WEILAND Militaire Goederen EN EENJONGGEZEL TE KOOP, immigratie zal worden bevorderd. Palestina beeft slechts oen fractie der bevolking die bet kan onderhouden. De Arabieren zijn geen landbouwend ras en er zijn buiten gewoon groote mogelijkheden voor de ont wikkeling van den landbouw, zoowel als voor die takken van nijverheid en handel, waarin de Joden uitmunten. Bij de onmetelijke hulpbronnen, de be kwaamheid en de rasgeestdrift, waarover de Joden der wereld beschikken, valt er haast niet aan te twijfelen aldus besluit de «Daily Chronicle» of zij zullen spoedig het talrijkste en verreweg het best georga niseerde element in Palestine vormen. Hun komst zal beteekenen het verrijzen eener Westersche beschaving op Aziatischen bodem. Oberammergau. Oberammergau, het plaatsje der passie spelen, heeft ook van den oorlog geleden. Dit jaar zouden de voorstellingen weder moeten plaats vinden, maar er bestaat alle kans dat de onderneming niet voor elkaar komt. Een medewerker van het «Berl. Tagebl.» is den bekenden Christus-speler Anton Lang in zijn pottebakkerij wezen opzoeken, llij verzekerde dat er aanvragen genoeg in kwamen, zoodat wat het bezoek betreft niet behoeft gevreesd te worden. De belang stelling blijkt uit een voorstel dat Ameri- kaansche ondernemers Lang hebben gedaan om, tegen grof geld, het passiespel naar Amerika over te brengen. Hij gaat daar niet op in: >Hier leef ik en iedereen kent mij», zeide Lang op zijn rustige, gelaten manier, «Daaraan den overkant zou ik een ontwortelde boom wezen. Eerst heeft het vele geld mij in verleiding gebracht. Maar neen, ik ga er niet op in. ook al zou het mooie spel hier heelemaal uit wezen». Want daarop is kans. De meeste spelers willen nog wel, overtuigd dat zij met hun vertooning bijdragen kunnen tot de ver broedering der wereld. Velen hunner echter worden al oud, en de meisjes trouwen, dan is het spelen gedaan. Voor de Maria, de dochter van den Judasspeler Zwlscb, die getrouwd is, heeft men nog geen plaats vervangster gevonden. Ook is de onder nemingsgeest er een beetje uit. Er zijn geen bedden meer voor de vreemdelingen, die worden door daglooners in de omgeving gebruikt. Ook de costumes zijn gedeeltelijk in de oorlogsjaren opgesleten. lang deed een beroep op de regeeritig. Wanneer die oog toonde voor den edelen invloed, die van het passiespel uitging, kon zij met een beetje hulp veel goed doen. Een encycliek van den Paus. De paus heeft tot het episcopaat van de geheele wereld een encycliek gericht over de christelijke verzoening en den vrede. Hij wijst er op, dat ofschoon de oorlog ge ëindigd is, de oude kiemen van wrok nog bestaan. De paus herinnert aan zijn optreden tijdens den oorlog, strekkende tot het her stel van een rechtvaardigen, eervollen en duurzamen vrede en om de ongelukkigen te steunen. «Thans doen .wij een beroep op alle kinderen der Kerk, op alle menschen der gebeele wereld, om den ouden wrok te willen vergeten en dezen te vervangen door wederzijdsche liefde en eendracht». De encycliek wijst verder op het gevaar, dat de wereld loopt, als de volken blijven leven in een latenten toestand van vijand schap. De paus voegt erbij, dat hij van ganscher hart alle vijanden der katholieke kerk vergeeft: «wij verzuimen geen ge legenheid, hen, zooveel wij kunnen, goed te doen. Alle christenen, dien naam waardig, moeten op dezelfde wijze handelen, tegen over hen, die hun tijdens den oorlog leed hebben berokkend». De paus doet voorts een beroep op de katholieke pers om gematigd te zijn en iedere scherpe taal, in strijd met de christe lijke wet, tc vermijden, die de nog niet geheelde wonden weder zou kunnen openen. Hetgeen wij tot elkeen afzonderlijk hebben gezegd, zoo gaat de encycliek voort, her halen wij tot de volken, die hebben ge streden gedurende den grooten oorlog Ten einde alle oorzaken tot oneenigheid te doen verdwijnen en opdat aan de rechtvaardig heid worde voldaan, Is het noodzakelijk, dat zij de vriendschappelijke betrekkingen herstellen. Nu de oorlog geëindigd is, teekent zich een beweging naar de algemeeue eenheid der volkeren af. De apostolische stoel heeft niet opgehouden tijdens den oorlog ver giffenis voor aangedaan leed en een broeder lijke verzoening der volken te prediken, Deze beginselen worden thans nog luider door de kerk verkondigd. Daar de handhaving en verzekering der eendracht onder de beschaafde volken weder- keerige bezoeken der staats- en regeerings- hoofden tot de verbroedering der volken bijdragen, zouden wij er geen bezwaar tegen hebben op eon of andere wijze de voor waarden te verzachten, door onze voor gangers gesteld, om een reis naar Rome in officieele hoedanigheid van katholieke vorsten te beletten, doch tevens geven wij daarbij te kennen, dat deze houding niet aldus moet worden uitgelegd, als een stil zwijgend afstand doe:1 van onze heilige rechten en alsof de Heilige Stoel tevreden is met den abnormalen tosstand, waarin hij zich thans bevindt. De overstrooming te Loutb. De Engelsche bladen van gistermorgen bevatten uitvoerige bijzonderheden omtrent een overstrooming, die het stadje Louth in Lincolnshire geteisterd heeft en waarbij een vijftigtal menschen zijn omgekomen. De oorzaak van de ramp is vermoedelijk een wolkbreuk boven de heuvels ten Westen van de stad. De rivier de Lud, gewoonlijk niet meer dan 12 voet breed, kreeg een breedte van zoo yards door de hoeveelheid water van tal vau kleine stroompjes. Te vijf uur ongeveer toen de bewoners juist aan de thee zaten stroomde de watermassa I-outh binnen, alle bruggen wegslaand en de stad in twee deelen scheidend, tusachen weike verbinding onmogelijk was. In zes of zeven minuten was het lage deel der stad reheel overstroomd tot een hoogte vau 10 iz voet. Autogarages stortten in en de auto's werden weggespoeld. Aangrijpende tooneelen speelden zich af: een moeder met haar vier kinderen werden in de gelijkvloirsche verdieping der woning door het water verrast. De moeder en het oudste kind trachtten eenigen tijd de andere drie kinderen boven water te houden op opgestapelde meubelen, doch moesten het ten slotte tegen het stijgende water opgeven: de drie kinderen verdronken. Een dochter weigerde haar bejaarde moeder te verlaten; beiden vonden den dood. Het hooge water hield ongeveer zeven uur aan, toen begon het te zakken. Het telegraaf- en telefoonverkeer werd er door gestoord, zoodat het niet dadelijk mogelijk was om hulp van buiten te vragen of be richt te zenden van de ramp. In vele huizen waren de menschen naar de slaapkamers of de bovenverdiepingen gevlucht of in hoornen geklommen. Zij werden echter toch door het water verrast en verdronken. Een vrouw redde zich het leven door in een schoorsteen te klimmen. Een geheel blok van iz a 15 huizen stortte in. Vau de bewoners bleef er slechts één iu leven. Zondag was het v.ater in de stad weer geheel gezakt; de straten waren natuurlijk bezaaid met allerlei overblijfselen. Louth is een stadje van 10.000 inwoners en o.a. bekend doordat Tennyson er een deel van zijn jeugd doorbracht. Ook op andere plaatsen in Lincolnshire, en verder in Lancashire, Yorkshire en Wales heeft men Zaterdagavond van boog water te lijden gehad. Bij Lancaster werd een spoorbrug weggeslagen. Een gratis-vermageringskuur. Dr. John Dill Robertson is gezondheids commissaris in Chicago en tevens eigenaar van een groot stuk land. Dit moet vooraf vermeld worden, tot beter begrip van het volgende Op zekeren dag riep dr. Robertsen per advertentie 50 mannen en vrouwen van 'n gewicht van meer dan 200 pond op. Hij zou ze gratis door een speciale kuur van hun overmatige dikte bevrijden. Op den aangewezen dag kwamen zo vrouwen het kantoor van dr. Johnson binnen waggelen. Er was slechts één man opge komen en toen deze zich plotseling door 4000 pond van het zwakke geslacht omgeven zag, gaf hij een schreeuw en vluchtte ver schrikt. Dr. Robertson deelde den vrouwen mede, dat de kuur zou bestaan uit dieet, landbouw- werk dit vooral wandelen en andere oefeningen. Er zou direct een aanvang mee worden gemaakt. Zij kregen «overalls» aan en togen erop uit om een stuk land te bewerken, «dat het noodig bad», zooals de dokter opmerkte. Toen de vrouwen 's avonds terugkeerden, stijf en met een akelige pijn in den rug, hoorden zij, dat zij dr. Robertson een aau- tal kuechts hadden uitgespaard. Zijn mensch- licvendheid bleek minder onbaatzuchtig te zijn dan zij gemeend hadden. Niettemin zetten zij de proef voort, want het vooruitzicht op een nimfen-gestalte bad haar aantrekkingskracht nog niet verloren. De klasse bestaat uit iz huismoeders, d'ie steno-typisten, twee boekhoudsters, een verpleegster en twee winkeliersters. WildWest. In verschillende gemeenten van de pro vincie Hannover is het in de afgeloopen week tot bloedige gevechten gekomen tus- schen zigeuners en rooversbenden eenerzijds en de bewoners anderzijds. De boeven weten waar er geen soldaten en politie meer zijn om hen het stelen ta beletten, en dat de bewoners bun wapens hebben moeten af geven. Zij kunnen dus hun gang gaan. En maken hiervan een kwisiig gebruik. In Hasperde verscheen een troep zigeuners, die aan het plunderen gingen, doch met knuppels en stokken- zoo werden bewerkt, dat zij het bazepad kozen. Om echter met revolvers en geweren terug te keeren. Toen stonden de bewoners machteloos. En moesten toekijken hoe er gestolen werd. I11 Hameln aan de Weser kon gendarmerie en politie nog bijtijds gealarmeerd worden uit een naburige plaats, zoodat daar de strooptocht niet doorging. Het dorp Stickse werd 's nachts over vallen door een bende van zeven roovers, die varkens, zakken met haver en 12.000 mark stalen, zonder dat de boeren er Iets tegen konden doen. De reorganisatie.der spoorwegen in Frankrijk. Loucheur en een aantal anderen hebben bij deKamcreen wetsvoorstel tot reorganisatie der spoorw. ingediend, volgens hetwelk deze moeten teruggekocht worden en met ingang van 1 Jan. 1921 aan den Staat bebooreu. Deze magze echter niet exploiteerendit moet geschieden door een maatschappij met deelneming van de arbeiders gevormd. Deze maatschappij moet ->oo millioen kapi taal hebben, verdeeld in 1 millioen aandeelen van 500 francs; het recht van inschrijving °P 33 procent van het kapitaal blijft den tegenwoordigen aandeelhouders der spoor wegmaatschappijen voorbehoudeneen twee de gedeelte, groot 33 procent, is bestemd voor groote collectieve lichamen, zooals kamers van koophandel, enz. De overblij vende aandeelen komen in openbare inschrij ving de aandeelen mogen niet aan buiten- landers worden verkochteen aandeelhouder mag niet meer dan 200 aandeelen hebben. Er zullen 230.000 «actions de travail» worden gecreëerd, die het gezamenlijke eigendom worden van het gesalarieerde personeel, dat tot een coöperatieve verecniging wordt gevormd. Het bestuur zal 30 leder, omvatten, name lijk 8 gekozen door de groote collectieve lichamen, die voor eeu derde van het kapi taal inschreven; 16 gekozen door de andere aandeelhouders van het kapitaal en 6 ge kozen door het personeel, volgens het even redig stomrecht. De regeering zal door drie commissarissen vertegenwoordigd zijn. Dit bestuur zou, onder toezicht van den minister van openbare werken, de admini stratie van alle netten voeren, de beslis singen van het bestuur behoeven de goed keuring van den minister. Voor geen kleintje vervaard. Een zestien-jarige jonge dame ontmoette bij een wandeling langs een der boulevards van Parijs een vroegere kostschoolvriendin, 17 jaar oud. Verheugd over bet weerzien, gingen beide vriendinnen een patisserie binnen, en boden elkaar lekkernijen aan. Toen er betaald moest worden verdween de 17-jarige ongemerkt, en de andere moest aan den bediende bekennen, dat zij maar één franc bij zich had. De patroon van de zaak haalde de politie er bij en deze liet een oom van de jonge lame komen, die de gemaakte verteringskosten betaalde. De twee kostschoolvriendinnen bleken in den korten tijd, die zij in eikaars gezelschap hadden doorgebracht, het volgende genoten te hebben 5 tabletten Zwltscrsche chocolade, ig taartjes, 3 koppen koffie en een groote plumpudding. Sinn Fein-rechtspraak. Een bandelaar in West-lerland bad zich door den gewonen katonrechter een vordering op een boer toegewezen gezien, maar de boer beriep zich op onvermogen. De handelaar vernaai echter, dat de boer voor ongeveer 100 pond op de Dail Eireann-lcening der Sinn Feiners had ingeschreven. Hij begat zich naar een leider der Siun Fein-beweging en deelde dezen zijn beviuding mede. Deze beloofde, maatregelen tc zullen nemen. Eenige dagen later hield er 's avonds een auto met vier mannen voor het huis van den handelaar stil. Men verzocht hem in te stappen, zonder het doel van den rit te zeggen. Hij werd naar een schoollokaal gebracht, waar vier officieren der lersche vrijwilligers een soort krijgsraad vormden. De schuldenaar was er ook. Na de zaak grondig onderiocbt te heb ben, deelde de president in overleg met het hof mede, dat er manschappen uitge zonden waren om het vee van don boer naar de stad te drijven. De handelaar kreeg mach'iging om dit vee op te vangen en het op de markt te verkoopen, waarna hij zijn schuld mocht afhouden en het overschot aan den boer terugzenden. De president zeide, dat de boer doorzijn handelwijze de republikeinsche beweging in discrediet had gebracht en niet alleen zijn schuld moest betalen, maar bovendien tot twee maanden dwangarbeid op zijn eigen hoeve veroordeeld werd. Iiij werkt thans als dwangarbeider op zijn eigen landgoed en vrijwilligers houden de wacht om toe te zien, dat het vonnis wordt uitgevoerd. 423e Staatsloterij. Trekking van Maandag 31 Mei. 5e kl&ase, ge lijst. No. 352 8067 8398 8727 elk f 1000, No. 1447 4712 9826 16554 17431 18178 21272 elk f400. No. 264 4810 5395 10206 13750 14178 14310 19176 21324 elk f200. No. 3680 5268 5624 7824 9707 10211 11336 14307 16187 '7954 19601 19913 20295 21690 elk f 100. BIJEENKOMSTEN. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek Beukenlaan 2. Bioscoop Langestraat. Vrijdag tot en met Maandag Bioscoop «De Arend». Zaterdag Theosofische Leeszaal. ADVERTENTIEN. De Heer en Mevrouw Dr. EILERl'SDE HAAN—Vink, geven kennis van de GEBOORTE van BENE dochter WELTEVREDEN (N.O.I.), 29 Mei 1920. V E K K 0 0 r I N van te LEGERPLAATS HIJ ZEIST. Om contant geld. Deurwaarder VAN DAM te Wijk bij Duurstede, zal op DONDKItDAU 10 JUNI 1020 des voormiddags tien uur, in de leger plaats bij Zeist Publiek V0rk00p011 Een groote partij gebruikte Militaire Goederen als: circa 4 compagnieskarren, 1 transport wagen, 60 griepen, 280 kleischoppen, 420 groote schoppen, 300 koperen lampen, 40 nikkelen lampen, 600 zinken emmers, 50 M. gasbuizen, 275 M. waterleidingbuizen, 110 houten autobakken, 3 schrijfmachines. 28 borstgareelcn, 17 bivakpinnen, i3 buik riemen, 21 lederen lijnden, 21 idem afw. model, 27 draagriemen, 58 draaglussen, 2 brikkeu, 1 rijtuigspan, 2 spannen voor 2 paarden, 1 span voor 1 paard. Een groote partij brandhout schroten en latten, circa 15000 K G. oud ijzer, een groote partij ijzerdraad enz. enz. Te bezichtigen op den dag van verkoop van des voormiddags acht tot tien uur. TER COURANTDRUKKERIJ VAN DE FIRMA U. GELDERMAN te Dedemsvaart WORDEN ZOO SPOEDIG MOGELIJK GEVRAAGD EEN OM ALS VOORMAN OP TE TREDEN GEVRAAGD tegen 1 of 15 Juli in klgin Flinke Dienstbode. goed kunnende koken. Loon f 250.Tot 1 October te Zandvoort, daarna Utrecht. Brieven Koninginneweg 44. Zandvoort. veengrond in ontginning, in het Soesterveen gelegen, grootendeels droog en vlak ge maakt en WONING daarop. Te bevragen bij W. A. H1LHORST. Nieuwerhoekstraat, Soestdijk. Prijs 30 cent per groote doos.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 3