AMSFOORISDHE COURANT. Dinsdag 20 April 1920 No. 9322 70e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleefl. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Afzonderlijks nummers 5 cent. ADVERTENTIËN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en ontelgenings-advertentiBn per regel 20 cent. -:- RECLAMES 1—5 regels f1.53; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentiön op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: F.W.H. OUDENS, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 OVERZICHT. Buitenland. Prins Joachim voor de rechtbank te Ber lijn in zake voorval Adlon-hotel Kapp gearresteerd. Binnenland. Dr. H. W. Ph. E. van den Berg van Eysinga Mr. P. J. Troelstra 60 jaren oud Uit den militairen dienst Pokken- gevallen te Oosterbeek W. Viseer in Cassatie Staatsloterij. De Economische gevolgen van de drooglegging van ons land. x. Men houde nu, wat deze berekening be treft in het oog, dat zich verschillende om standigheden zullen voordoen, en wel ie. dat een dergelijke hooge gistprijs door protectionistische rechten gesteund moet worden; 2. dat de berekening is opgezet op de verhoudings-cijfer in de Schiedamsche bran derijen, doch bijvoorbeeld niet opgaat voor de sNederl. Gist- en Spiritusfabriek* te Delft, welke wel de grootste producent is; 3. dat In verband hiermede bij uniforme stijging van den gistprijs genoemde fabriek in onevenredige mate boven Schiedam be voordeeld zou worden, en wel omdat de betrekkelijk kleine Schiedamsche bran ders wel hun moutwijn aan hun geregelde afnemers kunnen verkoopen, doch in het andere geval met technische spiritus op de wereldmarkt zouden moeten concur- reeren, waartoe hun economische structuur zich niet leent, en ten tweede omdat de Delftsche fabriek een aanzienlijk hooger percentage gist (van 28°/©) maakt uit zijn grondstoffen, en dusdoende een voorsprong van even zooveel malen den toeslag op den gistprijs boven Schiedam zou krijgen. Wat blijkt hieruit? Dat bij een dus verondersteld regeeriugsingrijpen, behou dens een gedifferentieerden toeslag, het Schiedamsche bedrijf tot ondergang ge doemd ware. Geenszins mag hieruit echter de gevolgtrekking genomen worden, als zou dit bedrijf achterlijk zijn. Immers is het toepassen van het z.g. »Weensche procédé voor Schiedam direct afhankelijk van prijzen, en wanneer deze van' over heidswege gewijzigd werden, kan een ander technisch procédé, waarvoor deze prijzen in andere verhoudingen gelden, economisch een grooten voorsprong verkrijgen. Wij willen hierbij terzijde laten het gevaar, dat de gist- en dientengevolge de brood voorziening van ons land zou kunnen loopen, Indien om de een of andere reden Delft als eenige producent van gist zou overblijven. Onze geheele vaderlandsche broodvoorziening zou hierdoor ontredderd kunnen worden. En dit ware een toestand, welke stellig niemand als wenschelijk kan achten Als derde ln de reeks onzer beschouwingen over de drie verschillende groepen in de alcoholindustrie, willen we, na de distilleer derij en de branderij, nog de likeurstokerij in het kort aanduiden. Gewoonlijk betrekt de likeurstokerij de voor haar bedrijf noodlge zuiveren alcohol uit het grootbedrijf, dus van de distilleer ders direct. Doch vroeger kwam het nog veel voor, dat de likeurstokers er zeiven een distilleerderij ie klasse op na hielden, teneinde een zuiveren alcohol voor hun fijne producten te stoken. Men vindt nu bij enkelen onzer voornaamste likeurstokers echter nog een distilleerderij ie klas, waar de afval der likeurstokerij tot spiritus (mauvais gout) verwerkt wordt. Een technische beschrijving van het likeur stokersvak zou ons hier te ver voeren. Laten wij slechts mogen wijzen op de hier te lande verkregen producten, welke reeds sedert eeuwen zulk een uitnemenden naam ter wereldmarkt verwierven, dat de Hol- landsche likeuren nog dikwijls beschouwd wor en als >hors concurrence*! Om deze reputatie te handhaven moest echter onvermoeid gewerkt worden, zoowel In de likeurstokerij zelve, als op debuiten- landsche markten. Onze bekendste firma's op dit gebied zijn wel Lucas Bols en Wijnand Fockink, beide gevestigd te Amsterdam; zij leggen zich beiden toe op de fijne dus dure soor ten. Een ander gebied wordt weer bewerkt door firma's als die van Bootz, Hellebre kers, e.a. Teneinde bepaalde afzetgebieden in ex ploitatie te kunnen nemen, moesten zulke firma's aanvankelijk dikwijls met verlies in het buitenland werken; doch door ener giek volhouden wist men zich overal ter wereld een vaste plaats In bepaalde kringen te verwerven. Een ingrijpen van overheids wege, waardoor bijvoorbeeld het blnnen- landsch debiet zou worden afgesneden, zou ongetwijfeld ten gevolge hebben, dat het geheele bedrijf ernstige schade leed. Ge sprekken welke wij hierover voerden met enkelen onzer bekendste likeurstokers, lever den ons hiervan het afdoend bewijs. En hierbij bleek dan wel duidelijk, dat een compensatie voor de in het binnenland ge leden schade in het buitenland stellig niet te vinden ware, omdat het reeds de grootste inspanning en koopmanschap kostte, om de buitenlandsche afzetgebieden te veroveren, welke thans in exploitatie zijn. Stellig zou dus bij maatregelen tegen de alcoholindustrie een van oudsher vermaard bedrijf, de Holiandsche likeurindustrie, een groot gevaar loopen. Hierbij komt, dat juist een bedrijf als dit een groot aantal indirecte belangen heeft, en tal van belang hebbenden naast zich kent hetgeen hier nog meer het geval is dan bijvoorbeeld bij de distilleerderij. En wat de vraag betreft, welke wij reeds eerder stelden met het oog op de andere takken onzer alcoholindustrie of er moge lijkheid zou bestaan, da iikeurstokersinstal- laties in te richten voor een geheel ander bedrijf, blijkt wel atdoend, dat zooiets even als elders tot de onmogelijkheden moet worden gerekend. Zoo is ongeveer de stand onzer huidige alcoholindustrie. (Wordt vervolgd.) STADSNIEUWS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Donderdag 22 April 1920, op het militaire oefenings-terreinopde Leusdensche Heide een schietoefening met een batterij houwitsers gehouden zal worden. De vurende batterij zal zijn opgesteld ongeveer in de lijn reservoir waterleiding op de Stompert, Piramide van Austerlitzen pl.m. 800 M. ten Z.O. van den straatweg naar Amersfoort en zal in Zuidoostelijke richting schieten. De onveilige strook zal zijn afgebakend door roode vlaggen en een lijn van posten met witte vlaggen. Wanneer geschoten wordt, zal op de ijzeren uitkijkpost na hij het spoorwegkamp de nationale vlag geheschen zijn. Vermoedelijk zal ket schieten ongeveer 11 uur voormiddag aanvangen en om 12 uur 30 namiddag eindigen. Verder vestig ik de aandacht op het gevaar eventueel niet gesprongen projectielen aan te raken of op te rapen. Amersfoort, 17 April 1920. De Burgemeester, V. RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort; Gelezen het verzoek gedagteekend 18 Fe bruari 1920, van A. C. VAN DEN BOOM, alhier, tot het oprichten Van een borstel- fabriek, te drijven door een electromotor van 2 P.K. en 4 electromotoren van'/jP.K. in het perceel gelegen alhier aan de Tuin straat No. 20, kadastraal bekend sectie D nos. 3520 en 3574; overwegende dat den tóen Maart j.l. ten stadhuize gelegenheid is gegeven om be zwaren tegen de boven omschreven oprich ting der inrichting in te brengen en alzoo ingevolge het bepaalde bij artikel 8 der Hinderwet voor den tóen April over het verzoek moest worden beslist overwegende evenwel, dat het onderzoek dat der beslissing dient vooraf te gaan, nog niet zoover is gevorderd, dat het voor laatst genoemden datum zal zijn geëindigd; Gelet op het bepaalde bij het 2de lid van art. 8 der genoemde wet besluiten: de beslissing op het vorenbedoeld verzoek te verdagen- Amersfoort, 15 April 1920. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort, Gelezeu een verzoek gedagteekend 9 Februari 1920, van de firma R. van Dijk alhier, tot het uitbreiden van een steen houwerij, door het plaatsen van een steen- zaag te drijven door een electromotor van 13 P. K. in het perceel alhier gelegen aan den Arnhemscheweg No. 4, Kadastraal be kend gemeente Amersfoort Sectie B No. 2052 (oud No. 1378). Overwegende dat den tóen Maart j.l. ten stadhuize gelegenheid is gegeven om be zwaren tegen de boven omschreven uitbreiding der inrichting in te brengen en alzoo inge volge het bepaalde bij art. 8 der Hinderwet vóór den tóen April over het verzoek moest worden beslist; Overwegende evenwel dat het onderzoek dat der beslissing dient vooraf te gaan nog niet zoover is gevorderd, dat het voórlaatst- genoemden datum is geëindigd; Gelet op het bepaalde bij het 2de lid van art. 8 der genoemde wet; besluiten ds beslissing op het voren bedoeld ver zoek te verdagen. Amersfoort, 15 April 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, N. VELS-HEYN (L. B.) De Secretaris, K. KAAN Jzn. (L. S.) KENNISGEVING. Gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis: ie dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van NICOLAAS DE WAARD om verlof tot den verkoop vau alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drauk, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de beneden voorlocaliteit van het perceel Zuid- singel no. 4 alhier; 2e dat binnen twee weken na deze bekend making een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij hun College kan inbrengen. Amersfoort, 19 April 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 16 April 1920, aan A. C. VAN DEN BOOM en zijne recht verkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een borstel- fabriek te drijven door een electromotor van 2 P.K. en 4 electromotoren van '/j P.K., in het perceel alhier gelegen aan de Tuin straat No. 20, kadastraal bekend Gemeente Amsrsfoort, Sectie D, No. 3520 cn 3574. Amersfoort, 20 April 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Brandstoffen. Wij verwijzen onze lezers naar de mede- deeling van de brandstoffen-commissie, voor komende in een advertentie in dit nummer betreffende de distributie van nog één een heid brandstoffen. Men late den uitersten datum, 10 Mei daarom niet voorbijgaan! Examens. Bij het 17 dszer te Utrecht gehouden tarnen voor de akte L. O. zijn nog ge slaagd onze stadgenooten de damesH M. Bartels, A. P. van Bleisen, W. M. Blom en J. C. de Booy. Mej. M. A. van der Ivaoop is benoemd tot docente aan de kweekschool voor onder wijzeressen te Bloemfontein. De ie Luit. der Cav. D. van Voorst Eve- klnk en de ie Luit. der Inf. J. G. M. v, d. Plassche zijn geslaagd voor het examen der Hoogere Krijgschool. De bronzen gesp voor 18 jaren trouwen dienst wordt op 28 April a.s. toegekend aan den sergeant-majoor-instructeur W. Lancksr van het 16c Reg. Inf. Lager Onderwijs. De plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs houdt a.s. Donder dagmiddag 4 uur ten Raadhuize een Open bare Vergadering Punten van behandeling o.m. Jaarverslag 1919 en schoolbezoek. Verjaardag Prin Hendrik. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik werd gisteren hier en daar, van openbare en enkele particu lieren gebouwen, gevlagd, echter niet van het gemeentehuis. Men vroeg ons, waarom niet. Wij kunnen de vraag heusch niet beant woorden. Amersf. Gemeentebelang. In de Vrijdagavond gehouden jaarver gadering van de Vrijzinnig-Democratische kiesvereeniging »Amcrafoort's Gemeente belang*, werden als bestuurslid herkozen de heeren P. C. Dekker en H. van der Knoop, en gekozen in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Ooster man, de heer G. J. Wichman. De functie van penningmeester werd door den heer Corn. Ruitenberg overgenomen van den heer Dekker. De voorzitter, de heer Kooiman, bracht hulde aan den heer Oosterman, die vele jaren op zoo loffelijke wijze het secretariaat heeft waargenomen. Weensche kinderen. Naar wij vernemen zijn door het Alge meen Comité, alhier, in 't geheel thans 47 Weensche kinderen ondergebracht, waar onder dan behoort het transport van 27 kinderen, dat hier dezer dagen werd aan gebracht. Men zou binnenkort in onze gemeente nog een transport Duitscbe kinderen wach tende zijn. Toelating tot de Groenten veiling. Men deelt ons mede: Reeds ongeveer ultimo Maart is aan B. en W. door het Bestuur der Algemeene Amersfoortsohe Consumenten Vereeniging verzocht ook om niet.handclarcn toegang tot de Groentenvelling te verleenen, doch hierop werd geen antwoord ontvangen. Dit is te betreuren, daar thans geen gelegenheid wordt geboden om collectief in te koopen en de winsten der talrijke groentcnventers te kunaen nagaan. (Wij willen hieraan toevoegen, dat het ons niet duidelijk is, waarom men zich gewend heeft tot B. en W., waarde groenten veiling toch geen gemeentelijke instelling is. Wanueer men zich richt tot bet Bestuur van de be doelde veiling, dan zullen o.i. van die zijde zeker geen bezwaren worden opgeworpen, den toegang ook aan particulieren te ver leenen. Een andere vraag is echter of men het doel zal bereiken, dat men met dien toegang tot de veiling beoogt. De ondervinding zal ook hiet zijn de beste leermeesteres.) RED.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1