KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis vau de landbouwers in deze gemeente, een schrijven van den Minister van Land- bon w, Nijverheid en Handel, d.d. 21 April j.l., No. 6768, 2e Afdeeling, luidende als volgt: De Miuister van Landbouw, Nijverheid en Handel, vestigt de aandacht van de land- boewers op do wenschelijkheid om, in geval zij overlast mochten ondervinden van mollen- vangers, daarvan terstond mededeeling te doen aan den Burgemeester der betrokken gemeente, den veldwachter of Rijksveld wachter. Ook al zal het in vele gevallen niet mogelijk zijn «ogenblikkelijk in te grijpen, dan heeft het indienen van klachten toch dit voordeel, dat kan worden nagegaan in welke tijden, I11 welke streken en wellicht door welke personen overlast wordt aangedaan. Dan kan beter worden beoordeeld door welke maat regelen dit euvel kan worden gekeerd. Amersfoort, 29 April 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. KENNISGEVING. o De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in deze gemeente gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 30 April 1920. De Burgemeester voornoemd' v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat in de gemeenten Rhenen en Vleuten gevallen van mond- en klauwzeer zijn voor gekomen. Amersfoort, 3 Mei 1920. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis: 1 ie dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van A LIJ DA ANTONIA DE KRUIJFF, weduwe van Jan Hoenderdaal, om verlof tot den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik tor plaatse van verkoop, in de beneden voorlocaliteit van hot perceel Achter de Heiligen Geest No. 3, alhier; 2C dat binnen twee weken na doze bekend making een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij hun College kan inbrengen. Amersfoort, 1 Mei 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn. (l.s.) Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 37 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis: ie. dat bij hen is ingekomen een verzoek schrift van MARIA CATHARINA VAN DE MEERENDONK om verlof tot den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de be neden localiteit, gelegen achter den winkel van het perceel Leusder weg No. 14, alhier; se, dat binnen twee weken na deze be kendmaking een ieder tegen het verleunen van het verlof schriftelijke bezwaren bij hun College kan inbrengen. Amsrsfooort, 1 Mei 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Exam ens. De dames E. Th. W. Thien en H. Voogd, van hier, slaagden te Utrecht voor het examen L.O. Stenografie. Onze stadgenootc mej. J. G. M. Scholte slaagde op 15 April te Utrecht bij de prak tijk-examens van het instituut Pont voor Kantoor-stenograaf Nederlandsch (130 letter grepen per minuut gedurende 10 achtereen volgende minuten), terwijl mej, C. J. Cor- nelissen, eveneens van hier, slaagt e voor onderwijzer Nederlandsch (100 lettergrepen per minuut gedurende 10 achtereenvolgende minuten.) Militaire Mutatie. De Luit. Kol. C. Sandt van Nooten van het 1 K.H, is met ingang van 1 Juli a.s. over geplaatst bij den Staf der Cavalerie en be last met hei toezicht op de Depots Huzaren. De 2c Luit. W. H. de Graaf van het ie Reg. Huzaren is overgeplaatst bij het 3e Rcg. Huzaren. Rijksopvoedingsgesticht. Tot adjucnt-directeur van hut Rijks opvoedingsgesticht is benoemd de heer P. van der Lijn, hoofd van onderwijs aan dit De nieuwe school. Het nieuwe schoolgebouw aan de Wijer straat is dezer dagen gereed gekomen. Kaasmarkt. Op 3 Mei werden aangevoerd 6 wagens, bevattende 1325 K.G. kaas. Prijzen f 55.— tot f 60.per 50 K.G. Handel zeer vlug. Broodkaarten. De Directeur van het Levensmiddelen Bureau alhier deelt ons mede dat het afhalen der broodkaarten veel te wenschen overlaat velen komen te laat, terwijl «en gedeelte der inwoners de kaarten in 't geheel niet afhaalt. Deze handelswijze dwingt de bakkers brood te verkoopen zonder bon. Het gevolg is dat de bakker niet voldoende Regeerings- grondstof terug outvangt, ergo zijn voorraad ziet interen of wel verplicht wordt Zeeuw- sche Bloem tegen een zeer hoogen prijs bij te koopeu, wat oorzaak moet worden van een hoogeren Broodprijs. Algemeen wordt verondersteld, dat de Broodkaarten spoedig worden Ingetrokken, Zulks is niet het geval. De Minister vindt nog geen redenen aanwezig welke hem kunnen doen besluiten de Brooddistributie op te heffen. Haalt dus allen Uwe Broodkaarten op tijd af. Prlnsessed ag. Het kinderfeest, georganiseerd door de Oranjevereeniging ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Juliana, is schitterend geslaagd. Het feest werd geopend door den burge meester. als voorzitter der Oranjevereeniging. De kinderen werden aangenaam bezig gehouden door den heer Proper, goochelaar uit Den Haag, terwijl zij onthaald werden op verschillende versnaperingen. Er was muziek en zang. 's Avonds had op het terras een concert plaats door de stafmuziek van het eerste regiment Huzaren, waarvoor eveneens de belangstelling groot was. Magazijn „DE DOM" VARKENSMARKT - AMERSFOORT Speciale afdeeling EIGENGEMAAKTE RINDERKLEEDING 1 Mei-viering. Begunstigd door fraai weder had j.l. Zaterdag de gebruikelijke 1 Mei-viering plaats door S. D. A. P. en Amersfoortsche Bestuurdersbond. Reeds des morgens kwa men een 300 tal arbeiders op den Hof samen met het roode roosje op de borst. Vooraf gegaan door de sociaal democratische raads fractie maakten zij een wandeling door ver schillende wijken der stad. Op den Hof teruggekeerd werd de stoet door een der leden van het Met-cómité ontbonden. 's Middags half twee stelde eveneens op den Hof de demonstratie zich op, welke om ruim 2 uur vertrok. De demonstratie werd voorafgegaan door eenige leden van bet Mei-comité, waarachter volgde de arb. muziekvereeniging »H. J. Hegeraat*. Daarna volgden resp. de besturen der S. D. A P. en A. B, B.. de S. D. raadsfractie, het arb. zangkoor »De Stem des Volks», de S. D. Vrouwenclub, Ned. vereen, van spoor- en tramwegpersoneel, fabrieksarbeiders, metaal bewerkers, typografen, meubelmakers, siga renmakers, gemeentewerklieden, ambtenaren, bakkers, slagers, schilders, kleermakers, handels- en kantoorbedienden, afd. Wouden berg S. D. A. P., de Coöp. Ons Belang terwijl als slot volgde de onthouders be weging. De stoet omvatte ruirn 1500 per sonen. Onder leiding van inspecteur Van Rooyen, die de orde op uitnemende wijze wist te handhaven, trok de demonstratie op volmaakt kalme en rustige wijze naar het plantsoen. De belangstelling langs den weg was overal zeer groot. In de gemeentelijke muziektent welke welwillend door B. en W. onzer gemeente was afgestaan werden door da vcreonigingen »H. f. Hegeraat* en >Dc Stem des Volks* verschillende nummers teil gehoore gebracht. Al» spreker trad op de heer Reijnders uit Utrecht. Na afloop van do meeting ging men kalm uiteen. Gedurende deze demon stratie had er vanwege do S. D. Vrouwen- club In »Amicitia« en in De Keizerskroon* een kinderfeest plaats, waaraan ruim 1000 kinderen deelnamen. Door de Arbeiders Jeugd Centrale was een kinderoptocht ge organiseerd. 's Avonds hadden er 2 vergaderingen plaats die druk waren bezocht. Muziek-, zang- en tooneelvereeniging verleenden hier medewerking, terwijl als sprekers optraden resp. de heeren Timmer en Rosenveldt, beiden uit Utrecht. Na afloop dezer ver gadering ging ieder kalm naar huis. zoodat de Mei-viering hier ter stede kalm en rustig Is verloopen en daardoor een waardig karakter droeg. De Geldersche Vallei, Maandagmiddag werd hier ter stede plechtig geopend de nieuwe fabriek van melkpro ducten >de Geldersche Vallei.* Vele toor- aanstaande siadgenooten waren met hunne dames hierbij tegenwoordigwij merkten o.a. op den burgemeester en den secretaris, den MEVROUW! Voor kleur verandering of opverven van verschoten Jersey's, Blouses, enz. zijn wij een speciaal adres: Firma K. >V. JAEGER FABRIEK KAMPSTRAAT 96-96r. WINKIL LANGE8TRAAT U - TEL. 198 voorzitter van de Kamer van Koophandel, ver schillende leden der gezondheidscommissie, Dr. Kamerling, de voorzitter der gezond- heidscomra. Dr. Schreuder e a. De heer J. K. Knottenbelt, president commissaris der exploitantie, sprak een kort woord van begroeting uit en dankte voor de groote belangstelling. Hij herinnerde aan het feit dat geruimen tijd te Amersfoort vele klachten werden vernomen over de hier ter slede geconsumeerde melk. Dit was aan leiding vor verschillende personen om te trachten een fabriek te krijgen die naar dc cischen des tijds is ingericht, en het resultaat van die pogingen is »de Geldersche Vallei.* De directie zal trachten de melk direct van de boerderij te betrekken en de strengste controle pogen te verkrijgen ook óver het verblijf der koeien in de stallen, des winters, wanneer het gevaar voor het raken van koevuil in de melk het grootst is. Verder is het plan om het personeel der fabriek aan een voortdurend geneeskundig onder zoek te ouderwerpen. Ook zal de melk iederon morgen onder zocht worden of de samenstelling en dc smaak aan de te stellen eischen voldoet, terwijl geheel gebroken is met de onhygiënische beugelsluiting der flesschen en deze is ver vangen door een sluiting met capsules. Het pastcuriseeren geschiedt gedurende 1 '/a uur- b'j ee" temperatuur van 8o°, waar door het vermeden wordt dat de melk een kooksmaak bekomt. Ook geschiedt het schoonmaken der flesschen met water uit de stadsleiding, waardoor de hoogste zuiver heid wordt verkregen. Spr. bracht dank aan den heer de Boer, ingenieur, die bij deze nuttige maatregelen zijn voorlichting heeft verstrekt, en aan de heeren Klijnstra, architect die het uitmuntende gebouw heeft ontworpen, en C. Ruitenberg, aannemer, in wiens beheer hei is uitgevoerd, Hierna werd onder leiding van den ijverigen directeur der nieuwe onderneming, den heer Sieperda, een bekend man op dit gebied* in Amersfoort, een begin gemaakt met de bezichtiging van het gebouw. Dit mag er zijn Ruim. licht en luchtig is het met een overvloed van zindelijkheid. De machines zijn alle van de meest moderne constructie en worden electrisch gedreven. Zij doen, voor zoover mogelijk, al het werk, zoodat een directe aanraking van het personeel inet het product vrijwel geheel vermeden wordt. Nadat het gebouw bezichtigd was werden de machines voor het eerst in werking gezet en de werkingswijze uitvoerig ge demonstreerd, Zooals altijd bij dergelijke offlcieele gelegenheden hadden hierbij eenige komische ongelukjes plaats en kwam da melk wel eens terecht waar ze eigenlijk niet hoorde. De opgeruimde stemming der aanwezige kou daarbij echter slechts winnen ook het slachtoffer hield zich goed. Resumeerende kunnen wij zeggen, dat Amersfoort een nuttige en sierlijke inrich ting rijker is geworden. LIJST VAN Onbestelbare Briefen en Briefkaarten Terugontvangen In de 2e helft der maand April 1920. Brieven Binnenland. Mej. A. v. As peren, Amersfoort Mevr. ter A vest, Bloemendaal H. G. Bakker, Zutphen Mevr. E. Basteleur, Groningen Mej. Th. Buink, Amersfoort Mej. E. Bronkhorst, Barncveld Mej. H. Brouwer. Amersfoort Mej. Anna Dodde, Win schoten W. v. Elling, Hilversum H. Goos, Venlo J. v. 't Hof, Rottterdam Mej. J. de Jong, Nieuw Amsterdam Mej. P. Lablans, Amersfoort Mej. A. Lewin, 's Hertogenbosch Mej. Joh. Louwes, Amersfoort Munn. Amsterdam Ooreboek, Amersfoort Postbus 13, Boxtel A. Sllnkman, Batbmen, Mej. Ida Walet, 's-Gravenhage Mad. W. Wazing, 's-Gravenhage v. Zielen, Schiedam. Brieven Buitenland. Buvekan, Da vos Platz Lewer Esq., Loudon. Briefkaarten Binnenland. No. 3/2/2/3774, gevangenis Utrecht - Mej. F. v. d. Berg, Amsterdam G. J. Boevé Jr., 's-Gravenhage Butselaar, Amsterdam P. L. Folmer, Nijmegen A. Hendriksen, Amsterdam - E. J. Kreijne, Alkmaar Mej. J. v. Leersum, Fam. Nersfarba, Har derwijk A. Terstecg, Antwerpen - M. d. Vliet, Kampen Mej. A. Werkman, Groningen. Briefkaarten Buitenland. Carl Bouk, Berlin Elise Paquoij, Bel- gique Sluismeester, Antwerpen. 5 Briefkaarten zonder adres. 7 Drukwerken. Uit het politie-rapport. Gevonden is een beurs met geld. Sollicitanten naar het bureau! Bekeurd ter zake vau het rijden met een niet verlicht voertuig H. A. B., Mounikcnpad. Terzake van het los laten loopen van vee op den openbaren weg H. V., wonende te Leusden. Overgenomen van de Arasterdamsche politie R. D., verdacht van diefstal gepleegd te Apeldoorn. Hij wordt daarheen getrans porteerd. In de Langestraat werd een oude vrouw, genaamd J. K., wonende Lageweg, aangereden door een wielrijdster genaamd C. de B.. wonende Stoovestraat, waardoor zij kwam te vallen. Dr. Kamerling, die juist ter plaatse aanwezig was, constateerde dat zij eenige kneuzingen bad bekomen. Zij werd bij den bockhandelaar Kramer binnen gedragen en later per politie-brancard naar haar woning gebracht. De wielrijdster trof in dezen geen schuld. Van de politie uit Zwolle Is over genomen J. W., die op Vrijdag 30 dezer alhier op de Varkensmarkt voor bet cafe van De Voogd een rijwiel had ontvreemd. Hij is op 3 dezer naar Utrecht overgebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie aldaar, die hem heeft aange houden. Bekeurd ter zake van in dronkenschap de orde verstoren A. v. d. S., wonende St.-Agathastraat. Van de Utrechtsche politie overge nomen een minderjarige jongen, J. S., wonende Kampen. Hij is naar Zwolle over gebracht. In de Bergstraat sloeg een paard, gespannen voor een wagen, dat schrikte voor een passcerenden auto, op hol. Het paard sprong over het hek van den tuin van den heer Esveld, welk hek het dier diep in de borst drong. Artsenijkundige hulp werd ontboden, doch toen de veearts ter plaatse kwam was het dier reeds dood. Eigenaar was B. J. Bloemendaal, olieslager, Kleine Koppel. De voerman bekwam geen letsel. Persoonlijke ongelukken kwamen er verder niet bij voor. Wegens openbare dronkenschap is procesverbaal opgemaakt tegen: D. P. S., wonende te UtrechtE. M„ Verhoeven- straatM. M., Soestcrweg; A. J„ Molen straat J. J., SoesterwegW. E. W., matroos te Den Helder en G. H., Lievevrouwen- UIT DEN OMTREK. Harderwijk. Hier is plotseling overleden de heer P. Th. Huberts oud-lid van den gemeenteraad, voorzitter van de Kamer van Koophandel, bestuurslid van het Piusgssticht en commis saris van de N. V. Spaar-en Hulpbark. De heer Huberts was 75 jaar oud. Nijkerk. Een 16-jarig meisje werd op den Rijks straatweg Nijkerk—Putten door eenige boerenjongens aangevallen en van de fiets gesleurd. Een passeerende wielrijder die het damesrijwiel onbeheerd zag liggen ging op onderzoek uit en slaagde er in het meisje, dat reeds gekneveld was uit de handen der bandieten, die ijlings op de vlucht gingen, te verlossen. De daders waren in het schemer donker niet te herkennen. Zeist. Het Zendingsgenootschap der Evang. Broedergemeente alhier, heeft van G. een gift van fjsoo.ontvangeD. Burg. sn Weth. stellen den Raad voor de subsidie uit de gemeentekas aan de Openbare Leeszaal te bepalen op f 1868. zulks met ingang van 1 Jan. van dit jaar. In de vergadering van den Raad dezer gemeente, op a.s. Donderdag zal ook ter tafel komen het voorstel tot uitbreiding der gasfabriek tot een totaal bedrag van f 390.000.—. BINNENLAND. Verdedigingsbelasting en Zondagswet. Ingediend is een ontwerp tot verlenging van den termijn waarop de Verdedigings belastingen worden geheven. Het stelt voor, die te heffen tot en met belastingjaar 1933/34. Voorts Is ingediend het ontwerp voor een nieuwe Zondagswet. Kerk verbrand. Te Koog aan de Zaan heeft Zondagavond -.1 nacht een brand gewoed, die men aldaar bestempelde met den naam >ouderwetsch< en die de herinnering wekte aan den grooten kerkbrand 38 jaar geleden te Zaandijk, die ook op een Zondag woedde. Het was ongeveer kwart voor elf uur, terwijl de meeste Koogers reeds in de ver onderstelling waren dat het hevige onweder, dat gedurende bijna een uur had gewoed, was afgedreven, toen men plotseling door een hevigen donderslag werd opgeschrikt. Kort daarna zagen eenige bewoners van de Kerkstraat in den toren van de Her vormde kerk een klein lichtje. Men dacht nog niet aan eenig onheil, doch meende dat iemand met een lantaarn in den toren een onderzoek instelde om te zien of alles in orde was.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2