AMERSFOORTSGQE COURANT. Donderdag 20 Mei 1920 No. 9334 70e Jaargang BIJVOEGSEL KENNISGEVING KEInctriicle IeukImakerij Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden 11.—franco per post f j.15.- Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIÊN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officleele- en ontelgenings-advertentien per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels f 1.55 5 elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentiën op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT «9, TELEFOON 1 REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT Bij dit nummer behoort een De Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht, Gelet op artikel 162 der Provinciale wet; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het uitvoerig en beredeneerd verslag over den toestand der provincie Utrecht in 1918 tegen betaling van t3,- ter provinciale griffie alhier, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Utrecht, 17 Mei 1920. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN LIJNDEN VAN SANDENBURG, Voorzitter. A. VAN DOORNINCK, Griffier. KENNISGEVINGEN. MILITIE. Vrijstelling van geestelijken enz. De Burgemeester der gemeente Amers foort, maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde inge schrevenen voor de militie der lichting 1921 dezer gemeente door Gedeputeerde Staten dezer provincie op hun verzoek om vrij stelling wegens opleiding tot of het bekleeden van een geestelijk of godsdienstig mensch- lievend ambt ds volgende uitspraken zijn gedaan Gerardus Wilhelmus Bauland, voor een jaar vrijgesteld Peter Gerrit van den Hooff, voor een jaar vrijgesteld Cornelia Marie Antonius de Jong, voor een jaar vrijgesteld Antonius Johannes van Lier, voor goed vrijgesteld Everardus Ludo- vicus Johannes Maria Meijnders, voor een jaar vrijgesteld Antonius Gornelis Ram- selaar, voor een jaar vrijgesteld Michael Henricus van Valkenhoef. voor een jaar vrijgesteld Gerardus VerhaafF, voor goed vrijgesteld Frederikus Johannes Wester voorde, voor een jaar vrijgesteld. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij H. M. de Koningin in beroep worden gekomen ie. door den ingeschrevene, wlen de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2e. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 3e. door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder te en 2e bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet Ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze kunnen geen gevolg hebben. Amersfoort, den i8en Mei 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. zien aannemen. Wel komt nu het verzoek van de gemeente aan den minister wat later dan deze had toegestaan, maar het gemeentebestuur heeft den minister van de omstandigheden verwittigd, en zoo mogen wij hopen dat alsnog de belangrijke dienst voor onze stad gespaard zal blijven. Wij kunnen dus tevreden zijn en hierover verder zwijgen. Waarop wij echter de aan dacht wilden vestigen is, hoe door de weinig diepe studie, die verschillende raadsleden van deze materie hadden gemaakt, zij in de vorige raadsvergadering hun stem op verkeerde wijze hebben uitgebracht, althans doorhun vóór-stemmen zonder discussie van nu hebben doen zien dat zij de geldigheid beamen van de argumenten, die b.v. door ons naar voren werden gebracht en die ook zij in de desbetreffende materie hadden kunnen vinden. Waar het hier van een enkele stem afhing, en er werkelijk een niet te onder schatten gemeentebelang op het spel stond, hopen wij dat dit een aanleiding zal zijn voor de betrokken leden om voortaan te zorgen in hun fractie tot eenheid te komen over de aan te nemen houding in dergelijke belangrijke kwesties, ook door verwerking van het beschikbare materiaal. De gemeente kan er slechts wèl bij varen. De Keuringsdienst. Het behoeft geen betoog, dat wij, na wat wij in ons vorig hoofdartikel over ditzelfde onderwerp hebben gezegd, met groote vol doening gisteravond het voorstel van B. W. inzake den Keuringsdienst met een belangrijke meerderheid van stemmen hebben Het Stenografisch Verslag. In de raadsvergadering is besloten het stenografisch verslag, dat wij aan de ge meente leverden, en dat onze lezers als bij lage der courant ontvingen en voor niet-lezers tegen geringen prijs verkrijgbaar was, niet langer te doen drukken. In de plaats daarvan zal nu de stenograaf 50 ex. van het steno grafisch verslag aan de gemeente leveren, waarvan dan de raadsleden een exemplaar zullen bekomen en de overige ex. voor B. W. en verschillende ambtenaren waar schijnlijk bestemd zullen zijn. Om r.iet den indruk te wekken een oratio pro domo te houden, hebben wij willen wachten tot het punt behandeld was; nu echter voelen wij ons dan ook volkomen vrij om te zeggen wat o.i. het gevolg van deze beslissing zal zijn. Deze is, dat de publiciteit van het in de raadzaal gesprokene door het genomen besluit aanmerkelijk zal verminderen. Van de couranten toch is niet te verwachten dat zij een uitgebreid objectie/ verslag zullen leveren, dat zij iederen spreker recht zullen doen. De persoonlijke voorkeur van den verslaggever voor zekere onder werpen, zijn politieke overtuiging, zijn jour nalistieke geschooldheid, zijn min of meer dere onbekendheid met verschillende behan delde zaken, dit alles bepaalt den aard en rm van zijn verslag. Objectiviteit is vrij 7 buitengesloten. En toch is juist een ob jectief en uitgebreid verslag datgene, waarop het publiek in zekeren zin recht heeft, en wat dan ook door meerdere raadsleden, die thans voor het voorstel van B. W. hebben gestemd, wordt gewenscht. Hoe zullen de verschillende partijen thans in staat zijn te beoordeelen hoe precies de houding was barer woordvoeders in den Raad? Hoe zullen zij ze ter verantwoording kunnen roepen, met welk recht en met beroep waarop Het is toch niet doenlijk voor een ieder naar het gemeentehuis te gaan en het daar open liggende ex. te bestudeeren 1 En al zou de gemeente enkele ex. beschikbaar stellen voor belanghebbenden, dan nog zal de prijs zoo exorbitant hoog moeten zijn, dat wel niemand zich die luxe zal kunnen of willen permit- teeren. Het verslag zal thans de gemeente per jaar en per exemplaar f 60. kosten dat zal zij er dus ook voor moeten rekenen. De waarde van het gesproken woord in den Raad gaat dus grootendeels verloren. Dat dit ontstemming geven moet, niet alleen bij het publick, maar ook bij de raadsleden spreekt van zelf. In Hilversum kwam dan ook in een vergadering, bijna onmiddel lijk volgende op die, waarin het verslag werd afgeschaft, protest uit den Raad er verzoek het steuografisch verslag maar spoe dig weer in eere te herstellen. Wat nu de kosten aangaat: het verslag zooals wij dat leverden, hat verslag dat dus door alla belanghebbenden bijna om niet te verkrijgen was, zou over 1920 de gemeente ongeveer f5000.— gekost hebben. Bovendien was er nogde mogelijkheid om het, eenigszins verkort, tegen een belangrijk geringer bedrag te leveren. Het verslag zooals de stenograaf dat nu in 50 ex. leveren zal, zal de gemeente per jaar drie duizend gulden kosten. Weegt deze geldbesparing nu inderdaad op tegsn de groote nadeelen, door ons gereleveerd? Wij weten niet of de verschillende raads leden, waarvan onsbekend is dat zij zich ge prepareerd hadden het stenografisch verslag te verdedigen en die, door het plotseling afwijkend advies van B. en W. allicht een weinig overrompeld waren en daardoor mis schien wat te vlug maar hebben ja-gestemd, of zij zich wel bewust waren van de draag kracht der motieven die wij hier naar voren brachten. Dat de nieuw-ingevoerde regeling voldoen zal, betwijfelen wij ten zeerste. Wij verwachten dan ook dat er zeer spoedig uit den Raad stemmen zullen opgaan om de oude regeling te herstellen. Of daarbij de verspreiding gaat door middel van onze druk kerij en onze krant, doet niet ter zake. Wie het goedkoopst werkt en op de beste wijze publiceert, moet natuurlijk de voorkeur heb ben. Het gaat hier om de zaak, cn de zaak is, dat de geheele burgerij iu staat moet worden gesteld om te beoordeelen op welke wijze bet bestuur der stad wordt gehand haafd. H A.H.v.NIEUWKERK M L. Reokstr. i4.Tel.317a, Amersfoort M IN AMEUBLEMENTEN EN H M :-: KANTOORMEUBELEN M RAADSOVERZICHT. Dinsdagavond reeds was de Raad weer bijeengekomen, in hoofdzaak om de aan gehouden punten van de vorige zitting af bandelen. Het was een avond vol verrassingen. Over wat niet zeer belangrijk leek werd véól, over wat important scheen niet ge boomd. Om te beginnen met punt 3, liet voorstel in B. en W. om machtiging te verleenen tot ouderhaudsche aanbesteding voor den bouw van 12 woningen in het Soester- kwartier. Wanneer wij ons herinneren hoe in de vorige vergadering daarover hartige woordjes zijn gezegd en naar aanleiding daarvan het voorstel werd aangehouden, dan moest het toch zeker verwondering wekken dit punt thans zonder discussie of hoofdelijke stemming onder den hamer te zien doorgaan. Of kwam het misschien door dat de voornaamste tegen-spreker, de heer Ruitenberg, thans ontbrak? Punt 5 bracht meer emotie. Het ging hier trouwens over «en motie, en wel die van de hoeren Noordewier c. s„ onzen lezers bekend. Aangezien de voorsteller zelf ook al weer niet aanwezig was, verdedigde Overeen1 het voorstel tegenover het af wijzend advies van B. en W. Hij wees op de groote werkloosheid en het groote aantal bouwvakarbeiders die bij de arbeidsbeurs ingeschreven staan. Wanneer die werkloos blijven, kost het de gemeente steeds meer geld. Dat te keeren is het doel der motie. Zij bedoelt trouwens niet absoluut te zijn, want mochten er op een gegeven moment geen krachten beschikbaar zijn, dan zal natuurlijk de werkgever volkomen vrij zijn ze elders te zoeken. Maar wanneer ze wel beschikbaar zijn, moeten ze ook voorgaan. De heer Noordman was van meeniug, dat dit alleen kon gelden voor de ongeschoolde werkkrachten. Volgens wethouder J o r i s s e n was er mis- verstaud over het punt in kwestie. De meening in de afd. was, dat de werkgevers verplicht zijn werkkrachten, beschikbaar aan de beurs, te engageeren tegen loon. Daardoor liep men echter groot gevaar dat de bouw in de war liep, want de bouwers zouden er zich altijd op kunnen beroepen dat er op die condities aan de beurs geen krachten beschikbaar waren en het werk laten slabakken. Opheffing der bepaling was dus noodig in het belang der gemeente, wat trouwens ook de heer Overeem zelf had geconstateerd. Da heer Overeem meende evenwel dat dan gemakkelijk een schikking had kunnen worden getroffen, waardoor de redactie meer elastisch werd en aan de be zwaren zijner fractie werd tegemoet g ekomen. Wethouder Jorissen zegde gaarne toe te zullen pogen de gewenschte elasticiteit aan het artikel te zullen geven, en toen werd ten slotte het punt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 6 ging er op dezelfde wijze door, allee na heel wat warmer discussie. Hpfiand begon met zwaar geschut. B. en W., zeide hij, hadden 2 redenen naar voren gebracht, waardoor het hen onmogelijk was tegemoet te komen aan zijn, Hofland's, verzoek om te zorgen voor snellere afdoening van den woningnood. Motief 1 isgebrek aan werk krachten, no, 2 omdat het zooveel geld zal kosten. Om te beginnen wordt dan »Goed Wonen afgescheept, doch er wordt alvast medegedeeld dat ook andere aanvragers zoo'n antwoord zullen krijgen. Wat nu de werkkrachten betreftde heer Ruiten berg heeft in de vorige vergadering gezegd, dat Is een kwestie van geld. Uit onze stad gaan iederen dag heel wat bekwame arbeiders in het bouwbedrijf naar Baarn, Hilversum enz., omdat zij daar meer kunnen verdienen. Dat brengt tevens nog het ge vaar mee, dat die arbeiders op den duur onze gemeente zullen verlaten. Spr. wijst ook op het algemeens principe der woningwet, die aan de arbeiders vol doende en goedingerichte woningen wil ver schaffen. Moet dat principe nu verdwijnen? Er Is nog zoo'n ontzettend groote achter stand, ook in Amersfoort. Het opschuivings- syateem van semi-permanente woningen is onvoldoende. Mag nu de wei-afdoende voor ziening worden stop gezet, terwijl het ten slotte alleen een geldkwestie is? Neen, wij moeten rustig doorgaan met te zorgen dat ds inwoners een behoorlijke huisvesting zul len vinden. Er zijn hier msnscben in de gemeente, die 1 '/a 1011 verdiend hebben in het vorige jaar. is het dan niet goed te pogen dia menschen belastingen opteleggen, die de gemeente in staat zullen stellen met haar sociaal werk voort te gaan Spr. spoort dus aan om de aanvragers voor woning bouw zooveel mogelijk ter wille te zijn en nen, in tegenstelling met de con clusie van B. en W. De heer Stadig kon met de algemeene beschouwingen v.»n B. en W. een heel eind meegaan, doch wilde een uitzondering maken voor «Goed wonenHij vond de houding van B, en W. ten opzichte van die /ar- eeniging niet billijk. Zij heeft steeds steun gehad van gemeentewege bij het ontwerpen van haar plannen, waarmee ze reeds zeker een jaar bezig is. Bovendien hseft ze groote kosten moeten maken. Een goede taktiek eischt dan ook die vereeniging te blijven steunen; tegenover toekomstige vragers kan men dan een afwijsende houding aan- De heer Van T r a a bestrijdt zijn col lega Hofland. Hij meent dat de houding van de soc.-dem. bij dit punt tegenstrijdig is met die, ingekomen bij de kwestie van de arbeidsbeurs. Toen zeide zij n.l., bevreesd te zijn, dat er nog meer arbeiders hier zouden komen, terwijl er al zooveel hier rondloopen. Nu willen zij weer meer bouwen. B. en W. echter willen juist de gelegenheid tot het meer komen van arbeiders beperken. Wat de geldkwestie betreft: spr. is het met den heer Hofland eens dat dat nooit een bezwaar mag zijn. Maar.... het geld moet er toch zijn 1 Vroeger was altijd nog eenige belasting- verruiming mogelijk, thans echter niet meer. Het is dus noodig buitengewoon voorzichtig te zijn met onze geldmiddelen. Hoe is het mogelijk, volgens onze belastingregeling,

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1