AMEKSFOORTSCHE COÏÏEAR Donderdag 6 Mei 1920 No. 9329 70e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „DE AMER8FOOUTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleefl. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per post fi.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENT1ËN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officleele- en onteigenings-advertentiSn per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels f1.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentiün op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 OVERZICHT. Buitenland. De spoorwegstaking in Frankrijk. Binnenland. O.W.-BelastingUitkeering aan gemeenten. GEWISSELDE STUKKEN. Door B. en W. werden de volgeude stukken met den Raad gewisseld: Woningbouw. In de vorige raadsvergadering werd door den heer Hofland de vraag gesteld, hoe de houding van ons College was t. o. v. de plannen der vereeniging >Goed Wonen». De mededeellngen, die de Voorzitter in antwoord op die vraag aan den Raad toezegde, laten wij thans hier volgen. Voorop moet worden gesteld, dat hetgeen volgt niet in 't bijzonder de plannen van de vereeniging >Goed Wonen» geldt, maar in 't algemeen het woningvraag stuk in deze Gemeente. Toen onlangs nieuwe plannen voor woningbouw aan de orde kwamen, meenden wij, alvorens daarop een be slissing te nemen, ons rekenschap te moeten geven van de gevolgen van de reeds gereedgekomen en nog in uitvoering zijnde plannen. De lange duur der werken en de groote veranderingen, die gedurende den bouw zijn ingetreden, maken het wenschelijk, dat de algemeeno stand van zaken door ons College en ook door Uw vergadering aan een ernstig onderzoek wordt onderworpen. Het was dan ook ons voornemen Uw Raad de noodige inlichtingen te verstrekken, waartoe de vraag van den heer Hofland nu aanleiding geeft. Om CJ een kijk te geven op den algemeenen toestand laten wij nu eerst een overzicht van de plannen vol- Aantal woningen waarvan ln voorbe reiding of in aanbouw Woestijgerweg terrein I 108 108 II 18 18 III 23' 123 108 Soesterkwartier 312 312 »St. Ansfridus» 112 112 »V. I. O. S.« 60 60 «Frisia 4i 4' Gem. middenstandsbouw 53 53 Gem. bouw semi-permanente woningen S3 53 Totaal 988 249 739 Bij onze beschouwingen over het woningvraagstuk werd o. a. opgemerkt, dat door het laten uitvoeren van nog meer plannen tegelijk met de reeds aangenomene, de Gemeente zeer waarschijnlijk meewerkt tot verhoo ging van de toch al tè hooge bouwkosten. Immers wanneer de hoeveelheid werk belangrijk grooter is dan de beschikbare arbeidskrachten met de beschikbare materialen in een bepaald tijdvak kunnen verrichten (hierover zullen wij U aanstonds nog een paar cijfers meedeelen), zal ieder werk niet in den daarvoor ten hoogste noodig te achten tijd gereed zijn, zal de hoe danigheid verminderen, zal er ten slotte als van zelf een verhooging van de bouwkosten ontstaan, Het ge volg zal zijn, dat er hoogere huren moeten geheven worden, dat er wellicht tekorten ontstaan, die op den duur niet meer te dekken zijn, terwijl ten slotte een en ander noodzakelijk leiden moet tot een zekeren stil stand in het bouwbedrijf, omdat niemand meer de groote risico's durft te aanvaarden. Voorts meenen wij, dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat door nog meerdere plannen aan de orde en in uitvoering te brengen, tengevolge waarvan zal de uitvoering slagen meer arbeidskrachten van elders moeten betrokken worden, de vestiging van de bij den bouw betrokken arbeiders in de hand wordt gewerkt. Daardoor verliest de aanbouw een deel van z'n betee- kenis voor de wonlngnoodlijdende ingezetenen van Amersfoort, terwijl de kans groot Is, dat bij vermin dering van de bouwbedrijvigheid de Gemeente en de arbeiders de last der werkloosheid zullen ondervinden. Bovendien is het plicht van de Gemeente na te gaan of de gewenschte verhouding tusscben de sterkte der verschillende groepen der bevolking wel aanwezig is en behouden blijft. Welke zijn nu de beschikbare arbeidskrachten, van wie wij spraken. Wij kregen van den Directeur van Bouw- en Woning toezicht een overzicht van het tekort aan werklieden op 17 Maart j. 1. Daaruit blijkt, dat op 17 Maart j. 1. in totaal aanwezig waren 164 timmerlieden en 134 metse laars, terwijl er een tekort was van u timmerlieden en 61 metselaars. De algemeene Indruk ia, dat de toe stand steeds erger wordt. Deze cijfers beschouwende is het o. I. duidelijk, dat het voorbarig uitvoeren van nog meer plannen de woningvoorziening en den woningtoestand ernstig in gevaar brengt. Immers het veel te kleine totaal aantal werklieden zou dan verdeeld worden over nog meer werken, 't Gevolg zou zijn (afgezien nog van de straks reeds genoemde nadeelen), dat van de werken, die nu onder handen zijn een aantal werklieden zou worden afge trokken naar den nieuwen aanbouw, waardoor de uit voering van de thans onder banden zijnde plannen nog meer vertraging zou ondervinden, terwijl de nieuwe plannen grootendeels alleen op papier zouden bestaan. Omdat wij ons in de eerste plaats laten leiden door het belang van de woningvoorziening zelf, zijn wij van oordeel dat de ingediende en eventueel nog In te dienen plannen een oogenblik moeten rusten. Thans moeten wij no gde aandacht van U w Raad vragen voor den flnancieelen kant van bet woningvraagstuk. Omdat dit niet het voornaamste punt van onze over wegingen uitmaakt, maar niettemin van groot belang is, zullen wij geen uitvoerige, tot In kleinigheden uit gewerkte financieele berekeningen geven. Het volgende moge voldoende zijn. Voor de thans onderhanden zijndo of pas gereed ge komen plannen zal de gemeente in do tekorten op de exploitaties naar schatting jaarlijks hebben bij te dragen Voor het Soesterkwartier (312 woningen; bijdrage geschat op f35 per jaar en per woning f 17160.— Voor Woestijgerweg (to8 woningen;bijdrage geschat op f 50 per jaar en per woning 5300. - Voor St. Ansfridus (112 woningen;bijdrage geschat op f60 per jaar en per woning - 6720.— Voor V. I. O. S. (60 woningenbijdrage geschat op f 65 per jaar en per wonisg - 3900.— Totaal f 33080. Voor >Frisia< moet thans een bijdrage in eens van bijna f40.000.— worden gevonden, terwijl de stichting van 53 semi-permanente woningen op 't oogenblik in voorbereiding aan de gemeente ongeveer f25000.— in eens zal kosten. Wanneer daarbij in aanmerking wordtgenomen.dat al deze kosten (waarbij nog niet is gerekend de toelage op de te bouwen Gem. middenstandswoningen) in de naaste toekomst nog veel grooter zullen worden, (de aanbesteding V. I. O. S. is reeds een voorbeeld), dan zal het U w Raad, kennende den financleelen toestand van de Gemeente, duidelijk zijn, dat niet op dezen weg mag worden voortgegaan. Wanneer nu de meening mocht zijn gewekt, dat ons College minder gunstig gezind zou staan tegenover het woningvraagstuk dan voorheen hel geval was, dan is die meening niet juist. Niets zou ons aangenamer zijn, dan zoo spoedig mogelijk dit vraagstuk in deze gemeente tot oplossing te brengen. Maar wij mngen bij het koesteren van dezen wensch de werkelijkheid niet voorbij zien. Wij moeten rekening houden met veie en velerlei factoren, die daarbij mede van be lang zijn. Onze conclusie, ten slotte, is deze Het is in de eerste plaats in 't belang van de volks huisvesting zelf, en in de tweede plaats in 't belang van de Gemeentefinaneiön, dat geen nieuwe plannen worden toegestaan, vóórdat de plannen in den aanvang van dezen brief genoemd, hare voltooiing naderen, de flnancieele gevolgen daarvan bekend zijn en het resultaat t. a. v. den woningnood eenigermate kan worden nagegaan. Noodwoningbouw. Wij doen Uw Raad hierbij toekomen een plan voor den bouw van 53 noodwoningen, 't welk ons aanleiding geeft de tot volgende opmerkingen. In deze Gemeente is tot nu toe niet tot het bouwen van noodwoningen overgegaan uit principieele zoowel als practische overwegingen. Eenerzijds werd gevreesd voor het dalen van het wonlngpeil en anderzijds, dat niettegenstaande de geringe bouwkosten de nood woningen tenslotte door kortoren levensduur en het daarom noodzakelijk zeer hooge afschrijvings percentage, toch nog zouden blijken duurkoop te zijn. Daarom werd aan krachtige ter handneming van den bouw van definitieve woningen de voorkeur gegeven. In 't algemeen staat ons college t.o.v. den bouw van noodwoningen nog op dit standpunt. Op 't oogenblik echter maakt de practijk het wen schelijk, dat de Gemeente beschikt over een niet te klein aantal noodwoningen. In de eerste plaats namelijk, komt het herhaaldelijk voor, dat zich bij het woningbedrijf gezinnen aanmelden, die doen vreezen geen „goede bewoners" te zijn, maar die toch moeten worden geholpen. Deze gezinnen krijgen geen nieuwe woning, maar zoo mogelijk een goede oude woning In de binnenstad. (Voor deze ge> zinnen bestaat de mogelijkheid om bij >goede en nette bewoning» over te hulzen naar een betere en zoo mogelijk nieuwe woning.) Dit nuttige opschuivings-systeam kan slechts op kleine schaal toegepast worden, omdat het aantal dragelijke oude woningen zeer beperkt Is. Het aantal >overgangswoningen» moet dus worden aangevuld. In de tweede plaats moet een aantal krotwoningen worden opgeruimd. (Van de bestaande onbewoonbaar- verklaarde woningen zijn nog 27 stuks bewoond). Het voormalige koetshuis op Berg en Dal, Ingericht tor de onderbrenging van gezinnen, moet worden gesloopt en eenigc woningen in het Soesterkwartier moeten verdwijnen voor de daar te bouwen nieuwe woningen. Bijna alle bewoners van deze krotwoningen en ook van de Soesterweg-woningen vormen gezinnen, die niet in nieuwe woningen ondergebracht kunnen worden. Voor deze gezinnen zijn dus ook «nvergangswonlngen» noodzakelijk. Dit zijn de redeaen, waarom ons college, met hand having van het standpunt In "t algemeen t.o.v. den noodwoningbouw, zich genoodzaakt ziet bijgaand plan aan den Raad over to leggen. Om het vormen van een buurt van noodwoning- bewoners te voorkomen zullen de woningen worden gebouwd op drie verschillende terreinen, t.w. een 19-tal aan de Coninckstraat, een 24-tal In het Soesterkwartier en een 1 o-tal In het Woestijger-kwartler. Ophot eerst genoemd terrein zullen con 25-tal krotwoningen moeten worden gesloopt. Het terrein In het Soesterkwartier maakt deel uit van de terreinen bestemd voor definitieven bouw. Slechts één bestaande woning behoeft gesloopt te worden om het terrein geheel vrij te maken. Het terrein aan den Woestijgerweg Is aangekocht bij raadsbesluit van 19 December 1919 en van 30 Maart 1920. Tenslotte nog iets over de kosten. In de bij het besluit behoorende berekeningen kan uw Raad zien, dat dc totale kosten zijn geraamd op f 241.735. Hiervan betaalt bet Rijk 90 pCt. of 217.561,50 en de gemeente 10 pCt. of 24.173,50. Omtrent de dekking van dit bedrsg moeten wij uw Raad hetzelfde zeggen als in den brief over >Frisia< Is gezegd: hieromtrent zullen wij een afzonderlijk voorstel doen. De lage huurprijs (geraamd op f 1.75 per week) is een govulg van het feit. dat de te bouwen nood woningen vooral bestemd zijn om de gezinnen uit krotwoningen op te nemen. De meeste van deze ge zinnen betalen zeer lage buren9 bewoners b.v. van de 25 te sloopen woningen aan de Coninckstraat betalen minder dan één gulden, bewoners betalen één gulden, 5 bewoners betalen van f 1.— tot f 1.50, één bewoner betaalt f 2.50. (Vier woningen worden niet bewoond.) Aannemende voorts, dat ceudeel van de noodwoningen verhuurd wordt aan betere gezinnen voor korteren tijd voor f 3.— per weok, dan mogen wij den gemiddelden huurprijs niet boven f 1.75 ramen. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de noodwoningen in verband met de constructie e.d., gedurende 10 Jaar ter bewoning moeten dienen. De Raad der Gemeente Amersfoort; Gelezen de voordracht van Burgemeester en Wet houders van den 26 April 1920, Afd. I, No. 1399; Overwegende, dat de dringend noodige betera huis vesting van verschillende gezinnen, thans in krotwonin gen verblijvende, en een goede werking van het op schuivingsstelsel, den bouw van noodwoningen nood zakelijk maakt; Gelet op het advies van de Gezondheids-Commissie d.d. 14 Februari 1920, No. 50; Gelet voorts op de Woningnoodwet 1918, alsmede op het Kon. Besluit van den 25 Juli 1918, Stbl. 485; BESLUIT: I. over te gaan 'ot den bouw van 53 noodwoningen, overeenkomstig de bij dit besluit behoorende teekenin- gee, globale bcgrooting en exploitatie-rekening; II. tc bepalen, dat do onder I genoemde woningen, op grond van de gedachte constructie, godurende 10 jaar ter bewoning moeten dienen: III. voor dc uitvoering van den bouw en de vorming van bouwterrein van de onder I genoemde woningen een bedrag beschikbaar tc stollen van f241.735.— en daarvoor een bijdrage uit 's Rijks kas aan te vragen en te aanvaardbn van f 217.561.50.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1