AMSFOORTSCHE COURANT. Zaterdag 24 April 1920 No. 9324 70e Jaargang Lunchroom Princense M. VLËESCHHOUWEK REGENMANTELSlij MAISON L'HIRONDELLE GIRO- EN CHEQUEVERKEER MET ALLE PLAATSEN VAN ONS LAND G. KEUNEKE Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleefl. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per post f 1.13. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIÉN 1—6 regels 95 cent; elke regel rueer 15 cent. Bij regelabonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, offideele- en onteigenings-advertentiên per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels fi.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertenti6n op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON i* REDACTEUR: F. W. H. OUDENS, AMERSFOORT OVERZICHT. Binnenland. De Transportstaking met ingang van 28 April a.s. opgeheven onder oude loons voorwaarden Opheffing Staat van Beleg Avondwerk Rijksverzekeringsbank. KENNISGEVINGEN. MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad, De Burgemeester van Amersfoort brengt bij dezeu het navolgende ter openbare kennis. In de eerste zitting van den Militieraad wordt in het algemeen uitspraak gedaan a. vrijstelling van den dienst wegens eigen vrijwilllgen dienst en wegens broeder- dienst b. uitsluiting van den dienst. Voor zooveel betreft vrijstelling van den dienst wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders, doet de Militieraad eerst uitspraak in zijn tweede zitting, welk later zal worden bekendgemaakt. De ingeschrevenen dezer gemeente voor de lichting van het volgend jaar, die vrij stelling wegens eigen vrijwilligen dienst of wegens broedordienst hebben aangevraagd zullen in de gelegenheid worden gesteld desgewenscht die aanvraag toe te lichten of te doen toelichten en vervolgens de uit spraak hieromtrent van den Militieraad te vernemen op Vrijdag, 30 April e.k., te 10 uur voormiddags, te Utrecht in het Gebouw voor Kuneten en Wetenschappen aan de Mariaplaats aldaar. De uitspraak zal voorts door onderge- teekende schriftelijk ter kennis worden ge bracht van den ingeschrevene, die aanvraag om vrijstelling deed. In de eerste zitting van den Militieraad heeft geen geneeskundig onderzoek plaats; sulks geschiedt in een zitting van den Keuringsraad, welke zal worden gehouden op een nader bekend te maken tijdstip. Da aandacht wordt nog gevestigd op onderstaande bepalingen Tegen de uitspraak van den Militieraad omtent vrijstelling of uitsluiting kan biunen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Gedeputeerde Staten der provincie bezwaar worden inge bracht door den Militiecommissaris en door 1. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator. 2. elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zijn vadar, moeder, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert hst daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, in ter secretarie dezer gemeente. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst uitgereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze kunnen geea gevolg hebben. Voor zoover omtrent een en ander nadere inlichtingen worden gewenscht, vervoege men zich ter gemeente-secretarie op een werkdag, tusschen negen «n twaalf voormiddags. Amersfoort, to April 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Economische gevolgen van de drooglegging van ons land. XII. Wij komen nu, na In onze vorige op stellen reeds verschillende directe belang hebbenden bij onze Nederlandsche alcohol industrie naar voren te hebben gebracht, ditmaal tot een belangrijken tak van nijver heid, nl. de melasse industrie, welke zulk een voornaam onderdeel vormt bij de be reiding van gedistilleerd. Doch teneinde dit onderwerp in het juiste licht te stellen, meenen wij hieraan vooraf te moeten laten gaan het een en ander over het technisch verband tusschen suiker en melasse. Wij maken hier dus een uit- Utrcchtschestr. 49. J. VAN HAMERSVELD Jr. stapje op het terrein onzer zoo belangrijke vaderlandsche suikerfabricatle en brengen bezoek aan onze suiker-fabrieken, waar 1 zich toelegt op het verkrijgen van suiker uit onze bieten-, hetgeen, zooals men wel weet, het hoofdtype vormt onzer Nederlandsche suikerfabrieken. In de suikerfabrieken dan worden aller eerst de geoogste bieten gewasschen en gesneden, waarna het verkregen snijdsel in ketels, welke den technischen naam dragen van diffusie-batterijen, van zijn suikersap onttrokken wordt. Na dit uitlogiugs proces heet het ontsuikerde snijdsel »pulp«, terwijl het gewonnen vocht den naam draagt van »ruwsap«. Dit laatste heeft een reinheid van 87 tot 88 pCt., met andere woorden op de 100 dselen bevinden zich daarin 88 vaste deelen suiker. Mat behulp van kalk wordt het ruwsap gezuiverd tot «gezuiverd sap», waarbij de toegevoegde kalk, welke door koolzuurgassen werd neergeslagen in het vocht, als «schuimaarde» betiteld wordt. melasse (dus In eene verhouding van 1 op 4) en 700 kilo pulp. Het afval-product, aangeduid als schuimaarde, kan als meststof dienen, doch heeft om zoo te zeggen geen handelswaarde. Wij bepalen alsnu onze aandacht op de eigenlijke melasse. In vroegere jaren bedroeg de handels- omzet hiervan aanzienlijke cijfers. Het pro duct werd gewoonlijk in vaten verpakt en naar Frankrijk geëxpedieerd. De bedongen prijzen, alweer vóór de crisis, bedroegen toen per 100 kilo melasse per graad suiker f 5, terwijl ruwe suiker f 12 deed en fijne suiker f 15 per 100 kilo. De Regeeringsprijs voor fijne suiker be droeg f 24 50 en voor melasse f 60. Hieruit mag wel de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de suikerfabrieken toen voor een groot deel dreven op den behaalden melasse-prijs. In het prijs-niveau vóór de crisis zou een maatregel, welke de melasse waardeloos maakte, den algemeenen suikerprijs echter eveneens niet onaanzienlijk hebben beïn vloed, en wel op dc volgende berekening: op 16 kilo suiker wordt geproduceerd 4 kilo melasse (van 30 pCt.), welke tegen een prijs gelijk aan de helft van den suikerprijs in waarde overeenkomt met 1 kilo suiker. Eenerzijds zou dus de suikerprijs hoogstens 1/16 kunnen stijgen, anderszijds zal de land bouwer, die zijn akkers met bieten beplant, minder voor zijn product ontvangen. Tus- HOF 40 MEUBELEN Bezoekt de magnzQiicn aan de Papenhotstede Het gezuiverde sap heeft eon reinheid van 92 tot 93 pCt., en bevat verder nog verschillende zouten, ook eiwit en organische kleurstoffen, welke het vocht een kleur ver- leenen, welke het meest doet denken aan die van het lichte Pilsener bier. De genoemde zouten nu moeten worden aangemerkt als de melasse-vormers, wijl één deel zout 4 k 5 deelen suiker verhindert te kristalliseeren. Dit laatste proces geschiedt namelijk in de volgende bewerking, het gezuiverde sap wordt in een luchtledige ruimte uitgedampt tot diksap, dat daarna in de z.g. vacuum- pannen wordt ingekookt. In centrifuges wordt vervolgens de gekristalliseerde suiker van de stroop ontdaan. En dit is dan de melasse. De suiker Welke achter blijft heet ruwsuiker. schen beide resultaten zal een zeker even wicht moeten ontstaan. Bovendien zou deze veronderstelde stijging van den suikerprijs natuurlijk slechts dan kunnen intreden, in dien buitenlandsche concurrentie op de een of andere manier uit te schakelen ware. Welke is nu de taak der melasse in de alcohol-industrie? Het staat vast, dat verreweg de meeste der aldus geproduceerde melasse aau onze verschillende spiritus-fabrieken geleverd wordt. En de meeste onzer suikerfabrieken hadden derhalve leverantie-contracten loopen over termijnen van verscheidene jaren met eerstgenoemde fabrieken, of wel waren zij aangesloten bij de coöperatieve fabriek te Bergen-op-Zoom, (Wordt vervolgd.) Deze melasse werd vroeger nog ettelijke malen «ingekookt»; wel tot drie en vier maal toe; telkens werden daarbij dan kleine hoeveelheden suiker van steeds slechter kwaliteit verkregen. Doch door het aan- brengen van steeds belangrijker verbete ringen in de techniek van het bedrijf, konden ook steeds betere resultaten verkregen worden, zoodat bij het eerste uitlogen reeds een zelfde resultaat verkregen wordt als vroeger aan het eind van omslachtige be werkingen. Kon men een ruwsap zonder zout verkrijgen, dan zou alle euiker uitge kristalliseerd kunnen worden, doch dan zou ook geen melasse worden gevormd. Wij willen nu in cijfers eens nagaan welke hoeveelheden aldus verwerkt en ver kregen worden. In het algemeen ueemt men aan, dat in ons land, nl. vóór de crisis, ongeveer 2 '/2 millioen kilo ruwe suiker geproduceerd werd, en wel op dezee grond slag, dat in de suikerfabrieken van het moderne type per xooo kilo bleten 150 kilo ruwe suiker gefabriceerd wordt, benevens 18/20 kilo melasse, inhoudende 48 pCt. suiker, 12 pCt. zouten en nog verdere eiwitstoffen en kleurstoffen, benevens water. Van de 150 kilo ruwe suiker valt dan bij het eigenlijke raffineeren nog 15 kilo of 15 pCt. melasse af, zoodat 135 kilo suiker overblijft. De verhoudingen zijn dan in kilo's uitgedrukt, dat per 1000 kilo bieten ver kregen worden: 133 kilo suiker, 34 kilo STADSNIEUWS. Bankvereeniging H. L. A. DULLAERT&Co. Amersfosrt, Soest, Utrecht, Steenbergen, Noordbroek Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat aan H. van Nimwegen, ontheffing Is verleend van de verbodsbepaling vervat in art. 2 der verordening tot afschaffiing van den nachtarbeid in broodbakkerijen, met dien verstande, dat door één knecht, voor ten hoogste drie maanden om drie uur des 's morgens met den arbeid in zijne bakkerij mag worden aangevangen. Amersfoort, 20 April 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeenten Schalkwijk, Tuil en 't Waal, Wijk bij Duurstede en Renswoude gevallen van mond- en klauwzeer zijn voor gekomen. Amersfoort, 22 April 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Volkszang Toonkunst. Onze stadgenoot, de heer J. van Sloten, verbonden aan de school in de Beekstraat, is benoemd tot onderwijzer der drie Volks zangklassen Toonkunst. Opbrengst Emm a-bloempje. Naar we vernemen heeft den verkoop van het Tuberculose-bloempje in onze gemeente, Donderdag jl. een bruto-opbrengst opge leverd van f 557-23 '/s- Maatschappij van N ij verheid. Departement Amersfoort. Donderdagavond hield bovengenoemd de partement in hotel Reichmann zijn Alge- meene Vergadering onder voorzitterschap van den heer J. H. van der Meiden. De belangstelling was gering. Inclusief het be stuur wsren 12 leden aanwezig. Na opening is het woord aan den secretaris, den heer E. van Vollenhoven, tot het lezen der notulen en het Jaarverslag. In laatst bedoeld verslag richt de secretaris eenige hartelijke woorden van waardeering bij het afscheid van den voorzitter, den heer J. H. van der Meiden als zoodanig, die dezen avond evenals de secretaris periodiek moet aftreden, en dus voor het laatst den voorzitters hamer zal hanteeren. De steller van het verslag herinnert aan de prettige samenwerking in het bestuur, in 't bijzonder tusschen secretaris en voor zitter en dankt den heer van dt. Meiden voor de moeite sn toewijding die hij zich, tijdens het voorzittersschap van dit departe ment heeft willen getroosten, den man die altijd op den bres stond wanneer het ging om de belangen van het departement of van onze gemeente. Het zou iu strijd zijn met de bescheidenheid, den heer Van der Meiden eigen Jover diens verdiensten als departements voorzitter in den breede uittewijden, doch hij is ongetwijfeld de tolk van de aanwezigen wanneer hij den heer Van der Meiden een eeresuluut brengt met de beste wenschen voor de toekomst. Uit het verslag van den penningmeester den heer C.W.P. Groeueveldt stippen wij aan, dat het afgeloopen boekjaar werd aange vangen met een nadeelig saldo van f 79.78, terwijl de ontvangsten en uitgaven sluiten met een bedrag van f 654.32 (aan contributien (81 leden) werd f511 ontvangen); op 31 December 1919 was het nadeelig saldo aan gegroeid tot f 143.21. Da commissie met de verificatie belast, heeft de bescheiden in volkomen orde be vonden, zoodat den penningmeester dankbaar decharge werd verleend. Tot leden voor het nazian der rekening en verantwoording ovar het boekjaar 1920 werden benoemd de heeren A. C. Koppejan en T. C. R. Smit, die zulks accepteeren. Bestuursverkiezing. In de bestuur» vaca turen J. H. v. d. Meiden en E. van Vollen- hoven worden gekozen de heeren F. J. C. Baron van Hardenbroek van Ammerstol (12 at.) en M. Gerritsen (11 st) resp. als voorzitter en secretaris, die zich deze ver kiezing hebben laten welgevallen. De heer Kemper wenscht, in aansluiting met de woorden in het jaarverslag gericht tot den heer Van der Meiden, ook den af tredenden secretaris, den heer Van Vollen hoven dank en waardeering te brengen voor de vele werkzaamheden tijdens diens functie als secretaris van het Departement verricht. (Applaus.) De voorzitter sluit zich gaarne bij dit betoog aan. Tevens deelt hij mede, dat het plan tot het verkrijgen van een overdekte bad- en zweminrichting wegens de groote onkosten, nog niet ter tafel kon worden gebracht, doch hij brengt de desbetreffende commissie, dank voor de bemoeiingen, die zij zich voor dit plan, dat toch, zoo goed ais volledig, gereed ligt heeft willen getroosten. Waar de rondvraag verder geen bijzonders opleverde, sluit de voorzitter met een woord van dank, ook aan de pers, deze vergadering. Langestraat 106 AMERSFOORT SPECIAAL ADRES IN Lederwaren, Honden artikelen, en Relsbsnoodigdhedan Beleefd aanbevelend. IZ2.Z'ZZZ2ZZZZZZ.ZZZ-2:ZZVZZZZ2Z&Z£! Kerkenbouw. Aan onzen stadgenoot, den heer Herm. Kroes, werd opgedragen het ontwerpen van het plan voor den bouw eener kerk met pastorie ten behoeve van de te stichten nieuwe parochie Terwolde, bij Twello. Met den bouw is bereids aangevangen. Ook de bouw der St. Antouiuskerk to Nijverdal geschiedt, zooals reeds werd ge meld, naar de plannen en onder leiding van genoemden architect. (Eemb.) Gereformeerde Kerk. Onze stadgenoot, de heer G. O. Donner, candidaat, is toegelaten tot het predikambt in dc Gereformeerde Kerken. Evangelische Maatschappij. Naar wij vernemen zal de Evangelische Maatschappij op 19 Mei a.s. haar Algemeene vergadering houden te Amersfoort. Openbare Leeszaal. Wegens den schoonmaak zal de Openbare Leeszaal van 3—13 Mei a.s. gesloten zijn. De melkprijs. Naar het A. D. verneemt heeft de Melk- veehoudersbond j. 1. Donderdag 22 April vergaderd met de Coöperatieve Melkslijters- vereeniging Amersfortia. Besloten werd, om de melk niet lager In prijs te stellen dan ze nu reeds Is, n.l. 16 ets. per Liter. Verder zouden de melkvee houders zich verplichten om geen melk meer te leveren aan de concurreerende inrichting de Geldersche Vallei, die nu reeds beneden den prijs van 16 eta. per L. verkoopt, n.l. voor 15 en 14 ets. De melkveehoudersbond wijt het blijkbaar geheel aan de inrichting de Geldersche Vallei, dat de melkprijzen zijn gedaald en is bang dat de mèlkprijzen door concurren tie van deze fabriek nog lager zullen gaan. Het blijkt wel, dat de coöperatieve melk- slijtersvereeniging Amersfortia geene stelling aanneemt tegen het hoog houden van den melkprijs door de melkveehouders. Bij informatie aan de Geldersche Vallei naar de melkaanvoar, is aan dat blad ver klaard, dat een feitelijk onbegrensde aanvoer tegen verlaagde Mei-prijzen verzekerd Is.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1