intensieve tuinbouw vertrouwd maken vóór zij naar Palestina zullen vertrekken. Er is echter ook voor de achterblijvers nog iets anders doen. Zij moeten hw joden dom lecrcn. Er zijn joden, die nog niet weten, dat er een uitgebreide litteratuur in het Hebreeuwach bestaat, die zelfs hun eigen taal niet meer verstaan. De joden moeten elkaar opvoeden in de sfeer van de oude joodsche ethica, en bedenken dat al zullen zij zelf het beloofde land misschien niet meer bereiken, het dan toch hun kinderen zullen zijn. Er zijn er onder de joden, ook onder de leiders, die zich tegenstanders betoonen van het Zionistisch streven en ook de besluiten van San Remo afkeuren. Spr. echter is overtuigd en vestigt hierop de aandacht, dat Dr. J. H. Dunner, de geestelijke vader van alle Rabbijnen en joodsche leeraren in Nederland, had hij het mogen beleven, deze besluiten van San Remo met groot enthousiasme begroet zou hebben. Spr. besluit met een opwekking: kom, o kom naar Zion. De voorzitter sloot met een woord van dank aan zangeres en spr. de geanimeerde vergadering. Een collecte leverde een aan zienlijk bedrag op, dat ten bate komt van het Nat. fonds. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 63 graden Fahrenheit. In de Atnersfoortsche Zwemschool werd het diploma als geoefend zwemmer uitge reikt aan Johannes Snijder. Kaasmarkt. Op 31 Mei 1920 werden aangevoerd 30 wagens, bevattende 8850 K.G. Kaas. Prijzen f 65 tot f 70 per 50 K.G. Handel vlug. Rijwielpaden-aanleg. Met de plannen voor de rijwielpaden- aanleg der afdeeling A. N. W. B. «Doorn» wordt een mooi stuk natuurschoon opengelegd. Het initiatief is genomen voor den aanleg van een wielerpadverbinding Pyramiderich- ting Leersum via Maarn en Maarsbergen. De landeigenaren hebben toestemming ver leend tot gebruik van den daarvoor benoo- dlgden grond, terwijl de wegencommissie van den Toeristenbond het traject, dat door een der schoonste gedeelten der provincie Utrecht gaat, in hoofdzaak goedgekeurd heeft. De Pyramide wordt een samenkomst van drie wielerpaden; een pad gaat west waarts en vormt de verbinding met het Gooi en met dat der vereeniging «In en om Utrechte, terwijl het vak PyramideAmers foort naar het wielernet in Eeml&rd voert. Jaarverslag Keuringsdienst. Het Jaarverslag van den keuringsdienst over 1919 verschijnt niet in druk, reden waarom wij onzen lezers een uitvoerig over zicht der werkzamheden zullen geven. Het aantal op het laboratorium onder zochte monsters bedroeg 4042, waarvan 425, d.i. 10.5 pCt., ondeugdelijk van samenstelling waren. In'18 waren deze cijfers 3098, 889 28.9 pCt. Er werden verricht 525 markt- en winkel- Inspecties, welke aanleiding gaven tot het afkeuren van 78 partijen, waarbij o.a. 3 par tijen boter, 4 bouillonblokjes e.d., 3 brood, 5 cacac(-preparaten), 8 meel en grutten, 7 specerijen, 4 gedroogde visch, 6 fruit, 15'eet- lepels en vorken, 3 zuidvruchten. Bij de visebkeuring werden gekeurd 6043 aangevoerde partijen visch, waarvan slechts 2 partijen werden afgekeurd en vernietigd. Als gevolg van bet onderzoek op het laboratorium werden aan de consumptie ont trokken o.a. tij K.G. boter, 1650 K.G. bouillonblokjes, 160 K.G. brood, 194 K.G. brood, 80 K.G. bloemkool, 300 K.G. mar garine, 40 K.G. rijst, 85 pak «soepmeel», 70 flacons mcahout», 37 pak svirogeen», 115 stuks gerookte bokking, 3400 flacons »Asra meubelwas», 75 K.G. bruine boonen, 110 K.G. peren, 200 flacons vleeschextract, 800 K.G. gedroogde appelen en 3662 stuks eetlepels en vorken, terwijl aan de fabrikan ten werd teruggezonden o.a. 250 pakjes roompudding, 17 doozen roompudding, 84000 bouillonblokjes, 108 pakjes melkpudding, 12 potten kunsthoning, 137 busjes gebrande stroop, 41 pakken »E.P. cacao», 210 flacons «Cultura» wijn, 926 pakjes »Sadoline». Wegens verkoop of het in voorraad hebben van waren, welke in ondeugdelijken toestand verkeerden of ondeugdelijk van samenstelling waren, werden 383 schriftelijke waarschu wingen verzonden, terwijl wegens verval- sching van waren 8 keer proces-verbaal werd opgemaakt. Omtrent de aan azijn te stellen eischen werd In een vergadering van het college van directeuren van Keuringsdiensten en van het Bestuur van den Bond van Neder- landsche azijnfabrikanten instemming ver kregen. De getroffen regeling Is op 1 Janu ari '20 in werking getreden. Het telkens voorkomen, cn in bet laatste jaar zelfs in aantal toenemen, van ondeugdelijke azijn- monsters toont wel aan, hoe nooriig het was een regeling als bovenvermeld met dc azijn fabrikanten te treffen. Het onderzoek van bessensap leverde dit jaar, in tegenstelling met het vorige, gun stige resultaten op. Ook het bier, schoon nog 8 van de 12 onderzochte monsters on deugdelijk van samenstelling waren, was wat samenstelling betreft over 't algemeen sinds 1918 vooruit gegaan, wat blijkt uit het feit, dat althans 2 der onderzochte mon- weer aan de eischen, die voor den oorlog aan bi ar werden gesteld, voldeden. Wat bouillonblokjes etc betreft, spreken de cijfers voor zich, Opgemerkt moet hier worden, dat bij dit artikel door de winke liers f ver het geheel voldoende modewerking werd verleend bij de terugzending der on deugdelijk gebleken blokjes. De afgekeurde boter was alleen koelhuis- boter. De kwaliteit van het regeeringsbruinbrood was over het algemeen slecht, hetwelk te wijten was aan de samenstelling der ver strekte grondstoffen. Een partij regeerings bruinbrood met leng was afkomstig uit een, bij onderzoek zich in zeer onzindelijkcn toestand bevindende bakkerij. Nadat deze bakkerij en de zich daarin bevindende trog gen, tafels tn andere gereedschappen waren gereinigd, vertoonde het brood in deze bak kerij van dezelfde grondstoffen bereid geen leng meer. De cacao was over bet algemeen goed van samenstelling. De zoogen. boerenkarnemelk was nogal eens met water vervalschtde fabrieks- karnemclk cp enkele uilzonderingen na beter. Aan de voortdurende daling van het vet gehalte der melk sedert 1915 is een einde gekomen; er was zelfs weer een kleine stijging. Ook was het aantal melkverval- schingen niet groot. Een typisch gevaleen modelboerderij in de omgeving, welke reeds jaren >gczondheidsmelkc aan Amersfoort leverde eu gedurende de melkrantsoeneering van den Minister van L. N. H. ontheffing der rantsoeneering en der Maximumprijzen had verkregen en de >gezondheidsmclk< voor 40 ct. per L. verkocht, leverde bij herhaling melk af, welke met 16 tot i8pCt. water was vervalscht. Het bleek, dat niet de verkooper deze mclkvervalsching pleegde, doch dal dc vervatschtc melk door dc model boerderij werd afgeleverd. Tevens bleek dat de melk van een gewonen melkveehouder, in de buurt der modelboerderij wonende, aan bedoelde modelboerderij werd geleverd cn gemengd met dc melk der modelboerderij als gezondbeidsmclk (tegen 40 ct. per L.ï) in den handel werd gebracht. Magazijn „1>E 1)0)1" VARKEN'SMARKT - AMERSFOORT Speciale afdeeling EIGENGEMAAKTE KINDERKLEEDING Uit het politie-rapport. Bekeurd terzake openbare dronkenschap zekere v. K., Bloemcndalschestraat. Wegens rijden met niet verlicht rijwiel K. K. v. R„ Utrechtscheweg. Door de politie is aangehouden E. de W„ dio nog gevangenisstraf had te ouder gaan. Hij is aan den rijksveldwacht over gegeven. Door de recherché' is aangehouden A. P., die zich schuldig had gemaakt aan diefstal. Hij is naar Utrecht overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld. Overgenomen van dc Utrechtsche po litie de minderjarige A. H., verpleegde uit het Rijksopvoedingsgesticht te Avereest. Hij is naar Zwolle overgebracht. Bekeurd terzake te sr.el rijden met een automobiel, B. H., te Zeist. Terzake overtreding van de motor-en rijwielwet G. C. v. D., Utrecht. Wegens openbare dronkenschap A. C. W. en A. R„ beiden te Utrecht. Overgenomen var. de Amsterdamsche politie de minderjarige B. B., Winschoten. Hij wordt naar Zwolle overgebracht. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Een der mooiste plekjes van ons land, tusschen Hoenderloo en Otterloo is thans voor de natuurliefhebbers verloren gegaan. De acht K. M. lange weg is afgesloten, daar hij liep door het gebied, waar de heer A. G. Kröller een zwijnenplaag organiseert. De eigenaar van het landgoed heeft den weg aangekocht en een nieuwe doen aan leggen, die niet alleen veel smaller is, maar tevens door jonge dennenaanplantingen en gedeeltelijk over de helde leidt. Nu genieten de herten en varkeus van de prachtige omgeving. Barneveld, Op aarde wordt 't volmaakte niet gevon den, zooals opnieuw weer is gebleken bij de 'Gereformeerde Gemeente" te Barneveld, waar men meende, bij de komst van den tegenwoordigen voorganger, ten opzichte der traktementskwestic. een ideale oplossing te hebben gevonden. Immers, werden over al da jaarwedden der leeraars meer of minder verhoogd, bij genoemde gemeente werd het zoogenaamde preeken op do bus ingevoerd, wat, tot kort geleden, beide partijen (predikant en gemeente) geheel bevredigde. Vrijwillige offers toch vallen over 't alge meen niet zwaar en bovendien was de uit komst zóó, dat ook de herder meer dan tevreden was. Bovendien werd de geliefde kanselredenaar met vele extra-geschenken verblijd. Zoo offreerde hem een der kerk meesters den afgeloopen winter nog een half varken. En daar, volgens een bekend spreekwoord, kleine geschenken de vriend schap onderhouden, was de verhouding tusschen prediker en kerkeraad dan ook steeds opperbest. Totdat, niet lang geleden aan 't licht kwam, dat o.m. bedoelde »ge- schenkeu» waren aangekocht uit de door de gemeentenaren in de «Dominéesbus» gestorte gelden. En sedert deze opzien barende ontdekking is er groote stoornis in de gemeente gekomen. Zelfs heeft de voorganger van den preekstoel zijn ver- oordeelend vonnis over deze groote zonde uitgesproken,speciaal met den vinger wijzend in de richting van den »hulspotbrengenden braven Hendrik», aan wien de tegenwoor dige warboel grootendeels moet te wijten zijn. Curiositeitshalve zij nog gemeld, dat de zelfde man den laatsten winter een reeds door hem verkocht sparretje niet wenschte te leveren, toen hij vernam, dat het voor kerstboom in een winkelkast moest dienen. Hilversum. Volgens de begrooting van 1920 werd de opbrengst der inkomstenbelasting geraamd op f 1.800.000. Dit bedrag werd verhoogd bij suppletoire begrooting met f 60.000. ter wijl thans nog een meerdere uitgaaf te verwachten is van f420.000, zoodat zal moeten worden opgebracht een bedrag van f2.280.000. Bij dc raming van f 1.800.000 werd verwacht dat het vermenigvuldigings- cijfer der beide vorige jaren op t.5 kon behouden blijven. Om echter een opbrengst aan inkomstenbelasting te verkrijgen van f 2.2S0.000, is noodlg, dat hot vermenig- vuidigingscijfer voor 1920 wordt bepaald op 1.9. Dit beteekent o.a., dat bij een be lastbaar inkomen van f20002200 tegen f39.85 in 1915, thans f91.58 moet betaald worden; bij een belastbaar inkomen van f 12.100—12.500 in 1915 f488.25, thans f 959.02bij een belastbaar inkomen van f 50.000 in 1915 f2071.65, thans f4595.91; bij een belastbaar iukomen van f 100.000 in 1915 f4171.65, thans f9440.91. Bijzonder verdient ook «ie toeneming van den schulden last de aandacht. Voorbereidende maatregelen moeten thans weder worden getroffen tot het sluiten van een nieuwe definitieve leening ter bestrijding van tal van buitengewone uitgaven, welke in hoofd zaak reeds door den Raad zijn gevoteerd. Deze geldleening kan niet kleiner dan vier millioen gulden zijn. Op 1 Januari 1919 bedroeg de gemeente schuld f 3 5"3-37».°P 1 Jam 19" f5.801.772, terwijl zij dan op 1 Januari 1921 f0.543.172 zal bedragen. In twee jaar tijds zal dus de gemeentescbuld bijna zijn verdrievoudigd. In verband met dit alles achten B. en VV. bet tijdstip gekomen om den financieelen toestand der gemeente met den meesten ernst onder de oogen te zien. Het onrustbarend stijgen der Gemeente schuld in verband inet het in versneld tempo toenemen van het percentage der inkomsten belasting heeft hen tot de conclusie gebracht, dat de grootst mogelijke zuinigheid in het finantieel beheer der gemeente behoort te worden betracht. B. en W. bedoelen hiermede niet een gewijzigden koers in zake sociale maatrege len aan te bevelen; op dit gebied dient aan de eischen van den tegenwoordigen tijd te worden voldaan, doch andere uitgaven, welke niet beslist noodzakelijk zijn, moeten h. i. met het oog op den toestand der Gemeente- financiën worden nagelaten totdat deze toe stand eventueel weder verbeterd zal zijn. I11 het bijzonder hebben zij hierbij op het oog kostbare .bouwerken van improductieven aard en met name den bouw van een nieuw Raadhuis en van een abattoir. Zij erkennen volkomen het ongerief het welk voor een behoorlijk gemeentelijk be heer voortvloeit uit de tegenwoordige on voldoende huisvesting, doch het Gerneente- bestuur dient zich z. i. noodgedwongen dit ongerief nog ecnige jaren te getroosten. Eu wat het slachthuis betreft, hoe nuttig een dergelijke inrichting moge zijn, absoluut noodzakelijk schijnt zij na de instelling van den Keuringsdienst van vee, enz. niei. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. den Raad voor hen te machtigen, voorloopig geen uitvoering te geven aan het Raadsbesluit van 19 Maart 1918, waarbij besloten werd tot den bouw van een nieuw Raadhuis en aan het Raadsbesluit van den zelfden datum, waarbij besloten werd tot de stichting van een gemeentelijk abattoir, wat het laatste betreft, tenzij de exploitatie van deze inrichting zich zelve kan dekken. BINNENLAND. Mysterieuze Moordaanslag. Te Amsterdam kwam Zondagnacht, om half twee Iemand het politiebureau War moesstraat binnenloopen cn deelde mede, dat in de Wijde Kerksteeg het lijk lag van een vermoorden man. De politie vond hier in een goot de 30-jarige G. Bellmer, wo- uende Barndestceg. badende in zijn bloed liggen. Zijn kleedercn waren geheel met bloed doortrokken en zijn gelaat droeg reeds de teekenen van den naderenden dood. De ongelukkige had messteken in den arm en :n de borststreek en bloedde verschrik kelijk. Per auto werd hij naar het Binnen gasthuis gebracht, maar vóór de wagen de poort had bereikt, had de gewonde reeds den laatsten adem uitgeblazen. Het kostte de politie heel wat moeite te weten te komen, wat er precies gebeurd was. Het schijnt, dat eenige personen twee mannen met elkaar hebben zien vechten, waarbij van messen werd gebruikgemaakt. Men heeft den indruk gekregen, dat de bewoners der Wijde Kerksteeg den naam van den dader willen verzwijgen. Er moeten echter aanwijzingen zijn, dat deze een zekere Duyker, bijgenaamd Lange Tinus, is. Een gestreng onderzoek wordt ingesteld. Radium tegen mond- en klauwzeer De redacteur te Brussel van de »Msb." schrijft Siods eenlgen tijd is te Brussel een Radium-Bank gevestigd, onder leiding van den heer v. Reuneboog, die een leerling is van madame Curie en tijdens den oorlog te Parijs naam maakte als radium-chemist. Dit instituut legt er zich op toe de emana ties (uitwasemingen) van radium op te vangen, welke met succes voor geneeskundige doel einden gebruikt worden, zooals tegen kanker, tuberculose, besmettelijke ziekte, enz. Met deze uitwasemingen, die in poeder en vloeistof worden opgevangen, heeft de Radium-Bank dezer dagen ook proeven doen nemen op vee, dat door mond- en klauwzeer was aangetast. De proeven hebben succes opgeleverd. De radium-uil wasemingen werkten opwakkerend en gaven de beste uitslagen bij de dieren, die in het eerste stadium der ziekte verkeerden. Het Belgische Ministerie van landbouw heeft aan zijn technischen dienst opgedragen, dat er onverwijld proefnemingen zullen worden gedaan met deze uitwasemingen. Ook in Nederland zal men meer dan ge wone belangstelling hebben voor den uitslag dezer proeven. Buitenlandsche Kroniek. De toekomst van Palestina. De aankondiging, dat de heer Herbert Samuel 20 Juni naar Palestina zal vertrekken en op 1 Juli zijn ambt van Hooge Com missaris zal aanvaarden, heeft een diepe beteekenis voor milioenen In verschillende deelen der wereld, aldus de «Daily Chronicle». De benoeming is volgens bet blad een buitengewoon gelukkige, niet alleen omdat de heer Samuel een Joodsch staatsman van beteekenis is, maar nog meer omdat hij niet te nauw betrokken is bij de Zionistische zaak en de laatste man in de wereld is tegen wien de Arabieren van Palestina be zwaar zouden hebben opgrond van rasover wegingen. De heer Samuel heeft de reputatie ver worven van te zijn een zeer geschiktliberaal minister en een handig zakenman en nog onlangs heeft hij in België zijn bekwaamheid getoond bij het verzoenen der Britsche en Belgische belangen en het bevorderen eener welwillende atmosfeer. Zijn komst in Palestina zal, zoo gaat de >D. C.» voort, het werkelijke begin be- teekenen van de uitoefening van het Britsche mandaatzij kenmerkt den overgang van het militaire bestuur, dat nog van den oorlog is blijven hangen naar een nieuw en veel belovend burgerlijk bewind. Het zou echter een groote fout zijn te veronderstellen, dat Palestina nu meteen een Joodsche staat zal worden. De Engelschen hsbben het mandaat op zich genomen van een land, dat thans een gemengde bevolking heeft, waarvan de Mohammedaansche en Christelijke elementen veel sterker in aantal zijn dan het Joodsche. De jongste aanvallen op dc Joden zijn te wijten geweest aan een propaganda, die het geloof wekte, dat de Arabieren door anderen zouden vervangen worden. Dit geloof is niet gerechtvaardigd. De samensteling van den niouwbenoemden raad voor de gemeente Jeruzalem toont den geest, waarin de autoriteiten haar taak op vatten. De voorzitter is een Mohammedaan, de ondervoorzitter een Jood. Van de zes leden zijn er twee Mohammedanen, twee zijn Joden en twee Christenen, Het maakt geen deel uit van de Britsche politiek om regeering door een minderheid op te leggen. Doch tegelijkertijd heeft men het vasté voornemen, dat Palestina een tehuis zal worden voor het Joodsche ras en dat de

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2