iUERSFOORTSCIE COÏÏRAIT. Donderdag 1 Hi April 1920. 70e Jaargang Bericht. Elictrische Heibel makerij PANAMA'S... bij MAISON L'HIRONDELLE No. 9314. Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers worden ln rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiCn van bulten de stad worden de Incaaseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9 VALKESTRAAT 19. Telefoon 19. OVERZICHT. Buitenland. De Staatsgreep van Koning Cbristiaan in Denemarken Muiterij in een gevangenis te Brandenburg. Binnenland. Benoeming Minister van Oorlog Ver kiezing Eerste Kamer Valsche zilverbons Haven-conflict Tooneelstaking opge heven. Met het oog op de beide Paaschdagen zal ons blad de volgende week op Woensdag en Zaterdag verschijnen. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort. Gelezen een verzoek gedagteekend 21 Januari 1920, van de N. V. De Geldersche Vallei» tot het oprichten van een meikin. richting en zuivelfabriek, waarin te plaatsen een stoomketel, twee electromotoren van 7 J P. K. en twee electromotoren van 1 P. K., in het perceel alhier gelegen aan de Sluisstraat, kadastraal bekend gemsente Amersfoort, Sectie D, Nos. 1667, 1668 en 2922 (allen ged.); Overwegende, dat den 28en Febr. 1920 ten Stadhuize gelegenheid is gegeven om bezwaren tegen de bovenomschreven op richting der inrichting in te brengen en al- zoo ingevolge het bepaalde bij artikel 8 der Hinderwet vóór den 28en Maart e.k. over het verzoek zal moeten worden beslist; Overwegende evenwel, dat het onderzoek, dat der beslissing dient vooral te gaan, nog niet zoover is gevorderd, dat het vóór laatst genoemden datum zal zijn geëindigd; Gelet op bet bepaalde bij het 2e lid van artikel 8 der genoemde wet; BESLUITEN: de beslissing op het vorenbedoeld ver zoek te verdagen. Amersfoort, 26 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De drooglegging van ons land. De meening van een gezaghebbend tegenstander. INTERVIEW MET SIMON A, MAAS, VOORZITTER VAN DEN BOND VAN DISTILLATEURS EN LIKEUR STOKERS IN NEDERLAND DOOR JAN FEITH. V. Waar de heer Maas aldus een toespeling maakte op het buitenland, waar immers rseds in verschillende landen, zoowel het beginsel der «Plaatselijke Keuze» als de algeheele droog-legging is ingevoerd, vroe gen wij hem, welke naar zijn meening de resultaten zijn met de daar gevonden op lossing van het alcohol-vraagstuk? Hij antwoordde met eene verwijzing naar het bekende geschrift, uitgegeven aoor het «Co mité tegen onmatige drankbestrijding*, ba- doeld als verweer tegen de beweging der Plaatselijke Keuze, en haalde ten over vloede enkele treffende voorbeelden san uit de bultsnlandsche praktijk. «In de eerste plaats wijs ik u op hst niet denkbeeldige, doch inderdaad zeer groote gevaar van clandestieue distilleerderijen en van clandestienen drank-handel, zooals in het buitenland overal voorkomt. Zoo staan mij cijfer» tsr beschikking uit de Ver. Sta ten, dat de zegeningen der drooglegging genist, doch waar het aantal door de ambte naren ontdekte en vervolgens door hen gesloten ongeoorloofde distilleerderijen in de honderde sn bonderde loopt I Ook in Belgie, dat dadelijk na de ontruiming door de Duitachera geheel werd droog-gelegd wat alcoholica betreft, dus sedert 1919, werden alleen ln Brussel 350 geheime distilleerders aangetroffenik bedoel dat deze officieel werden ontdekt. U begrijpt wel, cequ'on voit et ce qu'on ne voit pasHoeveel clan destiene zaakjes zullen er dasr in Belgiö dus wel méér gedreven worden! En nu behoef ik er niet op te wijzen welk gevaar derge lijks geheime branderijen en stokerijen op leveren. Natuurlijk maken zij een volstrekt inférieur product, dst oneindig veel gevaar lijker en schadelijker is dan eene onder wettelijk toezicht uitgeoefende Industrie. Hetzelfde geldt voor den handel in dit bocht. Daarenboven wordt ln dergelijke landen op ongelooflijke wijze geknoeid sn gesmokkeld. Maar het ergste blijft, wanneer de menscben bun eigen alcohol willen berei den. Bekend ls het Engelsche gezegde van den man «that makes te whiskey by him self». Wat bereikt toen aldus met het ver bieden en dientengevolge clandestien pro- ducesren van alcohol?... dat de chronische alcoholisten, die tóch niet te verbeteren zijn, óf slechten drank gebruiken, welke hun gezondheid nog erger zal schaden, óf wel zoeken dergelijke lieden naar andere prik kelende genots-mlddelsn om hun harts tocht te bevredigen, dat zijn cocaïne, ether, morphine, nicotine in onmatige hoe veelheden, alles vsel erger en gevaarlijker dan goede jenever, omdat wetenschappelijk vast staat, dat van alle intoxics de alcohol het minst gevaarlijk is.< «En het naar voren gebrachte argument der bij afschaffing verminderde crlminali- »eit?« ryrrryyvTyrryyvT M A. H. v.NIElIWKEKK M I. Raalfufr IA Tol I mu.dfnn.1 M L. Beekstr. i4.Tel.317a, Amersfoort M M IN AMEUBLEMENTEN EN M M K A N To O KM E(J BE LEN M RAADSOVERZ1CHT. Vergadering van Dinsdag 30 Maart 1920. Raadshceren Kroes en Nieuwendijk man keerden op 't appèl. Een boekdeeltje ingekomen stukken, een lange, niet veel beteskenends agenda en toch hebben we nog bijna 3 volle uren zitten te vergaderen. Gezellig was het aller minst. Naast de mededeelingen, die voor kennis geving werden aangenomen, kregen we een verzoek van het bestuur van het Amersfoortsch Drankweercomité om het tappen en verkoopen van alcoholhoudende dranken op den Zaterdag na 11 uur voormid dags sn op Zon-en Feestdagen te verbieden, welk adres met 23 adhaesiebetuigiogen om advies ging naar ds Commissie van Wet geving. Verder een missive van B. en W. inzake de 10 pCt. verhooging van de kolen voor de gasfabricage, vastgesteld door bet Rijkskolendistributiebureau met ingang van 1 Maart j.l., waardoor de kostprijs van het gas met bijna 2 cent per M3. is verhoogd geworden. Een verzoek van een door S. D. A. P. en A. B. B. ingestelde Commissie om van Gemeentewege een gebouw te exploitseren, «Het staat vast, dat in landen, <raar men tot drooglegging is overgsgaan, de misdaad in gesn enkel opzicht is achteruit gegaan. Zelfs zijn er typische cijfers, waaruit blijkt, dat in de vroegere Amerikaansche »ver- bodsstatsn», als Maine, Kansas, Noord- Dakota, meer criminaliteit voorkwam dan in niet-droog-gelegde staten, als Pennsyl vania, Indiana en Nebraska, zoodat de «droge ataten» in dit opzicht geen voordeel boden. En de bedoeling, om misdaad te beteugelen door het drank-misbruik of het alcoholisme onmogelijk te maken, heeft daar dus fiasco geleden «Zijn er volgens u geen afdoende maat regelen te treffen, om de excessen van alco holisme en drankmisbruik tegen te gaan?» «Die zijn stellig te treffen. En niemand zijn daar sterker voorstanders van dan degenen, die alcohol produceeren. Want de sterke drank moet als een nuttig genot middel worden beschouwd, en mag nimmer ontaarden in het aankweeken van onmatig heid. Zoo ben Ik een bepaald voorstander eener uiterst strenge beteugeling van open bare dronkenschap: in alle gelegenheden, waar sterke drank verkocht wordt, moeten de hygiënische voorschriften zoo wijd mo gelijk worden toegepast, en dient te werdeu zorg gedragen, dat het gedrag van elk be zoeker correct zij; dat aan kinderen onder zestien jaar geen sterken drank verkocht mag worden, en dat de drank-verkoop aan minderjarigen zooveel mogelijk wordt be perkt, lijkt mij eveneens uitnemei d, maar dit houdt daarom nog niet in, dat men aan matige gebruiker» daarom moet ont- zeggen de mogelijkheid, om eens een borrel te drinken. Ik ga nog veel verder, het lijkt mij zelfs zeer verkeerd om een matigen drinker zijn borrel te onthouden I» Ik vroeg natuurlijk een nadere verklaring van deze openhartige opmerking. (Wordt vervolgd.) bestemd voor vergaderingen, congressen enz., ging naar B. en W. terug om prae- advies. Indien er één zaak van groot ge meentebelang is, dan is het wel de voor ziening in den zalennood te Amersfoort. Laten we hopen, dat er niet aan doovemans deur wordt geklopt. Indien het College zich hiermede eens ernstig zou willen bezig houden, om tot een goede oplossing te komen, dan zou het Amersfoort een heel wat grooteren dienst bewijzen dan het heofd te breken met bet zoeken naar straat namen waarvoor ook de raadsleden zich blijkbaar zoo interesseerden, het lijkt ons tenminste van geen belang om er de nationale tijd aan te verspillen. Of wij nu in het nieuwe gedeelte van het Soesterkwartier een bloemenwijk krijgen of een uitgezochte verzameling van zeehelden, of dat we in 't Leusderkwartler dan wel in den omtrek van het nieuwe R.H.B.S.-gebouw een Javastraat of een Thorbecque-laan zullen bewandelen, kan ons Siberisch-koud laten, als er maar niet te lang gezocht wordt, want daarvoor is de verscheidenheid, dunkt ons, toch groot genoeg op dit gebied. Zoo noodig, willen wij van deze bescheiden plaats af ook nog wel een steentje bijdragen en dan denken we b.v aan de namen van onze ex-raadsleden, of aan de tegenwoordige woordvoerders in den Raad. Wat denken de heeren b.v. van namen alsVan Nijnatten- straat, de Kempenaersstraat, de Dirk Rekké- straat, Jan Hoflandstraat, Pok'erstraat, de Acro Leinweberlaan, de Nieuwendijk, de Noordmanstraat of Tromp van Holstlaan? Men ziet wel, de keuze is groot en velerlei en bovendien men blijft in den geest van den heer Polder, fatsoenlijk. Een ernstig punt van bespreking lokte het afwijzend advies van B. en W. uit op het verzoek van de Commissie van Geor ganiseerd Overleg in zake het beschikbaar stellen vau een gemeente-ambtenaaar voor dit Instituut. De roods en katholieke raads fractie wilde niets van deze afwijzende be. schikking weten. De heer Overeem meende, dat de afgevaardigde van de arbeiders-orga nisatie ais zoodanig reeds zijn banden vol heeft en dus geen gelegenheid kan vinden daarnaast nog eens de noodige aanteekenin- gen te maken, terwijl c> heeren Hofland, Kraan en Noordman betoogen, dat waar het bier toch zeker ook een gemeentebelang geldt, het allerminst een bezwaar kan zijn van gemeentewege een ambtenaar aantewijzen. Van de 'afel aan de overzijde werd echter het gegeven advies niet losgelaten, wat ons in de gegeven omstandigheden niet erg duide lijk was. Het gaat zeer zeker niet aan, zooals de Wethouder Jorissen terecht opmerkte voor iedere organisatie 'n ambtenaar aantewijzen, maar een instituut als bet Georganiseerd Overleg mag hier o. i. wel een uitzondering op den regel maken. Het is ook voor de gemeente van groot belang, dat de behan delde onderwerpen met juistheid en accura tesse op het papier worden gebracht en blijk baar werd door de meerderheid van den Raad deze zienswijze ook gedeeld, want met 10 7 stemmen kelderde het advies van B. en W. We blijven dus in afwachting! Aan het voorstel van B. en W., in zake het verzoek van de Middenstands-Woning bouw vereeniging «Frisia» waarbij steun wordt gevraagd voor den bouw van 41 midden standswoningen werd fiat gegeven, zij het dan ook niet zonder discuseie; zooals met vele SDdere voorstellen, ging het ook hier mede, er werden heel wat woorden over gewisseld, doch ten slotte komt het toch zoo als den heeren werd voorgesteld. Het Is de bedoeling deze 41 woningen te doen plaat sen ten Zuiden van den Barchman Wuytiers- laan achter de z.g. betonfabriekiedere wo ning zal zoo ongeveer f585 per jaar aan huur moeten opbrengeu, dat is dus ruim elf gulden in de week. Dat noemt men tegenwoordig middenstandswoningen I Bovendien zullen de liefhebbers, die lid van «Frisia» moeten zijn, willen zij voor zoo'n woningtje in aanmerking kunnen komen, bij het aanvaarden van het huls f 300 moeten storten als aandeel in het door «Frisia» ingebracht kapitaal, groot minstens f 12300 enz. enz enz. De botte afwijzing van B. en W. om verbeterisg en rioleering van een gedeelte van den Heiligenbergerweg en tot afdoende voorziening in den toestand van den Soester- weg inderdaad 't is geen luxe wat hier gevraagd werd deed raadsheer Rekké van zijn zetel opspringen en slingerde tegen deze wijze van afdoening eenige woorden van protest in de zaal, maar toen hij van den Wethouder van Openbare Werken hoorde, dat het ééne werkje f 12000 ruim zal moeten kosten en het andere maar eventjes f 65000, toen was het stil in de achterste hoekalsof het een nieuwtje was, dat de gemeentekas geen «vetpot» f». Het overige kunnen wij gevoeglijk laten zwemmen, als van te geringe beteekenis, uitgezonderd dan nog de afwijzende beschik king op het verzoek van C. Rijn e. a„ waarbij aangedrongen wordt op verlaging der marktgelden en de tot standkomlng van een overdekte fruitbal. 't Is allemaal heel mooi, doch als je geen centen hebt We springen dus over naar de Rond vraag, dat was nog niet eens het onge zelligste deel van den avond. Genosse Rekké was actief. Hij diende namens een 6-tal andere onderteekenaars, waaronder ook Vrijz. Democraten, een voorstel in, in ver band met het Wetsvoorstel-Rutgers, dat de Tweede Kamer misschien binnen «af zien baren tijd» in behandeling zal nemen en dat, zooals men weet, beoogt de ln. voering der Plaatselijke Keuze, het lieve lingskind van onze geheel-onthouders. De Voorzitter zegt behandeling toe inde volgende vergadering. Mijnheer de voorzitter Wat blieft U, mijnheer Rekké Ik zou gaarne nog vanavond «De man is niet goed», riep Mr. Stadig, op zulk '11 ernstig voorstel kan zoo maar, niet één, twee, drie beslist worden En ook nu berustte de heer Rekké. De heer Mr. Van Traa herinaerde aan

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1