AMER5F00ETSCHE COURANT. Donderdag 17 Juni 1920 No. 9345 m>.'4tÊr a 70e Jaargang Uitgave van do Drukkerij „DE AMERSFOOItTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleefl. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f j. franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIÊN 1 6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officleele- en onteigenings-ad verten tien per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels f1.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentien op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT i3 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 De inolk-misore. De zaak wordt er niet verkwikkelijker op. In antwoord op de beschuldigingen van den voorzitter van den Bon 1 van Melkvee houders (zie ons vorig no.) ge ft <le direc teur van de «Geldersche Vallei» in een ingezonden stuk In het A'foortsch Dagblad zijn lezing van de feiten en heelt zooals dat gewoonlijk gaat volgens die lezing geheel het recht aan zijn kant. Hij betoogt, dat de Geldersche Vallei werd opgericht, nadat gebleken was dat Amersfortia zich tegenover hem, Sieperda, aan hare verplichtingen onttrok. De heer Sieperda toch had niet alleen 13000 gld. voor aandcelen gestort, doch ook een borg tocht getoekend van 80.000 gulden, echter op conditie dat hij als gedelegeerd lid zou optreden. Toen echter een en ander was geschied, wilde men van een delegatie niets meer weten, werd hem zelfs inzage der administratie geweigerd. Daarbij werden de bewuste aandeden nimmer uitgekeerd en evenmin ooit rente betaald, terwijl Amers fortia door onoordeelkundig inkoopen, ver werken en afleveren der melk al heel spoedig achteruitging. Daarom voelde de beer S. zich vrij opnieuw te beginnen. «Wanneer Amersfortia». schrijft hij «haar bedrijf naar hehooren had beheerd en hare verplichtingen tegenover mij was nagekomen, dan zou er geen reden hebben bestaan ooit '.veer te beginnen". Dat de Geld. Vallei de klanten terug steelt, noemt de heer S. een persoonlijke opvatting van den heer Nieuwenhuyzen. Klanten laten zich niet stelen. Stellen wij nn dezen uitleg tegenover die van den heer N.. dan is het ongetwijfeld zeer moeilijk partij te kiezen. Waarschijnlijk hebben beide partijen half gelijk. De zaak zelve wordt daardoor echter niet beter en het is jammer, dat een dergelijke kwestie in het publiek moet worden uitgevochten. De verbruikers echter hebben cr te groot belang bij wat in deze achter de schermen gebeurt, dan dat de ope ibare vuile wasch kan worden vermeden. Van meer direct belang zijn een paar opmerkingen van den heer Sieperda over de vcicWprijzen. Ten eerste zegt hij, dat wanneer Amers fortia in Mei 1919 zijn advies had opgevolgd en niet had toegegeven aan de onbehoor lijke eist-hen der melkveehouders, ze thans niet in moeilijkheden zitten zou. Nu i» het een feit, dat op de vergadering van Vrijdag 11. de stemming der boeren zeer gunstig was voor Amersfortia en zeer tegen de Geldersche Vallei, waaruit dus veilig mag worden geconcludeerd dat de Geld. Vallei méér heeft gedaan om de prijzen laag te houden dan Amersfortia. Metterdaad heeft die sympathie voor Amersfortia weinig uitgewerkt. Wil deze fabriek blijven concurreeren, dan kan ze onmogelijk do prijzen betalen die Vrijdag door dc boeren zijn vastgesteld, en zoo wekte het dan ook geen bevreemding nij ons van de directie van Amersfortia te ver nemen, dat de bond van melkveehouders geweigerd heeft haar melk te leveren beneden 14 cent (bepaald was 1 zll2 en 13'/2 cent) Amersfortia heeft daarop pogingen gedaan melk tegen lagen prijs te betrekken uit Nijkerk en Bunschoten. De Bond v. Melk veehouders heeft daarop gepoogd dit te voorkomen, door pressie uit tc oefenen op bet bestuur van den bond in genoemde plaatsen, tot dusver echter zonder gevolg. Maar of deze toestand van langen duur blijven zal De bond alhier laat het er niet Lij zitten en de maatregelen die zij thans neemt konden wel eens wanneer de boeren volhouden een zeer onaangenaam resultaat voor de fabrieken hebben, De boeren laten thans n.l. de melk door een aautal slijters in de stad verkoopen voor 12 cent per liter. Naar tr.en ons mededeelt betalen deze slijters 9';2 cent; Amersfortia wilde voor 12 cent inkoopen (en voor 16 ct. verkoopen), doch kon tegen dien prijs geen melk krijgen. Men begrijpt natuurlijk wat hier achter zitde fabrieken moeten worden getemd en zoodra zs tam zijn wordt de prijs onverbiddelijk en onherroepelijk achttien cent. Of het publiek hiertoe zal willen medewerken is evenwel nog de vraag. In verband hiermede is nog van belang een mededeeling van den heer Sieperda, dat de heer Nieuwenhuyzen hem vóór eenige weken een toeslag heeft aangeboden, wanneer hij in Amersfoort den melkprijs niet meer zou verlagen. Wanneer dit waar is, zou in het voornemen der boeren niet anders gelegen hebben dan een stille be voordeeling van de tusschenhandelaren, óók in hun eigen belang, doch absoluut ten koste van den consument. Een handelwijze die zeer zeker ons aller afkeuring verdienen Hinderlijk is ook te zien boe door de boeren wel groote woorden gesproken worden, maar zij zelf zich daaraan in het minst niet houden Op de vergadering van Vrijdag was het het bestuurslid Hofslot, die het betreurde en afkeurde, dat de con currentiestrijd in onze stad gekomen was. Liever dan beneden den prijs verkoopen zullen wij kaas van onze melk maken, zeide hij, ja liever nog ze in de sloot gooien. En de voorzitter betoogde, dat de boeren niets met den strijd tusschen de fabrieken en de slijters te maken hadden, dat zij aan hun prijs moeten vasthouden. En thans? Nu mengen de boeren zich met een haast en een overijling juist in dien strijd en verkoopen ver beneden den prijs dien zij zouden kunnen bedingen. Het gaat hier niet er om of de boeren recht hebben op den prijs van 14 cent, dien zij vragendat zal moeten worden bepaald door hen die ter zake kundig zijn. Wat hier hindert is de weinige vastheid, het gebrek aan ernst, zouden wij bijna zeggen, waarmede het prijs bepalen van dit zeer gewichtige volksvoedsel geschiedt. Al dit op en neer jagen van den prijs geeft den verbruikers het onaangename gevoel, dat men er op uit is hen te beduvelen. Het publiek staat tegenover dit alles met het besef van machteloosheid. Natuurlijk, men kan het melkverbruik inkrimpen, tijdelijk zelfs stop zetten misschien, maar een goede oplossing is dat toch niet. En daarom willen wij er op wijzen dat juist nu. nu aller aandacht en belang bij de melk voorziening is, het juiste «psycholo gische moment» aanwezig Is om te komen tot wat het levensmiddeienrapport inzake deze kwestie heeft naar voren gebracht: de eenige afdoende oplossing van het gemier met de melk ls: de Gemeentelijke melk- centralisatie, Het stadsbestuur grijpe nu in, onmiddellijk en stevig. Het heeft nu de geheele publieke opinie daarbij achter zich. A. H. v. NIEUWKERK Alilcgonilestr. 105, 105', 107 Tel. 543 KENNISGEVINGEN. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun bestuit van 11 Juni 1920, aan E, A. A. VAN DEN BOGAERT en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een passementfabriek, te drijven door drie electromotoren, van 1 P.K. en een electromotor van 5 P.K., in het perceel alhier gelegen aan de Sluis straat No. 4, kadastraal bekend Gemeente Ameiifoort, Sectie D, No. 1667 (ged.). dat bij hun besluit van 11 Juni 1920, aan H. MEESTER en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van zijne kuiperij, door het plaatsen van een electromotor van 3 P. K. in het perceel alhier gelegen aan de Hellestraat No. 9, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E No. 5036. Amersfoort, 14 Juni 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. IN AMEUBLEMENTEN EN KANTOORMEUBELEN JACHT. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 31 Mei 1920, 4e Afdee- ling, No. 38: Gelet op artikel 11 der Jachtwet; Brengt ter kennis van de belanghebbenden a. dat de opening der jachtbedrijven, vermeld onder litt. D, F en H van artikel 15 van voormelde wet (het schieten van water wild, het vangen van waterwild met slag netten en het vangen van eendvogels in een eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel), voor de provincie Utrecht is bepaald op Donderdag 15 Julia,3. met zonsopgang, ter plaatse bij artikel 1 van het Reglement op de uitoefening der Jacht en de afpaling der eendenkooien in de provincie Utrecht aan geduid; b. dat de opening der jacht op klein wild, vermeld in de tweede zinsnede van artikel 17 der voormelde wet, voor dit jaar in de provincie Utrecht is vastgesteld op Zaterdag 28 Augustus a.s. met zonsopgang, mat uitzondering van de jacht op Hazen en Fazanten, waarvan de opening is bepaald op Vrijdag 1 October a.s. met zonsopgang c. dat de lange jacht alleen des Dinsdag en des Vrijdags van elke week zal mogen worden uitgeoefend en het jagen in onge- maaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog iu 1920 moet worden geoogst, verboden ls, evenals het jagen in tabakslanden, zoolang het zoogenaamd best goed niet is geoogst d. dat de jacht op Reebokken zal zijn geopend van 1 October 1920, met zonsop gang, tot 1 December daaaraanvolgeude, niet zonsondergang dat de jacht op Reegeiten zal zijn ge opend van 15 November 1920, met zons- opgang, tot i December daaraanvolgende, met zonsondergang dat de jacht op Reekalven niet zal wor den geopend; Utrecht, 8 Juni 1920. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG. T apverbod. Gisteravond hield het Amersfoortsch Drankweer Comité een openbare vergadering in Amicitia; naar aanleiding van het a.s. Vrijdag door den Raad te behandelen Tap- verbod (zie «Gewisselde Stukken» in dit blad.) De heer Schmidt, van hier, opende de vergadering. Hij heette de aanwezige raads leden eo andere autoriteiten welkom, die gevolg gegeven hadden aan de uitnoodiging van het Comité om aanwezig te zijn. Hij achtte het algemeen bekend, dat een adras aan den Raa 1 is verzonden om te komen tot Tapverbodnaar aanleiding daarvan is door de Commissie van Wetgeving een voorstel in dien geest aangenomen hetwelk nu Vrijdag in den Raad zal worden besproken. Daarom iB het goed de zaak nog eens in het openbaar te bespreken, vooral omdat er ook veel tegenstanders zijn. De Bond van Café-houders is uilgenoodigd tot debat, doch heeft laten weten dat dit niet aanvaard wordt.(Zie het Ingezonden stuk ons vorig no. Red.) Spr. noemt dit c smoesje; zij hebben geen sterke debater kunnen vinden en laten nu met een mooi gebaar weten dat zij geen debat wenschen. Spr. hoopt echter dat alsnog tegenstanders naar voren zullen komen. Vervolgens geeft bij het woord aan den heer F. U. Schmidt (van Bussum). Deze constateert dat ons land in den laatsten tijd een nieuwe periode is ingegaan op het gebied van drankbe strijding. Allerwege wordt thans van de wetgeving gebruik gemaakt, en het zijn hoofdzakelijk de gemeenteraden, die In de weer zijn om de drankwet krachtig toe te passen, inderdaad te gaan gebruiken. Er zijn reeds honderden voorbeelden van acties door gemeenteraden. Tijdens den oorlog kwam dat misschien door dat de alcohol schaarsch was en het publiek gewend aan matigheid; na den oorlog is juist het motief de geweldige vermeerdering van het alco holisme. Nauwelijks was het brandverbod opgeheven of het alcohol-gebruik nam weer hand over hand toe. Gelukkig echter zijn daardoor alle drankbestrijders mobiel ge worden. Honderden gemeenteraden be tuigden reeds adbaesie met het adres van mr. Rutgers; meer dan 250, 25 pCt. van het totaal en er komen er nog meerl Zoo is ook zeer te apprecieóren de poging die hier dezer dagen in Amersfoort In den Raad zal worden gedaan. De commissie vraagt een uitgebreid tapverbod (zie art. 2bis), iets wat in andere plaatsen reeds is bereikt. Zooals de redactie van dit artikel luidt, zu'.len dus de drankgelegenheden wel open mogen zijn op die dagen waaraan mis schien nog lotings- en verkiezingsdagen zijn toe te voegen docb zal geen alcohol houdende drank mogen worden verkocht. Dus ook geen bier, wijn, port, advocaat enz. Er wordt dus niet verlangd absolute sluiting van de café's, restaurants, tapperijen, slijterijen en hotels. Zij mogen open blijven, alleen, alleen geen alcobolhoudeude dranken verkoopen. In dit opzicht "Ja het Amers- foortsche voorstel zeer gematijd. Er zijn toch gemeenten, waar men niet alleen kent een vervroegde sluiting, doch ook sluiting op halve en heele dagen, zelfs dagen achter een. De gemeenteraad zou dat ook hier kunnen besluiten, want hij is daartoe be voegd door de bepalingen der Drankwet. In de gemeenten waar Zaterdags en Zondags de vergunningen absoluut gesloten moeten zijn heeft dan meestal de burgemeester het recht; met het oog op belemmering van bet verkeer ontheffing van het sluitingsverbod te verleenen, mits geen alcoholica wordt geschonken. Zoo is het b.v. in Midwolda (Fr.), Nijmegen, Leeuwarden. Venlo, enz Natuurlijk hebben de georganiseerde drankhandelaren er niet in berust, dat deze krasse bepalingen in het leven geroepen werden en zijn zij bij de Gedep. Staten in verzet gekomen. Door de Kroon is toen echter de gemeentelijke verordening echter in laatste instantie goedgekeurd. Daaruit volgt de consequentie dat wat hier in Amersfoort gevraagd wordt zeker ligt ln de bevoegdheid van den Raad. Amersfoort, zegt spr., wil niet .sluiten terwille van het maatschappelijk verkeer. Maar zijn slijter, bierhuis en tapper dan zoo noodig voor dat verkeer? Naar spr.'s meening zijn ze heelemaól niet noodig en zou geen bezwaar bestaan ze de heele week te sluiten 1 Deze inrichtingen zijn maatschappelijke on dingen, zonder ecnig nut. Iets anders is het met de café's hotels en restaurants; deze zijn maatschappelijk even ónmisbaar als de eerste drie gemist kunnen worden. En nu komt het voorstel A'foort practisch hierop neer, dat bij alleen tapver bod da eerst genoemde inrichtingen toch gesloteu zullen moeten worden, doch de andore open zullen kunnen blijven, zij het alcoholvrij, dat Is een winst voor de gemeen schap en geen kleine. Voor de tappers etc. is het natuurlijk geen winst, en zij zijn dan ook tegen een tapverbod. Hoe ontzettend onhandig echter is het van deze menschen, georganiseerde drankhandelaren, om te ontbreken op een vergadering als deze, om bun belangen voor te staan Wanneer iemand wordt aan gevallen, moet bij zich verdedigen en niet wegblijven en een brutalen brief schrijven, waarin bovendien onjuistheden staan. Wij, zegt spr., wij zijn in het offensief! Dat is ook het beste! Hij neemt grif aan, dat de drankhandelaren geen haar minder

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1