AMKHSFQORTSGEE COÏÏRAUT. Dinsdag 15 Juni 1920 RAPPORTEN No. 9344 70e Jaargang Uitgave van de Bi-ukkerij „DE AJ1ERSF00RT3CHE COURANT" voorheen Firma A. H. van CIceft. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. -:- ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per post fi.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIËN 1 6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en onleigenings-advertentiön per regel 20 cent. RECI.AMES 1—5 regels f1.55 elke regel meer 30 cent. -:- Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentiCn op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUXKORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 1 van de Commissie tot het instellen van een onderzoek naar de wijze, waarop de bevolking der gemeente Amersfoort van levensmiddelen wordt voorzien en welke verbeteringen daarin kunnen worden gebraeht Broodvoorziening. De bereiding van en de voorziening met brood voor de Gemeente Amersfoort ge schiedt door een 62 tal bakkers (waaronder één broodfabriek). De broodbereiding is voor vele van deze bakkers geen hoofd bron van bestaan. Volgens officieOle tabellen van de benoodigde hoeveelheden bloem, tarwemeel en rogge in de 124e broodkaart- periode is de omzet van sommige bakkers zeer kleinde bereiding van koek, beschuit en vooral van chocolade en suikerwerk levert dikwijls meer op dan de broodbe reiding. De bereiding van het voor 32.000 in woners benoodigde brood in 62 bakkerijen, is zeer onoeconomisch. De commissie heeft een onderzoek in gesteld naar het aantal bakkers in andere gemeenten; slechts door de volgende ge- ineeulen werd eenc opgave verstrekt. Amersfoort Rotterdam Utrecht Arnhem Helder Alkmaar 72.000 110 29.0 0,73 4.000 Uit deze staat blijkt echter reeds duidelijk, dat het aantal bakkers in deze gemeente, vergeleken met hetzelfde aantal in boven genoemde 5 gemeenten, zeer groot is te noemen. Waar voor do hand ligt, dat bij een in verhouding met het zielenaantal, groot aan tal bakkers, de broodomzet per bakker klein zal zijn en aan den anderen kant de bakkers goed zijn georganiseerd en door het ont breken van concurrentie de broodprijzen hoog kunnen houden, is één der oplossingen om te komen tot lagere broodprijzen deze, dat de bakkerij overgaat tot oeconomischer werken, in, dien zin, dat inplaats van iu 62 bakkerijen het brood in een 20 a 25 tal bakkerijen wordt bereid. Dat dit praciisch uitvoerbaar is, is gebleken, toen met het oog op liet brandstoffengebrek, op last van bet Rijkskolendistributiekantoor de bakkers iu meerdere plaatsen gemeenschappelijk brood moesten bereiden. Dit kon o.a. met veel voordeel geschieden in die gemeenten, waar bij de bakkerij heete-luchtovens be stonden. Niet alleen echter, dat door combinatie van meerdere bakkers, aan brandstoffen zou worden bezuinigd,eveneens zal op deze wijze arbeidskracht kunnen worden bespaard. We releveeren alleen het feit, dat 3 of 4 bakkers in combinatie eene kneedmachine kunnen aanschaffen, welke (bij een achturen werk dag) den arbeid van 4 personen kan ver richten, terwijl het voor elk dier 3 of 4 bakkers, zonder combinatie, bij gebrek aan omzet, niet loonend zal zijn eene kneed machine aan te schaffen. De commissie meent te weten, dat bij het bestuur der Amcrsfoortsche bakkers- patroonsvereeniging het idee van oecono mischer werken, door gezamenlijke brood bereiding, niet onsympathiek is. De commissie geeft den gemeenteraad in overweging bij de Bakkerspatroonsver- eeniging met kracht aan te dringen op eene oeconomischer werkwijze. Wanneer echter de bakkerij niet tot oeconomischer werk- MEVROUW! Voor kleur verandering of opverven van verschoten Jersey's, Blouses, enz. zijn wij een speciaal adres: Firma K. W. JAEGER FABRIEK KAMPSTRAAT 9<i-9(ir. WINKEL LANGESTRAAT 74 - TEL. 198 wenscht over te gaan, zouden van gemeentewege maatregelen mocteu worden getroffen, om het beoogde doel toch te bereiken. Op welke wijze tenslotte de consument door een oeconomischer bedrijf bij de bak kerij gebaat is, moge uit het volgende blijken De maximum-prijs voor witbrood bedraagt 16 ets. per 400 gr. De tnaximum-prijs voor bruinbrood bedraagt 8 cents per 400 gr. (Later bleek zelfs dat de bakkers l6'/2 ct, voor 800 gram bruinbrood lieten betalen en 8'/j ct., voor 400 gram, waardoor dus de ondergemelde cijfers nog ongunstiger werden). Deze beide prijzen worden in Amersfoort door het publiek betaald, Door oeconomischer inrichting van het bakkersoedrijf in Utrecht (0,8 bakkers per 1000 inwoners, tsgen 2 per tooo in Amersfoort) is in Utrecht door de bakkerij de broodprijs gesteld op: 15 ets. per 400 gr. witbrood, 7 '/2 ets. per 400 gr. bruinbrood. Per broodkaart periode (van 9 dagen) wordt in Amersfoort door dc bakkerij, voor de broodbereiding gebrsikt 37.000 K. G. bloem en 20.000 K.G. tarwemeel. Waar nu uit 73 K.G. bloem 100 K.G. wittebrood en uit 69 K.G. tarwe 100 K G. bruinbrood wordt gebakken (dit zijn de officieele om- rekeningscijfers) beteekent dit per 9 dagen een verbruik van50.600 K.G. wittebrood en 28.900 K.G. bruinbrood. In Amersfoort betaalt men hiervoor meer dan in Utrecht per K.G. wittebrood 2>/2 cent en per K.G. bruinbrood 1 V4 cent, het welk over totale bovenvermelde hoeveelheid brood per 9 dagen een bedrag beteekent van 28 900 X 1 'li cent -+- 50.600 X 2 cent f 1626.25 over een geheel jaar van 40 broodkaartperioden 40 X f 1626.25 f 65.050.— Dit bedrag wordt in Amersfoort per jaar meer betaald dan in Utrecht, door den consument, omdat in Utrecht door eene meer oeconomische inrichting van het bak kersbedrijf het wittebrood 1 cent per 400 gram en het bruinbrood cent Per 4°° gram goedkooper is dan in Amersfoort! Hetzelfde, wat de commissie heeft opge merkt bij de melkbezorging, geldt, hoewel misschien in eenigszlns mindere mate, voor de broodbezorging. Ook het rondbrengen (aan huis bezorgen) van het brood kan hij voldoende samenwerking der bakkers veel oeconomischer geschieden. Het aantal broodbezorgers, met karren, wagens en fietsen, hetwelk in elke straat do inwoners van brood voorziet, is veel te groot en kon zeer zeker bij oeconomischer broodbereiding in een geringer aantal bak kerijen en eene oeconomische wijkindeeling (ruiling van klanten door de bakkers, waarbij mode werking van het broodafnemend publiek zeer gewenscht zou zijn) veel geringer zijn. Ook eene oeconomischer inrichting der broodbezorging zou zeer zeker tot prijs verlaging van het brood kunnen medewerken. Wat betreft de op dit oogsnbiik bestaande broodprijzen, wenscht de commissie het volgende op te merken: Regeeringsbruinbrood. 100 K.G. meel f 15.75 145 K.G. brood a 20 cent per K.G. f29. verschil f 13.25 Vrij bruinbrood. 100 K.G. meelf 34-25 140 K.G. brood a 38 cent per K.G. f53.20 verschil f f8,95 Regeeringsroggebrood. 100 K,G. roggef 11 Vrij roggebrood. 100 K.G. roggef.21 Maalloon f i.— f30.— 133 K.G. roggebr. a 20 ct. p. K.G. f26.60 verschil f 6.60 130 K.G. roggebrood a 28 cent. f36.40 verschil f 6.40 Terwijl blijkbaar volgens bovenstaande (door een bakker verstrekte) berekening door de bakkerij aan vrij roggebrood even veel wordt verdiend als aan het regeerings roggebrood, wordt aan het vrije bruinbrood per 100 K.G. grondstof f 5.70 meer verdiend, dan aan het regeeringsbruinbrood. De dubbel onderstreepte bedragen vertegenwoordigen gist, zout, brandstof, arbeidsloon, andere algemeene onkosten -j- winst; deze eerste 5 posten zijn voor »vrij« brood en voor «regeeringsc brood dezelfde en behoeven dus. daar het hier eene vergelijking betreft tusscben beide broodsoorten, niet nader te worden gespecificeerd. De verklaring van het hierboven gecon stateerde feit ligt voor de hand De kwaliteit van het vrije roggebrood is precies dezelfde als van bet regeerings roggebrood zou het vrije roggebrood te hoog in prijs worden gesteld, dan zou meer regeeringsroggebrood worden gevraagd de prijs van het vrije roggebrood moet zich dus zooveel mogelijk regelen naar den prijs van het regeeringsroggebrood, m. a. w. de winst, die de bakkerij op het vrije rogge brood maakt, mag niet hooger zijn, dan de winst gemaakt op het regeeringsroggebrood. De kwaliteit van het regeeringbruinbrood laat echter zeer veel te wenschen over. Het publiek betaalt, voor zoover de beurs het eenigzins toelaat, liever het vrije bruin brood legen wat hooger prijs, dan zich te wagen aan het slechte regeeringsbruinbrood. De bakkerij profiteert nu van de slechte kwaliteit van het regeeringsbruinbrood. door den prijs van het vrije bruinbrood wat hooger te stellen, dan deze feitelijk moest zijn. Om dit te hoog stellen van de verkoops prijzen van het brood in het vervolg, vooral met het oog op het binnen niet al te langen tijd verdwijnen der maximumprijzen, te voor komen, komt bet ons wenschelijk voor, dat er eene commissie worde benoemd, die prijs- rcgeleud optreedt en zoovaak dit noodig is, billijke broodprijzen vaststelt. Deze commis sie zou kunnen bestaan uit 2 bakkers, 2 consumenten, één meelgrossier en één lid van het gemeentebestuur. De verkoopsprijzen zouden door deze com missie zoo kunnen worden vastgesteld, dat de bakkers, die een meer oeconomisch be drijf gaan voeren, een behoorlijke wiuat KENNISGEVING. Schietoefeningen De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 17 dezer en op 1 en 29 Juli a.s. op het militaire oefeningsterrein op de Leusder- heide eene schietoefening met scherp met een batterij houwitsers gehouden zal worden. De vurende batterij zal zijn opgesteld ongeveer in de fijn reservoir waterleiding op de Stompert, Piramide van Austerlitz en 800 M. Z. O. van den straatweg naar Amersfoort en zal in Zuid-Oostelijke richting schieten. De onveilige strook zal zijn afgebakend door roodc vlaggen en een lijn van posten met witte vlaggen. Wanneer geschoten wordt, zal op de ijzeren uitkijkpost nabij het spoorwegkamp de nationale vlag gebeschen zijn. Vermoedelijk zal het schieten ongeveer 11 uur voormiddag aanvangen en om 12 uur 30 namiddag eindigen. Verder vestig ik de aandacht op het ge vaar, eventueel «;'c/-gesprongen projectielen aan te raken of op te rapen. Amersfoort, 12 Juni 1920, De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Pers alt STADSNIEUWS. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort breugt ter kennis, dat in de gemeenten Veeuendaal, Wijk bij Duurstede, Werkhoven, gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 12 Juni 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Onze plaatsgenoot, de heer Joh. A. van der Meiden (L. U.) is verkozen verklaard als lid der Prov. Staten van Utrecht (vaca ture Kooy te Lopik). De heer G. O. Donner, candidaat alhier, heeft het beroep aangenomen naar Emmen (Dr.) Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 68 graden Fahrenhei'. Kaasmarkt. Aangevoerd werden op 14 Juni 1920 36 waizens, bevattende 8500 K.G. Kaas. Prijzen f 62 tot f 70.50 per 50 K.G. Handel vlug. Eindexamen Gymnasium. Geslaagd: Mej. M. A. Heuveling, S. Knoppers en mej. II. W. Kol ff, allen te Amersfoort; C. F. Nieuwenhuizen (Semina rium), allen voor getuigschrift A. Mej. H. C. G. Fehrmann, Hooglandmej. M. A. Palm, Amersfooit; J. M. Westra, Nijkerk, allen voor getuigschrift B. Het examen wordt voortgezet met 4 candidaten. AigewezenGeen. Asschepooster. Kellenbachs hekend sprookjespoppenspel komt ook in Amersfoort een voorstelling geven, en wel Asschepoester», een poppen- tooneelspel in 6 bedrijven. Een evenement voor de jengd 1 Wij verwijzen voor bijzonder heden naar desbetreffende adv in dit no. H. H. E n k 1 a a r. f Men schrijft ons De rouwe Enkelaar» is dood. Hij was hier in de stad een goeie bekende, die zich als agent van politie bemind wist tc maken bij het publiek, zélfs bij de straatjongens. In 1855 geboren werd hij in "87 agent 2e klasse hier ter stede en in '91 bevorderd lot de eerste klasse. In 1916 werd hij ge- pensionneerd, inaar daarmee was zijn acti viteit nog niet gedaanBij de distributie zouden zijn goede diensten nog te pas komen. Als wij, tijdelijke ambtenaren, 's morgens het Valkje kwamen binnenstappen, dan was Enk'laar daar reeds op post, en werd je begroet met bet famieljare half militaire tikje-an-de-pet en z'n vaste: >möge, heere*. En Enkelaar zorgde voor de orde onder de dikwijls érg rumoerige en lastige gegadig den voor de loketten. Het ging wel eens niet gemakkelijk hij werd al slechter ter been maar 't ging toch, en maar zelden behoefde z'n vriendelijke stem over te gaan in een mopper-geluid. Vo„: de oude Enke laar had een ieder respect Nu is hij overleden. De oorlogs-misère zal ook hem wel wat eerder hebben doen gaan dan noodig was. Hij ruste in vrede.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1