[Corsets Artistiques ISOÜNT PARIS Dtr.strsat 5 C. VAN EIMEREN - Telefoon 467 Fournituren Bandages van C. HUYSER Heiligeuweg 4-6 Amsterdam heer Leinweber dringt aan op behartiging en vraagt officiëele toe- Kging. Hij zal anders tegen sterr tel hij vóóf het verlof is. i heer Hofland: hoe lang isRitsma orzitter:s jaar. IFW Je heer Ruitenberg: de gemeente ff hqeft er geen nadeel bij het salaris uit Htalen, wanneer Ritsma maar zorgt dat KHJêgn plaatsvervanger is, die het werk doet door hem wordt betaald. 'en slotte wordt bet voorstel van B. en W. igenomen. wt y. Wordt aangehouden. 1 nt 8. Voorstel van B. en W. tot vast- lliog van een salarisregeling voor het aor.eel aan de school voor voorbereidend Ier wijs, op den grondslag van f1200.— >r klasse-onderwijzers, met 5 twee-jaar- scbe verhoogingen van ioogld.hoofd-acte po meer en het hoofd van de school 300 boven dit salaris. Bevat de school meer 6 klassen, dan 400 gld. .angenomen. 1 nt g. Voorstel van B. en W. om aan 1. de Koningin te verzoeken, ingevolge :el 26 novies, 2e lid der wet tot regeling het L. O., de jaarwedden van twee lerwijzeressen aan de R.-K. Meisjesschool de Paulus Borstraat op een hooger idrag te bepalen. De heer Hofland vraagt een nadere dichting bij dit voorstel, óók in verband it het woord novies. Wethouder V e r h o e f f zet dit uiteen _iet gaat hier om de bezoldiging van hel pverwerk. Deze bedraagt f 100.per lesuur LJL;n per jaar. BLT Het voorstel wordt nu aangenomen. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot het 1,11(1 toekennen van een bijdrage aan een tweetal fijzondere scholen Ingevolge artikel 59 decies ir wet op het lager ouderwijs. De heer Hofland vraagt ook hierbij '.oelicbting. Wethouder Verhoeff: op O, L.-scholen jn soms meer onderwijzers dan wettelijk 'erpllcht is. Volgens de wet hebben dan de bijzondere scholen recht op een gelijke ver- •eding. Hst voorstel wordt nu aangenomen. punt 11. Voorstel van B. en W. om een tred'et te verleenen van f rzoo. voor het :haffen van toestellen voor het gymna- «tiek-onderwijs aan de meisjes leerlingen van iet gymnasium. Aangenomen z. d. of h. st. Punt ra. Voorstel van B. en W. tot rege ling van du bezoldiging van den directeur en leeraren aan den Gem. Hoofdaktecursus. Volgens het voorstel zal deze bedragen f150. per jaar en per wekelijksch lesuur; hiervao Jraagt het Rijk de helft bij. Als voren. Punt ij. Voorstel van B, en W, totwij- ciglng van het besluit dd. 3 Juni 1919 tot regeling van de jaarwedden van de leeraren 1 het gymnasium in verband meteen op- irking gemaakt door den Minister van ■Onderwijs, Kunsten en Weienschappen. Het betreft hier een formaliteit, f Als voren. f Punt /^.Voorstel van B. en W. tot het *weder Inhuren van het V: Ik je voor onder- •"wijs-doeleinden tegen f1800 Jsjaars. Als v B. en W. c Punt. 15. Voorstel de jaarwedden van den rector van en van do leeraren aan het gymnasium een gelijke regeling vast te stellen als voor die voor den di- (recteur van en de leeraren aan de Rijks- 'H.B.S. Hierbij wordt mededeellng gedaan (dat is Ingekomen een schrijven van den rector, waarin hij zich beklaagt over dere- geüng van zijn salaris. (De Burgemeester: B. en W. stel- Ji.n voor de regeling aan te nemen zooals ie thans is en later dit stuk van den rector behandelen. De heer Van T r a a betreurt dat de 'itaadsleden geen gelegenheid gehad hebben I 't stuk van den rector in te zien. Hij vraagt 1 snog mededeeling van den inhoud. 1 De Burgemeester: het stuk kwam ier laat binnen; de rector wijst er op,dat L jn salaris in verhouding tot dat der leeraren j'.o laag is. Hij zou zelfs lager bezoldigd -orden dan de leeraren, niettegenstaande al jn moeite en zorgen, j De heer Van T r a a vraagt dan, wat het motief van B. W. Is, om te vragen de «verordening al vast te stellen, terwijl de eerste ambtenaar aan het gymnasium dus (onbevredigd blijft. Ook is het spr. bekend, dat de leeraren zelf met de voorgestelde (regeling niet tevreden zijn; zij hadden ook gehoord willen worden bij het vaststellen -er regeling. Had het niet op denw eg ge- I legen van B. W. om de voorgestelde verordening eens ter inzage te sturen aan de betrokken leeraren? Spr. mist ook een bepaling, waarbij de tegenwoordige positie aan de leeraren gegarandeerd wordt, zoodat, mochten er leeraren zijn, die door de ver ordening achteruit gaan, deze niet getroffen worden en de verordening dus niet den verkeerden kant uitwerkt. Verkregen rechten mogen niet aangetast worden. Spr. verwacht dus dat B. W. geen bezwaar zullen hebben om de verordening zoo te wijzigen, dat blijkt dat dergelijke terugzetting niet mogelijk is. Ook is in alinea 2 een novum aangebracht, iets dat vroeger in de regeling niet voor kwam, en wel dat de gemeente zich het recht voorbehoudt den leeraren eventueel In hun salaris te korten. Dit houdt verband met de rijksregeling, doch zou niet eenlge waarborg gegeven kunnen worden, de' 'e/- kortingen niet willekeurig zullen gesel .11 (Houdt verband met het aantal lesuren, Red.) Het Rijk kort ook, doch heeft daarbij vaste voorschriftende Gemeente echter behoudt zich het recht voor willekeurig te korten. Spr. stelt voor de geheele verordening aan te houden en in de volgende vergadering mét hst rskest van den rscior te behandelen. Wethouder Verhoeff heeft met ver wondering gehoord, dat de leeraren niet tevreden zijn met de regeling. Spr. heeft een deputatie van leeraren gehad, die him verzocht hebben de rijksregeling ook toe te passen op het gymnasium. Dat kan toch niet beteekencn, dat zij alleen do gunstige bepalingen wenschcn te zien toegepast en niet de ongunstige. Het spreekt van zelf dat bij het toepassen de bepalingen de billijkheid zal worden betracht en rekening zal worden gehouden met de rijksregeling. De heer Van Iraa verbaast zich over deze tevredenheid der leeraren. Verscheidene leeraren hebben zich bij spr. vervoegd om zich te beklagen over de voorstellen. Spr. blijft er bij, dat zonder nndero om schrijving van- de door bom aangehaalde zinsnede de toepassing van de regeling toch altijd beol willekeurig kan zijn. Hij wenscht dus dat bepaald zal worden, dat de voorgestelde salarisregeling in geen geval mag zijn in het nadeel van het onder wijzend personeel. Spr. zou nog weuschen te vragen op welke basis het salaris van den rector is vastgesteld, hoe men daartoe is gekomen. Wethouder V e r h o 0 f f: B. en \V. hebben hun voorstel gedaan om de goedkeuring te bespoedigen. In ieder geval gaat liet salaris van den rector toch ook vooruit, De zaak zal nu nog verder overwogen worden en dan kunnen B, en W. spoedig bij den Raad komen met een wèl doordacht voorstel ten aanzien van het rector-salaris. De heer Van Traa vraagt of de weth. zoo zeker is, dat de voorgestelde regeling zal worden goedgekeurd. Is niet vroeger een regeling afgekeurd omdat de conrector meer salaris had dan de rector? (de weib. trekt twijfelend de schouders op). Zeker, dat is voo-jekomen en daaraan staau wij dus weer oloot. Spr. ziet niet het nut in van deze manier van doen en blijft bij zijn voorstel. Wethouder Verhoeff gelooft dat op de goedkeuring van den minister wèl gerekend mag worden. Hij leest een schrijven voor van den minister, waaruit blijkt dat de voorgestelde regeling overeenstemt met diens wenschen. B. en W. zijn echter bereid om oen wijziging aan te brengen, waaruit blijkt dat geen leeraren schade zullen hebben bij de nieuwe regeling. De heer Hofland voelt wel Iets voor de redeneering van den heer Van Traa. Ook hij wenscht de bepaling dat eenmaal verkregen rechten niet zullen worden aan getast. De heer Verhoeff merkt nog op, dat aanneming ook wenschelijk is met het oog op vacatures. Daarmee is het vorige jaar ook gesukkel geweest. De heer Van i'raa handhaaft zijn voorstel. Dit wordt echter niet ondersteund en komt dus niet In stemming. Over het voorstel wordt artikelgewijze gestemd, nadat aan artikel 12 is toegevoegd dat de oude regeling van kracht blijft, wat do salarisregeling betreft, voor die leeraren voor wie de nieuwe verordening schade zou beteekenen. Vervolgens wordt de verordening aar geheel aangenomen zonder disc, of ii. st., waarbij de heer Van Traa geacht wil worden tegen te hebben gestemd, (Wordt vervolgd). Raad. De Raadsvergadering wordt Maandag half acht voortgezet. De heer Leinweber en liet 1 Tapverbod Door den Raad is met ij tegen één stem aangenomen het voorstel van de Commissie van Wetgeving om een Tapverbod in te stellen. Da. dit zoo gegaan is, is niet het minst het gevolg van de rede van den heer Leinweber. Deze heer meende de belangen van de drankhandelaren te moeten dienen wat hij weten moet doch deed dit op zoo'n vuile, laag-bij-den-grondsclie manier, dat het terecht de verontwaardiging van den Raad opwekte en ten slotte de tegen overgestelde uitwerking van de bedoelde had. De heeren café-houders hebben niet veel reden zich te verheugen over zóó'n advocaat in den Raad. Het begon reeds met zijn opmerking, dat bij aanwezig was geweest op de openb. verg. van Woensdag, doch dat hij daar maar gezwegen had omdat daar toch alleen voor standers waren dit bezorgde hem van den heer Noordewier de vinnige opmerking dat zoo'n houding dan toch niet erg fier is en dat hij daarom het beter had ge vonden zijn bezwaren in den Raad naar voren te brengen, dan daar waar toch alleen andersgezinden waren. De heer Leinweber rekende dus op bijval in den Raad, Dit is hem dan, om met den heer F. U. Schmidt te spreken, dun door de broek gcloopen. De argumenten vau den heer Leinweber? Er zijn hier 109 vergunningen. ContrÖle daarover is niet mogelijk zonder belangrijke uitbreiding van de politie. Dc*clandestine verkoop zal dus toenemen (de heer L. heelt dus wèl een hoogen dunk van de moraliteit der tappers etc.!) In Zaandam, vertelde de heer I.. verder, kor or-n 'apverb i3 nauwelijks een meer- deiheiii vinden (men lette op de vriendelijke insinuatie vau verband tusschen rood en blauw) en had Duijs tegen {gestemd dan was 't niet aangenomen. Geen wonder dat bij dezen uitgeflapten onzin een spotgelach opging, liet volgende argument was, dat de verkregen rechtenc van de vergunning houders niet mogen worden aangetast, on dat bij dit punt de soc. dem. Anders hierover denken dan bij de sal -reg. der Gymnasium- Iceraren. Hierop diende do heer Rekke van repliek. Toen kwam nog het misselijke smoesje over de Kermi9 in Deventer. En toen een clou wanneer het verbod wordt aangenomen uilen de vergunninghouders vergoeding moeten ontvangen, eu ze verdienen nog al veel dat zal waar zijn vooral op Zater dag en Zondag de heer L. slaat zijn eigen glazen inl hun inkomens bedragen tot f 12000.— per jaar! Dan noemde de lieer Leinweber nog de agelijkheid voor de winkeliers qm flesclijes bier te verknopen, die dan builen de winkel moeten worden opgedronken. Die koopers worden dan natuurlijk kachel eu gaan op straat met de leege fleschjes bakkeleiön, al- I dus de spr. Denk u toch eens in welk een onwelvoegelijk schouwpel, en vooral: welk een strop voor de vergunninghouders. E11 dan de «obstructie» welke van het publiek komen zal. De heer I. schudde de voorbeelden daarvan uit zijn mouw. Ten slotte constateerde dc heer I.., dat het tapverbod niet moet worden aange nomen, doch dat wel het politie-toezicht op het naleven der Drankwet moet worden verscherpt. De arbeiders hebben tegenwoor dig zulke hooge loonen, zei hij, en krijgen zooveel erfenissen, dat ze heelemaal v oor de verleiding bezwijken. Dit was zijn laatste aardigheid. De heer Rekké, na hem het woord ver krijgende. zette verschillende onjuistheden in de toch reeds zoo zwakke argumentatie van den heer Leinw. in het zonnetje, doch het beslissende woord sprak de heer Ruiten- herg, die verklaarde dat weinig voorstellen in den Raad hem zoo sympathiek waren geweest als dit. Hij betoogde dat het be lang van de gemeenschap moet gaan bóven dal van den enkeling, en dat het trouwens tnet de schade zoo'n vaart niet loopen zal, Het is waar dat niet alls arbeiders zoo verstandig zijn uit de kroeg te blijven, daarom heeft juist de Raad d* plicht tc zorgen dat zij geen gelegenheid hebben hun loon in drank om te zetten. Dan zullen ook de tegenstanders van thans over enkele jareti blij zijn dat zij van het vergif af zijn. Na deze speech was de kans voor den heer Leinweber finaal verkeken. Hij sput terde nog wat over Nijkerk, waar tapverbod kwam en toen ruiten werden ingeworpen, waarom maar gauw weer da Zaterdag middag buiten de verordening werd gesteld. En dan had hij een statistiek verwacht van B. en W. over de dronkenschap. E11 dau had hij nóg een bezwaar: de arbeid rs zullen op Vrijdagavond drank in huis halen, een heele noel natuurlijk. De vader gaat drinken dc moeder zal denken: Kijk, dat schijnt lekker te smaken re gaat meedrinken de kinderen gaan meedrinken. Denk u in, welk een toestand Geen wonder dat de heer Hofland hier ultiiepman.jt verlaagt je eigen argumenten, en dat de geheel" overige Raad het daar uit' i-ns a-as. De voorzitter kwam daarop met een als door den heer L. bedoeld staatje opdagen, waaruit bleek dat wegens openbare dronken schap processen-verbaal werden opgemaakt In 1913 213 17 >18 18 (toen er bijna geen drank meer was) 97 in 1919 (na den vrede) 173 In dit jaar werden opgemaakt: in Januari 24 proces-verb, Febr. 12 Mrt. Apr. tot 16 Juni 14 Bij de 126 proc.-verb. in dit jaar werden opgemaakt 34 op Zaterdag, 38 op Zondag en 8 op feestdagen, totaal dus 80. Deze cijfers spreken voor zich. Toen nu eindelijk het voorstel in stem ming kwam, aangevuld nog met de bepaling dat het verbod ook ,tot Maandagmorgen 8 uur gelden zal, had de beer Leinweber don treurigen moe i «obstructies te voeren en over ieder onderdeeltje afzonderlijk» hoofdelijke stemming te vragen, schoon hij wist dat steeds alle andere stemmen vóór zouden zijn en in ziju isolatie zijn onmacht lag, énkel om lucht te geven aan zijn boos heid. Geen wonder dat deze handeling protesten uit den Raad, die hierdoor noo- dcloos werd opgehouden, veroorzaakte en als een «onwaardig spelletje» werd gekwa lificeerd. Ton slotte werd het voorstel in zijn geheel doch ook dóór hem. Wij weten niet hoe de meening van 's heeren L's partijgenooten over dezen «clown van den Raad» is. Maar bij dezen schaamteloozen aanval op een van de grootste maatschappelijke belangen moet toch wel een ieder de oogen zijn openge gaan. En wie heeft niet zijn vermoedens waarom de heer I.. daar de kwade zaak zoo te verdedigen staat met moed, zij het csn treurigen? Dat het is omdat hij daarmee tevens zijn eigen standje staat te verdedigen, dat de heer L., die naar openlijk wordt beweerd, bij verkiezingen als zijn eigen gangmaker optreedt, steeds zijn beste ver kiezingsagenten vindt onder de café-houders, met wie hij persoolijk vele vriendschappe lijke relaties onderhoudt. Wij hopen, dat de partij in kwestie zal zien, dat een man die zich in de politiek op een dergelijke wijze misdraagt, niet in den Raad thuishoort, en dat de «geachte afgevaardigde» bij de eerstvolgende ge legenheid cito cïto uit hun gezelschap zal verdwijnen. Hot Stenografisch Verslag. In dc Raadszitting van gisterenavond heeft bij den rondvraag de heer Rekké aan B. eu W. de vraag gestold of liet contract met den stenograaf al is afgesloten. Dit in verband met het feit, dut velschillende raads leden, die overrompeld zijn geworden doot het gewijzigde voorstel van B. sn W., be grepen hadden dat het verslag van den stenograaf f 1500.— zou kosten terwijl uit een artikel in de Amersfoortsche Courant» is gebleken, dat dit bedrag f 3000.moet zijn, voor welk bedrag de firma Van Cleeff bereid was een uitgebreid analytisch verslag enz. te leveren. Nu stelt spr. meer prijs op een verslag dat alle gemeentenaren bereiken kan, dan op één dat alleen in het bezit der raadsleden komt. De burgemeester antwoordde hierop, dat het contract nog niet is afgesloten, en dat B. en W. de zaak onderzoeken. Het doet ons een hcgrijpelijk genoegen, dit te vernemen. De mogelijkheid beslaat dus nog dat het «afschuwelijk misverstand» uit den weg wordt geruimd en de schei- ding-tusschen-tafel-en-bed, waarmee het huwelijn vau «Suzes krant» en de gemeeute werd bedreigd, niet wordt uitgesproken. STADSNIEUWS. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeenten Baarn, Woudenberg, de Bildt, Houten en Amerongen gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 17 Juni 920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort. maken bekend dat, ingevolge artikel 9 juncto artikel 1 sub b der »Verorde--mg op de Winkelsluiting» het sluitingsuur aer winkels op 28 Juni a.s. zal zijn 10J uur 's avonds. Amersfoort, den 16 Juni 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. TH. A VERHOEF (L.B.). De Secretaris, A. R, VEENSTRA. KOSTELOOZE INENTING. 0— Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat op Woensdag den 30 Juni a.s., des namiddags ten drie ure in het voormalig Werkhuis aan den West singel alhier, gelegenheid zal worden ge geven tot ko8lelooze inenting. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboortebewijs of trouwboekje gewenscht is. Amersfoort, den 16 Juni 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. TH. A. VERHOEF (L.B.), De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Poppenspel. Zooals wij reeds mededeelden komt hier Zondagmiddag de heer Kellenbach in Ami- citia een voorstelling geven met zijn paeda- gogisch poppenspel. Voor de jeugd iets zeer bijzonders 1 De heer Kellenbach is onder wijzer te 's Hage, en maakt reeds sedert jaren groote reizen met zijn poppenspel, daartoe in staat gesteld door de welwillende medewerking der autoriteiten, die hem gaarne ieder jaar in Oen St. Nicolaastijd eenige weken verlof toestaan tot dat doel, en die hom zelfs toestond een tournee te maken door Nederlandsch-Indiü. Geen kleine aanbeveling! De heer Kellenbach wil met zijn poppen spel geven: een op echt kinderlijken toon gedramatiseerde voorstelling met poppen van Moeder de Gans en anderen, die kinderen van 3 tot 14 jaar in onschuldige verrukking brengt. Voornamelijk met de bedoeling te strijden tegen het bioscoopgevaar. Dat hij daarin geslaagd is, wordt ten volle bewezen door de zeer gunstige beoordeeling van b.v. den heer Dr. J. H. Gunning Wzti., die over deze poppenkast een uitgebreid artikel schreef in «Het Kind» In de «Groene» door Ida Heyermans, en zoo voort. Wij meenen dan ook met een gerust hart onzen lezers te kunnen raden bun kinderen Zondag naar den heer Kellenbach te voeren. Zij zullen er de kleintjes er een buitengewoon genot mee verschaffen. Gemeentewerk. Aan de firma L. A. van Rije en Co, voorheen de Nes van Roon, is opgedragen de aanleg /an de electrische leiding in de school voor U. L. O. aan de Miereveld- straat. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 72 graden Fahrenheit. Uit het politie-rapport. Bekeurd terzake het rijden met niet- verlicht rijwiel K. M., Valkestraat. Terzake dat hij als bestuurder en ge leider had plaats genomen op een honden kar, waarvoor 2 honden gespannen waren, en ten tweede dat die kar niet was voorzien van een drinkbak. A. P. E., Coninckstraat. Terzake het rijden op een niot-verlicht rijwiel en niet op verordening der politie afstappen P. Z„ Kamp, en J,, Bisschopsweg, Door een bewoner van hot Blommers- hofje is aangifte gedaan van den diefstal van een zilveren horloge met (tikkelen ket ting. Bij onderzoek is gebleken, dat zich aan dezen diefstal heeft schuldig gemaakt C. W., Kamp, tegen wien proces-verbaal zal worden opgemaakt. Horloge en ketting zijn in beslag genomen. Nachtverblijf verleend aan L, E,,Lun- teren. Door de politie is aangehouden B. J., die nog 10 dagen hechtenis had te onder gaan. Hij is te dien einde door de rijks- veldwacbt naar Utrecht overgebracht. Door de politie is overgebracht naar het gesticht Den Dolder de de ouderlijke 3 oning ontvluchte B., die eerst uit Hilver sum werd teruggehaald. Bekeurd terzake het standplaats nemen met een ijskar op de Varkensmarkt W. C. de G., Woestijgerweg. Overgenomen van de Amsterdamsche politie de minderjarige M.J., van Apeldoorn. Hij is daarheen getransporteerd. Nachtverblijf verleend aan J. v. V., Haarlemmermeer. Financiën. De verdeeling der netto- winst ad f2.436.571.92, na aftrek van de tantiemes, uit te keeren aan Directeuren onzer kantoren, bedragende f 383.624.141/3 (vorige jaar f232.674.48) laat n m. toe eene afschrijving der in het afgeloopen boekjaar betaalde kosten van oprichting en overname van nieuwe kantoren f 626.646,32 (vorige jaar f246.28s.32Vj) eene afschrijving op Gebouwen van f 400.000.— (vorige jaar f250.000.—), eene toevoeging aan het Re servefonds van f600.000.— (vorige iaar f 300.00.—). 6 dividend f 360.000!— (v. j. f360.000.en eeu reserveering voor be lasting van f32.580.(v. j. f96.080.—). SPORT. Sportweek IVe Divisie. Pe Commissie voor de Sportweek der IVe Divisie bericht, dat voor de onder scheiden wedstrijdnummers Is ingeschreven als volgt: 1. Schermen. a. korpswedstrijd off. tabel, 7 korpsen a I deelnemers. b. korpswedstrijd ondoroff. geweer, 6 korpsen a 3 deeln. c. korpswedstrijd onderoff. sabel, 8 korpsen a 3 deeln. d. personeele wedstrijd oft sabel, tj deeln. e. personeele wedstrijd onderoff. sabel, 32 deeln.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2