DURYEA MAÏZENA E.L.T. iL-Iiij wielen ADVERTEERT IN DIT BLAD Toen men echter zeg dat het lichtje grooter werd, kwam men tot de overtuiging, dat er brand was en dus de bliksem den toren had getroffen. In allerijl werd nu de Kooger brandweer gealarmeerd, die heel spoedig met de motor spuit van de V. B. ter plaatse was, spoedig gevolgd door de beide gemeentelijke motor en handspuiten. Inmiddels speelden de vlammen al lustig om den toren en stond de groote koperen haan in rosen gloed. Nu kwamen ook spoedig de Zaandijker motor- en dito handspuit, zoodat nu weldra waterstralen op d«h toren werden gericht. Echter zonder veel resultaat, wel reikten de stralen tot de wijzerplaat, maar de vuur haard zelt werd niet ernstig aangetast. De brandweerlieden oordeelden het noodig met de slangen op het booge dak te gaan, doch de kommandant, de heer K. Jonker, wilde er zijn mannen niet aan wagenhet was te gevaarlijk. Intusschen won bet vuur terrein. Toch hoopte men de kerk nog te kunnen behou- drn, zoodat meerdere hulp niet noodig werd geoordeeld en niet ingegaan werd op den •v hi sch van den assuradeur, de firma Koning en Boeke, die de hulp van de Zaandamsche brandweer wilde inroepen; ook niet toen deze aanbood voor haar rekening de Zaan damsche brandweer te laten werken. Toen eindelijk te kwart over twaalf het dak ook reeds begon te branden, werd aan Zaandam per telefoon om hulp gevraagd, die nu spoedig de grootste motorspuit, met een capaciteit van 1500 L. per minuut, zond. Deze richtte terstond twee krachtige stralen op de vuurzee, die zich inmiddels over het geheele gebouw had verbreid. Vooral aan den Zuidkant en naar de zijde van het kerkhof sloegen de vlammen, aan gewakkerd door den sterken wind, met kracht om zich heen. Het was nu wel te zien, dat het mooie kerkgebouw, gesticht in het jaar t686, niet meer te redden was. Van binnen was het één groote vuurzee, waartegen de acht waterstralen weinig uitrichtten. Toen echter ongeveer kwart over één de toren instortte en naar binnen viel, was het grootste kwaad geweken en bestond niet langer vrees voor de vele houten huizen die vlak bij de kerk stonden. Te ongeveer half twee kon men zeggen den brand meester te zijn. Behalve de muren is niet veel van het eerbiedwaardige oude gebonw overgebleven. Het typisch eigenaardige scheepje, dat voor vele jaren door een reeder ten ge schenke was gegeven, had men nog kunnen redden, doch dat was ook alles. Met de kerk zijn verloren gegaan het prachtige, voor zes jaar geleden gebouwde orgel, afkomstig van de Katholieke kerk te Haarlem, en de waardevolle antieke koperen luchters. Toren, behoorende aan de burgerlijke gemeente, en kerk, het eigendom der Ned. Herv. Gemeente, warer. verzekerd. Een mystificatie. Zoonlief was thuisgekomen. Uit Harder wijk, waar hij diende. Hij was twintig jaar, diende zijn vader land, had dus wat In de melk te brokkeD, vond hij. Maar met melk alleen was hij niet tevreden. Hij beminde geestrijker vocht en had zich daarvan op buitengewoon ongees telijke wijze tegoedgedaan. Na het dozijn versterkende borrels voelde hij zich nog meer. Toen kwam hij thuis. Zondagavond. In een woning aan bet Ondiep te Utrecht. Hij vond niemand. Zijn ouwelui waren blijkbaar uit of bij familie op bezoek. Wat? Had men zoo weinig respect voor hem, den twintigjarigen, vaderlanddienenden zoon, om niet eens thuis te blijven, als hij uit Harderwijk verwacht werd? Hij maakte zich opgewonden en verbol gen. Het stuk in zijn kraag was niet meer voldoende. Pats een stuk In de ruit ook. En nog een. En vervolgens trapte hij een gat in het paneel van een binnenkeuken- deur. En tenslotte brak hij de linnenkast open, smeet den inhoud wirwar over den grond, totdat de kamer een hopelooze uit dragerij leek. Toen eindelijk vond hij, dat hij zijn toorn voldoende gekoeld had, dat zijn rechtvaar dige wraak genoegzaam over de ouderlijke woning bad gewoed, en legde hij zich als ieder gewoon mensch vredig te ruste. Om half twaalf kwamen de ouwelui thuis. Toen zij de woning naderden sloeg hun de schrik om 't hart. De ruiten kapot, een deurpaneel in splinters, de linnenkast leeg geplunderd dat moest 't werk van 'n inbreker zijn. Ze waarschuwden ner veus de politie, die ijlings een paar manne tjes afzond. Deze onderzochten het huis van onder tot boven, en vonden op een der bovenslaapkamers, waar een broeiende drank- walm hing, den zoon slapende. Hazij begrepen, dat zoonlief de wanorde geschapen had, en de gezochte inbreker was. De zelfbewuste held werd overgebracht naar het bureau »ter ontnuchtering», zooals dat heet, om vervolgens weer op den trein gezet te worden naar Harderwijk. In het leger zijn de mogelijkheden voor het manifesteeren van zijn heldhaftigheid wellicht wat grooter en minder storend. U. D. Onmenschelijke verwaarloozingr De politie te Veendam was, naar de »Prov. Gron. Crt.« bericht, ingefluisterd, dat een 24- jarige zoon van den zadelmaker J. K. Eizinga iu de Kerklaan, op erge wijze door zijn ouders werd mishandeld en al sedert jaren was op gesloten. Een inspecteur, vergezeld van een hooldagent, deed een inval in de woning, toen men vermoedde, dat het gezin aan de middagtafel zat. Allen waren gezeten, behalve één de vermiste Johannes Albertus. Spoedig was de ongelukkige gevonden, opgesloten in een obskuur krot met steenen vloer. Als een wezenloozen zat hij daar, in angst en vrees voor de vreemden. Hij gebruikte zijn sober middagmaal. Bijna geen kleeren had hij aaR zijn lichaam en het bed waarop bij moest slapen geleek op een hoop vodden. Ter dekking had hij een oude jas. Op de vraag van den inspekteur, waarom de arme stumper niet mee aan tafel zat, gaf de vader tot antwoord.dat hij te vies was. Het bleek den inspekteur ten duidelijkste, dat hier verwaarloozing en mishandeling in 't spel was, met toestemming van den vader heeft hij den jongen meegenomen naar het politiebureau. Meer dan acht jaren is hij In het krot opgesloten geweest. In heel de Kerklasn wist niemand het bestaan van den jongen en nog veel minder wist men van dit huiselijk schandaal. En dat in het cen trum der plaats. De zusters van het Groene Kruis hebben den ongelukklgen jongen gereinigd en goed gezinde ingezetenen hebben hem van boven- en onderkleeren voorzien. Goedgekleed troffen we hem op het bu reau aan, toen hij bezig was zijn middag maal te gebruiken. Het smaakte hem o zoo heerlijk, in lange jaren had bij niet zoo lekker gegeten. De stumper is echter in die jaren menschenschuw geworden. Johannes Benus Eizinga was Zondag jarig, hij werd 24 jaar. Op het politiebureau was het een feest, een onder onsje, een reddings- feest. Nader bericht men aan het blad, dat het geval wat fel gekleurd is. Het geval heeft ook te Groningen zeer de aandacht getrok ken. Men heeft gevraagd, hoe het mogelijk is geweest, den jongen zooveel jaren ver borgen te houden. Hij moest toch voor de nationale militie loten. Dat nu heeft hij in derdaad gedaan en hij is wegens lichaams gebreken afgekeurd. Dat is ongeveer vijf jaar geleden gebeurd. Men kan dan ook niet zeggen, dat bij acht jaar lang bepaald opgesloten is geweest. De buren hebben den jongen meermalen gezien en wisten hoe het met hem gesteld was. Het blad verneemt nog, dat de moeder •en zenuwpatiënte, een sloof en dat de hoofd schuldige de vader is. De jongen is voorloopig in het gasthuis opgenomen. Hij zal waarschijnlijk onder curateele worden gesteld. Buitenlandsche Kroniek. 1 Mei. De i Mei-viering in het Buitenland is vrij kalm verloopen. In Parijs echter, en ook in enkele steden in Italië, kwam het tot ongeregeldheden, die meerdere slachtoffers eischten. De revo lutie echter, die Bidcgaray had voorspeld, is uitgebleven. Zelfs is de algemeene spoor wegstaking in Frankrijk hoofdzakelijk mis lukt. Daarentegen is 'ie stakingsbeweging aldaar uitgebreid tot de zeelieden en dok werkers, terwijl evenwel de mijnwerkers van plan schijnen zich van actie te ont houden. SPORT. Voetbal. H.V.C. I dat voor de eerste maal op haar nieuwe terrein speelde Zondag, heeft die ontmoeting met eene overwinning bezegeld. Dat is toch zeker een goed voorteeken, temeer waar de overwinning niet onfortuinlijk was. Voor de rust, toen geen van beide partijen het net wist te vinden, was H. V. C. er allesbehalve in. De combinatie wilde niet vlotten en de verdediging was ook niet zoo op dreef als wij anders wel eens gezien hebben en keeper Smit voeldt zich in de nieuwe omgeving blijkbaar nog niet thuis. Na de hervatting als P. E. C. het voordeel van den wind krijgt ziet het er niet erg rooskleurig voor de thuisclub uit. Tegen de verwachting in (men ziet dat meer) speelt H.V.C. nu in eens beter en de Zwollenaren krijgen alle moeite zich hunne tegenstanders van 't lijf te houden. In de gelederen der withemden komt meer vertrouwen en als Van Andel dan den bal toegespeeld krijgt en er mee op Zwolle's keeper af rsnt geeft hij ook dezen het nakijken. Nu krijgen de H. V.C.ers de volgende bekerronde in 't zicht en weten niet meer van wijken. Als Floor dan nog de score tot 2—0 verhoogt, is H.V.C. vrijwel in veilige haven. Zij laten zich dien voorsprong niet meer afhandig maken, hoe zeer P.E.C. ook haar best doet om de eer te redden, wat hun ook zeker toekwam. Intusschenhet einde bracht eene z—o voor onze stadgenooten en daarmede tevens hare intrede in de 4de ronde. Wij mogen, niet waar H.V.C., ook deze ronde met ver trouwen tegemoet zien? Burgerlijke Stand tan Amersfoort, van 23 t/m 29 April 1920. GEBOREN: Antonia, d. v. Joseph Déslré Wery en Willemina Hijmering George Arnold Jan, z. v. Carel Frederik August de Bruijn en Nelly Joanna van Heykoop ten Ham Dirk, z. v. Coenraad Eijkelboom en Evertje de Graaf Johanna Elisabeth Maria, d. v. Autonius Maria Hemkamp en Theodora Gcertruida van Manen Cornelia Jacoba Maria, d. v. Gerrit den Hartog en Engeltje Bremer Clara Johanna Gerarda, d. vsn Andries Leonardus Lablans en Willcmijntje Arlar Albertina Elissbeth, d. v. Johannes Schut en Catharina van Deventer. ONDERTROUWD: Robert Syl van Mlnchin en Joht una Fre- derika Schwemmer Johannes Gerardus van Hoeijen en Gerarda Rijn Hendrikus Albertus Snor en Hendrika Voskuilen Arie Pleim Dekker en Jantje Hendrika Of- fereine—Roelof Waijenberg en Berta Munten Hendrik Adam en Wilhelmina Blom Franciscus Johannes van Diest en Maria Gijtenbeek Jan Ruitenbeek en Hendrika van den Hoek Svbrandus de Jager en Hendrina Jacoba Gerritsen Bartholomew Snel en Geertje Marcus. GEHUWD: Joannes Franciscus Schatorjé en Maria Johanna van Eijk Gregorius Stephanus Bouw en Rengertje Florijn Aaldert van Zacbten en Johanna Maria Reintjes Geert Jan Bakker en Liefke Heijs Antonius Mtchilus Martinus Dulfer en DeboraCoen- radina Boersma. OVERLEDEN: Aaltje van de Bunt, oud 62 jaar, echtg. van Reijer van de Velden Geertruida Alijda Termaten, oud 19 jaar, ongehuwd Thsodorus Vredenbergt, oud 63 jaar, echtg. van Maria Willemina Elisabeth Scheper Gerardina Adriana Louise Sophie Richard, oud 77 jaar, weduwe van Teunis Jan van Os Jitske Polak, oud 72 jaar. weduwe van Thijs Geerts Sporrel Theodorus Johannes Konst, oud 84 jaar, weduwnaar van Jannetje van Rossum Peetje de Wilde, oud 88 jaar, weduwe van Bart Wellerd Peter Lambrechts, oud ander half jaar. ADVERTENT1EN. C. DRAGT Jr., Manufacturenmagazijn »Oud-HolIand«, BAARN vraagt terstond een paar flinke U breekt den hals wanneer de vloer pas gewreven is, maar niet als zulks gedaan werd met Linoleumwas »GLIM«. Dit merk is bovendien het behoud van Uw zeil. HET BESTE ADRES VOOR ALLE Huishoudelijke Artikelen is Ij. v. d. BIJL, Koperslagerij met Reparatie-inrichting. KAXPSTRAAT 17. De nieuwe tijd brenjt nieuwe zeden Het oude heelt thans afgedaan De oude doos hoort tot t verleden Koopt Erdol met den Mi haan. Prijs 37 '/a csnt per groote doos. Niemand behoeft thans een minderwaardig artikel te koopen, daar de prijs van ondanks de prima qnaliteif, nauwelijks in prijs verhoogd is. Let er wel op op dat Duryea Maizena nooit los verkocht wordt en slechts in de bekende gele pakjes in den handel wordt gebracht. Vraagt Uw kruidenier gratis bon voor het nuttige fraai geïllustreerde DÜRÏEA KOOKBOEKJE. DUBYEA is de oorspronkelijke en eenige Amcrikaanscke Jlaizena! Als ieder overtuigd was als wij. WELKE GOEDE EIGENSCHAPPEN ONZE BEZITTEN dan kon er niet genoeg geleverd worden, daar dit HET BESTE UIT HET BESTE is; sierlijk, snel, sterk, duurzaam en ook nog billijk in prijs. INDIAN agent W- VAN BEEK HIM A-agent BONDS-MOTOR- EN RIJWIELHERSTELLER Grooto Keparalie-iurichting voor olb fabrikaat Kjjwiel of Motor. Kerkstraat 4-6 Telefoon 457 Amersfoort

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 3