Bel dan op No. 42 >4 Electrische Is Él malerij STADSNIEUWS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door E. A. A. VAN DEN BOGAERT ingediend verzoek met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van een passement- fabriek, te drijven door drie electromotoren van 1 RK. en een electromotor van 5 P.K, in het perceel alhier gelegen aan de Sluisstraat No. 4 bij het Kadaster bekend onder Sectie D, No. 1667 (ged.) op de Secretarie der gemeente ter visie liggen, en dat op Woensdag, den 19 Mei aanstaande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadhui re wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één o( meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van die inrichting in te brengen. dat een door H. MEESTER ingediend verzoek met bijlagen, om ver gunning tot het uitbreiden van zijn kuiperij, door het plaatsen van een electromotor van 3 P.K. in het perceel alhier gelegen aan de Hellestraat No 9 bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 5036 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Woensdag, den 19 Mei aan staande, des voormiddags te half elf ure ge legenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfooort, 5 Mei 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 4 Mei 1920 GEBR. HüSKEN en hunne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot'het oprichten van een meubelfabriek, te drijven door een elec tromotor van 5 P. K. een van 3 P- K. een van 1. P. K., en 2 electromotoren van 2 P. K. in het perceel alhier gelegen aan de Kamp straat, No. 77 kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E. No. 3971, DE N. V. SPAANDER'S OPTISCHE SLIJPERIJ en hare rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichteu van een optische slijperij, te drijven door drie electromotoren resp. van 16 P. K., 7 P. K. en j P. K. in het perceel alhier gelegen hoek Eero- en Sluisstraat kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D. No, 1667. Amersfoort, 5 Me? 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeente Loencn gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 5 Mei 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Cavalerie. Dit jaar zal door het te Reg. Huzaren gedurende 5 dagen oefeningen worden ge houden in de omstreken der stad. Examens. Mej. C. J. ten Bosch, directrice der Indu strie- en Huishoudschool, alhier, is aange- wtzen tot lid van de commissie voor het examen Koken en Voedingsleer, uitgaande van den Bond van Leeraressen bij het HuUhoud-onderwijs. Mej. A. W. Greeuw, leeraies aan deze school, werd plaatsver vangend lid. Nog werd mej. ten Bosch plaatsvervangend lid voor het examen Huishoudkunde en Be handeling der Wascb. Alles behoudens goed keuring door dsn minister. Dr. Jorissen. Dinsdag jubileerde dr. Jorissen. Wij ont- leenen aan ds «Eembode» het volgende artikel over hem: Vandaag jubileert dr. Jorissen. Een kwart eeuw telt onze gemeente hem onder hare meest verdienstelijke ingezetenen. En dit feit mag, gezien de plaats die onze Hebt U oen Taxi of Auto noodiii? doktor in het maatschappelijk leven en meer speciaal op Katholiek terrein met eere ver vult, niet passeeren, zonder hier een woord van waardcering en hulde te brengen voor hetgeen hij op velerlei gebied praesteerde. Zeer gezocht medicus met drukke practijk, die bijna den geheelen mensch in beslag neemt, wist dr. Jorissen met zijn wondere en benijdenswaardige werkkracht immer lijd te vinden om zich aan velerlei maatschap pelijk werk te wijden en op Katholiek ge bied t« steunen al wat in het belang der goede zaak wordt aangevat, Voor de sociale nooden van het heden had dr. Jorissen immer eett open oog en een ontvankelijk hart, en plichtgetrouw wijdde hij zich steeds aan allerlei maatschap pelijke verplichtingen, die hij zich ten bate der gemeenschap belangloos en vrijwillig oplegde. Dr, Jorissen is een veelzijdig man en op zeer verscheiden terrein leverde hij belang loos nuttig werk. Als medicus mogen wij hier dankbaar herinneren aan zijn hulp bij het stichten van 't grootsche St. Elizabeths gast- of ziekenhuis enz. Geen gebeurtenis van beteekenis had in het Katholiek leven onzer stad plaats of dr. Jorissen was er bij betrokken. Militant Katholiek, leidde hij op politiek terrein menig goed geslaagde campagne tegen 't nu afgetakeld liberalisme. Eerlijk in het kiezen van zijn strijdmateriaal, was hij immer onweerstaanbaar in zijn scherpe aanvallen. Pijnlijke ervaringen zijn hem in den loop der jaren natuurlijk niet bespaard gebleven, doch zijn geestkracht werd nooit gebroken. In de kwarteeuw die dr. Jorissen in ons midden doorleefde, gaf hij een navolgens waardig voorbeeld van mooien mannenarbeid, en het burgerlijk zoowel als het Katholiek Amersfoort mag dezen waardigen stadgenoot dankbaar zijn voor hetgeen hij spontaan en niet zelden met veel opoffering voor het algemeen welzijn en voor de Katholieke zaak gedaan heeft, Mogen we dr. Jorissen nog vele jaren in ons midden hebben en moge bij speciaal op dezen dag meer bizonder het gelukkig bewustzijn in zich dragen gewoekerd te hebben met de hem door God geschonken gaven ten bate zijner lijdende medemenschen, ten voordeele der algemeene belangen, en tze Katholieke gemeenschap ten heil.< Dr. Jorissen werd te Heeren veen geboren in 1871, ging in '82 naar de Kostschool te Rolduc en van daar naar de universiteit te Utrecht in '88. Hij promoveerde tot arts '95 en vestigde zich als zoodanig hier stede op dsn te April '96.In 1902 werd bij lid van den Raad, in 1916 wethouder maatschappelijk werk. Nog was hij van '19 lid van de Gedeputeerde Staten. 1910 werd dr. Jorissen benoemd tot geneesheer aan het Rijksopvoedings-gesticht, in 1918 tot hoofdinspecteur der Maltheser- ziekoninriebting. Bovendien was bij genees heer aan het vroegere ziekenhuis aan de Muurhuizen en directeur van het St. Eliza- bnthsgasthuis vanaf de oprichting in 1907 lot nu. Ook is de heer Jorissen geneesheer aan het St. Josephsgesticbt. Voor zijn vele verdiensten werd hij ge decoreerd met het Kruis van Verdienste van de Malthozer orde en dat van het Roode Een woord van gelukwensch ook onzer zijds aan den eminenten plaatsgenoot I rvYrvyvrvvrvvwri A. H. v. NI HU WKEltK M 4 M L. Ueokxlr. 14,Tel 317a, Amersfoort M IN AMEUBLEMENTEN EN M i :-: K l NT'fOK WKUBE I, EN M zoekenden 24; aantal plaatsingen 8. (Over de maand April van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 23, 27 en 7.) Uit het politie-rapport. Aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld J. W 16 jaar, tuinjongen, Leeuwarderadeel, als verdacht van diefstal van een rijwiel ten nadeele van P. W„ landbouwer alhier. Zekeren P. J. F. v. d. B., zich uit gevende als luitenant van het Rcddings- leger (dat. zoover ons bekend, niets met het Leger des Hcils heeft uit te slaan) is proces-verbaal aangezegd wegens het in zamelen van gelden voor dat instituut zonder toestemming van B. en W. I er zakewielr den zonder luidklinkende bel is bekeurd G. de V. Hoogland. J. v. d. K., Hoogeweg, bekeurd ter zake overtreding trekhondenwet, en wel daar de honden niet voorzien waren van lederen halster of muilkorf, dat hij niet was voorzien van een nummerbewijs, dat hij geen drinkbus op of aan de kar had, geen naam en no. op de kar en terzake van wielrijden zonder bel. Bekeurd terzake overtreding van de verordeni. g op de winkelsluiting M. v. B., hulsvrouw van C. J. v. G„ Kleine St. Jans- straat. Voor gelijke overtreding W. de V., Kampstraat. Wegens verontreiniging van den open baren weg H. v. 't K. uit Hoogland. Door het personeel van het posthuis aan den Soesterweg is de woonwagenbe woner L. O. K. aangehouden, die een geld boete van f5.had te betalen. Nabetaald te hebben werd bij weder losgelaten. Terzake overtreding van de bakkers verordening is verbaliseerd J. Th.v. N, Hof. Bekeurd wegens openbare dronken schap H. K., gedomicilieerd te Arnhem W. A. de W,, uit Zeist; «mejuffrouw» E. v. d. S., die onder groot* belangstelling van het publiek op een handkar werd binnen gebracht v. O. woonpl. onbekend G. H., L. Vrouwe straat. Wegens het met een auto voorbijrijden van een lijkstoet is D. H. G. uit Gorkum, bekeurd. Terzake wielrijden in het plantsoen op het verboden gedeelte, is bekeurd J. H Hellestraat. Wegens overtreding der rookverorde- ning is bekeurd J. M„ Kleine Haag. Bekeurd de bestuurder van den vracht auto A 4026 wegens het niet verlicht zijn van het achternummer. De politie te Baarn heeft aangebracht zekere v. d. W„ wonende te Amersfoort, terzake rijwieldiefstal te Baarn gepleegd, waarvoor hij gevankelijk naar Utrecht word overgebracht. Dit gat de Amcrsfoortsche recherche aanleiding, ook in verband met herbaalde dielstallen in den laatsten lijd te dezer stede, om zich naar Utrecht te begeven, alwaar hij werd gehoord door den recher cheur Goorhuis, aan wien hij z«s rijwiel diefstallen, te Amersfoort gepleegd, heeft bekend. Deze zes rijwielen werden ontvreemd onder de opvallende omstandigheid dat zij niet onbeheerd stonden, zoodat de diefstal met groote brutaliteit moest geschieden. in de wasscherij «Gouda» aan den Laarder- weg te Hilversum ingebroken. Ontvreemd werden twee rijwielen, een klok, een na3i" machine en een groote hoeveelheid wasch- goed. Verdacht van dezeu diefstal, al dan niet in vereeniging gepleegd, heeft zich de recidivist R. I.ammertse voorde Zesde Kamer der Rechtbank te verantwoorden gehad. De Rechtbank legde hem vier jaren ge vangenisstraf op. Het Gerechtshof heeft dit vonnis heden in booger beroep bevestigd. N aard en. Toen op 21 Februari 11. twee jongelieden op den Bedekteuweg te Naarden verschenen ontmoetten zij er een Itennis, Durk geheeten. Durk had een vrouw bij zich en een hond. Het dier, anders een goedmoedig beest, legde plotseling een buitengewone kwaad aardigheid aan den dag: zonder de minste aanleiding beet het een der jongelieden in het linkerbeen. Houd je hond bij jeriep zijn kame raad Durk toe. Maak niet zoo'n drukte I voer Durk uit en hij onderstreepte zijn woorden door den kameraad een flinke slag toe te brengen Tevens hitste hij zijn hond tegen den ander op. Deze kreeg nu ook nog een beet in zijn rechterbeen. Durk had zich gisteren voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te verantwoorden wegens mishandeliog van den kameraad. Zijn verdediging komt neer op een beroep op dronkenschap. Was de hond ook beschonken vraagt een der rechters. Het O. M., ntr. Wolfson, meent, dat in ieder geval Durk niet zoo beschonken was dat bij niet zou geweten hebben wat hij deed, Waar hij den hond ook tegen den tweeden getuige opgehitst heeft, vraagt het O. M. Durk's vcroordeeliug tot f20 boete of 30 dagen hechtenis. Durk houdt een pleidooi van twee woorden Voorwaardelijke veroordeeling. Zeist. De bazar van wegeden «Z.J. B. Jonathan» gehouden, heeft ruim f2650.- opgebracht. Na aftrek van noodzakelijk* onkosten zal er ongeveer f2x00,— overblijven. «Hande! en N ij verheid». Op de Dinsdagavond gehouden Bestuurs vergadering van de vereeniging «Handel en Nijverheid» zijn de volgende veranderin gen iri het bestuur aangebrachtvoorzitter de heer L. Houbaer; vice-voorzitter W, K. van Kossum; te secretaris B. Kramer; 2e secr. B. Kraalpenningmeester A. H. Mar tens; commissaris H. A. Vierdig Jr. Daar de heer Van Raalte geen bestuurs functie wenscht te aanvaarden, is er een Gemeentel ij ke Arbeidsbeurs. Overzicht van dc werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand April 720. Afdecllng voor mannen: Aanvragen van werkgevers 149; aanbiedingen van werk zoekenden 599; aantal plaatsingen *64. (Over de maand April van het vorige jasr waren deze cijfers resp 298, 899 en 193.) Afdeeling voor vrouwen: Aanvragen van werkgevers 40, aanbiedingen van werk UIT DEN OMTREK. Examens. Behoudens goedkeuring door den minister is aangewezen tot voorzitster dsr Commissies, belast met het afnemen der examens voor onderwijs in koken en voedingsleer, huishoudkunde en behandeling der wasch mevrouw M. E. LelimanBosch, inspectrice N. O., alhier. Ba me veld. Dertienhoeve. Een groot grondbezitter van elders heeft hier een boerenhofstede aangekocht, die tot nu toe een naam droeg, ontleend aan de vogelwereld. De nieuwe bezitter heeft echter aan de boerderij den naam gegeven van «Dertienhoeve», en wel omdat ie. zijn vader op den I3en jarig is; 2e. hij zich op den i3*n heeft verloofd; 3e. hij op den zelfden datum in het huwelijksbootje is gestapt; 4e. zijn schoonvader eveneens op den 13011 jarig is, en 5e. zijn zoontje op een gelijken datutn is geboren. Zeer zeker beschouwt deze grondeigenaar het cijfer 13 dus niet als een ongeluksgetal. De ruim 85-jarige heer H. M. Hartog heeft zijn bekend* landgoed «Dennenbroek», waar hij ongeveer 61 jaar het landbouw bedrijf heeft uitgeoefend, uit de hand ver kocht aan den heer G. J. van Ingen. uit Den Haag, die deze bezitting, ter grootte van So H.A.. zelf hoopt te betrekken. Bij het academisch examen te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer J. F. Kreiken, geboren alhier. Hilversum. Alhier Is ingebroken in den winkel van heeren mode-artikelen van den heer A. Ho- man aan den 's-Gravenlandschen weg. Voor een waarde van ongeveer f400 is ontvreemd. In den avond van 19 October 19.9 werd BINNENLAND. Tweede uitkeering aan de gemeenten uit de O. W.-b e 1 a s t i n g. Naar wij vernemen is het advies van de commissie uit de Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën, onder voorzitter schap van mr, Kolkman, voor de voor bereiding van een tweede uitkeering uit de Oorlogswinstbelasting aan de gemeenten, thans binnen zeer korten tijd te verwachten, waarna de onverwijlde indiening van een daartoe strekkend wetsontwerp kan worden tegemoet gezien. Onderhuur. Ten aanzien van onderhuur is door den kantonrechter te Arnhem een belangrijke beslissing gegeven. Door een huurder was een deel van zijn woning onderverhuurd, de huiseigenaar zegde de huur op waar tegen geen protest volgde van den huurder maar wel van de zijde van den onder verhuurder. Deze ging naar de huurcom- missie maar vond daar geen uitkomstde commissie beschikte dat zij niet kon helpen waar geen huurovereenkomst bestond tus- schen hem en den huiseigenaar. Deze be schikking werd nu door d*n kantonrechter vernietigd. In het vonnis wordt overwogen, dat ook onderhuurders rechten aan de huuropzeggingsivot kunnen ontleenen en dat die rechten geheel illussolr zouden worden. Indien beschikt werd zooals de huurcommissie deed. De kantonrechter stond den onderverhuurder een termijn toe, ge- durende welken bij nog in het buis kan wonen, stelde het bedrag voor zijn huur vast en bepaalde, dat de oorspronkelijke verhuurder voor het vervolg voor hem als verhuurder zal gelden. De ex-kroonprins. Vandaag is de ex-kroonprins jarig. Hoe in Duitschland nog velen over hem denken, blijkt uit het volgende stukje uit dc «Kreuz- zeituug» van gisteren «Op morgen, den 6en Mei beëindigt de Kroonprins zijn 38e levensjaar. Toen hij in 1882 werd geboren stonden zijn overgroot vader, zijn grootvader en zijn vader, drie keizers aan zijn wieg. Het was Duitsch- lands glansperiode. Thans viert de kroon prins zijn verjaardag ver.van zijn vader land, gescheiden van zijn gezin, in ver banning. Maar zijn overgrootvader, die aan zijn wieg stond, heeft iets dergelijks beleefd. In 1848 moest hij als prins van Pruisen uit Berlijn vluchten en zijn toevluch» in Enge land zoeken. Deze jaren van verbanning waren echter niet alleen een tijd van rouw, maar ook een leertijd voor den prins. Veel harder heelt het lot den kroonprins getroffen, want zijn thans reeds anderhalf- jarig verblijf op het eenzame onherberg zame Wieringen is waarlijk een gruwelijk lot voor een werkzamen man in zijn beste jaren, voor een soldaat en vooral voor hem, die met zijn gansche hart aan zijn vader land hangt. De kroonprins heeft zich politiek in elk opzicht steeds de grootste terughouding op-

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2