1. 42. Bel dan op N die paar anderhalve-tonner» zwaar te be lasten De wet schrijft ons de grenzen voor, waartusschen wij on» hebben te bewegen. Laat Hofland eens aangeven hoe hij zijn doel wil bereiken. Wij verwachten hulp van het rijk. Maar als het rijk de vriend moet zijn, die de ge meenten moet helpen, dan zegt spr.de hemel beware me voor m'n vrinden! Want die hulp zal de gemeente den nek omdraaien. De ioo opcenten die wij dan zullen krijgen zullen ons plm. f150.000 opbrengen; de be grooting voor iqzo is echter niet minder dan f 900.000! Waar zullen wij de resteerende f750.000 vandaan halen? Spr. adviseert dus het voorstel van B. W. aan te nemen. Hij gaat echter accoord met de hoofdgedachte van den heer Stadig.dat plannen die in «en vergevorderd stadium zijn, moeten worden afgewerkt. Er moet gewaarschuwd worden aan de vereenigingen om niet nieuwe plannen te maken, maar men moet niet te straf aanpakken om teleur- atellingen te vermijden. Hofland repliceert. Hij wil, zoolang er de mogelijkheid van protest is, tegen de berusting van den heer Van Traa prediken. Hij weet wel dat de gemeenten door de maatregelen der regeering nog meer zullen worden geknot, maar meerit dat de gemeenten door de daad moeten toonen dat zij door willen gaan met haar sociale taak. Er moet getoond worden aan het wetgevend lichaam dat dat niet kan. Hij wijst dan nog op het misverstand van den heer Van Traa ten opzichte van arbeiders vestiging. Wijst ook op de onbillijkheid dat aar den villabouw wel een gulden en 90 cent per uur kan worden betaald, doch dat voor onze woningbouw geen geld voor behoorlijke loonen beschikbaar is. Is er dan niets te doen met de goede kern uit de organisaties Zou er niet een hooger uurloon gegeven kunnen worden, zonder dat de bouwkosten stijgen Wij moeten niet ver geten dat de aannemers op de aanneem- sommen groote bedragen leggen tegen mogelijke risico. Als echter de arbeiders er toe kunnen worden gebracht hun ver antwoordelijkheid te voelen, dan zullen zij met meer liefde en beter hun werk doen en daardoor de kosten niet hooger worden. In ieder geval echter moet aan >Goed Wonen* worden tegemoet gekomen. De heer Van Traa merkte nog op, dat wat Hofland eigenlijk wil, niet anders is dan bouwen in eigen beheer. Laat hij dan echter met een voorstel in dien geest komen, dan kan dat door den Raad worden be oordeeld. Maar tot zoolang is het beter een klein aantal huizen af te maken, dan een heeleboel te ondernemen wat niet af komt. En daarop kwam Wethouder Jorisaen nog eens aan het woord. Hij constateerde, dat in de beschouwingen teveel gelet is op de financieele zijde der zaak. Hij echter wil de nadruk leggen op de ftractischren herinnert daarom aan onze rekenboekjes van vroeger, met de sommetjes, als zóóveel werklieden kunnen in zóóveel tijd slechts zóóveel werk doen. Dat is hier het geval. Wat de uitgaande krachten in de ge meente betrefter komen hier ook heel wat arbeiders uit andere gemeenten werken dat zal zich wel tamelijk neutraliseeren. En wat de duiten betreftmen kan geen vuist maken wanneer men geen hand heeft. De regeering laat maar een zeker terrein vrij waarop de gemeente zich bewegen kan. Mochten echter mettertijd de huren aan merkelijk worden verhoogd, en daarop is veel kans, dan worden de lasten voor de gemeente natuurlijk aanmerkelijk verlicht en is er misschien een andere houding mogelijk. Wat »Goed Wonen* betreft, is spr. zich niet bewust van eenlge defini tieve toezegging van het College. Hofland zegt hierop in de vorige ver gadering een officieel stuk te hebben voor gelezen, da* zulks uitwees. Hij constateert nog, dat de hoeren Noordman en Van Traa wel beweren sympa thiek te staan tegenover de idee, maar .lat zij niettemin berusten en du3 de daad achterwege blijft. Alles terwille van het geld! In een felle peroratie schuift hij de schuld op het conservatieve kapitalistische systeem. Wethouder Jorissen leest dan het bewuste stuk van den heer Hofland uit het Stenografisch Verslag voor. Volgens hem blijkt daaruit echter het tegenovergestelde van wat Hofland aanvoerde. De heer Stadig noemt Holland's hou ding tegenover B. en W. smadelijk. Hij vraagt zich af, waarvandaan de groote duurte in het bouwbedrijf voor een groot deel komt. En dan constateert hij, dat dat is ook door de huoge loonen. En waar dit zoo is. meent hij det de soc.-dem. ook mede moeten werken, wanneer er daardoor moeilijk heden komen. Hij is geen tegenstander van de hooge loonen, maar eischt dan ook van Hofland, dat bij niet zal schreeuwen doch medeworkon. Wat «Goed Wonen* aangaat, meent hij dat er op een wijze met deze vereetiigiog is samenge.verkt, waardoor deze vereeniging wel moest denken dat subsidie zou worden toegestaan. Wij moeten niet, zooals de wet houder deed, den klemtoon leggen op de stadhuiswoorden in het desbetreffende schrijven, want die vormen de hoofdzaak nlst. Ook zal de bijdrage der gemeente niet zoo heel groot zijn. De Burgemeester zegt dan nog, dat Hofland effect gesorteerd heeft, door het voor te stellen alsof er stagnatie zou komen in den bouw. Dit is echter niet het plan van B. W. Zoowel van dit als van het vorig college is de politiek geweest hot woningvraagstuk op te lossen. Maar wij moeten niet meer doen dan wij kunnen. Toen de besprekingen met «Goed Wonen* begonnen, waren de toestanden heel anders dan thans. Overigens is er door B. W. ten aanzien van deze kwestie nog gsen stellige beslissing genomen eu komt er nog een praeadvies over. Wat de verhouding tusschen het aantal arbeiders in den villa- en woningbouw be treft, geloof spr. dat die nogal gunstig is voor den laatste. Misschien zal mettertijd verhooging van belastingen mogelijk zijn en daardoor de gelegenheid tot bouwen grooter. Maar wij leven thans bij den dag en weten niet of wij over een half jaar dubbel zooveel zullen kunnen bouwen of heelemaal niet meer I Wat den eigen-bouw betreft, B. en W. zijn bereid dit in overweging te nemen. En dau zijn we er gelukkig door. Er wordt r.iet meer gerepliceerd en het veel omstreden punt wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 7 levert nog wat discussie op, doch wordt ten slotte met 11 tegen 9 stemmen aangenomen. Het volgende voorstel, punt 8 der agenda, wordt door B. en W. terug genomen. Het voorstel van B. en W. aangaande den Keuringsdienst gaat thans zonder discussie met 10 stemmen voor en 4 tegen 'de heeren I.einweber, Oosterveen, Kekke en Stadig) onder den bamer door. En bij punt 10 vvorot beJist dat het stenografisch verslag niet zal verdwijnen, doch in vijftig ex. voortaan door den stenograaf aan de Gemeente zal worden gelevert. Aan het slot deelt Hofland nog mede, dat zijn fractie haar belasting-motie intrekt, en later met andere plannen zal komen. STADSNIEUWS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoir ver klaard kohier No. 4 van de PERSONEELE BELASTING over het dienstjaar 1920 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 19 Mei 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat ingevolge art. 9, juncto artikel 1 sub. b. der Verordening op de winkelsluiting, bet sluitingsuur der winkels op 2 Juni a.s. zal zijn to( 's avonds. Amersfoort, 17 Mei 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeente Hoogland gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 19 Met 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Rectificatie. Ons wordt verzocht de aandacht er op te vestigen, dat in de bekendmaking van het Levensmiddelenbureau verkecrderdelijk is opgegeven, dat dit bureau Zaterdag 29 Mei a 1. wegens schoonmaak zal gesloten zijn. Het moet n.l. zijnZaterdag 22 Mei, Personalia. Jhr. mr. L. P. A, van den Brandeler, van hier, ia benoemd tot ambtenaar aan het O. M. bij het kantongerecht te Middel burg. Openbare vergadering der Evangelische Maatschappij in Amic 11ia. De voorzitter spreekt zijn dank uit voor de groote opkomst, maar tevens zijn oprecht leedwezen dat de zaal niet grooter is (zeer velen konden geen plaats bekomen). Daarna geeft hij in een kort woord het ontstaan van do Ev. Maatschappij weer. Het Protesiamsch besef moet weer levendig worden in ons volk. Alle verdeeldheid ten spijt, moeten alle Protestanten Protestanten zijn of worden, waar het gaat om geestelijke vrijheid. Na een koorzang onder ieMing van den heer Hazendonk verkrijgt Dr. v. d. Brink, ex-Priester het woord over: «De inquisitie voorheen en thans*. Zijn, met zijn bekende rondborstigheid en opbruischende kracht uitgesproken rede, wordt af en toe door groot applaus onderbroken. Puttend uit de geschiedenis geeft hij een overzicht van de inquisitie vanaf de eerste eeuwen van onze jaartelling. In verband met het in den laataten tijd in Bohemen en Tjsecho Slowakije sterk oplevende verzet onder R.K. priesters en leeken tegen de Roomsche Kerkstellingen staat hij eenigen tijd stil bij het leven en strijden van Johannes Huss, bezegeld door diens dood door levend verbranden. Na eenige voorvallen uit sigen leven ten beste ts hebben gegeven, besluit spreker met de opwekking om met alle kracht de vrijheid van geweten overal en ten allen tijde te handhaven. Dr. v. d. Brugghen, emeritus predikant van de Belgische Zendingskerk in Brussel, spreekt daarna over het Ultramontanisme in het algemeen en dat waarmede hij zelf iu het bijzonder in aanraking is gekomen. Dat de Roomsch Katholieken hier anders zijn dan in landen waarin van oudsher het Katholicisme de alleen-heerschappij had, be schouwt bij als plaatsvindende door de op beurende macht van het Protestantisme. In den naam van Jezus Christus, zijn verlosser en zaligmaker, wil hij een positieve propa ganda aanbinden met de wolf in schaaps- kleeren, die in het Ultramontanisme inzon derheid, het groote werk der Hervormers met alle middelen belaagt. Na dank gebracht te hebben aan het publiek, de beide sprekers en het koor, dat onder uitstekende leiding zoo veel tot op luistering en opwekking door zijn mo> ie zang gaf, sluit de voorzitter de vergadering. Een aantal bezoekers en bezoeksters teekende als lid of begunstiger de aangeboden lijsten. digi Herdenking 10-jarig bestaan Afd. Amersfoort «St. Martinus.* Dinsdag 9 uur v.m. werd in de par. kerk van den H. Franciscus Xav. een plechtige H. mis van dankbaarheid opgedragen door den Bondsadviseur, kapelaan J. J. Brouwer, geass. door kapelaan Naber en Aalmoezenier Huijs. Het Hoogaltaar was in schitterende feestdos, het zangkoor voerde op zeer ver dienstelijke wijze een meestemmige mis uit. De leden der Afd. Amersfoort met hunne dames waren in groot getal opgekomen om deze indrukwekkende plechtigheid bij te wonen. Talrijke genoodigden en belangstel lenden waren mede aanwezig. Te 10.30 voorra. had bet gemeenschap pelijk ontbijt plaats, door de goede zorgen van de feestcommissie aangericht. De aan wezigen lieten het heerlijke ontbijt zich goed smaken. Tijdens het o: 'bijt deed de voor zitter mededeeling van Ingekomen tele grammen van gelukwet h van de afdee- lingen Doesburg en Leeuwarden (Applaus). Aalmoezenier Huijs het woord verkrij gende bedankte in de eerste plaats voor de ontvangen uitnoodiging; bij spoorde allen aan ijverige leden te blijven. Hij huldigde speciaal de aanwezige dames, want zoo zeide hij, vele leden hebben hun lidmaat schap aan haar te danken. Spreker spoorde aan tot propaganda, onophoudelijk propa ganda, om de R.K. onderofficieren die uit menschelijk opzicht nog verre blijven, zich onder den vaan van St. Martinus te ver eenigen. (Applaus.) De voorzitter stelde voor, aan Z. D. H. den Aartsbisschop een telegram van harte lijke gelukwcnsch te zenden ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubiié, waarmede onder daverend applaus werd ingestemd. De Bonds voorzitter vroeg het woord. Hij ging in gedachten 10 jaren terug toen door 3 heeren de eerste steen van onze thans zoo schoone organisatie werd gelegd, namenlijk de heeren Rector Hooglugt, Helievoort en spreker. Hij memoreerde in het kort de moeilijkheden die in den weg stonden, maar die door taaie volharding en voi vertrouwen op God werden overwonnen. De drie pioniers hebben gezegenvierd. Het was spreker een behoefte, beide eerstgenoemden, niet aanwezig, te gedenken door het zenden van een telegram. Er heerschte aan tafel een zeer gezellige toon, de feestvreugde lag op aller aange zicht. Een woord van hulde aan de dames en heeren die hieraan gearbeid hebben mag zeer zeker met voldoening worden uitge sproken. Te 1.30 nam. werd een aanvang gemaakt met de verloting der prijzen, kunstvoor werpen en nuttige artikelen. De loting ge schiedde door een dochter en een zoontje van den heer Scholten. Tijdens de verloting werden de aanwezigen verrast door de binnenkomst van den Hoofdaalmoezenier F.vora, die zeide zeer verheugd te zijii deze bijeenkomst te kunnen bijwonen, hij betreurt niet lang tijd te hebben. Hij is echter ge komen om te betuigen van zijn warm kloppend hart voor St. Martinus. Spreekt dank uit en gelukwensch aan allen die tot het weislagen van dit schoone feest hebben medegewerkt. Hulde den Bondsadviseur, die gedurende de mobilisatiejaren buiten gewoon veel sympathie aan den dag legde voor den Bond. Kapelaan Brouwer zoo zeide hij moet heden zeker zeer verheugd zijn nu hij getuige is van dit feest; hij hoopt dat St. Martinus bij het vieren van haar koperen feest nog grooter aantal leden zal bezitten. Vervolgens worden door spreker gehuldigd Bondsvoorzitter, Voorzitter Af- deeling Amersfoort, voorz. feestcommissie, vliegenier Mutsears voor zijn schitterende reclame. Hij zegt het niet bij woorden alleen te willen laten, doch wenscht een tastbaar be wijs aan te bieden. Hij overhandigt de petiningmeesteresse een cnvelloppe met in houd welke na opening de som van honderd gulden bleek te bevatten (langdurig applaus). Van de verloting zullen trekkingslijsten worden gepubliceerd. (Slot volgt) Uit het politie-rapport. Tegen een viertal personen is proces verbaal opgemaakt wegens het plegen van nachtelijk burengerucht. Door de recherche is een persoon aan gehouden, die verdacht wordt van diefstal van kouijnen, te Leusden; tevens zijn aan gehouden 2 personen, verdacht van diefstal te Utrecht gepleegd. Gistermiddag feed in de Brouwerstr. een voerman, die een kreupel paard ge bruikte. Op last van den passeerenden agent van politie is het paard buiten dienst gesteld. BEVOLKING. Opgave van verhuizingen binnen de gemeente van 26 April tot 30 April 1920. \V. Helderman, Vlasak kurweg 36 naor Annn- Faulownal. 36 Mei. P. Elinge, Vlasakker*. 36 naar A.-Poulovrnal. 36 C. den Enting, Bolders!r. 32 naar Weltevreden 3 G. van Uitert, Soesterweg 301 naar Soesterweg 236 II. v. Mourik, Achter Arr.h.poortwal 34 naar I.angegr. 30 15. Groenevclt, Scb.penn.8lr. 49 naar Eenistr. 52 T. r. lisrlingen, Con.str. 9 naar ConiuekBlr. 16 H. Broekhuizen, S lesterw. 223 naar P. Polterstr. 54 M. Flos, Teut S3 naar P. Potteratr. 46 P. Hamera, Bergalr. 3 naar Snouckaertl. 1 Mej. A. van Dijk, Bergstr. 3 naar Snouckaertl. 1 J. Valkhof, A. Paulownal. 36 n. Emmal. 9 Mej. J. Kumphorst, A. Paulownal. 36 naar Emmal. 'J A. v. 0. Heuvel, Verhoevenstr. 53 naar 1'. Polterstr. 62 D. v. d. Hoorn, Ilellestr.oO naar Dorrest.st. 11 G. Zeeman, L. Beekslr. 12 naar Krommestr, 1 Mej. A. Zeeman, L. Beekatr. 12 n. Eemstr. 6 Mej. J. Bot, Biasch.weg 147 n. Gasthuisl. 35 H. v. Schieveen, Aldeg.etr. 11 n. P. Potteratr. 50 E. v. d. Linden, Woeai.weg 93 naar van Beinmelstr. SS -- T. Albada Jelgersma, Soh.penn.str. 64 n. KI. Haag 13 J. Goorhuis, Lousderw. 276 naar Bieestr. 60a Mej. G. van Manen, Stat.str. 19 nuur Langestr. 90 Mej. H. Jordens. Monn.pa-I 39 u. Bergalr. 33 M. de Wit, Nieuwatr. 9 naar Kortegr. 20 Mej. H. Fraaae—Storm, Nieuwstr. 9 naar Kortegr. 20 D. v. Loene, A. de Kamp 29 naar Teut S3 P. Smink, I.iend.weg 1 naar Walik.st. 49 H. v. d. Pol, v. Bemmelair. 47 n. v. Beraraelstr. 21 W. Hofland, Soester- weg 256 naar Woest.weg 176 H. Pelerae, Monn.patl 2 naar Aldeg.str. 42A.Nieuborg, liollewrg 1 n. Bloemend.btr. 4 G. Nieuborg, tiolleweg 1 naar Drieat 2 Mej. H. Nieuborg, Bolleiveg 1 naar DrieBt 2 N. Nieuborg, Bolleweg 1 naar P. Pottemr. 66 A. Renea, Leusderiv. 72 naar v. Hemmelstr. 67 Mej. H. Pouw, Gr. Koppel 2 naar Hoogl.weg 12» J. Starrenburg, Tuinalr. 16 n. P. Potteratr. 72 K. Gaat, K. Wilhelm.Bir. 38 n. Dorreat.- steeg 13 A. Yoenendaal, Gaslaan 92 Daar Kamp 32 T. Bakkeues, Soe-terw. 98 naar Gasl. 80 Mej. J. BroekmanLablana, Pater- n.str. 11 naar Aldeg.etr. 22 Mej. G. Arbon, Kroont.niolen 11 naar Huygensl. 16 1). Hurtogaveld, Rembr.etr. 56 n. Gaslaan 94 K. Rosier, Zuidsingcl 58 nuur Scb.penn.k. 4 D. v. Eldert, Si. Jorisatr. 37 n. Hellestr. ó0 Mej. H. v. Easei), Langestr. 92 n. Langestr. 94 Mej. N\ Vlug, Utr.weg 8S4). St.-Aufrid.- air. 5 H. v. Eldert, St-Jorisstraat 39 naar Hellestr. 60 Mej. H. Bos, Langestr. 92 n. Langestr. 94 W. v. <i. Graal, Langestr. 92 naar Langestr. 94 W. Spyker, Soesterweg 302 naar Sueaterweg 235 J. v. d. Geest, Krankel.str. 22 naar Hellestr. 23 Mej. G. v. d. Heuvel, Mono.pad 204 11. Utr.weg 127 Mej. G. Pol, Monn.pad 34 n. Utr.weg 4S G. Bakker. Hoogeweg 4 n. Laogl.weg 34 A. v. Zuchten, Hellcrtr. 35 n. Soesterweg 239 G. Bouw, St.-Andtiesslr. 8 n. Kemstr. 22 G. Valkenburg, Monnik.p. 2 n. Krui.sk. W. Hoefsloot. P.-Pijporeetr. 26 n. Mierev.- straat 51 C. Gnuaenbeek, Soesterw. 211 n. Noordstr. 5 I'. Mouthaan, Westerstr. 43 tinar Methoretetr. 27 K. Dolman, Soesterw. 147 n. Soesterw. 256n II. Palm, Scb.penn.k. 13 naar Scb.penn.'tr. 6 H. Wassink, St.- Apfrid.str. 2 naar G. v. Stellw.str. 49 II. Niezen, BisBch.weg 89 naar Gr. St.-Jansstr. 7 Mej. E. Hanenberg—Burbery, Arnh.alr. 11 naar KI. Spui 6 G. Eykelboom, Leusderw. 107 naar Sch.penn.str. 11 H. Ooaterhaar, W. v. Mech.slr. 9 naar Kamp 73. UIT DEN OMTREK. Hilversum. Wegens zijn bevordering tot inspecteur van den Rijksvleeschkeuringsdienst, heeft dr. S. G. Zwart, directeur van den Ge meentelijken Keuringsdienst, eervol ontslag aangevraagd en verkregen. De Raad heeft zich bezig gehouden met de behandeling van het rapport der salaris- Hebt U een Taxi of' Auto 110

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2