AMERSFOORTSCIE COURAIT. Donderdag 24 Juni 1920 No. 9348 EleclriscliB Meubelmakerij RAPPORTEN 70e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „DE AMEllSFOOIt'fSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENIIÊN 1—6 regels 95 cent; ell.a regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en onteigenings-adverteutiën per regel 20 cent. -:- RECLAMES 1—5 regels f1.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentiön op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor hot Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 Nagekomen bedankjes. M. Amersfoort 22 Juni 1920. Ik heb de eer te bedanken voor U on partijdig blad. Hoogachtend A. VAN EGDOM Scherbierstraat 8, Amersfoort. 22 Juni 1920. Mr. Met deze deel ik u mede alsdat Ik vanaf heden 22 Juni, als abonné van uw Courant bedankt. M. POORT VAN KLEEF. A'foort 22 Juni 1920. Bij dezen bericht ik u vanaf heden geen abonée meer te zijn van u courant. WED. J. G. VAN UNEN, Stationsstraat 23 Amersfoort. KENNISGEVINGEN. Vicarie Beurs. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens mede- deeling van de Curatoren der Rijksuniversi teit te Utrecht met ingang van 1 Septem ber 1920 eerie vicariebeurs van de St. Joris- kerk alhier beschikbaar komt. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen behooren een request (gericht aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) in te zenden bij heeren Curatoren "an de Rijksuniversiteit te Utrecht. Jongelieden, die hunne opleiding te Amers foort genoten hebben, worden uitgenoodigd zich tevens schriftelijk te wenden tot Bur- gediecester en Wethouders van Amersfoort. Amersfoort, den 17 Juni 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. BEKENMAKING. o Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen, overeenkomstig het bepaalde in het laatste lid van art. 149 der gemeentewet, ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeente in zijne ver gadering van 18 Juni j.l. heeft besloten de op 30 Sept. 1919 vastgestelde verordening, regelende het aantal en de verdeeling van de werkzaamheden tusscnen de ambtenaren van den Burgerlijken Stand benevens de uren, waarop het bureau van den Burger lijken Stand voor het publiek geopend is, in dier voege te wijzigen, dkt in het eerste lid van art. van genoemde verordening wordt gelezen acht in plaats van zeven en in het derde lid van dat art. vijf in plaats van vier. Amersfoort, 21 Juni 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. A. H. v. NIEUWKERK Alilogondestr. 105. 105', 107 Tel. 543 IN AMEUBLEMENTEN EN KANTOORMEUBELEN van de Commissie tot het instellen van een onderzoek naar de wijze, waarop de bevolking der gemeente Amersfoort van levensmiddelen wordt voorzien en wei ke verbeteringen daarin kunnen worden gebraeht Koloniale waren. (Kruideniers* nren.) De bestudeering van het duurtevraagstuk op het gebied van koloniale- of kruideniers waren is wel de moeilijkste taak der com missie geweest. Om de oorzaken van de duurte van al deze waren één voor één en op zich zelf na te gaan, zou zeer tijdroovend zijn geweest; slechts in enkele gevallen heeft de commissie zich bezig gehouden met de bestudeering van den hoogen prijs van een bepaald artikel. Om niet in te veel bijzonderheden af te dalen, zag de commissie zich genoodzaakt Bk-chts in het algemeen de oorzaken der duurte na te gaan en te pogen middelen te beramen om die duurte te bestrijden. Vonrzoover die artikelen van over zee worden aangevoerd (en dat is met zeer vele het geval) zijn van invloed op den prijs; ie. de prijs in het land van oorsprong; 2e. de vrachten tot de haven van import 3e. de opslagkosten 4e. de winst van den importeur 5e. vrachten haven van import naar grossier; 6e. winst grossier en (of) handelsagent; 7e. vervoerkosten grossier naar winkelier j 8e. winst winkelier. Wanneer het artikel is een grondstof en de importeur veelal de fabrikant van het uit de grondstof te maken artikel is, komen bovendien in rekening de onkosten, die vallen op de bereiding van het artikel en de winst van dezen fabrikant. Voorzoover ons voedingsmiddelen bereiken, gereed tot dadelijk verbruik van overzee, .bijv. de zoogen: Zuidvruchten, deels uit Californiü en Canada, deels uit Zuid-Amerika en Spanje, Italië en Griekenland, worden deze aangevoerd naar de in ons land bekende stapelplaatsen n.l. Amsterdam, Rotterdam en Groningen. De import geschiedt door handelaren, die hun bestaan vinden in de distributie dezer waren. Enkele zeer groote handelaren koopen direct op de productieplaats, andere doen dit over de schijf van een beursagent. Enkele keeren, bij overproductie, worden deze goederen ook wel in consignatie gezonden, zonder dat van te voren tusschen afzender en ontvanger een koopprijs is overeen gekomen. Deze goederen worden, zooals men dit noemt geveild op de beurs of middels handelsagenten aan de klein-dislri- buanten verkocht. De aanwezige scheepsruimte (het vervoer middel) is vooral in den tegenwoordigen tijd van grooten invloed op een regelmatigen aanvoer. Deze regelmatige aanvoer is weer van grooten invloed op den vraagprijs der importeurs. Toen den vorigen xomer de eerste aanvoer van rozijnen en krenten werd verwacht, was de vraagprijs ver boven den kostprijs. De vraag naar het artikel was groot, zicht bare voorraden waren hier niet meer aanwezig. Zoodra zich meerdere aanvoer vertoonde, daalde de vraagprijs van f t.35 tot fo.75 per 'Ij K. G. Detaillisten, die zich beduidend hadden voorzien, leden gevoelige verliezen. Overvloedige aanvoer had nog ten gevolge dat importeurs hun artikel tijdelijk uit de markt namen, om verdere daling tegen te gaan. Door speculatieve aankoop van havermout, waarschijnlijk om deze weer naar Duitsch- land te kunnen uitvoeren, hetgeen door de dalende Markenkoers echter niet mogelijk werd, moest havermout hier te lande bij groote hoeveelheden beneden den kostenden prijs in omloop worden gebracht. Het publiek profiteerde hier van de verliezen der specu latieve koopers. "a de eerste toewijzing der rijstpellers de rijst gedurende eenige maarden vat) de markt. Geruchten over enorme prijsver- hooging deden de ronde. Hier is de oorzaak te zien der groote, ook door gelegenheids- konpers gedane orders, op het artikel haver mout. Dit laatste artikel wordt grootendeeis van uit Amerika aangevoerd. De hoeveel heid was niet bekend, noch was bekend hoeveel eventueel kon worden aangevoerd (gekocht), noch de gelegenheid tot ver scheping noch de waarschijnlijkheid van weder uitvoer der te groote aangevoerde vooriadcn. Wat de rijstvoorziening betreft, vordert de pelling van dit artikel een groote fabriek matige en een zeer kostbare installatie, waardoor het bedrijf, waarmede millioenen zijn gemoeid, nu een monopolistisch karakter heeft aangenomen. Het feit, dat met dezen vorm van voedselvoorziening millioenen zijn gemoeid, is een publiek gevaar geworden, omdat de prijszetting ten slotte door een consortium geschiedt. De voedselvoorziening is hier verdrongen door de voortbrenging om winst. Dit was mogelijk door den grooten afstand van de natuurlijke productiepïaatsen, n.l. Nederlandsch- en Enge scn-Indië en Japan. De gemeentelijke bemoeiingen zouden ten deze al niet verder kunnen gaan, dan bij de regeering aandringen op contröle van bedoelde bedrijven, opdat het economisch en sociaal overwicht dezer groote kapita listische bedrijven op de bevolking een einde zou' nomen. Hetzelfde geldt in groote mate van de margarine Industrie en in mindere mate van de koffie- en theeverpakkers. Een ander gevaar dreigt bij dezen laatsten handel. Het grootkapitaal in deze bedrijven beeft een anderen weg gekozen, om harer zijds willekeurige prijszetting voor te schrijven. Door middel n.l. van cene reusachtige reclame heeft zij een suggestieven invloed op het publiek verkregen. Het zou de moeite waard zijn eens te weten, hoeveel geld jaarlijks door groote firma's als Anton Jurgens, v. d. Berg Limited. Van Nelle en v. d. Vijver wordt uitgegeven aan totaal nuttaloozen arbeid, die natuurlijk den prijs omhoog Ongerekend het feit, dat de groote mar- garincfabrikanten den aanvoer van grond stoffen, ja zelfs van een groot deel der productie dier grondstoffen beheerschen de aanplanting en winning van klapperboo- men (en oliepalmen) en vruchten (copra) hebben deze firma's naast hunne productie inrichting der margarine ook eene verkoops organisatie, die de prijszetting in consumptie beheerscht. Den detaillist is het niet gegeven, de prijzen der standaardmurken zelve vast te stellen. Door middel van reclame eischt het publiek hun merken en is dus de geheele verkoop van bedoelde grootbedrijven afhankelijk. Indien het geld uitgegeven voor reclame, zou kunnen worden uitgespaard, zou dit den prijs al dadelijk tot baat zijn. Opmerkelijk is het. dat het winst-percen tage op de verschillende waren bij den bestaanden toestand zeer ver uiteenloopt. Bij margarine is dit officieus vastgesteld door de fabrikanten op 15 15 1 °/o voor contant. Hiervan ontvangt de grossier 5 tot 12 en de winkelier 15 1%. Koopen de winkeliers in combinatie direct van den fabrikant, dan ontvangen deze de volle korting. I11 deze gemeente heeft de organisatie der winkeliers uit eigen bewe ging deze winstmarge tot ia"/o terugge bracht. Uit den aard kan bij verkoop van een courant artikel met lager winstmarge worden volstaan, dan bij andere artikelen, waar renteverlies en bederf of verjaring ais factoren van prijsbepaling gelden. Bij sommige artikelen als bij suiker (nu 5 pCt.) en boter (4 pCt.) daalt het winstcijfer echter zoodanig, dat dit van invloed moet zijn op de winstmarge van artikelen, welke het publiek niet dadelijk naar zijne kwaliteit weet te waardeeren. De eerste maatregel die het gemeentebestuur zou hebben te nemen is, door middel van eene commissie (gelet op de marktprijzen) billijke winst- ma ges en verkoopprijzen vast te doen stellen. DU zal van plaatselijken aard moeten zijn, omdat aan de bron (bijv. bij suiker) waar schijnlijk dan de winkeliers (afgehaald aan het depói) niet onderworpen zijn aan de hooge bevrachting zooals in plaatsen ver van de bron af gulegen. Voorheen was de vracht voor suiker f 0.30 per 100 K.G. eu voor rijst vanaf de Zaan f 0.20, van at Rotterdam f 0.30, terwijl dit nu respectie velijk is f 0.94 '/2 eu t 1. Er zijn b.v. Zeepfabrieken die wel franco Amsterdam, Haarlem en Den Hang leveren, doch naar Amersfoort franco boord plaats van afzending rekenen. De bevrachting van ledige fustage en emballage van Amers foort, dat steeds franco station restante of franco-wal u costi moet worden verzonden, bedraagt nu 4 maal zooveel als voor den oorlog. Goede organisatie, n.l. wanneer niet slke winkelier op eigen gelegenheid zou ont vangen en verzenden, zou kunnen voeren tot bezuinigingzooals het nu geschiedt moet dit van invloed zijn op den kostprijs van vele artikelen. Voor Amersfoort (en voor onze woonplaats niet alleen) is er nog een andere factor van beteekenis, die van invloed is op den kost prijs. n.l. de aparte dienst, die vele kruide niers hebben ingericht van het shoorenc en •bezorgen» aan buis der waren. Hiervoor zijn noodig goed vertrouwbare bedienden, die evenredig aan hun arbeids prestatie goed moeten worden beloond. Zeer zeker mag men de kosten dezer «dienst» gerust op 5 pCt. van den prijs der waren stellen, Indien de waren nuar hun aard zullen worden opgeslagen (wat niet altijd het geval is) en verzorgd en bovendien alles zoo hygiënisch mogelijk zal worden behandeld (wat ook helaas niet altijd geschiedt) dan is eene winstmarge voor den kruidenier van 12 pCt. 5 pCt (voor ilen bezorgdienst) zeer zeker noodig. In zeer kleine, beperkte ruimten zonder eenige opslagplaats voor het bewaren der goederen worden soms allerlei consumptie artikelen verkocht. Brandstoffen en vuur makers, aardappelen en groenten, wasch- artikelen, chloor, petroleum, gedroogde visch. chocolade, kruideniers- en grutterswaren, koffie en thee. worden soms op zeer onoor deelkundige wijze samen bewaard, verhandeld en mishandeld. Dat door mishandelingen, bederf der waren, dit laatste ook al veroorzaakt door gebrek aan warenkennis, inkoop van reeds ge deeltelijk ondeugdelijk, twedehandsch goed en te lange bewaring door kleinen omzet, de risico wordt verhoogd en de kostprijs omhoog moet gaan, is zeer begrijpelijk; omdat tezelfder tijd in dergelijke zaken, dikwijls gedreven door vrouw of kinderen, terwijl de man andere bezigheden buitens huis heeft, nog al eens «op de pof» wordt gekocht, waarvan de risico wederom zwaar op de verkoopprijzen moet drukken, kan men in dergelijke winkeltjes nauwelijks van «zaken doen» spreken, van koopmanschap

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1