur van het N. V. V,, hetwelk ons mededeelde, in staat te zijn een vergadering ter bespre king dezer aangelegenheden a.s. Woens dag te kunnen bijwonen. U gelieve ons dus per omgaande te berichten of deze datum u en het N. A. S. convenieert. Wij merken u op, dat uw toelichting, die niets dan beweringen inhoudt, door ons niet zonder meer als just kan worden aanvaard. Te uwer informatie deelen wij u mede, dat, indien zou blijken, dat bij deze vergadering een demonstratie van stakers wordt gehouden, het bestuur van het N. V. V. noch wij aan de vergadering zullen deel nemen, terwijl, indien een dergelijke de. monstratie mocht geschieden tijdens de vergadering plaats vindt, onze beide be sturen de besprekingen zullen schorsen tot dat de demonstratie is afgeloopen.» De uitsluiting in het meubelbedrijf. In verband met de door dff werkgevers aangekondigde uitsluiting in het meubel en behangersbedrijf kunnen wij nog mede. deelen, dat door den alg. Ned. Bond in zijn grootste afdeelingen een stemming is gehouden, waarin de gezellen, die in de uitsluiting betrokken zullen worden, beslist hebben over het al dan niet aanvaarden van de laatste patroonsvoorstellen. Totaal zijn uitgebracht 2258 stemmen, waarvan zich 1964 of 87 °/0 tegen het aanvaarden van de patroonsvoorstellen hebben verklaard. Het dreigend conflict in het kleedlngbedrijf. Uit Amsterdam wordt van werkgevers zijde het volgende medegedeeld: »De samenwerkende werknemersbonden in de kledingindustrie hebben de voor stellen der werkgevers onaannemelijk ver klaard en hierdoor de onderhandelingen afgebroken. De Centrale Commissie uit de Federatie van Werkgeversbonden in het kleedingbedrijf is echter overtuigd, dat de door haar aangeboden uurloonen een zoo. danige verbetering inhouden voor de kleer makers, dat zij meent, hiermede den toets der openbare meening gerustelijk te kunnen doorstaan. De aangeboden verhooging bedragen voor de meest belangrijke categorieën 15 cent per uur; voor de andere categorieën wis selen die van 12 tot ij cent; zoodat het uurloon voor een atelierkleermaker daardoor in de gemeenten der eerste klasse zou komen op 78 cent een toeslag van 3 '/2 cent voor fournituren. Dit mag toch een redelijk loon worden genoemd. Als men bedenkt, dat het uurloon in 1913 30 cent per uur bedroeg en dat daar geen toeslag voor fournituren bijkwam, dan kan toch gezegd worden, dat met de stijging der kosten van het levensonderhoud en moet het begeeren der werknemew naar meerdere welvaart voldoende gerekend is. Nadat genoemd aanbod door de werk nemer! was verworpen, is door de Centrale Commissie voorgesteld, door middel van arbitrage te doen beslissen of dit aanbod al dan niet voldoende is te achten. Of de samenwerkende werknemersbonden hierop zullen ingaan, is nog niet bekend, doch het is schier niet aan te nemsn, dat zij dit voorstel van de hand zullen wijzen; want de loden der werknemersbonden zullen toch wel niet bereid bevonden wordeu tot staking over te gaan, waar de zeker heid voor bnn bestaat, dat zij krijgen toe gewezen wat recht en billijk Is». Het gsbouw van dan Raad van Arbeid te Tlel. Naar aanleiding van da onthulllngeu van het Handelsblad c over den aankoop van een huls voor den Raad van Arbeid te Tlel, waarbij rar, S. Rink, de zoon van den oud-minlstcr, ernstig wordt beschuldigd, heeft minister Aalberse in de Tweede Kamer medegedeeld, dat binnen enkele dagen een uitvoerig rapport zal worden gepubliceerd, waaruit blijken zal, dat de beschuldiging berust op absoluut onware en scheeve voor stellingen en dat men hier vermoedelijk te doen heeft met een eampugne van iemand, die eerst zelf getracht had zijn huis tegen een hoogen prijs aan den Staat te verkoopen. Eygelshoven failliet? De burgemeester van Eygelshoven kreeg op 20 Maart een dagvaarding om op 25 Maart voor de rechtbank te verschijnen. Daar hoorde hij, dat de kasteelheer, een Duitscher van origine, de faillietverklaring der gemeente had gevraagd. De gemeente raad heeft n.l. een perceel van de familie Von Schwarzenburg gekocht, waarin het gemeentehuis is gevestigd. De financieels toestand der gemeente liet niet toe, dat ge kochte pand op tijd te betalen. De kasteel heer is nu op het denkbeeld gekomen om de gemeente eenvoudig failliet te laten ver klaren. Met spanning wordt de afloop van dit gpding afgewacht. Menechenvrienden. Volgens de »N. R. Ct.« werd 4 millloen Kg. gerst, door de Duitsche regeering ge kocht van de Nederlandsche regeering, ver zonden naar Duisburg, Dortmund, Dusscl- dorf en Crefeld, Nader verneemt de Tel. omtrent deze transactie, dat een viertal Rotterdamsche importeurs de vriendelijkheid hadden van de Regeering deze gerst te koopen en aan dit «zaakje» ieder ongeveer een kwart ton ver dienden, De voorstelling der »N. R. Ct.«, dat de Duitsche regeering deze gerst van de Nederlandsche kocht, is dus misleidend. Een bloedig drama. Donderdagavond te half acht is de 22- jarige bootwerker Isaac Koster, te Rotterdam, bij een twist door den 19-jarigen expeditie- knecht Simon Harends doodgestoken. Tus- schcn het tweetal was ter hoogte van ds Korte Hoogstraat en Zandstraat aldaar, ruzie ontstaan, omdat Koster zijn kameraad Bsrends voor onderkruiper uitschold, welke uitdruk king hij vergezeld deed gaan van een vuist slag tegen Bsrends' kin. Deze ontstak in woede, trok zijn mes en bracht Koster daarmede een steek toe in het hart, ten gevolge waarvan deze onmiddellijk dood was. Barends, ontzet over zijn daad, vluchtte naar de ouderlijke woning in de Lijnbaan- straat 36, achtervolgd door een woedende menigte. Eenige aanwezigen wezen de politie den weg, zoodat een inap&teur van het bureau Pauwesteeg onmiddellijk tot arrestatie kon overgaan. Tijdens de overbrenging vandaar naar het politiebureau wilde het publiek hem te lijf. Onder het geroep van moordenaarwilde men zich van hem meester maken om hem te lynchen. Met de grootste moeite slaagde de politie er in den man te beschermen tegen de woeste menigte. Er moest gechargeerd worden, waarop men de straat afzette. Bij het eerste verhoor verklaarde Barends dat hij nog niet verklaren kon hoe hij zoo driftig was geworden. Hij was steeds goed bevriend geweest met den verslagene. Beidon waren aangesloten bij de stakers. Hij voelde zich ernstig gegriefd door de toevoeging «onder kruiper». Barends is ter beschikking van de justitie gesteld. Catrira van den Hoek. Maria Gerritje, d. v. Hermanus Rcems en Johanna Maria Hofland. Nicolaas Johan Karei Maria, z. v. Petrus van den Berk en Wlihelmlna Maria Baars. Albert Jacob Adriaan, z. v. Albert Jacob Adriaan Wimmers on Honorina Louise Francois. Aldegonda Cornelia Josephlna, d. v. Johannes Joscphua Smit en Aldegonda Cornelia Josephina Ver- hoof. Nicolaas, z. v. Nicolaas van de Meent en Barendlna Janna van Barneveld. Joseph Hendrik, z. v. Hendrik Helmer horst en Hendrika Geertruida Vial Leendert, z, v. Jan Slomphorst en Annlgje van Veen. Heintje, d, v. Hendrik Jan van de Vis en Fenna van Minnen. - Jan, z. v. Hendrlkus Wilhelmus de Lang en Margje Schipper. - Hendrik Klaas, z. v. Sybren Jutte en Wlihelmlna Geertruida Knobbe. Hermanus Johannes Petrus, z. v. Wilhelmus Peters en Maria Buys, Willem, z. v. Antonius Johannes van Appelen en Johanna Maas. Johannes Theodorus, z. v. Johannes Theodorus Wllkena en Johanna Gerarda van Doorn. Johanna Willemyna Gijsbertje, d. v, Gijsbertus Jacobus van de Biezeubos en Fredarika van Kgdom. Cornells, z. v. Peter van Kranen en Elisabeth Liet. ONDERTROUWD: Wilhelm Rudolf Schwemmer en Philo- mena Joanna Mathilda van Seters.Johan August Joustra en Maria Catrina Stecmcrs. Adrlanua Vennes en Margaretha Greef- horst. Nicolaas Krijnen en Catharlna Everarda JCool, Jacobus Johannes de Groot en Petronella Alijda Scheerder Splinter van de Klashorst en Niesje Peut. Jacobus Arnoldus Aliers en Evertje van Eeden. Cornelia Jsn van der Weg en Hendrika Gaasenbeek. OVERLEDEN: Cornelia van Koelen, 63 j. ongehuwd. Albert Seubers, 19 j. ongehuwd. Agaths Mulder. 13 mnd. - Jacoba Maria Wilhel- mina Ublnk, 77 j. weduwe van Johannes Hendrikua Josephus Aarts. Jacobus Darendinus van den Hoeven, 32 j. onge huwd. Johanna Vis, 46 j. weduwe van Andries Koorens. Willemlen Ingerman, 26 dagen. Blieme Cohen, twaalf mnd. Joseph Kern, 20 j. ongehuwd. Louis Gieilng, 61 j. weduwn. van Hendrika Broek hulzen. Jclle Dijk, 86 j. weduwn, van Trientje Jeltje Ringers. - Ida Jonker, 26 j. echtg. van Johannes Marinus Buitenrust Hettema, Rien Tiemstra, 38 j. echtg. van Everdina Johanna Mieiius. BIJEENKOMSTEN. Burgerlijke Stand van Amersfuort, van 19 t/m 25 Maart 1920. GEBOREN: Wouter, z. v. Jacobus van de Veen en Kijkje Hootsen. Berqardina, d. v. Jan Staal en Grietje Jansen. Johanna, d. v. Jan Staal en Grietje Jansen. Jannetje, d. v. Johan Frederik Abelman en Alijda van Dijkhuizen. Berend, z, v. Willem Terraaat en Maria Willemina Jaarsveld. Wilhelmina Maria, d. v. Jacobus Hendrikus Martinus Cornelissen en Dorothea Wilhel mina van Gils. Tiraotheu8, z. v. Cornelis van de Vlasakker en Johanna Spijker. Willem, c. v. Willem Mets en Antonia do Jeger. Albertus, z. v. Johannes van den Hoek en Johanna Maas. Johannes Her manus Josephus, z. v. Bernard Gerard Frans Molle en Johanna Froramé. Geertruida Wilhelmina, d. v. Johan te Winkel en Kaatje Willemsen. Maria Johanna, d. v. Chris- tlaan Albert Abram van Woudenberg en Alijda van der Velden. Jacoba Johanna, d. v. Antonie Frederik Dieters en Frederika Tuithof. Gijsberta Johanna, d. v. Willem Schoonderbeek en Johanna Maria Genen. Jacob, z, v. Gerrit van Apeldoorn en Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R.K. openbare leeszaal en biblio- teek, Nicuwstraat 20. Oudheidkundig Museum, Flohlte. Dagelijks Bioscoop Langestraat. Vrijdag tot en met Maandag Bioscoop »De Arende. Zaterdag Theosofische Leeszaal. 31 Maart, Amicitia, «Mercadet». MARKTBERICHTEN. AMERSFOORT, 26 Maart 1920. Appelen f 2.00 i f 5.50 Peren f if Zandaardappelenf 5.a f6.Hocndereleren f9.25 i f 11.00 Hooiboter f3.ooi f3.10. Kippen fz.50it4.50. Piepkuikens f t.50 i f2.50. Kuikens f 4.00 i f6.00. Jonge eenden f 0.— i f-o.—Oude eenden f o.— i f 0.—, Hazen f o.i fo.oo. Wilde konijnen f .0— a fo.Tamme konijnen f1.50 if 3.5oper stuk. Duiven f 1.75 a f2.per paar. Vette varkens f.—a f.-. Magere varkens f70 f too. Zeugen (drachtige) f 200 i f 300 Biggen f30.— i f55.— Kalveren f15. i f 22.— Zeugen fo.— i fo. Aangevoerd waren ongeveer 80 heet. Appelen, heet. Peren, heet. Klelaard- appelen; 30 heet. Zandaardappelen140.000 stuks Hoendercicren st. Eendeneieren too Kilo Hooiboter; - Vette Varkens; 18 Magere Varkens Varkens voor export- slagerijen; too Biggen; 18 Zeugen; 33 Kalveren. ADVERTENTTEN.' Het Bestuur der AMERSFOORTSCHE VEREENIGING VOOR DEN GELD EN EFFECTENHANDEL heeft de eer te berichten, dat de KANTOREN harer leden Vrijdag 2 April a.s. en Zaterdag 3 April a.s. den geheelen dag GESLOTEN zullen zfln. Namens het Bestuur voornoemd, J. VAN OPHOVEN. Secr. Ten kantore der GELDERSCHE CREDIETVERF. ENIGING, Utrechtschestraat, kunnen GEPLAATST worden Aanbiedingen worden gaarne spoedig schriftelijk ingewacht. BURGERDOCHTER, met alle hulsh. bezigheden bekend, zag zich gaarne ge plaatst in de Gewend zelfst. op te treden. Br. fr. onder No. 2732 aan B. VAN DER LAND'S Boek handel, Hcerengracht 561, Amsterdam. Gevestigd te Amersfoort ARTS. Uitsluitend voor neus-, keel- ei oorziekten Spreekuur roorlooplg In «Het Ziekenhuis» MAANDAG a —3njn. DINSDAG 2—3 n.m. DONDERD. i—i'lt n.m. VRIJDAG lo-.i v.m. Aanvangende 1B Maart HET BESTE ADRES VOOR ALLE Huislioudeiyke Artikelen ia Z. T. d. BIJL, Koperslagerij met Keparatle-inrlchtlng, KAMPSTRAAT 17. m Groots f Prijsafslag Tabletten tegen Hoest, Heeecbhetd, Keetplln tijn niet meer In cartonverpakMng, mser wederom in bllkksn doosan vwtriBwr. (Inhoud N. 900 InbMW) Sterk verminderde prijs nu SO cants Goedkoop en toch goed kan wel et gaan Gllm's Schuurpoeder «SCHURA» is er bet bcwije van, het voldoet aan alle eischen cn kost slechts 7 ct. per pak met oen netto inhoud van een pond I Behoeft due In geen keuken te ontbreken. Spoeialitoit in Bdbd artikelen DamcNliumlsclioenen en Kousen Telefoon 244

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 3