Industrie enjmsbondscliool Yoorljereiflenflen Cursus ALPAHIJ NETTE! MEISJES Hilversum. Het Goolsche Comité voor Openlucht- samenkomsten op vrijz. godsdiensligen grondslag houdt Hemelvaartsdag een land dag op het terrein «Boomberg* te Hilversum. N a a r d e n. Zondag reed mej. B. Bijlhouwer uit Naar- den per fiest naast haar broeder in de rich ting Laren. Van twee auto's die hen achterop reden, wilde de achterste de voorste pas- seeren. Bij het voorbijgaan op dien smallen weg greep de auto de fiets van de dame, die daardoor over den grond werd geslin gerd en de auto over het lichaam kreeg. Met een ernstige schedelfractuur en ont wrichten schouder werd zij opgenomen en naar de Majella-stichting te Bussum vervoerd. Haar toestand is zeer zorgwekkend. BINNENLAND. Staatsloterij. De Eerste Kamer is Donderdagmorgen onder voorzitterschap van den heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst bijeengekomen. Bij het wetsontwerp .tot wijziging der wet van 23 Juli 18S5 tot regeling der Staatsloterij hield de heer Vliegen (S.D.) een pleidooi voor een betere bezoldiging der collecteurs en collectrices, die evenals ieder ander de duurte der tijden ondervinden, en wier inkomsten inmiddels niet zijn ge stegen. Het speet spreker, dat de minister daarom geen gevolg had gegeven aan den aandrang uit de Tweede Kamer, om de verhooging der vergoeding van twee op drie gulden te brengen. De Minister van Financiën wees er op, dat er onder de collecteurs volle tevreden heid beerscht. Spr. had van verhooging van den prijs der loten afgezien, omdat er nog concurrentie is van andere loterijen, en aan den anderen kant het gevaar niet denk beeldig is, dat het publiek de duurdere loten niet zoo vlot zou koopen. Men vergete trouweus niet, vervolgde de minister, dat de meeste collectrices weduwen van ambte naren zijn, die op de honderd loten een vergoeding krijgen van f2400 en daardoor een alleszins voldoende vermeerdering harer inkomsten hebben. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Uit den militairen dienst. In verband met een vroeger bericht omtrent een tegen Augustus a.s. te verwachten promotie in de hoogere rangen van het leger, vernemen wij dat, behalve reeds vroeger vermelde opper- en hoofdofficieren, nog e.na. de volgende voornemens zijn eerlang den militairen dienst te verlaten: generaal-majoor Fabius, inspecteur der ves tingartillerie, de kolonel Verbaart, van het ie reg. veldartillerie. Baud van het 3e reg. veldartillerie, Van 't Sant, commandant van de VUIe infanterie-brigade, Hartman, com mandant van de Ie Infanterie-brigade en Fraser, commandant van de stelling van het Volkerak en bet Hollandsch Diep. Pokkengevallen te Oosterbeek. Te Oosterbeek zijn drie gevallen van pokken voorgekomen. De ziekte is over gebracht door iemand, die in het Ruhr- gebied heeft gewerkt. De patiënten worden te Arnhem in de barakken opgenomen, terwijl personen uit de omgeving te Arnhem geïsoleerd worden. Dr. H. W. Ph. E. van den Berg van Eyslnga. Met v. d. Berg vau Eyslnga, die ons dezer dagen door den dood ontnomen werd, is een hoogstaand figuur heengegaan aldus de «Tel.» Een dominee, zooals er weinigen zijn. Maar iemand, wiens beteekenis ook niet in de eerste plaats tot uiting kwam in zijn predikantschap. Slechts zeer enkelen vermocht hij door middel van zijn preeken op de Zondagoch tenden te bereikenangstig-leeg was de groote kerk in Zutfen wanneer bij optrad. Niemand behoeft dit te verwonderen. Als Hegenaan werkend met begrippen, in begrippenspel zich vermeiend, bezigde hij een veelal orthodoxe terminologie, waar van hij den dogmatischen inhoud verfiloso- feerde. Gevolg: dat vrijzinnigen, die niet wijs- geerig geschoold waren of zich van een andere school aanhanger wisten dan hij, zich bij hem niet thuis gevoelden; en dat rechtzinnlgen, die meestal gauw genoeg aanvoelen waar de theoloog gaat zwijgen en de filosoof met zijn redeneering begint, hem indeelden onder de «ongeloovige* predi kers, die bij allen vertoon van schijn toch het wezen van de dingen niet bezat, althans totaal anders zag. Preeken, catechiseeren, huisbezoek-doen ziedaar de drie voornaamste componenten van het hedendaagsche dominee-zijn. Dat wil niet zeggen, dat alle predikanten zich daartoe bepalen, maar 't beteekent toch wel, dat wat zij behalve dat doen, toch feitelijk niet wordt gedaan qualitate qua. Grooten invloed als eatecheet heeft de thans overledene niet gehad. Bijna een van- zelfheid is 't, dat hij zich In huisbezoek niet vinden kon, dat die zijde van >het wondere ambt* door hem vrijwel werd verwaarloosd. Voldoende zal hiermede wel zijn aangetoond de juistheid van de bewering aangaande de plaats, die niet zoozeer zijn beteekenis open baarde. Misschien kan hij aldus niet onjuist wor den gekarakteriseerdhij ia de profeet van de filosofie der religie en van de religie der filosofie, Daarmede is aangeduid zijn wijs- geerlg-godsdienstig of godsdienatig-wijs- geerig standpunt. En tevens 't ligt op gesloten in het woord «profeet* dat hij dat standpunt in den goeden zin des woords heeft gepopulariseerd. De soms geuite bewering, dat hij geen eersterangs-filosoof was, kan gevoeglijk blijven rusten. Misschien Is 't waar, dat hij uiet altijd tot de eigenlijke bronnen terug ging. Maar dat tekort wordt dan weer rijkelijk vergoed door zijn originaliteit, door zijn visionair-zijn, het moment waarin de wijs geer en de dichter elkaar de hand reiken. In welken laatsten zin het woord wijsgeer inhoudt de tweeërlei beteekenis van wijze en wetenschappelijke-in-dea-niet-posltivisti- schen zin. Om dus terug te komen op het standpunt, door v. d. B. v. E. gepopulariseerd. Daarbij denkt men toch wel onmiddellijk aan de groote serie van boeken, die van zijn hand bet licht zagen, en welke reeds bij het doodsbericht vermeld werden. Men moet bewondering koesteren voor de gemakkelijkheid, de genialiteit waarmede deze man wist te schrijven, in een voor goed ontwikkelde maar niet bestudeerde personen begrljpelijken trant, over de allermoeilijkste onderwerpen en problemen. Eveu reeds zinspeelden wij er op en dat worde hier met nadruk gezegd dat hij dichter was. In dien zin dan genomen van het onmiddellijk-ontroerd worden door het mysterie en daaraan in klanken uiting geven. Zijn eigenlijke verzen zijn zeker niet zoo'n mooie openbaring zijner dichlersziel als het proza, waarin hij zijn beschouwingen kleedt. Behalve schrijver was hij spreker. Of beter redenaar. En wel van een zeer bijzonder genre. Nooit zullen we vergeten dien avond, toen wij hem voor 't eerst hoorden: het was in Salvatori, als we ons goed herinneren, voor de vereeniging »De Middaghoogte*. Dr. de Hartog, de «orthodoxe* editie van dr. v. d. B. v. E., had eerst het woord gevoerd, gloeiend, enthousiast, meesleepend. Toen kwam hij, met ietwat voorover gebogen hoofdlang hiugen de dichte, zwarte hareniets looms, iets mats kreeg de atmosfeer. Pover was de indruk dien hij maakte, aan vankelijk; niets had die verschijning mee, en onwillekeurig kwam de gedachte op: «wat zal deze? Dan dat was muziek, de droomerige, zangerige stemdat was als het zachte ruischen van een beekje nu, om ineens te worden als bet helder klateren bij een stroom versnelling waar een val wordt gevormd, ergens in onbekende omgeving, waar je geen water zien kunt nog; dat was een breede katarakt, waar de woordenmassa's werden voortgestuwd met onstuimige kracht, en neergesmeten werden en hóóg spatte op het schuimals betooverd door zooveel schoonheid zaten we daar en luisterden, luisterden En weer werd deinend die stem, bijna monotoon, en zachter en zachter toen was 't uit. Een redenaar van zijn tvpe hebben we vóór noch 11 dien tijd ooit meer gehoord; die welsprekendheid was eenig in haar soort en kan niet worden nagebootst: 't was de welsprekendheid van den kunstenaar bij de gratie Gods. Ook was hij sociaal democraat. Verklaarbaar uit zijn stelsel. Maar psycho logisch een raadsel. Want deze man was een aristocraat des geestes. Daarom ook als volksleider een onmogelijkheid. Als populair mensch in vulgaire beteekenis dus ook een ondenkbaarheid. Een eenzame in die kringen. Natuurlijk. Mr. P. J. Troelstra. Heden, Dinsdag viert Mr. P. J. Troelstra, de leider der S. D. A. P. in Nederland zijn 60e verjaardag. De gelukweuschen van duizenden arbeiders zullen zijn deel zijn en een huldiging van spontaan en hartelijk karakter zal hem ge bracht worden. Wanneer hem vandaag aan zijn woning in Scheveningen een ovatie wordt gebracht, wanneer hij honderden handen zal drukken en veelvouden van honderden felicitaties ontvangen, dan schuilt daarin de warme oprechte dank van een groot deel van het volk voor hetgeen hij voor de arbeiders klasse heeft gedaan. Velen van 't jongere geslacht beseffen niet welke moeilijkheden de pioniers der S. D. A. P., waartoe mr. Troelstra in de eerste plaats behoort, zich hebben moeten getroosten In die eerste jaren van de oprichting. In de jaren toen een sociaal-democraat zoo onge veer vogelvrij was. Toen ventte de jonge advocaat, die al dadelijk een «schitterende carrière bad kunnen maken, met «De Sociaal democraat*. Er. hij had het arm en werd verguisd, niet het miost door vroegere vrienden, die toen het parlementarisme ver eenzelvigden met het grootsten verraad. Voor al wat hij in zijn strijd heeft opge. offerd, voor wat hij voor zijn partij al die jaren is geweest en nog is, verdient hij dubbel en dwara op dezen dag in het open baar te worden gehuldigd. Aanslag op een politie-agent. De dader gewond. Het is gisterenavond in den omtrek der Brouwersgracht te Amsterdam zeer rumoerig geweest. Op den boek der Binnen Visschcr- straat en Brouwersgracht stond een politie agent op post voor een woning van een werkwillige, waar reeds eenige keeren ruiten verbrijzeld zijn. De agent, dia zelf in ge noemde straat woonachtig is, zag een zijner huurlieden, de 37-jarige Bruin van Leeuwen, om kwart over zeven beschonken thuis komen. Daar bij den toestand van zijn buurman kende, wanneer deze te diep in het glaasje gekeken had, riep hij een collega aan, die juist passeerde. Even later werd glasgerinkel in de woning vernomen. Het bleek, dat de woestaard den geheelen inboedel trachtte kort en klein te slaan. Toen hem dit blijkbaar ten deele gelukt was, kwam hij naar buiten, een pikhouweel zwaaiende en liep op den agent toe. Deze trok zijn revolver en sommeerde Van Leeuwen terug te gaan. Toen deze weigerde, loste de agent een schot, dat geen doel trof. Een tweede schot trof den woest aard in het dijbeen. De kogel drong door in het vleesch en kwam er achter uit. De gewonde werd een apotheek binnengedragen en vervolgens per auto' ancard naar het Binnen-Gasthuis gebracht. Er ontstonden eenige volksverzamelingen, die hinderlijk werden. Een maréchaussee- patrouille heeft eenige charges gemaakt. Een agent van politie doodgeschoten. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de politie van hetburc-au Warmoesstraat te Amsterdam onder leiding van den Inspec teur Cohen, een inval gedaan in een nacht huis, ten einde overtreding van de drank wet te constateeren. De gelegenheid. Achter burgwal 27, behoort aan een zekeren Van Putten, die zich al eens had uitgelaten, de politie neer te schieten, als zij een inval mocht doen. Toen de inspecteur en vier agenten het huis binnentraden, na de deur te hebben ingetrapt, vond hij daar 20 30 man, die speelden en sterken drank gebruikten. De agenten wilden het nachtbuis ontruimen en stuitten daarbij op tegenstand, waarom zij van de gummistok en de sabel moesten gebruik maken. Na de ontruiming gingen de agenten de straat op, waar inmiddels versterking was gekomen. Uit het nachthuis werd geschoten op de agenten, die terugvuurden uit zelf verdediging, daar het nachtpubliek zich tegen de politie keerde. Twee agenten werden gewond, n.l. F. J. Draad, die getroffen was in het hoofd en aan de borst en P. J. Breuker, die een kogel in het dijbeen kreeg. Beide gewonden zijn naar het Binnen gasthuis vervoerd, waar Draad spoedig is overleden. De toestand van Breuker is be vredigend. De aanwezige agenten meenden in Van Putten den dader van den moordaanslag te zien, maar deze wist te ontsnappen. Wel werden eenige andere rebellen gearresteerd. De politie heeft in de naburige perceelen huiszoeking gedaan en daar, op een zolder, Van Putten in een bed gevonden. Hij is gearresteerd en op bet politiebureau War moesstraat aan een verhoor ouderwopen, waar hij erkende te hebben geschoten. De politie meent voldoende aanwijzigingen te hebben, dat Van Putten de dader is van den doodslag. De agent Draad, die 28 jaar oud was, laat een vrouw en een kindje na. Overleden. Een kok, die Vrijdagmiddag, staande op een keukenwagon in een spoortrein op het station Holl. Spoor te 's-Gravenhage, met den stroomdraad van de electrische spoor in aanraking kwam en dientengevolge ver wond werd, is in het Gemeenteziekenhuis overleden. W. Visser in cassatie. Willem Visser, die wegens moord op het 13-jarig knaapje L. van Leeuwen in het Oostzanergat door het Amsterdamsche Ge- rechtsbof veroordeeld werd tot 20 jaar ge vangenisstraf, heeft, naar «Het Volk* meldt, cassatie aangeteekend. Van loopjongens gesproken. Een der lezers van het U. D. zendt het volgende aan de redactie van dat blad, om daarmede te lllustreeren, wat men noemt «den geest des tijds* Mijn gezin kreeg tot dusver de kruide nierswaren eenige malen 's weeks bezorgd van uit den winkel van onzen leveran cier, door een jongen, die de bestellingen per fiets rondbracht. De vorige weck kwamen de boodschappen plotseling niet. Telefoon naar den kruidenier: «Hoe zit dat?* Antwoord: «Mevrouw, 'k kan er niets aan doen. De loopjongen vertikt het. De fiets waar hij gewoonlijk mee komt, is stuk, moet gerepareerd worden, komt over eenige uren weer thuis, 'k Heb den jongen willen uitsturen met den wagen, maar daar bedankte hij voor. Hij wil alléén fietsen, niet loopen. Dat is hem te vermoeiend, zegt hij. Als het me niet aanstond, dan moest ik 't maar gauw ver tellen, dan ging hij direct de deur uit en moest ik maar zien dat ik 'n ander kreeg*. De kruidenier heeft natuurlijk z'n hoed afgenomen voor dien jongen, heeft 'm een stoel gepresenteerd en is zelf met den wagen er op uit gegaan, de klanten langs. Dat moet «den geest des tijds* heeten, is 't niet? 423e Staatsloterij. Trekking van 19 April. 3e klasse— ie lijst. Hooge prijzen. No. 6ozt f1500. Nos. 12646 en 13234 ieder f 1000. Nos. 74 en 6117 ieder 400. No. 15269 f200. No. 13877 f 100. BIJEENKOMSTEN. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R.K. openbare leeszaal enbibilo- teek, Nieuwstraat 20. Oudheidkundig Museum, Flehite. Bioscoop Langestraat. Vrijdag tot en met Maandag Bioscoop «De Arend*. Zaterdag Theosofische Leeszaal. ADVERTENTIEN. Begin MEI a a n v a 11 g tan den: Opleidingscursus voor Dienstbode; opleidingscursus voor het examen In Nuttige en Fraaie Handwerken. HET BESTUUR. Aanmelding bij de Directrice. bericht aan de inwoners van Amersfoort, Hoevelaken, Hoogland, Leusden en Stoutcn- burg, dat vanaf MAANDAG 19 APRIL tot en met M A A N D A l! 10 M EI n.H. wordt beschikbaar gesteld één eenheid BrandstoHen en wel tegen inlevering van de Brandstoffeukaart seizoen 1919-1920. Namens de Brandstoffencommissle N. VELS-HEIJN, Voorzitter. C. L. HOEPNER, 2e Secretaris. Amersfoort, 17 April 1920. TE HUUR GEVRAAGD Br. onder lett. A M. Bureau v. d. blad. Te Huur gevraagd 111.1 Mei i of 2 gemeubileerde of ongemenbileerde KAMERS Algemeene Papier Maatseliapplj VRAAGT VOOR HARE ATELIERS VOOR PAPIERBEWERKING ZICH AAN TE MELDEN TUSSCHEN 9-12 UUR EN 2-5 UUR AAN HET KANTOOR: NIJVERHEIDSSTRAAT 3

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 3